B U I T E N L A~N D. it CENTRALE BANKVEREENI DOR DEN MIDDENSTAND BIJKANTOREN EN 20 AGENTSCHAPPEN. outkleuren. DE TOESTAND. De benoeming van den Duitschen rijks- commissaris Fellinger met een vrijwel dic- tatoriale macht tot uitvoering van de ont- worpen hervorming van het muntstelsel heeft blijkens beschouwingen van het Ber liner Tageblatt de vraag te berde gebracht, hoe bij de inbeslagneming van buitenland- sche betaalmiddelen gehandeld zal worden tegenover in Duitschland vertoevende vreem- delingen. Het blad meent de geruststel- lende verzekering te kunnen geven, dat buitenlanders, behalve zij, die twijfelachtige zaken van speculatieven aard drijven, niet lastig gevallen zullen worden. Maar schrijft de N. R. Crt. waar gehakt wordt, moeten spaanders vallen en een differen- tieele behandeling b.v. tusschen Amerikanen en Engelschen eener- en Polen, Franschen en Belgen anderzijds lijkt niet onmogelijk, gegeven het verschil in waardeering, welke voor deze naties bij de Duitsche openbare meening merkbaar is. De omstandigheden van de laatste jaren hebben den vreemde- ling in Duitschland, een land waar hij v6or den oorlog steeds als een welkom gast be- handeld placht te worden, over het alge- meene minder populair gemaakt, en het is menschelijk verklaarbaar, dat een Duitscher, die zoozeer onder de depreciatie van zijn ruilmiddel lijdt, gezonde valuta-toestanden in andere landen met leede oogen aan- schouwt. De internationale kant van de kwestie is echter van bijkomstig belang in vergelijking met de binnenlandsche moei lijkheden, die de regeering wachten, wan- neer zij tot aantasting van het particulier bezit meent te moeten overgaan. Het be- trachten van volkomen billijkheid daarbij lijkt iets onmogelijks, terwijl de dwang- maatregelen van de regeering er toch reeds op berekend zijn, haar onpopulair te maken. De sociaal-democraten, die zoo lang niet aan de regeeringscoalitie hebben willen meewerken, worden daarvoor gestraft nu te moeten meewerken op een tijdstip, dat de regeertaak het ondankbaarst is geworden en de uitvoerbaarheid van het program alles behalve zeker is. Met het in beslag nemen van buitenlandsche wissels, om maar iets te nemen, zal men de laatste basis voor het zakenleven wegnemen, waarop handel nog mogelijk is. Het onmiddellijke vooruitzicht wordt dan verergering van de ontreddering. De scherpst oeconomisch denkende herse- nen kunnen zich, naar uit allerlei uitlatingen blijkt, geen voorstelling maken, waartoe de proefneming, die men op het papier klaar heeft :n de praktijk zal leiden. Voor een patient, die in een langdurige ziekte het grootste gedeelte van zijn weerstandsver- mogen heeft verbruikt, zijn sterke middelen niet onbedenkelijk. Een goed bericht is een Reuter-telegram uit Athene van Zondag, meldende, dat de Grieksche regeering de nota van den Ge- zantenraad heeft beantwoord met een be- reidverklaring om de daarin vervatte voor- waarden in te willigen. Volgens het door dien Raad aangegeven precede, zal Grieken- land dus „tegelijkertijd en afzonderlijk" aan elk van de diplomatieke vertegenwoordigers te Athene van Italie, Engeland en Frankrijk kennis moeten geven van de ,,algeheele aan- neming" van die voorwaarden. De tekst van het stuk van den Gezanten- raad heeft voorts het belangwekkende feit aan het licht gebracht, dat de Italiaansche regeering tegenover hem heeft bevestigd, dat „de bezetting van Korfoe en van de aan- grenzende eilanden geen ander doel heeft dan voldoening te verkrijgen voor de eischen welke die regeering gesteld heeft en dat deze eischen gedekt worden door de voorwaar den, hierboven door den gezantenraad ge- formuleerd." Hieruit kan men niet anders dan de verwachting putten, dat er aan de episode van de pandneming van Korfoe spoedig een einde zal komen. Gaat alles op deze wijze naar wensch, dan komt aan den Raad van den Volkenbond voor een niet ge- ring deel de eer toe, dat een gevaarlijk begin van brand snel gedoofd is kunnen worden, en moet men hopen, dat de goedgezinde ele- menten, die zich in dit geval zoo krachtig hebben laten gelden, dat het voor Italie een bedenkelijke stap moest lijken, zichzelf bui- ten de internationale rechtsgemeensc'nap der beschaafde volkeren te sluiten, voort zullen arbeiden aan de volmaking van de organi- satie tot afwending van conflicten tusschen de naties. Van alle kanten komen nu nieuwe aanwij- zingen, dat Duitschland met Frankrijk en Belgie een overeenkomst zal trachten te be- reiken over het herstel en de bezetting van het Roergebied, welke de officieele herroe- ping van het lijdelijk verzet zou meebrengen. Wij hebben altijd gemeend, dat zulk een herroeping niet mogelijk zou zijn, zoo lang Cuno aan het roer was, omdat hij zich te sterk in de tegengestelde richting gebonden had. Zijn heengaan heeft voor Duitschlad den moeilijken weg naar Parijs en Brussel dien het daartoe gaan moet, vrijgemaakt. Elke overeenstemming die alleen op het papier staat, zal eohter op den duur de za ken niet verder brengen, indien niet tegelijk een geest van welwillendheid wordt aange- kweekt, die het verleden kan doen vergeten. Voorloopig wordt Duitschland er enkel door de omstandigheden toe gedwongen die het gegeven den staat van's rijks geldmiddelen, onmogelijk maken het kostbare verzet langer te „financieren". De toestand is imniers zoo, dat Duitschland tijd noodig zal hebben om orde in zijn financieele huishouding te brengen en dat een regeling van het herstel- vraagstuk, waarbij Frankrijk en Belgie niet zouden beginnen met een moratorium toe te staan, moeilijk denkbaar schijnt. Worden later de betalingen van Duitsche zijde voor het herstel weer mogelijk, dan dient de be- reidwilligheid om ze metterdaad te praes- teeren aanwezig te zijn, want ook in dit op- zicht zou het rijk lijdelijk verzet kunnen bieden. Het is dit wat wij bedoelen met de noodzakelijkheid, dat een welwillender geest zich zal laten gelden, om moeilijkheden in een latere toekomst af te wenden. De eerste brug zou, naar verluidt, gesta gen worden volgens het oude plan van een industrieele entente tusschen de ertsprodu- centen in Lotharingen en de mijneigenaars aan de Roer, samenwerking dus tusschen het Comite des Forges en de groote Duitsche Industrie. In de afgeloopen week moeten vertrouwelijke afgezanten tusschen Berlijn en Parijs de eerste voorbereidingen daartoe reeds getroffen hebben. De nieuwe regeering heeft een anderen toon in het Roerconflict aangeslagen en Poincare heeft daar in een van zijn laatste week-end-redevoeringen nota van willen nemen. Hij is door zijn vroegere verklaringen gebonden, dat hij geen enkelen soldaat uit het nieuwe bezette gebied zal terugtrekken, voor de Duitsche regeering, in woord en daad, haar verzet tegen de bezetting van het Roer-gebied op- gegeven en haar besluiten tot organisatie van het verzet opgegeven heeft. Wordt hiervoor bij de stappen die Berlijn op het punt moet staan te ondernemen, de bevredigende vorm gevonden, dan voorspelt men, dat de bezet ting het veel besproken „onzichtbare" ka- rakter zal aannemen. Voor een duurzame verzoening is natuurlijk noodig, dat de dwang ook in dezen vorm zal ophouden. Wat niet wegneemt, dat Europa alle reden heeft, elken stap in de goede richting met voldoening te begroeten. TER NEUZEN, 12 SEPT, 1923, DE SPORTWEDSTRIJDEN. De j.l. Zaterdag alhier gehouden sport- wedstrijden gaven den volgenden uitslag: Hardloop over 100 M. Heeren: le pr. A. van de Ree, 2e pr. De Putter, 3e pr. M. Klaassen. Jongens: le pr. G. Daane Bolier, 2e pr. Rudi Stufkens. Kleine jongens: le pr. De Doelder, 2e pr. G. van der Straten, Dames: le pr *T o^lde, 2e pr. Koosje Verlinde, 3e pr. L. Verlinde. Meisjes: le pr. M. van Borssum Waalkes, 2e pr. S. J. Kaan, 3e pr. A. Klaassen. Kleine meisjes: le pr. Jo van Eijsden, 2e pr. Chr. de Ridder, 3e pr. H. Verlinde. Hoogspringen dames: le pr. L. Verlinde, 2e pr. M. de Doelder, 3e pr. Koosje't Gilde. Hardloopen met hindernis voor heeren: le pr. J. Barendtzen, 2e pr. H. Meerveldt, 3e pr. A. van de Ree. Voor het origineelste costuum bij het voet- ballen: le pr. C. de Ruijter, 2e pr. Jos. War mer, 3e pr. P. Harte. Uitslag zwemwedstrijd. Borstzwemmen heeren: le prijs M. Klaas sen, 100 sec. Borstzwemmen dames: le prijs L. Stef- fens, 107 sec. Vrije slag heeren: le prijs M. Moggre, 94 sec. Borstzwemmen meisjes: le prijs Marie de Jong, 120 sec.; 2e prijs Anna Klaassen, 124 sec. Borstzwemmen jongens: le prijs L. Daane Bolier, 114 sec.; 2e prijs T. Nolson, 120 sec. Rugzwemmen heeren: le pr. M. Steffens, 120 sec.; 2e prijs Van Jole, 128 sec. Vrije slag dames: le prijs E. van Bock- staele. Alles over een afstand van 70 meter. HUISVLIJTTENTOONSTELLING. In ons vorig nummer is abusief vermeld dat de medaille van de Maritime Vereeni- ging is toegekend aan mej. Van Borssum Waalkes; dit moet- zijn mej. B. Standaert. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE Bij Kon, besluit is benoemd tot direc- teur van het Post- en Tel©graafkanttx>r te Hulst, de heer J, H, Rakhorst, thans in gelijke betrekking te Sas van Gent, BEZOEK COMM1SSARIS DER KONINGIN Dinsdag 18 September zal de Commissa- ris der Koningin een bezoek brengen aan de gemeenten Ossenisse, Hengstdijk, Bosch- kapelle, Hontenisse, Graauw en Langendam. INVOER VAN AARDAPPELEN IN LUXEMBURG. HOEK. Het alhier de vorige week gehouden jubi- leumfeest kan goed geslaagd worden ge- noemd. Des voormiddags werd door Ds. E. Raams in de Ned. Herv. kerk ten aanhoore van een groote schare eene gedachtenisrede uitgesproken, bij welke gelegenheid door de zangvereeniging „Crescendo", directeur de heer A. Schirris eenige liederen werden ge- zongen. Van half 12 tot half een werd door het muziekgezelschap ,,Elk naar zijn krachten" op de markt een concert gegeven, en de na- middag werd ingezet met een optocht van de schoolkinderen, met het muziekgezelschap en de zangvereeniging. Na afloop van den optocht werden onder veler belangstelling door de schoolkinderen op het schoolplein volksspelen gehouden, en daarna stoelrijden voor dames en heeren. Deze wedstrijd gaf ook dikwijls aanleiding tot hilariteit. Te 7 uur werd op de markt door onze zangvereeniging met medewerking van de zustervereeniging ,,Geduld Overwint" met de orkestvereeniging „Crescendo" uit Ter Neuzen onder leiding van den heer Schirris uitgevoerd de Cantate van Van der Glas en Thijs, die veel succes had. Daarna kon de saamgekomen menigte ge- nieten van een concert, dat door de orkest vereeniging „Crescendo" onder leiding van haren directeur, de heer J. Bierle gaf, terwijl tot slot van het feest een cinema vertooning in de open lucht werd gegeven. Natuurlijk werd er druk gevlagd en waren in verschillende straten versieringen aange- bracht. Er waren ook vele belangstellenden van buiten, die met ons kwamen feestviereh, en er zat een ecflte feeststemming in, die door geen wanklanken werd verstoord. ZAAMSLAG. Dezer dagen slaagde te Rotterdam voor de hoofdakte, de heer H. Wijne, onderwijzer aan de christelijke school te Reuzennoek. SAS VAN GENT. Een verre reis door de lucht. Een dezer dagen w©rd door een inwo- ner dezer gemeente een luchtballonnetie gevonden met het opschrift Ryde Royal Regatta Competition, tei-wijl <.ene kaart daaraan bevestigd was met het opschrift in het Engelsch: Aan den vinder, Werp s,v,p deze kaart in de naastbijzijnde brie- venbus en schrijf uw naam aan den voet, Gij kunt aanspraak maken op een prijs, Deze ballon is dus opgelaten tijdens de roeiwedstrijden, gehouden te Ryde, eene stad gelegen op het eiland Wight, Door den vinder is natuurlijk aan de vriendelijke uitnoodiging voldaan, KOEWACHT oor TER NEUZEN, Nieuwstraat 10. 6 en 127. Directeur J. A. KLAA1 ALLE BANKZAKEN. CREDIETEN, VREEMD GELD, EFFEC CHEQUES, COUPONS. ng verdient: het openen eener Reke denstands-Girodienst. Geen formalite 3n; Steeds onmiddellijke beschikking zonder eenige kosten. Kostelooze laar iedereen en in alle plaatsen KANTEN. rans. er bedden. beek heeft aan den minister van Water- staat, ofschoon minder mtvoerig dan de i heer Days, vragen gi s.e.d oetretfende de i totale ontwrichtihV van den postcneque i tn girodienst, Zijn vraag luidt: NX-11 de minister bevordeten, dat zoo spot dig mogelijk deze d.e.ist we. r op de oudi yedec<ntialiseerde wjjze op gang wordt guracnt en met dan na behoor- lijki en doeltivfi'e.ide vooroereiding wordt gewijzigd? De Middenstands Unie geyestigd te Utrecht, heeft aan den minister van Wa- terstaat een adres gezonden, waarin zij mededeelt, dat de rechten en btdangpn van den middenstand door den on- houdbaren toestand, waarin de postcheque- en girodienst thans is geraakt, t|en zeer- ste woi den geschaad en dat door h©t tem po, waarin de opdrachten thans worden uitgevoerd, de rekeninghouders niet in staat worden gesteld aan hun verplichtlin- gen te voldoen en voor zoover zij loonen of salarissen per giro ontvangen, de voor- ziening der dagelijksche levens'behoeften in de grootst mogelijke moeilijkheden ver- keert, Voorts wijst de Unie er op, dat de ov©r- zichtelijke wijze, waarop de aang©slotenen in staat worden gesteld hunne rekeningen steeds na te gaan, door de nieuwe rege- lingi geheel is te niet gedaan en dringt er bij den" minister ten zeerste op aan on- vtrwijld die maatregele.i te treffen, waar- door aan den ondul^baren toestand ten eind wordt gemaakt en de gemakken, welke tot aansluiting geleid h©oben, we- der ingevoerd worden, Ds Plantenziektenkundige dienst te Wa- geningen meldt: Belanghebbenden wordt t©r kennis ge bracht, dat bij invoer van aardappelen in Luxemburg dezelfde tepalingen gelden als bij invoer in Belgie. In verband met het hcrhaaldelijk voorko- mende verzoek om inlichtinge.i betreffen- de den invoer van aardappelen in Frank- l ijk wordt meeged e]d, dat daarvoor geen voorschrifton gelden. De invoer is geheel vrij, doch bij aankomst in Frankrijk kunnen de Aardappelen aldaar aan inspectie wor den onderworpen, en bij het aantreffen van gevaarlijke ziekten of schadelijke in- secten kan ae invoer worden geweigerd. Voor doorvoer door Belgie van voor Frankrijk bestemde aardappel©.i gelden de Belgische bepalingen niet. Zondagnamiddag daalde hier in de Koestraat op een aardappelland een groote luchtballon, waarin zaten 3 heeren en 1 dame, De ballon was nabij Brussel op gelaten, Maandag was het feest voor de kin- deren van de bijzonder© en openbare school in deze gemeente, ter gelegenheid van het jubileum van H. M. de Koningin Er werd gezongen en gtspeeld, terwijl de kinderen pp chooolade onthaald werden. Bovendien kreeg ieder ter gedachtenis van dit feest een mooi portret van Hare Majesteit. MIDDELBURG. Gistermiddag werd ter gelegenheid van het jubileumfeest door den Commissaris der Koningin en Mevrouw Quarles van Ufford ten hunnen huize een receptie gehouden, welke o.a. door een aantal burgemeesters uit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen werd be- zocht. TE AMSTERDAM. 04 36 43 51 58 05 6,05 7,40 6,18 7,52 6,30 8,05 6,40 8,13 7,— 8,33 7,05 8,38 7,40 8,12 8,19 8 26 8,34 8,43 9,35 9,45 9,55 10,05 10,25 10,30 ,30 5,45 7,30 7,36 ,36 5,51 ,44 5,57 7,42 ,54 6,05 7,50 ,06 6,13 7,58 ,20 6,25 8,10 Ter Neuzen 5,& Hoek 6,CM Phlippine 6,1J Aank. van Schoondijke v. IJzendijke 5,36 a. Pyramide 5,51 v, Pyramide 5,52 a. Philippine 6,15 v. Philippine 6,18 a, Sas van Gent 6,45 v. Sas van Gent 6,55 Westdorpe 7,15 a. Drie Schouwen 7,35 v. Schoondijke 7,37 8,51 a. IJzendijke 8,9,15 v. IJzendijke 8,28 a. Veldzicht Grens 8,40 v. IJzendijke 6,25 Pyramide 6,45 Biervliet 7, a. Hoofdplaat 7,20 Hulst, Station Terhole Kuitaart Kloosterzande Walzoorden c5,35 de cs,58 d6.23 c6,11 d6,36 c6.20 d6,45 c6,30 dG.55 a. Alleen op Marktdagen b. Rijdt op verzoek door c. Rijdt niet op Zon- en d. Rijdt alleen op Zon- HOEK. Voor deze gemeente was de uitslag als volgt: 1 Berwald Comelis Jacobus. 2 Jansen Dirk Pieter. 3 de Blaey Abraham Jacobus. 4 Sponselee Johannes Cornelis. 5 Dieleman Levinus. 6 Jansen Willem Pieter. 7 Helmendag Hendrik. 8 de Blaeij Levinus. 9 de Blaejjj Louis. 10 de Braal Pieter. 11 de Jonge Marinus. 12 de Kraker Jan. 13 Pladdet Francois. 14 Donze Francois. 15 Pladdet Hendrik Benjamin. 16 de Bok Jacob. 17 Haak Jacobus. 18 van Hermon Jacobus Pieter. 19 Meertens Hendrik. 20 Dieleman Pieter. ZAAMSLAG. Voor deze gemeente was de uitslag als volgt: 1 van de Vrede Anthonie Jacob. 2 van de Berge Christiaan Pieter. 3 Kempe Christiaan. 4 Bavekoo Jan Cornelis. 5 van Dixhoorn Andries Jan. 6 Mechielsen Levinus. 7 Bolleman Adriaan. 8 Riemens Pieter. 9 van Fraeijenhove Marinus Jacobus. 10 Dekker Jan. 11 Dieleman Cornelis. 12 de Jonge Pieter. 13 Klaassen Cornelis. 14 Wissel Hendrik. 15 van de Wege Christiaan. 16 Dieleman Jan Egbert. 17 de Jonge David. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Vergadering van Dinsdag 4 September 1923, des voormiddags 9,30 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. J. de Jager, D. Scheele, P. van Cadsand, L. J. Geelhoedt, R. G. E. Nolson, C. Verlinde, F. B. G. de Mieyer, H. J. Colsen, N. A. Hamelink, L. J. van Driel, B. N. van Dijke, D. van Aken en I. de Ridder. De VOORZITTER opent de vergadering en stelt aan de orde: 1. Beeediging leden van den raad. Op uitnoodiging van den VOORZITTER leg- gen de leden van den raad in zijne handen den zuiverings- en den ambtseed af, behalve de heer Hamelink, die de belofte aflegt. De VOORZITTER meent thans goed te doen, bij de vele gelukwenschen, die de leden zijn te beurt gevallen toen de uitslag der stemming bekend werd, ook de zijne te voegen. Hij meent, dat er reden van erkentelijkheid is, dat't mee- rendeel der heeren die in de vorige periode deel maakten van den gemeenteraad, weer is terug- gekeerd, om hier andermaal plaats te nemen. Voor hen is het niets anders dan een voortzet- ting van een begonnen taak, zij hebben te ar beiden aan hetgeen hun reeds bekend is. Voor de nieuwe leden is de toestand anders, zij moe ten zich inwerken, en dit is niet zoo gemakke- lijk als een arbeid voortzetten. De gemeenschappelijke taak voor de leden van den gemeenteraad is, dat men eenerzijds zorgt voor een goede functionneering van de ov« pi taak, in het belang der burgerij, en andgtzij om te pogen het levenspeil der be- volking op een hooger niveau te brengen, te zorgen, dat de burgerij zich, ieder naar zijn inzicht, voile vrijheid binnen de perken der wet kan bewegen en uitleven. De gemeenteraad staat hierbij thans voor twee moeilijkheden, in de eerste plaats het wereldgebeuren, de voortdurende heerschende onrust in Europa, die de laatste dagen weer is toegenomen, en de andere moeilijkheid is de voortdurende chronische werkloosheid in onze gemeente. Gelukkig zijn er toch ook lichtpunten, en wel in de eerste plaats de toeneming van het haven- bedrijf, dat toch wel gebleken is de kurk te zijn waarop onze gemeente in hoofdzaak drijft, zonder dat spreker daarmede tekort wil doen aan de beteekenis van den landbouw, waarin een ander deel der bevolking zjjn bestaan vindt, maar verder heeft men toch ook kunnen ervaren, dat, ondanks den tijd die achter ons ligt, een zekere welvaart is waar te nemen, dat er velen zijn die hunne positie hebben weten te verbeteren, al moeten misschien ook enkele an deren worstelen om hun bestaan. Bij het beheer der gemeente heeft de raad te letten op twee eischen, nl. toepassing van rechtvaardigheid en te letten op het bereiken van het economisch mogelijke, alzoo geen on- oordeelkundige bezuiniging, doch ook geen on- berekende voortvarendheid, die tot te zware uitgaven Ieidt. Spreker uit de hoop, dat we een periode van welvaart voor de gemeente kunnen tegemoet gaan, moge er onder de leden van den raad zijn een opgewekte arbeidslust, en moge hun werk onder den Zegen des Heeren, waaraan alles is gelegen, ook voor het bestuur onzer gemeente, strekken tot bloei der gemeente, en moge het den leden op de plaats waar God hen gebracht heeft, welgaan. 2. Benoeming wethouders. De VOORZITTER verzoekt de leden over te gaan tot de benoeming van twee wethouders. Hij noodigt het oudste lid, den heer Van Cad sand uit, bij hem plaats te nemen voor het controleeren der stembriefjes en de heeren Ha melink en Colsen om met hem het stembureau te vormen. By eerste stemming wordt benoemd met 8 stemmen de heer J. J. de Jager; de heer Colsen verkrijgt 5 stemmen. Bij tweede stemming wordt benoemd de heer D. van Aken met 7 stemmen; de heer Colsen vc rkrij gt 6 stemmen. Op de desbetreffende vraag van den VOOR ZITTER verklaren de heeren DE JAGER en VAN AKEN de benoeming te aanvaarden en nemen hunne plaatsen in. De VOORZITTER geeft te kennen, dat thans, na de niet-herkiezing van den heer Geelhoedt als wethouder, hem de taak rest, om dezen1 hartelijk dank te zeggen, voor de wijze, waar op deze met hem in de vorige periode in het college van burgemeester en wethouders heeft samengewerkt. In de vorige vergadering is door den heer Van Hasselt reeds de verhou- ding in het college geschetst, en spreker kan zich daarby aansluiten. Er werd steeds ge- streefd, om, zooveel mogeiyk in ieders geest, het goede te zoeken voor onze woonplaats, met behoud van ieders meening. Spreker hoopt, dat, waar de heer Geelhoedt thans een rustiger plaats in deze vergadering inneemt, deze op dezelfde wijze zal willen medewerken aan de bevordering der gemeentebelangen. De heer GEELHOEDT dankt den voorzitter voor de gesproken woorden; den tijd dien hij met den voorzitter en den heer Van Hasselt in het dageiyksch bestuur samenwerkte, zaj steeds in aangename herinnering blijven. Hij heeft steeds getracht, in samenwerking met de andere heeren, de belangen der gemeente te dienen. De behandeling der zaken geschiedde onder het innemen van het meest breede standpunt en met waardeering van elkaars meening. Verschillen van meening kwamen ook wel eens voor, maar deze waren ninrmer van zoodanigen aard, dat zij van invloed waren op de persoonlijke verhouding, die steeds vriendschappeiyk was. Door een gewijzigde samenstelling van den gemeenteraad, is beslist dat de zetel niet meer door hem bezet wordt; hij wil niettegenstaande dit trachten het zijne te blijven doen tot bevordering van de gemeen tebelangen. 3. Beschikbaarstelling van school B aan de vereeniging voor Chr. Volksonderwijs. Burgemeester en wethouders overwegende, dat by schry'ven van 21 September 1922, onder overlegging der bij de wet vereischte stukken een verzoek is ingekomen van het bestuur der vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs, om gelden voor schoolbouw; dat de gemeenteraad bij besluit van 24 Octo ber 1922, ingevolge artikel 77, tweede lid der Lager-Onderwijswet 1920, besloot de openbare lagere school A gedeeltelijk beschikoaar te stellen; dat het bestuur voomoemd by schry'ven d.d. 11 November 1922 den raad heeft medegedeeld, dat het weigert bedoeld schoolgebouw te aan vaarden, dat naar aanleiding dier weigering, de raad in beroep is gekomen bij den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, die bij beschikking van 19 Februari 1923 besliste dat het schoolbestuur terecht had geweigerd bedoeld schoolgebouw te aanvaarden; dat het schoolbestuur daarna aan burge meester en wethouders heeft verzocht, bij schrijven van 28 Februari j.l. om den raad te verzoeken thans school B af te staan; dat de raad dit geweigerd heeft bij zijn be sluit d.d. 5 Juli 1923, No. 6; dat de Commissaris der Koningin echter na- mens den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen verzoekt alsnog school B be- schikbaar te stellen; gehoord een voorstel van burgemeester en wethouders, stellen den raad voor te besluiten: met ingang van 1 Mei 1924, school B, ge legen aan de Schoolweg, gedeelte van het per- ceel, kadastraal bekend gemeente Ter Neuzen, sectie L, No. 692, beschikbaar te stellen aan de vereeniging voor Christeiyk Volksonderwys al hier, als beschikking op hare overeenkomstig artikel 72 der Lager-Onderwijswet 1920, d.d. 21 September 1922 gedane aanvrage. Bij dit voorstel wordt overgelegd het vol- gende Koninkiyk besluit: Wij Wilhelmina by de gratie Gods Konin- gin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz. enz. enz. 11 Januari 1923. No. 26. Beschikkende op het beroep, ingesteld door C. Dijt e.a. te Den Burg, gemeente Texel, tegen het besluit van gedeputeerde staten van Noord- Holland, van 16 Augustus 1922, no. 165, waar bij met handhaving van het besluit van den raad der gemeente Texel van 30 Maart 1922, strekkende tot het verleenen van medewerking voor de stichting van een bijzondere school te Den Burg, ten dienste van de vereeniging voor Christelijk Volksonderwys aldaar, het daarte- gen ingestelde beroep ongegrond is verklaard; den Raad van State, Afdeeling voor de ge- schillen van bestuur gehoord, advies van 20 December 1922, no. 639; op de voordracht van onzen Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen van 8 Januari 1923, no. 23168, afdeeling Lager Onder- wys, Financieel; overwegende, dat de raad der gemeente Texel in zijne vergadering van 28 Juni 1921 op het verzoek van het bestuur der vereeniging voor christelijk volksonderwijs te Den Burg, om be schikbaarstelling van de gelden voor den bouw eener byzondere school aldaar, heeft besloten de gevraagde medewerking te verleenen door beschikbaarstelling van het gebouw, kadastraal bekend, gemeente Texel, sectie K, no. 1438, aan de Nieuwstraat te Den Burg, zoodanig ver- bouwd, dat het beantwoordt aan de by alge- meene maatregelen van bestuur gestelde of nog te stellen eischen en zoo noodig als speelterrein een voldoend gedeelte van het park te Den Burg, kad. bekend, sectie K no. 2125, met dien verstande, dat, indien naar het oordeel van den betrokken inspecteur van het lager onderwijs tegen de beschikbaarstelling van bedoeld ge bouw bezwaar bestaat, of indien de gemeente voor 1 October 1921 niet de beschikking heeft over dat gebouw, de gevraagde medewerking zal worden verleend door beschikbaarstelling van de gelden, benoodigd voor den bouw eener bijzondere lagere school te Den Burg, met 2 leslokalen, ruimte biedende voor ten hoogste 70 leerlingen; dat, daar het schoolbestuur weigerde het evengenoemde gebouw te aanvaarden, het ge- meentebestuur overeenkomstig artikel 77, 2e lid der Lager-Onderwyswet 1920, de beslissing heeft ingeroepen van onzen Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen; dat onze Minister bij zijne beschikking van 24 Maart 1922, no. 8136, Afdeeling L. O. F., besliste, dat het bestuur der vereeniging voor christelijk volksonderwijs te Den Burg terecht geweigerd heeft het bedoelde gebouw ten be- hoeve van zijne nieuw te stichten school aldaar, te aanvaarden; dat naar aanleiding van deze beslissing de raad van Texel in zijne vergadering van 30 Maart 1922 alsnog besloten heeft de door het schoolbestuur verzochte medewerking te ver leenen door beschikbaarstelling van de gelden benoodigd voor den bouw eener bijzondere school te Den Burg met 2 lokalen ruimte bie- dend voor ten hoogste 70 leerlingen; dat, nadat van het laatgenoemde raadsbesluit C. Dijt en 13 anderen, ingezetenen van Texel, bij gedeputeerde staten van Noord-Holland in beroep waren gekomen, gedeputeerde staten met handhaving van het bestreden besluit het daartegen ingestelde beroep ongegrond hebben verklaard; dat zij daarbij o.m. hebben overwogen, dat de appelanten hebben aangevoerd dat het raads- besluit in strijd zou zijn met artikel 73 der Lager-Onderwijswet 1920, aangezien naar hun beweren het aantal leerlingen der school min der dan 40 zal bedragen; dat echter een onder- zoek naar de gegrondheid dezer bewering ach- terwege kan blijven; dat toch de raad reeds op 28 Juni 1921 tot medewerking voor de stichting der school heeft besloten, terwijl tegen dit besluit geen beroep is ingesteld, doch slechts geschil is gerezen tuschen het gemeentebestuur en het bestuur der aanvragende vereeniging over de wijze van medewerking en in dit geschil door Onzen Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen eene beslissing is genomen op grond van artikel 77, 2e lid, der wet; dat derhalve de vraag of terecht medewer king is verleend, in dit stadium der zaak niet meer in het geding kan komen; dat van het besluit van gedeputeerde staten C. Dijt c. s. bij ons in beroep zijn gekomen, aanvoerende, dat het standpunt van gedepu teerde staten h. i. niet in overeenstemming kan zijn met de bedoeling van den wetgever; dat toch met de eischen der waarborgen in art. 73 der wet genoemd, niet anders: kan zijn bedoeld dan te voorkomen, dat schole'n zouden worden opgericht, zonder dat, redelijkerwijze gesproken, voldoende vaststaat, dat de op te richten school door ten minste 40 leerlingen zal worden bezocht; dat aangezien na de beschikking van Onzen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2