GEMENBDE BERICHTEN. Laatste Berichten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. WAT 15 MET dat Erdal een wonderdoetzijn? De kwalifeit door eed'le was en zuivere terpentijn. 'beperking van de immigratie voor ieder land van Europa vastgesteld hoeveel daar ge- baren personen per jaar in de Vereenigde Staten als landverhuizers kunnen worden toegeloten. Voor Nederland is dat getal be- paald op 3607 per jaar. In een maand kan ■hoogstens 20 pCt. daarvan worden toege- laten. Thans wordt door den Amerikaanschen consul-generaal gemeld, dat er reeds zoo- veel aanvragen voor pas-visa van Neder- landsche landverhuizers zijn ingekomer., dat bedoeld aantal is bereikt voor het nu loo- pen de fiscale jaar, dat 30 Juni 1924 eindigf. Zelfs is reeds een deel gedekt van het aantal voor het volgende fiscale jaar, dus tot 30 Juni '25. De Amerikaansche consulaire bureaux nemen dan ook tot Mei a.s. geen nieuwe visa-aanvragen meer in ontvamgst, wat im migratie betreft. Wei worden die aanvragen nog aange- nornen voor personen uit Amerika, die tij- delijik in Europa waren, voor hen die de Ver- eenigde Staten door-reizen naar een ander land, en voor personen die er tijdelijk willen vertoeven zooals toeristen, zakenmenschen, artisten, geleerden enz. DE INTREKKINO VAN ZILVERBONS. De Minister van Financien brengt ter al- gemeene kennis, dat, ingevolge het K. B. van 13 Maart 1923 de ingetrokken zilver bons van 12,50 (model 1915), alsmede de ingetrokken zilverbons van f 1 (mode! 1916) alsnog tot en met 31 December 1923 ter in- wisseling kunnen worden aangeboden ten kantore van het agentschap van het Minis- terie van Financien te Amsterdam (Heeren- gracht 344/46), Desverlangd kunnen de bons per post aan bovenstaand adres worden gezonden met duidelijke opgave van naam en adres van den afzender. Ter bevordering van een spoedige afdoening zullen de inzenders goed doen, bij de bons te voegen een be- hoorlijik gefrankeerd en aan hen zelf ge- adresseerd formulier van een postwissel of wel een behoorlijk gefrankeerd stortings- formulier van den postcheque- en giro- dienst, ten beloope van het bedrag der door hen ingezonden zilverbons. Uit het bovenstaande blijkt, dat de gele- genheid tot inwisseling niet meer wordt opengesteld ten aanziien van de ingetrokken zilverbons van 1/2,50 en f 5 van den quden vorm (model 1914) en dat op het oogenblik nog alleen in omloop zijn de zil verbons van f 1 en 2,50 van het nieuwste type. Van de laatstbedoelde zilverbons, welke dus niet behoeven te worden ingewis- seld, dragen de bons van f 1 de dagteeke- ning van 1 Februari 1920, terwijl de bons van f 2,50 zijn gedagteekend 1 Juli 1918 of later. JUBILEUMFEESTEN. Zooals in vorige nummers gemeld, was te Axel in de laatste weken alsnog besloten tot feestviering. Het had j.l. Donderdag plaats en al was het besluit laat gekomen, het feest was niet minder opgewekt, terwijl de com- missie nog een zeer bevredigend program- ma in elkaar had gezet. De etalagewedstrijd had veel succes. Donderdagmorgen werd te 8 uur en muzi- kale reveille gehouden, en daarna een rond- gang door de bevlagde $tad. Te 10 uur kwamen de schoolkinderen op de Markt, waar zij onder begeleiding van het muziek- gezelschap „Concordia" eenige liederen zon- gen. In de verschillende soholen wachtte den kinderen daarna een tractatie terwijl zij het boekwerkje „Zilver op Oranje" en een fraai portret van H. M. de Koningin ontvingen. Te 1 uur gaf „Goncordia" een concert op de Markt, door de duiivenmaatschappijen ,,De Luchtbode" en „De Verwaichting" ga- ven een demonstratie met honderden duiven. Voorts werden op het terrein der voetbalver- eeniging volksspelen gehouden en ook een gecostumeerde voetbalwedstrijd plaats had. Dien dag gaf de handboogmaatschappij „Ons Vermaak" een feestschieting. Vender werd een concert gegeven door de zangvereenigingen ..Orelio", ,,Asaf" en „Hoop op Zegen', terwijl ten laatste de Nieuwe Harmonie Vlijt en Volharding" van Hulst een concert gaf, dat veel bijval had, en o.m. uitvoerde „De slag van Waterloo". Des avonds werd een lichtstoet gehouden, was o.m. het stadlhuis fraai verlioht en werd het feest met een mooi vuurwerk besloten. Vooral tegen den avond was de drukte groot. Vele vreemdelingen waren opgeko- men, om met Axel feest te vieren. Er heerschte een gezellige stemming en de deel- nemers zullen zich nog lang met veel genoe- gen ook dit feest herinneren. DE AXELSCHE SASSING. vierde j.l. Zaterdag feest. Een zich aldaar gevormd ihebbende feestcommissie had, dank zij de vrijgevigheid waarmede hare kas voorzien was een mooi programima ineen kunnen zetten en de belangstellirig van vreemdelingen was bijzonder groot. De Sassing heeft bewezen, dat zij ook op flinke manier „de blommetjes buiten kan zetten". De feestcommissie en zij die er hur. steun aan verleenden, hebben eer van hun werk. SAS VAN GENT.- Zondag herdacht de heer J. Rakhorst, directeur van het post- en telegraafkantoor aihier den dag waarop hij voor 25 jaar zijne loopbaan bij den post- en telegraafdienst begon. Van die 25 jaren was de heer Rakhorst 12 jaren als directeur te Sas van Gent werk- zaam. Zoomin de onder hem dlenende beamb- ten als de Sassche bevolking wilder dien dag onopgemerkt laten voorbijgaan en ga- ven dan ook ondubbelbinnige bewijzen van belangstelling. Door de muziek werd den jubilaris eene aubade gebracht en de heer Stubbe vertolk- te als voorzitter der muziek en als vertegen- woordiger der Sassche bevolking de sympa- thieke gevoelens, die de Sassenaren te op- zichte van den geachten jubilaris koesteren. Wij kunnen ons volkoimen bij die uitge- drukte wenschen aansluiten en er nog bij- voegen, dat, nu de heer Rakhorst deze ge- meente zal verlaten, onze beste wenschen hem en zijn gezin naar zijne nieuwe stand-* plaats, Hulst, vergezellen. OSSENISSE In de Dinsdag, 4 Sept. j.l. gehouden raads- vergadering waarbij alle leden tegenwoordig waren werden de raadsleden beeedigd. De Voorzitter heet de nieuwe leden welkom en bracht de niet herkozen leden dank voor de aangename samenwerking. Daarna werden de notulen der vorige ver- gadering voorgelezen, waarbij Th. A. lioelans en P. A. Hermans opmerkten, dat verzuimd was te melden, dat Burg, en Weth. er voor waren goedkeuring te verleenen aan de voor- Uopige vaststelling der gemeenterekening Door den Voorzitter wordt gezegd, dat dit wel in de notulen staat vermeld en dat, waar aanvankelijk geen besluit tot voorloopige vast stelling is tot stand gekomen, dit besluit ten slotte is genomen met goedkeuring ook der hee- ren Th. Roelans en P. A. Hermans, onder op- merking dat Burg, en Weth. verzuimd hebben, den raad er mede in kennis te stellen, dat het R. K. schoolbestuur het aanbod van ZOO (tot plaatsing van afrastering voor de school heeft aangenomen. De heer P. A. Hermans zegt, dat waar zij zich toen voor de voorloopige vaststelling der rekening verklaarden, dat maar gekheid was geweest, hetgeen Roelans beaamd en er ten slotte aan toevoegt, dat trouwens de ver- gadering toen reeids was gesloten. De wethouder Hermans repliceert en zegt, dat het niet opgaat de gemeentebelangen als gekheid te behandelen, en dat de notulen wel degelijk den zakelijken inhoud van het verhan- delde in de vorige vergadering weergeven. Verder wordt door den Voorzitter en de heeren L. C. Hermans en P. A. Warrens opge- merkt, dat de vergadering toen nog niet was gesloten, maar dat dit eerst is geschied na de voorloopige vaststelling der gemeenterekening 1922, en na de gebruikelijke ron-dvraag of nog iemand het woord verlangt enz. Dit wordt door de heeren Roelans en P. A. Hermans op zijn zachtst uitgedrukt als onwaar bestempeld, waarop de Voorzitter hen er op wijst, dat zij voorzichtig moeten zijn in hunne uitdrukkingen en hen vraagt, welke waarde zij hechten aan hunnen eed zooeven afgelegd. De heer P. A. Hermans zegt geen geweten van elastiek te hebben, en herhaalt, dat het niet waar is. De discussies zijn hiermede afgeloopen; en daar op de desbetreffende vraag van den Voor zitter geen andere opmerkingen aangaande de notulen zijn, worden deze daarna onveranderd goodgekeurd. Het raadslid P. A. Hermans ontvangt de geruststelling, dat de door hem en Roelans ge- maakte opmerkingen worden opgenomen. Daarna wordt overgegaan tot de benoeming der wethouders. Met algemeen goedvinden wordt besloten beide wethouders bij afzonderlijke stemming te benoemen. Als stemopnemers worden aangewezen de heeren L. G. Hermans en P. A. Warrens. Bij eerste stemming ter voorziening in de vacature Hermans ingeleverd 7 briefjes over- eenkomende met het aantal aanwezige leden, waarvan uitgebraeht op L. G. Hermans 4 op Roelans 3 stemmen. Alzoo herbenoemd de heer L. G. Hermans. Bij de 2e stemming ter voorziening in de vacature C. de Waal worden weder ingeleverd 7 briefjes, waarvan uitgebraeht op P. A. War rens 4, op Roelans 3 stemmen, derhalve be- noemd de heer P. A. Warrens. Beide heeren in de vergadering tegenwoordig verklaren hunne benoeming aan te nemen en danken de leden die op hen hunne stem hebben uitgebraeht voor het in hen gestelde vertrou- wen, en verklaren de belangen der gemeente wederom zoo goed mogelijk te zullen beharti- gen. Waama deze met hunne benoeming worden geluk gewenscht. Alsd -".w- - -on, tot het behandelen van d< i t. w.: Je. van het bestuur het Wit voor de toegestane subsi 2e. Jedlceuring voorziene besb .reffende de heffings- fact ig, welke door ken nis; omen. .andellng genomen de gem,„ L Dit loopt x goed van stapel tot men komt aan hootastuk 6, onderhoud van wegen en voetpaden, waarbij de heer Roelans naar voren brengt, dat de uitgaafpost van f 1200 voor onderhoud, aankoop van macadam e.a. veel is en waarna P. A. Hermans over dezen post den hals breekt en voorste'lt het aangevoerde macadam direct over den weg uit te spreiden. Wethouder Hermans vraagt of het nog te veel is, dat een oud-gediende als Jos. Koene daaraan nog wat verdient en zegt, dat bij ge- brek aan werkzaamheden hem toch ondersteu- ning wel ten goede zou moeten komen. Deze post blijft daarna onveranderd. Gekomen aan hoofdstuk 8 7, bijzonder ge- woon lager onderwijs wordt hieromtrent ver- schillend geredeneerd door de heeren Hermans en De Bruijn. Wethouder Hermans vermeent, dat men hier aan het harrewarren is en stelt voor, deze pos- ten onveranderd vast te stellen, waartoe wordt besloten. Eindelijk komt men aan de post ^ubsidie bewaarschool. De heer Roelans merkt op, dat dit wel min der kan, en vraagt, hoeveel daar vroeger aan verleend werd. De brandstoffen en werkzaam heden acht hij goedkooper. Wethouder Hermans brengt naar voren, dat hij vermeent, dat Roelans zich thans onbedacht op een glibberig pad bageeft, en mocht door vermindering dier subsidie de bewaarschool worden opgedoekt, hij het ongetwijfeld te kwaad zal krijgen met de huismoeders, gezien het groote gemak hetwelik, deze daarvan heb ben, wel wetende, dat hunne kindertjes goed verzorgd zijn en daarbij nog eenige opleiding genieten, terwijl zij zelf bovendien ongehinderd hunne dagtaak kunnen verrichten. De heer Roelans gaat daarop niet verder in, de begrooting 1924 is vastgesteld. Alsnu vraagt wethouder L. G. Hermans het woord en deelt mede, dat hij de huur der ge- meentekamer opzegt. Reeds lang genoeg meent spreker deze localiteit in het belang der ge meente tegen uiterst geringen prijs te hebben afgestaan. Spreker verklaart dit vroeger evenwel steeds met genoegen te hebben ge- daan, toen men elkaar in het belang der ge meente nog goed wist te verstaan. Ware dit thans nog zoo dan zou spreker er niet aan denken den raad met den Secretaris etc. er uit te zetten. Wethouder Warrens zegt niet te kunnen ge- looven, dat wethouder Hermans bij dit besluit zal blijven. Ook de Voorzitter en de Secretaris geven te kennen, dat zij afschrikken van de kosten welke hierdoor op de gemeente zullen komen te druk- ken vooral in dezen tijd van hooge belasting. De heer L. G. Hermans zegt in gemeente- zaken zijn besluiten emstig te wikken en wel degelijk de huur op te zeggen. De andere raadsfractie kan het nieuwe raadshuis dan zoodanig laten inrichten, dat het aan alle eischen zal voldoen, waardoor zelfs de kleinzieligste opmerkingen onmogelijk worden als b.v. het plaatsen van kieslessenaars etc. Spreker wil de verhooging der belastingen welke daardoor zal ontstaan dan ook gaarne op de schouders der raadsleden P. A. Hermans en Th. A. Roelans laden. Daarna wordt aan de orde gesteld de be- handeling der begrooting van het burgerlijk armbestuur voor 1924, welke onveranderd wordt vastgesteld om daarna over te gaan tot het laatste punt der agenda n.l. de bespreking omtrent de al- of niet-aansluiting bij de wa- terleiding. Door den Secretaris wordt het aan den raad toegezonden contract voor eventueele aanslui- ting voorgelezen waama hun gevoelen ge- vraagd wordt. Algemeen achtte men het beter alvorens een besluit te nemen eerst nog eens het gevoelen van de inwoners der gemeente te hooren, zoodat deze aangelegenheid wederom wordt verdaagd. Hiermede aan het eind der agenda, wordt het request van H. Overbeeke in zake toelage ex art. 13 L. O. W. 1920 nog even ter sprake ge bracht hetwelk echter nogmaals wordt aange- houden. DOOR ROOVERS IN EEN H1NDERL AAG GELOKT Onder de gemeente Klimmen is zekere B, uit Hoensbroek door twee in hinder- laag Iiggende individuen aang©vallen en van 1400 gulden beroofd, welke hij aan zijn verloofde. wilde gaan brengen, om voor het huwelijk gekochte meubels te betalen, DE GOEDE KAMER Een nijvere huisvrouw te Naarden bezit een goede kamer, een kamer die, volgens oude-huisvrouwelijke gewoonte, te goed is om te bewonen, Dezer dagen even hier binnengaand, trof ze niet de stille, stoffige rust die gemeenlijk in „goede kamers" heerscht, doch vloer, meubels, iapijt en gordijnen waren" in onafgebroken, krioe- lende beweging, Millioenen vliegende mie- ren hadden de geheele kamer veroverd en in donkerbruine kleur gezet, De huisvrouw zelve stond een oogenblik bewegingloos doch kreeg spoedig haar bezinning terug, Ze vloog naar het kippenhok en sloot haar kloek met tien kuikens jn de kamer op, Binnen een uur had dit reinigingsmiddel zulk een uitwerking, dat een kan petro leum voldoende was voor de „nabehande- ling", EEN MAN VERDWENEN Nam ens de. echtgenoote verzoekt de com- missaris van politie in de 7e sectie te Aan- sterdam (bureau Muiderpooid) te woi'den bekend gemaakt met het verblijf van Simon van der Hoeden, oud 45 jaren, geboren te Amsterdam 28 Juni 187B, diamantbewerker, klein van gestalte, hoofdhaar donker, oogen grijs, neus, mond en ooren gewoon, dikke- lippen, kin plat, baard geschoren, donke- ren knevel, vorm van aangezicht ovaal..ge- laatskleur bleek, heeft een kaal plekje op het hoofd met kruisvormig litteeken, ge- kleed met bruine jas en vest, donkeren pantalon met lichte strcepen, zwarten bol- hoed en zwarte rijgschoenen. Hij heeft op 22 Augustus jl, zijne vrouw en kinderen* in zenuwachtigen toestand verlaten; is te Antwerp en geweest bij Goubitz, Carnot- straat 101 en het laabst gezien te Rotter dam op 31 Augustus jl, Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen, IN EEN BEERPUT VERDRONKEN. De alleenwonende J, I J, te Bergen op Zoom is uit den zich bij zijn huis bevin- denden beerput levenloos opgehaald. Den dag te voren was hij nog in de nabijheid van ziin woning, Woensdag- morgen bleef net huis gesloten en ver- scheen hij niet op zijn werk, Men is, toen des middagls de woning nogi steeds ge sloten bleef, door overklimiming bij een buur, op zijn erf doorgedrongen, Men vermoedde toen direct, daar de ben-put open lag, dat er een ongeluk mcest zijn gcbeurd, Dit vermoeden bleek juist, EEN SPREKENDIi KLOK De heer J, Boer, uuqwerkmaker in de Oude Kijk-in-'t Jatstraat te Groningeni heeft ten sprekende klok gemaakt, welke hij op de tentoonstelling in de „Harmonie" aldaar ter opluistei-ing zal plaatsen, De klok bevat een gramofoontje, dat verbonden is met het uurwerk, zoodat bij elk half en vol uur de tijd duidel'ijk ver- staanbaar wordt afgeroepen, ROTTERDAM, Zondagnamiddag onge- veer half 1 uur weifd brand ontdfekt in de lompenopslagplaats van de firma Cohen en Co, gelegen tusschen de Rotte en Zwaan, ter grootte van ongeveer 1,5 HA, De opslagplaats bevatte ongeveer 10,000 balen geperst papier en lompen, welk* opgestapeld waren onder gegolfde ijzeren platen, Het blusschen, dat met veel moeite gepaard ging, liep tegen 3 uur "teneinde, 35 brandweerlieden werden gewond aan handen en hoofd, Vergadering van Dinsdag 4 September 1923, des namiddags 1,30 uur. Voorzitter de heer Joh. de Feijter, Burge- meester. Tegenwoordig de leden: A. de Feijter, C. A. Wisse, S. van Hoeve, D. G. Koopman, A. de Koeijer, M. Kaijser, W. van Petegem, D. Dees, C. H. H. Wisse, M. Dekker en A. Haak. (2. Vervolg). 7. Voorstel Burgemeester en Wethouders vaststelling verordening regelende de voorwaarden, waarop door het gemeen- telijk electriciteitsbedrijf te Zaamslag leveringen worden gedaan en werkzaam heden worden verricht ten behoeve van de op haar leidingnet aangeslotenen. Burgemeester en Wethouders leggen ter vaststelling over de navolgende verordening: VERORDENING regelende de voorwaarden, waarop door het Gemeente Electriciteits bedrijf te Zaamslag leveringen worden gedaan en werkzaamheden worden ver richt ten behoeve van de op haar leiding net aangeslotenen. Artikel 1. Benamingen. In deze verordening wordt verstaan onder: Hoofdieidingen: de doorgaande kabel of lei- dingen in of over den openbaren weg; Aansluitleidingen: de voor een huisaanslui- ting te maken verbinding van de hoofdieidingen tot aan den meter; Hoofdafsluiter: het toestel waarmede de toe- voer van electriciteit onmiddellijk achter den meter kan worden verbroken; Hoofdsmeltveiligheden: de in de aansluitlei dingen geplaatste veiligheidssmeltstukken; Meter: het toestel dat de verbruikte hoeveel- heid electriciteit aanwijst; Installatie: het geheele, in het perceel of per- ceelsgedeelte achter den meter gelegen leiding net en al het daaraan verbondene; Lichtpunthet uiteinde der electrische ge- leidingen, waaraan een stroomverbruikend toe stel aangesloten kan worden; Ampere of Amp.: de eenheid van stroom- sterkte; Kilowatt of KWde eenheid van electrisch arbeidsvermogen Kilowattuur of KWU: een KW gedurende een uur gebruikt, d.i. de eenheid, waarmede het electriciteitsverbruik gemeten wordt; Paardekracht of PK: de eenheid van mecha- nisch arbeidsvermogen; Normaalkaars of NK: de eenheid van licht- sterkte; Jaar: het kalenderjaar; Maand: de kalendermaand; Directie: de chef-electricien of de door den raad daartoe aan te wijzen persoon of personen. Aanvraag. Art. 2. Aanvraag tot levering van electriciteit. Ieder, die de levering van electriciteit ver langt en hiertoe wenscht aangesloten te wor den aan het gemeentelijk leidingnet, doet daar toe vooraf aanvraag door invulling en onder- teekening van een ter gemeente-secretarie kosteloos verkrijgbaaf formulier. Dit formulier wordt vastgesteld door Burge meester en Wethouders en moet onder meer in- houden de toestemming van den eigenaar van het perceel tot het hebben, houden en weg- nemen van alles wat in zijn perceel wordt aan- gebracht tot levering, meting, controle en voortgeleiding der electriciteit en verdere toe- stellen, welke eieendom zijn der gemeente en de verklarir h onder- werpt aan c jen dezer verordening hierin te brengen wiji Door onde, der aan- vr«ge wordt n tMttigflig te hebben v door de Directie aangf e locali- teiten van ee igesloten perceel te bet.loodig is tot het naleven van jzer ver ordening of uitvloeisel daarvai.. Het onderteekende aanvraag-formulier moet ter gemeente-secretarie worden ingediend. Aansluitleidingen. Art. 3. Plaats van de aansluitleidingen en de daarbij behoorende toestellen. Vanwege de Directie wordt, na overleg met den aanvrager, de plaats aangewezen voor de aansluitleidingen en de daarbij behoorende of door de directie gewenscht geachte toestellen voor de distributie, meting en controleering. Art. 4. Aanleg en onderhoud van de aansluitleidingen en de daarbij behoorende toestellen. De aanleg dezer leidingen met de daarbij be hoorende toestellen geschiedt door of vanwege de gemeente. De aanlegkosten der aanluitlei- dingen komen voor rekening van den verbrui- ker; Burgemeester en Wethouders ziin be- voegd van deze bepaling geheel of gedeeltelijk ontheffing te verleenen, hetzij door een door hen aan te geven leidinglengte zonder verdere verrekening met den verbruiker aan te leggen en voor de overige leidinglengte of een in eens te voldoen bedrag per strekkende Meter, of een jaarlijkschen huur per strekkende Meter vast te stellen, hetzij door eene andere regeling. Mocht de Directie bepalen, dat de aansluiting eener installatie moet geschieden met tusschen- plaatsing van een of meer transformatoren, dan stelt de verbruiker hiervoor kosteloos een goed droge, brandvrije en afgesloten ruimte, ingericht volgens aanwijzing van de Directie, ter beschikking van de gemeente. In dit geval geeft de verbruiker aan de gemeente het recht, zonder eenige vergoeding, meerdere installa- ties op genoemden transformator of transfor matoren aan te sluiten. IDe aansluitleidingen en de daarbjj behooren de toestellen blijven het eigendom der gemeen te; zjj worden door en voor rekening der ge- Imeente onderhouden en deze neemt daarvan het risico voor brandschade op zich. Indien de levering van electriciteit slechts j voor tijdelijke doeleinden, als b.v. ten behoeve van illuminatien, kramen, tenten, e.d. verlangd j wordt, komen alle kosten ten laste van den J aanvrager. Zoodra de verbruiker een gebrek in de aan sluitleidingen of de daarbij behoorende toestel len ontdekt, is hij verplicht hiervan aanstonds aan de Directie kennis te geven. Het is op straffe, als in artikel 23 omschre- ven, verboden de zegels van de bij de aanslui ting behoorende toestellen te verbreken. Installaties. Art. 5. Aanleg en onderhoud der installaties. De aanleg en het onderhoud der installaties geschiedt vanwege den gebruiker, behoudens het bepaalde in artikel 7 laatste lid. De Directie is gehouden, aan den aanvrager desgevraagd kosteloos inlichtingen te verstrek- ken, die dienstig kunnen zijn bij het uitwerken van plannen voor zijne installatie. Art. 6. Installatievoorschriften en keuringen. De door Burgemeester en Wethouders vast te stellen installatievoorschriften moeten be- vatten: voorschriften voor de uitvoering der in stallaties, eischen waaraan de te bezigen ma- terialen en grondstoffen moeten voldoen, voor- schriften omtrent de in te dienen teekeningen "of andere door de Directie noodig geachte op- gaven, bepalingen omtrent het door de Directie gedurende den aanleg uit te oefenen toezicht. Geen installatie wordt op het gemeentelijk leidingnet aangesloten alvorens zich de Directie door eene keuring overtuigd heeft van de na- leving dezer voorschriften. Voor reeds be- staande op het gemeentelijk leidingnet aan te sluiten installaties kan door Burgemeester en Wethouders geheel of gedeeltelijk ontheffing verleend worden van die bepalingen van dit artikel. Het toezicht tijdens de uitvoering en de keu ring geschiedt kosteloos. Voldoet echter bij eerste keuring der installatie deze niet aan de gegeven voorschriften, dan zullen de kosten der herkeuring tot een door de Directie te be palen bedrag van minstens f 5,door den ver bruiker vergoed worden. De installatievoorschriften zullen ter ge meente-secretarie voor een ieder verkrijgbaar gesteld worden tegen betaling van een door Burgemeester en Wethouders vast "te stellen prijs. Art. 7. Installatie van motoren in huurkoop. Door het Gemeente-EIectriciteitsbedrjjf kun nen electromotoren tot een vermogen van ten hoogste 3 PK aan de ingezetenen in huurkoop worden verstrekt; de wijze waarop en de voor waarden waaronder deze verstrekking ge schiedt, wordt door Burgemeester en Wethou ders geregeld. De aanleg en het onderhoud der installatie van motoren in huurkoop geschiedt van wege den verbruiker en op zijne kosten. In bijzondere gevallen kunnen Burgemeester en Wethouders goedkeuren, dat de installatie en het onderhoud van motoren in huurkoop door of van wege de gemeente op kosten van den verbruiker wordt uitgevoerd. Art. 8. Wijziging, uitbreiding en keuring der installatie. Wijzigingen of uitbreidingen der op het ge meentelijk leidingnet aangesloten installaties mogen slechts geschieden, nadat de aangeslo- tene daartoe door het invullen en onderteeke- nen van een aanvraagformulier aan de Directie vergunning gevraagd heeft en deze hare toe- stemming heeft gegeven. Bjj overtreding van deze bepaling kan de Directie den toevoer van electriciteit doen verbreken. De aansluiting van de installatie wordt wederom hersteld, nadat de wijziging of uit breiding der installatie door de Directie zal zijn goed'gekeurd. De Directie is bevoegd, zoo dikwijls zij dit noodig oordeelt, de installatie aan een onder- zoek te onderwerpen of te herkeuren. Wanneer hierbij een gebrek wordt geconsta- teerd is de verbruiker verplicht dit zoo spoedig mogelijk te doen verhelpen. Voldoet de ver bruiker niet aan deze bepaling dan wordt de toevoer van electriciteit verbroken. De instal latie wordt wederom aangesloten, zoodra het gebrek is verholpen. Voor het onderzoek en de herkeuring worden geen kosten in rekening gebracht. Bij het voorkomen van gebreken in de in stallatie is de Directie bevoegd voorloopig in het gebrek of de storing op kosten van den ver bruiker te voorzien, terwijl de definitieve voor ziening van zijnentwege moet geschieden. Meters. Art. 9. Grootte van den meter. De hoeveelheid gebruilcte electriciteit wordt als regel voor elk der in eene installatie toe- gepaste tarieven door een meter bepaald; de grootte dezer meters wordt door de Directie bepaald, die evenoens de plaats daarvan aan wijst. *- Ok Art. 10. Plaatsing van meters. Het plaatsen en wegnemen van meters ge schiedt door of vanwege de gemeente en op hare kosten; eveneens worden de meters, zoo de Directie dit noodig oordeelt, door en op kos ten der gemeente behoudens het bepaalde in art. 13 eerste lid en artikel 23 sub 5 door andere vervangen. De verbruiker is gehouden de meters te vrij- waren tegen beschadiging, zooals dit in de door Burgemeester en Wethouders vast te stel len Installatievoorschriften zal worden bepaald. Art. 11. Gebruik en onderhoud van meters. De meters blijven het eigendom van de ge meente, die kosteloos voor het onderhoud zorgt. Zoodra de verbruiker een gebrek aan den meter ontdekt, is hij verplicht terstond hiervan aan de Directie kennis te geven. Art. 12. Opneming van de meteraanwijzing geschiedt in den regel eens per maand, doch kan, zoo de Directie dit noodig oordeelt, meerdere malen per maand geschieden. De aanwijzing van elken meter wordt als regel aangeteekend, op een daarvoor bestemde kaart, welke zich moet bevinden onmiddellijk bij den meter en onder het bereik der met de opneming belaste beambte. Art. 13. Onjuiste aanwijzing van meters. Twijfelt de verbruiker aan de juiste aanwij zing van den bij hem geplaatsten meter, dan kan hij tegen betaling van de kosten van ver- vanging een anderen krijgen; van deze betaling is hij vrijgesteld, indien, na onderzoek vanwege de Directie blijkt, dat de afwijking- van den meter 5 pCt. of meer bedraagt. Wanneer bij opneming van de meteraanwij zing blijkt, dat een meter niet, of niet nauw- keurig heeft aangewezen, wordt voor de in de betreffende maand verbruikte electriciteit als maatstaf, naar keuze der Directie, aangenomen of het verbruik in dezelfde maand van het vo rige jaar, of het gemiddelde van het verbruik in de voorafgaande en de volgende maand. Mocht geen dezer wijzen van berekening kunnen worden toegepast, zoo wordt het ver bruik door de Directie geschat. Tarieven. Art. 14. Tarieven. De prijs van de geleverde electriciteit, door den meter aangewezen, wordt berekend per kilowattuur (KWU) en bedraagt: A. voor verlichting: Voor de eerste 2000 KWU 60 cent Voor de volgende 2000 KWU 55 cent Voor alle volgende KWU 50 cent B. voor beweegkracht of andere doelein den; behalve verlichting: Voor de eerste 2000 KWU 25 cent Voor de volgende 2000 KWU 22,5 cent Voor alle volgende KWU 20 cent C. voor verlichting, beweegkracht en andere doeleinden: Gedurende de maanden: Januari, November en December van 4 uur n.m. tot 9,30 n.m. Februari en October van 5 uur n.m. tot 9.30 n.m. Maart van 5.30 n.m. tot 9.30 n.m. 60 cent per KWU; Op alle overige uren: voor de eerste 2000 KWU 22,5 cent per KWU voor alle volgende KWU 20 cent per KWU Het tarief C is uitsluitend van toepassing voor klein-industrie en ambachtslieden in de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2