PMaizena PREDIKBEUKTEN. 6EMEN8DE BERICHTEN. TER NEUZEN, 14 Sept, 1923, REDDING VAN SCH1PBREUKEL1NGEN. Op 19 Juni 1922 passeerde het stoomschip Helena", van A. C. Lensen's Stoomvaart- mahtschappij te Ter Neuzen nabij Kaap Bon in de Middellandsche Zee een wrak, waarop zich schipbreukelingen bevonden. Het weer was ruw, de zee hoog, er woei een harde wind uit het W. N. W. Na ge houden scheepsraad werd besloten bij te draaien en een boot over boord te zetten. Het mocht aan den 3en stuurman H. Visser en de matrozen L. van der Peijl, M. van der Klooster en J. C. Dooms gelukken, de 5 schipbreukelingen van de Italiaansche vis- schersboot Justafina Sronda" te redden en behouden aan boord te brengen. Het bestuur van de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreuke lingen heeft voor deze redding den prijs Robin toegekend uit het eerste fonds Robin, „waarvan de rente jaarlijks zal worden aan- gewend tot het uitreiken van een premie, voor de redding van de geheele of gedeel- telijke equipage van een schip, dat zich in dreigend gevaar ter zee bevindt". CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Zaamslag, Ds. I. v. d. Molen, te Zierikzee. PROVINCIAAL COM1TE. In wording is een provinciaal comite voor steun aan Japan, zulks door samenwerking tusschen den burgemeester van Middelburg, die aangezocht was een comite op te rich- ten. en de Pnovinciale vertegenwoordigers van het Ned. Roode Kruis, die ook reeds in die richting werkzaam waren. HET REGEER1NGSJUB1LEUM VAN ONZE KONING1N TE GENT. Wij ontvingen een programma van het feest dat door een comite waarvan deelma- ken de heeren H. J. Goemans, consul der Nederlanden, Joh. van der Sc'hoot, L. Holt- rioter. J. J. H. Visch, L. Godschalk, J. G. van Dillewyn, J. Andriesse, T. Tieseema, L. Goudstikker, H. Heyman, H. G. Alink, en P. de Maat, alien te Gent, is ingericht op Zaterdag 29 September, 's avonds 7 uur, in de groote zaal der Melomanen, Savaen- straat te Gent. Behalve verschillende toespraken, bevat het programma muziek- en zangnummers, voordrachten en tooneel. A lie Nederlanders, die lust zouden gevoe- len het feest bij te wonen, zijn, naar men ons tevens bericht, van harte welkom. HULST. Benoemd tot onderwijzer aan de Neutr. Bijz. U. L. O.-school te Bergen op Zoom, de heer F. H. Meyers, te Hulst. LAMSWAARDE. Geslaagd te Rotterdam voor het examen hoofdacte, de heer H. J. Wijn alhier. KOEWACHT. Te Nijmegen is op 63jarigen leeftijd over- leden de heer G. Th. Kievenaar, van 1886 1889 hoofd der school te St. Andries, onder deze gemeente. WESTDORPE. Woensdagmiddag werd, terwijl net graan gedorscht werd, een tas stroo plotseling door het vuur aangetast, waardoor de schuur en het wagenhuis van den landbou- wer C. Dellaert totaal in de asch gelegd werden. De dorschmachine en de motor, benevens een groot aantal tandbouwwerktuigen wer den eveneens een prooi der vlammen Een aantal duiven, die in de gebouwen woonden, bleven zoolang boven het vuur rondcircelen, tot zij met vefbrande vleugels omlaag stortten en jammerlijk in het vuur omkwamen. Ook een aantal benzinebussen gevuld en ongevuld, kwamen tot ontploffing. De inmiddels toegeschoten brandspuiten van de gemeente en uit Sas van Gent konden wegens watergebrek slechts weinig of geen hulp verleenen. De schade is aanzienlijk, daar de ge bouwen slechts laag en de verbrande oogst in't geheel niet verzekerd is. Zondag 16 Sept. 1923. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. RECHTZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 14 September de volgende vonnissen uitge- PJ. D., oud 58 j., arbeider te Retranchement, is wegens mis'handeling veroordeeld tot ,f 15 boete of 15 dagen hechtenis. J. A. R., oud 23 j., gareelmaker te llonte- nisse; A. S., oud 26 j., matroos te Gent; A. H. v. L., oud 18 j., cafehouder te Hontenisse, zijn wegens alsvoren alien vrijgesproken. E. F. V., oud 23 j., landbouwer te Graauw, is wegens beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen hechtenis. C. v. W., oud 24 j., landbouwersknecht zonder vaste woonplaats, gedetineerd, is wegens diefstal veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voor- arrest. P. F. de M., oud 20 j., koopman te Groede, is wegens wederspannigheid veroordeeld tot f 25 boete of 25 dagen hechtenis. E. J. v. L., oud 50 j., schoenmaker te Stoppeldijk, is wegens beleediging veroor deeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. A. de M., oud 56 j., schippersknecht te Philippine, is wegens strooperij meteenkrui- wagen veroordeeld tot /10 boete of 10 dagen hechtenis. F. J. de M., oud 22 j., visschersknecht te Philippine, is wegens alsvoren veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hecht. Door de Belgische regeering is de uit- levering gevraagd van K. L. R., geboren te Meerdonck, oud 49 j., landbouwer te Clinge, thans gedetineerd te Middelburg. Tegen genoemden persoon was door den onderzoekrechter te Dendermonde een bevel van aanhouding afgegewen, wegens poging tot moord, gepleegd te St. Gilles Waes op 15 Jul! j.l. Woensdag j.l. kwamen ter rol van de openbare civiele terechtzitting der arrondis- sements-rechtbank te Middelburg 247 zaken voor, hetgeen wel als een bewijs mag wor den beschouwd, dat de menschen de proce- deerlust nog niet hebben verloren. VERDRONKEN. Maandagmiddag is in Leiden in den Heerensingel een vierjarig knaapje, dat alleen uit de frobelschool naar huis ging, in het water geraakt en verdronken. De moeder van het kind wordt, na een operatie te heb ben ondergaan, in het Academisch zieken- huis verpleegd, de vader, die het jongentje uit de school zou halen, vergat zich in de kroeg en liet den kleine met dit noodlottige gevolg aan zijn lot over. AANGEREDEN. za INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. (Wordt vervolgd) Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. Sluiskil. Hoek. Zaamslag. Axel. Sas van Gent. Philippine. Hoek. 94 u., dhr. A. van Os, zendeling onder Israel en 2 u., Ds. A. Timmerman, Bediening van den H. Doop. 94 u. en 2 u dhr. L. Dek. 94 u. en 24 u., Ds. E. Raams. 94 u., dhr. Kammeijers, zendeling onder Israel en 2 u., Ds. G. van Dis. 94 u., Ds. A. Timmerman en 2 u., ,(hr. A van Os, zendeling onder Israel. 94 u., Ds. H. Akersloot van Houten Eoos. 2 u., Ds. H. Akersloot van Hoiiten Roos. Gereformeerde Kerk. 94 u. en 24 u. (Zomertijd), cand. Smilde van Heerenveen. Ckr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag 94 u. en 24 u., leesdienst. Gereformeerde Gemeente. Vlooswijkstraat Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 u. (oude tijd), Ds. Neerbosch. Oud-Gereformeerde Gemeente. (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 u. (oude tijd), leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer". (Kerkhoflaan) Ter Neuzen. 54 u Evangelisatie. R. K. Kerkdiensten te Ter Neoaen. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7, 84 en 10 uur. Namiddags om half drie Lof. gekookt en dan koud gegeten met Maizenavla vormen een heerlijk en gezond nagerecht. Het is nu tijd om het te probeeren. Let op het sluitzegel, waar- mee onder en boven elk pakje Honig's Maizena is afgesloten. AefojR t. Tusschen Heeze en Geldrop (N.-B.) is Zondagavond de 45jarige ongehuwde Van Weert uit Leemde, die zich daar per rijwiel bevond door een auto uit Eindhoven aange- reden. De man sloeg tegen den grond en overleed bijna onmiddellijk. Een achtjarig zoontje van een inwoner van Aalsmeer geraakte toen hij Maandag- morgen uit school kwam, onder een rijwiel, met het treurig gevolg, dat hij enkele oogenbtikken daarna overleed. OM VIJF CENT Te Oss werd P. v. d. G. bii een twist zoodanig met een mes aan borst en hals verwona, dat overbrenging naai' het zie- kenhuis noodig bleek, De vermcedelijke dader, B, werd in hechtenis genomen, De ruzie ontstond over het tfer leei vragen van vijf cent, Een kapelaan had reeds e r- der de vechtersbazen gescheiden, doch bij een weder elkander ontmoeten had het bloedig treffen plaats, NOODLOTTIGE VERGISSING, Een moeder te Almersfoortt wilde haar kleintje van 5 maanden een lepeltj© abdij- siroop toedienen, In de haast nam zij het fleschje lysol, ten ontsmettingsvlpeistof. eventens van bruine kleur Hoewel de v©rgissing dadelijk werd ge- merkt, heeft geneeskundige hulp het over riden van bet kindje niet kunnen' voor- komen, ALLEEN OP HET EILAND WRANGEL. Harold Noice, de leider der expeditie, die naar het eiland Wrangel is gegaan om de overlevenden van het gezelschap, dat er in 1921 heenging, te redden zij vond naar men weet alleen het Eskimo-meisje Ada Blackjack in leven heeft aan de „Daily News" nadere bizonderheden geseind over het wedervaren van het meisje, dat na den dood, ten gevolge van scheurbuik, van den op het eiland gebleven Engelschman Knight, in Juni, al besloten had nog een winter op het eiland door te brengen. De drie andere Engelschen zijn vermoedelijk omgekomen bij een poging om per slede het vasteland van Siberie te bereiken. Voortdurend leefde zij in angst voor ronddolende ijsbergen en zij leerde zichzelf een geweer afschieten en val- len te zetten. Den nacht voor zij door de hulpexpeditie gered werd, droomde zij de tuit van een boot te hooren en toen zij 's morgens de fluit van de Donaldson", het schip der expeditie, hoorde terwijl zij haar schamel ontbijt van thee, gedroogd eendenvleesch en zeehondenolie bereidde, kon ze nauwelijks gelooven, dat zij niet droomde. Toen het gezelschap tot de ervaring kwam, dat er geen voldoende voedsel was om den winter door te komen, werd besloten te trachten Siberie te bereiken. Ada maakte nieuwe kleeren voor de vertrekkenden, Crawford, Maurer en Galle, terwijl de zieke Knight achterbleef bij haar. Men vertrok den 28sten Januari 1923. Den dag na hun vertrek stak er een vreeselijke storm op, die drie dagen duurije. Knight moest door zijn ziekte al spoedig in zijn slaapzak blijven en tot het eind toe verpleegde Ada hem onver- moeid. De eenige redding voor zijn ziekte, scheurbuik, was gelegen in het verkrijgen van versch vleesch, en zoo ging Ada er toe over vallen te zetten voor vossen, doch daar de toestand van Knight haar voortdurende aandacht vroeg, ving zij er slechts enkele. Toen de winter voorbij was en de vogels terugkeerden, was er wild in overvloed, maar toen was het al te laat. Knight kon nog alleen maar pap verdragen en den 22en Juni stierf hij, Ada achterlatend met een katje als eenig gezelschap. Zij ging zich oefenen in het schietcn. Zoo schoot zij eens een zeehond, doch toen zij haar buit wilde gaan halen, stond er ineens 'n groote ijsbeer tichter haar. Zij rende weg naar haar tent en intusschen deed de beer zich te goed aan Men zeehond. Toen zij gered werd, was zij aan het werk aan een net om zeehonden te vangen. Ook had zij een linnen bootje gemaakt om de eenden te halen, die zij geschoten had. Zij had nog 12 Engelsche ponden beschimmeld brood over, dat zij gespaard had voor den komenden winter, als er niet veel te jagen zou zijn. Naar de meening van den heer No'ce was het mislukken der expeditie van 1921 meer te wijten, aan gebrek aan ervaring in de zee- hondenjacht dan aan het ongastvrije van het land. Er waren ook groote aantallen wal- russen, maar voor de jacht daarop is een boot van huiden noodzakelijk. De .boot van 300 pond gewicht, die zij bezaten ,was daar- voor vrijwel waardeloos. Noice heeft dertien Eskimo's en een blanke op het eiland ge- laten om de kojonie voort te zetten. Zij hebben voedsel voor twee en ammunitie voor drie jaar. ZIJN HART BRAK VAN DE MILLIOENEN, Slapende rijk te worden kan soms h«ei gevaarlijke gevolgen hebben, Men ga maar te rade, Voor eenige maanden overleed te Nizza een millionnair, met name Francois Paie- gry, Afstarnmelingen waren er niet, en na- bije familie ev©nmin, Dus ging een stam- boomkundige zich aan het werk zetten, Dm uit te visschen, welk ver famifieM in aanmerking kwam de millioenen te er ven, Na eindeloos gesnuffel ontdekte de stamboemkundige een man, die in den 37sten graad nog „familie" was en tcevahig ook Francois Palegry heette, Alleen, hij was voddenraper, had nog een vrouw en drie kleine kinderen, en woonde te Pcrgig- nan, De voddenraptr ging op weg naai' Niz- zoodra er bericht kwam,, dat hij daar te yerschijnen had voor notaris^en-Die. Toen hi) hoorde, dat hij millionnair gevvor den was, brak 's voddenrapers hart en hij stieerf op de plaats waar hij zat, De voddenrapersvrouw woont nog ste.-ds in haar krotje, alhoewel haar kinderen mit- lionairtjes geworden zijn, De vrouw moet ganschelijk beduusd zijn van al die rij- kigheid, waarmede zij, nog ste ds in de war over het ellendige verlies van haar man, geen raad weet, BLASe! Een apotheker te Bussum overhandigde een 5-jarig klantje de klaargemaakte medi- cijnen en wilde hem op een handjevol dropjes tracteeren, De kleine jongen nam ze echter niet aan, maar zeide met ghen- zenlooze tninachting, Dankie, me moeder heb zelf 'n snoep- winkel, Ook ai blase GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. Vergadering van Dinsdag 4 September 1923, des namiddags 1,30 uur. Voorzitter de heer Joh. de Feijter, Burge meester. Tegenwoordig de leden: A. de Feijter, C. A. Wisse, S. van rioeve, D. G. Koopman: A. de Koeijer, M. Kaijser, W. van Petegem, D. Dees, C. H. H. Wisse, M. Dekker en A. Haak. 1. Opening. De VOORZITTER opent de vergadering, door het uitspreken van het gebedsformulier. 2. Beeediging raadsleden. Op uitnoodiging van den VOORZITTER leggen de leden den bij de wet voorgeschreven ambtseed en daarna den zuiveringseed af. De VOORZITTER feliciteert de heeren, doch wijst hen er op, dat zij thans een zware taak op zich genomen hebben. De oogen van de gansche gemeente zijn thans op hen gevestigd om na te gaan hoe zij als lid van dezen raad hunne taak zullen Vervullen. Het is een moei- lijke tijd, waarin zij geroepen worden mede te werken aan het besturen dezer gemeente. De zaken gaan naar beneden en als gevolg daar- van vloeien de middelen niet meer zoo als en kele jaren terug. Hij hoopt, dat God alien wijs- heid en kracht zal geven om de gemeente te regeeren tot welzijn der ingezetenen, dat de leden alle hun geschonken krachten en gaven zullen aanwenden om hem ter zijde te staan en voorts, dat de beraadslagingen mogen strekken tot eere van Hem die alien hier voor het besturen der gemeente samengeroepen heeft. Hij vertrouwt, dat de beraadslagingen weder zullen gehouden worden in vrien ischap- pelijken geest, zooals dat hier gebruikelijk is. De heer DE FEIJTER zegt namens de christelijk-historische leden van den raad dank voor de gesproken woorden en gelukwenschen, tevens verzekerende, dat zij het hunne zullen trachten aan te wenden tot verhooging van den bloei en de welvaart der gemeente. Hij is ook van oordeel, dat de gemeenteraad voor moei- lijke vraagstukken zal worden geplaatst, maar hoopt onder den zegen des Heeren mede te werken om die moeilijkheden te overwinnen. De heer WISSE wil namens den geheelen raad de hoop uitspreken, dat God den Voor zitter wijsheid en kracht moge schenken voor een goede leiding van den raad en de behande- ling der zaken, tot bevordering van de belan- gen der gemeente. (Teekenen van instemming). 3. Benoeining wethouders. De VOORZITTER noodigt de leden uit tot het benoemen van 2 wethouders en verzoekt de heeren De Koeijer en C. H. H. Wisse met hem het stembureau te vormen. Bij eerste stemming wordt benoemd i;e heer A. de Feijter met 6 stemmen; op de heeren S. van Hoeve en M. Kaijser is 1 stem uitgebracht; 3 briefjes zijn bianco. Bij tweede stemming wordt benoemd de heer S. van Hoeve met 8 stemmen; op den heer C'. H. H. Wisse is 1 stem uitgebracht; 2 briefjes zijn bianco. Op de desbetreffende vraag van den VOOR ZITTER verklaren de heeren DE FEIJTER en VAN HOEVE onder dank voor het vertrouwen aan de leden die hun stem op hen uitbracbten, de benoeming aan te nemen. De VOORZITTER zegt hen dank voor hun bereidverklaring en drukt de hoop uit, aange- naam met hen te kunnen samenwerken voor de belangen der gemeente. 4. Notnlen. De heer VAN HOEVE merkt omtrent de no- tulen der vergadering van 31 Juli 1.1. op, dat onder punt 8 nog abusief vermeld staaL, dat voor de commissie voor het onderzoek der reke- ning een nieuw lid moest benoemd worden in plaats van den heer A. de Koeijer; dit moet zijn in plaats van den heer W. Scheele. Voorts zou hij gaarne den inhoud van het aan Hare Majesteit de Koningin ter gelegenheid van Haar regeeringsjubileum van wege den gemeenteraad te zenden telegram alsnog in de notulen te zien opgenomen. De VOORZITTER erkent de juistheid der eerste bemerking en zal voor opneming van het telegram in de notulen dezer vergadering laten zorgen. Het telegram luidt: Aan Hare Majesteit Onze Geeerbiedigde Koningin. De Raad der gemeente Zaamslag heeft de eer Uwe Majesteit bij dezen zjjne hartelijke gelukwenschen aan te bieden, met Hoogstder- zelven vijf en twintig jarig jubileum. Het is zijn wensch, dat de Heere Uwe Majes teit nog tot in lengte van jaren moge sparen voor Uw Huis, voor ons Volk en ons Vaderland. Namens den Raad voornoemd, JOH. DE FEIJTER, Voorzitter. J. STOLK Lzn., Secretaris. De heer KOOPMAN vestigt er nog de aan dacht op, dat hij den Voorzitter had niedege- deeld onmogelijk ter vergadering te kunnen komen. Daarvan is in de notulen ook niets vermeld. De notulen worden hierna met algemeene stemmen vastgesteld. 5. Mededeelingen. a. De VOORZITTER deelt mede, dat de ombouwing van het electrisch net in koper- draad door Burgemeester en Wethouders is gegund aan de Firma Hough Co., te Ter Neuzen, voor 11.600. Het zal dan veranderd worden van de palen 1101. Voorts is met de heeren overeengekomen, dat eventueel op het Veer en te Othene een net zal gebouwd worden voor f 1400. Dat zal worden uitgevoerd, indien we een garantie krijgen voor een afname van 300 K. W. U. stroom; dan is de rente en af- lossing gedekt. De heer VAN HOEVE merkt op, dat die be- steding, ten opzichte van de raming ongeveer f 1800 tegenvalt. De VOORZITTER geeft te kennen, dat het Burgemeester en Wethouders ook tegenviel en zij hebben daarover gecorrespondeerd met den adviseur, den heer Hegge Zijnen, die hier nog geweest is voor een bespreking der zaak. Zij is van alle zijden bezien, doch in een nieuwe besteding werd geen heil gezien. De conclusie was ten slotte, dat het't best werd geacht, het werk aan den laagste inschrijfster op te dra- gen. De oorzaak van de hoogere insclirijving kan toegeschreven worxlen aan het rekenen op tegenvallers en die kunnen zich bij het werk voordoen, als het uitkomt, dat bestaande palen door nieuwe moeten worden vervangen. Andere aannemers deelden mede, dat bij een nieuwe inschrijving hoogst waarschijnlijk nog hoogei" zou worden ingeschreven. Toen is besloten het werk te gunnen. b. De VOORZITTER deelt mede, dat de gemeentehaven aan den Margarethapolder is uitgebaggerd. Het vorig jaar was dit aange- nomen door den heer De Bree te Ter Neuzen, doch ditmaal is het aangenomen door menschen uit deze gemeente, die er toen aan gewerkt hebben. Nu is echter gebleken, dat hun het huren van de benoodigde bakken voor het ver- voer van de uitgegraven modder door verschil lende omstandigheden zeer tegengevallen is; ook was de assurantie een misrekening en zijn er verschillende kosten wegens sleepen enz. op gekomen, waarop niet gerekend was, zoodat de menschen, alles berekend, maar een f 15 per week verdiend hebben. Ze vragen thans, om hen hierin te willen tegemoetkomen. Het was voor Burgemeester en Wethouders moeilijk, daaraan toe te geven, maar ze hebben overwogen, dat de menschen het werk thans zelf hebben aangevat, met het oog op dreig-ende werkloosheid en dat zij met het benoodigde materieel en de kosten die daarop kunnen loopen, niet zoo goed op de hoogte waren. De andere inschrijvers waren bovendien veel hooger. Ieder zal moeten er- kennen, dat een loon van f 15 's weeks, bij hard werken, te weinig is en daarom stellen Burgemeester en Wethouders voor een tege- moetkoming van f 50 te verleenen. Dan is het voor hen toch ook nog een schadepost. De heer C. H. H. WISSE verklaart zich tegen dit voorstel, omdat het z. i. niet opgaat, zich er als aannemer op te beroepen, dat men van verschillende omstandigheden niet op de hoog te was. Als men er niet comptabel voor is, moet men zich niet als aannemer opwerpen. Ze hadden vooraf behoorlijk moeten informee- ren. Het i,s niet redelijk tegenover andere in schrijvers, die wellicht hooger hebben moeten inschrjjven omdat ze wel op de hoogte waren van die kosten, nu deze aannemers tegemoet te komen. Spreker heeft als aannemer ook wel eens misrekeningen ondervonden, maar het is nimmer bij hem opgekomen, die op den besteder te willen verhalen. De heer KAIJSER meent, dat er, naar ze hem hebben medegedeeld, bij de aannemers meer meters zijn uitgebaggerd, dan berekend is. Ze waren van meening 700 M3, te hebben gebaggerd, terwijl er maar 684 zijn berekend. Dat maakt natuurlijk een groot verschil. De menschen hebben bovendien, zooals de Voor zitter ook reeds zeide, het werk aangenomen, om zich tegen dreigende werkloosheid te vrij- waren, hetgeen toch lofwaardig is. Hij zou hen nu ook maar niet terstond die f 50 willen geven, doch gaarne nog eens onderzocht zien, hoe het met de verwerkte hoeveelheid staat. Hij zou hen toch eenigszins willen tegemoet komen; en stelt voor, Burgemeester en Wet houders uit te noodigen een nader onderzoek in te stellen en met officieele gegevens te komen betreffende de uitgebaggerde hoeveel heid. De heer VAN PETEGEM maakt ook be- zwaar tegen het voorstel, omdat hij herhaling vreest. Het zou aanleiding kunnen zijn, dat minder deskundigen er misbruik van gingen maken, om de werken van onder de handen van deskundigen te halen. De heer KOOPMAN is ook van dat denk- beeld, hij vindt de handeling ook niet netjes, men moet eerst berekenen en dan gaan bouwen. Toch zou hij er rekening mee willen houden, wat het baggeren het vorig jaar heeft gekost en hoeveel dit jaar. Toen waren ze maar knecht en nu waren ze zelf baas. Ze hebben niet alles geweten en hebben er naar hij ver- nam op gerekend goedkooper de bakken te kunnen krijgen, die dan met een paar motor- booten voor een koopje zouden zijn meege- komen, terwijl zij ze ten slotte expres hebben moeten laten sleepen. Dat zijn dus bepaalde tegenvallers! Zelfonderzoek. Ontwaakt gij 's morgens met pijn ir. den rug? Hebt gij donkere zwellingen onder de oogen? Zijn de enkels en handen gezwGlen? Is de urine bewolkt, zanderig of brandend? Geschiedt de loozing te vaak of te weinig? Zijn uw ledematen beverig en rheumatisch, vooral bij ruw en vochtig weer? Doet uw rug zeer, als gij bukt of opstaat? Hoedt u bijtijds; laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen een nierziekte voorkomen; spoe- dige behandeling is het eenige betrouwbare voorbehoedmiddel. Verwaarloozing kweekt al te dikwijls nlaas- ontsteking, waterzucht, rheumatiek, steenvor- ming en urinezuur-vergiftiging. Hoewel Fos ter's Pillen zelfs bij deze latere verwikke) ingen baten, is het verstandiger om dit speciaal niergeneesmiddel tot voorkoming van nier ziekte te gebruiken. Verkrijgbaar te Ter Neuzen bij de Frima A. van Overbeeke-Leunis a 1.75 per doos. 23 Niettenun acht speker de gemeente niet verplicht tot eenige schadevergoeding, En als hij thans voor eene tegemoetkoming zal stemmen, dan wil dit volstrekt niet zeggen, dat hij zich verplicht, dat voor alle latere verzoe- ken van dezen aard ook te doen. Dit werk is werkelijk goedkoop aangenomen. De haven- meester heeft ook gezegd, dat het te laag was. Als men echter zonder werk dreigt te vallen doet men al eens wat en de gemeente heeft in elk geval het werk voor een koopje gedaan gekregen. Hij zou daarom in dit geval de hand maar eens over het hart willen strijken. De heer DE FEIJTER deelt mede, dat het transport van de bakken hen veel is tegenge vallen. Een schipper uit Ter Neuzen had hen toegezegd, dat hij ze mee zou brengen, maar die schipper had, toen het er op aankwam, geen gelegenheid meer. Dan viel de verzekering ook tegen, daar ze voor 2 maanden hebben moeten verzekeren, omdat het van de eene maand in de andere liep, terwijl slechts op 1 maand gere kend was, daar ze ze ook maar voor een tijds- duur van een maand noodig hadden. Ze hebben echter zwaar geeoncurreerd. Ze vragen 100, maar Burgemeester en Wethouders stellen f 50 voor, omdat ze meenen, dat de menschen er toch zelf ook wat van moeten voelen, en er anders gemis aan verantwoordelijkheid zou gekweekt worden. Ze hebben echter soms dag en nacht gewerkt, zoodat Burgemeester en Wethouders aanleiding vinden, de helft te wil len btjpassen. De heer C. A. WISSE geeft ook wel toe, dat een aannemer vooraf zijn berekening moet maken, maar meent, dat er toch wel aanleiding is, om tegenover deze menschen consideratie te gebruiken. Hij wijst er op, dat vroeger 98 cent per M3. betaald werd en dat ze het nu voor 65 cent hebben aangenomen, dat is voor de gemeente een groot voordeel. De heer VAN PETEGEM wijst er op, dat de tegenslag der aannemers, wel is voort gespro- ten uit onbekendheid met al hetgeen aan de uitvoering van zoo'n werk vast zit; er blijkt uit, dat iedereen daar nog niet mee wag kan. Hij wil zich ditmaal wel neerleggen bij het voorstel van Burgemeester en Wethouders, doch heeft vooral willen waarschuwen, dat men voorzichtig moet zijn, omdat er meer der- gelijke zaken zouden kunnen komen. De VOORZITTER maakt bezwaar tegen het door den heer Kaijser gevraagde nader onder zoek; de verwerkte hoeveelheid wordt door den havenmeester opgemeten en niemand i. wij felt aan diens rechtvaardigheid. Een nader. rap port zal niet anders luiden dan het eerste. De menschen hebben het aangenomen, om werk te hebben. Burgemeester en Wethouders waren ook van meening, dat het te laag was. De heer De Bree, die 't vorig jaar aannemer was, kon de bakken ook gebruiken voor de haven van Philippine en aan de Isabellasluis, en werkte dus voordeeliger dan zij, die voor dit eene werk de bakken moesten huren en hierheen halen en wegbrengen. Hij vindt het echter nog al erg, dat de werkmensohen, die er van moeten leven, voor hun werk ten slotte zoo'n laag loontje hebben overgehouden. Het is een zwaar werk en Burgemeester en Wet houders vonden het hard, hen af te wijzen. Wat het door den heer Van Petegem geopperd bezwaar betreft wijst spreker er op, dat de raad toch over ieder geval afzonderlijk kan beslissen. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met algemeene stem- men. 6. Ingekomen stukken en zoo noodig daar over besluiten. a. Het raadsbesluit d.d. 31 Juli 1923, no. 4g, tot wijziging der begrooting, dienst 1923, voor- zien van het bewijs der goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een kennisgeving van K. Hamelink, hou- dende bericht van aanneming zijner benoeming als lid van de commissie tot wering van school- verzuim. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een schrijven van de commissie tot werk- verruiming in Zeeuwsch-Vlaanderen Oostelijk deel o.a. luidende: dat het niet beschikt over fondsen of eigen middelen heeft waaruit de onvermijdelijk te maken kosten kunnen worden betaald en daar om een bijdrage van 5 verzoekt. Burgemeester en Wethouders stellen voor de gevraagde subsidie tot wederopzegging te ver leenen, onder voorwaarde, dat jaarlijks worde overgelegd eene rekening van ontvangsten en uitgaven. De heer KOOPMAN vraagt inlichtingen om trent de werking dezer commissie. De VOORZITTER deelt mede, dat de com missie uitziet naar werken die onderhanden zouden kunnen worden genomen, zoowel in Ter Neuzen als in andere gemeenten. Ze heeft zich bezig gehouden met pogingen om een oplossing te krijgen, in de crisis van het vlasbedrjjf en o.m. ook aangedrongen op bespoediging van de bedijkingswerken in het Hellegat. De heer KOOPMAN merkt op, dat de ge meenteraad daaromtrent altijd nog een rap port waeht van de bestuurstafel. Dat is een werk waar wel een paar honderd duizend gul den mee igemoeid is, in hoofdzaak werkloon. Daarvoor moet alles maar eens goed wakker geschud worden. Hij kan wel voor die subsidie stemmen. De VOORZITTER deelt mede, dat in zake die bedijking een conferentie is gehouden die werd bijgewoond door den heer i ruijtier. lid der Tweede Kamer en de burgemeesters van Zaam slag, Ossenisse, Stoppeldijk en Boschkapelle. De nieuwe polder is in kaart gebracht. De helft valt onder Ossenisse; Zaamslag zou maar een klein deel hebben. Ook komt een deel aan Boschkapelle en Stoppeldijk. De heer DE FEIJTER deelt mede, dat de nieuwe polder ongeveer 125 HAgroot zal zijn. De VOORZITTER meent, dat er, gezien de toezeggiingen, uitzicht bestaat, dat het werk eerlang zal worden aangevat. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. d. De begrooting van ontvangsten en uit gaven van de brandweer, dienst 1924. Burgemeester en Wethouders stellen voor deze aan te houden tot bij de behandeling van de begrooting, dienst 1924. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2