BUITENLAND. LANPB0UWBER1CHTEN. categoric, die gel idelijk overloopt naar een andere bank en daar z,g. onderdak1 vindt; 2e debiteuren die een goede zaak hebben, doch een te groot crediet hebben ontvangen, znodat ze bij een andere bank niet terecht kunnen; zij die dus wel kunnen be.alen, maar bij algeheele betaijng onver- mijdeiijk te gronde gaan. De zulken zou mei dus kunnen aanpakken, maar dan be te 'kent dat h.un ondergang. Die categorie is echter niet te groot, 3e dan is er nog een categorie, die wel na vertoop van tijd de volie honderd procent of een groot gedeelte kan betalen. Merschen d,us, die thans hoogstons 20 pet. kunnen betalen. En die zijn er velen", zegt spreker. Nog werd medegedeeld, dat crediteuren van de Hanzebank gelegeriheid hebben de volmachte.i te teekenen. DE TOESTAND. Ons vermoeden, schrijft de N. R. Crt., dat Engeland den doorslag had gegeven bij de beslissing van den Gezantenraad die de 50 millioen lire, door Griekenland na het misdrijf van Janina als cautie gedeponeerd, aan I take tee vees, is beves- tigd door de Maandag medegede elde ont- huliing van de New Statesman. Zij schreef: „Het is nu een publiek geheim, dat het Groot-Britannie is geweest, dat de gezan- ten-conferentie overgebaald heeft, het voile be drag van het Grieksche deposito van 50 millioen lire aan Italie te laten overhandi- ge.n. De Fraaschen waren onder den in- druk gekomen van de krachtige vertoogen van al!e kan ten en met name van de Kleine Entente en waren bereid zich te- gen den onbeschaamden eisch der Italianen te verzetten. Lord Crewe protesteerde ook, maar kreeg van Downing Street last, om toe te geven. De ©erste-minister en de minister van buitenlandsche zaken waren be/den afwezig. Wie was de goede ziel die decreteerde, dat wij de laarzen van den grooten Mussolini moesten likken?" Vol- ge.is deze lezing, is de invtoed van Enge- tand echter nog van meer beteekenis ge weest, daar het ook Frankrijk, waarvan wij aangenomen hadden dat het geheel aan c!en kant van Italie stond, over een tijde- lijke weifeling been heeft geholpen. Toen Lord Crewe, de Britsche gezant te Parijs, op instructie van Londen een volslagen zwenking uitvoerde, kon Frankrijk ztch, natuurlijk nie. minder ltaliaanschgezind toone.i dan Engeland, als het niet het po- litieke voordeel wilde verbeuren, dat het zich door zijn vroegere tegemoetkoming aan het Italiaansche standpunt had verze- ke,d. De New Statesman doet let siotte, alsof het bijdraaien van Engeland het werk van een erlkelen onbekende zou zijn geweest, buiten weten van den eerste-minister en Lord Curzon. Dit valt reeds in de eerste plaats in twijfel te trekken van wege het gewicht dezer beslissing in de hooge po- litiek, en verder omdat er reeds eerder vermelde aannemelijke red en,en voor de volte-face van Engeland pleitte.i. Voor Engeland was het er uitsluitend om te doe.i, de Italianen uit de strategische stel- ling' van Korfoe weg te krijgen, onverschil- lig, of her zich daardoor het misnoegen van dat land terokkende. Maar toen he. in dit opzicht emmaal zijn zin had, was er van Britsch standpunt a lies voor te zeggen, desnoods ten koste van Griekenland, over stag t« gaan, om de verbittering van Italie tegen de Engelsche politick weer te kal- mearen. Wij ha'.en dit gevai vooral nog eens op, omdat het leert, hoe bij beslissingen van den Areopagus der Europeesche politick nog altijd minder de beginse'en der eeuwi- ge rechtvaardigheid dan overwegingen van politiek eigcnbelang den evenaar doen overslaan. Volge.is een bericht uit Athene, zouden de ballingen uit Azie, voor wie Italie een vijfde van het zoengeld beschikbaar had gesteld, dit aanbod afgewezen hebben. Ee nieuwe regearing van Stresemann he ft van den Rijksdag naar mo tie van ver- trouvve.i gekregen en nu kan men begin ner met de beraadslaging over de machti- gingswet, die Maandag door den Rijksraad in naar gewijzigden vorm (terzijdestelhng van dictatorial© macht ten aanzien van de vverktijden) met het vereischte aantal van tvveade-rden der stemmen is aangenomen. Wordt de nieuwe wet niet met dezelfd© Siemmenvefhouding in den Rijksdag goed- oekeurd, dan wordt de crisis heropend. De Rijnsch-Westfaalsche mij lindustrie is reeJs begonnen het met kunst- en vliegwerk in elkaar gezette oompromis over de ar- beidstijden en de daardoor teruggewonnen meewerking der social.sten aan de regee- ring to saboteeren met een dictatorial© verordening, waarbij de werktijden in de mijne.i van voor den oorlog zonder toons- ver'nooging opnieuw worden inge'voerd. De toe-eg die aan den dag kwam toen men cte socialistische leden van het oude kabi- net van Stresemann eerst bewoog om in e-n milita'.re dictatuur te berusten, om hen daarna uit dit kabinet te manoeuvreeren, wordt dus blijkbaar opnieaw beproefd. De \omuitzichte.i in de binnenlandsche Duit sche politiek zijn er al dadelijk weer veel somberder door geworden. DE OPHEFEING VAN HET VERZET. Roediger, de Duitsche zaakgelastigd© te Brussel, heeft zich Dinsdagmorgen naar uen minister van Buitenlandsche Zaken, Jasoar, begeven, om hem den wensch der Duitsche regeering mede te deelrn, mede te werken aan de hervatting van het eco- nomische leven in het Roergebied en op nieuw een aanvang te maken met de steen- koolleveringen. Ook wenscht de Duitsche regeering een conference te zien bijeen- pe oepen van vertegenwoordigers der drie moge.ndheden Frankrijk, Belgie en Duitsch land, ten einde deze kwestie te regelen. laspar antwoordde, dat hij zich daar- over met de Fransche regeering zou ver- staan Voor alles was het volg©ns hem echter noodig, dat de Duitsche regeering duideiijke bewijzen levert van haar gqeden vvil speciaal door te beloven, dat zij aan de Duitsche industrieelen den steenkool zal be.alen, welke dezen aan Frankrijk en Bu- trie zullen leveren op rekening van de scha- o.e rergoeding en dat zij ook de Duitsche spoorwegarbeiders zal verzoeken, weer aan het werk te gaan. HET SCHADELOOSSTELL1NGS- PROBLEEM? Waarheen? De buitenlandsche politiek is in de war. Stresemann heeft wel weer een kabinet, dooh het is er naar. Poincare houdt rede- voeringen, doch hij weet niet goed, waar heen hij met zijn teveel aan wil en kracht naar toe moet. De Engelsche premier blijkt in het nauw gedrongen te worden door de verzameling premiers der Engel sche Dominions, welke op het oogenblik te Londen vengadert over de groote richt- lijnen der Britsche politiek, en lord Cur zon, de buitenlandsche zakendeskundige, heeft een speech gehouden, die als een on- willige tang slaat op het verzoeningsvar- ken, waarmede onlangs Baldwin uit Pa rijs teruggekeerd is. Berlijn is dus een cri sis te boven gekomen, zonder te weten, hoe het de eerstvolgende zal verwerken; Parijs wilde wel eens graag een crisis heb ben, aangezien er te weinig succesvol werk aan den politieken winkel is en om dat men zoo vol van ijver en taaien wil is; maar nergens valt wat te doen, overal malaise en de herstelproducten vinden belangstelling in de etalage! In Londen echter spookt het een beetje. De pers is verdeeld in haar oordeel over Curzons re de. Een groot deel der bladen is boos op Curzon, omdat hij met de vuist op tafel beweerd heeft, de Britten niet uit Keulen weg te halen, omdat hij het noodzakelijk adit, buiten alle Parijsche herstelgedoe in Duitschland om, een voorpost te houden, vanwaaruit men veel kan hooren en zien, dat anders de Londensche aandacht voorbij zou gaan. Tegenover Frankrijk acht men dat ge- baar zeer onvriendelijk; want is het niet de volharding van een Poincare geweest, die Duitschland op de kmieen heeft ge- bracht? Is zooiets niet een tegengebaar waard? Moet Frankrijk Engeland niet als een werkelijken vriend kunnen besohou- wen? „Foei!" roept het meerendeel der Engel sche pers, „Curzon, je bent niet een Joe Beckett!" (de bokser, die na zijn gevecht met Carpentier genoodzaakt was, met (hoog-opgetrokken kraag naar zijn hotelle- tje te sluipen, en daarmee wordt bedoeld: „Ga nu niet boksen met PoincarS, want je verliest het toch, en je aftocht wordt er maar te smadelijker door!" De Engelsche premiers uit de Dominions sohijnen hevig tegen Baldwin en Curzon te keer te gaan, en de oude Jan Smuts is de waarin zij een analogie met het Ferrer- proces zoeken. De rechtbanken treden als steeds met grooten emst op, zonder in- grijipen van iemand en wel het minst van de zijde van het directoire." De kennisgeving van het directoire ein- digt met het uitspreken van het vertrouwen, dat de beste waahborg voor de orde ligt in een nauvvgezette toepassiing der wetten. Wanneer de politie en de gendarmerie hun taak afkunnen, zal de naar huiszending van zekere troepenafdeelingen kunnen worden overwogen; dit zal de nationale produotie en de Schatkist ten goede komen. In het proces tegen de moordenaars van Dato is de procureur-generaal Zaterdag met zijn definitieve conclusies gekomen, waarin hij zijn eisch om over Mateu en Nicolau de doodstraf uit te spreken, hand- haaft en de geeischte straffen van veer- tien jaren voor de medepliohtigen met nog •en jaar verhoogd, behalve voor een, voor wien hij acht jaar gevangenisstraf eischt. Daarna was de verdediging aan het woord. LIOYD GEORGE TE NEW-YORK. De mailboot met Lloyd George aan boord werd Vrijdag te New-York door een sleepiboot verwelkamd, waarvan een vlag woei met de woorderc „Welkom aan Lloyd George, vriend van'Griekenland". Deze sleepiboot, die henhaalde malen rond den oceaanstoomer heen |oer, had een orkest aan boord, dat popmaire wijsjes sprelde; maar onmiddellijk de „Rule Britania" in- zette, toen de gewezen Engelsche minister op de brug verscheen. Inmiddels had zich een groote menigte voor het stadhuis verzameld, om Lloyd George bij zijn ontvangst aldaar te verwel- komen. Bij die gelegenheid moest de politie een twintigtal lersche dames wegjagen, die banieren droegen met beleedigen- de opschriften voor Engeland. Die banie- len zelf werden door de menigte in flarden gescheurd. 's Avonds woonde de oud-premier een varietevoorstelling bij en lachte hartelijk over de grappen, die er over Engelschen en het Amerikaansche drankverbod wer den verkocht. Een mop amuseerde den Welshman in het bijzonder. Dat was, toen op het tooneel de acteur, toen hem verteld werd, dat in Montreal de drank zoo schaarsch was, antwoordde: „0 dat is nou in orde. Gisteravond heb ben ze er eenige wagonladingen uit New- York naar toe verscheept". gangen moesten we door zeven voet aarde heen werken. Londen „zakt" iedere 100 jaar ongeveer een voet, tengevolge van ophoo- ping van stof, neergevallen asch, rook enz., en in de city staan heden ten dage nog ver- scheiden oude huizen, die sinds de Hervor- ming 16 tot 18 voet verzakt zijn. Een bekend voorbeeld is Bow-Church die nu 18 voet onder het straatniveau ligt. Bij het restauratie-werk aan de kerk heb ben we geen enkelen ouden bewerkten steen van zijn plaats gehaald, maar steeds er om heen gegraven tot we hem vrij hadden, en waar we hier en daar stukken nieuwe steen hebben moeten invoegen als steunsels voor de bogen, hebben we daarbij ook steeds den ouden stijl en oude traditie gevolgd. De ge heel bedolven trap naar de slaapzaal is nu blootgelegd, waarbij we nog een steenen lijkkist uit de twaalfde eeuw ontdekt hebben. We hdbben nu aan Londen haar oude kerk teruggegeven, want de eerste fundamenten der Kerk van St. Bartholo-meus den Grooten werden in 1123 gelegd en de geheele bouw is verder in den stijl der 12de eeuw. Of- schoon de kerk zooveel ouder is dan de Westminster-Abbey zijn er duizenden Lon- denaars die haar nooit gezien en zelfs nooit van haar bestaan gehoord hebben. Nu wij haar schoone oude lijnen, en mu- ren, die honderden jaren voor't oog verbor- gen waren weer hebben ontdekt, zullen de oude kloostergangen, de welput in de Lieve Vrouwe Kapel en de vele vondsten in het kloostermuseum hun belangstellihg echter wel weer trekken. De Lieve Vrouwe Kapel heeft de meeste veranderingen ondergaan. In de zeventiende eeuw was ze ingericht tot woonhuis, in de achttiende was er een drukkerij gevestigd, waaraan Benjamin Franklin eenigen tijd meewerkte en in 1885 koohten wij de pan- den en begonnen met de restauratie. De kerk is nu geopend van half tien tot vijf uur iederen dag en de bezoekers, vooral Amerikanen, kwamen dezen zomer reeds in vrij grooten getale opdagen. DE AARDBEVING IN JAPAN. Financieele deskundigen schatten de to- tale verliezen door Japan bij de jongste aardbeving geleden op 1.865 millioen yen (2.238 millioen gulden), hetgeen omstreeks dertien procent van de productieve waarde van het geteisterde gebied en nog geen twee procent van den totalen rijkdom van Japan uibmaakt. Deze cijfers, die ihet bedrag aan- geven, dat noodig zal zijn, voor het alge heele herstel, hebben zelfs de deskundigen INGEZONDEN MED ED EELI NGEN. mammmsm mum foelhamel. Maandag was al bekend. dat zij publicatie eisehten van al hun bezwaren tegen het huidige Engelsche bewind. Het kan nog wat worden als zij hun zin ikrijigen! Poincare heeft ter gelegenheid van het zooveelste oorlogsmonument, dat hij ont- Jrulde, verteld te Ligny-en-Barrois, dat Duitschland heel goed weet wat hij wil, en dat hij alleen wachtende is, wanneer einde- lijk precies gebeurt, lettertje voor lettertje, waar heel Frankrijk halsreikend naar uit ziet. Als Poincare geweten had, hoe tegelijk met zijn rede de Beiersche fantasie-dicta- tor Von Kahr ook een speech hield, van gansch anderen inhoud, dan zou hij er wel een sohepje meer boosheid hebben opge- legd. Von Kahr dan heeft verteld te Miinchen, dat hij maar een ideaal koesterde: een a la Bismarck bestuurd Duitschland, waarin Beieren veel vrijheden geniet, aangezien het toch maar uit nood mee doet met de algeheele Duitsche zaak. „Het monarchis- tisch Beieren", zeide hij, ,,voelt zich niet lekker in de republiek Duitschland; maar om met geweld een koning aan te schaffen, daar voelt het niet veel voor. want zoo'n koning zou wel eens een heel andere rich- ting kunnen geven aan het schadeloosstel- lingsproble.'m. En waarheen dan?" Ja: waatheen?; daar zit'm voor alles de kneep. DE NIEUWE KOERS IN SPANJE. Het directoire is tevreden. De president van het directoire, Primo De Rivera, heeft het volgende communique uitgegeven: „Om de publieke opinie in te lichten, heeft het directoire het noodig geoordeeld te verklaren, dat het niiet in zijn voorne- men ligt, steun te zoeken bij de partijen ter redder- of ter linkerzijde, daar het uit sluitend de belangen des lands op het oog heeft. De ontbinding van het niet afzetbare deel van den Senaat zou een lichtzinnig- heid zijn, indien ze niet werd voorafge- gaan door een grondige bestudeering van de grondwetsherziening. Het directoire is niet verantwoordelijk voor de plannen, welke de pers haar toeschrijft: de hervor- mingen in verschillende deelen des lands zijn uitsluitend van administratieven en economischen aard en maken absoluut geen inbreuk op de souvereiniteit van Spanje. Het directoire verklaart zich voldaan over de houding der werklieden en pro- testeert tegen de agitatie, welke sommige etementen in het buitenland voeren tegen het proces der moordenaars van Dato, Gnder de aanwezigen, die Lloyd George in zijn loge kwamen bezoeken, bevond zich Charley Chaplin. Toen Lloyd George het theater binnen- kwam,. begonnen alle aanwezigen hem lui- de toe te juichen en hij was genoodzaakt in zijn loge te gaan staan om zich te laten ien, maar hij weigerde een toespraak te houden. Buiten het theater bevonden zich weer aanhangers van De Valera om er pro- paganda-lectuur te verspreiden. Zaterdag is de oud-premier met zijn familie naar Montreal (Canada) vertrok- ken. Hij reist in een particulieren wagon, waarin hij ook tijdens zijn venmoeiende tournee zal logeeren. PROTESTEN TEGEN HET EINDE VAN DEN ZOMERTIJD IN ENGELAND. Duizenden menschen, die uitstapjes maken naar Torqay en andere plaatsen in Devons hire, spreken er hun teleurstelling over uit, dat de Zomertijd in Engeland dit jaar vroe- ger is geeindigd, dan andere jaren, waar- door zij een uur minder kunnen genieten. De Kamer van Koophandel te Torqay heeft in verband met deze klachten besloten te protesteeren tegen dit vroege einde van den zomertijd en te verzoeken om dit voortaan te doen plaats hebben op den laatsten Zon- dag van September. De ibadgasten protesteeren op hun manier, door in plaats van om 11 uur, het gewone sluitingsuur der hotels en pensions, thuis te komen, tot middernacht uit te blijven. Deze wijze van protesteeren heeft de pension- houders dermate ontstemd, dat velen hunner hebben aangekondigd, dat de gasten om 11 uur moeten thuiskomen. De hotelhouders bezien de zaak filosc- fischer en hebben hun gasten medegedeeld, dat zij zoo lang van de zeelucht mogen ge nieten als zij begeeren. ENGELAND. De architect E. A. Webb, leider van het opgravings- en restauratiewerk aan de St. Bartholomeuskerk (tegenover de Smith- field markten) te Londen, de oudste kerk uit de Engelsche hoofdstad, heeft dezer dagen een overzicht gegeven van den stand der werkzaamheden, waaraan de volgende bij- zondenheden worden ontleend: ,,We zijn nu gereed met den Oostelijken Kloostergang en het wachten is slechts op een verder bedrag van 4000, die nog noodig zijn om de overwelving de- oude gangen weer vrij te maken. We hebben nu. het geheele terrain van kerk en klooster in handen, -sinds we een smidse hebben aange- kocht die zich in den Noordelijken awars- gang bevond, en een school en een franje fabriekje die in de Gnze Lieve Vrouwe Kapel gevestigd waren en liefst 17 voet in de kerk ingebouwd bleken. Bij het bloot leggen der oude klooster- verbaasd, die het veel hooger hadden ge- raamd, zoo wordt uit New-York aan de Times gemeld. De sohattingen werden ge- daan naar analoge verliezen bij andere rampen, en naar het aantal vernielde ge- bouwen. De bemoeiingen van het Amerikaansche Roode Kruis om een fonds van vijf millioen dollar te vormen voor de hulpverleening aan de slaohtoffers van de aardbeving in Japan, hebben zooveel succes gehad, dat reeds meer dan acht millioen dollar (20 millioen gulden) zijn ingekomen. TER NEUZEN, 10 Oct. 1923. SALAR1S-ACTIE. Zaterdag jl. had alhier op de bovenzaal van den heer A. de Vriuz' eene vergade- rlng plaats namens de C. N. A. B. tegen de voorgestelde salarisverlaging. Ondanks het ongunstige weer was de vergadering druk bezocht. Ook enkel - auto- rite.ten waren aanwezig. Na opening door den voorzitter van het oomite behandelde de heer Van Stapele de plannen der regee ring, die door den gewekten tegenstand reeds meer dan eene wijziging ondergin- gen. Hij vergeleek de inkomsten en uitga- ven en kwam tot de conclusie, dat deze salarisverlaging zeer eenzijdig was, terwijl aan de andere zijde op verschillend ge bied met het geld gesmeten wordt. Hij we.-s verschillende zaken aan, waarop be- ter kon bezuinigd worden. Het schrij,ven van de Koningin, het gebaar van de Chr.- Hist. Kamerfractie en het briefje van den gepensioneerden kapitein werden geestig door spreker aangehaald. Tot slot werd met algemeene stemmen de bekende protestmotie aangenomen. Bij het heengaan werd door verschil lende bezoekers van de gelegenheid go bruik gemaakt, om het petitionnement te gen de vlootwet te teekenen. U1TSLAG AANBESTED1NG. Te Middelburg werd heden aanbesteed het uitvoeren van bestratingswerken op de Rijkswegen, behoorende tot de werken van hec Kanaal van Ter Neuzen. Raming 16.900 gUd. De meeste inschrijvers hadden twee bil- jetten ingeleverd, het eerste volgens het oestek en het andere voor het georuik van andere kcien, dan het bestek voorschreef. Ingeschreven werd door de volgende hec- ren: R. Verschelling te Ter Neuzen voor 24.200 gld. en 22.750 gld.; J. P. de Vos te Ter Neuzen voor 24.000 gld. en 20.000 gld.; J. d© Bree Fz. te Ter Neuzen voor 22 564 gld. I. Douw te Zierikzee voor 23000 gld. en 22.500 gld.; M. Waidel te Oostburg voor 22.840 gld. en 20.500 gld.; J. H. van die Ven te Viissingen voor 22.789 gld. en 20970 gld.; G. A. van der Straatcn te Ter Neuzen voor '20.900 gld.; J. A. Me.rtens te Hoek voor 19.900 gld. en L. G. van de Ven te Kouidekerke voor 19.670 gld. PROV1NCIALE STATEN. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is aan de leden van de Provindale Staten bericht, dat de tweede zittlijng dit jaar zal plaats hebben op Dins dag1 4 December des voormiddags 11 uur, terwijl de be- handeling der voorstellen zal plaats hebben op Dinsdag 18 December des voormiddags 10 uur. Door den heer J. H. Ideler te Zierikzee, R. K-, lid der Provincial© Staten, is wegens vertrek uit de provinde bedarikt als Statenlid. Opvolger Is de heer L. J. Mes te Middelburg. HET INKLARINGSKANTOOR TE BATH He; hoofdbestuur van de Schippersver- ©eniging „Schuttevaer" heeft van'den Mi nister van Financi'en het volgende ant- woord ontvangen op een verzoek om ver- plaatsing van hef inklaringskantoor te Bath naar eene meer veilige reede. De Minister enz. heeft goedgevonden Adressante bij afschrift dezer te kennen te geven, dat waar de vaargeul in de Wes- terschelde te Bath en eld.ers zifch telkens verptaatst en dan ook geen pTaats in de nabijhe.d van Bath is te vinden, waarvan aangenomen kan worden, dat deze eenigs- zins duurzaam teane aanmerkeiijke betere ligglng voor een inklaringskantoor heeft, geen termen bestaan tot inwilliging van haar verzoek, maar dat nogmaals in her- innering wordt gebracht, dat in die geval- len, waarin het voor de schippers oninoge- lijk is om te Bath ten anker te komen, de Inspeeteur der invoerrechte.i en accijnzen te Hansweert vergunning kan verle^nen om aldaar de vereischte formaliteiten te vervullen. DE ALGEMEENE ZELUWSCHE ELECTRIC1TEITSMAATSCHAPPIJ. in de gisteren gehouden algemeene ver gadering van de A. Z. E. M. te Middel burg, werd door de directie verslag u.it- gebracht over het dienstjaar eindig-nd 30 Juni 1923, waaraan het volgende is ont leend De omzet bedroeg 226.403 (vorig jaar 127.997) waarvan 173.910 aan netten- bouw e.i instailatiewerken en 52.498 aan omame.iten, lampen en toonzaafartikelen. Geieverd werden de laagspanningsnetten voor cie gemeenten Birrvlet, St. Jansteei, Philippine, Driewegen, "Westdorpe en Hoofaplaat, terwijJ in aanbodw waren de ne.ten voor Rapitalendam, Ameliapolder, Clinge en Nieuw Namen. De winst- en verliesrekening s'uit met een voordeelig saldo van 11,186. Beslo- te.i werd hierva.n, 5 pet. uit te keeren op pre.'erent winstdeepnde aandeelen, 888,57 1/2 over te bremgen op nieuwe rekening en het restant aan te wenden voor overschrijvingem. Op de Balans komen onder de actieva voor: (na afschrijving) Vaste goederen /•29.000, Centrals te Domburg 20.000, In- \entaris en gereedschappen 23.000 (waar- op machines en inrichting fabriek), Goe- derenvoorraad 93.756,51, Emballage en onkosten /3i50 onderhanden werken 53.808.16, debiteuren 48.480,73 kas J 746.16. Onder passiva zijn opgenomen: aandee- ie.ikapitaal 100.000, kassier J 100.947,08, crediteuren 39.214,36, ontvangen termij- nen onderhandswerken 24.046,31 1/2, on kosten en intrest 2655,12, divi|dendreke- ning 190,11 1/2, reserve debiteuren j 4000, saldo J 886,57 1/2. Qntvan^ston aan stroomverkoop der Ce.itrale te Domburg waren 4787,7p. De uitgaven aan loonen en onkosten 4270,19 1/2. De vennootschap werkte ge- durende het afgeloopan boekjaar met ge- middeld 60 werknemers. Werken in op- dracht bedroegen pl.rn. 120.000. De balans en ae winst- en verliesre kening werden door de vergadering goed- gekeurd. Als oommissarissen werden ge- ko^en de heeren mr. F. J. Sprenger en H. Dronkers, in de plaats van de heeren mr. P. Dieleman en mr. J. A. Fokker, die zich niet meer beschikbaar stelden. Al deze heeren wonen te Middelburg. Her- kozen werd als commissaris de heer J. A. van Rompu te Ter Neuzen. BOSCHKAPELLE Onze dorpsgenoot Remi Lafarre, thans kvveokeling aan de rijksnormaallessen te Oostburg, slaagde te Venlo voor de acte vrije- en orde-oefeningen. Als onderwijzeres in de nuttige hand- werken aan de R.K. bijzondere school al hier is aangesteld mej. M. den .Tenter, die voorheen deze functie ook bekleedde aan de openbare lagere school. Hare benoe- ming schijnt slechts eene voorloopige te wezen, daar genoemde juffrouw de wette- lijke bevoegdheid tot het geven van dat onderwijs mist. STOPPELDIJK Zondagmorge.i keken de huiswaarts kee- rende kerkgangers van Pauluspolder en Margareischen dijk niet weinig verschrikt op, toen ze bemerkten, dat hen den terug- weg naar huis bijna was afgesneden, door- dat midden in den dijk een groot en diep kegelvormig gat was gevallen. Wat de oor- zaak dezer verzakking is geweest, heeft men niet kunnen nagaan, daar men, om stagnati© in 't verkeer te voorkomen, met man en macht de diepte in allerijl heeft gevuld. SLUIS. Doordat, wegens hersteiling aan de ka- naaloevers op Belgisch grondgebied, het waterpeil van het kanaal van Sluis ander- halve meter is verlaagd, ondervindt het bie- tenvervoer nog al vertraging. Geschiedde dit vervoer anders met sche- pen, nu is men wegens s'tremming der vaart uitsluitend aangewezen op de tram. RECHTSZAKEN. In vrijhejd gesteld A. S., 21 jaar, tui- ni»r te Sas van Gent, verdacht van dief- stel te Westdorpe in Sept. 1923. EEN DEMONSTRATIE. In de.i namiddag van Vrijdag 12 dezer zal vanwege de Z.L.M. ee.ie grondbewer- m

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2