ALGEMEEN NiEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 7514 Maandag 8 October 1923 63e Jaargang. Geldleening ad. 10.000,—. "bTTt en l a nd7~" Gemeente ZAAMSLAG. BINNENLAND. FETJILLETOir. Burgemeesler en Wethouders der Gemeente ZAAMSLAG, maken bekend, dat ingevolge leeningsbesluit, in obligatien van /500, rentende maximum 5lli de inschrijving is opengesteld tot en met 15 October a.s., des voormiddags ten 10 ore. De storting moet geschieden op I Novem ber a.s., in den voormiddag bij denGemeente- Ontvanger. Het leeningsbesluit iigt ter Gemeente- se«retarie ter inzage. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER Pzn., Voorzitter. J. STOLK Lzn., Secretaris. HET AANBOD DER C-H. TWEEDE KAMERFRACTIE. Naar de Tel. vemeemt, heeft de reeds door ons vermelde mededeeling, welke df C.-H. Kamerfractie aan de andere poli- tieke fracties heeft gedaan, nl. dat zij den minister van Financien verzocht heeft, op de schadeloosstelling van haar leden met ingang van 1 Ja,n. a.s. 10 pet. in te hou- den, ernstige ontstemming verwekt bij vrij- we! alle andere Kamerleden. Zelfs indien men mogelijke politieke bij- bedoelingen ter zijde schuift, dan nog is deze mededeeling niet vrij te pleiten van omhoffelijkheid tegenover de andere Ka- merfracties. Algemeene verwondering wordt er over uitgesproken, dat de C.-H. Kamerfractie geheel handelde buiten het senioren-con- vent om, waarin de voorzitters der ver- schil'ende Kamerclubs overleg plegen over aangelegenheden, die in het bijzonder de Kamerleden betreffen. Dit senioren-convent heeft zelf nog niet lang geleden beraadslaagd over kwesties, de reisvergoeding der Kamerleden betref- fende en het zal ook ongetwijfeld wel van de zijde van andere Kamerleden worden aangezocht om thans de eventueele ver- mindering van de schadetoosstellirtg te be- gpreken. DE VLOOTWET. De heer Dresselhuys, lid van de Twee- de Kamer, heeft den minister van Kolo- nien de volgende schriftelijke vragen ge- stetd: Is de minister bereid mede te deelen of aan Z.E. bekend is, welke thans de mfining is van den gouverneur-generaal van Ned. Indie over het aanhangige ont- werp-Vlootwet en daaruit voor Ned.-Indie voortvloeiende geldelijke gevolgen? Zoo ja, wil de minister dan dit oordeel kenbaar maken vdor of tijdens de op 11 October a.s. in vefband met dit ontwerp in de Tweede Kamer te behandelen interpel- latie? Naar „de Tel." uit parlementaire kringen vemeemt, mag worden aangenomen, dat vijf leden van de R.-K. Kamerfractie, onder wie de arbeidersafgevaandigden, tegen de Vloot- wet zullen stemmen, terwijl van vijf andere leden dezer fractie de houding onzeker is. Stemmen alleen de eerste vijf R.-K. leden tegen de Vlootwet, dan zou tooh daardoor de aanneming van het ontwerp niet verhin- derd worden. CRISISWETGEVING. De Christelijken Boeren- en Tuinders- bond in Neder.land, het Koninklijk Neder- landsch Landbouw-Comite en den Neder- Roman van Nederland gedurende den oorlog, door CHARLES HUYGENS. 48) Ja zeker, meermalen. Je kunt het zoo- atraks nog gehoord hebben. Het was liier betrekkelijk dicht bij. De heele Jordaan is/ in oproer, en het lastige is, dat er nu steeds clubjes vluchten naar alio deelen van de stad en daar de beweging over- brengen. De generaal is nu bezig een soort van keten om het terrein te trekken, waar- door al dergelijke uitloopers worden on- mogelijk gemaakt. Maar, in 's He.neisnaam geef mij eerst wat te eten, want) ik heb sedert van ochtend nog niets gehad, en ik heb bijna ononderbroken op mijn mo tor gezeten. Ik ben zoo vuil van benzine en van stof als je maar vuil kunt zijn, ik ben zelfs vanmiddag even heen en weer naar Den Haag geweest om boodschappen over te brengen. Als er morgon oorlog komt, dan ben ik tenminste een geoefende kracht. Mama Van Oosterzee zag niet zonder zorg naar Huug op. Er was reden voor. Dat smalle nog altijd jongensachtige ge- zicht, dat nooit een blozende gezbndheid had verraden, was als het kon nog smal ler. Zijn oogen schitterden met dien eigen- aardigen glans, die dikwerf een aankon- diging van ziekte is. Huug was ince, hoe- wel hij het niet wilde laten merken, zonk hij zoo spoedig mogelijk in een stoel neer. Er werden de noodige maatregelen geno- landschei Boerenbond hebben den vo'gen- den brief aan den Minister van Arbeid, Nijverheid en handel gezonden: De Christelijke Boeren- en Tuindersbond in Nederland, het Koninklijk Nederlandsch Landbouw-Comite e.i den Nederlandschen Boerenbond hebben met belangstelling ken- nis gte.iomen van uw brief d.d. 23 Juli 1923, betreffende crisiswetg< ving, waarin wordt meegedetjd, dat de kwestie van de intrekking der onderscheidene crisismaat- regelen de aandacht der regeering heeft ten dat daarbij vanzelf de vraag onder de oogen zal worden gezien of ook voor in- trekking der wet van 3 Augustus 1914, haikteude vrbod tot uit- en ervoer van sommige artikele.n, reeds de tijd is geko- men. Wij zijn van meaning, dat voor het in- trekken van de bedoelde wet van 3 Augus tus 1914 geen nadere overweging noodig is, aangezien deze wet destijds uitsluitend m*t betrekking tot door den oorlog of het oorlogsgevaar veroorzaakte bijzondere. om standigheden in het leven is geroepen. Bij de schriftelijke gedachtenwisseling over de ze wet, is destijds de vrees naar voren ge- treden, dat de regeering haar bevoegdhe- den, aan deze wet ontleend, een onrecht- matig gebruik zou maken. Te dezen op- zicht© iieeft zich reeds een geval voorge- daan, n.l. toen op Donderdag 2 Maart 1922 door den toenmaligen Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de op 9 Juli 1921 verleende dispensatie van het laat- stelijk op 24 Juli 1915 ingestelde verbod tot uitvoer van aardappelen werd ingetrok- ken. In onze opvatting, dat de bijzondere om- standigheden niet meer bestaan, zijn wij gesterkt door het Kon. besluit van 16 Maart 1923, waarin wordt verklaard, dat de met betrekking tot de wet van 7 December 1918 tot verzekering van de dienstvaardig- jj heid van spoorwegen, waarop uitsluitend met beperkte snelheid wordt vervoerd in de buitengewone omstandigheden de door oorlog of oorlogsgevaar verobrzhakte bij- j zondere omstandigheden hebben opgehou- den te bestaan. Waar Uwe Excellentie voorts in haar antwoord op de vragen van den heer Braat betreffende de Distributiewet 1916 en de Scheurwet heeft kenbaar gemaakt, dat de bijzondere toestand op het gefoied van de voedselvoorziening een einde heeft geno- men, vermeenen wij dat de vraag of de tijd voor Intrekking van de wtet van 3 Augustus 1914 (houdenue verbod tot uit- en vervoer van sommige artikelen) aireeds gekomen is, ni»t meer onder de oogen behoeft te wor- de.i gezien, maar zonder nader onderzoek in bevestigenden zin kan worden beant- woord. In verband met het gevaar, dat voor onzeu landbouw in het niet opheffen der crisiswetgevmg is gelegen, meei.en wij met den meesten ernst er bij Uwe Excel lentie op te moeten aandringen aan uw voornemen eerlang te komen >ot een wets- ontverp tot intrekking van verschillende crisiswetten, ten spoedigste uitvoering te geven, althans wat betreft de meermalen genoemde wet van 3 Augustus. Wij vertrouwen, dat wij ditmaal geen vergeefsch beroep op uw goeden wil in dezen doen. DE SLUITING VAN DEN POSTCHeQUE- EN G1RODIENST. Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink heeft een exploit inzake den Postcheque- en Giro- dienst aan den directeur van het postkan- toor te Haarlem doen uitbrengen. Daarin wordt de rechtskracht van de slutting ont- kend en gesommeerd een cheque op Don derdag 11 October uit te betalen. Bij niet- uitbetaling zal de Staat in de gebreke ge- steld worden en voor vergoeding van schade aangesproken worden. in. n dat hij onmiddellijk wat te eten kon krijgen, hij ging zich wat opfrisschen en kwam na twintig munuten geheel opge- inonterd terug. Maar het vermoeide uiter- lijk was gebleven zoo bekende Frank zich- zelf. Ange, tuk op avonturen e.i avontuurtjes was nijet mter in huiis te houden. Zij wilde wat zien. Stelt U voor tanlte, dat ik over i.en paar weken naar Engeland terug ga; dat ze daar hooren dat er oprcer is gewiest om de aardappelen, die ze daar eten of er misschien in het water gooien, en dat ik er niets van gezien zou hebben. Heusch, tantetje, dat gaat niet. U belioeft voor mij geen ooigenblik zorg te kotsferen, ik Vind mijn eilgen veg wel. Wanneer eert van die twee luie jongens daar zij wees op Frank en Robert maar mee zouden willen gaan. ik kan toch niet alle n als vrouw mij onder die opr^e.oge nicnigie wagen, en ik vermoed, dat U mij niet toe zult staan om in mannenkUeding dit huis te verlaien. Frank en Robert hadden weinig animo om met Ange mede mede te gaan. Maar zij blcef zoolang aandringen, dat ter slotte Robert zich liet vermurwen, en zij het ook onder protest van zijn vrouw, zich voor den tocht opmaakte. Samen ging en zij de grachten op, zij naderden al spoedig het eerste cordon van soldaten. Huug had hun ten vrijgeleide me- degegeven, dat wonderen scheen te doen. Bijna ongestoord passcerden zij alle pas- ten en kwamen zoodoende op de Rozen- gracht, anders Zondagsavonds, zooals zij uit de auto meermalen hadden waarge- nomen, ie.i brandpunt van volks'even. Nu was het er stil, alleen zag men het regelma- tigen en ook duidelijk lioorbaren stap de patrouilfles op en neer loopen. Zoo nu GEBEDSMCTIE. De Katholieke vrouWen van de gansche wereld willen van 24 October tot November een algemeene gebeds-actie houden voor den wereldvrede, uitgeschreyen door de Interna tionale Unie van R. K.l Vrouwenbonden. EEN KAMER VAN KOOPHANDEL BIJ EEN FAILLISSEMENT BETROKKEN. Men meldt uit Dordrecht: De Kamer van Koofthandel te Dordrecht is voor 12000 betrokken bij het faillisse- ment van Degens en CcJ Deze firma had op- dracht tot dat bedrag h'an het stamkapitaal der Kamer effecten aac te koopen. Zij zond wel de nota en ontvinp?het bedrag maar de effecten werden niet geleverd. DE JONGSTE VOLKSTELLING. Vanwege het Centraal Bureau voor de Statistiek is weder een deel verschenen in verband met de volkstelling op 31 Decem ber 1920. Dit geeft de cijfers van het aandeel, dat elk der voornaamste kerkelijke gezindten in het totaal der bevolking van iedere gemeente heeft. Daarnaast zijn vermeld de opgaven van hen, die tot geen kerkelijke gezindte behooren. De cijfers der afzonderlijk genoemde ge zindten (Ned. Herv., Geref. Kerken, Katho- Iiek, Ned. en Port. Israeliet) en die van hen, die tot geen kerkelijke gezindte behooren, zijn op vijf kaarten loor middel van kleuren grafisch voorgesteld, terwijl in een afzon- derlijke grafiek de toe- en afneming bij de onderscheidene volkstellingen der hier ge noemde ruibrieken voor het rijk is voorge steld. Op 100 personen befioorden in 1849 tot de Herv. Kerk 54.57, Mn 1920 was dit 41.13, de Geref. Kerk steeg vtin 4.01 in 1889 tot 8.33 in 1920, de Katholieken daalden van 38.15 in 1849 tot 35.61 in 1920, de Israelie- ten in hetzelfde tijdperk van 1.92 tat 1.68. Tot geen kerk of tot een der niet gespecifi- ceerde kerkgenootschappen behoorden er 5.36 in 1849, in 1879 werd dit gesplitst en waren er op elke 100 pers. 0.31 zonder kerk- genootschap, 7.29 tot een kleiner kerkge- nootschap, in 1920 was de verhouding 7.77 per 100 zonder kerkgenootschap, 5.44 per 100 behoorend tot een kleiner gernootschap. WONINGBOUWPREMIES. De Minister van Arbeid maakt bekend, dat in verband met de nog-Geschikbare mickie- len, alleen die aanvragen om woningbouw- premie welke voor 1 Nov. a.s. het departe- rnent van Arbeid of't bureau van den hoofd- inspecteur van der Kaa hebben bereikt, in behandeling kunnen worden genomen. De zekerheid dat aan die aanvragen ten voile zal worden voldaan kan niet gegeven woiuen. Na 31 October inkomende aanvragen worden ter zijde gelegd. DE ZOMERTIJD. De Christ. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, het Koninklijk Nederlandsch Landbouw-Camite en de Nederlandsche Boerenbond hebben den volgenden brief aan den Minister van Arbeid, Nijverheid en Han del gezonden: De Ghrist. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, het Koninklijk Nederlandsch Landbouw-Comite en de Nederlandsche Boerenbond hebben met belangstelling ken- nis genomen van het antwoord Van den Mi nister van Binnenlar.dsche Zaken en Land bouw, d.d. 12 Juli j.h, betreffende wettelij- ken tijd, op hun aan den raad van ministers onder dagteekeming van 18 Jurni 1923 gericht sohrijven. In afwijking met het standpunt, in bedoeld antwoord ingenamen, zijn wij van meening, dat een bespreking van vertegenwoordigers fin dan ging er een raam open in een der huizen, nauwelijks was dit geluid ver- nomenof de patrouille stand stil, sommeer- de om het venster dicht te doen en had de geweren al tot schieten gereed, wan neer niet dadelijk daaraan gevolg werd gegeven. Overal waar men kwam vond men tie sporen van een overhaaste vlucht, van baldadigheid. Op ten der hoeken was een schoenwinkel; geheel de inhoud lag ver- trapt, dooreengeslagen op de straat. lets verder was hetzelfde gc\a! met een winkel van melk, bo ter en kaas,. men had een- voudig de melk door de goot laten loo pen. Hoe komen ze er bij om dat te doen Bob, vroeg Ange. Op die manier hebben ze toch niets aan de melk. Je moet heusch niet denken, Ange, dat hier alleen de hongerigien aan het werk zijn. Amsterdam beschikt nu eenmaal over slecht gespuis, en dat kiest dergelijke rel- letjes bij voorkeur uit. Maar zou het niet voor een deel liggen, dat hier wat hardhandig en vooral wat on- tactvol is opgefrecen. Best mogelijk, Ange rnaar als je niet onmiddellijk in dergelijke gevallen je tan- den laat zien is het geheele gezag al spoe- di|g naar de maan. Je moet er wel op schieten. Ik geloof, dat wij het zelf ook zouden doen, als wij maar met enkelen tegenover een groote volksmenigte ston- den. Maar pas! op, wat komt daar in de verte aan, het lijkt wel een soort van vliegende horde. Robert en Ange dnongen zicih zooveel mogelijk tegen de huizen aan om aan de aandacht te ontsnappen. Vanaf de Marnix- straat naderde een opgewonden volksme- nigte, de vrouwen met gebalde \uistcn aan het hoofd, daarachteer mannen, met mes- uit de verschillende groepen onzer bevolking zeer wel zal kunnen leiden tot een met juist- heid vaststellen van de econamische, tech- nische en andere bezwaren, aan het behoud van den z.g. zonnetijd en het invoeren van den z,g. zamertijd voor de onderscheidene volksgroepen en voor de gemeenschap ver- bonden en dat de mogelijkiheid geenszins is uiitgesloten, dat in de een of andere richting eene oplossing van het vraagstuk kan wor den Verkregen. Ten einde een eventueele samenspreking met verschillende organisaties zoo vrucht- baar mogelijk te doen zijn, verzoeken wij uwen raad beleefd, om de Volledige ge- gevens van het laatste onderzoek, welke destijds aan de Staten-Generaal zijn mede- gedeeld, wel ter onzer besohiikking te willen stellen. Wij vleien ons, dat de raad wel aan ons verzoek zal willen voldoen. DE ZEELAND. Donderdag, toen de storm oorzaak was, dat alle andere Kanaaldiensten de dag-reis moesten laten vervallen, zijn de mailbooten van de Maatschappij Zeeland, als gewoon, van Vlissingen naar Folkestone en omge- keerd overgestoken. Wel kwam de Prinses Juliana in plaats van half zes te 8 uur te Vlissingen binnen. SUBSIDIE VOOR WERKLOOZEN- KASSEN. De regeering heeft goedgevonden, dat ook voor 1924 de mogelijkheid zal geopend blijven, dat aan werkfoozenkassen een sub- sidie van meer dan 100 pet. overeenkom- stig de bepalingen van het werkloosheids- besluit 1917, wordt verleend, doch alleen in gevallen, waarin het dringend noodig blijkt. EEN VERONTWAARD1GDE BURGEMEESTER. Te Beilen hreft een der jongste Zonda- gen ds. H. van den Prot. Bond, een preek gehouden, waarin scherpe uitdrukkingen tegen de Vlootwet voorkwamen, welke van dien aard waren, dat ge burgemeester tij dens de godsdienstoefening als protest het kerkgebouw heeft verlaten, vertelt de Stand". GEEN OPHEFFING VAN DEN VR1J- W1LLIGEN LANDSTORM. Thans vfirneemt De Tijd, dat de minister van Oorlog niet zal overgaan tot ophef- fing van het Instituut van Vooroefeningen, maar een reorganisatie van dat Instituut zal overwegen. De naam VrijwiHige Land- storm zou daarbij verdwijnen. Gebleken is intusschen, dat nieuwe vrijwilligers zul len kunnen worden aangenomen ter op leiding. DE SPANNING IN DUITSCHLAND. Vereenigd de groote coalitie zich weer Het machteloos geploeter van de politie- ke partijen om uit de regeeringscrisis te geraken, is in een nieuw stadium gekomen, n.l. dat der bezinning. Het spook van de Rijksdagontbinding, waarmea Stresemann heeft gedreigd en van een soort almachtig directoire heeft de middenmoot van de groote coalitie, n.l. democratische partij en centrum, er toe gebracht, nog eens een ernstige poging te doen om de breuken in tie groote regeeringsmeerderheid te lij- mea. En ook de sociaal-democraten kwa men Vrijdag tot het inzicht, dat de scheu- ring niet noodig was, indien ook zij een beetje zouden toegeven, bijvoorbeeld inzake de overuren in de mijnen en de werkloo- zeaondersteuning en kijk, toen zij daarmee sen in de hand. De me st nabijzijnde pa trouille gaf cen waarschuwend sein, en spoedig kwamen uit al'e zijstraten militai- ren bijten, die zich opstelden om den doortocht van die bende te verminderen. Ik vrees, Ange, dat wij e n slechte plaats plaats gekozen hebben, maar ik zie geen kans om weg te komen. Reeds kon men op de Rozcngracht zien, dat de nadering van de bende niet onop- gemerkt was gebleven. Niet alleen gingen talrijke vensters open, maar uit de zij straten kwamen, eerst aarzelend, daarna grooter in aantal en meer resoluut, opge- schoten jongens en vrouwen, die het schouwspel nauwkeurig gadeslcegen, en maar al te zee.- bereid bleken om z.cli straks in de zaak te mengen, wanneer dit door hen noodig mocht worden geacht. De bende was thans dicht genoeg nabij gekomen om haar te kunnen onderschei- den. De commandeerende officier, een wei nig zenuwac.htig sommeerde haar om te blijven staan. Hij gelastte haar terug t'e keeren; ce toegang tot de Rozcngracht was verboden. Spottende en lachende uitroepen begroet- ten hem; reeds mikte men op hem en de soldaten met citroenen en appelen van twij- felachtige qualiteit. Nog eens herhaalde de officier zijn be vel en sommeerde de menigte om uiteen te gaan, omdat anders zou worden gescho- ten. Als er geschoten moet worden, doen wij het eerst, zoo gilde men uit de1 mjenigte en nog voordat men verder iets had ge zien klonk van die zijde een schot. Een der soldaten in de voorste rijen wa^gelde. Hij strekte zijn handen omhoog, het ge- wcer kletterde naast hem op den grond. hij viel. De officier, die op de achter hem bij de democraten en centruml iders kwa men, klopte dat wonderrvel met d.' d nk- be-lden van deze laatsten. Het hervinden der ooalitie-eenheid lag nu nog maar aan den vierden compagnon, de Volkspartij, die minder vlug toehapte wegens haar antipathie tegen de sociaal- democraten, die echter nog meer toegaven en tenslotte als waarborg slechts eischten, dat er als een soort controleur i n socia list werd benoemd tot staatssecretaris in het rijksministerie voor arbeid. Maar 3m het heelemaal eens te worden, werd aan een commissie opgedragen een voor alien be- vredigende formule te zoeken ten opzichte van de wet op den arbeidstijd. Voor ge- passeerden nacht hoopte die commissie waarvan ook de minister van arbeid deel uitmaakte, tot een bevredigend resultaat te zijn gekomen en aan Stresemann, die, in afwachting van het partijgedelibereer, zijn kabinetzoekerij had gestaakt, verslag te kunnen uitbrengen. In elk geval is de Rijksdag tegen heden middag in openbare zitting bijeengeroepen, met als voornaamste punt der agenda: het in ontvangst r.emen van een verklaring der rijksregeering. Het spook van een directoire zal bij de onderhandelingen der partijen zijn druk zijn blijven uitoefenen, want in elk geval zal Stresemann of de partijen het eens zijn geworden of niet Zaterdag met een aantal mederegeerders, een rompkabinet zou men het kunnen noemen, voor de Rijksdag verschijnen en de kwestie van vertrouwen stellen. Wordt die aanvaard, dan zal Stresemann van de indiening van 'n dictatoriale volmachtenwet afzien en den president machtigjng vragen tot een snefle extra parlementaire oplossing van het valu- ta-vraagstuk. Wordt echter het vertrouwen niet aanvaard, dan wordt de Rijksdag ont- bonden enWat dan vofgt, zal Strese mann in zijn programrede van Zatermid- dag aankondigen. De belangstelling daar- \x30r is geweldig! HET SCHADELOOSSTELLINGS- PROBLEEM. Het standpunt van Curzon. Op de Britsche Rijksoonferentie heeft de Britsche minister van buitenlandsche zaken zijn aangekondigde uiteenzetting ge geven over den tegenwoordigen toestand in verband met de Roerbezetting, welke mededeelingen een aanvulling moeten wor den geacht op de vage verklaringen, die eerste minister Baldwin dezer dagen oven dit onderwerp heeft gedaan. Curzon gaf, na een overzicht te hebben gegeven van de gebeurtenissen inzake de schadeloosstelling gedurende de twee laat ste jare.n, als zijn meening te kennen over den strijd in het Roergebied, dat de over- gaven van Duitschland drie maanden gele den had moeten geschieden en vervolgde: „Wij misgunnen onzen bondgenooten de overwinning niet indien het een over- winning is. Integendeel, wij verwelko- me.n haar evenzeer als wij needs sinds ge- ruimen tijd tot het opgeven van het lijde- lijk verzet hebben geadviseerd. Doch zijn we eenigszins nader tot de oj> tossing gekomen? Zullen de betalingen op rekening van het herstel beginnen te vleei- en? Welke is de nieuwe vorm van civiel bestuur of organisatie, jn het Roergebied toe te passen? Dit zijn vragen, welke het een levensbelang is te stellen en ook te be- antwoorde.i. Een der resultaten, welke wij verwaehten, is er in ieder geval reeds. Want wij zien thans het begin van den binnenlandschen chaos, welken wij reeds voortdurend hebben gevreesd, maar waar- omtrent ons bij voortduring gezegd is, dat hij als boeman moest worden be- schouwd. En laat men er aan denken, staande mannen niet al te zeer durfde reke- kenen begre p heel goed dat dit vallen van hun kameraden wonderen zou doen, en tzoo was het ook. Hij had slechts mcei- te om hen tot bedaren te brengen en hem in staat te stellen voor den derden keer een sommatie te doen hooren. Maar op- nieuw begroette hem gejouw en gelach. Toen hief hij de hand op; kort en krachtig klonk het bevel. Blijkbaar had het meerendeel der soldaten in de lucht geschoten, maar toch hadden de projec- tielen voor een deel doel getroffen. Gil- lend stoof de menigte uiteen; zij liet tal rijke slachtoffers liggen. De nieuwsgierig* kijkers uit de zijstraten waren als met een oogwenk verdwenen; de ramen hadden zich als bij afspraak alle tege/ijk gesioten. Robert en Ange waren blijven staan. An ge trilde over geheel haar lichaam. Laten we naar huis gaan, Bob, zoo gauw als het mogelijk is. Ik kan het niet me r aanzien. Er is iets vrteselijks in. Schieten op zoo'n hoop menschen, die zich niet verw'eren kunnen. O, zeker. .Bob, ik wect het wel, zij deden wat zij niet dcen mochten, maar waren zij misschien niet door honger ge- pijnigdWeet jij wat voor gevoel ns zij hadden? Laten wij naar huis gaan, ik kan het niet meer zien. Zij waren de gang van het groote hee- renhuis der Van Gosterzee's nog niet bin- nengekomen, of zij bemerktien, dat er een geweldige oonsternajie in huis heerschte. Overal liep men h'een en weer. Frank kwam hun tegemoet en drukte als teeken van stilzwijgen den vinger op de lippen. (Wordt vervolgd) d<' zaak gemeente volsffnd Naai aanleidin mededeeunc van n ar \voorstcI

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 1