BUR6ERLIJKE STAND. Laatste Berichten. HaHdel»bericht«ii. f (Nadruk verboden). INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) (Wordt vervolgd). .U' INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. BRAND TE EINDHOVEN. Te Eindhoven is hedennacht cen rtevige brand uitgebroken in de sigarenfabnek der firma W. Smulders en Co. Na aankomst der brandweer, werd onder! leiding van den brandmeester Van der Garde flink aangepakt. Terwijl men met het blussching- werk bezig was, deed zich plotseling een ernstig ongeluk voor. Eenige brandweer- lieden hadden in opdracht het bergen van waardevolle papieren uit het kantpor. Ter wijl zij daarmede bezig waren, viel plotse ling een stuk muur om, waaronder eenige personen werden bedolven. De brandmees ter Van der Garde werd levenloos van onder het puin gehaald. De brandweerman J. van den Hout beliep ernstige kwetjsuren. WEERBERICHT van 22 Oct. 1923. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bildt luidt als volgt; Hoogste barometerstand 758.8 Biarritz. Laagste barometerstand 729.1 Thorshavn. Verwachting tot den avond van 23 Oct.: Matige tot krachtige Zuidwestelijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrok ken met tijdelijke opklaring, regenbuien, zelfde temperatuur. A. C. LENSEN's STOOMVAARTMAAT- SCHAPPIJ—TER NEUZEN. s.s. ARY vertrekt heden van Fowey naar Portland (Maine), s.s. HELENA vertrok 21 dezer van Ulea- t>org naar Ter Neuzen. s.s. MAGDALENA vertrok 19 dezer van Uleaborg naar Ter Neuzen. s.s. TERNEUZEN in lossing te Stettin. SCHEEPVAARTBEWEG1NG. 17 October. Eng. s.s. Jolly Marie, 1037 M3., ledig, van Southampton voor Gent. Eng. s.s. Torquay, 2463 M3., kolen, van Hull voor Gent. Eng. s.s. Barflo, 2124 M3., kolen, van Briton Ferry voor Gent. Eng. s.s. Jolly Norman, 1036 M3.( ledig, van Duinkerken voor Gent. Eng. s.s. Simonside, 2334 M3., kolen, van Goole voor Gent. Zweedsch s.s. Gottfried, 4584 M3„ kolen, van Presiton voor Gent. Eng. s.s. Kingsley, 1791 M3., ledig, van Gent naar Antwerpen. Eng. s.s. Hull, 3202 M3., stukgoed, van Gent naar Hull. Eng. s.s. Evelyn Manor, 1120 M3., fos- faat, van Gent naar Dundee. Eng. s.s. Kinnaird Head, 1269 M3., ledig, van Gent voor Leith. Eng. s.s. Palmston, 1314 M3.. gemengd, van Gent naar Londen. 18 October. Eng. s.s. Blackcock, 1393 M3., stukgoed, van Gent naar Londen. Zweedsch s.s. Milos, 6882 M3„ ledig, van Ter Neuzen naar Newcastle. Eng. s.s. Ardgarth, 2178 M3„ gemengd, van Gent naar Cork. Eng. s.s. Evelyn Manor, 1120 M3., fosfaat, van Gent naar Southampton. Eng. s.s. Zelo, 6493 M3., ledig, van Gent naar Newcastle. Zweedsch s.s. Nordia, 3724 M3., ledig, van Gent naar Hernosand. Belg. s.s. Alexandre, 5349 M3., ledig, van Gent Antwerpen. Eng. s.s. Therese, 3677 M3., ledig, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Creek Fisher, 2064 M3., ledig, van Brugge voor Genit. Eng. s.s. Madame Dorette, 2248 M3„ kolen, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Galleon, 2039 M3„ kolen, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Gen. Havelock, 2073 M3., stuk goed, van Newcastle voor Gent. Belg. s.s. Camtorier, 5120 M3., hout, van Uleaborg voor Ter Neuzen. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. Duitsch s.s. Secatler, 1434 M3., ledig, van Dantzig voor Gent. Duitsche zeel. No. 166, 1197 M3., hout, van Dantzlg voor Gent. Duitsche zeel. No. 168, 1239 M3hout, van Dantzig voor Gent. Eng. s.s. Abberville, 3783 M3., koltn, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Thomas Westhorpe, 1199 M3„ kolen, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Bortkwick, 3182 M3., stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Van 17 tot en met 18 Oct. werden langs de Oostsluis alhier 53 binnenvaartuigen op en 75 afgeschut; langs de Middensluis 1 op- en 9 afgeschut; langs de Westsluis 1 op- en 1 afgeschut. dat voor het stichten dier won in gen reeds is beschikt over een bedrag van f 198.916,01; oat de vereeniging evenwel tot het dekken eener buiten haren wil nagekomen uitgaaf ten laste van de stichting dier woningen verplicht is. alsnog uitbetaling te vragen van bouw- voorschot tot een bedrag van' 767,27, alzoo 683,28 meer dan de op het toegekende bouw- voorschot nog besehikbare bedrag van 83,28; dat zij daarom den raad beleefd^ verzoeken aan te vragen en te aanvaarden uit's rijks kas een verhooging van het bouwvoorscho! voor- noemd, tot een bedrag van 683,28, ten bate van de stichjJngskosten der 42 woningen aan de vereeniging te verstrekken. Ter toelichting op het verzoek, wordt daarbij gevoegd een uittreksel uit de memorie van toe lichting op de exploitatierekening over het boekjaar 1921/22, luidende als volgt: Bij al hetgeen het bestuur reeds met be- trekking tot de exploitatie van dit eerste bouw- blok heeft ondervonden, kwam zich in den loop van dit jaar nog een nieuwe onaiangenaamheid voegen, door den verbluffenden uitslag van het proces waarin de vereeniging sinds het jaar 1920 geheel buiten eigen toedoen is gewikkeld. Door den aannemer van het 5e perceel, den heer Van Essen te Rotterdam, was nl. bij pand- geving al hetgeen hij te goed kreeg op de ver eeniging overgedragen aan de Firma Vette- winkel te Amsterdam, waarvan aan de ver eeniging bij deurwaardersexploit aanzegging werd gedaan. Enkele dagen daama werd ont- vangen een exploit, waarin het bestuur de mededeeling kreeg, dat door de Firma Verhey te Dordrecht op de vordering van den heer Van Essen tot een bedrag van ongeveer f 2500 be- slag werd gelegd. Een mededeeling dezerszijds aan de firma Verhey, dat zij met haar beslag te laat kwam, gaf aanleiding tot een rechtskwestie tusschen de twee betrokken firma's waarbij de firma Verhey beweerde, dat de pandgeving niet rechtsgeldig zou zijn. De firma Vettewinkel drong echter bij ons aan op betaling. Ingevolge door ons ingewonnen rechtskundig advies, werd aan de Firma Vettewinkel bericht, dat wij bereid waren te betalen, mits zij ons wilde waarborgen voor schade, indien de firma Verhey door de rechtbank in het gelijk zou worden gesteld in haar meaning omtrent de pandgeving en wij alzoo aan haar, ingevolge het gelegde beslag zouden moeten betalen. O. i. was ons standpunt volkomen loyaal en wij had- den tegenover ons een even loyale behandeling verwacht. Wij werden immers als derden be trokken in de slechte finantieele positie van den heer Van Essen, maar hadden daarmede niets uitstaan, evenmin als met de zaken die de firma Vettewinkel met hem had gedaan. De Amsterdamsche firma wilde echter blijk- baar van geen loyaliteit weten en deed ons dagvaarden voor de rechtbank, waar wij per procureur moesten verschijnen. Door het faillissement van Van Essen schijnt deze zaak bijzonder lang hangende te zijn gebleven en eerst in den zomer van 1922 werd uitspraak gedaan. En nu komt het verbluffende. Dat de ver eeniging het bedrag der vordering zou moeten betalen met de inmiddels verschenen rente was begrijpelijk. Er bestond echter twijfel al werd er wel op gehoopt dat de ver eeniging, die geheel te goeder trouw was, de kosten van haar procureurstelling bij rechter- lijke uitspraak zou toegewezen krijgen. Maar geheel buiten verwachting was het, dat de ver eeniging niet alleen hare eigen kosten niet terug-kreeg, maar bovendien die van de tegen- partij moest betalen. De rechter heeft dus de vereeniging, die ge heel te goeder trouw was en buiten haar schuld in die zaak werd gewikkeld, behandeld zooals men dat den meest onwilligen betaler niet strenger kan doen. In een geschil als dit kan een onwillige betaler of oplichter niet zwaarder getroffen worden! De rechter is, blijkens het vonnis, van het standpunt uitgegaan, dat, indien een rechter- lijke uitspraak later zou hebben uitgemaakt, dat de firma Verhey voorrang zou krijgen op de betaling, en de vereeniging dus, na eerst aan Vettewinkel te hebben betaald, ook aan Verhey moest betalen, dat dan maar weer, desnoods langs rechterlijken weg (met geheel den langen omhaal en groote onkosten) van Vettewinkel had moeten terugvorderen. Het vonnis moge wettelijk juist zijn, voor een gewonen beoor- deelaar blijft het vreemd, dat in deze aan de vereeniging alle schuld ten voile moest worden aangerekend. Blijkens het juridisch advies omtrent het vonnis wordt ontradeh in hooger beroep te gaan, aiangezien er geen bezwaar was geweest om te betalen zoodra Van Essen failliet was, omdat alsdan beslaglegging vervalt. Dis is w\j moeten het advies als juist aannemen dan door onzen procureur blijkbaar over het hoofd gezien, daar de bereidverklaring tot be taling aan de firma Vettewinkel (onder het door ons gemaakte voorbehoud) door hem juist is geschreven na het faillissement van Van Essen. En nog voor ons bekend was wat en waar wij betalen moesten, voor ons zelfs een afschrift van het vonnis had bereikt, bleek door de tegen- partij aan onzen procureur weer al een vorde ring te zijn beteekend, welke de kosten ten onzen laste natuurlijk verhoogde. Dezerzijds is op eerste iaanschrijving van onzen procureur het bedrag onmiddellijk betaald. Deze geschiedenis leert overtuigend, hoe het mogelijk is, dat iemand, geheel buiten zijn toe doen, in „nesten" komen kan, die hem heel veel geld kunnen kosten. Met de na-kosten en on kosten in de zaak-Verhey beloopt dit een kleine duizend gulden. Er moge juridisch „recht" ge daan zijn, met ons rechtsgevoel is het vonnis in strijd. Vormelijk zouden die kosten op de stichtings- kosten behooren te worden gebracht, doch, aan- gezien het voorschot zoo goed als geheel ver- bruikt is, zou daarvoor een aanvraag om ver hooging met al den aankleve van dien noodig zijn. Daar het verlies op de exploitatie, met infoegrip dezer kosten nog slechts 4128,36% bedraagt, tegenover de f 6181,44 die in maxi mum als buitengewone bijdrage in de exploi- tatiekosten zijn toegezegd, hebben wij het een- voudiger geacht die proceskosten in de exploi tatie te verrekenen, hetgeen wij hopen, dat ook de goedkeuring van het Departement zal mogen verwerven Die hoop is niet vervuld. De Ministers van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Finan- cien hebben aan deze oplossing hun goedkeu ring onthouden. Vandaar ons verzoek om ver hooging van het bouwvoorschot ten bate der stichtingskosten 0. i. kwam de administratieve regeling dezer zaak practisch op hetzelfde neer. Aan het Departement van Arbeid enz. wees men er ons op, dat als regel is gesteld, dat de hoogere an- nuiteit, die een gevolg is van een verhoogd voorschot, ook door hoogere huur moet worden gedekt. Feit is echter, dat de opbrengst der huur dezer woningen het destijds vastgestelde minimum verre overtreft, in verband met het regelen van de huur naar de inkomens der bewoners. Burgemeester en wethouders stellen voor dit verzoek, dat ook in handen der Gezondheids- «oimmissie moet worden gesteld om advies, in hunne handen te stellen om bericht en raad. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 1. Een adres van P. Faas te Driewegen en A. P. van Baal, te Ter Neuzen, resp. plaatsverv. voorzitter en secretaris der federatie „Recht en Gelijk", die daarin te kennen geven: dat de vlasindustrie voor Zeeuwscb-Vlaan- deren en met name ook voor de gemeente Ter Neuzen van groot belang is, en voor zeer vele gezinnen een goede bron van inkomsten gaf; dat door tal van omstandigheden thans deze industrie wordt verdrongen, waardoor het voor de fabrikanten onmogelijk is geworden de fa- bricage voort te zetten en werklieden in hun dienst te nemen; dat daardoor de werkloosheid in de gemeente een nog grooter omvang blijft behouden, waar door de gemeenten steun zullen moeten ver- leenen, wat veel geld kost, of deze gezinnen aan armoede prijs geven; dat het dus van het allergrootste belang is, dat beproefd wordt deze industrie in stand te houden, ja zelfs tot grootere bloei te brengen, mede in het belang van een groot deel der kleine middenstand; dat de wederopleving van deze industrie o.m. te bereiken is door van gemeentewege een toe- slag te geven op het loon, teneinde de werk- looze arbeiders te werk te kunnen stellen. Redenen, waarom de Federatie den raad dezer gemeente beleefd verzoekt te besluiten, tot het geven van een toeslag op het loon van iederen arbeider aan die fabrikanten die tot de vlasbewerking overgaan, overeenkomstig daarvoor nader door den raad vast te stellen voorwaarden. Toelichting: 1. Met het oog op een gelijkwaardigen toe- stand en een gelijke exploitatie van dit bedrijf in Zeeuwsch-Vlaanderen, verdient het over- weging, voor deze regeling samenwerking te zoeken met de gemeentebesturen van Zaam- slag, Axel, St. Jansteen, Koewacht, Westdorpe en Sas van Gent aanwelke besturen eenzelfde adres is verzonden. 2. De voorwaarden, waarop deze toeslag zal kunnen worden gegeven; zouden o.m. de vol- gende kunnen zijn: a. de gemeente geeft een toeslag op het loon van de arbeiders aan de fabrikanten, bij wien zij in het bedrijf werkzaam zijn; b. deze toeslag bedraagt f 3,per week aan arbeiders boven 18 jaar, die voldoende vakken- nis hebben, en 5,per week indien deze ar beiders gehuwd zijn, doch aan wie dan min- stens j16,per week (toeslag en loon) moet worden ultbetaald c. dat daarvoor in aanmerking komen arbei ders welke minstens 1 jaar in de gemeente woonachtig moeten zijn; d. dat deze toeslag wordt verminderd, zoo dra burgemeester en wethouders van oordeel zijn, dat de fabrikanten zonder dezen toeslag hun bedrijf productief kunnen voortzetten; e. dat een commissie worde benoemd door burgemeester en wethouders bestaande uit vij f leden, nl. 2 fabrikanten, 2 werklieden en lid uit hun midden welke als voorzitter fungeert, teneinde actueele geschillen uit de toepassing dezer voorwaarden ontstaan, te kunnen be- sleobten. Dit voorstel wordt in handen van burgemees ter en wethouders gesteld om bericht en raad. j. Een adres van het bestuur der vereeni ging voor Christelijk Volksonderwijs te Ter Neuzen, dat daarin mededeelt, dat tengevolge van den slechten toestand waarin de banken verkeeren en het ontbreken van behoorlijke lessenaars, ezels en borden en landkaarten- standaard voor zijne school gevestigd aan de Schoolweg no. 21 in deze gemeente, nieuwe schoolmeubelen moeten worden aangeschaft. Voorts een adres van voornoemd bestuur, waarin wordt te kennen gegeven, dat de ver eeniging heeft besloten tot verbouw der be- doelde school en verzoekt overeenkomstig arti- kel 72 der Lageronderwijswet 1920 en met over- legging van de volgens artikel 73, derde 1 id der wet vereischte stukken de voor deze verbou- wing overeenkomstig artikel 74 der genoemde wet benoodigde gelden uit de gemeentekas te verstrekken. In eene bijlage op dit verzoek wordt te ken nen gegeven, dat de verbouwing gewenscht wordt wegens de niet-jbehoorlijke inrichting der privaten en waterplaatsen en van de schoor- steenen. De VOORZITTER stelt namens burgemees ter en wethouders voor, dit adres in hunne han den te stellen om bericht en raad. De heer GEELHOEDT kan zich met dat voorstel niet vereenigen; de vereeniging is nog niet in het bezit van school B en zoolahg zulks niet het geval is, gaat het z.i. niet aan, dat burgemeester en wethouders zelfs maar een onderzoek gaan instellen omtrent de motieven van het adres. Deze verzoeken zijn voorbarig. De gemeenteraad heeft weliswaar op 4 Septem ber 1.1. besloten school B aan de vereeniging ter bescihikking te stellen, maar het kan toch aan burgemeester en wethouders ook bekend zijn, dat er een bezwaarschrift tegen dat pro test is ingediend. Zoolang die kwestie niet ten finale is opgelost, kan naar sprekers meening het gemeentebstuur met het schoolbestuur met betrekking tot school B geen zaken doen, zelfs niet een verzoek deswege onderzoeken. Afgezien van het indienen van dat bezwaar schrift, dient toch te worden afgewacht, aan wiens zijde het gelijk zal komen. Hij stelt daar om voor, met het aan de orde stellen van het verzoek te wachten, dat over deze zaak in hoogste instantie is beslist. Het heeft spreker om verschillende redenen verbaasd, dat het bestuur nu reeds met zoo'n verzoek komt. Het kon aan dat bestuur toch ook bekend zijn, dat de wettigheid van het ge- nomen raadsbesluit betwist wordt, en daar- tegen een bezwaarschrift is ingediend. Maar bovendien heeft het schoolbestuur op de conference, die ook bijgewoond werd door den adviseur van den Minister van Onderwijs, den heer Ldgtvoet, op de vraag, of het de school zou aanvaarden zooals die daar stond, gezegd: „daar nemen we genoegen mee!" En nu komt men reeds met meerdere verzoeken om geld voor verandering en verbetering. Spre ker noemt dit inconsequent en het is wel heel vroeg, om daarmede nu al aan te komen. De VOORZITTER betoogt, dat het zuiver een formeele kwestie is en meent, dat de opmer- kingen van den heer Geelhoedt thuis behooren bij de punten 6 en 7 der agenda. Er wordt nu niet anders voorgesteld, dan burgemeester en wethouders in de gelegenheid te stellen met het schoolbestuur overleg te plegen en eerst daama den gemeenteraad een beslissdng te latem nemen. Door aanneming van het voorstel van burgemeester en wethouders bindt de raad zich tot niets. Als eenmaal het voorstel komt, hebben de heeren nog alle ge legenheid hun meening er over te zeggen. De heer GEELHOEDT kan zich niet bij de woorden van den voorzitter neerleggen; hij heeft het niet over de zaak waar het om gaat zelf, maar op het tijdstip waarop dit wordt aanhangig gemaakt. Het adres is te voorbarig ingezonden en door aanneming van het voorstel van burgemeester en wethouders wordt er reeds een besluit omtrent het adres genomen. Het kan z. i. eerst aan de orde komen, als over het raadsbesluit van 4 September in hoogste in stantie is beslist. De heer SCHEELE kan niet inzien, dat de heeren voorbarig zijn; er was een voorstel van burgemeester en wethouders om de school pas met 1 Mei over te geven, die hadden rekening gahouden met verschillende termijnen. Er is echter besloten, dat de school reeds op 1 Janu- ari a.s. zou worden overgegeven en nu kan men toch begrijpen, dat van die zijde werk gemaakt wordt om tegen 1 Januari a.s. gereed te zijn. Hij kan niet inzien, dat er bezwaar is tegen het voorstel van burgemeester en wethouders om hun deze verzoeken te laten voorbereiden, in H afwachting van de beslissing die door gedepu- iteerde staten op het bezwaarschrift zal worden genomen. Hij zou de zaak gewoon zijn verloop laten nemen. De heer GEELHOEDT kan de redeneenng van den heer Scheele niet begrijpen, want die zou toch ook behooren in te zien, dat burge meester en wethouders met het bestuur eener vereeniging gaan onderhandelen over verande- ringen aan een schoolgebouw, dat aan de ge meente behoort. De heer VAN AKEN geeft te kennen, dat het schoolbestuur heeft overwogen, dat de tijd kort is, en het dus noodig is, voortgang met de zaak te maken. Bovendien is het ook aan het schoolbestuur niet bekend, dat er een protest tegen het raadsbesluit is ingediend, dan uit een bericht in het plaatselijk blad. Hij meent, dat dit voor het bestuur geen aanleiding kon zijn om haar werk te stoppen. Het was ook boven dien in het belang der schoolkinderen, dat voortgang met de zaak gemaakt wordt, want waar zouden die na 1 Januari naar toe moeten? Want dat de school met 1 Januari a.s. gesloten wordt, staat toch vast. De heer GEELHOEDT: Wie zegt dat? De VOORZITTER meent, dat laatste door den heer Van Aken wat te boud gesproken, doch betoogt overigens, dat de heeren best op het voorstel van burgemeester en wethouders omtrent deze verzoeken kunnen ingaan en overigens van hun meening omtrent den stand der zaak van school B kunnen doen blijken. De heer SCHEELE is van oordeel, dat er toch geen bezwaar is, voor burgemeester en wethouders, om omtrent hetgeen het school bestuur vraagt, inmiddels informaties te ne men. En het schoolbestuur kan er toch mee doorgaan, of de raad het aanvaardt of niet. De VOORZITTER erkent, dat het een huis- houdelijke kwestie is. De heer HAMELINK Stelt in het licht, dat hier van wege de tegenstanders van behande ling nog geen bezwaar gemaakt is tegen het verzoek zelf. Er wordt evenwel alleen ver- langd, dat dit den raad regelmatig zal bereiken, dat wil zeggen, eerst als in hoogste instantie zal beslist zijn, dat het raadsbesluit tot het af- staan der school wordt goedgekeurd. Dat bur gemeester en wethouders nu reeds efen onder zoek instellen acht hij niet zoo erg, maar hij verwacht dan toch van het college, dat dit eerst met een voorstel zal komen, nadat in hoogste instantie de beslissing is gevallen. Hij neemt daarop vooraf te moeten wijzen, dat zulks niet door den beugel zou kunnen, omdat een wet- houder deelmaakt van het schoolbestuur. De heer COLSEN vraagt, hoe hoog het be drag is, dat voor de verbouwing en de school- banken noodig zal zijn. De VOORZITTER kan daaromtrent niets zeggen; vroeger moest dat vooraf worden op- gegeven maar thans behoeft dat niet meer. Alleen uit het overleg kan daaromtrent iets blijken en dit kan dan meegedeeld worden, als het voorstel aan de orde komt. Het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt aangenomen met algemeene stem- men. k. De VOORZITTER stelt namens burge meester en wethouders voor, het crediet voor uitkeering aan werkloozen te verhoogen van f 15.000 tot 17.000. Hij hoopt, dat dit voor dit jaar voldoende zal zijn. De heer SCHEELE: En krijgen we daarvan een deel van de regeering terug? De VOORZITTER: Dat hopen we, doch dat vememen we pas in het volgend jaar. Voor de eerste vier maanden van het jaar hebben we het gehad, maar over de andere maanden wordt later beslist. De heer HAMELINK: Er moet eerst blijken of de vlootwet struikelt! De heer SCHEELE kan na de toelichting van den voorzitter het voorstel steunen; bij de be- grooting is er gelegenheid, op deze zaak terug te komen. De heer COLSEN vraagt, hoeveel werkloo zen er thans zijn. De VOORZITTER meent 80 of 88. De heer VAN DRIEL deelt mede, dat er juist menschen zonder werk zijn gevallen. De heer DE MEIJER verklaart, dat het hem verwondert te hooren, dat er nog zooveel werk loozen zijn, daar er de vorige week voor ver schillende patroons geen voldoende volk te^ krijgen was. De heer VAN DRIEL erkent zulks, toen wa ren er ook geen werkloozen ingeschrevon en is er ook niets uitgekeerd; nu zijn er echter van een boot een 60 vrijgekomen. De SCHEELE vraagt, of de toestand dan zoo is, dat, als men eenigen tijd heeft gewerkt en men is weer edn dag werkloos, men voor ondersteuning in aanmerking komt. De VOORZITTER merkt op, dat het z6o niet gaat. De heer SCHEELE merkt nog op, dat men z. i. veel meer moeite, had moeten doen om menschen op de suikerfabrieken in Sas van Gent aan't werk te krijgen, dan hadden ze voor een geheelen winter werk, in plaats van nu en dan. De VOORZITTER geeft te kennen, dat in deze het mogelijke gedaan wordt. De heer VAN DRIEL kan mededeelen, dat er 26 werklieden uit Ter Neuzen geplaatst zijn maar dat er zich wel 160 hebben aangemeld, daaraan ligt het dus niet. Het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt aangenomen. H. Jansen werd licht gekwetst Oelukkig bteven de overige mannen gespaard. hjet vuur was on der tusschen zo,6 in om vang toegenomen dat aan blusschen niet te denken viel; de fabriek brandde geheel uit. Mede verbrandden 200.000 sigaren en 35 pakken tabak. Dc materieele schade wordt geraamd op 50.000 en wordt door verzekering gedekt. 's-HERTOGENBOSCH. Het Gere.-htshof heeft heden arrest gewezen in de zaak tegen mevr. Desimet, die door de rechtbank was vrijgesproken van het haar ten laste gelegde, en veroordeelde haar wegens medeplichtig- heid bij de poging tot moord op haar man te Vatkenswaard, tot 4 jaar gevangerisstraf met aftrek van de preventieve hechteuis. In het arrest overwoog het Hof, dat zij het pistool aan Kersemakers overh.-ndigde met de wetenschap, dat deze dit wapen tegen haar man zou gebruiken. Beklaagde riep bij het voorlezen h'ervan uit: Neen, president, dat wist ik niet. Zij werd onmiddellijk gevangen genomen. Haar verdediger teekende cassatie aan. BE1EREN NOG NIET ALGESCHEIDEN. Utt Munchen wordt (gemeld, dat in tegenstelling met verspreide berichten van regeeringswege werd verklaard, dat Beieren zich nog niet van Duitsqhland heeft af- gescheiden. RIJNLANDSCHE REPUBLIEK. AKEN, 21 Oct. Hedennacjht te 4 uur is de Rijnlandsche Republiek uitgeroepen. HEERLEN. Een alhier uit Aken geko- Nederlander dcelde mede, dat alles men daar Zaterdag nog rustig was. Zondag- morgen bleek echter de Rijnlandsqhe re publiek uitgeroepen en waren de openbare gebouwen door republikeinen bezet ter- wijl de wit-groene vlag was uitgestoken. Uit Amsterdam wordt nog gemeld, dat vandaar gisteren met Aken geen telefo- nische verbinding te krijgen was. MAINZ. Hedenochtend vroeg hebben separisten getracht de stad binnen tie ruk- ken, doch werden door de troepen terug gedrongen. Ook te Duisburg leden de separisten de nederlaag. i J J ;1J TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 19 Oct. Adriaan van Overbeeke, oud 24 j., jm. en Magdalena Char- lotta Jansen, oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 18 Oct. Pieter Anthonie de Putter, oud 23 j., jm. en Maria Michielsen, oud 20 j., jd. Geboorten. 15 Oct. Johannes Izak, z. van Adriaan Jan Hage en van Maatje Geertruida Dooge. pverlijden. 16 Oct. Leonardus Johannes Lauret, oud 43 j., echtg. van Valerie de Decker. i. De VOORZITTER deelt naar aanleiding van het meermalen uitgedrukt verlangen naar de levering van kookgas in deze gemeente, die zaak thans in een stadium verkeert, dat een maatschappij in Nederland zich bereid heeft verklaard een kookgasinstallatie te maken zon der bezwaar voor de gemeentekas. Zij maakt een plan en indien er niets van komt, blijft dat het eigendom van de ontwerpers. Bestaat daartegen bij den raad bezwaar? De heer VAN CAD SAND vraagt, of dit al leen de kom betreft dan wel of Sluiskil er ook van kan profiteeren? Was dit laatste niet het geval, dat zou voor hem een bezwaar zijn. De heer SCHEELE: Daar laten ze het gas wegvliegen. De heer COLSEN zou ook wenschen, dat het voor Sluiskil ook gold. De VOORZITTER merkt op, dat het niet on mogelijk is, dat de ontwerpers de bedoeling hebben om voor het verkrijgen van gas een contract te maken met de fabriek te Sluiskil. Besloten wordt, het plan in te wachten. 1 i! Het beste geneesmiddel voor een trage lever, schele hoofdpijn, verstopping en slechte spijsvertering is een dosis Foster's Maagpillen. Deze pillen regelen de vloeiing der gal yan de lever naar de ingewanden. Nu en dan een dosis Foster's Maagpillen verzekert goede werking van lever en ingewanden, en is het beste voorbehoedmiddel tegen een slechte gezondheid. Prijs per flacon van vijftig ver- suikerde pillen /0.65; te Ter Neuzen bij de Firma A. van OverbeekeLeunis. 11 HET KAN VERKEEREN. Mijnheer de Redacteur. Bij het lezen van Uw verslag van de Ter Neuzensche Gemeenteraad in Uw blad van Zaterdag 1.1., las ik o.m. ook een ingekomen adres van bewoners van Sluiskil, met als eerste onderteekenaar de heer P. van Cadsand. Vergis ik mij niet dan was de heer v. C. een der 4 tegenstemmers voor de waterleiding in onze gemeente. Blijkbaar voelde hij toen nog niet welke een enorme schade, voor mensch en dier, het slechte water met zich medebrengt. „Beter ten halve gekeerd, dan ten heele ge dwaald". We hebben nu blijkbaar ook in den heer v. C, een medestrijder voor goed water voor mensch en dier, gekregen. Voor de enkele andere wijfelaars omtrent het nut van goed drink- en circulatiewater, en de verwoestingen welke slecht water aanricht moge onderstaand bericht als aanvulling, bij de vele waarschuwingen reeds gedaan, dienen: ZIEKTEGEVALLEN TE OBDAM. Slecht drinkwater de oorzaak. Alkmaar, 18 Oct. In het dorp Obdam, gelegen tusschen Alkmaar en Hoom, komen de laatste dagen veel gevallen van ingewands- stoornissen voor en wel in die mate, dat zelfs het gerucht verspreid werd, dat er in deze plaats cholera heerschte. Gisteravond brachten wjj een bezoek aan Obdam, waar wij een on- derhoud met Dr. Lohman, den medicus ter plaatse. Van hem vemamen wij, dat er geen sprake van cholera is. De zaak is, dat zich in Obdam veel gevallen van ingewandstoornissen voordoen, vooral bij ldnderen. De dokter oor- deelde de gevallen niet van ernstigen aard en schrijft de verschijnselen toe aan het gebruik van slecht drinkwater en de slechte weersge- steldheid der laatste dagen. In Obdam laat overigens de hygienische toe stand nog veel te wenschen. Algemeen wascht de bevolking het vaatwerk in achter de huizen gelegen slooten, waarin dicht bij de spoelplaats privaten op uitkomen. Dit heeft natuurlijk ten gevolge, dat in vele gevallen besmetting niet kan uitblijven en ook daaraan kunnen dus vele der ziektegevallen toegeschre- ven worden. In verband met het bovensfaande herinneren wij er aan, dat 't niet verstandig was, dat de gemeenteraad voor kort nog de aansluiting bij het Provinciaal Waterleidingsbedrijf afv.ees. Het is wel te hopen, dat de Raad in Pet ge- beurde, ter plaatse thans aaqleiding vindt om op het besluit tot niet-aansluiting terug te komen, aangezien toch de gezondheidstoestand der bevolking er mede gemoeid is. Dr. Lohman verzekerde ons nog, dat de inge- wandsstoomissen niet de minste aanleiding geven tot verontrusting. Met dank voor de verleende plaatsruimte. Uw dw dm, OBSERVATOR. Rotterdam, 22 October 1923. VEEMARKT. Aangevoerd werden 320 yette runderen, 222 rette- en graskalveren, 1788 sehapen en lammeren en 1015 yarkens. De noteering was als yolgt Koeien le kw. 1,15 tot 1,20 2e kw. 1,10 tot 3e kw. /0,95 tot 0,85; Ossen le kw. 1,10 tot f 1,052e kw. 1,— tot 0,953e kw. 0,85 tot fjKalveren le kw. 1,45 tot 1,60 2e kw. 1,30 tot 1,10 3e kw. 1, tot 0,90; Sehapen le kw. 0,85 tot /0,95; 2e kw. /0,80 tot 0,75; 3e kw. 0,65 tot 0,55Lammeren 1,— tot 1,10 2e kw. tot Varkens le kw. 0,79 tot 0,82 2e kw. 0,76 tot 0,72 3e kw. 0,70 tot 0,66; licht soort 0,74 tot 0,78. Vet vee bp matigen aanvoer tameljjk yerhandeld tot afwjjkende prgzen, vooral voor 2e en 3e kwaliteiten. Sehapen en lammeren bp ruimen aanvoer met matige vraag. Varkens met beperkten handel in alle kwaliteiten tegen terugloopende prpzen doordat er slechts weinig vraag voor het buitenland was. FIJNE ZADEN. Lpnzaadvoer 18,tot 21, Bruin Mosterdzaad 40,tot 42, Geel Mosterdzaad 28,tot 30, Karwpzaad /120,- tot /130,— Kanarie- zaad 18,— tot 19,— Koolzaad 20,— tot 23,— Zaailpnzaad /22,— 23,— Blauwmaanzaad 45,tot 46,Boekweit 8,75 tot VLAS. Aangevoerd: Blauw 7100 KG., f 1,25 tot /1,55. Zeeuwsch wit 1700 K.G. 0,90 tot 1,10 Hollandsch Geel 6400 K.G., 1,25 tot 1,55, Groningsch 3700 KG, 1—. tot 1,60. AARDAPPELEN. Zeeuwsche Blauwe f 5,50 tot f 5,75 Zeeuwsehe Bonte J 5,50 tot f 5,75 Zeeuwsche Eigenheimers f 4, tot /"4,25, Blauwe Eigenheimers 3,75 tot 4—,; Brielsche Eigenheimers 4,25 tot 4,70 Poters /2,50 tot 2,70 per H.L. E1EREN. Zeeuwsche en Overmaassche dooreen 11,— tot 13,—. AJU1N. Zaaiajuin groote 4,25 Kleine f 6, tot 6,25.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 3