SPORT. LANDBOUWBERICHTEN. 6EMEW6DE „BERICHTEN. i A. Petersen, dienstbode, Noordstraat 72, van Emden (Duitsehl.). S. M. Stoffels, zonder, aan boord, van Bingen. J F. Stoffels, zonder, aan boord, van Walsum. Vertrokken C. C. van Kerkvoort, zonder, Tholens- straat '25, naar Zuiddorpe. P. Wolf erf, zonder, VerbindingsTaat 13, naar Hoek. S. 1. Brevet, inon'enr, P 134, naar Sas van Gent. A. v. d. Vijver, marechaussee, Nieuw- straat 37—39. naar Vlissingen. .P Voerman, zonder, Noordstraat 53, naar Batavia. VOETBAL. Nederlandsche Voetbalbond. Afd. IV. 3 kl. A. Wedstrijduitslagen van Zondag 21 Oct. Vlissingen: Vlissingen H—Zeelandia. 1—8 Goes: Goes—Terneuzen. 3—4 Middelburg: Walcheren—Middelb. II 1—1 Zeelandia Walcheren B. 0. Z. Terneuzen Goes Middelb. II Vlissingen II Terneuzen II speelde alhier voor de Z.V.B. tegen Ze landia III uit Middelburg. Uitslag 9—1 voor Terneuzen. Zaterdag speelden De Zwaluwen van Ter Neuzen te Zaamslag een vriendschap- pelijke wedstrijd tegen Juliana I. Het elftal van De Zwaluwen won met 1—0. E o 4 4 0 0 8 20-6 2.— 3 1 2 0 4 8-5 1.33 2 1 0 1 2 3-3 1.— 2 1 0 1 2 5-7 1 3 1 0 2 2 8-10 0.66 3 0 1 2 1 2-6 0.33 3 0 1 2 1 4-13 0.33 RECHTSZAKEN. Zitting van 19 October 1923. Voor de rechtbank te Middellburg werd hedenmiddag voortgezet de behandeling der zaak tegen H. J. v. d. 0., directeur der Mid- denstands-credietbank te Ter Neuzen, be klaagd van zijn toestemming te hebben ge- geven tot handelingen met de statuten in strijd, tengevolge waarvan deze bank buiten staat geraakte aan hare verplichtingen te voldoen. Zooals destijds gemeld, werd op 21 Sep tember de behandeling der zaak geschorst, omdat de getuigen Van Rompu en Scheele niet waren verschenen. Als getuige werd gethoord Van Rompu, voorzitter van commissarissen en van den raad van toezicht. Getuige zeide, dat credieten mochten wor- den verleend tot 25.000, in 1921 tot j 35.000 en nog later werd het ongelimiteerd. De President wijst er op, dat in 1921 No- bels reeds een crediet had van f 144.704. Getuige zegt, dat dit zonder de toestem ming van den raad van toezicht was. Hij wist er riiets van. De President zegt, dat beklaagde gezegd heeft steeds den raad er mede in kennis te hebben gesteld. Getuige antwoordt zich dit niet te herin- neren, mahr aclrt het wel mogelijk, dat be klaagde met hem over de post Nobels heeft gesproken, hij zeide dat deze post voldoende gedekt was. Beklaagde zegt er zelfs bij getuige aan huis over te hebben gesproken. De President vraagt getuige of juist de credieten aan Nobels verstrekt de bank bui ten staat stelde aan hare verplichtingen te voldoen, er waren toch meer groote cre dieten. Getuige zegt, dat het door het crediet van Nobels misliep. De President wijst op de andere groote credieten. De Officier vraagt getuige of van te voren steeds toestemming aan den raad van toe zicht is gevraagd. Getuige zegt, dat de verleenmg eerst moet worden goedgekeurd. Het gebeurde bij en- kele uitzonderingen wel eens, dat eerder een crediet werd gegeven, en werd dit later dan hem medegedeeld. De Officier zegt, dat getuige, blijkens de stukken, goed op de hoogte is. Op de desbetreffende vragen geeft getuige roe zelf f 100.000 crediet te hebben gehad, en de N. V. Canisvliet, waarvan getuige pre- sident-commissaris was, J 132.000. De Officier vroeg aan getuige V an de Sande of het hem bekend was, dat in De cember 1921 een conference te Amsterdam was gehouden. Getuige antwoordt ontkennend. Beklaagde nogmaals ondervraagt, zegt alles steeds aan den raad van toezicht te hebben medegedeeld. De Officier van Justitie, Mr. baron v. d. Feltz zegt, dat de zaak niet zoo geheel kon worden uitgezocht, doordat ook de Centrale Bank moest kunnen doorwerken. Wat wet gebleken is, dat is, dat er wanbeheer was, waarvan niet.alleen de beklaagde de sohu d geeft. maar ook de raad van toezicht. In 1914 opgericht, was de bank aanvankelijk een goede zaak, en keerde zelfs 18 pet. uit. De schuld is in de eerste plaats bij beklaag de maar wat te denken van een president- commissaris die buiten het medewetenvan zijn medecommissarissen om, zelf groote credieten weet te krijgen. u„„i,hr.ii Beklaagde had geen idee van boekb™" ding; in eigen bedrijf had hi] zelf geen boe- ken. alles ging in de kas. Hij was een zwa - keling, een stumperd, zoo men daoht. Maar spreker meent, dat het anders is; als h.] op het parket werd geroepen, was hi] bedeesd maar terug in Ter Neuzen liep hi] weer met deHwlookde sbaTzaak moge aOoopen dit wilde spreker in ieder geval aan beklaagd Weafnunhet feit zelf betreft, beklaagde decide nu eens aan dezen dan aan genen commissaris een of ander mede, maar daar bleef het dan bij. De accountant zond sedert Sept. 1918 iedere drie maanden rapporten, waarin steeds werd gewezen op de groote ongedek- te credieten. Ook commissaris Van de Sande moet rapporten hebben ontvangen. Commissarissen wisten het dus evenals zij dit konden weten uit de gevoerde corres pondence met de Algemeene Centrale Bank. Beklaagde kan dus de overtuiging hebben gehad te handelen volgens de statuten. Neemt de rechtbank aan, dat beklaagde overtuigd was te handelen in strijd met de statuten, dan komt de vraag of de credieten van Nobels oorzaak van de debacle zijn. Iedere bank zal dubieuse crediiteuren heb ben, en nu is de vraag of een crediet als oor zaak van de debacle kan worden beschouwd. De verleende credieten waren zeker hoog tegenover het maatsahappelijk kapitaal. Maar afgezien van dit alles, gelooft de Of ficier, dat beklaagde niet gehandeld heeft zonder medeweten van commissarissen en hij zal moeten worden vrijgesproken. De verdediger, Mr. P. Dieleman, begint met er op te wijzen, dat men in het iaarver- slag over 1921 nog de bank ophemelde en men toch reeds door den accountant her- haaldelijk was gewaarschuwd. Verdediger ziet in beklaagde een slacht- offer van de omstandigheden. Pleiter brengt dank aan den Officier van Justitie voor de wijze, waarop het onderzoek heeft plaats gehad en voor de door hem ge- bezigde woorden, dat de justitie opb uiwend moet wenken. Wat de zaak zelf betreft, art. 347 wordt weinig toegepast en spreker vond er dan ook weinig over bij schrijvers. Hij gaat de bepalingen van het wetboak van Koophandel ter zake de N. V. na en meent, dat de directeur credieten kan veHeenen, maar volgens art. 347 kan men hem dan niet treffen, maar alleen den man, die een hande- ling verricht, waartoe hij alleen niet gcrech- tigd is. Een tweede vraag is of er verband is tus- schen de verleende credieten en de onmacht of ontbinding der vennootschap. Spreker wijst op art. 6 der statuten, waar- uit blijkt, dat voor geleden verliezen crediet- nemers nog langen tijd aansprakelijk blijven, oexk nadat de credieten zijn terugbetaald. De N. V. zal dus ook nu nog aan haar ver plichtingen kunnen voldoen. Maar z j moet van rechtswege ontbonden worden, omdat 75 van het maatschappelijk kapitaal ver- loren is gegaan. De noodzakelijkheid van ontbinding wordt door den accountant ont- kend en staat dan ook geenszins vast. In het crediet van Nobels heeft spreker weinig vertrouwen. Commissarissen hadden ook goed moeten nagaan of het werkelijk ,,safe" was. Behalve aan Nobels zijn andere credieten verleend, die nog grootere verliezen opleveren, dan die van Nobels. Van het begin aan waven er slordigheden in de administratie, en :ijn er boekjes, die niet de vereischte handteekenin- gen dragen. Aanvankelijk werd geregeld per week, toen per maand, later nog minder vergaderd; in 1921 alleen 26 Mei en toen niet meer voor 12 Februari 1922, toen aan den accountant werd opgedragen scherpe controle te houden op credieten, vooral of zij alle goed gedekt waren. Uit de roppor- ten wisten de commissarissen reeds von Juli 1918, dat de ongedekte credieten te hoog werden. „v De vergaderingen bleven uit, althans n0_ tulen zijn niet te vinden, en in de wel gehou den vergaderingen werd over de credieten en de credietnemers niet gesproken. Be klaagde die slechts weinig ter zake kundig was, had dus niet den hoog noodigen steun van commissarissen. Beklaagde zal moeten worden vrijgesproken. En al zou hij veroordeeld kunnen worden, dan kan alleen boete worden opgelegd, wat voor iemand, die werkte op een saldfis van nog geen f 3000, en daafvoor nog een kan- toor moest geven, kan de boete toch niet hoog zijn. Spreker haalt een stuk aan uit „Steun- pilaren der Maatschappij" van Ibsen en brengt dit in verband met deze zaak. De Officier zeide, dat hij van repkek af- zag, al is hij het niet in alle opzichten met den verdediger eens. Daar ook de verdediger of de beklaagde miets meer hadden op te merken, werd de uitspraak bepaald op 26 October. Naar het huis van bewaring te Mid delburg is overgebracht P. J. B., ouri 37 j., fabrikant te Nieuw-Namen, ter zake van brand in zijn fabriek. De kantonrechler te Middelburg ver- oordeelde P. V. te Hoek, tot! 15 gld. boete subs. 10 dagen hechtenis, wegens overtreding van het binnenvaart-varings- reglement. DE DeBACLE VAN DE CHRIST. „AMSTERDAMMER". Op last van de rechtbank is in zijn wo- ning aan de Alberdingk Thijmstraat ge- arresteerd de heer C. lngwern, ouii-direc- teur van het Christ. Volksdagblad „De Amsterdammer", op vermoeden van, in zijn kwaiiteit van directeur der N. V. Dagblad „De Amsterdammer", in bepaalde gevallen gepleegde verduistering en oplichting. De verdaohte is naar het huis van bewaring overgebracht. PREMIeN BIJ OPENBARE VERKOO- PINGEN EN VERPACHTINGEN. Daar uit de gedachtenwisseling bij de behandeling van het verworpen wets- ontwerp houdende regleling omtrent het dragen der kosten van openbare vecpach- tingen en het uitloven van premien bij openbare verkoopingen en verpachtingen in de Eers.e Kamer geb.e.cen is, dat ver- moedelijk ejn m.e.derheid te verkcijgen zou zijn voor de afschaffing van premien bij openbare verkoopingen en verpachtin gen, wanncer een uitzondering wordt ge- inaakt voor het uitjloven van strijkgeld, heeft het Koninklijk Nederlandsch Land- bouw-Comite aan den Minister van Bin- nenlandsche Zake l en Landbouw verzocht, te willen bevorderen, dat tjen Spoedigste een wetsontwerp bij de Tw©ede Kamer wordt ingediend, waarbij het verboden wordt bij een ope.ibare vcrkooping of vec- pachting eenige andere premiie uit te lo- ven dan strijkgeld. DE BRUSSELSCHE BANK TE AMSTERDAM. De rechtbank te Middelburg hie.t rechts- ingang met last tjot instli'uctie e.i gevangen- houding verleend tegen W. P. v. P., direc teur van het bijkant|oor van de Brussel- sche bank aldaar, thans gededneerd. Van P. wordt verdacht van het te gelde maken van stukken, welke te.i client in bewaring had gegeven. Ook zouden stuk ken tegen zeer nooge.i koers, men spreekt van ruim 170 pet., zijn verkocht, welke slechts ten zeer ge.inge waarde vectegen- woordigen. Het recherche-bureau „Utiecht(" schnjft nog het volgende: hen onzer -.egenwoordige^ clien.en en vrij- wel de grootste, benadvede van boven- genoemde insteliingen, decide ons op 17 September 1.1. zijn wantrouwen mede, waarop wij beslotejj te Amsterdam ten onderzoek in te stellSihet belek ons alras. dat wij met geen onbekende zwendelaars te doen haddeii. Na enkele uren was ons zooveel bekend, dat wij ve.i onderhoud verzochten met mr. w. J. H. Dons, rech- ter-commissaris. Op 14 September 1.1. waren voor ten kleine zaak gearrestcerd A. J. V., A. H. B. en C. K., welke laatste, toen wij op 18 daarop volgende kwame.i, reeds in vrij ongevcer op den Noordwestpunt van de Doggersbank en vceren in langzaam tem po op, teneinde tegen het aanbreken van den morgen de netten uit te brengen. Omstreekls 3 uur naderde in snehe vaart een Duitsche stoointreih r, we'ks koers hem langs ons vaartuig moest voeren. Vlakbij gekomen echter wendde de trawler om on bekende redene.i eensklaps den steven en stoomde recht op ons in. Een botsing was niet meer te vermijden, daartoe was de afstand te gering. Blijkbaar had men er op de Duitsche boot niet in het minst erg in, dat er gevaar dreigde want zon der vaart te verminderen, naderde het vaartuig. De voile schok trof onzei logger even bezijden dei steven en deed hem bijna kantelen; re'ds reik'Le het gangboord tot den zeespiegel, maar de schuit richtte zidh weer op! Gelukkig bevinden zich hier de waterdichte schotten, waardoor de sdhok gebroken werd. Inmiddels waren al twee van onze man- nen, die wacht hadden aan dek, op het oogenblik van de aanvaring op den Duit- schen treiler overgespronge.i en de gewel- dige schok bracht de anderen, van wie sommigen slechts gedeelte.ijk gekleed, in alle haast naar boven. De botsing had een enorm lek geslagen in den zijwand van onzen logger, terwijl de Duitsche treiler cen eind terugliep. Zelfs deze aanvaring bleek niet voldoen de om zijn bemanning op de hoogte van den toestand te brengen, want inst&de van onmiddellijk met vole kracht achteruit te stoomen, kwam het vaartuig opnienw in voile vaart op ons af en ramde riu ons schip volkomen. Ook de overigen konden op dit oogen blik overspringen en werden aan boord van den Doctor Reiner" gastvrij ontvan- gen. Schipper Klein verzocht nog den Duit- schen gezagvoerder, even om den zinken- den logger hecn te vare.i, teneinde alvo- rens de lichten door de golven gedoofd werden, le constateere.i. dat deze behoor- lijk brandden. Hieraan voldced hij, waarna zijn treiler onmiddellijk zijn koers richtte naar Gees temunde, waar wij aan land gebracht wer den. De Nederlandsche consul te Biemerha- ven van het ongeluk op de hoogte ge bracht, liet ons direct van kleeren voorzfen Tot zoover het verhaal van deze negen leden der bemanning. Donderdag zijn de schipper, de stuurman en een lichtmatroos GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Vergadering van Dinsdag 16 October 1923, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge- meester. Tegenwoordig de leden: J. J. de Jager, D. van Aken, D. Scheele, P. van Cadsand. L. J. Geelhoedt, R. G. E. Nolson, C. J. Verlinde. F, B. G. de Meijer, H. J. Colsen, N. A. Hamelink, L. J. van Driel, B. van Dijke en I. de Ridder. (2. Vervolg). d. De vereeniging zal, wanneer zulks door den Minister van A.rbeid, Handel en Nijver- heid op grond van de uitkomst en van de ex- ploitatie der met de voorschotten gebouwde woningen noodig wordt geoordeeld, over gaan tot huurverhooging van alle woningen of van een bepaald aangewezen deel van de wonin gen, bij de vereeniging in exploitatie. Evenitueele batige saldi op de exploita- tierekening zullen worden gestort in een fonds, dat zal worden gebezigd ter verbete- ring van de volkshuisvesting in de gemeente Ter Neuzen en dat zal worden beheerd volgens door de Ministers van Arbeid, Handel en Nij- verheid en van Financien te geven voorschrif- ten. f. Wanneer de eigendommen van de met het voorschot verkregen gebouwen aan de ge meente mocht zijn overgegaan, zal na aflossing van bet voorschot een deel van de dan te schat- ten waarde dier gebouwen, evenredig aim het aandeel, dat het Rijk, in den vorm van bjjdra- gen, in het tekort op de exploitatie der wonin gen heeft gedragen, tot het bedrag en op de wijze als door de Ministers van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Financien te bepalen, aan het Rijk zijn terug te betaken de schatting der waarde te geschieden door drie schatters, waarvan een door genoemde Ministers een door de gemeente en de derde door de beide anderen zal worden aangewezen. g. Overeenkomsten ter zake van de met de voorschotten verkregen woningen met een werkgever te sluiten en alle in dergelijke, ter zake van zoodanige woningen reeds ge- sloten overeenkomsten aan te brengen wijzigin- gen, zullen aan de goedkeuring van den Minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid worden onderworpen. h. In de met de voorschotten verkregen wo ningen zullen alcoholhoudende dranken niet ten verkoop in voor raad genomen of verkocht worden. Personen, die hun eigen woning vrijwillig verkocht hebben, zullen als huurder eerst in de laatste plaats in aanmerking komen en dan alleen tegen een huur, die den kostprijs der woning dekt. Voor de uiitvoering van het werk moet een openbare aanbesteding worden gehouden. Al leen indien dit wenschelijk blijkt, zal het op andere wijze mogen worden uitgevoerd. k. Zoolang de Minister van Financien zulks i a a-,. U,.+ nn K. zooiang ae xuanxsi-er van riiuuiucii zums teruggekecrd, di n r>nit«rhe wenschelijk acht, zal een woning beschikbaar nno- ecmo-en tnd in d Duitscn worc]en gesteld voor en verhuurd aan een Rijks- derzioek, nog eenigen tijd in de Duitsch haven moesten verblijven. Het schip was weliswaar verzekerd bij de N. V. Onderlinge Verzekering Mij. te gen zeegevaar, maar de lading weike bij na geheel binnen was, wordt niet door verzekering gedekt. Tevans wordt het ge- mis van het schip, nu de visscherij in vol- Ien gang is danig gevoeld. Ook de leden der bemanning zijn al hun bezittingen, voor zoover zich deze aan boord van den logger bevonden. kwijt geraakt. Overigens waren de visschers vol lot" over de behandeling aan boord van het Duitsche vaartuig en te Bremerhaveu SNELTREIN ONTSPOORD. De sneltrein 1412 uit Zu%>hen die 6.38 te Arnhem binnenkomt, is Woensdagavond bij het binnenloopen van het s-tation ont- spoord. De locomotief liep uit de rails even voor de:i wissel, vvaarlangs de tr«in van het vierde op het vijfde spoor over- gaat. Ook de bagagewagen derailkerde heid was gesteld; de beide anderen zou- en kwam dwars op de rails te staan. De a..~ rino Kiirf^Srur-ht maturiaal was I li^n nn. twe.3 nasfriituie'eru die Pdlitierechter te Middelburg. Nog werden de volgende zaken behandeld: E. C., oud 32 j., koopman te Eede, werd beklaagd, dat hij op 2 Sept. 1923 te Ede opzettelijk Irma Vermeersen heeft belee- digd. Eisch j 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak f 10 boete of 10 dagen hecht. C A. V., oud 25 j., machinist te IJzen- dijke, werd ten laste gelegd, dat hij in den naeht van 8 op 9 Sept. 1923 te IJzendijke P. B. v. d. Veire en J. A. Versluijs heeft geslagen. Eisch f 20 boete of 20 dagen hechi. Uitsipraak idem. Til. J. P. A., oud 19 j., arbeider te IJzen dijke, werd beklaagd, dat hij op 9 Sept. 1923'te IJzendijke G. van Daele heeft mis- handeld, door hem met een hard voorwerp te slaan. Eisch f 20 boete of 20 dagen hecht. Uitspraak idem. C. S., oud 22 j., werkman te Breskens, was gedagvaard wegens mishandeling van J. j. Rofack te Breskens op 5 September 1923 Eisch 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak idem. M. v. d. M„ oud 33 j., arbeider te Honte- nisse, werd beklaagd dat hij op 9 Sept. j... te Boschkapelle opzettelijk den surveillee- renden wachtmeester Raes en den mare chaussee De Visser heeft beleedigd. Eisch f 15 boete of 15 dagen hecht. Uitspraak idem. A B., oud 29 j., arbeider te Boschkapelle, werd beklaagd, dat hij op 9 Sept. j.l. te Boschkapelle C. Raes, wachtmeester, heeft beleedigd. Eisch 15 boete of 15 dagen hecht. Uitspraak idem. W. F. v. d. L„ oud 24 j., werkman te Breskens, werd beklaagd, dat hij op 10 September 1923 te Sohoondijke toen hi] een klinkerpad bereed, niet heeft voldaan aan de vurdering van de politie. Eisch f 15 boete of 15 dagen hecht. locomotief liep op twee postrijtuigen, die op het vierde spoor stonden, en reed daarna tegen het perron. De machinist! heeft dadelijk krachtig geremd en daar- aan is het waarschijnlijk te danken, dat er geen persoonlijke ongefukken zijn ge- beurd. E>e personenrjjtuigen zijn in de rails gebleven. ffie over een 2roote lenete ziin uitgebo^en. Van de locomotief ziin de buffers "gebroken. Het Derron is zwaar beschadigd. De treinen uit het noorden worden op het derde en eerste spoor ge- leid. ERFELIJK KOSTERSCHAP. De heer A. Jansen te Schinveid heeft dezer dagen zijn gouden jubil um als kos- ter van de R. K. kerk gevierd. Geduren- de een tijdvak van 349 jaar is dit ambt in de familie Jansen steeds van vader op zoon overgegaan. EEN POTVISCH. Bij de opening van een potvisch te Dui- ban, welke op de kust van Natal gevangen was, vond men in de ingewanden ongeveer een halve ton ambergrijs. Men schat de waarde van de vangst op 240.0Q0 pond sterling. ZWAANTJE WORT TOCH EMMY! In een beschouwing van Mr. B. P. Gom- perts in het Hand, in zijn rubriek: „Uit den strijd om het Recht", lezen we dat Zwaantie Hendrika". die van de Recht- d3T«bbe, I'nKachi S5. b^Tgein verlof kon krijgen on, En,my indlenen te^enDe Jong Br^de en WitHe- Harriet" te heetp, ten slottle in hooger ™JKu behandeld moest worden, beroep dat verlof toch gekregen heeft van .I. -lj i het Gerechtshot. den volgen. Ons bijgebracht materiaal was echter van dien aard, dat ook voor K. weder gevangenneming werd gelast; doch deze had van zijn vrijheid gebruik gemaakt om het eerst de Brusselsche Bank te waar- schuwen en zoo verdwenen ook direct haar directeuren N. H. de Jong en P. J. Briede. Inmiddels vertrok K. met de auto van V. naar Brussel. evenals de beide voornoemde directeuren. Dadelijk hebben wij naar voren gebracht, dat beide insiellingen vrijwel hetjzelfde wa ren, daar V. in beide was geinterOsseerd en men aldus te werk ging. De eene instil ling verkocht aan .chenfen voor grootle bedragen en hooge koersen, terwijl dan de andere zich aandiende om de werkelijk waardelooze effected wejr te verhandelen. Verschillende malen werden zelfs stukken verhandijd van insle'lingen, welke faiihet waren. Direct zijn wij begonr.e.i met onze actie tegen de banken, door middel van onzen raadsman mr. C. Dijstra, te Amsterdam, die op zijn beurt als tinancieei deskundige, dim heer Selter heeft aangenomen. Men was in Amsterdam echter wat huive- rig( van de heeren en een besLag, dat wij bi] de Brusselsche Bank hadden doen eg- gen, moest in kort geding voor den presi dent opgeheven worden, omdat niet dui- delijk was, dat beide insteliingen on der een hoedje spe-lden. e.i dat er vermoeden van verduistering was. V. was n.b. van de eene directear-eigenaar en van de an dere commissaris. Toen het beslag opgeheven moest wor te meer daar men in Utrecht was overge gaan tot arrestatie van den remisier w van B. en in Middelburg van P., gevolgld door Witteveen. Verder dient nog medegedeeld, dat de Jong en Bried e zoowel als K. gerege,d hun kantoor bezochten en vrij gerege.d toen het beslag was opgeheven op 11 Oct. jh en eerst sedert een paar dagen naai Br us- sel zijn vertrokken, waar nog een kennis van hen is (J. de G. van de Internationale Bank voor Handel en Industrie;. HET VERGAAN VAN DEN „SCH. 38". Woensdagnamiddag zijn negen leden der twaalf man sterke bemanning van den Scheveningschen logger Sail. 38, welke Zondagnacht op de Noordzee dc»r den Duitschen stoomtteiler Doctor Reimei van de maatschappij Eduard Richardson te Gees'.emunde, werd geramd, in den Haag per trein aangekomen. Zij deden aan del reeder, den heer Jac. den Dulk het volgeide verhaal van hun wedervaren: Zondagnacht lagen wij op 54° 30 N.B., De Rechtbank wejgerde de naamsver- anclering, omdat er h. i. geen bijzondere belangen aanwezig zijn die de naamsver- andering rechtvaardige.ide voornamen zijn niet leelijk of belachelijk, meer passend voor een Nederlandsche vrouw dan vieem- de voornamen enz. Maar „Zwaantie Hendrika"' voerde voor het Hof aan, dat volgens de wet, van 11 Germinal an XI de rechtbank bij voor namen niets met bijzondere belangen heeft te maken, en alleen heeft te waken, dat niet onzedelljke, onzinnige of politick on- gewenschie voornamen worden gebruikt, in plaats van de door de we3 ttoegelaten namen in gebruik in de verschillende kalen- ders, en die van personen bekend in de geschiedenis. En het Hof erkeude ook dat de Recht bank alleen tejen overtreding dier wet' liad "maken, en dus niet op bovenge- noemden grond het verzfoek mocht weige- ren. Zwaantje wordt dus toch Emmy. Maar een aansiellerig wicht bhjft ze amlbtenaar of spoorwegambtenaar, die wat zijn stand betreft, voor het bewonen van deze wo ning, in aanmerking komt. De huurprijs, dien de ambtenaar aan de ver eeniging te betalen heeft, wordt op gelijke wij ze vastgesteld als ten aanzien van particuliere huurders geschiedt. Van het gereedkomen der woning geeft de vereeniging ten minste 3 maanden te voren kennis aan den Minister van Financien. Acht deze het niet noodig, dat dadelijk de woning, waarvoor voorkeur is bedongen, voor bedoeklen ambtenaar beschikbaar wordt ge steld, dan kan de niet dadelijk benoodigde wo ning aan particulieren wordjen verhuurd. Blijkt het later noodig over de woning te beschikken, dan geeft de voornoemde Minister daarvan aan de vereeniging kennis, die dan verplicht is de eerst vrijkomende woning te ver- huren aan een ambtenaar als hiervoor bedoeld. Huunderving tengevolge van het leegstaan van een beschikbaar gestelde woning wordt, zoolang de Minister van Financien niet heeft verklaard, dat de woning voor het vervolg niet meer voor ambtenaren beschikbaar behoeft te worden gehouden, van Rijkswege aan de ver eeniging vergoed. De vereeniging heeft het recht tot huurop- zegging, indien de ambtenaarhuurder de huur- voorwaarden niet nakomt, of door wangedrag van hem of van zijn gezin of door slechte be- woning daartoe aanleiding geeft. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een adres van de vereeniging „Het Groene Kruis" alhier, dat daarin herinnert, dat voor het dienstjaar 1923 aan de vereeniging een subsidie werd toegestaan van 1200. Daar de financieele toestand dier vereeniging zich voor 1924 minder gunstig laat aanzien, tengevolge van de ziekte van de wijkverpleegster-buisbe- zoekster, wordt verzocht ook voor 1924 een subsidie tot een gelijk bedrag en onder dezelfde voorwaarden te willen verleenen. De wijkver- pleegster geniet een salaris berekend naar f 1500 's jaars. Overeenkomstig het voorstel van burgemees- ter en wethouders wordt besloten hieromtrent bij de vaststelling der gemeentebegrooting te beslissen. f. Een schrijven van gedeputeerde staten van Zeeland, d.d. 28 September 1923, waarbij deze berichten, dat de minister van binnen- landsche zaken en landbouw hen bij schrijven d.d. 22 September 1.1. heeft meegedeeld, dat er zijnerzijds in beginsel geen bezwaar tegen bestiaat, indien in eene verordening tot heffing van schoolgeld voor het lager onderwijs in eene gemeente het belastbaar inkomen, beneden het- welk geen schoolgeld verschuldigd is, op een lager bedrag dan f 800 wordt gesteld. De VOORZITTER merkt op, dat bij een eventueele herziening van de schoolgeldregeling dit schrijven in aanmerking kan worden ge nomen en stelt namens burgemeester en wet houders voor het voor kennisgeving aan te nemen. Met algemeene stemmen wordt aldus De- sloten. g. Een adres van den secretaris der ver eeniging „Ter Neuzensche Zwem- en Badclub namens deze vereeniging, waarin deze, met verwijzing naar het adres van Jum 1.1., den raad verzoekt aan de vereeniging een subsidie te willen toekennen van 200 per jaar, ten einde de exploitatie van de inriohting te kunnen voortzetten; Ook over het afgeloopen seizoen zijn de ont- vangsten niet toereikend voor de nooiUge uit- gaven. Overbodig lijkt het hem, hier nog eens te wijzen op het groote nut, dat deze mnchting heeft voor een plaats als Ter Neuzen, aan alle kanten omringd door diep water; Toch zij het hem vergund er de aandacht op te vestigen, dat gedurende den afgeloopen zomer 25 leerlingen tot geoefende zwemmers of zwemsters zijn gevormd, terwijl gedurende de kostelooze openstelling talloos velen van de gelegenheid tot baden en zwemmen, zonder gevaar, hebben gebruik geonaakt. Besloten wordt dit verzoek te behandelen by de vaststelling der gemeentebegrooting. h. Een adres van M. Eijke, in zijn kwaiiteit als voorzitter, en N. J. Harte, als secretaris der woningbouwvereeniging „Werkmansbe- lang" alhier, die daarin te kennen geven, dat door den gemeenteraad bij besluit van 15 Augustus 1918 aan deze vereeniging voor het bouwen van 42 arbeiderswoningen is toegekend een bouwvoorschot van f 199.000; cL cn <39 doelp. V O c5 3 On v. t.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2