3 1 E rilNSTE PLANTENBOTER "en DAN NOG VOOR DEN 1AAArlll 5R00T5TEN VERBRUIKER Il"lF'*OULDEW Hp BU1TENLAND. SPORT. 6EMEHGDE BERICHTEIi" PRKDIKBETJSTK1. no di dus verplicht den heer Hemmer te schorsen. Uit de discussie bleek dat alien het er over eens waren, dat het hier een wraak- oefening van concurrenten betrof De heer Hemmer heefc n.l. als lid eener raadscom missie inzake den bouw van een nieuwen toren nuttig werk voor de gemeente verricht, tegen het belang van de adressanten in. Hem werd daarvoor hulde gebracht. De raad weigerde dan ook met algemeene stem men hem te schorsen en besloot de zaak ter afdoening aan Ged. over te iaten en deze uitvoerig in te lichten. DE TOESTAND. Uit een telegram van den Keulschen cor respondent van de Times is bekend gewor- den, dat de groote Duitsche industrieelen, onder wie Stinnes, Klockner en Vogler, die eerst met de Franschen onderhandeld heb- ben, in een bijeenkomst tot het besluit zijn gokomen, dat het niet alleen onmogelijk was, de leveringen voor het herstel te her- vatten, maar ook hun fabrieken en mijnen aan den gang te houden. Aan generaal Degoutte zou medegedeeld worden, dat de industrieelen, ondanks alle bereidwillig- lieid om samen te werken, geen mogelijk- heid zagen om in de tegenwoordige om- standigheden zich geld te verschaffen tot betaling van de loonen en daarom gedwon- gen zouden zijn de mijnen en fabrieken in het Roergebied stil tie zetten. Dit betee- kent dus, schrijft de N. R. Crt., dat de ar- beiders in het Roer-gebied over een week of zoo werkloos en voor ondersteuning van de rijksschatkist afhankelijk zullen worden, op het oogenblik, dat de Duitsche regeering in alle richtingen moet gaan be- zuinigen ter wille van de financieele her- vorming. Men kan de schouders erover op- halen, wanneer een man als Stinnes met zooveel bezit in het buitenland beweert zich geen geld te kunnen verschaffen, om zijn mijnen en fabrieken aan (jen gang te hou den, niemand kan hem dwingen goed geld naar kwaad geld te gooien. Zelfs na de afschaffing van de kolenbelasting kosten sahe zaak verderfelijk wordt geacht en dat zij door alle vooraanstaande Vlamingen en inzonderheid de Hoogstudentenbonden ge- boycot wordt. Men kan van nu af voor- spellen, dat het een totale mislukking zijn zal; slechts een 12tal studenten zijn in- gesdhreven. Bijzondere redenen voor deze tegcnwerking zijn: het principe der twee- taligheid in Vlaanderen wordt er door vastgesteld in tegenstelling met in Wallo- nie alleen Fransch; de rector en de ber;oem- de professoren zijn bekende franskiljons en helbben immer geijverd tegen de ver- vlaamsching; slechts zeer enkelen onder hen zijn bekwaam zich in degelijk Neder- landsch uit te drukken. De Vlaamsche studenten zoo wordt er beweerd hebben met reeht den wille- keur en kwaadwilligheid dezer professoren bij de examens te duchten. Het Nolf-stelsel is zoo ingericht, dat de vervlaamsching tot een fiasco moet leiden, en zoo het principe der vervlaamsching op den duur zou verworpen worden. TER NEUZEN, 19 October 1923. VERDRONKEN. Bij de reederij A. C. Lensen, alhier, is telegrafisch bericht ontvangen, dat de donkeyman O. Veerman, varende op het s.s. Temeuzen, te Stettin (Duitschland), is verdronken. Het lijk zal aldaar worden ter aarde besteld. WONINGBOUW. De Minister van Arbeid heeft goedgevon- den, dat vroeger toegekende bijdragen voor woningbouw, zullen worden uitgekeerd aan de gemeenten:- Ter Neuzen /300 ten behoeve van E. Dootjes; Zaamslag 300 ten behoeve der Zeeuwsch-Vl. Tramwegmaatschappii. BESMETTEL1JKE Z1EKTEN. In de week van 7 tot en met 13 Oct. kwam in Zeeland slechts een geval voor van Febris Typhoidea, namelijk te Osse- WARENWET. De Hooge Raad heeft het beroep verwor pen van M. G., wegens overtreding van de Warenwet, die door de rechtbank te Zie- rikzee tot 750 boete was veroordeeld. VOETBAL. Nederlandsche Voetbalbond. Afd. IV. 3 kl. A. T". Wedstrijdprogramma voor Zondag 21 Oct. Vlissingen Vlissingen II—Zeelandia. Goes: Goes—Temeuzen. Middelburg: Walcheren—Middelburg II. Ds. J. J. KOOPMANS. f Donderdagmorgen, aldus meldt het Dag- blad van N. Br., uit Raamsdonkveer, werd ds. Koopmans, geref. predikant. doodge- vonden op den weg naar Drimmelen. De heer Koopmans was Woensdagavond op bezioek geweest en is, op weg naar het station, loopende tegen den sterken wind, door een hartverlamming getroffen en overleden. Toen men hem's morgens in de vroegtfl vond, had hij een lantaarntje en een para- pluie nog in de hand. Ds. Koopmans was 64 jaar oud. ERNSTIG ONGELUK MET EEN KANON Te Bandoeng had onlangs bij een ar- tillerietkeorie ten eras tig ongeluk plaats doordat een kanon, dat men ongeladen meende, plotseling afging. De oncier-luite- nant Boogaardt werd daarbij gedood. Het onderzoek 'er zake heeft nu aangetoond, dat er schuld bestaat. Een onderofficier zal strafrechtelijk vervolgd worden. GESTOLEN VOORWERPEN ALS BET AALMIDDEL. Het gebeurde al tenigen tijd geleden in 'n ,niet zcer (groot cafeetje, ergens in Am sterdam, dat ren man, nadat hij zich alle goede za!:en, die zijn hart begeerden, be steld had, toen het op betalen aankwam, niet in staat blcek zijn schulden te voldcen, tenminste niet in geldige munt. Wei bood hij den kelber als vergoeding e.tkele zil- vercn voorwerpen aan, wdke deze om niet achter het net te visschen bij gebrek aan na mijn geheele saldo van den Postcheque en Girodienst machtig to worden. Behoor- lijk ontving ik uit Den Haag bericht van de afschrijving. Doch wat zie ik heden-ochtend? Ik krijg bericht van de automatische afschrijving van mijn electriciteitsrekening. En als saldo-bijschrijving vind ik vermeld mijn geheele oude saldo. y&or ik Let mjjne terugontving. Jawel. men schiet blijkbaar goed op met de zuivering van den chaos! DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Zaterdagmiddag was het zoontje van V. uit de Noordbuurt te Zceterwoude in den tuin werkzaam teen plotlseling cen qnweer opstak en hij door de ^erste blik- semstraal werd getroffen. Zijn kkeren, hij had nog wel cen dikken overjas aan, y.er- den totaal in flarden gescheurd. Gedeelten jer van heeft men terug gevonden in de aldaar staande boonenstaken. Het ventie zelf werd aan zijn lichaam geschroeid en bekwain tevens eenige vleeschwonden. Dr. Kortman, die onmiddellijk gewaarschuwd werd, achtte den toestand zcer ernstig. Zaterdagnacht zijn den armen jongen de laatste H. Sacramonten toegediend, doch we vememen. clat hij Zondag iets voor- uitgaande was en er hoojr bestaat dat hij in het leven zal blFven. GEHEIMZINNIGE HOTELDIEFSTAL. In het hotel ,.De Oude Graaf'', dat in de Kalverstraat tusschen Dam en Jongeroelen- steeg te Amsterdam gelegen is, heeft zich in den nacht van Woensdag op Don'der- dag een geheimzinnig geval voorgedaan. Op een der kamers aan de straatzijde lo- geerde iemand uit Zuid-Limburg, die o.a. in zijn bezit had een aantal coupons, die hij daar ter stede voor een klooster bij de Nederlandsche Bank mcest verzilvere.n. Hij begaf zich Woensdagavond na de coupons nageteld te hebben tegen tien uur tor ruste, draaide den sleutel van zijn kamer om hing colbertjas en pantaton aan zijn kap- stok; zijn vest haakte hij aan het ledikant. Hij sliep den gehe 'len nacht rustig door, kleedde zich den volgenden merger,' aan, en bemerkte rflets bijzonders, tot hij zijn pntbijt in de ontbijtkamer gebruik'.e. Toen dat het gouden doHarstuk uit de per emon- naie is verdwenen, mag de conclusie ge- trokken worden, dat de dader eenigen tijd achtereen in de kamer h eft vertoefd. Het hotel heeft eenigeui tijd geleden een poos onder politietoezicht gestaan, daar het bezocht werd door vrouwen, die het publiek op straat fastig vielen, Verschil- lende kceren werden door den commissa- ris van het bureau St. Pietershal agenton in uniform naar binnen gestuurd om hier- aan een einde te maken, terwijl recher- cheurs aan tafeltjes in de gelagkamer zaten. Ook heden mocht het de politie nog niet gelukken den dader te ontdekken. Alle politiekorpsen in den lande hebben opga- ve van de nummers der coupons gekregen. IN ZEE GEWORPEN. Een Chiineesche visscher van Pantei Tjer- min, die tot den Islamschen godsdienst was overgegaan, ging onlangs met negen Atjehers naar zee om te vissdhen. In voile zee zijnde, wenschte bedoelde Ghinees tegen den morgen te gaan bidden, wat hem door de Atjehers vehboden werd, aangezien de netten zouden neergelaten worden. Op den derden dag, dat hij weder- om zijn morgengetoed wenschte te doen, grepen de Atjehers den man, bonden hem met een touw en wierpen hem in zee. Al zwemmende heeft de man daarop toch nog een visschersboei weten te bereiken, waar- aan hij zich vastgeklemd hield. Een Ghineesohe stoomboot, die daar juist passeerde, merkte den man op, nam dezen aan boord en bracht hem te Belawan aan wal. De Ghineesohe schipper en de geredde Ghinees begaven zich daarop naar Per- baoegan en diienden een klacht bij het zelf- bestuur in. Eenige dagen geleden werden de negen Atjehers in Pantei Tjermin opge- pakt en naar de gevangenis overgebracht. Men vermoedt, zegt de Sum. Post, dat de drijfveer tot den aanslag op den Chinees is geweest, zich van zijn gelden meester te maken. SMOKKELWAAR IN EEN VILLA VAN KONING HAAKON. In een villa op het landgoed van den koning van Noorwegen te Bygdo heeft de INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. Pl/q£LD0Rp 235 de Duitsche kolen per ton nog acht gouden marken meer dan Emgelsche kolen en de blokkade van het Roer-gebied verhindert den verkoop van steenkolen aan het niet bezette Duitschland of het buitenland. Van de heele kolenproductie eischen de Fran schen voorts 17 pet. als herstellkolen op, die de regeering te Berlijn editor voorloo- pig niet meer aan de mijneigenaars wil ver- goeden, nooh de Franschen willen betalen met geld, dat een voorschot aan de Duit sche regeering zofl zijn. Voor de mijnen is een exploitatie die rendeert, in die omstan- digheden onmogelijk. En bij gebrek aan kolen kunnen de fabrieken van zelf niet werken. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de industrieelen een dergelijk besluit in elk geval zouden genomen hebben, na het ophouden van de regeeringssubsidies, want in het niet bezette gebied van Duitschland ziet men de fabrikanten al evenzeer tot beperking van de productie of stilzetting van hun fabrieken overgaan. Het verschijnsel wordt nu slechts algemeen voor heel Duitschland en is een verschijn sel van de oeconomische crisis die altijd voorspeld is, zoodra de depreciatie van de mark zulk een ontreddering teweeg zou ge bracht hebben, dat veto Duitsche prijzen boven het niveau van de wereldimarkt zou den stijgen. Vermeerdering van den chaos, verergering van de onlusten, honger moe- ten de onvermijdelijke gevolgen zijn. De omstandigiheden in Duitschland zijn van dien aard geworden, dat de nota, welke de Duiitsche regeering aan de geallieerden heet voor te bereiden, om het stilzettcn van alle herstelibetalingen tot nader kennis- geving aan te kondigen, niet uit onwil kan voortspruiiton, maar uit bittere n»odzake- lijkheid te verklaren is. DE GENTSCHE HOOGESCHOOL. Men schrijft ons: Wat weinig Nederlanders weten is, dat de vervlaamsohte Hoogeschool van Gent, de zoogenaamde Nolf's Hoogeschool (naar den naam van den Senator, die deze wet voorstelde) den Vlamingen volstrekt geen voldoening geeft, ja zelfs voor de Vlaam- EEN DRAMA. Woensdagavond 11 uur werd te Oost- burg de 21-jariige M. G. door haar vader dood voor de deur van hun woning gevon den. Vermoed wordt, dat zij tengevolge van een revolverschot gedood is. Het lijk van haar verloofde, den 22jarigen P. S. vond men Donderdagmorgen even buiten de gemeente, op weg naar Schoondijke, geheel in elkaar gehurkt op den bodem van een droge sloot, met een schotwond in het hoofd. De revolver zat nog in de hand geklemd. (M. Crt.). Zondag 21 Oct. 1923. Ned. Herv. Kerk. beter, maar als betaalmiddel besloot aan te nemen, om ze vervblgens aan de juf- frouw van het cefdetje over te dragen. Een dezer dagen werd door een tweetal rechercheurs naar aanleiding van ien ver moeden van diefstal, in hetzelfde cafeetje een onderzoek ingesleld; hetgeen de re chercheurs zochteu vonden ze niet, maar wat ze wel vonden, waren enkele zilveren voorwerpen, welke in de v.e nig luisterrijk. omgeving van het kroegje al h1 el weinig op hun plaats waren. De rechercheurs vatton yerdenking op, ze vroegen en speurden na, naar de ^af- komst van de zilveren voorwerpen e.i ziet, het bleken de betaalniiddekm to zijn van den man die eens zijtfVer eringen niet had kunnen betalen en tegelijk bleken het voor werpen to zijn in het jaar '21 in e.i van de buitengemeen.e i gestolen en sindsdien spoorbos verdwenen. De kellner, die de voorwerpen aan had genom'ea' is nu als verdacht van heling aangehouden. De politie zal ten onderzoek instellen in hoeverre de man schuldig is. EEN MOOIE TOESTAND. Naar het Rott. Nwsbl." verneemt, zit het personeel van den Postcheque- en Gi rodienst, tezarr.en 1200 jongens en meis- jes, alsmede wat rijpere en grijze jeugd, stil sedert de sfopzetting van den dienst. De jpngelui, onder wie er velen zjjn voor hulpverleening" uit Maastricht^ Gronin- gen en andere verre g ewes ten, dooden de werkloosheid door te voetbalton met de zakken. waarin de formulieren en andere paperassen op afdoening wachten. Tot tijd en wijle de leiders" te weten zijn ge- komen, ,wat er gedaan moet worden om het gestrande schirj vlot te krijgen. Waar- over dag in dag uit wordtgcoonfereerd. Inmiddels trekken de hulpverieeners van buiten Den Haag iederen dag de vergoe ding voor hun hulpverleening aan het al gemeen niets doen in het paleis op de Weteringkade. Een lezer deelt het blad het volgende mee: Ik was zoo fortuinlijk er in te slagen, bij- lcwam hij namelijk tot de onaangename ontdekking, dat zijn portefeuil'e die in de binnenzak van zijn oolbertjas had gezeten, verdwenen was. De inhoud bedroeg 100 coupons Staatsleening 1917 en 2 coupons Staatsleening 1918, elk 25 gld. groot. Voorts 400 gld. aan papiergeld, benevens een aantal accepte.n en wissels. Het merk- waardige was, dat de portemonna.e in zijn broekzak was gelaten, ofschoon hieruit een gouden dollarstuk gestolen was. De hotelhouder werd er bij gercepen, maar deze verklaarde van het geheele ge val niets af te weten. De betrokken persoon deed van Let ge beurde aangifte aan het bureau St. Pie.ers- hal, waarop de inspecteur Jooste.i en cen rechercheur in het hotel ®n uitgebreid onderzoek hebbe.i ingest Id. Zorgvuldig werd nagegaan of iemand van het perso neel den diefstal kon hebben gepleegd, maar aanleiding om een hunre." te vercten- ken, bestond er niet. Evenmin ton opzich.e van de andere gaston, die uit eenige han- delsreizigers en een ac.eur met echtgenoote bestonden. Zoodat het uitgesloten werd geacht dat hotelratten zich aan I et bewustje inisdrijf hadden schuldig gemaakt. Ten slotto blcek afdoend, dat van kwade trouw bij het slachtoffer zelf n et gesproken kon worden. Voorts bleek dat de sluiting der bewuste en trouwens van alle andere kamers bestond uit een gewoon slot, dat van bui ten is to openen, zelfs al zit cen sleutel aan den binnenkant. Vaststaat, dat de dief van den oorridor af is binnengekorr.en. Dat de dader of daders via het raam naar bin nen zijn geslopen, is uitgesloten. De zaak is er dus te geheimzinniger om, daar to het hotel reeds meer dergelijke diefstallen zijn gepleegd. Ongeveer een jaar geleden werd een hotelgast op dezelfde geheimzinnige wijze een bedrag van 2200 gld. ontsto'en en eenige maanden later miste een ander, die ook zijn kamer naar behooren had afgeslo'e.i, een tasch met in- lioud. Di)t is dus reedis de derde keer, Ook toen slaagde de polit'e er niet in den dief of de dieven te pakken. Uit het feit, politie te Christiania een hoeveelheid ge- smokkelden sterken drank ontdekt. De villa staat eenigszins achteraf en dient ter huis- vesting van de bewakers, wanneer de koning te Bygdo vertoeft. De drank werd ontdekt in den kelder. In vehband hienmede is een der koninklijke lakeien gearre9teerd en be- boet. Hij schijnt den smokkelaar, naar wien de politie nog zoekt, gelegenheid te hebben gegeven in den kelder te komen. EEN SLUWE DIEVENTRUC. Te Antwerp en 'n een cafe aan de Key- serlei, is dezer dagen een Amerikaansch echtpaar de dupe geworden van een bui- tengewoon hanclig s'e! oplichters. Deze Arrerikanen, schatrijke lejen, wa ren al te Harwich in ,.aanraking" gekomen met cen der schavuiten, die hen later van hun hebben en houden ontlastten. Teen ze n.l. de boot naar Antwerpen wilden ne men, liep een goedgekleed heer tegen den echtgenoot aan. Uit deze botsing distjl- leerde de vr emde heer een kennismaking, waarbij hij zich voorstelde als hoog'.eer- aar uit Missouri, zoon van een ouden vriend van den Amerikaan. Achteraf is ge- bleken, dat ceze ,,hoogheraar" ziin slacht- offers al van Louden uit gevolgd was. Toen men to Antwerpen was aangeko- men, werd opnieuw een ,,tcevallige" ont- moeting geensceneerd, en later een af- spraak gemaakt voor een samenkomst in bovenbedceld cafe. De nieuwbakken vriend wilde niet buiten zitten, wantj. zoo gaf hij voor, hi] moest binnen iemand spreken. De beide Amerikaneu gingen mee naar binnen. Nauwelijks zat men, of een vierde persoon kwam bij het gezelschap, die voor- gesteld werd als taxateur. De vriend ging even met dezen taxa.eur apart, blijkbaar om een diamanten ring to laten schattjen. Toen hij terugkwam scF.een hij teleurge- steld en verklaarde dat hij „bekocht" was en dat de ring waardeloos was. De Ameri- kaanscnc dame keek daarop bezorgd naar haar eigen ringen. Hebt u die in Amerika gokocht?" vroeg de taxateur". ,Ncen" was het antwoord, „fe Parijs". Toen de hi bl P- VI' ,0 n i qqp OURGENS7 WAT 7N BEZUINIGIN67 Ter Neuzen. 9i u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9i u. en 2 u dhr. L. Dek. Hoek. 9 u., Ds. E. Raams, Bediening H. Avondmaal en 2 u., Ds. E. Raams, Dankzegging H. Avondmaal Doop. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. 9£ u., leeskerk en 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. 9j u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Geen dienst. Zaamslag. Axel. Sasvan Gent Philippine. Hoek. Gereformeerde Kerk. 9 u. en 2 u., leesdienst. Ckr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag 9 u. en 2 u., leesdier.st. Gereformeerde Gemeente. (VlooswijkBtraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en u., leeskerk. Ond-Gereformeerde Gemeente. (VlooBwijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5t u., leeskerk. Lokul „Eben-Haecer". (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. u., Evangelisatie. R. K. Kerkdiensten te Ter Neneen. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7, 8i en 10 uur Namiddags om half drie Lof.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2