BUITENLA N D. BEMEHGDE BERICHTEN. De heer Troelstra verzoekt den voor- zitter de vergadering te verdage.i, omdat hij het cijfermateriaal, door den Minister j verschaft, eerst he den wil onderzoeken. I Aldus wordt besloten. De vergadering wordt verdaagd tot den volgenden middac 1 uur. DE POSTCHeQUE- EN Q1ROD1ENST. Naar „Het Vad." verneemt, is van de zijde der Middenstandsbanken een voorstei aan het bestuur van den Postchequie- en Girodienst gedaan, dat er aanlokke ijk uit- ziet. De bij die banken bekend of aangesloten girohouders zouden nainelijk aan het be stuur der banken hun toestand openleggen en hun geldbe'noefte kenbaar inake.i en de besturen zouden, bij accoordbevinding, aan het Girobestuur doen we.en het bejrag, dat de girohouder beslist noodig he ft. Het Bankbestuur zou dit ineens kunnen doen voor al de betrokkenen. Het Girobestuur zou op deze wijze van lange en moeilijke oontrole zijn ontslagen en men zou een soort van moreelen borg in de verklaring van het Bankbestuur krij gen. Het voorstei moet aanvankelijk gunstig zijn ontvangen. De heer Rink heeft den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld;: lo. Zou de Minister widen mededteien aan welke bepaling, naar zijn me ning, de bevoegdheid ontleend wordt om den post- cheque- en girodienst voor onbepaalden tijd te sluiten? 2o. Erkent de Minister, dat de Staat schuidenaar is ;van het tegoed der rekening- houders? 1 Zoo ja, acht Z. E. het behoorlijk, dat deze in gebreke zijnde schuidenaar tot zijn schuldeischers spreekt in termen en Tiun eenzijdig voorwaarden stelj voor het af- betalen van zijn schuld, als vervat in de lnlichtingen welke de postcheque- en gi rodienst voor de reke.iinghouders het licht heeft doen zien? 3o. Beschouwt de Minister deze sluiting van den dienst als het „zecr spoedig einde" van den „ongewenschten" toestand in dezen Zoo neen, wat gaf dan grand voor het opwekken van deze verwachting en welke, toen niet voorzienbare omstandigheden heb ben aan die verwachting den bodem in- geslagen? 4o. Zou de Minister thans niet het „scherp omlijnd beeld van het toekomstig herstel" willen geven, dat Z. E. op 26 Sept. j.l., in antwoord op een vraag van den heer Van Braambeek, verklaarde eerstdaags" in staat te zullen zijn te ver- strekken 5o. Wil de Minister niet van de in'getre- den stagnatie gebruik maken, om tot den gedecentraliseerden dienst van vroeger te- rug te keeren? Althans, om naar de wen- schelijkheid daarvan een geheel onbevoor- oordeeld onderzoek te doen insteilen door personen, die aan de ernstige belangen in deze van het publiek de hun toekomende waarde hechten? BEDRFJFSORGANISATIE. Gelijk beaend, heeit de Hooge Kaad van Arbeiu in meeruerneid als zijn ooraeel uit- gesproken, cat de overlheid mans geroepen is tot het nemen van een aantal maatregeien, die uevorderhjk kunnen zijn voor den vrede in het beunjisieven en die kunnen dienen om de zoo gewenschte decentralisatie bij op- bo uw en uitvoering der sociale wetgeving te verkrijgen. Bij de wet zou thans kunnen wor den voorbereid de instelling van bedrijfs- raden in de takken van handel, nijverheid, transport en landbouw, waar reeds geruimen tijd sprake is van regelmatig overleg tus schen de organisaties van werknemers en werkgevers. De besturen van het Christelijk Nationaal Vakverbond en het Bureau voor de R. Kath. Vakorganisatie hebben in deze uitspraak aanleiding gevonden zich te wenden tot de R. Kath. en Christelijke organisaties van werkgevers en landfoouwers met het verzoek door een gezamenlijke bespreking na te gaan of de Christelijk Vakorganisatie van pa- troons en arbeiders het stand/punt van den Hoogen Raad van Arbeid als basis zouden willen nemen voor een vruchtbare samen werking. Alle bedoelde organisaties, te weten het R. Kath. Verbond van Werkgevers-Vakver- eenigingen; de Vereeniging van Christelijke Werkgevers en Groothandelaren in Neder- land; de R. Kath. Middenstandsbond; de Vereeniging van den Ohristelijken Handel- drijvenden en Industrieelen Middenstand in Nederland; de Nederlandsche Boerenbond en de Christelijke Boeren- en Tuindersbond hebben geantwoord aan de bespreking, wel ke op Dinsdag 16 October te Utrecht gehou- den wordt, te zullen deelnemen. DE G.-G. EN DE VLOOTWET. Naar aanleiding van de weigering van den Minister van Kolonien om het oordeel openbaar te maken van den Gouverneur- Generaal 'van Ned.-Indie over het aanhan- °ige ontwerp-Vlootwet en de daaruit voor Indie voortvloeiende geldelijke gevolgen, wordt aan de Tel. in aansluiting aan gelijk- luidende berichten, destijds uit Indie ont vangen, opnieuw met de grootste stellig- heid verzekerd, dat de heer Fock positief te"en het ontwerp-Vlootwet is gekanj en dat hif ook niet nagelaten heeft, daarvan op on- dubtoelzinnige wijze te doen blijken. DE RESTEKKEN VANWEGE WATER STAAT EN DE MINIMUM-LOONEN. Het Tweede Kamerlid Hiemstra heeft aan den Minister van Waterstaat gevraagd, of het juist is, dat in de bestekken van van- wege het departement van Waterstaat aan- bestede werken niet meer bepalingen in zake minimum-loonen worden opgenomen en zoo ja, of de Minister dan bereid zou zijn, mede te'deelen, welke motieven tot het nemen van dezen maatregel hebben geleid? SPREKENDE CIJFERS. De belasting op de publieke vermakelijk- heden te Rotterdam bracht in Septembei f 63.600 op, tegen het vorig jaar 96.900, iietgeen gelijk staat met een verminderde ontvangst in de theaters van 30 Het havengeld voor zeevaartuigen bedroeg 235.600, tegen het vorig jaar f 311.600. Voor de binnenvaartuigen was het dit jaar 49.460, tegen het vorig iaar 53.136. Het marktgeld op de veemarkten was 8773 tegen het vorig jaar 10.149. DE POSTCHeQUE- EN GIRODIENST. In aansluiting bij het bericht over het voorstei van de Middenstandsbanken, dat, zooals men weet, ten doel heeft de controle van het bestuur van den Postcheque- en Girodienst te hulp te komen, -verneemt „Het Vad." nader, dat het bestuur in beginsel de hulp gaarne heeft aanvaard. Het heeft ech- ter nog een soort van tegenvoorstel gedaan, waarin het bestuur naast den moreelen waaiborg ook nog althans eenigen finan- cieelen waartoorg vraagt. De Middenstandsbanken overwegen op het oogenblik of het mogelijk is, aan dat ver zoek tegemoet te komen. Er bestaat alle hoop op een accoord, dat de oplossing van de moeilijkiheden zal be- spoedigen. HET ELECTR1C1TE1TSBEDR1JF IN FRIESLAND. Provinciale Staten van Friesland hebben besloten met 28 tegen 17 stemmen, om voor het jaar 1924 500.000 gulden subsi- die te verleenen aan het noodlijdende pro- vinciaal Electriciteitsbedrijf in deze pro- vincie. Met een zelfde stemme.iverhouding werd een motie-Falkena tot aanhouding, daar het nog altijd mogelijk is, dat de bijdrage minder dan 500.000 gulden zou kunnen bedragen, verworpen. Een amendement van het lid van Ged. Staten, mr. Gerbrandy. om het oorspron- kelijk voorstei te herstellen (gedurende 4 jaren 500.000 gulden) werd met 31 tegen 14 stemmen verworpen. (Tel.) DE TOESTAND. In de kwestie van deflatie of inflatie in Engeland begint de pers zich, schrijft de N. R. Crt., hoe langer hoe meer te roeren. Na de Daily Mail brengt thans de conser- vatieve Daily Express haar op den voor- grond en het is niet zonder belang, dat dit zeer veel gelezen blad, hetwelk onder leiding van Lord Beavenbrock de metho- den van wijlen Lord Northdiffe navolgt, om voor pakkende onderwerpen met veel kopjes" de publieke belangsteliing gaande te maken, voor inflatie ijvert. Zij doet dit door in omliinde hokjes in bondige woor- den te vertellen wat deflatie en wat inlfla- tie is. Deflatie" verklaart zij, .,is de po- litiek die streeft naar de vermeerdening van de koopkracht van het pond door het pond heilig te maken. Menschen die pon- den gekocht hebLien dat zijn finan ciers uit de City worden gevaar dat de waarde van de Engeische staatsfondsen waarin zij hun geld belegd hebben, toe- neemt. Naarmate hei pond in waarde toe- neemtj kan men er meer goederen voor koopen en daarom worden die goederen tegen voortdurend lagere prijzen verkocht. Dit beteekent verlies voor de menschen die goederen makea of verkoopen, en lagere loonen voor de werklieden die zij in dienst hebben. Indien de deflatie ver genoeg wordt doorgez'et, beteekent zij den onder- gang voor den fabrikant en handelsman, en werkloosheid op groote schaal voor den werkman, omdat niemand een contract wil sluiten om goederen te maken of te ver- handelen, waarvan hij weet dat hij ze met verlies van de hand moet zetten. Twee millioen werkloozen be emmeren de machi- nerie van de industriie in Engeland. Het is de prijs der deflatie". Daar stelt hetzelf- de blad dan inflatie tegenover: ..Inflatie is het tegenovergestelde van het deflatie- proces. Het beteekent de vermindering van de waarde van het pond. Met het pond kan men minder goederen koopen; daarom zegt men dat die goederen meer waarde krijgen. Onmiddellijk zullen menschen be- ginnen goederen te produceeren en te koo pen, omdat zij verwachten dat zij bij de transactie winst zullen maken. Dadeiijk komt er vraag naar meer weddieden en werkkrachten van aller'.e: aard." Wanneer bladen als Daily Mail en Daily Express voor een hervorming de groote tram gaan roeren, doen zij dat geivoon- lijk, wanneer zij voorzien dat dit kans van slagen heeft. Zij hebben rmestal van te vo- ren zekere vertrouwelijke inhchtingen gekre- gen, dat de hervorming al in krmgen waar men den doorslag geeft, overwogen wordt. Dj|t is hun een aanleiding om er een ruste- looze reclame voor te gaan maken, om later te kunnen zeggen: Wat wij onophou- delijk hebben voorgestaan, is nu verwe- zenlijkt. Wij hebben het doorgezet le- zers, ziet toch hoe groot onze invloed is (of: hoe uitstekend wij ingelicht zijn geweest). Men weet dat de Daily Mail met zeker- heid meende te kunnen zeggen dat de Engeische regeering al den laatsten tijd een anti-deflatie-pohtiek had toegepast. De Daily Express bevestigt dit aldus: ,.Tot drie weken geleden nog bl©ef de handel in den put, maar na dien tijd zijn er tee- kenen van verbetering geweest, vooral in de uitvoercijfers, Dit zou op zichzelf niet veel behoeven te beteekenen. De laatste vleug van herleving van dezen aard werd in de geboorte gesmoord door de politick van detlatie, duur geld e.i credietbeperking, welke de kanselier van de Schatkist toe- paste Deze ramp zal zich niet herhalen, omdat de Schatkist, hetzij door argumen- ten, hetzij ee.ivoudig door den dwang der omstandigheden, beke-ird is tot de politiek van inflatie, die de Daily Express zoo lang al heeft bepleit." Ten slotte dienen wij dog melding te maken van een mededeelinlg van den poli- tieken medeA'erker van de konservatieve Evening Standard. (Er moge echter even aan herinnerd worden, dat dit blad pas in handen is gekomem van Lord Beaver- brook, den man van de Daily Express). Deze medewerker verneemt uit gczagheb- bende bran dat de eerste-minister een be- langrijke medededing zal doen over het vraagstuk van de werkloosheid (dat door een oommissie uit het kabinet bestudeerd is) en over de beslissing van het kabinet nopens de wenschelijkheid van de een of andere wijziging in de tegenwoordige geld politick. De Schatkist, zoo vervolgt hij, is druk doende geweest met tal van voor- stellen te onderzoeken die de inzichten van duizenden Britsche industrieele en- han- delsondernemingen weergeren, aangaande de dringende noodzakelijkheid van een voorzichtige inflatie van het ruilmidde! vol- gens wetenschappelijke beginselen". Aan het slot maakt de medewerker nog zeker voorzichtig voorbehoud, dat het voorba- rig zou zijn reed;s te zeggen dat de nieuvve politiek inflatie zal begunstigen, ofschoon het zeker lijkt dat tot betangrijke wijzi- gingen met het oog op de veranderde om standigheden sedert 1918, besloten zal worden". maar onverschillig of men nu spreekt van anti-deflatie-pohtiek dan wel van voorzichtige inflatie-politiek, he': is toch wel duidelijk, dat Neville Chamberlain, de nieuwe kanselier der Schatkist, een wijzi ging van den ouden koers voorstaat. Bo- vendien zullen, nadat minister Barlow, een lid van het kabinet, op die mogelijkheid al behoedzaam gezinsp-edd heeft, de men schen die totnogtoe bij em hoogen stand van het pond belang hadden, reeds hun conclusies beginneh te trekken. Het aankon- digen en bepleiten van dergelijke plannen moet het tegendeel van stimuleerend wer ken op den koers van het pond. Achteraf moet het nu nog pijnlijker ge- voeld worden, dat Baldwin als kanselier der Schatkist indertijd zoo'n vaart heeft gezet achter de regelmg van de Engeische dollar-schuld aan Amerika. Baldwin's po- pulariteit is toch al aan het tanen. Sommi- gen verwijten hem nog altijd de tegenstel- ling die er in hun oog bestaat tusschen het Parijsche oominunique over zijn ont- moeting met Poincare en het uittreksel dat van Lord Curzon's uiteenzetting op de rijksconferentie openbaar is gemadrt de Daily Herald noemt hem deswege zelf een doetje, dat geen eigen wil of opvat- ting heeft, maar het eens is met iedereen die met hem spreekt, onverschillig ho® tegenstrijdig hun opvattingen mogen zijn. Ook uit de voorgestelde rijksvoorkeurrech- ten is de oppositie, hoewel het daarmee voorshands nog niet zulk een vaart zal loopen, druk bezig een strop voor hem te draaien. Maar bij de verwezenlijking van deze voorstellen tot vermomde protoctie zou een inflatie-politiek eigenlijk heel ge- legen voor de regeering komen, omdat het, wanneer alles toch duurder wordt, niet zoo in het oog zou loopen dat sommige artikelen onder dat stelsel hooger in prijs werden. De ervaringen met den goedkoi- pen tijd hebben in elk gevai bij de Engei sche Industrie en handel het verlangen naar den terugkeer van een nieuwen duur- deren tijd levendig gemaakt en het valt niet te loochanen dat bij het belezen van de regeering het vraagstuk wat men met de twee millioen werkloozen moet aan- vangen, een uitstekend agitatie-materiaal is. LAND- EN TUINBOUWONGEVALLEN- WET. Door den Minister van A., H. en N. zijn toenoemd de leden voor de corn-missies van soheidslieden, inzake de uitvoering van de land- en tuinlbouwongevallenwet 1922. In de commissie met zetel 's Gravenhage zijn o.a. benoemd: Tot leden-werkgevers: Krijn jansen, 's Heer Arendskerke; Adr. Rijk Az., Oude- lande; H. Bliek, Goes; I. de Buck, Seroos- kerke (W.)B. Giljam, Ouwerkerk; W. Koning Wiz., Rilland; tot plaatsvervangers: H. Van Zwaarden, Heinkenszand; D. de Jonge, Goes; W. Wesse, Kamperland; G. van de Putte, Vlissingen; Ph. J. van Dix- ihoorn, Axel; S. J. de Regt, Wissekerke. Tot lid-arbeiders: J. v. d. Hoek, en tot plaatsvervanger Pieter Janse, beide te St. Maartensdijk. TER NEUZEN, 15 OCT. 1923. NUTSDEPARTEMENT. In de |op' 9 October j.l. gehouden Feden- vergadering van 't departement ,.Ter Neu- zen" der Maatschappij tot Nut van 't Al- gemeen, werd door den voorzitter meje- deeling gedaan dat zich thans 80 perso nen als lid van het Nut hebben aangege- ven, dat voor den cursus over electriciteit zich 27 deelnemers hebben aangemeld en dat die cursus gegeven zal worden in de H. B. S., aanvangende 18 October a.s. des namiddags half acht. Vastgesteld werd verder een nieuw huis- houdelijk regremen't. Daarin werd bepaald, dat de voordrachtavonden alleen bijge- woond mogen worden door de leden met hun huisgezin, terwijl onder het woord huisgezin" alleen verstaan wordt „de echtgenoote en de kindenen tusschen 15 en 18 jaar. Kinderen boven; de 18 jaar moe- te,n dus zelf lid worden om tot de voor drachtavonden te worden toegelaten, ten- zij zij, wat voor alle ingezetenen niet-leden geldt, een entfee vayi 2.50 gulden per avond betalen. Vreemdelingen betalen 1.50 gul den per avond. De oontributie werd bepaald op 5 gul den en 2.50 gulden per jaar, ter keuze van de leden. In de plaats van de heeren A. Jijpruiten- burg en L. J. de Vries werden als leden van het bestuur gekozen mevr. Spruiten- burg-Buijze en de heer J. P. Trijsburg. Ten slotte werd nog besloten zich aan te sluiten bij het district Zeeland. TEGEN DE VLOOTWET. In deze gemeente werd, naar ons wordt meegedeeld, het pedtionnement tegen de Vlootwet geteekend door 2057 personen. Velen, waarvan aangenomen kan worden dat zij tot de regeeringspartijen behooren, zetten hun naam. RIJKSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maand September is aan het postkantoor te Ter Neuzen en de daar- onder begrepen ressorteerende hulpkan- toren ingelegd 21.383,96 en uitbetaald 16.045,17, derhalve meer ingelegd dan terugbetaaid f 5338,79. - Onder de inlagen waren 4 formulieren van f 1 in spaartoankzegels van 5 cent en 90 in spaartoankzegels van 1 cent (school- sparen). Er werden 20 nieuwe boekjes uitgegeven. Door tusschenkomst der kantoren werd ter Diirectie op Staatsschuldtooekjes inge- schreven nominaal f 1250. Het aantal nieuw uitgegeven Staatschuidtooekjes bedroeg 2. 2 orders tot aankoop van Nationale Schuld ten behoeve van hileggers werden uitge- voerd tot een nonninaal bedrag van J 2250. WONINGBOUW. De Minister van Arbeid heeft goedgevon- den, dat vroeger toegekende biidragmi voor woningbouw, zullen worden uitgekeerd aan de gemeenten: Hoek, ten behoeve der Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg Mij. 300; Ossenisse, ten behoeve van J. J. Aarnout- se, f 300. BESMETTEL1JKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 30 Sept. tot en met 6 Oct. in de prov. Zeeland bedroeg: roodvonk: Tholen 2, Wolphaartsdijk 1; dipfheritis: Vlissingen 1. BENOEMING ONDERW1JZER. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school aan den Molendijk, gem. Hoek, de heer L. A. Dieleman, onderwijzer aan de Chr. school te Ter Neuzen. EEN BIG ALS MARKTGELD. Een boer rooest Donderdag te Hooge- veen als marktgeld 47,5 ce.it offeren. Och. zei hij tegen den gaarder, pak er maar een big voor uit. En zoo geschiedde. TOCH ANDERE NAMEN. Wij hebben melding gemaakt van een be- schikking van de rechtbank te 's Graven hage, waarbij aan een studente toestem- ming werd geweigerd om haar voornamen Zwaantje Hendrika te veranderen in Em my Harriet. Deze, van de gangbare juris- irudentie afwijkende beschikking der r«cht- oank, is echter door het Gerechtshof te 's Gravenhage vernietigd. De jonge dame kreeg dus de verzochte toestemming ten slotte toch. VALSCHHEID IN EEN HUWELIJKS- ACTE. Tegen den heer S., hoofdaommies ter secretarie te Zevenbergen is een aanklacht ingediend wegens valschheid in- geschrif- te, gepleegd in een huwe'iijksacte. De heer S. is bovendien voor een week geschorst, wegens het slordig behandelen der registers en acten. DOOR EEN KOE OP DE HORENS GENOMEN. De vrouw van den landbouwer te V., onder Harreveld, is bij het naar huis gaan, door een koe op de horens gen omen' en driemaal tegen den grand geworpen. Zwaar gekneusd werd de vrouw uit haar gevaarlijke positie bevrijd en huiswaarts vervoerd. EEN ONW1LL1G BELAST1NGBETALER. De heef F., te Hilversum, die niet ge- neigd was belasting te betalen, kreeg be- zoek van den deurwaarder, die beslag kwam leggen op eenige meubelen. De man ontstak daarover in woede, nam een pen- dule op en smeet die met kracht door een spiegel; daama verwondde hij zich met een mes. De oommissaris van politie wist den man te kalmeeren en ertoe te bren- gen zijn belasting te betalen. VARKENS EN KIPPEN. Maandagnacht hebben ongenoode gasten in den stal van den landbouwer Maas on der Zesge'huchten (N. Br.) twee varkens geslacht en daarna opgeladen. Een 40tal kippen werden en passant" nog medege- nomen. EN GROS. Te Enschede is een woonwagenbewoner gearresteerd, die in drie jaar tijds niet minder dan 200, door heling verkregen rij- wielen, aan den man had gebracht. Een grondig onderzoek van de politje wees uit, dat men hier met een heele bende van rij- wieldieven te doen had, die zich over ge heel Twente uitstrekte. Reeds is een lid van deze bende, die zich aan diefstal schul- dig maakte, A. D.. uit Enschede. gearre steerd en naar Almelo overgebracht. IN HET HOL VAN DEN LEEUW? De parlementaire redacteur van de Stan- daard schrijft: In een deel der pers circuleert onder dit mooie kopje een verhaal uit de Te'egr., van iemand, die in Den Haag in de Jan van Nassaustraat gekomen was met het peti- tionnement tegen de Vlootwet en daar via de dienstmaagd kennis gemaakt had met een mijnheer, die woedend naar voren was gestoven en gezegd had: ik tteken dat ding niet. Die woedende mijnheer was dan minis ter Colijn geweest. Het heele verhaal leek ons wat erg onwaarschijnlijk, zooiets van iemand met een dikken duim, die om interessante copie verlegen is. Wij hebben eens even de moejte genomcn, om bij „den lceuw" in kwestie te informeeren en de heer Colijn verzekerde ons: niet een letter uit dat be richt is waar. SPOKEN OP ZOLDER. Reeds 14 dagen lang heeft men in een gezin te Gorinchem 's nachts ongevoine geluiden op den zolder ge'hoord. Als ze gingen kijken, was alles stil. Een poljtie- agent werd gewaarschuwd, doch deze kon niets bespeure.i. Het geval wekte veel op- spraak. S» oiritisten, booze geesten en wat al meer. Men haalde alle pannen van het dak, doch zonder resultaat. Het leven hield 's nachts aan. Gelukkig heeft men thans ontdekt, wat er aan de hand was. Op den zolder stond een omgekeerde kinderwagen, dus met de wielen omhoog. Die wielen werden nu in beweging gebracht, doordat er muizen op sprongen en de ongewoine geluiden waren dus niets anders, dan het draaien der wie len. De bewoners zijn nu weer gerus'tge- steld en hebbeu den wagen met de wieU n omlaag gezet. EEN OUDE PRENTBRIEFKAART. Te Utrecht kreeg dezer dagen iemand een prentbriefkaart die was afgezonden op 1 Maart 1915 uit Rotterdam. Deze kaart heeft dus ruim' 8 jaar noodig gehad om van Rotterdam naar Utrecht te komen. Daar de afzender te. dier tijde gemobili- seerd was, staat op de plaats van den post- zegel het bekende woordje ,.militair". Wij hebben ee.is geinforineerd, zegt het U. P.. hoe het toch mogelijk is, dat poststukken, voorzien toch van een zeer duidelijk adres, zoo lang kunnen zwervqn. Daarbij bleek ons dat van zwerven eigenlijk geen sprake is. Het kan namelijk voorlco- men, dat een postzak die gebruikt is in een van de postrijtuigen op de spoorwegen, niet voldoende wordt uitgeschud, zoodat er een enkele kaart of brief in achter blijft. Nu worden die zakken na gebruik gezon- den naar het zakkendepot der posterijen, en nu hangt de ,.zwervingstijd" van de achtergebleven poststukkein maar af van den tijd, dat de zak in het depot verblijft. Want als de zak op een goeden dag weer eens in dienst genomep wordt, verzeilt de kaart tusschen de post, die dan in den zak komt. eji de besteHing heeft dan verder haar normale verloop. ANGSTIGE UREN. Dinsdagmorge.i, vertelt de „Standaard" kwam een schipper, die met zijn schuit aan den Open Rijstuin te Rotterdam ge- legen had, op het pohtiebureau aan de Lange Torenstraat aangifte doen, dat zijn zoon 's nachts niet aan boord was geko men. Hij vermoedde dat het jongmensch des avonds door de duisternis misleid te water was geraakt en verdronken. De politie ging dadeiijk aan het dreg- gen, totdat na eenige uren de schipper kwam vertellen, dat zijn zoon weer terecht was. Het bleek, dat het schip des avonds van de.i Open Rijstuin naar de Mosseltrap verhaald was. De jongen had daar des 's avonds toen hij weer naar boord terug- ke.>rde, niet aan gedacht en vond natuur- lijk de schuit van zijn vader niet meer. In plaats van zich nu naar de Mossel trap te begeven, ging hij naar zijn broer, die met zijn schip in de Scheepmakers- haven ligt, en overnachtte aldaar. In den loop van den morgen begaf hij zich naar de Nieuwe Haven en zag toen, dat men aan den Open Rijstuin aan het dreggen was. Toen de vader eens poolshoogte kwam nemen, trof hij daar zijn zoonlief aan, die genoeglijk naar het dreggen te kijken stond STEENKOLEN. Wel zeer wonderlijk, zoo schrijft het „Handbl.", is gedurende den oorlog en daarna de verandering geweest, die in de steenkolenvoorziening viel waar te ne men. In den oorlog uiteraard schaarschte, die aanvankelijk ook in het eerste jaar na den officieden vrede werd voorspeld. Als alle voorzeggingen, die men in de laatste jaren genoten heeft, bleek ook deze volkomen falikant. Immers de kolen bleken zoo over- vloedig voorhanden. dat zij in den groot- handel wei het eerste artikel vormden, waarvan de prijzen een dalende richting insloegen. Wel bleek een totale wijziging gekomen in de voorziening. Duitschland werd uit- geschakeld, behoudens dan de gedwongen leveranties aan de overwinnaars. Engeland kon zijn positie hernemen, doch werd een oogenblik toen daar stakingen uitbraken, die het bedrijf volslagen verlamde.i, door Amerika vervangen, dat zoo geweldige hoeveelheden aan Europa had te leveren, dat er zelfs bijzondere stoomvaartlijnen voor moeiten worden opgericht onder Amerikaansche vlag. Ook dit is inmiddels weer geschiedenis ge worden. In de laatste maanden van de Ruhr- bezetting deed nu het bijzondere geval zich voor, dat de overeengekomen kwantitei- ten door Duitschland aan Frankrijk, Italie en andere Ententelanden werden geleverd, maar tevens dat ook dezelfde schepen, welke die kolen te Rotterdam ter overla- ding brachten, weer werden beladen met te Rotterdam aangevoerde Engeische kolen, te.neinde daarmede aan heit tekort in Duitschland tegemoet te komen. Alsof deze eoonomische krachtverspilling nog niet ge noeg was, kreeg men het ook te belevem, dat Duitsche kolen, die aan Belgie moesteti worden geleverd, even over de grens weer naar Holland terugkeerden om daar te worden verkocht. Bij wijze van spreken „stikte" men in Belgie in de koFen. "En dat dit nu in Frankrijk ook het geval is, kan wei'hieruit blijken, dat^ thans wat zich in de geschiedenis nog nimmer voordeed Fransche *olen uit de Noor- delijke departementen te Rotterdam wor den geimporteerd. Uiteraard zal vermoedelijk hierbij de ma laise, die in de verschillende wereldindu- strien heerscht, ook wel een rol spelen, als gevolg waarvan minder kolen zijn benoo- digd, maar in elk geval "blijkt hieruit, dat van een tekort of schaarschte aan kolen geLinerlei sprake is. SNEEUW IN DE ALPEN. Het Journal de Geneve verneemt uit Zurich, dat het deze week in de Alpen reeds zwaar heeft gesneeuwd tot 1800 meter hoogte. Rigi en Piilatus krijgen reeds een wintersoh aspect. Op het Jungfraujoch ligt al 20 c.M. en wijst de thermometer 8 graden onder nul. OPLiCHTERSPRAKTIJKEN Hed Holbeach (in Lincolnshire, Enge land) maakt zich vroolijk over de zoo pas aan he. licht gekomen eigenaardige oplich- terspraktijken van een zich noemenden Ha rold Ray Milner. Dit personage deed juist zes weken ge leden zijn intrede in Holbeach, waar hij het plaatselijk theater, mitsgaders een groot huis „kocht" waar vele honderden ponden sterling aan meubels en zilverwerk beste'.- dei, feen auto van 1000 pond „kocht" en last not least onder veel plechtigheidsver- toon een meisje uit genoemde plaats huw- de, hetwelk hij na zes dagen te Londen aan haar lot overliet. Te Londen slaagde hij er in, van geld- schieters een voorschot te krijgen met als „waarborg" em fabelachtige erfenis, die hij zelde te verwachten. Binnen 21 dagen na de huwelijksvoltrdkking zou hij die er fenis, die een oom in Ohio (Ver. Staten) hem naliet, en die hij beurtelings als 7000, 11.000 en 17.000 pond sterling bedrage'n- de aangaf, in zijn bezit krijgen. Nadat he£ huwelijk voltrokken was, leen- de hij van een kenn'i's 2 pond sterling om den trouwring zijner bruid te kunnen be talen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2