HoogwatergetijteTerNeuzen. BURGERUJKE STAND. De A|nerikanen schijnen echter op dat punt vasthoudendcr te zijn dan over het algemeen in Europa het geval is, Een Ame- rjkaansche warenhuisdirectie, de medelij- den kreeg met de beproevingen, welke den afgezanten van het stcrke geslacht, in haar inj-ichtingen wachten, heeft aan haar zaak een „bar" verbonden, waar de hetren zich kunnen te goed doen aan een ooctail,,.. pardon: dat was vroeger aan een kopje koffie, Maar het eigenaardige van die inrich- tjng en toch weer zcer eenvoudig is de manier, waarop de tijdelijk gescheiden paartje elkaar terugvinden, Als mevrouw afschejd neemt van haar man aan den in gang van de bar, krijgt zij een nummer, evenals de barbezoeker zelt, is zij uitge- wmlkeld, dan geeft zij haar- nummertje aan den „groom" van de bar, die het cijfer luide at'roept. De daaraan beantwoordende heer weet dus, dat zijn vrouw op hem wacht, kan snel afrekenen ea bij zijn echt- genoote de gekochje pakjes in ontvangst nemen, GR1JS HIAAR De laatste rage in Parjjs is de grijs haar- mode. De mode van de „polka-kopjes", dje 'n tijd lang de vrouwenwereld in een bakvischjes-kostschool herschiep, schijnt plotseling te hebben afgedaan om plaats te maken voor een „modeaieuwt(e" met een meer ernstig cachet. Was het tot dusvu- zaak er zoo jong mogelijk uit te zien, nu is „de vrouwd die geliiefd en geleden" hi eft het begeerde type, En haar attribuut: een grijze haarlok tusschen de andcre gonkere golven, Een zoo'n grijze lok staat intcressant, wekt gedachtea op aan dien eenen nacht van hevige smart, waarin zij ontstond, Of aan uren van ernstige studie; en dan beteekent die lok intelligence, Jonge vrouwen behoeven dus niet lan- ger wanhopig te staren naar heur eerste grijze haar, die zij op een kwaden morgen bij het kappen ontdekken zullen. Het zal een goede morgen zijn, wanneer zij deze ontdekking doen. HONIG ALS KINDERVOEDSEL In het Augustusnummer van het Maand- schrift voor Bijenteelt wordt de aandacht gevestigd op de goede resultaten, verkre- gen met een honigkuur ir een gezond- h-ejdskolonie voor kinderen in Zwitserland, In deze kinderkolonie, staande cmder lei- ding van dr. Emrich, werd, behalve het gewicht der kinderen, ook het gehalte van haemoglobine in hun bloed geregeld ge- controleerd, ten ejnge na te gaan welken invloed de vitaminen, die zuivere bijen- honig bevat, op de bloedvorming uitoefe- nen» De honig werd in toenemende hoeveel- heid van 1 tot 2 lepels, 2 maal per dag in warme melk toegediend, Daar vitami nen door kookhitte worden g docd, werd de melk, waarin de honig werd gegeven, tot hoogstens 70 gr, verwarmd, Bij het nemen dezer proeven bij achter- lijk-anaemische kinderen bleek het dat zij die enkel melk kregen, zich minder flin'k ontwikkelden dan zij, aan wie melk met honig werd toegediend, Vooral de snelle toeneming van het gehalte aan haemo globine in het bloed, waardoor de kinde ren opvallend beter van kteur werden, deed den proefr.emer besluiten den honig kuur ruimer toe te passen. 6CHEEPSKAP1TEINS IN AMERIKA BEBOET De 1S00 immigranten die, doordat de gezagvoerders der stoomschepen te \Tceg de jmaginaire-quantaine grens overschre- den, njet in Amerika zouden worden toe- gelaten, mogen nu toch volgens de Daily Chronicle de Verienigde Staten bim en ko- men tegelijk met de immigranten van het September-quotum, Davis, de secretaris van ATbdd, die dit btsluit publiceerde, is tevens van rmening,- dat de onachtzaamheid der kapiteins streng rnoet worden bestraft. Den vier betreffenden stoomers is een gezamenlijke boete opgelegd van 600,000 dollar, Deze boete is berekend naar een bedrag van 200 doilar per passagjer en vcrgoeding van de passagekosten van iederen immigrant tot een bedrag van 100 dollar per persoon. De stoomer Esthcma kwam slechts 15 seoonden te vroeg aan, en moest toch cen boete betalen op de basis van 770 perso- nen. De wet legt den schepen de vei plich- ting op het geheele bedrag te storten bij de regecring, alvorens ge Amcrikaansche water en weer te verlaten, AFSCHUWELIJKE MARTELING. In de Belgische gemeente Denderhau- tum, bij Oudenaarde, is een vrouw door haar familieleden zes jaar opgesloten ge- houden Het Hbl, van Antjw, deelt hierom- tremt verschil'.ende bijzonderheden mede, waaraan wij het volgende ontleenen. De ongehuwde Ajdela De Merlier, 70 jaar oud, die er nogal warm inzat, werd in 1917 door drie personen, tegen haad zin, uit haar huis gehaald en gebracht naar de woning van haar zuster Pruden ce, weduwe Van Impe, wonende wijk Sti- chelen, en daar als een gevangene opge sloten. De plaats, waarin de ongelukkige, die 't jgebruik van al haar verstandsvermor gens bezat en nog bezit, is een erig, ellen- dig kamertje van nauwelijks vier vierkante meters oppervlaktle. Die plaats werd om- trent) geheel ingenomen door 't bed der opgesloten vrouw, Daar was noch stoe), noch tafeltje in. Aan dit vertlrek is een venster, waarvan de buitenluiken nooitf opengijngen. Door een kleine opening kon er wat licht bin nen, de lucht werd er zoo mpeilijk ver- vei-scht datj men niet begrijpt hoe de op gesloten vrouw nief bezweken is. In den aarden vloer telt men wel honderd gaatjes waar de muizen uitkwamen, om dag en nacht in het verpestende vertrek te hip- pelen en te tjrippelen. Het bed der onge^- lukkige was afschuwelijk vuil en walge- lijk. De stroozak was langs onder half op- geknaagd door de muizen. Alle slag van walgelijke insecten nestfelden in het bed, waar een hond geen twee minutUn op zou willen liggen. De Iakens en de de- kens waren zoo vuil dat men tfwijfclt of ze wel ooit ververscht werden. Adela De Merlier kon nooit uit haar onmenschelijke gevangenis, want de deur werd langs bui- ten, naar 'de keuken t(oe steeds op slot gedraaid. De vrouw kon in hare donkcre stinkende kamer noch gaan, nioch wan- delen en zoo was z'lj verplicht altijd te bed te liggen Haar haar geleek een koek zoo dicht en vast was het ineengepakt. Geen wonder, sedert 6 jaar was er geen kam meer door geweest, 'Adela lag immer zwart en vuil, want ze kreeg wetnig of* geen water om zich te wasschen. Haar henid werd zelden ver verscht; kousen en schoenen waren slech- ter dan die van een bedelaar. Bij middel van een nachtvatl moest in het bed aa!n de natuurlijke behoeffen voldaan worden. De weduwe Van Impe zag noioit haar op gesloten zuster, haar zoon was 't die aan zijn tante e.en bracht gelijk aan een hond. En die walgelijke wraakroepende toe- stand duurde reeds zes lange jaren. Adela De Merlier was een godvruchtig mensch, die veel naar de kerk ging. Zij was wat menschenschuw en vluchtte de gezelschap- pen, doch volgens de verklaring van een genteesheer was ze niet van haar versfand beroofd Men beeldt zich moeilijlk in watf het arme schepsel gedurende zes jaar in hare martelaarscel heeft afgezien. De onmenschelijke toestand van Adela is eindelijk aan de ooren van het parket van Audenaerde gekomen. EEN VERSTROOIDE BRUIDEGOM, Maandag j.l, zou aldus de Daily Chronicle" in een kerk te Liverpool een huwelijk voltrokken worden. Het bruidje was tijdig aanwezig en wachtte met ongeduld op de kemst van haar toekomstigen echtgenoot, die echter niet kwam opdagen, De plcchtighiid weid daarom tot Woensdag uitgesteid, Na af- loop daarvan gaf de bruidegom een verkla- ring van zijn Avegblijven. Hij wilde namelijk zijn huwelijk voor ziijn ouders geheim hou- den, Toen hij nu Maandag zich .thuis wilde verkleeden voor de kerkelijke inzegening kwam hij tot de niet zeer aangename ont dekking, dat zijn mocder was uijgegaan en het huis had afgesloten, Hij died ver- scheidene pogingen om binnen te komen, daar hij in de verondersteiling verkeerde, dat de „papieren" zich in zijn ander cos- tuum bevonden. Al zijn moeite was echter vergeefs en daardoor geheel in de war ge bracht, was hij wat gaan wandelen, Naderhand kwam hij echter tot de er- varing, dat de bewuste papieren veilig en wel onder de berusting van zijn bruidje waren. DOODKISTEN VAN GIPS EN CEMENT, De Gemeenteraad van Aken heeft be sloten doodkisten van gips en van cement te laten vervaardigen en die beschikbaar te stel'.en voor degenen, weike door de hooge houtprijzen geen houten doodkisten vo<or hun overledenen meer kunnen koopen. EEN KONINKLIJK TEGENSTANDER. De volgende gebeurtenis schijnt overko- men te zijn aan een correspondent van de „Figaro": Op den weg naar Biarritz reed een mooie witte automobiel; een tweede, roode, auto passeerde het witte voertuig in voile vaart. De bestuurder van dezen auto scheen in zijn eer getast, versnelt zijn gang en wint terrein. Een strijd ontstaat, waarin ten slotte de tweede auto de overwinning behaalt. De overwinnende auto stopt voor de deur van een banketbakkerswinkel en ook de wit te automobiel houdt op dezelfde plaats stil, en tot groote verbazing van den eigenaar van den rooden auto bleek, dat hij tot tegen- stander den koning van Spanje had ge- had. Hij gaat op zij staan om den koning te laten passeeren, maar deze weigert met de woorden „Gaat u binnen, mijnheer, de overwin- naars gaan voor!" DOOR HET IJS INGESLOTEN. Het Noorsche exploratie-schip ..Conrad Holbo" uit Tromso is, naar de „Times" uit Christiania verneemt, sedert veertien dagen bij de kust van Groenland door ijs inge- sloten. Tot Zondagmorgen waren twee draadlooze berichten van het schip ontvan- gen, maar sindsdien heeft men er niets meer van vernomen. Gevreesd wordt, dat het schip onklaar is geworden of door het ijs is vernield en dat de bemanning van zestien koppen het heeft verlaten om over het ijs den vasten wal te bereiken. De Poolvaarder Gunnar Isachen bevond zich aan boord van de „Conrad Holbo". Er zal een hulp-expeditie worden uitge- zonden. VIJF ARBEIDERS DOOR GLOEIEND METAAL GEDOOD. De „Daily Mail" meldt het volgende tra- gische ongeval. Op de terreinen der firma Dorman, Long Co. te Ackham is Zaterdag een lading van 50 ton gesmolten metaal naar beneden gevallen, waarbij acht arbei- ders deerlijk gewond werden. Vijf hunner zijn inmiddels reeds overleden. Het gloeien- de metaal werd van den eenen oven naar een andere overgebracht, toen een staaldraad tusschen de hijschkraan en den draagbak doorbrak en de gesmolten massa naar be neden viel. Acht lieden die in de omgeving werkten, werden door het gloeiende metaal getnoffen, waardoor hun kleeren vlamvatten en zij hevige brandwonden opliepen. DE VROUW MOET VOOR DEN MAN ZORGEN. In de Fransche bladen komt een bericht voor uit New-York omtrent een vonnis, dat een ware revolutie beteekent in de jurispru dence en de tot nu toe geldende zeden. De rechtbank te Los Angeles verooideelde namelijk een vrouw tot het betalen van een uitkeering aan haar man en wel tot een be drag van 5 dollar per week. De man verklaarde niet in staat te zijn tot werken, terwijl zijn vrouw 150 dollar per maand verdiende. De rechter wees den eisch toe, overwegen- de, dat diegene, van de beide echtelieden, die daartoe in staat is, de zorgen voor bei- den moest dragen, indien de omstandig- heden zulks noodzakelijk maken. HULST, KOEWACHT, St. JANSTEEN. ZAAMSLAG SCHEEPVAARTBEWEGING. 8 Sept. Ned. s.s. Winterswijk, 9080 M3., fosfaat van Stax voor Sas van Gent Eng. s.s. Yokefleet, 2327 M3„ kolen, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Skelwith Force, 1676 M3„ kolen van Newcastle voor Gent. Ned. motorsch. Zeehond, 530 M3., kolen van Hull voor Ter Neuzen. Eng. s.s. Jolly Mary, 1037 M3., kolen, van Sandwich voor Gent. Eng. s.s. Eskwood, 2237 M3., kolen, van Goole voor Gent. Eng. s.s. River Crake, 1892 M3„ stukgoed, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Bowling, 2345 M3„ stukgoed, van Leith voor Gent. 9 Sept. Eng. s.s. Trentwood, 2237 M3„ kolen, van Goole voor Gent. Noorsch s.s. Bonn, 2719 M3., steenen, van Karlshamm voor Gent. Eng. s.s. Auricula, 2307 M3., kolen, van Boston voor Gent. Eng. s.s. Blackcock, 1393 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. Eng. s.s. Stream Fisher, 1350 M3„ ledig, van Nieuwfloort voor Gent. Eng. s.s. Nidd, 2818 M3., stukgoed, van Goole voor Gent. Fransch s.s. Depe. Andre Thome, 5694 M3.. kolen, van Swansea voor Gent. Italiaansch s.s. Lucia, 7751 M3., fosfaat, van Duinkerken voor Gent. Nederl. s.s. Alkaid, 8024 M3., kolen, van Port Talbot voor Sluiskil. Eng. s.s. Dryburgh, 3825 M3., stukgoed, van Gent naar Leith. Eng. s.s. York, 3202 M3., stukgoed, van Gent naar Hull. Eng. s.s. Greatend, 4232 M3„ ledig, van Gent naar Newcastle. Noorsch s.s. Solaas, 341 M3., ledig, van Gent naar Middlesbro. Fransch s.s. D'Obree, 4320 M3., ledig, van Gent naar Duinkerken. Zweedsah s.s. Use, 1020 M3., ledig, van Gent naar Antwerpen. Amer. s.s. Shickshinny, 14442 M3., restlading, van Gent naar Antwerpen Amer. s.s. Abercos, 17198 M3., ledig, van Gent naar Galveston. Eng. s.s. Ardgarth, 2178 M3., ijzer, van Ter Neuzen naar Swansea. 10 Sept. Eng. s.s. Madame Dorette, 2248 M3., kolen, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Dotterel, 4925 M3., stukgoed, van Glasgow voor Gent. Eng. s.s. Palmston, 1314 M3., kolen, van Sandwich voor Gent. Eng. s.s. Creek Fisher, 2064 M3., kolen, van Burryport voor Gent. Eng. s.s. Noss Head, 1738 M3., kolen, van Dysart voor Gent. Eng. s.s. Enfield, 5822 M3., kolen, van Cardiff voor Gent. Belg. s.s. Condroz, 3177 M3., kolen, van Swansea voor Gent. Eng. s.s. Yokefleet, 2327 M3., ledig, van Gent naar Goole. 11 September. Eng. s.s. Jolly Mary, 1037 M3., ledig, van Gent naar Antwerpen. Eng. s.s. Skelwith Force, 1676 M3., ledig, van Gent naar Londen. Duitsch s.s. Jade, 2953 M3., kolen-, van Methil voor Ter Neuzen. Duitsch s.s. Pontos, 841 M3., ledig, van Hamburg voor Gent. Duitsch zeel. Reichsanzeiger, 1902 M3., hout, van Trangsund voor Gent. Eng. s.s. Hunstanworth, 7298 M3., ledig, van Gent naar Hartlepool. Fransch s.s. Moncousu, 3805 M3., ledig, van Sas van Gent naar New-Castle. Eng. s.s. Otto, 2367 M3., stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Trentwood, 2237 M3., ledig, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Nidd, 2818 M3„ stukgoed, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Stream Fisher, 1350 M3., fosfaat, van Gent naar Exmouth. (Wetteltjke Tqd). D A G E N. Voorm. Nam. Zaterdag 15 Sept. 5.24 5.47 Zondag 16 a 6.11 6.36 Maandag 17 a 7.03 7.33 Dinsdag 18 a 8 07 8.46 Woensdag 19 a 9.31 10.16 Donderdag 20 u 11.02 11.42 Vrijdag 21 a 12.18 GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering- van Dinsdag 4 September 1923, des voormiddags 10 ure. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, A. E. C. Kruijsse, Ph. j. van Dixhoom, J. Weijns, J. M. Baert, F. Dielepian, J. de Feijter, M. W. Koster, Ed. van de Casteel, A. 't Gilde en P. de Feijter. Secretaris de heer J. L. J. Maris. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Aan de orde komt: 1. Installatie leden van den raad. De VOORZITTER noodigt de leden uit tot het afleggen van den zuiverings- en van den ambtseed, waaraan door alien wordt voldaan. De VOORZITTER: Mijne heeren. Bij deze eerste vergadering van den raad, zooals hij nu is samengesteld, ben ik zoo vrij U alien een hartelijk welkom toe te roepen. Waar U alien zoo juist plechtig in mijne handen de eeden hebt afgelegd van trouw aan de Grondwet, trouw aan de wet en trouw aan de verordeningen, en beloofd hebt de belangen der gemeente Axel te zullen voorstaan en te zullen bevorderen, hoop ik, dat ieder van U1 daaraan steeds zult denken, alvorens over een zaak door U een beslissing zal worden ge- nomen. De tijd, die wij thans beleven is zeer ernstig, daarom wordt van U veel gevraagd. Door U kan dan ook veel worden bijgedragen tot het welzijn van deze gemeente. Mijne heeren, ik stel mij zoo voor, dat, ge- zien de versehillende partijen in deze verga dering aanwezig, dat het herhaaldelijk zal voorkomen, dat de rndkriingen tegenover elkan- der staan. Dit evenwel behoeft geen bezwaar te zijn om den aangenamen toon en wijze van bespreking, zooals die steeds bij den ouden raad was, te doen bestendigen. Ik hoop, dait ieder van U na afloop van deze zittingsperiode met voldoening op het geleverde werk mag terugzien. Als Voorzitter, mijne heeren, roep ik uwen steun en medewerking in, opdat ik met TJ de belangen van Axel mede moge dienen. Moge God voor de taak, waarvoor U ge- roepen zijt, daartoe de krachten geven. Met deze woorden, mijne heeren, vevzoek ik U uwe zetels in te nemen. 2. Benoeming van Wethouders. De VOORZITTER verzoekt over te gaan tor, het benoemen van wethouders en noodigt de heeren Dieleman en Koster uit, met hem het stembureau te vormen. Bij de eerste stemming worden op den heer J. M. Oggel uitgebracht 6 stemmen, terwijl de heer A. E. C. Kruijsse 4 stemmen verkrijgt en 1 biljet bianco is, zoodat de heer J. M. Oggel gekozen is. De VOORZITTER: Is de heer Oggel bereid deze benoeming aan te nemen? De heer OGGEL: Onder dank aan de leden, die hunnen stem op mij uitbrachter, verklaar ik de benoeming met Gods zegen en hulp e aanvaarden en hoop mijne beste krachten te mogen wijden aan de belangen der gemeente in goede samenwerking met U, mijn collega, en leden van den raad. Alsnu wordt overgegaan tot stemming voor de tweede vacature. Op den heer M. W. Koster zijn uitgebracht 6 stemmen, terwijl de heer A. E. C. Kruijsse 4 stemmen verkrijgt en 1 briefje bianco is, zoodat gekozen is de heer M. W. Koster. De VOORZITTER: Mag ik den heer Koster vragen, of hij bereid is deze benoeming te aan vaarden De heer KOSTER: Ja, mijnheer de Voor zitter. Ik dank de ledqp die hunnen stem op mij uitbrachten en hoop al mijn krachten te geven aan de vervulling van deze taak in het belang der gemeente, het vertrouwen uitspre- kende, dat ik daarbij op Uwe hulp en die van mijn collega en leden van den raad zal mogen rekenen. De VOORZITTER: Ik feliciteer U beiden met Uwe benoeming tot lid van het dagelijksch bestuur dezer gemeente, zeg U gaarne mijne voile medewerking toe en hoop, dat de uitoefe- ning van dit ambt ook in deze periode trimmer tot moeilijkheden aanleiding zal geven. 3. Benoeming van leden van de Gascom- missie. De VOORZITTER deelt mede, dat in de Gas- commissie zitting hadden de heeren Koster, Baert en De Kraker. Uitgebracht worden 11 stemmen. Hiervan verkrijgen de heeren J. M. Baert 9 stemmen en de heeren J. de Feijter en A. 't Gilde ieder 1 stem, zoodat gekozen is de heer J. M. Baert. Op de desbetreffende vraag van den Voor zitter verklaart de heer Baert, onder dankbe- tuiging voor het vertrouwen de benoeming te aanvaarden en weder als vorige maal zijn plicht trachten te doen. Voor het tweede lid verkrijgen bij eerste stemming de heeren J. de Feijter 5, A. E. C. Kruijsse 3, A. 't Gilde 2 en Ph. J. van Dixr hoom 1 stem. Daar niemand de volstrekte meerderheid heeft, wordt overgegaan tot een tweede vrije stemming. De uitslag hiervan is, dat gekozen wordt de heer J. de Feijter met 6 stemmen. Op den heer A. E. C. Kruijsse zijn 3 stem- men uitgebracht en op den heer A. 't Gilde 1 stem, terwijl 1 biljet van onwaarde was. De heer DE FEIJTER verklaart, op de desbetreffende vraag van den Voorzitter, de benoeming onder dankbetuiging te aanvaarden. Bij de stemming voor het derde lid wordt gekozen de heer A. E. C. Kruijsse met 9 stemmen, terwijl de heer A. 't Gilde 2 stem- men verkrijgt. De VOORZITTER vraagt den heer Kruijsse of deze de benoeming aanvaardt. De heer KRUIJSSE verklaart, hoewel zijn benoeming op prijs stellende, altijd nog op hetzelfde standpunt te staan als vier jaren geleden, dus geen benoeming te willen aan vaarden van een college dat zoo partijdig is om een richting, die hier ook vertegenwoordigd is, voorbij te streven bij het bezetten van een plaats in het dagelijksch bestuur en hiermede geen rekening schijnt te willen houden. Bij de nu volgende nieuwe stemming worden uitgebracht op de heeren P. de Feijter 5 en A. 't Gilde 3 stemmen, terwijl de heeren Ph. J. van Dixhoom en F. Dieleman ieder 1 stem verkrijgen en 1 briefje bianco. Bij de tweede vrije stemming verkrijgen de heeren P. de Feijter 5 en A. 't Gilde 4 stem- men, de heeren Ph. J. van Dixhoorn en F. Die leman ieder 1 stem, zoodat herstemming moet plaats vinden tusschen de heeren P. de Feijter en A. 't Gilde. De uitslag hiervan is, dat de heer P. de Feij ter gekozen wordt met 6 stemmen. De heer A. 't Gilde verkrijgt 3 stemmen. De heer P. DE FEIJTER zegt, ofschoon hui- verig als nieuw raadslid de benoeming te aan vaarden, steunende op zijn collega's de benoe ming aan te nemen. De VOORZITTER dankt de heeren voor hun- ne beslissing en hoopt weder aangenaam met de commissie te mogen samenwerken. 4. Vaststelling notulen. De VOORZITTER deelt mede, dat de no tulen van de raadszitting gehouden op 7 Aug. in druk zijn verschenen en de leden toegezon- den. Hij vraagt of een der leden bezwaar heeft tegen vaststelling dezer notulen. Niemand hiertegen bezwaar hebbend, worden deze met algemeene stemmen ongewijzigd vast- gesteld. 5. Omvraag. a. De heer OGGEL: Ik wensch mijn dank uit te spreken voor de woorden bij den aanvang der zitting door den Voorzitter gesprjlifcn en hoop, dat er een goede verstandhouding zal heerschen en samenwerking zal zijn, waardoor de belangen der gemeente het best worden ge- diend. Dat wij trouw aan de eed zullen hande- len en slechts een doel voor oogen staat: het heil der gemeente, dan valt niet te betwijfelen of de vruchtbare debatten zullen gepaard gaan met aangename besprekingen. Dat Gods Zegen op onzen arbeid moge rusten. b. De heer't GILDE: Aanvankelijk was ik voornemens als jongste raadslid de traditie om op de eerste vergadering niet het woord te voeren te handhaven, doch aangezien bij de in stallatie u eenige woorden heeft gewijd aan het betreden onzer partij in deze zaal, wil ik toch gebruik maken van de gelegenheid om een heerschend misverstand uit den weg te ruimen, al geef ik gaarne toe, dat dit niet zal gaan bij degenen, die vooroordeelen tegen ons hebben. 't Is juist deze categorie die het altijd voor- stelt alsof wjj in het oppositie voeren en in het uitoefenen van afbrekende critiek onze kracht zoeken, maar niets is daarvan aan, doch waar noodig zullen wij hierin niet malsch zijn. Er blijkt echter uit, dat men niet voldoende acht slaat op hetgeen geschiedt in alle gemeente- raden, staten en Kamers, aan de hand van de feiten men zou kunnen zien, dat onze partij eene is van opbouw, niet van afbraak. Men moet wel met blindheid geslagen zijn dit niet te bemerken. Ik spreek de hoop uit, dat de geest des tijds een meer democratische geest over dit college zal vaardig doen worden. Of dit zal worden bereikt, ik weet het niet, maar dat onze stem niet zal zijn een stem roepende in de woestijn. Niettegenstaande dit zal ik het voile aandeel van de bestuurstaak op mij nemen, streng vasthoudende aan de punten neergelegd in ons gemeente-program. Rekening houdende met de economische po- sitie, kan liier ondanks alles nog veel gedaan worden ten opzichte van de op de gemeente rustende taak om te voorzien in algemeene nooden en behoeften, ik bedoel hier o.a. ver- mindering van belastingdruk en bestrijding van de werkloosheid. Ik zal hier echter niet verder over uitweiden, in de verkiezingsdagen hebben wij het van de daken luide uitge- schreeuwd, en ben mij bewust het niet op onzen weg ligt hier verkiezingsredevoeringen te hou den. Ik sta er echter op hier als vertegenwoor- diger der arbeiderspartij deze korte verklaring af te leggen. Men zal mij tegemoetvoeren, dat ik belangenpolitiek voer, doch ik wijs dit met stelligheid van de hand, maar vraag: s*elt gij u dan voor, de gemeenschap en de gemeente- belangen te kunnen dienen zonder rekening te houden met de arbeiders die 9/10 van de be- volking uitmaken Dat gaat niet. Evenwel zal er in vele opzichten zijn samen te werken en al mochten er ook eens principieele verschil- len bestaan, dan zal er toch veel zijn te berei ken, niet alleen voor de arbeiders maar ook voor den bloei en vooruitgang der geliefde ge meente Axel. c. De heer F. DIELEMAN: Ik was eigen- lijk niet voornemens het woord te voeren, maar door het eigenaardig verschijnsel, dat de heer 't Gilde zich aanmatigt als zou hij hier optre- den als vertegenwoordiger der arbeiders, wil ik er hem toch wel op wijzen, dat hij zich vergist indien hij zulks meent. Immers de arbeiders vaardigen hem niet naar den raad af maar zijn partijgenooten der S. D. A. P., en moet hij niet uit het oog verliezen, dat de meerderheid der arbeiders niet tot de S. D. A. P. behoort, maar rechts is, en dat tot de anti-revolutionnaire-, christelijk-historische en katholieke partij veel meer arbeiders behooren en hij dus het recht mist te doen voorkomen alsof hij namens of voor de arbeiders zou spreken. Het optreden van hem toont zijn eenzijdigheid, in plaats van in samenwerking de algemeene belangen der gemeente te bevorderen. De heer 't GILDE: Het verheugt mij, dat de heer Dieleman het woord gevoerd heeft want er blijkt uit, dat hij mijne woorden ver- keerd opvat. Ik heb gememoreerd de belangen der arbeiders in het algemeen, dus onverschil- lig van welke huize ze zijn, dat laat mij koud. Waar de arbeiders in het gedrang komen daar zal men mij op de bres vinden. Ik zie uit deze woorden echter, dat wij meermalen tegenover elkander zullen komen te staan. De heer Diele man heeft, ik moet het erkennen, meerdere malen voor de belangen der arbeiders gespro- ken, maar waar hij meent mij de handschoen te moeten toewerpen, dan verklaar ik, dat ik de handschoen zal oprapen. Maar ondanks dit al les hoop ik, dat wij toch vruchtdragen i zullen mogen arbeiden in het belang der gemeente. Niemand meer het woord verlangende, sluit de VOORZITTER, na het uitspreken van het dankgebed, de vergadering. Huwelijks-aangiften. 11 Aug. Gustaaf Nijs, oud 24 j.. jm. en Louisa Augustina Prenen, oud 23j.,jd. Huwelijks-voltrekkingen. 7 Aug. Rudolf Johannes Andreas Adriaansens, oud 31 j., jm. en Mathilda Louisa Maria Fassaert, oud 25 j., jd. 8 Aug. Karel Lodewijk De Smet, oud 24 j., jm. en Maria Charlotta de Bruijn, oud 21 j., jd. 29 Aug. Gustaaf Nijs, oud 24 j., jm. en Louisa Augustina Prenen, oud 23 j., jd. Geboorten. 2 Aug. Maria, d. van Aloysius Audenaert en van Anna Adiiana Kaijser. 3 Aug. Florent Madeleine, z. van Alois Frans Verwilligen en van MariaJustina van Landeghem. 17 Aug. Anna Josephina Florentina, d. van Petrus Alphonsus Krieckaert en van Josephina Paulina Florentina Muller. 18 Aug. Willy, z. van Gijsbrecht van de Voorde en van Florentina Volleman. 19 Aug. Maria Coleta Norbertina, d. van Johannes Thomas Blommaert en van Gusta Maria Janssen. 21 Aug. Eduardus Alphons, z. van Alfred Constand de Nijs en van Louisa Maria Koemans. 29 Aug. Francies Theophiel, z. van Charles Ludovicus Segers en van Clemense Maria Verhoeven. 31 Aug. Willem Theodoor Marie, z. van Constantinus Bogaert en van Maria Emilia Mathilda Brassel. Overlijden. 7 Aug Johannes de Schaepmeester oud 59 j., echtg. van Maria Coleta Meul. 23 Aug. Francisca Joanna Dumoleijn, oud 82 j wed. van Bruno Cattoir. 26 Aug. Jesephus Jacobus Maas, (van Graauw),oud 15 jz. van Cornelis Johannes en van Rosa lia Berting. 27 Aug. Jan Francies de Blok, oud 52 j., echtg. van Marie Paulina van de Brande. 28 Aug. Alphonsus Cornelis van Bastelaar, (van Stoppeldijk) oud 33 j., echtg. van Cecilia Pieters. Huwelijks-Voltrekkingen. 2 Aug. Adrianus Dors- man, oud 28 j., jm. en Anna Maria Siemes, oud 32 j., jd. 8 Aug. Joseph Raes, oud 31 j., jm. en Bertha Leonie de Schepper, oud 20 j., jd. Ludovicus de Schrijver, oud 40 j., weduwn. van Julie Marie de Koninck (van Stekene), en Helena Rombaut, oud 24 j., jd. Geboorten. 6 Aug. Jose Clementina, d. van Ur- banus Rammeloo en van Josephine Maria de Mul. Maria Magdaleine, d van Henricus Baert en van Leonia van Hove. 10 Aug. Gerard Camille, z. van Edmond de Vos en van Maria Magdalena de Letter. 16 Aug. Franciscus Eduardus, z. van Cerilles Mar tens en van Ida Josephina Gijsel. Carolus Ludovi cus Franciscus, z. van Camillus Maria de Gronckel en van Martha Angelina Schalkens. 18 Aug. Irena Maria Agnes, d. van Carolus Ludovicus Ceelaert en van Maria Theresia de Maeijer. Overlijden. 1 Aug. Leonie Marie Martens, oud 66 j., weduwe van Josephus Eduardus de Beule. 11 Aug. Amelia Francisca Strooband, oud 62 j., wed. van Dominicus Verschraegen. 20 Aug. Rudolf Henri Agnes Geerards, oud 6 m., z. van Arthur Petrus en van Marie l lorentina Brandt. 25 Aug. Gustaaf de Pau, oud 68 j., weduwn. van Josephina Marie Ongenae. Stephanie van Vooren, oud 82 j echtg. van Eduar dus de leeschouwer. 30 Aug Natalia Ludovica de Winne, oud 63 j., echtg. van Leonardus de Dauw Huwelijks-aangiften. 20 Aug. Erniel Vervaet, oud 22 j.. jm. en Josephina Maria van Goethem, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkirg. 10 Aug. Ilotore Roels, oud 22 j.. jm. en Margaretha Ongena, oud 20 j jd. Oeboorten. 6 Aug. Irena Margaretha, d. van Karel Lodewijk de Geert en van Valentia Boussen. 14 Aug. Anna Maria, d. van Franciscus Strooband en van Milania Maria Strobbe. 22 Aug. Emelda Maria, d. van Josephus de Bruijn en van Maria Emelia de Kim. 25 Aug. Camillus, z. van Maria Catharina r rankevijle. 27 Aug. Joseph Marie, z. van Leopold us Jozel Pieters en van Maria Delphinia van Duijse. Overlijden. 18 Aug. Aloijsius Buijsrogge, oud 52 j., echtg. van Clotilda Maria Agnes Bleijenberg. Huwehjks-Vohrekring. 2 Aug. Salomon de Putter, oud 33 j., jm. en Adriana Balkenende, oud 24 j., jd. Geboorten 1 Aug. Marinus, z. van Jannis Neufeglise en van Martha Geertruida de Vos. 5 Aug. Jan, z. van Adolf van Arenthals en van Elizabeth Jansen. 6 Aug. Pieter Johannes, z. van Krijn Hamelink en van Janneke de Visser. 7 Aug. Jacobus, z. van Krijn Hamelink en van Elizabeth Jozina Hamelink. 9 Aug. Willem Jan, z. van 'eter Arij Petrus Dieleman en van Johanna Maria van Hoeve. 13 Aug. Cornelis, z. van Jacobus van Doeselaar en van Levina Buijze. 19 Aug. Jan Cornelis, z. van Pieter den Hamer en van Jacomina Jacoba Sol. 25 A ug. Cornelis, z. van Adriaan Bare- rnan en van Cornelia van der Hooft. Overlijden. 16 Aug. Johannes Jan van de Voorde, oud 3 m., z. van Marinus Pieter en van Janna Cor- nehssen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 7