ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. ft No 7519. Vrijdag 19 October 1923. 63e Jaargaug. BINNENLAND. BUITENLAND. FETJILLETON. TER NSCHE COURANT DE POPULARITEIT VAN H. M. DE KONING1N. Men wtet. schrijft de Neues Wiener Jour nal, dat de Koningin der Nederlanden die voor eenigen tijd Haar Regeeringsjubi- leum heeft gevierd, zich in een groote populariteit mag verheugen. Als staaltje hiervan vertelfl het blad het Volgende: Eenigen tijd geleden wandeide H. M. de Koningin in de omgwing van Den Haag, toen Ze eensklaps een klein, bij- zonder mooi meisje zag, dat in een ar- beidersgezin thuishoorde. De Koningin bleef staan, sprak vriende- lijk met de kleine en kusle haar. De klei ne meid was hieroVer in de wolken en wilde aan de Koningin bewijzen hoe dank- baar ze was voor zooveel vrjendelijkheid. Zij breide daarop zelf een paar handschoe- nesn voor de Vorstin. Zelf bracht het meis je de handschoenen naar het Koninklijk Paleis. De Koningin, die zesr was getroffen door zoo groote dankbaarheid, zond daar op aan de kleine meid ook ten paar hand schoenen. De rcchtsche dezer handschoenen was met bonbons gevuld, de linker met goud- stukken. Eigenhandig schreef Hare Ma- jesteit er het volgende briefje bij Je moet mij eens schrijven, lief kind, wetke van de beide handschoenen je het meeste plezier heeft bezorgd. Korten tijd later kreeg de Koningin van het kind 't volgend antwoord. ,.Lieve Mevrouw de Koningin, ik wcef heusch niet wat ik moet U antfwoorden in- zake het prachtige .geschenk van Uwe Ma- festeit, want ik weeij werkelijk niet wel- ken handschoen ik den voorkeur zou moe- ten geven. Kijk, zoo is het gegaan: mijn vader heeft den linkerhandschoen voor zich gehouden en mijn broer den rechter." De Koningin had enorm veal pret om dit schrijven. Zii zond nogmaals een paar handschoenen, maar verzekerde zich er van tevoren van, dat ze werkelijk in het bezit van het meisje kwamen en niet ten prooi werden van haar begeerige ver- wefnten. GEEN STEUN MEER VOOR LICHAAMSOEFENINGEN. Naar de Residentiebode vemeemt, ligt het in de bedoeling van den Minister van Onderwijs, K. en W. om met het oog op den ongunstigen tcestand van 's lands fi- nancien, te bevorderen dat het besluit en de beschikking betreffende de lichaamsoefe- ■ing met ingang van 1 November a.s. voor 3 jaar buiten werking worden gesteld. De bestaande oefeningscursussen moeten dus met ingang van 1 Nov. vervallen nieuwe cursussen mogen met ingang van dien datum niet worden geopend. Door dezen bezuinigjngsmaatregi 1 zullen tal van verrenigingen ter bevordering van lichaamsoefeningen worden getroffen. VOOROEFEN1NGS1NSTITUUT BI VR1JW. LANDSTORM. Op de vragen van den heer Duymaer van Twist betreffende ten voornemen tot apheffing van het vceroefeningsinstituut bij den Vrijwilligen Landstorm antwoordde de minister van Oorlog: De Regeering heeft het vraagstuk van het vooroefeningsinstituut bij den vrijwil ligen landstorm opnieuw in overweging jenomen, dat echter nog niet tot zooda- nige uitkomsten heeft geleid, dat van een voornemen tot afschaffing zou kunnen worden gesproken. In dit stadium meent de Minister zich van verdere mededeelingen ter zake t< Roman van Nederland gedurende den oorlog, door CHARLES HUYGENS. 53) Frank had besloten om niet direct naar huis te gaan. Destijds hij had het Ro bert uitdrukkolijk beloofd had hij gezwe- gen, totdat de omstandigheden hem nood- zaakten tegenover Carla te spreken. Maar al had hijl het zidh niet wtillen bekennen, hij was te trotsch geweest om aan zijn vader te doen zien dat inderdaad Carla was wat zij thuis van haar dachten; dat ihij door Carla in eigen huis werd bespionmerd. Nu echter, Frank voelde heel goed dat hij niet langer zwijgen kon en mocht. Wat men aan het Britsche gezantschap wist, kon men ook elders weten. Was het wer kelijk voor den Secretaris Generaal een verrassing geweest; was het hem en den Minister misschien niet persoonlijk be- kend? En bovendien, Frank wilde er met zijn vader over spreken wat hem nu te doen stond. Dit leven langer volhouden, hij kon het niet. Men mocht dan zeggen, dat hij voor alles correct wilde zijn, maar hij bekende het volmondig, dat hij niet naast zich kon hebben, als moeder van zijn kinderen kon dulden een vrouw, op wie volgens hem een smet rustte. Hij wist heel goed, dat Carla niet slecht was, maar hij bechtte mis schien te veel aan het oordeet van de bunenwereld. Wat zou men niet van me- moeten onthouden, waarbij hij echter gaar- ne de verzekcring geeft, de Volksvertegen- woordiging in de gelegenheid te zullen stellen, over deze aangelegenheid haar ge- voelen te uiten, alvorens tot ingrijpende wijziging of afschaffing eventueel zal wor den overgegaan. EEN WET OP DEN IN- EN DOORVOER VAN EIEREN. Vanwege het departement van Binnen- landsche Zaken en LandbouvV is, naar de N. R. Crt. bericht, een wetsontyverp sa- mengesteld, hetwelk beoogt bij den in- voer van eieren de verplichting voor te schrijven, dat deze op duidelijke en onuit- wischbare wijze gemerkt zijn met den naam van het land van herkomst. Deze wet houdt verband met in Engeland in voorbereiding zijnde maatregelen van de Merchandise Marks Amendment Act. Men wil voorkomen, dat in de toekomst minderwaardige buite.nlandsche eieren via ons land en gemerkt als Nederlandsche eii- ren, in Engeland kunnen worden ihge- voerd, waardoor de goede naam van het Nederlandsche ej op de Engelsche markt in gevaar zou worden gebracht. Eenige landbouworganisaties en bonden van houders van pluimgedierte hebben reeds hun instemming met dit ontjwerp be- tuigd. OPENING R. K. UN1VERSITE1T. Woensdag werd te Nijmegen de R. K. Universiteit plechtig geopend. 's Morgens werd in de St. Ignatiuskerk een Pontificale Hoogmis opgedragen door mgr. v. d. Wetering, aartsbisschop van Utrecht, in tegenwoordigheid o.a. an Kar- dinaal van Rossem en vele hooge geeste- lijken. Daarna begave.n de katholjeke hoog- leeraren, de bisschoppen en and ere gees- telijken zich van de kerk naar het Univer- siteitsgebouw op bet Keizer Karelplein. De weg was afgezet door katholidke vereeni- gingen met hun banieren, die zich na het passeeren van den stoet daarbij aansloten, en voor het gebouw defikerden. Het gebouw werd ingewijd door den Aartsbisschop. 's Middags had de openingsplechtigheid plaats, waarbij prof. dr. Jos. Schrijver, rector magnificus, een rede hield over ,.Eigen Cultuur" Daarna werd door den Aartsbisschop de Universiteit met een korte rede ge opend. Nog werd gesproken door mi'. Wirrdels als voorzitter van het comite uit de Nij- meegsche burgerij. Tal van bekende Katholieke personen waren aanwezig. De ministers en Kamer- leden waren echter verhinderd door het i Kamerdebat over de Vlootwet. EEN EIGENAARD1G GEVAL. De gemeenteraad van Didam heeft een verzoek van het departeme.it van Finan cial ontvangen om 25.000 gulden terug te betalen, welke ze van 't Rijk had ont vangen. De gemeenteraad na n het adres voor kennisgeving aan. De burgemtestcr had reeds geantwoord, dat de betaling niet zou geschieden, omdat de. gemeente nimmer dit bedrag van het Rijk heeft ont vangen. Naar aanleiding van het bov/mstaande deelt men vanwege he; departement van Financien het volgende mede: In December 1918 en Januari 1919 werd op aanvraag van den burgeme.ster van Didam aan die Gemeente drie maal een voorschot verstrekt, om haar in staat te stellen de noodige uitgaven t)e doen ten behoeve van het onderhoud van binnen haar gebied verkeere.ide krijgsgevangeiien, op hun doortocht naar hun land. Deze voorschotten te zamen 25.000 gul den bedragende zijn door den Gemeente- ontvanger tege.i kwitantie in ontvangst ge- nomen. De ontvangfcewijzen zijn derhalye in bezit van het departement, en dit zal thans verdere maatregelen treffen Her ver- zekering. vrouw Van Oosterzee zeggen als men wist, dat zij een spion in Duitschen dienst was. Frank voelde, hij kon de blikken van de menschen al haast niet verdragen; hij las in die blikken een verwijt, een verdacht- making. In dien gemoedstoestand kwam Frank te Amsterdam aan. Hij trof het in zooverre, dat zijn vader laat op het kantoor geble- ven was en dat de beide mededirecteuren reeds waren vertrokken. Ik moet u ,dringend spreken papa. Ncen schrikt u maar niet, er is niets met de rnaatschappij, Het is over mijieh en eigen- lijk niet over mijzelf. De oude heer belde. Een der klerken kwam binnen. Denk er aan Johansen, dat ik niet mier op het kantoor ben ei dat mijnheer Frank er ook niet is. Wij wenschen niet ge- stoord te worden. Ik heb niets nner voce je, zoodat je straks wel kunt gaan. Ik zal zelf wel sluiten. En nu, Frank aldus keerde de oude heer zidh tot zijn zoon, zeg mij wat er is. Eerlijk gezegd, je hcele voorkomen en je toon van spreken maken mij ongerust. W(ak is er in 's Hemelsnaam Frank, zenuwachtig trekkend aan zijn si- garet, half nonchalant geleund in een der fauteuils, vertelde kortweg wat hem was overkomen. Ik laat nu heellemaal daar, papa, dat het voor mij in deze omstan digheden heel moeilijk wordt om naar En geland te gaan; ik zou ook niet in de rechte stemming zijn voor onderhandelin- gen als wij moeten voeren, maar dat is bij- zaak. Hoofdzaak is wat men over Carla zegt, hoe haar en hoe mijn positie daar- door wordt. De oude heer ontveinsde zich den ernst DE TOESTAND. De Brusselscke correspondent van de Times heeft een onefcrhoud gehad met Jaspar, den Belgischer. minister van bui- tenlandsche zaken, over het Belgische ver- goedingsvoorstel. Daa|uit blijkt pas dui- delijk, schrijft de N. R. Crt., hoe het zit met de geaeellelijke instemming van de Duitsche regeering nut het plan, waarvan andere berichten uit Brussel melding had- den gemaakt. Volgens het verslag van den correspondent, heeft Jaspar tot hem ge zegd: Onze verzoeningspolitiek heeft tot een uitkomst geleid, waarnue wjj ons zelf geluk mogen wenschen. Wij hebben een belangrijken stap vooruit gedaan. Boven dien hi eft de Duitsche regeering, die van de Belgische technische voorstellen uit net Grijsboek kennis had kunnen nemcn, aan den Belgischen gezant te Berlijn medege- deeld, dat zij in zekere opzichten ermee instemde. Het is de eerste maal, dat de schuldenaar ce.n plan van een van de schuldeischstermogendhed'n heeft goedge- keurd. Onze diclomat'eke actie is er daar- om in geslaagd, het vergoedingsvraagstuk I weer op het terrein van de actieve poli- I tick terug te brengen". In de uitlating van Jaspar, zooals zij hier wcergegeven wordt, i treft, dat hij eerstj spreekt van de instem- ming van de Duitsche regeering ,.in zekere opzichten" en dadelijk daarop laat volgen, dat de schuldenaar he! plan heeft -,,goed- j gekeurd". Dit laatsfe lijkt een ^e overijlde conclusie. De Times zelf blijkt in een hoofdartikel ook waarde te hechten aan de gedceltelijke Duitsche instemming, omdat j het een eenvoudige, maar niet altijd begre- I pen waarheid is, dat gesn regeljng van het vergoedingsvraagstuk mogelijk is zander toestemming van de schuldenaarster. Men j kan iemands zakken met geweld leeghalen; I men kan zijn huis uitplunderen; maar men j zal hem niet kunnen dwingen tot produ- ceeren zonder zijn goedwilhgheid". j Als de commissie van herstef het Belgi- j sche plan ter hand neemt, moe't hefe haar j duidelijk zijn, datbij de tegenwoordige om standigheden in Duitschland sfechts sprake kan zijn van een uitvoering in de toekomst Dit zou ook Poincare moeten toegever:, want deze heeft kortgeleden in een rede eraan herinnerd, dat Frankrijk's program was neergel gd in Ji'df jpngs.e Geelboek en dat gedeelte begint aldus: ,.De Fran- sche regeering geeft er zich rekenschajj van dat Duitschland, wef het geregelde i en groote belalingen kunnen dce.i, w'if het zijn crediet, aac*~net opzetjcelijk vernietigd heeft, terugkrijgen deh tijd meet hebben «m zijn begrooting in evenwicht te bren gen". Het onlogische in het Fransche pro gram is alleen, dat het in afwachting hiervan de beschikking van de geallieer- den over een aantal hutpbronnen eischt, ,.die onmiddellijk te verwezdlijken zijn en waaruit dan betaling ontvangen kan wor den of onderpanden voor leeningen ge maakt kunnen worden," tervyijl die hutp bronnen mede noodig zouden zijn, orn het als wenschelijk voorgestelde evenwicht in de begrooting te brengen. Het program van de Duitsche regeering kemschets.e den werkelijken toe- stand drastisch. toen hieruit dezer dagen bekend werd, dat het ,,de eigen financieele hervormingen boyenaan plaatst en de ver foedingen e.>n heel eind daarna". Ook het elgische plan, dat de overdracht van al- Ierlei monopolies als voor tabak, wijn, spi- ritualien, zout fucifers en electrische tbe- stellen aan internationale syndikaten voor zou stellen is vermoedclijk nief voor spoe- dige verwezenlijking vatbaar. Mcer dan van het geval niet. Hij dacht na. Ik weet niet Frank, of je je nog goed herinr.ert wat Robert heel kort nadat de Ncerlandia getorpedeerd was, met je heeft besproken. Frank knikte. Ik heb destijds de beteeke- nis van Bob's waarschuwingen niet kun nen ontkenren. Maar ik heb ze niet willen geloov^en, papa ik heb alles wat mij maar ten diensle stond, aangevoerd om Carla vrij te pleiten. Carla is toch mijn vrouw; zij is toch de moeder van mijn kinderen. Wij zijn altijd zielsgelukkig geweest, en ik kan er nog niet aan denken haar te moeten missen. Maar aan den anderen kant, ik kan niet iemand die een Duitsche spion is, een spion in dienst van welke mogendheid ook, naast mij dulce.i. U denkt, dat het alleen mijn anti-Duitsch- heid is, die hier spreekt papa,' maar dat is het niet. Ik kan n;ei tegen dat begrip van vaderlandsliefde op, ik wil eerlijk zeg gen het gaat mij te ver, het gaat mij zelfs zoo ver, dat het mij tegen de borst stuit. Ik voel er in evi gebrek aan individua- liteit, een zich s'aafsch onderwerpen aan een te aalde gedachte, dat ik verafschuw. Maar, Frank, alleen omdat het Britsche gezantschap je nu tevestigd, wat Robert en ik ree ls een paar jaar geleden meen- den waar te nemen, wil je nu Carla ver- oordeelen? Veroord e'.en zonder haar zelfs gehoord te hebben? U zoudt gelijk hebben, papa, als daar niet tusschen lag een eigen ontdekking. In heb, hoe doet op het oogenblik nle.s ter zake, de bevisdng re'eregen van wat U en Robert n:e nden. Re :ds maand >n gele den, i;k heb er U niet over gesproken, papa; ik konr het niet. Ik heb Carla den bepaalden e'isch gesteld, dat zij a! e rela- ties met het Duitsche gezantschap zou ver- i de zuivere winst kan men uit zul'ke mo- nopolies niet ha'e.n. Uitvoer van gocderen of diensten naar het buitenland is voor j Duitschland voorloopig het ceiige middel om te betalen, daar het geen goud heeft om op spoorwegwagons te laden. Toen Hannibal na den twteden Punischen oorlog de Romeinsche voorwaarden had aangeno- men, onder welke er een was tot betaling door Carthago aan Rome van 10,000 ta- lenten in vijftig jaar, was hij in staat met het geregelde afdragen van dien cijns te beginnen, doordat Carthago opnieuw tot grooten bloei kon komen. Na zeven jaar had die nieuwe bloei reeds zulk een om- vang aangenomen, dat hij Rome veront- rustte en het de uitleyering van zijn doods- vijand ging eischen. Tusschen de joolitiek om nieuwen bloei van den overwTonnene en diente.igevolge belaling door hem mo gelijk te maken en die van het verstikken van zulk een bloei en daar door het tegen- houden van betaling zal ook tegenover Duitschland de keus ten slottle gedaan moeten worden. Voor een gehoor dat, volgens de Eve ning Standard, voornamelijk uit vrouwen en gcestelijken bestond en onder hetwelk slechts een zee-officier, admiraal Sir Mark Kerr, aanwezig was heeft de gepension- neerde admiraal Sir Percy Scott in het Ko- loniaal Instituut te Londen een lezing ge houden over de vlootbasis van Singapore. In zijn antwoord op een vraag zeide h'j dat die basis onder het kanon- vuur zou staan van het gebied van een vreemde mogendheid, welk gebied voor een groot deel door Japanners bevolkf was". Hij zinspeelde natuurlijk, zegt de Evening Standard, op de naastbijgelegen kust van Nederlandsch-Indie, ,,maar wij twijfelen of het aantai Japansche immigran- ten daar gev/icht jn de schaal legt. De Duitsche regeering heeft, met karakteris- tieke onteschaamdheid, moei.e gedaan om in den loop van den oorlog met Japan afzonderlijk vrede te sluiten, door dat land aan te bieden het de vrije hand te laten op deze rijke en uitstekend bestuurde eilanden. De Japanners hebben, was niet- onbegrijpelijk was, het „aanbod" afgesla- gen, dat in elk geval geen zin had". Het moet een Nederlandsche lezer goed doen in het oommentaar van de Evening Standard de erkenning te zien, dat ons Indie uitstekend testjuurd" wordt. Pijnlijk daarenteges, mo> t hem de onkunde treffen van een vroeger Engelsch admiraal (een man van gezag in maritieme aange- legenheden, die met name allerlei artille- ristische verbeteringen heeft bedacht) wan- neer hij het voorstelt, of de Japanners in ons indie zoozeer de baas zouden zijn, dat zij hun artillerie maar op Singapore zouden kunnen la.en spelen. Er blijkt wer kelijk een verbijsterend wanbegrip uit ten aanzien van den werkelijken toestand. DE OPENING DER GENTSCHE HOOGESCHOOL. De opening der colleges aan de Gent- sche Hoogeschool had Dinsdagmiddag te half zes bij kaarslicht plaats. Tengevolge van een defect aan de electrische feiding zat Gent omtrent het openingsuur in het donker. De plechtigheid werd bijgewoond door een dertigtal professoren, den gouvemeur van Oost Vlaanderen, Burgemeester en Wethouders van Gent, eenige volksverte- genwoordigers, en een nogal talrijk gehoor. De studenten voor de Fransche col'eges wraren van de ope.Tingsvergadering weg- gebleven, evena's de meeste Viaamsche studenten, die op dit uur een protestmee- ting en een demonstratie hadden georga- niseerd. De rector, dr. Heymans hield ten rede over het onderwerp ,.Hoe wij leeren en ontdekken" en zeide onder luide toejuichin- breken. Ik heb naast haar voortgelcefd, ter wille van de kinderen, ter wille ook van mama de eenheid in het huishouden bewaard, maar vraag niet wat het mij ge- kost heeft. En met welk succes? Dat ik nu hoor, dat anderen mijn schande kennen; Idat ik nu bemerk, dat Carla toch n:ettegen- staande rdles wat ik haar heb gezegd, rus- tig is voortgegaan met de Duitschers tegen ons, tegen mij. tegen U, tegen wien ook in Holland, samen te spannen. De oude herr Van Oosterzee stond voor een gemoedstoestand, dre.n hij bij zijn kin deren nimmer had venondersteld. De van Oosterzee's waren kalme beredeneerde men schen, die voor de moeilijkheden des Ie- vens niet terugdeinsden, maar die deze moeilijkheden altijd zagen in bepaalde ba- nen. Gemoedsbewegihg in het algemcen was hun vreemd. Het huwdijk van Frank met een bui'tenlandsche vrouw, die hij nog maar zoo korten tijd kende, was niet ge weest wat de Van Oosterzee's gewenscht hadden en gedacht hadden maar zij had den zich tegen de oprechte lief de van Frank niet willen verzetten. Zij hjelden van Carla, juist omdat zij in haar op het laast niet meer de Duitsche, niet meer de buitenla.vdsche zagen. Maar nu, al het oude wantrouwen kwam in den ouden heer Van Oosterzee boven. Hij voelde smart in zich, dat hij zijn zoon bedrogen zag in zijn vertrouwen; er kwam iets van boosheid in hem. U moogt Carta niet al te erg veroordie- len, papa. Ik heb er met haar over gespro ken. Zij is niet slecht, maar zij kan niet anders. Het is de oude invloed van papa. Steinhausen, die zich doet gelden. Het is, als zij spreekt over haar plicht jegens Duitschland, alsof hij spreekt en niet zij; itlMllUUUL. 11 U I aevMfte geld, zijn intree d piuimvrc 'lsfend Naar aanleiding van d mededeelin n Gn'i. Statrn ovolic^Ml^l^rn1 erne icrm;: gen tot de aanwezige autoriteitie.i„Uwe aanwezigheid heeft thans ee.i bijzonder betcekenis. Zij bewijst, dat in het demo- j cratische Belgie een wet wet is en een wet I zal blijven." Daarna werd de Brabanconne gezongen. In de omgeving der Hoogeschool ver- drong zich een talrijke menigte, terwijl de politie was versterkt. Bij de opening der Hoogeschool te Luik werden de rector en de professoren door de studenten ontvangen met den kre.t: ,.Gent moet Fransch blijven". DUITSCHLAND. Nieuw waardevast betaalmiddel. Op grond van de machtigingswet heeft de regeering besloten tot oprichting van de Duitsche rentebank. De papiermark blijft wettig betaalmiddel. Daarnaast wordt evenwel de door de rentebank uit te geven rentemark waardevast betaalmiddel, dat aan alle ope.nbare kassen in betaling zal worden aangenomen. De rentemark wordt gewaarborgd door een in gouden marken opgenomen eerste hypotheek op het totafe Duitsch grond'bezit door eersterangs-goud- obligatien der industrieele en handelsban- ken. Zij is ten al'en tijdie inwisselbaar tegen rentegevende goudrentebrieven. Men heeft alle reden te verwachten, zegt Wolff, dat dit nieuwe betaalmiddel, dat de grootst mogelijke zekerheid biedt, met onbeperkt vertrouwen zal worden aan- vaard. De Duitsche rentebank zal worden opge- richt door vertegenwoordigcrs van land- bouw, handel en nijverhejd industrie en bankwezen. De Ieden van den raad van behcer zijn reeds gekozen uit de verte- genwoordigers dezer kringen, terwijl de opdracht tot vervaardiging van rentebank- biljetten, welke de onderteekening van de leden Van den raad van beheer zullen dragen, reeds gegeven is. De Duitsche rentebank zal het rijk een bedrag van 1.2 milliard rentemark ter be schikking stellen. Tegelijk met de uitgifte van de rentemark zal de rijksbank ophou- den met het verdiscontceren van rijksschat- kistbiljetten, zoodat aan de inflatie van de papieren mark een einde komt en de Rijksbank weer mogelijkheid krijgt haar positie van echte circulatiebank met goud- dekking te herstellen. De rentemark zal binnen eenige weken in omloop komen. Teneinde zoo spoedig mogelijk eeq o/oldoende ma.e van waardevaste v'TAalmiddelen in het ver- keer te brengen, heeft de regeering boven dien besloten tot uitgifte van kleine cou- pures der goudleening (ten, twee en vijf dollar) tot een bedrag van tweehonderd millioen gouden marken. Ten einde te voorkomen, dat op den duur te veel verschillence betaaimiddelro in omloop blijven, is de regeering bereid deze biljetten in Januari 1927 op verzoek in rentemarken om te wisselen. Wie even wel deze biljetten als beiegging wenscht te behouden, wordt hierin echter geheef vrijgelaten. Deze nieuwe regeling vormt een over- gangs in aatregel er voorbereiding van een definitieve oplossing van het muntvraag- stuk, welke slechts zal kunnen bestaan in een terugkeer tot den gouden standaard. Voorwaarde voor elk blijvend herstel is naast een verbetering van den buitenland- schen toestand, het herstbl der orde op financieel en eoonomisoh gebied. Hiertoe moet de machtigingswet de mogelijkheid openen. Op grond van eerstgencemde wet is' reeds de belasting op goudbasis ge- gebracht, zijn de demobilisatie-verordenin- gen gewijzigd, ten einde het economischc leven van tal van belemmeringen te bevrij- den en eventens reeds de grondslagen, gelegd voor een ingrijpende beperking der uitgaven. Op dezen weg zal de regeering vastberaden voortgaan. alsof zij een les opzegt, die zij als kind heeft geleerd en nooit heeft verge (en. Te erger, Frank. Was het onbedacht- zaamheid van Carla, men zou het a's een geval op zichzelf kunnen beschouwen en het afgedaan kunnen rekenen met haar berouw. Maar, wat je me zelf zegt, toont ten duidelijkste aan, dat het rmer is dan dat, dat het een beginsel is in haar leven een factor in haar tegenwoordig btstaan. Jij moogt mij verzekeren Frank, dat je nog zoo goed alles hebt weggesloien wat voor Carla belang kon hebben, het feit reeds, dat zij niet geaarzHd heeft uit mijn brandkast te halen wat niet voor haar bestemd was; het feit, dat zij de sleutels heeft gekregen op een absoluut onverklaar- bare wijze dat spreekt bockcle. hn. Die toestand kan niet voortduren. Je wcefj, Frank, ik ben afkeerig van alle openbaar schandaal. Je wcet hoe ik je heb doen ver- zoeken om tegenover Carla te zwijgen, hoe ik zelf tegenover je moeder heb ge- zwegen. Maar, wij kunnen in deze mceilijke tijden geen spionnen om ons heen dulden. Wij moeten denken aan onze verplichtingen ook jegens het land. Frank glimlachte bitter. Hij voelde, dat objectieviteit in dat opzicht) den ouden heer geheel en al vreemd was. Bij1 Carla dacht hij wel wat spoedig aan het belang van het land, terwijl hij Frank wist het maar al1 te goed niet aarzelde om zich particulier te betrekken in tal van min of meer bedenkelijke ondernemingen, die, als zij de oorlogvoerenden ter od'e kwa men, licht tot een of ander diplomatiek in cident konden leiden. Maar nu had zijn va der gelijk, deze toestand kon niet voort duren. (Wordt vervolgd). Ttcomnff^tT*"! mmm ^oorstel dr^ de 2aak .?emeente

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 5