BUITENLAND. 15 DE ECNTE E&DAL DOOS. bczuiniging zijn tee lucht nemen, doch de ingrijpende financier, lc maatrege e.i die ncoaig zijn, vere'schen op den duur een stevig ge.undeerd kabihet. En dat kan al- ice;i een mimsterie wezfip op politick en., dat is, .bij onze bestaande pohtieke ver- houdingen op rechtschen, grondslag. Intusschen zitten we \oorloopig met te, demissionair, d.w.z. ft it* tijk zonder, mi- nisterie. En zonder krachtige figuren als die van een Golijn en een Van Karnebeek. Zonder perspectief voor de verdediging van Indieen voor het handhaven, der waarde van onzen gulden. AUes ligt in scherven. Dat hebbe.i de heeren Ruys en Van Schaik ons land bezorgd. Waarlijk, de 2te October 1923 lijkt ons gten dag van glorie voor de Roomsche Staatspartij. En ze be-ft wat goed te maken aan onze pclitiek. HET MIN1STERIE DEMISSIONAIR. Naar gemeld wordt, hebben de minis ters Zaterdag aan H.M. de Roningin ont- heffing uit bun ambt verzocht en heeft H.M. de ontslagaanvraag in overweging genome.i de ministers verzoekence zicli met de behandeling en afdoening zoo mo- gelijk van loopende zaken te blijven be- lasten. W1E IS DE OPVOLGER? Daaromtrent worclei begrijpdijk titans reeds geruchten en veronderstellingen ge- opperd. Volgeas een bericht wordt de oud- i minister De Oeer, die door het Kamer-vo- turn in het gelijk gesteld is, de aangewe- zen man geacht. Doch daarbij wordt ge vraagd, van waar deze in eigen partij ministers meet vinden. Anderen zien in mr. Troelstra den (ei der der oppositie en betoogen, dat dit de aangewezen man zou zijn voor den ver- deren koers, al achten zij die qplossing niet gewe.ischt en zien zij ook met in hoe deze ten ministerie bijeen zou moeten krijgen dat in de Kamer een meerderheid zou kun- nen vinden. De situatie die thans ontstaan is, lijkt inderdaad niet gemakkdijk op te lessen. DE ZEGENINGEN DER ARBEIDSWET. Observator" schrijft in de Nieuwe Leid- sche Ct.: In wat voor wereld leven wij toch? In een van de dorpen in den omtrek was een huiisvader met een groot gezin, maar zooals het meer gaat een klein inkomen. Zijn zaakje floreerde niet. Slechts door de uiterste krachtsinspan- nmg gelukte het hijn in het allernoodig- ste te voorzien. En zoo gebeurde het, dat hij arbeid ver- richtte op eon bij de Arbeidswet verboden tijdstip, met het gevolg, dat hij! werd veroordeeld tot 10 gld. boete. Had de man bet hoofd laten hangen en de handen in den schoot gelegd, hij zou ongetwijfeld een flink bedrag aan onder- steuning hebben ontvangen. Maar hij gaf er de voorkeur aan zelf de handen uit de mouwen te steken, met het gevolg dat hij veroordeeld werd en straks misschien, daar hij niet bij machte is de bcete te betalen, de doos in draait. Een Arbeidswet is goed. Maar het mcest toch niet kunmn voorko- mesn, dat op deze wijze een premie op het nie;sdce:i werd gesteld. Dat Jan Salie wordt gesteund, terwijl Jan Courage in bet kot gaat. EEN ORDER VOOR DE MACHINE- INDUSTRIE. Naar Het Volk verneemt, word en doer bemiddeling van de regeering si,nds eenigen tijd met rretaal'-industrieden onderhande- lingen gevoerd, die beoogen, eenige groote orders vOor de machine-industrie, uit Zuid- Amerika afkomstig, in ons land te doen uitvoeren. De regeering zou bereid zijn, daartoe haar mede verking te verleer.en. ONDERWIJS. Te Overschie zullen Burg, en Weth. met diverse sahoolhoofden besprekingen voeren, om te kamen tot een avondcursus inplaats van het nu opgeheven herhalingsonderwijs. Het personeel van de openbare lagere scholen te Opeinde en Houtigehage heeft aan het gemeentebestuur meegedeeld, be reid te zijn des avonds, zonder vergceding, vervolgonderwijs te geven, wanneer de ge- meente zorgt voor een lokaal en leermid- delen. DE CONTROLE IN NEDERLAND VOOR REIZIGERS NAAR BELGIE OPGEHEVEN. In een nader antwoord, deelt de heer Colijn, Minister van Financien, op de vragen van den heer De Veer inzake het sporadisch onderzoek, aan het station te Roosendaal, naar het bez.it van een pas of een bewijs van Nederlanderschap door reizigers naar Bel- gie, het volgende mede: In den regel worden tot nog toe bij het verlaten van het rijk aan de grensstations de passen van alle reizigers gecontroleerd. Deze controle heeft haar nut. Daarmede wordt nagegaan of vreemdelingen, die een paspoort behoeven, daarvan zijn voorzien en of het visum, voor zoover vereischt, en het paspoort nog geldig zijn. Nederlanders, die zich als zoodanig kunnen legimiteeren, worden steeds doorgelaten. Bij groote drukte aan het station Roosen daal gesohiedde dezen zomer de controle der passen ten deele, indien het oponthoud van den uitgaanden trein te kort was om alle passen na te zien. Thans is besloten de passen-enntrole met betrekking tot de ons land verlatende personen aan de Belgische grens geheel op te heffen. DE TOESTAND. Het voornaamste nieuws is, schrijft de N. R. Crt. dait Frankrijk, zooals wij Vrijdag meenden te mogen aannemen, het denkbeeld om Duitschland's betaalvermogen door een commissie van deskundigen te laten onder- zoeken, aanvaardt. Poincare heeft dat, vol- gens den diplomatieken medewerker van Havas, gedaan In een rechtstreeksche mede deeling aan de regeering te Washington, die buiten de tusschen Engeland en Amerika gevoerde correspondentie omgaat en slechts als aanknoopingspunt voor die mededee ling, die in het openbaar, afgelegde ver- klaring van president Coolidge noemt, dat de Amerikaansche regeering nog altijd vast- houdt aan haar voorstel van December j.l. Dat voorstel was vervat in een rede van Hughes op 29 December te New Haven toen hij een internationaal onderzoek door mannen van het hoogste gezag in finan- cieele aangelegenheden in hun onderschei- dene landen aanbeval. Zooals wij verwacht hadden, verbindt Frankrijk voorwaarden aan zijn aanvaarding, maar voor Amerika althans, kunnen deze geen bezwarr zijn. Er mag, zegt Poincare volgens't bericht van Havas, geen enkele inbreuk gemaakt wor den, op het tractaat van Versailles en bijge- volg behooren de deskundigen in volkomen vrijheid aangewezen te worden door de commissie van herstel, het normale orgaan voor de uitvoering van het verdrag. Nu moet weliswaar het noemen van het door de Ver- eenigde Staten niet geratificeerde tractaat een onaangenamen klank in Amerikaansche ooren hebben, maar Poincare beroept er zich alleen op voor de procedure van de aanwijzing der deskundigen door de com missie van herstel en daartegen bestaat van Amerikaansche kant geen bedenking. In zijn nota aan Amerika bad Curzon namelijk al- ternatief deze vraag gesteld: „Indien werd voorgesteld, dat een zoodanig onderzoek toevertrouwd zou worden aan de commissie van herstel of aan een liohaam, door haar benoemd, zou Amerika dan nog bereid zijn eraan deel te nemen?" Hierop luidde het antwoord van Hughes: „In verder antwoord op de mededeeling van Zijner Majesteits regeering kan gezegd worden, dat de Ame rikaansche regeering niet in de gelegenheid is, een lid van de commissie van herstel te benoemen, in zoover zulk etn benoeming niet kan geschieden zonder toestemming van het Congres. De secretaris van Staat twij- felt er echter niet aan, dat een bevoegd Amerikaansch burger bereid zou zijn, deel te nemen aan een oeconomisch onderzoek voor de genoemde doeleinden door middel van een adviseerend lichaam, benoemd door de commissie van herstel om aanbevelingen op te stellen, in geval deze methode, na nadere overweging, verkieselijk zou geacht worden". Daar voorts het antwoord van Hughes duidelijk voorbehoud maakte, ten aanzien van Amerikaansche medev/erking aan een onderzoek, in geval de Europeesche geallieerden daar niet alien aan deeir.amen, is het duidelijk, dat Engeland, gezien de Fransche voorwaarde en zooals de zaken nu staan, niet meer zal bereiken dan een onderzoek door een lichaam, te benoemen door de commissie -an herstel, welks aan bevelingen, volgens de voorwaarde van Hughes, de regeering niet zullen binden. Men kan dit een mager resultaat achten, maar mag toch hopen, dat er in de kwestie van herstel, die thans volkomen is doodge- loopen, schot zal komen. Pikant in den loop van zaken is nog, dat Curzon in zijn mededeeling aan Hughes verklaarde, dat de „Fransche regeering tot- dusver een ander standpunt ingenomen" had ten aanzien van het voorstel van Hug hes van December j.l., terwijl Engeland en Duitschland het „warm begroet" haddqn. Misschien moet men in Curzon's uitlating den nadruk leggen op „totdusver", want, nu puntje bij paaltje kornt, geeft Poincare met de aanvaarding van het voorstel van Coolidge (dat slechts een handhaving van het oorspronkelijke voorstel van Hughes is) te kennen, dat hij er niet tegen gekant is. Curzon diet er lets verder op volgen, dat gebrek aan eenstemmigheid, voor zoover Zijne Majesteits regeering wist, de eenige reden was waarom men op het Amerikaan sche voorstel niet doorgegaan is". Deze stekeligheden kunnen een taktische zet ge- weest zijn, om Frankrijk tot meewerking te krijgen. Zij kunnen ook het begin van een poging geweest zijn om Amerika mee te krijgen, zelfs indien Frankrijk zich buiten het onderzoek hield. Moet men zoo wan- trouwig zijn om het laatste te onderstellen, dan is die poging dadelijk mislukt, omdat Amerika de eenstemmigheid der Europee sche geallieerden als eerste voorwaarde voor zijn meewerking stelt. Maar hoe dan ook, een aangenamen indruk hebben deze passages in Curzon's nota te Parijs, waar men door de rede van Smuts toch al in zijn wiek geschoten was, stellig niet gemaakt. Zoo is het dan waarschijnlijk te verklaren, dat Poincar£ zich tot Washington heeft ge- wend met een mededeeling, die de inmid- dels openbaar gemaakte gedachtenwisseling van Curzon met Hughes volslagen gene- geerd heeft. Men kan daarom niet zeggen dat het plan voor een gemeenschappelijk onderzoek onder gunstige teekenen vasten vonm begint aan te nemen. Voor Engeland is het zeker een teleurstelling, dat zoowel de Amerikaansche als de Fransche voor waarden het program van de Internationale conference, zoo men haar nog met dien weidschen naam wil aanduiden, sterk be- perkt hebben. HEVIGE STORM IN ENGELAND. Een hevige, doch korte storm, gepaard met stortregens, woedde Vrijdagmorgen boven London en de Zuidkust van Engeland. Op versclhillende punten van de stad waren tramwagens gedwongen s>til te houden, ter wijl vele iboomen werden ontworteld en schoorsteenen en dakpannen weggerukt. Voor zoover bekend, zijn geen persoonlijke ongelukken voorgekomen. Op de kust van Kent ontsnapte een pas- sagierstrein ternauwernood aan een groot gevaar, daar er voor het passeeren van den trein een boom omwoei. Gelukkigerwijze viel de boom zoo, dat alleen de takken op de rails kwamen te liggen, welke door de wielen van den locomotief werden vernield, zoodat geen ongeluk plaats vond. Nabij Dover zonk een Engelsche vis- schersboot. De uit vijf leden bestaande be- manning kon gelukkig worden gered. Van een schoener werden de mast en boegsprief afgeslagen door een rukwind. De boot zwierf eenigen tijd hulpeloos rond doch kon door een sleepboot nog veilig in de haven worden gebradht. TER NEUZEN, 29 Oct. 1923. DE N. V. MIDDENSTANDSCREDIET- BANK IN LIQUIDATIE. Donderdag waren in het „Hotel des Pays- Bas" opgeroepen de aandeelhouders van de N.V. Middenstandscrediethank voor Ter Neuzen en omstreken in liquidatie. De ver- gadering, die tamelijk druk bezocht was, werd vcorgezeten door den heer C. Loeff, directeur van de Centrale Middenstands- credietbank, te Amsterdam, die te kennen gaf, dat deze vergadering was belegd, in- gevolge de belofte afgelegd in de vorige vergadering, dat verslag zou worden ge daan van den bevonden stand van zaken. Hij verleende hierna het woord aan de com missie uit de aandeelhouders. Namens deze, de heeren R. Nolson, D. Scheele en W. Bedet, decide de heer R. Nol son mede, dat de commissie zich op't stand punt had gesteld, dat zij alleen had na te gaan de afwikkeling der zaken en zich al- zoo had gehouden buiten de sohuldvraag van het debacle der vennootschap. Uit deze mededeeling van den stand der zaken bleek, dat die van een 12ta( debiteu- ren zijn afgehandeld en het totaal verlies daarop ongeveer 6 ton bedraagt. Met een der debiteuren, de N. V. Ter Neuzensche Emailleer- en Nikkelfabriek in liquidatie, ontstond een verschil omtrent de verant- woordelijkheid voor het voile verstrekte crediet, daar commissarissen te kennen geven den vroegeren directeur te hebben meegedeeld, dat hij niet boven een crediet van 40.000 mocht gaan. Niettemin is het crediet opgeloopen tot 49.000. De vroe- gere directeur en boekhouder hebben mee gedeeld, dat, ten tijde dat die mededeeling gedaan werd, het crediet reeds hooger was. Er zijn pogingen aaitgewend om het voile bedrag te innen, doch liquiditeuren der N. V. hebben de eigendommen der N. V. aan in beslagneming onttrokken, door deze aan zidizelf te verkoopen. Een verzoek om fail- lissementverklaring werd door de rechtbank niet ingewilligd. Er is echter in de laatste dagen van de liquidateuren een schrijven ingekomen, waarin een voorstel wordt ge daan de zaak alsnog tot finale oplossing te brengen. Hieraan kan nog worden toege- voegd, dat commissarissen, tevens liquida teuren der N. V. het bedrag der door hen erkende borgstelling hehben voldaan, met een deel der rente. Omtrent de volstorting van het aandeelen- kapitaal werd meegedeeld, dat daaraan nog ongeveer 10.000 ontbreekt, doch f 4000 als oninbaar moet worden afgeschre- ven. Voorts wachten nog tal van zaken op af wikkeling. De vergadering wenschte blijkbaar de schuldvraag niet onaangeroerd te laten en wel voornamelijk naar aanleiding van het- geen dienaangaande ter terechtzitting te Middelburg in de zaak tegen den vroegeren directeur is naar voren gebracht. Enkele mededeelingen strekten om te doen uitkomen, dat althans de commissaris Van de Sande door den directeur is misleid om trent den waren staat van zaken. Een der aandeelhouders deelde mede, dat hij in Aug. 1920 bij geruchte vernomen had, dat aan Nobels een bovenmatig crediet was verleend en daarover met een mede-aandeelhouder den heer Van de Sande aansprak. Deze heeft daarop den vroegeren directeur, den heer H. J. van den Ouden, om inlichtingen gevraagd. Deze verklaarde daarop, dat het met dit crediet geheel in regel was, en ver- toonde hem kaarten omtrent dat crediet, ter wijl de juiste werden aohter gehouden. Naar hij vernomen heeft, zijn er later valsche kaarten vernietigd. De directeur had toen bovendien nog de vrijmoediigheid een be- zoek te brengen bij den zegsman van spre- ker, om hem te vragen wat hij nu eigenlijk over de Middenstandscredietbank ie zeg gen had. Uit de behandeling voor de recht bank is echter gebleken, dat dit crediet toen reeds J 120.000 tot f 130.000 bedroeg, terwijl het f 35.000 niet mocht overschrijden. Een ander aandeelhouder deed een mede deeling over een verkoop van hout, waar- omtrent de overeenkomst ten kantore van de Middenstandscredietbank zou gesloten zijn tot een bedrag van 200.000, en waar- bij het crediet van Constant Nobels met een gelijk bedrag werd verhoogd, buiten mede- weten van commissarissen, terwijl alleen die partij hout een verlies heeft opgeleverd van f 80.000. De heer Loeff gaf te kennen, hier niet ge- komen te zijn voor een beoordeeling van de gestes van het vroeger bestuur. Hij wil nie- mand de hand 'boven het hoofd houden en ook niemand bezwaren. Zijn mededeelingen omtrent het accountantsrapport, waarover hij van heeren accountants heel wat onaan- genaams heeft moeten hooren, moet hij ech ter handhaven, dat betreffende de laatste rekening, was in strijd met den werkelijken toestand. lets dergelijks kan ook gezegd worden van het rapport omtrent den stand der zaak Nobels in het laatst van 1921. Gevraagd werd, hoe het mogelijk was ge weest, dat de Bank te Ter Neuzen, dat groote crediet had kunnen verstrekken. Dit is tooh wel niet mogelijk geweest zonder hulp der Centrale Bank. De heer Loeff deelde hieromtrent mede, dat volgens de statuteh, ten opzichte van het i aandeelenkapitaal der Bank te Ter Neuzen aan deze door de Centrale Bank een crediet kon worden verleend van over het millioen. Omdat deze echter een eigen accountant had en wenschte te houden, werd dit niet hooger verleend dan f 500.000. Niettemin is de Cen trale Bank genoodzaakt geweest meer te verleenen, om het mogelijk te maken te vol- doen aan de terugvragingen van spaarders en credietgevers. Toen echter het bedrag, dat in debet ge vraagd werd steeds hooger werd, zonder dalingen te vertoonen, ontstond wantrou- wen. Toen werd besloten tot het houden van een nauwkeurige controle en daarvan aan den toenmatigen directeur kennis ge- geven. Deze vervoegde zich toen bij den secretaris van commissarissen, d>.-n heer Van de Sande, en vroeg om uitstel ie vra gen, in verband met particuliere werkzaam- heden. De heer Van de Sande wees er hem op, dat dit geen geldende reden kon zijn, daar toch ieder, als de accountant van de rijksbelastingen onaangediend komt, zijn boeken ook moet kunnen overleggen. Hij verzond alzoo dat verzoek om uitstel niet. Daarop is er in deze zaak licht gelcomen. Naar aanleiding eener gestelde vraag deelde hij ook mede, dat, blijkens de boeken, commissarissen niet hebben beschikt over het bedrag dat hen volgens de winst- en verliesrekening over 1921 toekwam aan tan tiemes. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Gevraagd werd ook, aan de hand van het gebeurde te Amersfoort, en waar ook van deze vennootschap nader is gebleken de balans valsch was of er geen aanleiding bestond den vroegeren directeur aan te kla- gen bij de justitie voor het indienen eener valsche balans met winst- en verliesreke ning. De heer Loeff gaf te kennen, dat de justi tie met alles bekend is. Zij heeft zich ge- roepen gevoeld omtrent hetgeen hier ge beurde een onderzoek in te stellen. Niets is voor haar teruggehouden. Het staat dus aan haar te beoordeelen wat zij doen moet. Hij acht zich niet geroepen of gerechtigd, om over het optreden der justitie een oor- deel uit te spreken. Ten slotte werd door een der aandeelhou ders in twijfel getrokken, of het wel juist was, dat de heer Loeff hier als vertegen- woordiger der Alg. Centrale Bank wel be- langeloos gekomen is. Uit verschillende om- standigheden blijkt toch, dat de Bank alles zal binnenhalen, ma'ar de aandeelhouders niets. Deze spreker meende, dat de Bank gelijk moest opdeelen met de aandeelhou ders. De heer Loeff stelde het onjuiste van die opvatting in het licht. De Centrale Bank was hier credietgever. Zij heeft hare eigen belangen feitelijk achter gesteld bij de cre dietgevers der Ter Neuzensche Bank. Die hebben alles teruggekregen. Indien de Cen trale Bank zich het lot dezer bank niet had aangetrokken en eenvoudig besloten had tot geforceerde inning van het haar toekomen- de, dat door promessen gedekt was, dan had zij alles binnen gekregen. De gevolgen waren dan voor vele middenstanders echter niet te overzien geweest. Zij heeft ook ge- meend, vele soliede credietnemers niet in moeilijkheden te moeten brengen, hetgeen van een geforceerde terugvraging der cre- dieten het gevolg zou zijn geworden. Men moet de Centrale Bank in haar vor- deringen echter niet gelijkstellen met de aandeelhouders. Deze moeten de verant- woondelijkheid dragen van de daden die de door haar benoemde commissarissen en directeur zijn verricht. De vrager gaf te kennen, thans goed te zijn ingelicht. Overeenkomstig den wensch der vergade ring zal de commissie uit aandeelhouders aaniblijven. De heer Nolson maakte daarbij echter de reserve, dat die commissie alleen zal hebben na te zien de jaarlijksche balans, daar men van haar geen wekelijksche of 14daagsche vergadering kan blijven vengen. Hij brengt overigens hulde aan de coulante wijze waarop de Centrale Bank als liquida- trice de zaken tracht af te wikkelen, zonder de bona fide credietnemers te bemoeilijken. De heer Loeff dankte de commissie voor haar gewaardeerde medewerking en sloot de bijeenkomst. DOODELIJK ONGEVAL. Bij het sloopen van een viermaster te Sluiskil liet men de vorige week een giek buiten boord zakken. De leider van dit werk had zich eerst vergewist, dat zich daar nie mand bevond. Juist op het tijdstip echter, dat het zware rondhout buitemboord kwam, hangende in een strop en het zwaarste deel naar beneden sloeg, kwam de werkman A. Bonte met een roeiboot van onder'hot schip en werd zoodanig getroffen, dat hij een been brak en inwendige kneuzingen beliep. Hij werd terstond naar het ziekenhuis te Sluis kil overgebracht. Hij is aldaar Vrijdag overleden. De ongelukkige is gehuwd en woont in de kom dezer gemeente. HET NEDERL. STOOMSCHIP „ARY". Volgens een radiotelegram bevond het alhier thuis behoorende stoomschip „Ary" van de reederij A. C. Lensen, zich Zater- dagochtend 3,20 op 48 graden 50 min. NB en 15 gr. 10 min. WL met gebroken stuur- ketting en vroeg draadloos assisfentie. Het Duiitsche stoomschip „Derflinger" van Bre men naar New-York was dien nacht te 4 uur op 60 mijl afstand en zette koers naar de „Ary" die het te 9 uur dacht te bereiken, teneinde assistentie te verleenen. Volgens een nader bericht, hadden de machinisten het stuurtoestel gerepareerd, doch is het bij het beproeven weer onklaar geraakt en kon niet aan boord gerepareerd worden, terwijl het handstuurtoestel met kon worden gebruikt. Aangezien een groot deel der equipage uit Ter Neuzenaars bestaat, verwekten deze berichten alhier eenige onrust. Wij ontvingen echter gisteravond van de reederij bericht, dat het stoomschip blij kens ontvangen telegram bestuurd met het handstuurtoestel op weg was naar Queen- stown, waarvan het toen 300 mijlen was verwijderd en er alzoo geenerlei reden tot ongerustheid bestond. EXAMEN APOTHEKERASSISTENT. Onze stadgenoot J. A. Klaassen Andz., slaagde Woensdag j.l. bij het te Utrecht gehouden examen als apotheker-assistent. BRAND IN „DE MATADOR". De koopman B. uit Middelburg, die Zater- dagmiddag van uit Ter Neuzen aan deri officier van justitie te Middelburg werd voongeleid, als verdacht van het stichten van den brand in het modemagazijn „De Matador" op Donderdagmiddag j.l., is na verhoor door den rechter-commissaris nog dienzelfden rniddag weder op vrije voeten gesteld. TENTOONSTELLING EN DE R. K. BEWAARSCHOOL. Zaterdagnamiddag had in het nieuwe gebouw der R. K. bewaarschool, alhier, de opening plaats van de tentoonstelling der door de leerlingen van de naaischool, het meisjespatronaat en de kinderen der frobel- school, onder leiding der Eerwaarde Zus- ters vervaardigde voorwerpen. Het tentoongestelde was ondergebracht in t.vee zalen, terwijl de ruime speelzaal Za terdag gereserveerd bleef voor de kinder- spelen en Zondag in een tea-room was her- schapen. In het lokaal der naaischool zagen we allereerst opgesteld een keur van snuiste- lijen vervaardigd door de patronaatmeisjes, voorts eenige poppen, blijkbaar met ernstige been- en armfracturen, hoofdwonden enz., die door de meisjes van den cursus in ver- bandleer zeer handig waren verbonden. Daarnaast was opgesteld -het borduur- en naaiwerk der leerlingen van de naaischool, waaronder zeer fraaie handwerken en een aardige collectie dames-costumes. Uit een en ander blijkt, dat de leerlingen onder kundige leiding en met veel ijver heb ben gewerkt. In de tweede klasse der frdbelschool kon men zich een denkbeeld vonm n van den noesten vlijt der kleuters. Een massa papie- ren voorwerpen, als kachels, hondenhokken, huisjes, bootjes enz. trok hier de aandacht. Zelfs hadden de kleintjes een miniatuur dorp gebouwd, met spoortrein, vaarwater, groote brug, bootjes enz. Onnoodig te zeg gen, dat er veel geduld noodig is om kin- ren van 4 tot 6 jaar lets dergelijks tot stand te doen brengen. Bij de opening sprak de Zeer eerwaarde heer pastoor G. van Wees, namens de Eer waarde Zusters een hartelijk woord en sprak er zijn voldoening over uit, dat de burgemeester en de wethouder, de heer De Jager, aan de uitnoodiging de tentoonstel ling te komen bezichtigon, gevolg hadden gegeven. De burgemeester dankte mede namens den wethouder voor de tot hen gesproken woorden en sprak zijn waardeering uit voor het werk der Eerw. Zusters. Hij hoopte, dat de school altijd zou blijven bloeien en ver klaarde, dat hij, voor zoover het op den weg van burgemeester en wethouders lag, het werk der Eerw. Zusters steeds zou steunen. Na de bezichtiging der tentoonstelling werd den genoodigden thee aangeboden en voerden de kinderen der bewaarschool on der leiding eener Eerw. Zuster eenige leuke spelletjes uit. Ook was het heel aardig de kleuters voor de genoodigden eene bulging te zien maken en hen als uit een mond te hooren zeggen, dat zij dat alles eigenhandig hadden ge maakt en de dames en heeren dankten voor de betoonde belangstelling. De tentoonsteling was gratis voor een ieder toegankelijk en mocht zich vooral Zondag in een druk bezoek verheugen. Ook in de theeschenkerij heerschte een gezellige drukte. WONINGBOUWVEREENIGING „SLUISKIL." Uitslag der op Zaterdag jl. gehouden aanbesteding voor het bouwen van S arbei- derswoniingen. Hiervoor werd ingeschreven als volgt: Eerste perceel (metselwerk)Gebr. J. en M. Scheele te Sluiskil f 8500; P. Everaert te Boschkapelle f 8200; P. W. W. M. Nieuwelink te Ter Neuzen 7873; P. Lam bert P. F. Driessen te Boschkapelle en Hontenisse f 7000; P. M. Oostdijk te Ter Neuzen J6590; A. van Sabben ie Axel 6448. Tweede perceel (timmerwerk)A. Lam bert te Boschkapelle 8900,70; C. G. de Fiheije J. F. de Waal te Hontenisse 8380; A. D. Kaijser te Zaamslag 7604; J. Freijser te Hontenisse J 7455; A. van Sabben te Axel 7412; P. A. Leunis te Ter Neuzen 7400; J. Wisse te Zaamslag J 7170; L. J. Colsen te Hontenisse /6800; A. P. Butler te Axel /6598; A. J. de Krijger te Sluiskil J 6525; J. A. Dobbelaar P. F. Jansen te Boschkapelle en StoppeLdijk 6500; Kr. Die- leman te Zaamslag /6500; J. J. Mannaert D. Baart te Hulst /6200; D. S. Jouret te Clinge f 5950; A. F. Gering te Hulst f 5469. Derde perceel (smidswerk)G. H. Koo- man te Sluiskil f 149,80; E. G. Theije J. F. de Waal te Hontenisse 135; B. Dhaeze te Ter Neuzen f 124. Vierde perceel (loodgieterswerk)I. Guequierre te Ter Neuzen 765J. Kool te Sluiskil f 705; F. J. Dhaeze te Sas van Gent 635,50; B. Dhaeze te Ter Neuzen 610 J. Commens te Sas van Gent J600; J. M. de Zeeuw te Zaamslag 568. Vijfde perceel (verf- en glaswerk)A. van Duijse te Ter Neuzen 1160; P. L. de Pauw te Sluiskil J962; A. de Krijger te Philippine J945; H. J. Hoebe te Axel 800; D. R. Rie- mens te Zaamslag 785Gebr. de Zeeuw te Ter Neuzen 748; H. P. Goethals te Ter Neuzen J 689; F. C. Wisse te Zaamslag J 649; C. Kaijser te Zaamslag f 584; C. W. Braam te Waarde (Z.-B.) 532. Voor de massa door: A. Vernaeve te Sas van Gent 17.983; Gebr. Beeykens te Hon tenisse f 17.235; J. Wdsse te Zaamslag f 16.990; A. P. Butler te Axel 16.962; Kr. Dieleman te Axel f 15.800; C. H. H. Wisse te Zaamslag f 15.387; A. van 't Hoff te Axel J. van't Hoff te Hoek f 14.790. Het minst is ingeschreven voor de per- ceelen, als volgt: voor perc. 1 A. van Sabben te Axel J 6448; voor perc. II A. F. Gering te Hulst f5469; voor perc. Ill B. Dhaeze te Ter Neuzen J 124; voor perc. IV J. M. de Zeeuw te Zaamslag f 568; voor perc. V C. W. Braam te Waarde (Z.-B.) 532samen 13.141. DE BRUSSELSCHE BANK. Naar het huis van bewaring te Middelburg is overgebracht de 50jarige accountant W. H. B. Bridge, wonende te Noordwijk aan Zee.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2