VERBAZENDE VERLICHTINGr VAN INDIGESTIE lietGenol Honig's Pudaingen nI 6EMEW8DE BERICHTEW. INGEZQNDEN MEDEDEELINGBM. kan in vijf minuten worden verkregen door het gebruik van een half theelepeltje Gebismureerd Magnesium in eene kleine hoeveelheid warm water, onmiddelliik na het nuttigen van voedsel, of wanneer pijn wordt gevoeld. Duizenden die het geprobeerd heb ben verklaren dat er geen middel bestaat dat met Gebismureerd Magnesium te vergelijken is voor indigestie, maagontsteking, aciditeit en dyspepsie. Denkt er aan om Gebismureerd Magnesium te vragen, het middel dat gewaarborgd wordt Uw pijnen binnen 5 minuten tot bedaren te zullen brengen, of anders kunt gij op aanvraag Uw geld terug bekomen. Gebismureerd Magnesium Depot. Nassau- kade, 314, Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle goede Apothekers en Drogisten, o.a. bij Firma A. VAN OVERBEEKE—LEUNIS. Weigert alle vervangingsmiddelen. Let er op dat gij het echte Qebismureerd Magnesium krggt. AANVAR1NG. Dinsdagnamiddag, zoo meldt men uit Wemeldinge, werd het visschersvaartuig Bru. 113, schipper Vijverberg, geladen met mosselen en bestemd naar Belgie, bij het la- veeren in de Wittetonnen Vlei, .aangevaren door een Groninger tjalk, schipper Nachte- gaal, met het gevolg, dat van eerstgemeld vaartuig roer en achtersteven werd afgerukt. Met veel moeite is het hun gelukt op het ka- naal te komen. Van gemelde tjalk werd, volgens de op- varenden van de Bru. 113, niet de minste notitie van hen genomen. HET SPOORWEGONGELUK OP HET STATION VENLO. In de N. R. Crt. van Maandag is gemeld, dat eenige Belgische mititairen hebben ver- klaard, dat het seinhuis te KaldenKirchen was opengebroken en de wissel van het z.g. doode spoor was verlegd. Het is thans gebleken aldus meldt men aan de N. Venl. Crt. mede dat het sein huis niet gesloten was. De sleutel van de deur was in handen van de stationsautori- teit. Het seinhuis is dus niet opengebroken. De wissel op Venlo stond open, doch stond reeds, tengevolge van zorgelooshejd, in dezen stand van den vorigen dag af. Hier- uit volgt, zegt het blad, dat veeleer aan zor- geloosheid dan aan sabotage moet worden gedacht. De bewuste 63 wagons stonden te Kaldenkirchen op het hellend gedeelte van het emplacement. Zeer waarschijnlijk is de ramp te wijten aan een kwajongensstreek. Het opruimingswerk op het emplacement te Venlo is thans zoover gevorderd, dat alle vernielde wagons zijn verwijderd en de draaischijf vrij is. De overkapping ligt nog op dr iin, doch ook deze zal spoedig ver wijderd zijn. De directie der Nederl. Spoorwegen heeft Dinsdag de rui'ne in oogenschouw genomen. DOODEL1JKE AANRAKING P, K. de. 36jarige chef-monteur bij het gemeentelijlk electriciteitsbedrijf te Rijs- wijk is, toen hij bij het raadhpis in een trainsformatcrhuisje werkzaamhcden ver- richtte, met den hoogspanningsstroom in aanraking gekomen. Hij was dadelijk docd, PRETTIG ONTWAKEN Een bewoner van de Reguliersgracht te Amsterdam htert bij de politie aangifte gidaan dat Vrijdag om kwart voor zeven in den ochtend, toen hij nog in bed lag, een man door het raam aan de straatzijde van de woning naar binnen kwam en hem met een revolver bedreigde cm geld af te persen, Daar dit den man niet gelukte, verdween hij weer na een tasch met leerboeken tne- degenomen te hebben. Een andere man stond ondertusschen op den uitkijk, JENEVER IN DE ZEE Rijksambtenaren te Ce'.fzijl hebben '2500 liter jenever, welke de handelaar E. aldaar niet wilde veraccijnzen, in de zeehaven (a ten leegloopen, GESMOKKELDE COGNAC IN BESLAG GENOMEN. De Rijksambtenaren te Terapel (Or,) heb ben een groote partij uit Duitschland ge smokkelde cognac in beslag ge.iome.i, NEKKRAMP. In de Menno van Coehoornkazerne te Arnhem heeft zioh een geval van nekkramp voorgedaan. De patient, een milicien uit Denekamp, wordt in het Militair Hospitaal aldaar verpleegd. Zijn toestand is bevredi- gend. NOG EENS DE MOEITE WAARD! Een weduwe te Kerkrade ontving enkele dagen geleden uit Duitschland bericht, dat de haar na het overlijden van haar man toe- gekende kinderbijslag, wegens den lagen markenkoers, met 6, zegge zes mark per maand en per kind zou worden verhoogd. Het eigenaardige hiervan was wel, dat de vrouw het bericht ontving per briefkaart, welke was gefrankeerd met 136.000 mark. (Gelderl.). ERNSTIG STOOMTRAMONGELUK. Maandagmiddag is tusschen Gendringen en Anholt even over de grens een personen- trein der Geldersche Stoomtram-Mij. op een goederentrein geloopen. De materieele scha- de is aanzienlijk. Een ruim 20jarige Duit- sche dame, die op het balcon stond, dat door den schok werd ingedrukt, is levens- gevaarlijk gewond. Zij is in hoogst beden- kelijken toestand in het ziekenhuis te Anholt opgenomen. EIGENAARDIGE MANIEREN. Een arbeider, die op de teerfabriek te Krimpen a. d. IJsel aan het teren was, gooi- de met zijn teerkwast naar een schooljon- gen, daarop greep hij den schooljongen beet tenein.de hem over een hek te gooien, met het gevolg, dat de jongen terecht kwam op de punten van het hek, waardoor hij een ernstige hoofdwonde opliep. De politie heeft een onderzoek ingesteld. ZIJN EIGEN FIETS GEKAAPT, Een jongeman te Tilburg, circa 23 jaar, stapte bij een bcekwinkel van zijn fiets af, zette het rijwiel togen het winkelraam en ging den winkel binnen, Na een minuut of vijf kwam hij volgens de „N, Tilb. Crt," den winkel uit en scheen te zijn vergeten, dat hij' met' zijn fiets was gekomen, Hij wandelde terug en liet zijn fiets staan, De jongeman was echter nog niet bij den hoek van de volgende zijstraat of hij herinncrde zich, dat hij zijn fiets had vergeten. Direct kecrde hij terug en hij zag van uit de verte reeds zijn fiets staan, De tactiek van een fietsendief is kalm vaohbij te loopen, de fie£s oppakken, kalm en rustig, zooals een m-ensch dat met zijn eigen fiets zou doen en zander meer op- stijgen en wegrijden. Een recherchear van politie kwam voor- bij en zag voor den boekwinkel een fiets onbeheerd staan, Uit den aard der zaak van zijn beroep hield hij de fiets in 't oog, Hij zag een jongeman komen aanwandelen, dje zich kalm en bedaard naar de fiets begaf, deze bij het stuur nam, alsof de fiets van hem was,- er de stoep mee af ging en bewegingen maakte om op te stappen, De jongeman had echter zijn rechter been nog niet over het achterwiel geslin- gerd of de vaste hand van den rechercheur greep hem vast, Het is mijn eigen fiets, zeide de jongeman, Natuurlijk, antwoordde de recher cheur hoonend, dat sprcekt vanzelf, maar jij gaat mee. I U vergist zich, vervolgde de jonge man bescheiden, Natuurlijk, ik vergis me, grappigde de politieman, maar jij vergist je ook, wan neer je denkt, dat ik gebrek aan ervaring heb. Er zat voor den jongeman niets anders op dan mee te gaan naar het bureau, De schijn was tegen hem, en wanneer je den schijn tegen je hebt, maak je dat zoo maar niet op straat in orde met een polititman. De jongeman met de fiets werd opge- bracht, voor het kapen van zijn eigen fiets, DE GESCH1EDENIS VAN DE SIGARET. Het maand'blad „Delftsohe Post" van A. Hillen te Delft, geeft een korte geschiedenis van de sigaret. den zij niet, Zij leefden gehe d op zich zelf, Bahl en zijn vrouw waren groote lief- hebbers van paddenstce.en, gelijk dit n e r met zijn landgenooten he, geval is. Zondagmiddag 9 S( plumber is de famdie naar de duinen bij de walerleid'ng gegaan en heeft daar een flinkr partij padd- nstoe- len geplukt en ter plaafse in stukjes gesne- den, Thuis gekomen. heeft men de paid n- stoelen gestoofd en is er onbezorgd van gaan eten, behalve 't vierjarj^ zoontje, d'e anders evengoed mede-ert, maar er dezen keer gien trek in had; hij had ze niet lek- ker gevonden, Het eerst vce'.dr het 8-jarig dochtertjc zich onwel, maar men dacht, dat ze misschien wat te \«el ervan gegeten had en dat het na een poosje wel weer beter worden zou. Maar later begonnen man en vrouw zich toch ook niet lekker te voelen, Toch ging Bahl nietiegenstaande hij al onpassilijk was gewtfist, Maandag- morgen gewoon naar zjjn wcrk en ook de vrouw deed haar (tageiijksche bezighe- den, Eerst Maandagavond, toen de man van het werk thuis kwam, besloot me.i den dokter te vragen, zonder nog eenige aan- duiding te geven omtre.it den aard van het geval, of op spoedige komst aan te drin- gen, Ook toen dokter van Aalst kwam, moet men hem nog nie£ aanstor.ds hebben ingelicht over de tcedracht der zaak, Spoe dig bleek dan ook, dat medische hulp niet meer kon baten voor vrouw e.i kind, die na hevig lijden gestorven zijn, De man was er nog niet zoo erg aan toe, Woensdagnacht om half een heeft de dokter nog hulp van den naastvvonenden slager, den hier Nieuwenhuis ingcroepen en Donderdagmiddag is Bahl naar het Dia- conessenhuis vervoerd, Vermoed wordt, dat onider de padde- stoelen, welke gegeten zijn, zich de groene knolzwam heeft bevondei, dit is een zwaar vergiftigde plant, Een zwager van den beer Bahl, de lie r J, Blom, kleerbUeker te Haarlem, zelf een liefhebber van natuurhistorie en met pad- denstoelensoorten op de hoogte, he ft ver- klaard dat hij niet begrijpt hoe zijn zwager er toe gekomen is, zoo te hande'.en. Vol gens zijn zeggen heeft Bahl cen partij jonge 1 paddenstoelen geplukt en het is, aldus de heer Blom, niet mogelijk, na te gaan, of deze al dan niet vergiftig zijn, Ook achtte de heer Blom het mogelijk, dat zich onder de gegeten zwammen g< e i vergiftigde be- vonden hebben, (omdat Bahl toch ook op de hoogte was van paddenstcelen), doch dat zij wel Zondagmiddag vergiftigde plan- ten hebben aangeraakt en daarmede de vcr- giftiging hebben overgebracht, juist, om- SWGEZONDEN MBDEDC1LING«3V DE DICHTER VAN HET „WILHELMUS". Juist 350 jaar geleden, in het naja tr van 1573, begon de dichter-prozaschrijver- staatsman-krijgsman-magistraat Marnix v. St. Aldegonde aan zijn „Boeck der Psalmen Davids", kortweg de Psalmberijming ge- noemd. Kort tevoren had deze strijdbare figuur, die reeds het onsterfelijke „Wilhel- mus" had gedicht, met een nieuwen, vuri- gen geuzengang ons volk aangespoord, den Prins van Oranje, die ten tweeden male met een leger in het land verscheen, te hulp te Snellen. Zijn ,,Opwekking" begon aldus: Ras, seventien provincen! Stelt u nu op de voet, Treckt de coemste des princen Vriendelijck te ghemoet; Stelt u met zijn banieren, Elck als een trouwe man, Doet helpen verlogieren Due d'AIve, den tyran. Hoe kwam Marnix dan nu, temidden van krij.gsgedruisoh, tot een zoo vreedzaam INGUZON 1H X MEDKDKELINGEN. fraiibVi In een reisbeschrijving van Zuid-Amerika van Paul Emil du Tour, anno 1767, komt een passage voor, waarin de schrijver met groote verbazing gewag gemaakt van een z.i. wonderschoone, lieftallige en ook toe- sdiietelijke Braziliaansche, die „tabak rolde in een klein stukje papier", en zoo beide met zichtbaar welbehagen oprookte, ,,dit vele malen in vrij kort tijdsbestek herha- lend". Deze notitie klinkt weinig interes- sant, maar is waarsohijnlijk het eerste woord dat in Europa over de sigaret is geschre- ven. Pas veertig jaren later werd de „Spaansche Papiersigaret" voor den tweeden keer besohreven, ditmaal door den Duitscher Remmich in zijn ..Journal fur Fabrik". De sigaret kwam aan du Tour bekoorlijk voor, Remnich schreef, zich niet te kunnen voor- stellen, dat iemand genoegen kon vinden in een „derartige Gesmacklosigkeit". Niettemin won kort daarop de sigaret aanzienlijk veld. Aanvankelijk rolde elr,e rooker zelf zijn sigaretten, maar spoedig zooht men middelen om dit maahinaal ge- daan te krijgen. Dit lukte het eerst aan den Hamburger Joseph Huppmann, die in 1852 niet in eigen land, maar in St. Petersburg, een sigarettenfabriek stichtte. Eerst tien jaar later, dus 70 jaar geleden, kwamen de sigaretten, in West-Europa haar mtrede doen van Dresden uit, dat nog thans het centrum is der sigaretten-industrie. De sigaret heeft dank zij Huppmann in Rusland een geweldigen opgang ge maakt. In Duitschland vond men de sigaret geaffecteerd en onmannelijk. En nog kent de sigaret in Europa (Rusland dan mis schien niet meegerekend) niet zulk een alge- meene verbreiding als in het Oosten en in Spanje en de Spaansehe kolonies. Wel neemt het gebruik voortdurend sterker toe, zoowel bij de vrouwen als bij mannen. DE PADDENSTOELEN-VERGIFTIGING TE VOGELENZANG. De ontstellende gebeurteus, welke heel Vogelenzang met ontzefting heeft geslagen en ook overal elders groote dternis heeft gewekt, vormt het onderwerp van a le ge- sprdkken in het zuidelijk deel der gemeente- Bloemendaal, dce't de „0. H, Crt." mide welke omtrent he£ droevige ongeval nadtre bijzonderheden geeft, Sedert cen drietal maanden woont aan de Leidschevaart te Vogelenzang het ge- zin van den Russisch-Poolschen arbeider J. Bahl, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, tea meisje van 8 ea een jiomgetje van 4 jlaar, De familie Bahl onderhie'd ge<y of nog geen conversatie met buren, Kennissen had- dat men de paddenstcelen in de duir.ea rvqg stuk gesneden heeft, Met zekerheid is ech ter niet na te gaan, we.ke soort men heeft gegeten, Er was nog wel een schaaltje vol overgebleven, maar de vrouw van den heer Blom, die een zuster is van de ovu-- ledene, had dit weggeworpen ei het was toen nog niet onderzocht, Zeker is het dat de siachtoffers smartelij'k hejben gele den, Inwendig zijn de lichamea ernstig door verbranding gcschonden. Zaterdag j,l, was de toestand van de i heer Bahl iets gunstiger, EEN HANDIGE OPLICHTERSTRUC. De laatste slag, die Patsy, de welbekende Iersche flesschentrekker, heeft geslagen, al dus de Daily Mail, is wel de merkwaardig- ste van alle. Dit jaar heeft hij in Engeland alleen 16 reizigers weten te bestelen. Zijn laatste slachtoffer is een zekere Mr. Nito, een Japanner uit Tokio, die in gebroken Engelsch zijn lotgevallen aan een reporter van de Daily Mail heeft verhaald. Dezer dagen dan werd hij op straat aan- gesproken door een knap, net gekleed heer, die in hem een Japanschen ingenieur her- kende, met wien hij -"den vorigen dag in de National Gallery een gesprek zou hebben gehad. Mr. Nito verklaarde, dat dit niet mogelijk was, doch de ander beweerde, dat de gelijkenis treffend was en steide zich voor als Australisch ingenieur. Daar hij Londen natuurlijk beter kende dan Mr. Nito, steide hij dezen voor hem de stad te laten zien en zoo gingen zij te zamen de Embank- met en de City door, om ten slotte samen te dineeren. Zaterdagochtend zoCht hij Nito in diens hotel op, en steide hem voor naar den dierentuin te gaan. Aldaar ontmoetten zij een vriend van den „Australischen inge nieur", met wien zij de lunch gingen gebrui- ken. Aan tafel vertelde de vriend. dat hij wilde deelnemen aan de steunverleening aan Japan, en verzooht Mr. Nito het geld voor hem te willen overmaken. Deze verklaarde zioh daartoe gaarne bereid, waarop de ander zeide, dat hij natuurlijk gaarne een waarborg voor zijn gift wilde hebben. Hij vroeg Mr. Nito, of deze geld bij zioh had en of hij dat wilde laten zien. De Japanner toonde hem 500 pond, die hij den dag te voren bij een bank had opgenomen. Gedurende ten ge- zelliig gesprek verklaarde de vriend, dat hij de bankbiljetten in de kamer er naast even wilde onderzoeken, doch toen hij na verloop van eenigen tijd niet terugkwam, ging de ingenieur hem halen, zijn bagage en camera bij Mr. Nito achterlatende. Eerst toen na geruimen tijd geen der beide heeren terug kwam, besefte Mr. Nito, dat hij het slacht offer geworden was van handige oplichters. werk als de Psalmberijming? Na de inne- mingvan Den Brie!, 1 April 1572, zonden de meeste steden van Hollands Noorder- en Zuiderkwartier op 19 Juli 1572 gemachtig- den naar Dordrecht, waar Marnix verscheen als vertegenwoordiger van Oranje, in wiens naam hij zich bij cede aan deze gewesten vehbond, zoo thans thans waarlijk de zaak der vrijheid wilden omhelzen. Hij werd nu in persoon belast met het beleid der krijgs- zaken in het zuiderkwartier; doch reeds in 1573 namen de Spanjaarden hem bij Maas- landsluis gevangen. Op het slot Vreden- burch te Utrecht hield men hem vast tot October 1574, toen hij door de edelmoedige voorspraak van Mondragon tegen anderen werd uitgewisseld. Nu Marnix toch niet metterdaad aan den strijd kon deelnemen, meende hij als vurig Hervormde zich voor zijn volk verdienstelijk te kunnen maken op andere wijze. De jeug- dige Hervormde Kerk te onzent bediende zich destijds van de kreupele psalmberijming van Datheen. Doch Marnix vond deze ge- brekkige bewerking terecht ongeschikt voor de beschaafde belijders der nieuwe leer. In zijn „Waersehouwinge aen den Christelijken Leser" voor de Psalmen zegt hij dan ook onomwonden: „Wij en willen M. Peeter Dathenum niet schelden ofte straffen, noch sije oversettinghe der Psalmen uyt des ghe- meynen mans handen met rucken; maer soo de Gheest des Heeren ons oock wat heeft verleent van sijne menigerley gaven, deselve willen wij (sonder niemants nadeel) der ge- meynte Godes gerne ende mildelijck hebben medegedeyldt". Over de voortreffelijkheid van Marnix werk heersoht eenparige lof. „Zuiverheid van taal, vloeiende versmaat en juiste ver- tolking van den Hebreeuwschen tekst", zie- daar zijn groote verdiensten. Nochtans werd zijn heerlijke berijming niet aanvaard, maar bleef de kreupele van Datheen in ge bruik. Immers, door drie synodale besluiten werd laatstbedoelde bekrachtigd en aange- nomen. Bovendien werd in later dagen (in 1619), de beroemde Statenvertaling van den Bijbel aangevangen door de twee Vlaam- sche uitgeweken predikanten Baudaert en Walaeus naast de Noord-Nederlandsche predikanten Bogerman en Hommius. Geen wonder, dat men zich ook met de psalm- vertaling bleef houden aan den man uit het Vlaamsche Casselberg. Na den val van Antwerpen, waar Marnix burgemeester was, op 17 Aug. 1585, betrok deze, ondanks het verbod der Staten van Zeeland, zijn kasteel te West-Souburg. bij Middelburg, „sich nergens anders mede moeyende dan met syne particuliere huys- houdinghe en wat de conscience en het eeuwig leven aangaet". Hier bleef hij tot het najaar van 1594. Toen werd hij door de Algemeene Staten en Oldenbarnevelaf naar Leiden geroepen, om daar den Bijbel te ver- talen. In 1598, toen hij juist het boek Genesis voltooid had, overleed hij. Op het kerkhof te West-Souburg, tegen- over de plaats, waar eenmahl zijn kasteel stond, heeft men een gedenknaald voor hem opgericht. Een deputatie uit Antwerpen, met burgemeester Jan van Rij-swijk aan het hoofd, hechtte ter dankbare herinnering aan Marnix groote letterkundige en staats- mansgaven een lauwertak aan deze naald. (Hbld.). DE STOFWISSELING DER AARDE Een reasachtige lioogoven. Het laatste jaar kenmerkt; zich, schrijft de Te), door cen buitengewone activitei* op vulcamsch gebied, W ij herinneren slechts aan de aardbevingeii in Zuid-Ame rika, de verschijnselen in Kamchatka, de uitbarstingen van den Etna, en den Vesu vius, aan de nieuwe eilanden in do Zuid Chineesche Zee, aan de verheffing van den bodem van den Atlantischen Oceaan, en ten slotte aan de ontzettende rarnp, die Japan nu pas geteisterd heeft, Vandaar, dat wij ieder nieuw gezichtspunt omtrent dat geheimzinnige binnenste onzer aarde, het magna, die gesmolten metaalm?ssa, die een ontzaglijke temperatuur heeft en als een ware heksenketel in eeuwige beroering is, met vreugde begroeten. Op het laatste Duitsche Natuur- en Ge- neeskundig Congres, te Leipzig gehouden, heeft volgens de Wetenscdappelijke Bla den", de Noorwie-sche natuurkundige Goldschmidt een voordracht over den op- bouw en de stofwisseling der aarde ge houden, waaraan het volgende ontleend wordt. Zooals bekend is, hebben de gesteenten van de aarde, voor zoover wij dit kunnen nagaan, gemiddeld ten dichtheid van 2,5 a 3, terwijl aan de generic aarde volgens de berekeningen, die op de algemeene at- tractiewet van Newtpn geoaseerd zijn, een gemiddelde dichtheid toekomt van on- geveer 5,5, Hieruit heeft men de conclu- sie getrokken, dat in het inwendige der aarde stoffen aanwezig zijn, die een veel grooter soortelijk gewicht hejben en zoo is men tot de voorstelling gekomen, dat de aarde uit verschillende schillen zou be- staan, waarvan de belangrijkste de buiten- ste steenlaag met kiezelzuurhoudende ver- bindingen eenerzijds en de metalen kern van ijzer, nikkel en andere zware meta len anderzijds zijn, De grens tusschen de ze beide gebieden heeft men trachten t(e bepalen met behulp van het verschil in voortplantingssnelheid der aardbevings- golven; hiervoor is een diepte van onge- veer 1200 kilometer gevonden, Het proces, waarbij de bestanddtelen der aarde volgens hun zwaarte v?n elkaar gescheiden zijn, is in groote trekken het resultaat van wat geschiedde, tjoen de aar de nog in een zeer vroege, vloeibare phase verkeerde, Goldschmidt vergelijkt dit schei- dingsproces met dat in ten hoogoven, waarbij de massa ook verdceid wordt in slakken, steene.i en ijzererts. De lichte schil van siHicaten komt hjer- bij overecn met de slakken, de zware" me talen kern der aarde met het ijzerertls, ter wijl het gestrente met een laag daartus- schen, bestaande uit zwavel- en zuurstofi verbindingen van zware metalen, verge- leken moet worden met de midddste laag, waarvan Goldschmidt aannetmt, dat zij zich op 1200 tot 2900 kilometer dieptje bevindt. Evenals bij het sche£dingsproces in den hoogoven, heeft ook in de aarde de spiitsing bijna volkomen plaats, zoodat slechts een zeer gering gedeelte (een tien- de tot een milhoenste procent) van de voor ons zoo belangrijke zwaardene me talen in de voor ons toegankeiijke laag der aarde aanwezig is; de van zooveel ge wicht zijnde edele en half-edTd jnetafen komen in den „slakkenmantel" bijna niet voor. Het overige van de zwarte metalen is in de diepte gezonken, Het gehalte aan edele metalen da^r kon, onder toe- passing van de ervaringen, die men om trent de scheiding in de.i hoogoven heeft opgedaan, en daardoor op de hoogte van het percentage in den „ste nmantol", met eenige nauwkeurigheid herekend wordvn, LANGERE LEVENSDUUR, De statistieken toone.i aan, dat ongeveer gedurende een halve ee.uw de menschen gemiddeld iets ou^er worden dan voor dien tijd. Men heeft deze vergrooting van den gem'iddelde.i leeftijd vooruamelijk ge- bracht op rekening van de verbeterde hy- gienische omstandigheden en op den voor- liitgang van de medische wetenschap, Dat de levensduur van de menschen van te- gemwoordig ind.erdaad langcr is dan in de oudheid wor^t door ten Engelsch sta tistics bewezen door een vergelijking van den laatsten tijd van het Romeinsche kei- zerrijk met den tegenwoordige, De ge middelde levensduur van een tnensch is op 't oogenblik ongeveer 46 jaar, Te Rome was in de derde en vierde teuw na Chris- tus de gemiddelde levensduur slechts on geveer 22 jaar. Rome moet destijds ten bijzonder ongezonde plaats zijn ge.veest, want de gemiddelde levensduur van die in Spanje ge^estigce Romeinsche kolonie was veel hooger, nl, 37 jaar, Nog 'anger leefden de Romeinen in Noord-Afrika, want zij werden gemiddeld 47 jaar, een jaar ouder derhalve dan de menschen van den tegenwoordige i tijd. Kinderen, die zon der ziekte den leeftijd van vijf jaar hebten bereikt, brengen het volgens de statistieken tot een gemiddelden ouderdom van 60 jaar. Te Rome leefden kinderen, d.e m de- zelfde omstandigheden verkeerde.i, 1700 ja ren geleden, nog slechts gemiddeld 22 jaar, In Spanje da3rentegen leefde zulk een kind nog 34 en in Afrika 'nog 44 jaar, Een jongmensch van 21 jaar, dat nooit ziekte van beie.kenjs hee{t gehad, mag verwachten dat hij gemiddeld nog 42 jaar leeft, een jonge Romein van denzelf- den leeftijd,, die in de 3le e.i 4e ecuw leefde, had op denzelfden leeftijd mog slechts 17 jaar te goed. In Span,e daar- entegen kon hij gemiddeld nog op 24, in Afrika nog op 34 jaar rekenen, Deze vergelijkende getallen tewijzen, dat de kinderen en jonge menschen van tegen- woordig gemiddeld langer leven dan de van den maaltijd wordt be- paald door den aard van 4 het nagerecht. Wanneer dat een Honig's Pudding is, gefabriceerd met Honig's Maizena, gaan alien zeer tevreden van tafel. 11

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2