J g1 I LANDBOUWBERICHTEN. GEMENaDE BERICHTENr T< 11C di HET VATICAAN QAF MEER DAN 60 MILLIOEN VOOR WELDADIOHE1DS- DOELEINDEN. Naar het Journal uit Rome me'dt heeft Pans Pius XI in het afgelooj;e.i jaar rneer dan 21 millioen lire voor we'dadigheids- do leinc'ei weggeschonken, ongerekend nog hetgoe.i naar de Russische honger- gehiede.i werd gezofide.i. De Agenzia Li bera vult dit bericht nog aan met de me- dedeeling dat Rusland meer dan 40 mil lioen heeft gekrege.i waarVam 5 a 6 mil lioen aan de slachtoffers van den oorlog is gekomen. A1 deze bedrage.i zijn bijeen- gebracht door colledles en openbare in- schrijvingen onder de katholieken in de gehcele weie'd en vooral in Amerika, zegt het blad. TER NEUZEN, 19 Oct. 1923. MONO- EN KLAUWZEER. Bij den aanvoer van het vee ter vee markt van Woensdag te Oostburg, werd door den veearts mond- en klauwzter geoonstateerd bij een kalf, dat bij een groep ce i paar dagen te voreu uit Utrecht was aangevoerd in W. Ze.uwsch Vlaan- deren. Onmiddellijk werd dat gedeelte van de veemarkt ontsmet en de besmettje groep van de markt verwijderd, terwijl de toe- gang tot de veemarkt langs een andere straat werd geleid. De besmette groep was aangevoerd door den koopman A. B. te Eede. Woensdag werd enn maximum in het aantal aangevoerd vee bereikt, tot een geial van ruirn honderd koppen. SAS VAN GENT. Men schrijft ons nader: Dinsdagmiddag is vlak tegenover het station alhier langs de tratnlijn een onge- htk gebeurd, dat weer eens te meer aan- toont, hoezcer voorzichtigheid gewenscht is bij het passeeren van trams of treinen. Een werkman uit Philippine afkomstig, was met vele andere bezig met het inleg- gen van een el'ectrischea kabel juist op een punt waar tusschei de lijn en een vlak daarbij staand hek niaar zcer weinig ruimte overblijft. Toen nu de tram van half twee uit de rich ting Axel arriveerde posteerden zich twee manner langs het hek, daar zij de tusschen lijn en hek bestaande breedte blijkbaar ruim genoeg achtten om den tram langs zich heen te laten gaan. Een der beiden verliet echter op het laatstje oogenblik zijn gevaarlijke staanplaats. En gelukkig voor hem. De ander even- wel, de uit Philippine afkomstige grond- werker, bled staan. Toen nu de eerste paar wagens hem voorbij waren, is de man blijkbaar door het dreigende overhellen in zijn richting zenuwachtig geworden. De lijn maakt op genoemde plek nl. juist een bocht, waardoor de buitenste rail eenigszins hooger dan de binnenwaartsche ligt en de wagens dus naar binnen over hellen. Dit heeft de.i man zenuwachtig gemaakt, daar hij de kleine ruimte voortdurend heeft zien kleiner worden. Eene fceweging met een arm makende, heeft hem een der wagens een stoot gegeven, waardoor tegen den grond geslingerd werd en met een voet onder de tram geraakt is, zoodat hem de teener werden afgereden. Ook werd hij nog eenige meters ver meegesleurd, waardoor hij hevige kneu- zingen aan het onderlijf heeft opgeloopen. Hadden zijne kameraden hem niet schie- lijk gegrepen, dan zou hij zeker totaal door den tram verpletterd geworden zijn. Zijn toestand is evenwel bedeukelijk ge noeg. Nadat hem door onmiddellijk toegescho- ten ger.e skundige hulp door dr. Puylaert de eerste verbanden zijn gelegd, is hij naar het ziekenhuis te Sluilskil vervoerd geworden. Zooals reeds gemeld, is de man over- leden. KOEWACHT. Tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare school aan den Ouden Mo!en is benoemd de luer M. Nijsse te Wolphaartsdijk. 'Wegens te geringe de. lneming, zal de cursus in landbouv/boekhouding dezen winter niet doorgaan, wel zal de sodale cursus vorig jaar gegeven, door den Wel- eerw. he r kapelaan, thans vervolgd wor den. Door het voorloopig bestuur van de op te rich'.en sijierenvereeniging zijn dt stamtlen same lgesb'ld en deze zullen .binaenkort in cen algemie.ie vergadering nader besproken worden. Door de R. K- Toonoeldub is be- sloten op 23 en 26 December a. s. een concert be geven ten voordeele van de St. Vincentiusvereeniging. G-'spe Id zal worden het groote drama in 6 bedrijven: De onschuldig veroordeelde"', uit het Fransch vertaald door den We-ecrw. heer J. B. Wirtz. rector van het jjym nasi urn, te Hecswijk. GRONDBEWERK1NGSDEMONSTRAT1E. Niettegenstaande het buitengevvoon slechte we 'r en de zeer vochtige toes'.and, waarin de bodem zich tevond, is de grond- bewerkingsdemonstratie met mo tor 6 ekkcrs op terreine.n der N.V. de Bathpolders te Riliand en georganiseerd vanwege de Z. L. M., Vrijdag jl. toch doorgegaan. Deelgenomen werd door de machines: Lanz Veldmotor van Lanz Verkoophuis, Den Haag. Fordson's trekker van W. de Schrijver, Middelburg. International trekker van Van Driel en Van Dorsten, te Hoofddorp. Eerstgencemde machine was van Duitsch fabrikaat, de beide laatstgenoemde van Amerikaansch maaksel. Twee Engelsche machines ingevoerd door de firma Landre en Glinderman te Amsterdam moesten zich van mededin- ging terugtrekke.i, terwijl de Stocks mo- torploeg wegens eene staking in Duitsch- land niet tijdig hier kon zijn. Voor dat de publieke demonstratie plaats vond, waren de machines onder leiding van den directeur van het Instituut voor Landbouwwerktuigen e i -Gebouwen te Wageningen gecontroleerd op de geschikt- heid tot het drijven van eene dorschmachi- ne. Ever.eens werd het brandstofverbruik gecontroleerd. Begrijpelijk is, dat het aantal belangstel- lenden niet bijster groot was. Dit memt evenwe! niet weg, dat de demonstratie bui tengevvoon interessant was; de tradjore.i hebben nu enns de gelegenheid gehad, te toonen wat zij onder de meest ongunstige omstandigheden vermogen. Waar de verschillende gegevens bij het onderzoek nog moeten worden verwerkt, zijn over de verschillende machines geen nadere bijzonderheden te vermelden. Voor loopig zal de demonstratie niet worden her- haald. MOND- EN KLAUWZEER. Met ingang van 18 dezer is het vervce- ren of doen vervoeren van herkauwende dieren e.i varkens uit het overige gedeeltt des rijks verboden naar een kring, om- vattende de provincie Zteland. Wanneer bijzondere redenen afwijking van het be doelde verbod noodzakelijk maken, kan zoodanige afwijking worden toegestaan door den commissaris der Koningin, jn de provincie Zeeland onder d door den in- specteur van de.i veeartseuijkundigen dienst te Middelburg aan te geven voorwaarden. (Stct.) PROEFNEMINOEN MET DE ENTSTOF VAN PROF. PFEILER VOOR MOND- EN KLAUWZEER. We lezen in de „Veehandel" van de hand van den heer Hoefnagel het volgende belang- wekkende artikel: Eindelijk is de tijd gekomen, dat hier te lande zal worden aangevangen met het nemen van proeven, betreffende de entstof van Professor Pfeiler uit Jena. Na een langen tijd van voor- bereiding is de zaak thans zoo ver gevorderd, dat een hoeveelheid entstof, noodig voor de be- handeling van 15 runderen, is afgezonden aan Dr. H. W. Overbosch, dierenarts te Gouda, die zich van den beginne af aan, levendig heeft gei'nteresseerd voor deze enting. Vooraf moest echter vergunning worden aangevraagd met deze entstof te mogen werken, daar het ver boden is met levende entstoffen dieren in te spuiten zonder vergunning van den Burgemees- ter der gemeente, waarin de te behandelen die ren verblijf houden. Deze vergunning is thans verleend, daar den directeur van den Veeartse- nijkundigen Dienst terstond bereid was deze proefnemingen te steunen. De heer Overbosch nu heeft voor eigen re- kening een vijftiental pinken aangekocht, af komstig uit veebeslagen, waar t6t heden het mond- en klauwzeer niet voorkwam. Deze die ren werden door hem gestald in een stal te Gouda. Vrij zeker zal in den loop der volgende week met de proefnemingen worden aangevangen. Voor dit doel zullen de pinken achtereenvol- gens met de antstof worden ingespoten, terwijl vooraf ieder dier is gewogen en nauwkeurig is gadegeslagen, waarbij ook v66r de inspui- ting de liohaamstemperatuur wordt opge- nomen. Na de inspuiting zal nauwkeurig wor den nagegaan, hoe het dier op het toedienen der entstof reageert en zal eenige dagen ach- tereen de lichaamstemperatuur worden opge- nomen. Het slijmvlies der mondholte en de tusschenklauwspleet zal speciaal worden be- keken, daar de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat na de inspuiting een min of meer iichte vorm van mond- en klauwzeer ontstaat. Er be- hoeft geen vrees te worden gekoesterd, dat in dit geval nieuwe ziektehaarden, dus nieuwe bronnen van besmetting ontstaan, daar de veestapel in de omgeving van Gouda op tal van plaatsen is aangetast. Ook is het moge- lijk,*dat de dieren na de inspuiting met de entstof absoluut niet reageeren. Dit alles moet echter worden afgewacht. Indien nu de dieren alle zijn ingespoten en wederom geheel op hun verhaal zijn, zullen de pinken op verschillende boerderijen onder dak worden gebracht, alwaar het mond- en klauw zeer heersahende is. Gesteld nu, dat de dieren op de eerste inspuiting weinig of niet reagee ren en later volkomen gezond blijven, wanneer zij in een stal worden geplaatst, waar het vee aan mond- en klauwzeer lijdende is, dan zou dit zeker een aanmoediging zijn om de proeven voort te zetten. Men zou dan misschien mogen aannemen, dat de entstof aan de 15 pinken een zekere onvatbaarheid tegen de ziekte heeft gegeven. Echter begrijpt de heer Overbosch zeer goed, dat uit een proefneming op kleine schaal nog geen scherpe gevolgtrekkingen mogen worden gemaakt en daarom bestaat het plan, daarna de proeven op grooter schaal te verrichten. Hiervoor zal waarschijnlijk spoedig een gunstige gelegenheid worden gevonden daar de heer A. J. Bos, wonende op het land- goed „de Biezen" te Barneveld, heeft aange- boden zijn geheelen veestapel, ten bedrage van 80 stuks, met de entstof van Prof. Pfeiler te doen bebandelen. Voor dit doel heeft de heer Bos reeds vergunning gevraagd aan den Bur- gemeester der gemeente Eede, waaronder zijn bedrijf is gelegen. Vrij zeker zal deze vergun ning spoedig afkomen en dan kan een proef op groote schaal worden genomen. De heer Overbosch zal Prof. Pfeiler, die spoedig zelf naar Holland komt, uitvoerig rap- porteeren omtrent zijn bevindingen met de be- handelde dieren, terwijl hij ook den Directeur van den Veeartsenijkundigen Dienst hier te lande op de hoogte zijner proefnemingen zal houden. Het geldt hier een streng wetenschappehjke proefneming, welke een deskundige geheel op eigen kosten verricht. Niet genoeg kan mijns inziens zoo iets worden gewaardeerd, terwijl het aantood van den heer Bos zeer zeker ge- tuigt, dat deze bijzonder veel overheeft, om de entproeven van Prof. Pfeiler te steunen. Wij zullen nu moeten afwachten en ons geen te groote illusies moeten maken, maar rustig verder moeten arbeiden op het terrein van het mond- en klauwzeervraagstuk. HET ZWARE TREKPAARD IN EERE HERSTELD. In Engeland keert men langzamerhand, althans voor zware vrachten over kcrte afstanden tot het zware trekpaard terug en laat de vrachtauto in den steek. De prij- zen van goede shirepaarden zijn dan ook stijgende. Voor extra beste zware ruinen wordt van 105 tot 120 pond sterling be- taald. En niet alleen in Engeland, doch ook in Schotland begint men de brave kolossen die stapveets hun werk doen, weer te prefereeren. Voornamelijk ge- schiedt een en ander om ezonomische re denen. Paarde.i vormen de gcedkoopste trekkracht. INVOERVERBOD VAN VEE VOOR DE PROVINCIE ZEELAND. Het Dagelijksch Pestuur der Z. L. M. besloot in verband met de emstige uit- breiding van het mond- en klauwzeer in de naar Zeeland vee-exporteerende pro- vincien, met overgroote meerderheid van stemmen zulks naar aanleiding van een desbetreffend schrijven van he. Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, te advisceren zoo spoedig mogelijk een invoerverbod van yer voor de provincie Zeeland uit J.e vaardigen. In de vergadering waar dit besluit geno men werd werd tevens ue wenschelijkheid betoogd. het ve hetwelk deze week van- uit andere provincien hier wordt ingevoer.d, onmiddellijk na de aankomst bij kooper gedurende 15 d^gen afzonderlijk te stallen afgezonderd van het overige vee. De ervaring leert helaas vaak, dat pas aangekocht vee hetwelk alle kans heeft besmet te zijn juist in ver afgejegen weiden wordt geiaten waardoor de kans op uitbreiding der zoo gevreesde ziekte aanzienlijk wordt vergroot. Immers wan neer dergelijke dieren de ziekte krijgen, kunnen zij in vrij koften tijd hunne om geving geheel besmetten terwijl zij niet naar huis kunnen worden gebracht. Wordt daarentegen het aangekochte vee direct opgestald, dan is de uitbreidings- mogelijkheid der ziekte tot een minimum teruggebracht. Hot is begrijpelijk dat wanneer onz© veehouders deze week aan dit opstallen niet behoorlijk medewerke.i een invoer verbod als door het Dagelijksch Bestuur der Z. L. M. bedceld een groot deel van zijn doel zaf kunnen missen. Te hopen is echter, dat de veehouders hunne belangen in deze ^goed zullen be- grijpen en met den wenk van heL Dage lijksch Bestuur der Z. L. M. rekening zul len willen houden. SCHEVENiNGSCHE LOGGER GEZONKEN. Te Scheveningen is bericht ontvangen dat de logger Sch. 33 van de reederij jac. den Dulk en Zn. in de Noordzce is over- varen en gezonken. De bemauning bestaande uit den schip- per K. Klein e.i elf ieden is gered en in Bremerha\e.i aan wal gebracht. De logger was 12 September van Sche veningen uitgev'aren ter haringvisscherij. Het schip was vijf weken op zee en had een flinke lading visch aan boord. Juist dezer dagen had de rceder nog van een schipper vernomenj die de Sch. 38 ter hoogte van de Doggersbank had ge- praaid, dat de logger een goede vangst had gehad. Over het vergaan zelf had de reeder nog geen nadere gegevens bekomen. Hoewel het schip verzekerd is, is het verloren gaan voor de reederij toch een belangrijke schadepast, daar de lading niet verzekerd is. Dat de ramp geen verlies aan men- schenleve is heeft yeroorzaakt, heeft onder de visschersbergtking natuurlijk alom vreugde verwekt. MISLUKTE POQING TOT BRANDSTICHTINQ. Een Europeaan te Palembang hi eft een mislukte poging gedaan om in em liotel brand te stichten. Hij dreigde de holelgas- ten te vermoorden. De man v\®rd in hech- tenis genomen en men zal hem naar Ba- tavia opzenden. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Vergadering van Dinadag 16 October 1923, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge- meester. Tegenwoordig de leden: J. J. de Jager, D. van Aken, D. Scheele, P. van Cadsand. L. J. GeeLhoedt, R. G. E. Nolson, C. J. Verlinde. F. B. G. de Meijer, H. J. Colsen, N. A. Hamelink, L. J. van Driel, B. van Dijke en I. de Ridder. De VOORZITTER opent de vergadering en stelt aan de orde: 1. Notulen. De notulen der vergadering van 6 en 30 Augustus en die van 4 September 1.1. worden met algemeene stemmen onveranderd vast- gesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Een verzoek van het bestuur der Volks- bibliotheek te Ter Neuzen om voor het jaar 1924 een suibsidie te mogen ontvangen van 200. Burgemeester en wethouders stellen voor, dit verzoek te behandelen bij de begrooting voor 1924- u Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. b. Het raadsbesluit van 30 Juli 1.1. tot het aangaian eener geldleening van 7000 vooi woningbouw, voorzien van het bewijs der goed- keurlng door gedepntesrde staten. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een afschrift van een adres door P. van Cadsand en 17 andere bewoners van Sluiskil gericht aan den ingenieur van 's rijks water- staat alhier, luidende als volgt: geven met verschuldigden eerbied te kennen Pieter van Cadsand, lid der gemeenteraad van Ter Neuzen en Edmundus Petrus van Graef- schepe, Rijksveldwachter, brigadier-titulair en mede-onderteekenaren alien te Sluiskil, ge meente Ter Neuzen, wonende aan de Oostzijde van het kanaal Gent—Ter Neuzen, in den Coe- g; rspolder; dat hen van goedingelichte zijde is bekend geworden, dat het plan bestaat tusschen het bestuur van den CoegorspoLder en de directie van de cokesfabriek te Sluiskil, bij name van den directeur Felix Dehalu, wonende te Sluis kil, gemeente Axel, om het vergiftigde water afvloeiende van genoemde cokesfabriek, dat thans in twee richtingen loopt 'in voormelde Coegorspolder, in de toekomst te laten loopen in de waterleiding van 's rijks waterstaat ge legen aan de Oostzijde van het rijkskanaal Sluiskil—Ter Neuzen, en ter lengte van onge-, veer 4000 Meter langs een openbare weg loo- pende, waaraan ondergeteekenden en meer menschen Nvoonachtig zijn; dat bedoeld vergiftigd water in kokenden toestand van genoemde fabriek afvloeit en steeds een heete damp en teerlucht opjaagt, terwijl dit ongeveer Vijf honderd meter verwij derd van genoemde fabriek voortdurend is te constateeren; dat adressanten zich door genoemde veran- dering in groote mate zien benadeeld, wanneer genoemd vergiftigd water langs hunnen wo- ningen wegvloeit en deels sintels achterblijven in bedoelde waterleiding, wat zij zeer gevaar- lijk achten voor hunne kinderen, honden, kippen en andere dieren, die als het ware dagelijks langs genoemde waterleiding over den open- baren weg gedreven of geleid worden; dat adressant van Graefschaepe reeds het nadeel ondervond van genoemd vergiftigd water, doordat zijn politiehond ter waarde van f 75 in een nachtelijk uur bij gelegenheid van een surveillance een kleine "hoeveelheid van bedoeld water had gedronken en tengevolge daiarvan is gestorven; dat meergenoemd polderbestuur gaame zou zien, dat bedoeld fabriekswater in 's rijkswa- terstaat's waterleiding werd afgevoerd, zal hun zeker een financieel voordeel ziin, aangezien zij thans ineerdere malen per jaar duikers en slooten moeten laten schoonmaken om geregeld den loop van bedoeld water te kunnen behou- den, terwijl de verpachting van hun vischwater meer geld zal kunnen opbrengen; dat genoemd financieel voordeel volgens de meening der adressanten niet onweegt tegen de nadeelige gevolgen van bedoeld water, dat, zij adressanten zouden ondervinden aan hunnen woningen, in de woonkamers en in de slaap- kamers bij Opening der ramen, alsmede de groote zorgen van hunne kinderen en hun vee, dat onmiddellijk is blootgesteld aan vergifti- ging in genoemde waterleiding, terwijl de thans bestaande toestand minder gevaar zou op- leveren om reden bedoeld water niet langs woningen, noch langs een openbaren weg wordt afgevoerd. Redenen waarom adressanten Uedelachtbare heeren beleefd verzoeken Uwe medewerking wel te willen verleenen, dat voormelde af- vloeiing van bedoeld fabriekswater niet wordt geleid door meer genoemde rijkswaterstaats waterleiding. Het verzoek dezes is verzonden aan den weledelgestrengen heer ingenieur van 's rijks waterstaat te Ter Neuzen. Het rapport van den heer C. Westerhof, leeraar aan de R. H. B. S. te Ter Neuzen aan wie was verzocht het water afkomstig uit de bluschinrichting van de cokesfabriek te Sluis kil te onderzoeken, luidt als volgt: Het monster is zeer troebel. Bij filtratie door een gewoon papierfilter wordt evenwel direct een helder filtraat verkregen, dat bruin ge- kleurd is. Het residu op het filter ziet zwart dus vermoedelijk wordt de troebelheid van het water veroorzaakt door zwevende deeltjes koolstof (bovendien vervluchtigd nagenoeg al dit zwart bij gloeding). Het filtraat reageert zeer duidelijk lakmoes alcalisch. Daar ook Nesslersch reagens een zeer positief resultaat geeft (er ontstaat zelfs een neerslag) bereken ik de alcaliniteit op am monia. Het blijkt, dat er ongeveer 0,28 gr. ammonia per liter water aanwezig is. Chloor gehalte bedraagt 3,9157 gr. per L., zoo dat hiervan een belangrijke toename in het ge halte valt te constateeren, want het water naar de bluschinrichting bevat 2,9287 gr. per L. Calciumgehalte van het water van de blusch inrichting na'ar de leiding bedraagt 2,388 gr. per L., dus ook hier een belangrijke toename, want het water naar de bluschinrichting bevat slechts sporen calcium. Eenzelfde resultaat werd verkregen met het sulfaatgehalte. Het water, dat naar de bluschinrichting toe- vloeit is nagenoeg lakmoes neutraal. Resumee- rende ondergaat het water door het blusschen: lste een belangrijke verhooging van arnmo- niakgehalte. 2de eene belangrijke verhooging van chloor- gehalte. 3de een belangrijke verhooging van sulfaat gehalte. 4de een belangrijke verhooging van calcium gehalte. De bruine kleur van het filtraat verdwijnt bij toevoeging van zuur, dit wijst op de aan- wezigheid van organische gekleurde stoffen. Of nu dit water gescliikt is voor drinkwater voor vee is een kwestie die beter door een vee arts kan worden beslist. My lijkt het toe, dat het ongeschikt is en wel op de volgende gronden: lste daar het water alkalisch reageert zal het 'een gedeelte van het magzuur onwei kzaam maken en zoodoende slechten invloed uitoefe- nen op de spysverteering. 2de het hooge zoutgehalte zal dorst opwek- ken zoodat de dieren te veel zullen drinken. Nu wordt dit water voor het door de dieren gedronken wordt vendund door ander leiding- water zoodat de bovengenoemde redenen voor ongeschiktheid wel veel verminderd worden, maar toch blijven bestaan. Bij dit onderzoek werden vergeleken een monster water van een naar de bluschinrich- ting. Burgemeester en wethouders stellen voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De VOORZITTER deelt mede, dat burge meester en wethouders een onderzoek hebben ingesteld; zij hebben ter plaatse een monster genomen van het water, zoowel op de plaats waar het in de sloot loopt als daar waar het die verlaat. Die monsters zijn ter keuring op- geeonden en het resultaat daarvan is meege- deeld aan den ingenieur. Zij zijn nu in af- wachting van een oplossing die aan deze zaak zal worden gegeven. De heer VAN CADSAND had toch van bur gemeester en wethouders een ander voorstel verwacht, dan om dit zoo maar voor kennis geving aan te nemen en meende, dat het meer op den weg lag om al het mogelijke te doen, teneinde te voorkomen, dat het vergiftigde water langs de woningen van adressanten stroomt. Sommige deskundigen beweren wel, dat het water niet vergiftigd is, maar wanneer er klachten inkomen bij den Minister, dat de visch op 5 a 6000 meters er van verwijderd sterft, meent hij, dat er toch wel wat aan hapert, en dat het minder gewenscht is, zulk water in de onmiddellijke nabijheid van wonin gen te laten stroomen. Het adres is in afschrift aan den gemeenteraiad gezonden opdat ieder lid er kennis van zou kunnen nemen, en er zich van op de hoogte zou kunnen stellen, om daar na al het mogelijke aan te wenden, om de be woners te bevrijden van den walm die uit dat water opstijgt. De VOORZITTER merkt op, dat aan den raad slechts is gezonden een afschrift van het aan den ingenieur gezonden adres. Burgemees ter en wethouders hebben het beschouwd, da.t dit slechts als kennisgeving was bedoeld. Zij hebben de zaak als zaak beschouwd. Zij zijn daaromtrent natuurlijk wel belangstellend en hebben er dan ook zooals tneegedeeld, hun aan- dacht aan gewijd. De heer COLSEN is van oordeel, dat Burge meester en wethouders zich omtrent deze zaak wat vroeger op de hoogte hadden moeten stel len. Hij vreest, dat het nu al te laat is en de kogel wellicht reeds door de kerk. Maar als dat het geval is, dan zouden zij er op behooren te timmeren, dat de sloot waar dat water door- loopt wordt gerioleerd. Het zijn dan niet alleen ^.e personen, die op het adres geteekend hebben, die er last van zullen hebben, maar ook nog anderen, ook de heeren Van Wijck en Frans Dekker en spreker kan verzekeren, dat het vee dat dit water drinkt er van dood gaat. De VOORZITTER geeft te kennen, dat, voor zoover burgemeester en wethouders zijn inge- Hcht, er ook reeds aan rioleering gedacht wordt, indien het onvenmijdelijk zou zijn, het water langs dezen weg af te voeren. De heer COLSEN merkt op, dat het dan nu geleid zal worden door een bevolkt deel der ge meente, daar wonen wel drie a vier honderd menschen, terwijl het nu wordt afgevoerd langs een zijde waar niemand woont. Maar de landbouwers van Axel willen het liever van hun gebied houden, en dat kan men ze niet kwalijk nemen, maar dezerzijds moet ook alles in het werk gesteld worden om het buiten onze gemeente te houden en desnoods zouden burge meester en wethouders er voor op audie-ntie 'moeten gaan. De VOORZITTER belooft, dat burgemeester en wethouders deze zaak niet uit het oog zullen verliezen. d. Het verslag van den toestand der ge meente over 1922. Dit wordt voor de leden ter visie gelegd. e. Een beschikking van de Ministers van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Finan- caen, dd. 28 September 1923, in zake toekenning van een bouw- en grondvoorschot voor den bouw van 8 arbeiderswoningen door de woning- bouwvereeniging „Sluiskil". Blijkens dit besluit hebben genoemde minis ters goedgevonden le. alan de gemeente Ter Neuzen tegen een rente van 6 voorschotten te verleenen uit 's Rijks kas ten einde die gemeente in staat te stellen voorschotten van gelijke bedragen te verleenen aan de woningbouwvereeniging „Sluiskil" aldaar en wel: a. een voorschot van ten hoogste vijftien honderd zeven en tachtig gulden twee cent 1587,02) ten behoeve van het verkrijgen van bouwterrein en b. een voorschot van ten hoogste zevemtien duizend gulden 17.000) ten behoeve van den bouw van 8 arbeiderswoningen, met bepaling: dat voor rente en aflossing van deze voor schotten gedurende onderscheidenlyk 75 en 50 jaren een annu'iteit moet worden voldaan, groot onderscheidenlyk 6.077 en 6.344 ten honderd van de werkelijk verleende voorschotten, welke annuiteiten voor de eerste maal zullen verval- len op de dagen, nader door den Minister van Financien te bepalen in verband met het tyd- stip of de tijdstippen waarop de voorschotten geheel of in termijnen zullen zijn uitbetaald; 2e. aan de gemeente Ter Neuzen behoudens intrekking of vermindering overeenkomstig art. 18 van het Woningbesluit, toe te kennen: een jaarlijksche bijdrage in de betaling van de annuiteit over het onder 1 b bedoelde voor schot tot een maximum van honderd acht en twintig gulden drie en tachtig cent (/128,83); met bepaling: dat de Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid telken jare het juiste bedrag der bij drage zal vaststellen in verband met de uit- Komsten van de exploitatie der met het voor schot gebouwde woningen; 3e. aan de verleening van de onder 1 a en b bedoelde voorschotten en de toekenning van de onder 2e bedoelde bydrage de voorwaarden te verbinden, vermeld op de bijlage dezes; 4e. aian de gemeente Ter Neuzen voor kos ten van toezicht ter zake van de onder le. be doelde voorschotten voor eenmaal 0.1 pet. van die voorschotten in rekening te brengen. Het bedrag der bydrage is berekend op een exploitatieraming dat de uitgavem wegens af lossing van annuiteit voor bouw- en grond voorschot, onderhoud, assurantie, belastingen, administratie enz. zullen bedragen f 1717,68 per jaar. De kostprijs der woningen is alzoo 4,13 per week en per woning. Daarin wordt een maxi- mum-bydrage verleend van 0,41, zoodat de voorloopig op te brengen huur bedraagt f 3,72 per week. Het bedrag der berekende huren is een minimum. Laten de inkomsten der huur- ders een hooger huur toe, dan zal die moeten worden bedongen. Voorts worden aan het verleenen dezer by drage de volgende voorwaarden verbonden: a. Door de gemeente zullen aan genoemde vereeniging gelijke voorschotten tegen gelijke annuiteiten worden verleend. b. Door de gemeente zal aan de vereeniging worden verleend een bydrage ten bedrage van vierderde maal het bedrag der bijdrage die door de gemeente van het rijk genoten wordt, met dien verstande, dat wanneer de bijdrage van rykswege aan de gemeente zal ophouden of worden verminderd, de bydrage van de ge meente aan de vereeniging eveneens zal op houden, dan wel een evenredige vermindering zal ondergaan. c. De vereeniging zal, behoudens afwyking voor den duur van de tegenwoorddge buitenge- wone omstandigheden, behalve aan personen, die tengevolge van maatregelen tot verbetering der volkshuisvesting hunne huisvesting ver loren en niet in staat zyn den vollen prijs van eene voor hun gezin gescihikte woning te be- talen, hare woningen niet verhuren beneden den prijs, welke voor woningen van de door haar gebouwde soort in het betrokken gedeelte der gemeente te bedingen is. De woningen moeten worden verhuuid tegen den prijs, dien de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid vaststelt. d. De vereeniging zal, wanneer zulks door den Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid op grond van de uitkomsten van de ex ploitatie der met de voorschotten gebouwde woningen noodig wordt geoordeeld, over gaan tot huurverhooging van alle woningen of van een bepaald aangewezen deel van de wonin gen, bij de vereeniging in exploitatie. e. Eventueele batige saldi op de exploi- tatierekening zullen worden gestort in een fonds, dat zal worden gebezigd ter verbete ring van de volkshuisvesting in de gemeente Ter Neuzen en dat zal worden beheerd vol gens door de Ministers van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Financien te geven voorschriften. f. Wanneer de eigendommen van de met het voorschot verkregen gebouwen aan de ge meente mocht zijn overgegaan, zal na aflos sing van het voorschot een deel van de dan te schatten waarde dier gebouwen, evenredig aan het aandeel, dat het rijk, in den vorm van bijdragen, in het tekort op de exploitatie der woningen heeft gedragen, tot het bedrag en op de wijze als door de Ministers van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Financien te be palen, aan het Rijk zijn terug te betalen de schatting der waarde te geschieden door drie schatters, waarvan een door genoemde Ministers een door de gemeente en de derde door de beide anderen zal worden aangewezen. g. Overeenkomsten ter zake van de met de voorschotten verkregen woningen niet een werkgever te sluiten en alle in dergelijke, ter zake van zoodanige woningen reeds gesloten overeenkomsten aan te brengen wijzigingen, zullen aan de goedkeuring van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid worden on- derworpen. h. In de met de voorschotten verkregen woningen zullen alcoholhoudende dranken niet ten verkoop in voorraad genomen of verkocht worden. i. Personen, die hun eigen woning vrij- willig verkocht hebben, zullen als huurder eerst in de laatste plaats in aanmerking ko- men en dan alleen tegen een huur, die den kostprijs der woning dekt. j. Voor de uitvoering van het werk moet een openbare aanbesteding worden gehouden. Alleen indien dit wenschelijk blykt, zal het op andere wijze mogen worden uitgevoerd. k. Zoolang de Minister van Financien zulks wenschelijk acht, zal een woning beschikbaar worden gesteld voor en verhuurd aan een rijksambtenaar of spoorwegambtenaar, die

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 6