B U I T E N L A W D. doeltreffender te maken ter verzekering van den voorspoed en het geluk der volken. Beide redevoeringen werden in het Fransch gehouden. PRINSES JULIANA Naar gemeld wordt zal de Prinses, op raad van den dokter, in verband met! een Jichte vt rkoudi ©id, durcnde een paar dagen uit vocrziclrijigheid niet in een open rijtuig rijden ITALIe Het conflict met Griekenland. Tengevolge van den mocrd op de 5 Ita- liaansche officiei e.i, on der wie generaal 11 llini, die in Griekenland zijn vermoord heeft, zooals geineld, Italie aan de Griek- scht regeering een ultimatum gesteld. Dit ultimatum omvatte o. a, de volg©nd» eischen. Volledige en officieele vi contschuldiging door de Grieksche regeering aan de Ita- liaansche ambassade te Ativane. vlucht tie nemen 'tot dwangmaatregelcn, welke practiseh gesanctioneerd warden door een iniemationaal gebruik. Gedurei\- de de laatstte jr.ren zijn daarvan vele voor- beelden In 1992 bombrrdeerden Engelanid Duitschland en Italie San Carlos in Vene zuela en namen een schip iri beslag om1 de regleering te dwingen haar schulden tc betfaien 'in 1916 bombardeerde Frank- rijk Aithene om Griekenland te dwingen voldoening te geyen voor het dooden van Fransche zeelicden. Siechts weinige jaren gcleden bombrrdeerden de Ver Staten Ve ra Cruz, om de Mexicaansche reget ring te dwingen Wij zullen dwangmaatregelen gebruiken en tenige eilanden, kuststfrien en eenige havens bezetten. Wij zullen bezit r.emen van haar sche- pen, de douar.e-inkomsten der bezette ha vens overr.emen, tot Griekenland aan on- ze Aischen heeft voldaan". Alzoo een socrt dwangmaatregelen die waarlijk doen denken aan hot Roergebied. Maar Duitschland is weerloos, en Grieken land? Het wordt) in de eerste plaats af- wachten, wat dit land zal doen. Volgens de bcriciilen wenscht het de zaak naar den Officii e.e rouw dienste.n in de katiiedraal Votkenbond te verwijzen. In dit .ceval is te A tile; e, bij te won en door de geheele j Grieksche Jt'egeering. Een schadevergoe'ding van 50 millioen lire, binnen 5 dagen te betalen. Een eeresaluut van de Grieksche oor- I logsschepen aan de Italiaansche vlag; de I Grieksche scf.epen in den Piraeus moeten de Italiaansche vlag hijschen en een salvo van 21 kanonschoten lossen. Het ondcrzeek naar den moord moet bin- Inn 5 dagen teginnen. Op de schuldigen moet de doodstraf worden toegepast. Het antwoord op het ultimatum werd binnen 24 uur verwacht. Dor.dtrdagnacht liep het ultimatum af. Rouw van Italie. Italie rouwt over den dood der leden der officieren-oommissie. Vooral in Flo rence, Pa'.ermqo en Albano, bij Rome, de gefooc rteplaatsen van generaal Tellini, ma- joor Corti en luitenant Bonacini, is de bevolking onder den indruk. Van alle open- brre gebouwen en vele particuliere huizen- waait de vlag- halfsto'k, Alle vermakelijk-* heden zijn gesloten. In de kcrken hadden bidstonden plaats. Vooibereidingen worden getnoffen om de orngekomenen een plechtige begrafenis te bereiden, wanneer de lijken naar Ita lie zullen zijn overgebracht. De Italiaansche pers publiceert uittrek- sels uit Grieksche bladen, waarin getracht wordt, de Afoantezen de schuld van de misdaad te ge\en. De Italiaansche blader* behandeien Jeze insinuatie met vcrachting.' De mocrd is gepleegd op 16 KM. af- stand van de Albancesche grens door een groot aantlal mannen op siechts eenige hand, rden meters van een post vAn Griek sche soldpten Zij zeggeu aat dit alles het ongdoofelijk maakt, dab de moord werd gepRegd door Albaneezen en in elk ge- val had hij plaats op Grieksch gebied en is Griikenland derhalve verantwoordelijk. Nadruk wordt gelegd op de anti-Itaf liaansche campagne, die in de Grieksche p; rs was gevoerd en in Italie heerscht de ovcrtuiging, dat deze campagne er veel heeft toe bijgedr-agen, om de moorde- naars tot hun daad aan te zetten. Het antwoord van Griekenland. Italie niet andcrs dan verplitht het bij „vre- deliex er.de maatregelen van tijd< lijken aard" te laten En bovendien is 't dan nog de vraag, of Italie's medefeden in den Vol- kenbond het met die „vredelievende maat- rpgelen" eens zijn. Het antwoord der Grieksche regeering op het Italiaansche ultimatum is Donder- dagmiddag aan den Italiaanschen gezant te Atrner.e overhandigd. Het antwoord wijst de beschuldiging^ dat de mocrd heeft plaats gehad in tegen- wocrdighejd van de Grieksche autorifei- ten af en wijst er op, dat de Grieksche na- tionaliteit dor daders niet kan worden vast- gesteld en dus geen reden bestaat voor een dergelijke onderstelling. Kolonel Gonatas, de Grieksche premier heeft verklaard, dat enkele van de Ita liaansche eischen aanvaard konden wor den, enkele and ere konden in overweging werden genomen, maar de overige wa- ren onmogelijk in te willigen. De Griek sche regeering is bereid tot het betuigen van haar diepe deelnemjng en een billijke schadevergoeding te betalen aan de familie dtr slachtoffers, maar de eischen, die Grie- kenland's t«r raken, worden afgewezen. Griekenland verklaard zich bcrjeid, de zaak aan den Volkenbond voor te leggen, Naar uit Rome werd geaneld, heefl het KaliaansckekatoMieit het Grieksche ant- woord onaannemelijk verklaard en d«v noodige besluiten genomen „Vreemdzame bezctting" van Korfoe. Mussolini deelde in den ministerraad mee, dat na de ontvangst van het onvol- doende Grieksche antwoord, onmiddellijk ocrbgsschepen naar Korfoe zijn gezon- den Dit Griekscha ejland, aan den uitgang dtr Adriatische Zee, zal door Italiaansche troepen warden bezet. De Italiaansche legatje te Athene heeft aan de Grieksche regeering een nota over handigd, waarin de bezatfing van Korfoe door de Italianem werd aangekondigd als „\reedzamE tijdelijke maatregel". Volgens de bladen te Rome zou Korfoo Vrijdagmiddag door de Italianen bezet zijn. Het Italiaansche oorlogsschip „Premu- da" heeft een detfachement troepen ge- land op het eiland Korfce. Gemeld wordt, dat de Italiaansche oor- logsschepen, vocrdat de troepen geland werden, een aantal schoten op het eiland hebben gelpst. Een schoolgebouw, waar in vluchtelingen waien ondergebracht, vloog in brand. Een aantal persoinen is gedcod. Mottveering. De motiveering voor deze daad, die dei Italianen niet als een directe oorlogsdaad wenschen opgevat tie zien, is te vinde.n in de verklaring, die een nooge autoritjeit uit het kabinet van Mussolini heeft afge- legd. Deze luidt „Italie wil geen oorlogsverklaring en wil evenmin een oorlogsverklaring aapvaar- den Wij hefohen voldoende bewijzen, dat de Grieksche regeering mede v< r ant woo r- delijk is voor den moord op de Italiaan sche missie Het Grieksche antwoord op onze nota verschilt zooveel van hetgeen wij vcrwachten, dat het onmogelijk is om tot een compromis te komen. Daarom zijn wij gedwongen onze toe- Nu is de kogel w«er door de kerk, schrijft de N R, Crt, want de fcezetting van Korfoe, hoe ,.vredelievend en tijdelijk" ook, is een ocrlogsdaad van het zuiverste water, vooral nu zij is voorafgegaan door een volstiekt nutteloos bombardt ment, dat meer slachtoffers heeft gekost dan het, ovcrigens zeer betreurenswaardige, voo.r- val in Albanie, 't welk Mussolini aanfei,- ding heeft gegeven tot zijn ultimatum. Ook de gnootste vrienden van Italie zul len moeten crkennen, dat de reactie buiten alle verhouding staat tot het gebeurde en mitsdien de zoowel te Londen als te Pa- rijs geuite meening, dat Mussolini in het oosten van de Middellandsche Zee zijn slag wil staan, en van de eerste gelegen- heid de beste om daarvoor een stbk te vinden, partij hieft getrokken, gegrond mag heeten Te meer nu de Romeinsche dictator de tusschenkomst van den Volken bond reeds bij voorbaat van de hand heeft gewezen Nu staat) het te fcezien of de Volken bond zich met een hautain gebaar zal laten afschepen. Art, 15 van het Volken- bondsVcrdrag toch houdt in, dat de Raad zich met een geschil, dat tot een breu'k kan leiden, heeft bezig te houden, ook als siechts een der befrokken partijen, zoo zij gezamenlijk leden van den Bond zijn, het aanhangig maakt. Dat zal Griekenland natuurlijk niet ver- zuimen; te Geneve vcrwachtte men Zater- dag een teiegrafisch verzoek uit Athene om tusschenkomst en de Raad, die Zondag bij- eenkwam, was voornemens een dergelijke aanvraag dadelijk in behandeling te nemen. Men mag vcrtrouwen, dat de Volken bond in dezen den steun van al zijn leden, behalve dan Italie, zal ontvangen, ook al riskeert hij daarbij uittieding va.i den staat. wiens politieke leider zijn fascistische methodes op de buitenlandsche staatkun- de gaat toepassen. De gebeurtenissen hebben zich zoo snel afgespield, dat de kabinetten der groote mogendheden nog geen tijd hebben gehad zich er over uit te spreken. De vacantietijd heeft in zoover Mussolini's plannen begun stigd, dat de meeste ministers met verlof zijn, zoo vcrtoeven zoowel Baldwin als Curzon in Frankrijk. Nochtans laat men in Engeland geen twij- fel bestaan aan de gevoelens, die Italie's optreden wekt. Officieus gaf men in Lon den Zaterdag tje kennen, dat E,njgeland een bezctting van Korfoe niet zou kunnen toelaten, omdat het gemakkelijk in een vloottiasis te veranderen eiland de sleutel is tot de Adriatische Zee en bij den afstand van de lonische ejlanden aan1 Griekenland de vocrtdurende neutraliseering van Kor foe is overeengekomen. Daarover hebben Engeland, Frankrijk en Rusland als ,.be- sdxrmende mogendheden" te waken. Of de'hi*ren fe Moskou zich van dien plichti efen nalatenschap uit vroeger tijid zullen kwijten en niet veeteer met welge- valien zullen oonstatBerenj dat Mussolini, -on met Daily Expi«ss tfetspreken; zich ,Jbolsjewistische mftthodes" eigen maakt, blijve in het midden. Vast staat, dat Engeland in het verdrag van 1864 een mid- del heeft om Frankrijk aan zijn verplich- tingen tk herinnereh, als de regeering te Parijs geneigd mocht zijn r* niet van heeler harte na te komen, omdat ze allicht niet ongaame ziet, dat England's aandacht van het Roergebied naar de Middellandsche Zee wordt getrokken. Opmerking verdisnt ovcrigens, dat Frankrijk de Kleine Entente op wier vriendschap het zoo hoogen prijs stelt, moeilijk voor het hoofd kan stooten, 't geen het zeker zou doen als het werke- loos bleef of op zien komen .speelde. Dat de Engelsche pers, naast scherpe kritiek op het onbesuisde gedrag van Mus solini, de volstrekte nooazakehjkheid be- pleit om het hoofd koel te houden en de uiterste zelfbeheersching aan den dag te leggen, is ©en der weinige gunstige lee- kenen van den toestand. Men mag hopen, dat Griekenland en Zuid-Slavie de Engelsche aanmaning, om zich niet tjot ovcrijlde daden te laten prikkelen, zullen opvolgen, al zal het ongetwijfeld moejte kosten de heet-gebakcrde Balkanvolken rus- tig te houden, indien Mussolini, zooals hii naar verluidt van plan is, nieuwe stappen doet op den weg dien hij heeft ingeslagen. Zoo meldt de Romeinsche correspondent van de Secolo, dat er contingenten infante- rie zijn samengetrokken voor verdcre be- zettingsdoelejnden, die dan wel even „vreedzaam en tijdelijk" zullen zijn a^ de bezetting van Korfoe. DE OOGSTVOORU1TZICHTEN Een surplus van 2.000.000 ton. Rusland komt juist uit een periode van hongersnood. Kan het dit jaar exportee- ren zonder weer een hongersnood te ris- keei^en ^En zelfs al heeft hetf een surplus aan graan, zijn dan de transporfmiddelen voldoende om het uitf te voeren? Deze vragen werden door een spedale oC'1'rcspondent van de Daily News ge steld, die onlangs Rusland bezocht heeft. In d hongcrdistridien van 192122 is de oogst dit jaar niet go-ed en ook in de zaaistrelcen n.et, hoewel de zaaioppervlak- te met) 30 pet. is vergroot, Gebrek aan paarderi en machines, gebrek aan physie- ke kracht en een algemeene depressie ma ken cen geheel hcrstel in de eersf£ 2, 3 jenn onmogelijk Wat het' sui-pijus voor export be.reft, mirkt de correspondent op dat Rusland altijd uijigevoerd heeft, hoewel er steeds plaatselijk gebrek was en plaatselijkc hen- gcrsnooden. Het surplus dat thans voor expert in aanmerking komt, is, al neemt men de laags'.e oogsfschatting, plmi. 2 mil- lioen ton, vocmamelijx t'arwe en gerst. In de strcken van de Oekraime die graan uitvocren, is de oagstj oyer het algemecn gotd, hoewel enkele districts, als dat van Foltawa, erg van den hagel hebben gele- den. Of de transportmiddeen voldoende zul len zijn, is ten andcre quaestie. Het aantal wagons is heel groot, dagelijks worden er nog afgeleverd, wat er aan herstei van de lijnen is gidaan, is werkelijk ongelooflijk, wanneer men bedenkt iatj in de laatste paar jari n 2000 bruggen herbouwd tjioes1- ten worden Maar de vraciit is nog heel duur, het vervber tie water is niet veel goedkooper dan te land. Indien Rusland <tr in slaagt, eimdigt di corn spor.dcnt, om dit jaar een milliofen ton graan uit te vqeren, dan zal het voor het geld, dat he; Juervoor kriigt, zijn land- bouw betir' kuhr.en maken dan voor den ocrlog, en binrten niet al te langen tijd zal Rusland de graanschuur van Europa worden Vluchteiingen, die uit Amerika weer in Rusland lerugkeeren, trengen be- tcr materiaal mee en voeren een hoogcr ontwikkelt landbouwbetirijf uit, zoodat de Russische boeren' langzainerhand meer en meer ontwikkeld worden. DE HOOGESCHOOL TE GENT. De correspondent van de N. R, Crt^ te Brussel meldt): De nieuwe wet op het gebruik der talen aan de universiteit te Gent, bepaalt dat een deel der ieergangen m de beide talen zai worden gegeven en dat de studenten zullen kunnen kiezCn, of zij zoo'n leergang wil- len volgen in de eone taal of irt de andere Een ander deel van de Ieergangen zal uit- sluitend in het Fransch worden gegeven en een dei de deel uitsluitend in het Vlaamsch. De Lique pour la defense de l'universite francaise de Gaud heeft Zaterdag definitief bcsloten, in Gent een school voor hoogere studie tje zullen stichten, waar alle leer-, gangen, die aan de universiteit te G'nt niet meer worden gedoceerd, of enkel nog in het Vlaamsch worden gedoceerd, zul len worden gegeven. Daarmee zal dan Gent weer over volledig Fransch hoogcr on- derwijs beschikken. Bovendien zullen in de nieuwe school voor hoogere studie cursussen worden ge geven en conferences worden; gehouden over onderwerpen die nog rfiet aan, de bestaande Eelgische universiteiten worden gedoceerd. Dat zal geschieden door hoog- lecraren van de vier Belgjsche univci'sitei- ten. Daar de handelsschooi, die ressorteeit onder de juridische faculteit te Gent, ver- vlaamscht wordt door de nieuwe wet. wordt er (te Gent) een handeishooge- school gecreeerd waar alle cursussen in het Fransch zullen worden gegeven en die de eerste, vervlaamschtie zal vervangen. DE KWESTIE VAN HET HERSTEL. Naar verluidt, zou de Duitische rijksre- geering het uitvoerend oomite van de vak- vercenigingen in het Roergebied haar voor- nemen te kennen1 bebben gegeven, om on middellijk diplomatieke stappen te ondcr- nemen voor een oplossing van het Roer- conflict. DE STORM IN DENEMARKEN. In aansluiting op de berichten, betreffen- de den hevigen storm, welke gedurende den nacht van Donderdag op Vrijdag over geheel Denemarken heeft gewoed, wordt nader vemomen, dat, ten gevolge van het wassen van het wa|Er, dat tot vier meter boven normaal peil stBeg, een aantal per- sonen om het i«ven is gekomen. De ruiten der wagons, welke op de veetboot van Warnemunoe naax Gjedse,- stonden, werdfin door de hevige overslaan- de zteen ingeslagen. In desi nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft een stormvloed aan de Westkust van Jutland groote verwoestingen aangericht. Talrijke personam verloren het leven. Vijf- tien aibeiders, die werkzaam waren aan den dijkaanleg bij Reisy, werden door den vloed overrompeld en zijn ondanks de hejdhaftige poging«n om hen te redden, vcrdronkoi. AARDBEVINGEN IN JAPAN. Zaterdagmiddag ohr 12 uur werd tc Osa ka een aardbeving waargenomen, welke zes minuten duurde. Alle ktokken stpn- den stil. De talefoonveibindingen te Tokio en Osaka werden verbroken. Een twiede schok werd waargenomen om> 2 uur 45. Naar geloofd wordt, is ern- stige schade aangei-icht te Tokio, Yoko hama en Yokosoeka. Een draadloos bericht meldt, dat er brand is uitgebroken te Yokohama, en cfat de bevolking vlucht op de schepen in de haven. GEHEEL YOKOHAMA IN VLAMMEN De „Associated Press" meldt uit Yoko- hama, dat de geheele stad in brand staat en er reeds vele slachtoffers zijn. TER NEUZEN, 3 SEPT. 1923. GEMEENTERAAD. In de op Dinsdag 4 September a.s., des voormiddags 9'/2 ure te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de wlgende punten in behandeling: fNGEZONDEN MEDEDEELINGEN, IN EEN M1NUUT zal iedereoude schoen Betooverd met Erdal verrassend jeugdig doen. 1. 2. 3. 4. Beeediging leden van den raad. Benoeming wethouders. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het beschikbaarstellen van school B aan de Vereeniging voor Chr. Volksonderwijs alhier. Benoeming leden van de verschillen- de oommissies van bijstand. CONCERT. Het concert door het muziekgezelschap „De Vereenigde Werkbeden" j.l. Vrijdag ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Kdningin op de Markt gegeven, is goed ge- slaagd. Het programma werd flink uitge- voerd, 't was mooi weer en de belangstelling groot. KERKELIJKE HERDENK1NG Naar we verr.emen zal het zilveren re- gecringsjubileum van H.M, de Koningin a,s, Woensdag voormiddag in de R, K, kcrk worden herdacht des voormiddags 9 uur met een Pontificate H, Mis en een Te Deum Des avonds. 6 uur zal in de Ned, Herv, Kerk, de Geref, Kerk en de Kerk der Geref, Gemeente door de predikanfen dier gem (On ten een hi rinn« ringsri de werden uit- gesproken. FEESTVIERING TE TER NEUZEN. Thans is naar we vernemen het program ma voor de feestelijkheden ter herdenking van het regeeringsjubile van H. M. de Ko ningin alhier vastgesteld. Zij zullen geopend worden met een etalage- wedstrijd en winkelweek op Dinsdag 4 Sep tember; een aantal winkeliers in verschil- lende branches, gevestigd in diverse straten hebben zich hiervoor aangegeven, terwijl wij voorts vernemen van verschillende voorne- mens tot inrichting eener feest-etalage, buiten mededinging. Vrijdagnamiddag zal de opening plaats hebben van de tentoonstelling van bloemen, huisvlijt enz., gehouden wordende in een drietal lokalen der ambachtsschool. Deze tentoonstelling zal ook des Zaterdags ge opend zijn. Op bepaalde uren zal een strijkje de tentoonstelling opluisteren en een thee- salon gelegenheid bieden ververschingerl te gebruiken. Vrijdagavond 6,30 uur zal de burgemees ter van af de pui van het stadhuis in een toespraak tot de ingezetenen het jubileum herdenken. Daarna zal op de Markt van 7 tot 9 uur concert worden gegeven door het muziek gezelschap „De vereenigde werklieden" en „Ter Neuzen's Mannenkoor". Zateraagvoormiddag worden de feeste lijkheden bij gunstig weer en voldoende deelname voortgezet met zwemwedstrijden bij het zwembassin aan de Westsluis. Te 10 uur komen de leerlingen der ver schillende scholen op de Markt, alwaar on der begeleiding van het muziekgezelschap „De vereenigde werklieden" eenige liederen zullen worden gezongen. Na afloop daarvan gaan de kinderen in optocht, begeleid door het muziekgezelschap naar hun respectieve- scholen, tot het ontvangen van de versnape- ringen, die naar we vernamen van particu- liere zijde of schoolbesturen worden ver- strekt. Des namiddags hebben groote sportfees- ten plaats, op het sportterrein, opgeluisterd door muziek. Des avonds 6,30 zal onder leiding van den heer A. I. B. Schirris op de markt .de uitvoe- ring der cantate, gedicht ter gelegenheid van het jubile van H. M. de Koningin, door L. Thijs en getoonzet door J. B. van der Olas, plaats hebben door de zangvereenigingen ..Geduld Overwint" van Ter Neuzen en ..Crescendo" van Hoek, met medewerking van de orkestvereeniging ..Crescendo", welke laatste vereeniging onder leiding van haren directeur, den heer J. Bier!£ ook eenige muzieknummers zal uitvoeren. Voorts heeft de Zelandia-Bioscoop ge- meend, bij gemis aan avondvermakelijkhe- den voor het publiek, tijdens de feestdagen hare deuren te moeten openen en is de direc- tie er in geslaagd ook de jubileumfilm te kunnen vertoonen, benevens een zeer rijk programma, o.m. de succesfilm „Kee en Janus naar Berlijn". Indien de voorspellingen van het weer- glas goed uitkomen, beloven de feestdagen door mooi weer te zullen worden begunstigd en dit is voor het welslagen van een feest al van groote beteekenis. GEREF. KERK. Tweetal: Te Axel Ds. W. M. le Cointre te Woubrugge en Ds. D. de Wit te Berlikum. EEN GEVAARLIJK SLAAPMIDDELTJE. Te Aardenburg is een 83-jarige weduwe overleden na gebruik van een slaapmiddel, namelijk veronal. Een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld naar degenen, die het vero nal verschaft hebben. Overwogen wordt een gerechtelijke vervolging tegen hen in te stel- len. (G. Crt.). HULDIGINGS-COMITE. Zaterdagmiddag vergaderde in societeit St. Joris te Middelburg de afdeeling Zeeland van het Centraal Huldigings-Comite, onder voorzitterschap van den heer P. C. Labrijn. Eerst kwam aan de orde de kwestie, dat door het te laat inkomen van de opgave van deelnemers uit Westelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren, deze nu niet meer voor 2 met den extratrein mede kunnen naar Amsterdam, dit lokte een uitvoerige discussie uit, warvan het resultaat was, dat er nogmaals bij het hoofdeomite op aangedrongen zal worden de meerdere kosten te vergoeden, daar an- ders dit deel van Zeeland niet vertegenwoor- digci zal zijn. Verschillende mededeelingen werden gedaan over de plaatsen waar de verschillende deelnemers op den trein moe ten komen, welke Donderdag a.s. te 7.13 van Vlissingen, 7,23 van Middelburg, 7.38 van 's Heer Arendskerke, 7.46 van Goes, 7.54 van Kapelle, 8.01 van Vlake, 8.12 van Krab- bendijke, en 9.33 van Rotterdam vertrekt om te 12.05 to Amsterdam te zijn, de terugreis wordt te 6.10 aangevangen. Besloten werd, dat de deelnemers in genoemde volgorde in den trein gaan en ook zoo aan den stoet deelnemen zullen, voor wat Vlissingen be- treft zal het Belgische loodswezen voor het Nederlandsche loopen, uit noodzakelijke hoffelijkheid. Zooveel mogelijk moeten vaan- dels worden medegenomen in den goederen- wagen: Ieder moet voor een twaalfuurtje zorgen, daar eerst te 4 uur kan worden ge- geten bij ,,Kras", waar de Zeeuwsche ver eeniging te Amsterdam plaatsen zal reser- veeren. De Zeeuwen worden begeleid door het muziekgezelschap van Philips uit Eind hoven. De voorzitter bracht dank aan alien, die hem terzijde stonden en in het bijzonder aan de secretaresse mej. Donner, die dag en nacht klaar stond, terwijl de heer Hartman, den heer Labrijn dank bracht voor zijn werk. De rekening zal later door de dames Pi^ar en Donner worden nagezien. HET ZEEUWSCHE GESCHENK AAN DE KDNINGIN. Het geschenk der Zeeuwen aan de Ko ningin, het album dat dezer dagen geexpo- seerd is in den kunsthandel van den heer C. W. Dhuij te Middelburg, is vervaardigd van kwarto imperial papier uit de falirieken der firma Van Gelder Zonen te Amster- dam en bevat ongeveer 60.000 namen; het is j gebonden in Engelsch Naturel kalfsieer. De voorzijde van den omslag is versierd met een geventileerden rand en in het midden is een geheel uit de hand vergulden versie- ring aangebracht, met als hoofdmotief den Oranjeboom met de wapens van Oranje, Nassau en Zeeland en de jaartallen 1898 en 1923. De rug is versierd met geventileerde carres en het wapen van Zeeland. De bovenzijde van het boek is mat ^erguld en gesycileerd met Zeeuwsche strikken, be- hoorende bij de hoofdversierselen der Zeeuwsche boerinnen. Op de binnenzijde van den omslag zijn randen in goud aange- bracht. Op de speciaal vervaardigde schut- bladen preikt ook het Zeeuwsche wapen. Op de tweede bladzijde staat de opdracht omge'ven door een kleurrijke teekening, waarvan weer de Oranjeboom het hoofd motief vormt. Op de eerste bladzijde komt een nadere verklaring van den boom voor; welke verklaring luidt: De Oranje appels duiden aan (van onder naar boven) de stad- houders Willem I, Maurits, Frederik Hen- drik, Willem II, Willem 111, Willem IV, Wil lem V, de koningen Willem I, Willem II, Willem III, Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana. De drie schaduwbanden stellen voor de tijdperken 1650—1672; 1702—1747; 1795— 1813. De geslachtswapens, die in de versiering rond de opdracht staan, zijn die van Koning Willem I, het huis van Oranje; Prins Willem I en in den top, dat van Koningin Wilhel mina. De opdracht luidt: „Uwe Majesteit Wilhelmina, Helena, Pau lina, Maria, Koningin der Nederlanden. Prinses van Oranje-Nassau enz.; betuigen Zeeuwen ter herdenking van Hoogstderzel- ver 25jarig regeeringsjubileum hunne op- rechte hulde, Zij dit geschenk aanvaard als blijk van trouw eener provincie, die zich aan Uwe Majesteit en Hoogstderzelver huis nauw verknocht gevoelt. September 1923". Op de derde bladzijde volgen de namen van de leden van het Algemeen Comit£ tot aanbieding van een huldeblijk der Zeeuwen aan H. M. de Koningin. Het zijn: Jhr. M. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin, eere-voorzitter; P. Dumon Tak, bhrgemeester van Middelburg, voorzitter; en verder de volgende burgemeesters: C. A. van Woelderen van Vlissingen; Jhr. W. Z. van Teijlingen van Oostkapelle; P. S. Bu- teux van Oost-en West-Souburg; J. N. Elen- baas van Kruiningen, G. A. Haijenius, van Goes; J. W. A. Stute van Colijnsplaat; A. P. Hanssens van Stavenlsse; E. Buzeijn van Eede; P. W. M*?rhtv«14 yap Biervlitf K. J. A. G. baron Collot d'Escury van Honte- nisse; F. J. L. M. van Waesberghe van Hulst; C. IJsebaert van St. Jansteen, J. C. van der Have van Oosterland en C. J. Boogerd van Kerkwerve, en Mr. Dr. L. J. A van der Harst, hoofdeommies ter provinciale griffie van Zeeland, secretarls-pennlngmeester. Het album bevat van ieder der 110 ge- meenten van Zeeland een penteekening van een plekje in die gemeente, alle zeer fraal geteekend door den heer F. P. Dhuij, als extra teekening, staat vooraan de Abdij te Middelburg, als zetel van het Provinciaal bestuur. Ook de verdere versiering, spedaal die rond de opdracht, is het werk van den heer F. P. Dhuij, die zich daarmede weder een kunstenaar toonde. De heer A. Passnier, die de duizenden namen welke gemeentesgewijze achter de penteekeningen van iedere gemeente staan, caligrafeerde, heeft ook eer van zijn werk. De heer C. W. Dhuij heeft voor de zoo- veelste maal bewezen, dat werk als dit op zijn atelier tot in alle onderdeelen met groote zorg wordt uitgevoerd. EEN DASSENDIEF AANGEHOUDEN. De politie te Middelburg heeft aangehou- den een 30-jarig marktkoopman uit Den Haag, die zich op 19 Juli in 't station te Middelburg een koffer van een anderen koopman, inhoudende een partij dassen ter waarde van ongeveer f 350, wist toe te eige- nen. De bestolene kwam eenigen tijd later op de Markt te Vlaardingen, waar een derde koopman met een deel van zijn dassen stond. Door het opgeven van het signalement van den verkooper der dassen werd hij aange- houden. Weldra viel hij door de maud. ZAAMSLAG. Woensdagnamiddag om 5 uur zal in de Ned. Herv kerk een dank- en gebedsure worden gehouden Zaterdag j.l. was het de dag, dat in de buurtschap werd feestgevierd, alwaar de ihln. ,Q U,. 4-j-i A -I,, 11 I J .-3

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2