algemeen nieuws- en advertentieblad voor zeeuwsgh-vlaanderen. H. E. Kantoorhouders I Vervreemding School B. iSfo 7510 Vrijdag 28 September 1923 63e Jaargang. Geldleening. Uit het hooge Noorden. BINNENLAND. BUITENLAND. El EDI&S r a BLAD. groot 65000,—, Diep getvoffen door de wijze waarop mijn Vo!k de herdenking mijner regee- ringsaanvaarding met mij heeft gevierd, gevoel ik mij aan het einde der feest- weken, die thans achter ons liggen, ge- drongen aan alien, die, zoo hier als over land en zee, met woord en daad er toe hebben medegewerkt om deze gedach- tenisviering tot eene zoo gelukkige en onuitwischbare gebeurtenis in mijn leven te maken en waarvan ik zoovelen op an- j dere wijze niet vermag te bereiken, nog- maals mijn hartgrondigen dank te be- tuigen. WILHELMINA. worden verzocht het abonnements- geld over het 3e kwartaal 1923 van de Ter Neuzensche Courant, in te zenden v66r 1 Oct. a. s. DE UITGEEFSTER. Burgemeester en Wethouders van SAS VAN GENT, noodigen gegadigden uit tot inschrijving op de geldleening dler gemeente in obligaties van /500, tegen 5 rente, voor den bouw van een Electrisch net. lnschrijvingen in te zenden v66r 6 Oct. a.s. Sas van Gent, 28 Sept. 1923. L. W. G. HOEFNAGELS, Burgemeester. F. P. J. STUBB£, Secretaris. LVIII. Over het regeeringsjubileum is een massa literatuur uitgegeven. Natuurlijk kwamen vrijwel alle kranten en weekbladen met min of meer toepasselijke artikelen, sommigen met premien. Van de verschenen literatuur mag in het bijzonder genoemd: de parlemen- taire geschiedenis der laatste 25 jaren door prof. Gerbert Scholten in de Nieuwe Rotter- dammer, een artikelenreeks waardig afzon- derlijk te worden herdrukt. Onder de week bladen muntte Indie uit met een reeks prach- tige portretten der gouverneurs-generaal onzer Oost. Bij de tijdschriften verdienen drie loffelijke vermelding: Op de Hoogte, dat afbeeldingen van jubileum-kunstvoor- werpen gaf, het (orthodoxe) Stemmen dc-s Tijds, dat een voortreffelijke bundel opstel- len gaf over de historie der Oranje's er. Vragen van den Dag, waarin prof. Blink over de economische historie van ons land schreef en prof. Casimir een aller interes- santst artikel over Geestelijke Stroomingen (n.l. Wijsbegeerte, Theologie en Onderwijs). Van de verschillende Gedenkboeken, die verschenen, wil ik thans e£n bespreken nl. dat onder redactie van kapitein De Bas. In Oranjeband met blauw Nassausch Kruis, 1152 bladzijden, vol platen en portretten, is de prijs 12,50) onbegrijpelijk laag. Een zeer groot aantal medewerkers uit alle ver schillende vakken heeft belangelcos ge- schreven over de geschiedenis hunner vak ken gedurende deze kwarteeuw. Dit is in- derdaad een goudmijn van velerlei, dat wetenswaardig is. Natuurlijk zijn niet alle artikelen even gelukkig geslaagd. Enkele zijn tekort om ons afdoende in te lichten. Ook is de rubriek Wetenschap zeer stief- moederlijk bedeeld geworden en was het noodig geweest, hierover nog enkele over- zichten te geven. Maar dan zou het boek nog wel een paar honderd bladzijden me6r hebben moeten bevatten. Doch verscheiden andere opstellen zijn van groote waarde, vooral ook door de bijvoeging van tal van portretten van beroemde Nederlandtrs. Er is slechts een opstel in den bundel, dat beter ongedrukt ware gebleven. De redactie had nl. een opstel gevraagd over Geestelijke Stroomingen aan prof. Van der Wijck. Deze 86jarige geleerde heeft daarvan gebruik ge- maakt om zijn gal uit te spuwen over het socialisme en over de Entente tegenover Duitschland. Terecht heeft de heer Sehaper zijn ergernis uitgesproken. En hoezeer ik ook vierkant tegenover het socialisme sta, acht ik een aanval daarop in dezen bundel misplaatst. Vandaar, dat ik ook betreur, dat Minister De Visser in meer dan een zijner gelegenheidsstukken, ook in dezen bundel tegenover het socialisme hatelijke zinnen heeft neergeschreven, die niet moesten voor- komen in een ministerieele bijdrage. De laat ste versterkt mij in mijn meening, dat het in het algemeen niet wenschelijk is, dat minis ters gedurende hun ambtsperiode artikelen laten drukken. De vroeger streng toegepaste methode, dat minist rs, zoolang zij het ge- he:- a volk regeeren, zich van sclirijven ont- houden, verdient dan ook weder ingevoerd te worden. Het partijdig schrijven zij overgp-,. laten aan hen, die geen regeeringspefsoon zijn. Overigens is het lange artikel, dat Mi nister De Visser over Onze Komngin schreef behoudens de noodelooze uitvallen tegen Mr. Troelstra uitstekend van inhoud, hoe- wel de vorm soms sentimenteel en de stijl soms iets te opgeschroefd is. Wanneer men mij vraagt: wat is h<d aller- beste artikel? dan aarzel ik te kiezen tus- schen twee, beiden geschreven door een journalist: D. Hans en Mr. P. H. Ritter Jr. De eerste behandelde met groote zaakkennfs de parlementaire figuren uit de laatste 25 jaren, de tweede schreef met fijne smaak, in voortreffelijke stijl en met wijsgeerig inzicht over onze hedendaagsche letterkunde. Er was inderdaad niemand meer bevoegd dan Hans om deze bijdrage te leveren. Vele jaren lang was hij parlementair verslag- gever en kent hij beter dan welk andcr jour nalist dit tijdvak en de daarin op den voor- grond getreden politieke personen. Daarbij is hij een uitnemend menschenkenner, die in staat is een goede karakterteekening te geven en dat te doen in geestige bewoor- dingen, terwijl hij ook, als hij toont iets on- bewimpeld af te keuren, dit oordeel zoo hoofsch en humaan neerschrijft, dat hij j nimmer kwetst. Ik vermoed, dat vele vrien- den van Dr. Kuijper of van Jhr. Lohman met evenveel genoegen zijn oordeel zullen lezen, als de vrienden van Mr. Goeman Borgesius of Mr. Cort van der Linden, ook al zijn zij het misschien daarmee niet geiheel eens. Het goede in den persoon laat hij duidelijk uit- komen en het minder goede wordt niet ver- zwegen, doch op vriendelijken tAon aange- wezen. Wel is duidelijk merkbaar, dat Hans het gehalte der Tweede Kamer in 1898 heel wat hooger stelt dan dat van 1923. Wat Ritter's bespiegelingen over onze letterkundigen betreft, niettegenstaande hij 30 groote bladzijden tot zijn beschikking had, heeft hij nog heel wat moeten onge drukt laten. Echter wat hij ten beste gaf, is zoo voortreffelijk, dat het betreurd worden moet, dat de plaatsruimte een volledige op- name van zijn studie verhinderde. Wat het bijzondere is in het werk van onze groote schrijvers en dichters brengt Ritter naar voren, niet alleen in zeer gelukkigen vorm, maar ook met een deskundigheid, die den begrijpenden psycholoog en ethicus ver- raadt. In dit laatste onderscheidt hij zich van vele andere toonaangevende recensen- ten, die misschien beschikken over grooter belezenheid of over een schitterender stijl, maar die zijn mindere'n zijn in het aanvoe- len van ethische kwaliteiten. Wat ook zoo prettig aandoet in dit opstel is, dat Ritter zich steeds op den achtergrond houdt, in tegenstelling van andere critici, wier beoor- deelingen zoo vaak moeten dienst doen om zichzelf te verheerlijken. Deze bijdrage lijkt mij een model toe, hoe over onze letter kunde moet worden geschreven, maar is tevens een klaar bewijs van hoe buiten- gewoon groote beteekenis onze nationale literhtuur in de laatste kwarteeuw geweest is. Wij hebben vooral onder onze proza- schrijvers een reeks mannen en vrouwen, waarop Nederland trotsch zijn mag. De - rootste daaronder was ongetwijfeld de kortgeleden gestorven Louis Couperus. Heeft onze dichtkunst minder talrijke groot- heden, een man als Frederik van Eeden blijft al die jaren lang onmiskenbaar aan de spits staan. Op allerlei gebied beweegt zich dit Gedenkboek: landbouw, handel en nijver- heid, kunst en wetenschappen, staatkunde en buitenlandsch beleid, sport en verkeer, volksontwikkeling en maatschappelijk hulp- betoon, leger en vloot en kolonien. Welk een belangrijke plaats de godsdienst in- neemt, blijkt uit een aohttal artikelen. En hoe groote vlucbt het onderwijs bij ons nam, toonen Hans niet minder dan zeventien op stellen over de verschillende takken daarvan. Prof, van Eysinga schreef over onze bui- tenlandsche betrekkingen en generaal Snij- ders over het leger. Als zulke bekwame deskundigen inlichten, krijgt de lezer iets waardevols. Maar wat bijzonder interessant is, dat is wat luitenant-generaal F. de Basverteltover de afstamming onzer Koningin. Hij geeft een geslachtsboom der Nassaus, zoowel van de Luxemburgsche lijn, als van de Oranje's. In die genealogie is prinses Juliana de veer- tigste nakomeling. Zulk een lange reeks voorvaderen aanwijzen, dat kan geen ander vorsten/huis. Bovendien stamt onze Konin gin door de vrouwelijke linies van een zeer groot aantal andere vorstenhuizen af. Die stamboom begint bij graaf Bero (of Wer ner), die in 639 aan het hof van Koning Dagobert I was. Zijn nakomelingen zijn jaren lang in Zuid- en West-Duitschland graaf geweest. De dertiende afstammeling is Otto van Hammerstein, graaf van de Boven IJselgouw en van Zutfen, geboren in 978 en gehuwd met Irmengard gravin van Zutfen. Hun dochter Irmentrud huwt haar neef graaf Robert van Rheineck. Sinds dien tijd is deze familie een Nederlandsche. De 19e afstammeling is Hendrik II de Rijke graaf van Nassau Dillenburg, geboren in 1190. Van hem stamt de Walramsche of Luxemburgsche lijn af en de Ottosche of Nederlandsche lijn door zijn zoons Walram en Otto. De achterkleinzoon van Otto, Johan I, ge boren 1339, brengt door aanhuwelijking Breda in de familie, zoodat Johan's zoon Engelbrecht heer van Breda wordt. Sinds dien tijd wordt telkens het Nederlandsche bezit van het Nassausch huis uitgebreider. Ongetwijfeld heeft prinses Juliana eenige honderden vo-.i'ov die met name bekend zijn en van v/ie zeer in zeer ve'en een groo- ten naam in de msn(jrie van Europa bezit- ten. Op zulk een vorstenhuis mogen wij zeker trotsch zijn. T. g. T. DE POSTCHEQUE- EN GIROD1ENST. De minister van Waferstaat heeft het advies van de Nederlandsche Bank ge vraagd betreffe.ide den stand van zaken bij don postchequer en girodienst, De minister van Waierstaat heeft geant- woord op vragen betreg'e.ide de centra- lisatie van den postcheque- e i girodienst van het lid der Tvveeje Kamer den heer Van Braambeek: De ondergei.eekentk is van den huidi- gen toestand van zakefi bij den postche que- en girodienst op de hoogte, Ook het ongerie.' voor velen ontstaan door de voor het oqge.iblik ge'jrekkige werking van den geeeniraliseer'den dienst is den onderge.e kende bekend, Een terugbrerigevan den dienst in den ouden vorm zou stagnate slechts kunnen vergrooten, De ondergeteekende kan een zoodanigen maatregel dan ook, zoowe' ter wille van het publiex als van dei dienst, niet bevordere.i, Op vragen van den heer Duijs: Niet van een onverwjjld ing'rijpeii, maai' sl-'chts van ee.i aanhoudende inspanning van alle beschikoare krachten is het her- stel van de goeje werking van den post- cheque^ en girodienst te verwachten, Ondergeteekende acht een oordeel over de verantwoordelijklieid voor den huidigen toestand r£,-st rnogehjk, wanneer een des- kundig en onp^'fijuig onderzoek daartoe de gegeeens zal hebben verschaft, Overi.- gens zouden ten deze thans genomityi maatr regelen den toestand voor het oogenbli|< niet vermogen te verbeteren, De i/n omloop zijnde berichte.i zijn geen deugdelijke gegevens voor het vormen van een beeld van de toekomstrge werkinig van den pos'tcheque en girodienst, Overi'gens kan worue.i medegedeeld: dat de centralisatie inderdaad ook bij normal.' omsiandighede.i een gedeeltelijke vertraging van de wCj-king van de i dienst met zich brengt; dat aan de reke.iinghouders wel niet het saldo hunner reke.iing wordt meegedeeld, maar wel de gegerens, waaruit door een eeovoudige aitreksom dat saldo valt af te leiden, De centralisatie werd ingevoerd, voor- eerst omdat door de groote tooneming van het aantal r eke.nnghoujders de dienst op den duur niet in de.i oude.i vorm kon worden voortgeze; en verder om de ook hier noodzakelijke beruiniging te berci ken, De goede werking van den dunst en de b«sparing van kosten werden bij den opzet be.ange van zoo ajgemeen maat- schappefijke be.e.'kenis geacht, dat het of fer van de ee ligszins gewijz.gde werking van den dienst qaarte^enover gewettigd voorkwam. V, schrijft aan de N, R, Crt,': Je hebt aitijd me.ischei, die de zon niet in het water kunnen ziei schijnjen, Zoo b,v, de hee.- D, d;e het blijkens zijn ing\el zonden stuk in het Avondolad vai 24 de- zer verkeerd vindt, dat bij overschrljving per postgiro thans alleen nog maar het gironummer vermcid beboeft te worden en niet meer den naam van den, ,,giraat", Ik voor mij ben tot de conclusid geko- men, dat dit nu juist een snuggere idee is geweest van degenen, die de ontwerpers zijn geweest van de omzetting van den Postgiro dienst in ce.r soort loterij, ik ben nl, de geiukkige bezitter van een postgircx- nummer, gelijx aan he. Stedelijk gironum mer van ee.i ontvanger der Plaatselijke Bdastingen in ee.i van onfce groote stci- den, (Zulks veronderste' ik tenminste). En sedert de reorganiseerende centralisatie heb ik een niejwe bron van inkomsten,,,,., Hondrnbi 1 :snng, straatbe'asting, school- gdJ, gelde.i voor onderhoud van giaven,, weet ik wat al mee", worden mij geregeld overgemaakt, ondanks de omstan.pgke d, dat bij a! deze overschrijvinge.n niet alleen het nummer, doen ook de naan ei de woonplaats van den j,giraat" was verme'd. Laten dus de onnoozeie.i of degenen, die hebben gedadht, „laat ik voorloopig be halve het nummer ook nog maar naam en woonpiaats van den ,,giraat" verme' den", gerust gesteid zijn, Dat blijkt totaal overbodig, Ik was eerst nog zoo doin om te ver- onderstel e.i, dat dergelijke overschrijvin- gen abusieve'.ijk pfaats hadde.n en decide zulks 3 September jf. aan het Centrale Postgirokantoor mede, ik schijn he. e/en- wel niet bij he: reajife eind te hebben, want regelmatig ko m ik er bii jie Cem- tral Girofoterij me. evn nieuwen prijs uit, Ik wacht nu maar verder kalm of tot ik „binnen" Ben, om dan het totale bedrag in eens op te ne men, maar ik ben erg bang, dat men dan zal zegge.i gezlen de er- varing van de reke.iing-houders, die geld van hunne rekeiing wilfen hebben die binnen binnen binneh bi|hhe".i oh jij krijgt van ons geen ce.it los. Maar alle gekheid ter zijde, Ik vraag in den gemoede als er een particulier,? groote bank, b.v, de Rotterdamsche op het idee kwam om de rekeninghoudefrs zoo te centraliseeren als de Postgiro doet, hotl ng zouden de aandedhouders er dan over doen om de schuldige directie weg te wcrj:e.i? Juist elke groote bank is er op bedacht ter wil.'e van de clienten te' de,- centraliseeren en filia'en b.v, in bclan(gnjv- ke wijken van groote steden op te richten, De postkantoren, die er toch moeten zijn, zijn juist zulke bij uitsfek geschikie filialen van dezen postgirodie.ist. Men bedeinkcs dit en keere onmiddellijk terug tot den dienst, zooals deze was en zooals ze popu- lair was geworden, HET SCHOENENWETJE De Kamer van Koophandei e l Fabrie- ken voor de Langstraat heeft, naar de Maasbode bericht, aan de.i minister van Arbejd, Handel e.i Nijverheid het vofgende adres gezonden: ,,Met groote voldoening vernemen wij uit persberichte.i, dat UE, voornemens is te bevorderen, dat de duur van het j,g, Schoenenwetje wordt verlengd, Het lijdt geen twijfef, dat de gunstjge re- sultaten die voor onze schoe.ienindustrie zijn te vervvachte.i van de invoerbeperking, eerst he. voile effect zullen hebben, wan neer de wet wordt verlengd, gezien de emorme hoeveelheden schoenen, die vdor het tot stand komen daarvan zijn gej'mpor- teerd, .jWij nemen echter de vrijheid UE, erop te wijzen, dat he. van he': grootlste belang is, dat een voorstel tot verlenging ten spoedigste bij de Staten-Generaal aan de orde wordt gesteld, Hef is nu de tijd, dat de monster-collecties voor het vol- gend voorjaarsseizoe.i gereed zijn en de reizigers uitgaan om voorjaarsorr- ders op te doen. Zoowel winkelier als grossier nemen echter eene afwachtende houding aan, omdat het niet vaststiaat, dat de verlenging tot stand komt, De geringe verbetering in dei toestand der schoen- industrie loopt dan ook weer gevaar en het niet tijdig inkome.i van voorjaarsor- ders zal de ee.nigermate verminfierde weifx!- loosheid weer doen toenemen, Met den meesten aandrang bevelon wij dan ook deze aangeiegenheid in de biji- zondere beiangstehing van UE, aan". HET STAKEN VAN HET L1JDEL1JK VERZET. De rijksregeering te Berlijn heeft Woens- dag de volgende proclamatie gepubliceerd: „Op 11 Januari hebben Fransche en Bel- gische troepen, in strijd met recht en ver- dragen, het Duitsche Ruhrgebied bezet. Sedert dien tijd hebben Rijnland en Ruhr gebied de zwaarste onderdrukking moeten verduren. Meer dan 180.000 Duitsche man nen, vrouwen, grijsaards en kinderen zijn van huis en hof verdreven. Voor vier mil- lioen Duitschers bestaat het begrip persoon- lijke vrijheid niet meer. De bezetting is ge- paard gegaan met gewelddaden zonder tal. Meer dan honderd landgenooten hebben hun leven moeten geven, honderden smach- ten nog in de gevangenissen. Tegen de onrechtmatigheid van dezen in- val kwamen rechtsgevoel en vaderlandslief- de in opstand. De bevolking weige:de on der vreemde bajonetten te werken. Voor deze, aan het Duitsche rijk in de moeilijkste tijden bewezen trouw en standvastigheid is het geheele Duitsche volk dankbaar. De rijksregeering had op zich genomen, naar haar beste krachten de lijdende volks- genooten te verzorgen. In steeds stijgende mate werd daartoe een beroep gedaan op de geldmiddelen. In de afgeloopen week be- reikte de steun van Rijn- en Ruhrgebied een bedrag van 3500 billioen mark; in de loopende week is minstens het dubbele van deze ssm te verwachten. De vroegere pro- ductie van Rijn- en Ruhrgebied heeft opge- houden. Het economisch leven in het be- zette en onbezette gebied van Duitschland is vernietigd. Met vreeselijken ernst dreigt het gevaar, wanneer wij aan de tot dusver gevolgde ge- dragslijn vasthouden, dat het scheppen van een vaste valuta, het instandhouden van het economisch leven en de verzekering van het enkele bestaan van ons volk onmogelijk worden. Dit gevaar moet in het belang van de toe- komst van Duitschland en evenzeer in het belang van Rijn- en Ruhrgebied worden afgewend. Teneinde het leven van volk en staat te houden, staan wij thans voor de bit- tere noodzakelijloheid, den strijd af te bre- ken. Wij weten, dat wij daarmede van de bewoners der bezette gebieden een nog zwaarder moreel offer vragen dan tot dus ver. Vol vertrouwen was hun strijd, voor- beeldeloos hun zelfbeheersching. Wij zullen nooit vergeten wat zij geleden hebben, die in het bezette gebied zooveel verdragen heb ben. Wij zullen nooit degenen vergeten, die liever hun geboorteplaats verlieten dan de trouw aan het vaderland te breken. Het zal de eerste en voornaamste taak der rijks regeering blijven, er voor te zorgen, dat de gevangenen worden vrijgelaten en dat de uitgewezenen terugkeeren. V6or alle econo mische en materieele zorgen gaat de strijd voor deze elementaire mensohenrechten. Duitschland heeft zich bereid verklaard, de grootste materieele offers voor de vrijheid der Duitsche volksgenooten en Duitsche bur gers te brengen. Deze vrijheid vormt voor ons echter geen object voor onderhandelin- gen of ruil-affaires. Rijkspresident en rijksregeering verzeke- ren hierdoor plechtig voor het Duitsche volk en voor de wereld, dat zij zich niet zullen leenen tot overeenkomsten, waardoor ook maar het kleinste stukje Duitsche grond van het Duitsche rijk zou worden gescheiden. Het ligt in de hand van Frankrijk en Bel- gie en hun bondgenooten, of zij door de er- kenning van deze opvatting Duitschland de vrede willen teruggeven of dat zij door de weigering van dezen vrede alle gevolgen willen doen ontstaan, die daaruit voor de betrekkingen tusschen de volken moeten ge boren worden. Het Duitsche volk sporen wij aan, in de komende tijden van de ernstigste moreele beproeving en materieelen nood, de grootste eensgezindheid te bewaren. Slechts zoo zullen wij alle voornemens om het rijk te doen uiteenvallen te niet kunnen doen. Slechts zoo zullen wij de eer en het leven van de natie kunnen behouden. Slechts zoo zullen wij de vrijheid kunnen herkrij- gen, die ons onschendbaar recht is". De proclamatie is onderteekend door den rijkspresident en alle leden van het rijks- kabinet. Maatregelen tot handhaving der orde. Laat in den avond is een besluit gepu bliceerd van den rijkspresident op grond van art. 48 lid twee van de rijksgrondwet, hetwelk bepaalt, dat voor het herstel van de openbare veiligheid en orde van het rijks- gebied de artt. 114, 115, 117, 118, 124 en 153 van de rijksgrondwet tot later order buiten werking worden gesteld. Hierdoor wordt de persoonlijke vrijheid beperkt, evenals het recht van het vrije woord en de persvrijheid; benevens het telegraaf- en telefoongeheim; huiszoekingen en inbeslagnemingen alsmede beperking van het eigendomsrecht worden buiten de anders geldende wettelijke grenzen toelaatbaar. De politieke bevoegdheden zijn den rijks- minister van landsverdediging gedeiegeerd, die ze o<p de militaire autoriteiten kan over- dragen. HET CONFLICT TUSSCHEN ITALIe EN GRIEKENLAND Griekenland moet ltalie de 50.000.000 lire uitkeeren. Do Gezante.ioonferentie, van oordiel, dat de vijfde voorwaard® dec nota van 8 Sep tember nieL vervuld is tengevolgie van het niet arresieeren van de schuldigen en ver schillende tekortschietingen en verzuitnen van Griekenland nopens het leiden van het onderzoek en het opsporen van de schuldigen, besloot dat Grie.eilaid aan ltalie de 50 millioen bij een Zwitsersche bank gestorte lire moet uitkeeren. Het Hof van Justitie te De.i Haag zal de overdracht van deze som door de Zwitsersche bank aan de Itaiiaansche bank te Rome op de rekening van de Itaiiaansche regeering ge- lasten, DE ECHTSCHEIDINGSSTATISTIEK IN SOVJET-RUSLAND, Men schrijft aan het Hbld, De „Isvestija" van 14 Sept. publicenrt interessant materiaal over de echtschdi- dingen in Rusland. V6,or de revolutie lie! de orthodox katho lieke k®;k sfe;hts scheiding toe bij echt- breuk, De Sovjef-regeering heeft echtschei- ding in elk geval mogeiijk ge naakt. £>oals te verwachten was, maaktei ta(- loozen, ook[ zij, die op den spcedigen val der Sovjetre^eering hoopten, van deze ge'.egenheid gebruik om verhoud ngen, die tot nu toe onophnsbaar waren, op te lossen, In de ee.ste maanden van 1913 was het aantal echtscheidinge i dan ook ge'teel groot: in Februari 334, in Maart 931, in April 1053, Dan komt er ee.i daiing: in Mei 980 in Juni 804, in Aug, 611., Dan wordt het maandel jksch ge nidde'de 4f)0— 500; in de eerste maanden van 1919, 300, daarna bleef het tame'ifk constant op 100 120 per maand. De vrees, dat de vrijheid van scheiding een verwildering der huwelijksmoraal zou brengen, is niet be.vaarheid. Het aantal echtscheidingen te Moskou over het geheele jaar 1922, was evenwei ais in de maand April in 1918, In Moskou werd pf.m', 5 pet, en in de andere steden pl,m, 10 pet, der gesloten huwe'ijken ontbonden. De huwelijke.i zijn humaner geworden, nu ook de vrouwt het re;ht tot erhljsdhei- ding heeft gekregen, Ongeveer de helft der echtscheidingei werd op verzoek d r vrouw uitgesproken, Ook van bee e ivrou wen. In de Tartaarsche republic1;, waar de bevolking Mohamedaansch is e i alleen de man het recht tot ezhtjsdheiding had, is het aantal echtsche.dingei zeer gestegen (plusminus 7000 per jaar), ™TER NEUZEN, 28 Sept, 1923, CURSUS IN ELECTRICITEITSLEER. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, heeft het Nutsdepartement Ter Neu zen besloten, bij voldoende deelname, in den aanstaanden winter een proef te nemen met het geven van een cursus voor volwassenen. In pl.m. 12 lessen zullen verschillende onder- werpen uit de electriciteitsleer popuiair be- handeld worden. De cursus kan worden ge- volgd door volwassenen die een goede ont- wikkeling lager onderwijs hebben genoten. De cursusgelden komen ten bate van het Nutsdepartement alhier. ,»Pn Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter openbare kennis, dat het voornemen bestaat school B, gelegen aan den Schoolweg, gedeelte van het perceel kadastraal bekend gemeente Ter Neuzen sectie L No. 692 in eigendom over te dragen aan de Vereeniging voor Chr. Volksonderwijs alhier, zulks naar aanleiding van het raadsbesluit van 4 September 1923. Voor den Sen October kunnen bezwaren tegen deze vervreemding bij hen worden ingebracht Ter Neuzen, 27 September 1923. Burgemeester en Wethouders \an Ter Neuzen, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 1