ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 7498 Vrijdag 31 Augustus 1923. 63e Jaargaug. Uit het hooge Noorden, ~bT nnenland. BTnnNLTNDT Aanbesteding. S3 BllSTB BJ-uA-33. Gemeente-Begrooting. Borgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG zullen op Dlnsdafi 11 September 1923, des voormiddags ten io ure, ten Raadhuize dier gerneente in het openbaar trachten aan te besteden 0e leverantie van de voor het jaar 1924 door de verschillende openbare lagere scholen be- noodigde schoolbehoeften. De voorwaarden van aanbesteding en lijsten van de benoodigde schoolbehoeften liggen ter secretarie ter inzage. Zaamslag, den 27 Aug. 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLK Lzn., Secretaris. LVI. Nu op den dag, dat deze brief verschijnt de Koningin 25 jaren meerderjarig is en in de volgende week Haar 25jarig regeerings- jubileum zal worden gevierd, spreekt het wel van zelf, dat ik iets zeg over de Oranje's. Er zijn weinig vorstenhuizen in Europa, die een zoo roemrijk verleden achter zich hebben en die van zoo groote beteekenis zijn ge- weest voor de wereldpolitiek. Tegelijk is op- merkelijk, hoe herhaaldelijk dit huis dreigde "uit te sterven. Eigenlijk behoort de familie tot de Nas sau's want in zijn jeugd erfde prins Willem I het prinsdom Oranje van een zijlinie, die uitstierf en die dit prinsdom door aanhuwe- lijking had verkregen. Zijn zoons Maurits en Frederik Hendrik, de groote stadhouders, die tot de meest beroemde veldheeren van hun tijd hebben behoord, hadden weinig lust in het huwelijksleven. Prins Maurits wist eerst in 1625 op zijn sterfbed zijn breeder over te halen te huwen. Uit diens huwelijk met Amalia van Solms werd slechts een zoon Willem li geboren en toen deze in 1650 onverwachts aan de pokken stierf, scheen het alsof het huis in rechte iinie was uit- gestorven. Maar gelukkig schonk enkele dagen later zijn weduwe het levenslicht aan een zoon, die straks op een leeftijd, waarin de nieesten ternauwernood tot zelfstandig optreden in staat zijn, ons land redde uit het gevaar onder te gaan bij den overval der Fransche legers. Na een gelukkige regeering van 30 jaren struikelt's prinsen paard over een molshoop en sterft met Willem ill de rechte linie uit, nog voordat de opvolging in het stadhouderschap is geregeld. De Friesche zijlinie, door Jan van Nassau afstammend van de brave Juliana van Stol- berg, naar wie onze kroonprinses is ver- noemd, stamde door Frederik Hendriks dochter Albertina Agnes van Willem den Zwijger af, en erfde nu den Oranjenaam. Maar slechts weinig jaren later dreigde ook deze linie uit te sterven, toen in 1711 Johan Willem Friso jammerlijk bij den Moerdijk verdronk. Wederom herleefde het geslacht, toen zes weken later's prinsen weduwe een zoon ontving, die later als erfstadhouder het bewind over onze zeven provincien voe- ren zou. Met de tusschenpoos van 1795 tot 1813 heeft sindsdien deze zijtak der Oranje's over ons land geregeerd. Opmerkelijk is, hoe het aantal kinderen in elk geslacht klein bleef en van de geboren zoons het meerendeel of ongehuwd Of kin- derloos stierf. Toen koningin Sophie, de gemahn van Willem 111 overleed, had het Oranjehuis slechts twee prinsen, waarvan de oudste niet huwen wilde en trouwens kort daarna stierf en de jongste niet huwen kon. Uit een tweede huwelijk werd onze Konin gin geboren. Ieder weet wel, hoe er gerui- men tijd werd getwijfeld, of Wilhelmina wel het voorrecht genieten zou de moedervreug- de te smaken. Wij zijn dankbaar, dat thans het Oranjehuis in een vrouwelijke zijlinie, naar wij hopen, zal blijven voortbestaan. Maar in tegenstelling met andere vorsten huizen, die talrijke prinsen, aartshertogen en grootvorsten tellen, is Oranje-Nassau steeds gering van omvang wat afstammelingen betreft, gebleven. Doch telkens groot van beteekenis voor de wereldpolitiek. Ook in de ruime eeuw, die verliep sedert dat in 1813 de Oranje's in ons land terug- kwamen, toen de provincien werden samen- getrokken tot een eenheids-staat en het oonstitutioneel koningschap werd ingesteld. Hun beteekenis ligt in de wijsheid, waarmee zij hebben begrepen, hoe ons land was de bufferstaat" tusschen Duitschland en En geland en dit feit eischte een politiek, die naar beide zijden geheel zelfstandig was, zoodat nimmer geleund werd op een der machtige naburen. Wij zien, hoe Willem II als erfprins in 1815 het zijne er toe bijbracht om Napoleon te verslaan bij Waterloo, waardoor Europa voorgoed werd bevrijd van een overheer- sching en hoe Willem I door het koning schap over Belgie te aanvaarden, naar den wensch der toenmaals leidende groote mogendheden, een rol van internationale beteekenis heeft gespeeld. Deze rol: hier- door werd de aansluiting van Belgie bij Frankrijk verhinderd en heeft het in 1830 zich afgescheicien hebbende Belgie een eeuw lang een strenge neutraliteitspolitiek ge- voerd. De wereldhistorie zou in de eerste helft der 19e eeuw een geheel ander verloop hebben gehad, als Belgie met Frankrijk vereenigd aan den Rijn had gestaan tegen- over een toenmaals nog in verschillende sta- ten verdeeld Duitschland. En de groote verdienste van Willem ill is geweest, dat hij toen na 1870 Duitschland oppermachtig geworden was, door de Bis marckiaansche politiek van sabelgekletter zich niet van de wijs heeft laten brengen en zich niet heeft begeven in een staatkunde die Duitschland naar de oogen zou hebben gezien. Voortdurend heeft Nederland in de laatste halve eeuw, en ziedaar ook de be teekenis van Emma als regentes en van onze Koningin, de uiterste zorg gedragen zich af- zijdig te houden van elke afsprnak met eenige groote mogenheid. Volkomen zelf- standige politiek, gevoerd door vorsten, die het landsbelang helder begrepen, gedurende een tijdvak van verscheiden tientallen jaren, heeft het moedertand en zijn kolonien onge- deerd gelaten ook in den laatsten wereld- oorlog. En tegelijk is daardoor Nederland opgeklommen tot zulk een wel'vaart, dat onze Amsterdamsche beurs een der voor- naamste centra voor de werfeld-geldmarkt vormt, waarvan de beteekenis uitreikt verre boven die van een klein land. Slaan wij nu onzen blik terug naar vroe- ger eeuwen, dan mogen wij met het oog op de Oranjes, die in een reeks van zijn beste spruiten onze Republiek hebben gediend er- kennen, dat ook hun politiek van groote be teekenis is geweest voor de wereldhistorie. Natuurlijk in de eerste plaats voor ons eigen land. Aan hen toch danken wij de vrijheid van ons volksbestaan, de mogelijkheid, dat wij ons zelf bestuurden en niet afhingen van de lusten en luimen van een buitenlandsch vorst, die zetelde te Madrid. Als een groote glorie blijft voor ons op- rijzen de figuur van prins Willem I als de man door wiens moedige volharding de Sta- ten van Holland en Zeeland opgewc-kt zijn om den opstand voort te zetten, toen heel het Zuiden en het Oosten zich weder onder- worpen had, en het vreemde juk af te schud- den. Nooit heeft vader Willem over ons land willen „heerschen". Steeds was zijn doel: de souvereiniteit over te dragen aan een an der vorst, hetzij Fransch hetzij Engelsch, die het Spaansch geweld zou wederstaan. Hij had zich beschikbaar gesteld als ,,bescermer ende hooft des lants in afwesen der Co- ninclijcke Majesteit", omdat de Staten van Holland en Zeeland hem daartoe uitnoodig- den, als „een vornempste gelidtmaet der Ge nerate Staten des Nederlants", d. w. z.: om dat hij 's lands eerste burger was. En de prins beloofde, toen de strijd hachelijk werd: ,,de partir vers Hollande et Zelande pour maintenir les affaires par dela tant que pos sible sera, ayant delibere de faire illecq ma sepulture" (te vertrekken naar H. en Z. om de zaken aldaar zoo goed mogelijk te behar- tigen, besloten hebbende aldaar mijn graf te vinden). Zoo kwam Oranje tot Nederland en met elkander zijn zij groot geworden. Wij behoe- ven waarlijk niet te herinneren, hoe Willem en zijn breeders en zijn zoons en zijn neven ons land hebben gediend met goed en bloed. Evenmin: hoe zij een blijvende eereplaats in onze volkshistorie hebben ingenomen. Ieder Nederlander weet dat wel. Wij wijzen op hun beteekenis voor de wereldpolitiek: Wil lem 1 heeft de macht van het huis Habsburg gebroken. Habsburg regeerde in Spanje, Nederland, Belgie, Noord-ltalie en Oosten- rijk, terwijl de Oostenrijker tevens keizer van Duitschland was. Ware deze macht aaneen- gesloten gebleven, terwijl het Frankrijk vrij- wel geheel in een ring had ingesloten, en terwijl het oppermachtig in Indie en Amerika was, dan zou het huis Habsburg een over- heerschende positie in Europa hebben kun nen verkrijgen. Onze nationale strijd tegen vreemde overheersching werd tegelijk een internationale strijd, waarin beurtelings Frankrijk en Engeland (ook Zweden) aan- deel namen, omdat ook deze landen terecht inzagen, dat het hier gold de macht van Habsburg te fnuiken. Waarlijk Engeland zou onze Republiek, die zijn concurrent op den Oceaan was, niet hebben bijgestaan, wanneer het niet had begrepen, dat dit Eilanden-rijk steun moest verleenen aan de zwakste partij om te beletten, dat straks Spanje over Europa, IndiS en Amerika vol- ledig baas worden zou. In dien strijd gingen de kolonien over in Nederlandsch en Engelsch bezit. Het t-paan~ sche rijk, dat zoo machtig heette, dat de zon daarin nooit bnderging, heeft in dien strijd zijn overheerschende positie zoo ingeboet, dat het sinds twee en een halve eeuw niet meer medetelt onder de grootmachten, die het lot der wereld bepalen. Na 1648 werd het Oostenrijksche Habs- burgsche huis e£n, dat elke kwart eeuw een deel van zijn glans en glorie verloor. De voorlaatste keizer, Frans Jozef, verspeelde zijn ltaliaansche deel, de laatste keizer stien als balling op Madeira. De historie der laatste drie eeuwen zou gevoegelijk kunnen heeten: „De val der HabSburgers en de op- komst der Oranje's". T. g. T. N1EUWE MINISTERS VAN STAAT. Het Eerste Kamerlid A. W, F ldenburg. oud-minister van Kbionien en het Twee de Kamerlid mgr. d.r, W. H Nolens, zijn benoemd tot Minister van Staat. NOODUITKEERINO AAN GEMEENTEN De regeering herb. naar het Hbl. meldt, aan de Gedeputecrd 4 Staten der provincien bericht, dat zij wegens den toestand van 's lands financien geen voorstellen aan de Staten Generaal kan doen tot het doen van een nooduitkeering aan de gemeenten over 1923 en volgende jaren. DE RAMP VAN LOURDES. Bij koninklijk besluit is als biijk van goedkeuring en tevredenhrid de gou- den eei ©penning voor menschlievend hulp- betoon en een loffelijk getuigschrift toe- gekend aan Henri Hourcadet, electricien te Luz en Gaston Blavet, steengroefarbei- der te Lourdes, we or ens de met levensge- vaar volbrachte redding van den eenig overlevende van het reisgezelschap dat met de autocar 13 Aug bij St, Sauveur in een ravijn van de rivier de Gave stortite. EEN POL1TIEKE MOORD. Maandag zijn vijf leden der ltaliaansche missje in Albanie, nadat hun auto door een hinderlaag tot stilstand was gedwomgen. met revolverschoten bij Santo Quaranta ver- moord. De Grieksche kolonel, die achter de Ita lian™ aar.reed, arri\eerde op de plek, toen alles was afgeloopen, e,i de aanvallcrs do vlucht hadden genomen. In ltalie heeft cei en ander natuurlijk groote beroering e.i verontwaardiging ge wekt En het; is moeilijk te voorspelle.i wat de gevolgen op politick gebied zul len zijn Tot nu toe hebben de gezanten van ltalie te Athene, Parijs en Londen in- structies ontvangen, die strikt geheim wor den gehouden, en heeft de Grieksche mi nister van buitenlandsche zaken allerlei strafmjiatregelen oe.-mi 'n om de schub digen voorbeeldig te straffen. Na het onderzoek van de gebeurtenissen welke zijn voorafgegaan aan den moord op de ltaliaansche inilitaire cemmissie voor de vaststelling van de Grieksch-Albanee- sche grens, van andeie aanwijzingen en van zckere fe.tcn, die daarna piaatls had den, alsmede van de inlichtingen uit ver schillende bronnen, verzameld ter pfaatse van den moord, onrtremt de onafge'oroken lastercampagne en de opruiing in de Grieksche pers tegen ltalie en de ltaliaan sche missie, is de iegeering tot de overtui- ging gekomen, dat de moreele verantwoor- delijkheid voor den moord, alsook de ma- terieele verantwoordelijkhejd, imsten op de Grieksche regeering. Om deze redenen heeft het hoofd van d1 regeering, overtuigd de tolk te zijn van de gevoeiens van verontwaardiging van de gehtek ltaliaansche natie, den Italiaan- schen 'gezant te Athene opgedragen aan Griekenland ten schriftelijke nota te over- handjgen, waarin ltalie eischt: lo het aanbieden van ofifcieele veront- schuldfigingen in den meest uitgebreiden voi-m aan de ltaliaansche regeering, te overhandigen aan de ltaliaansche legatie te Athene dooi" de hoogste Grieksche mi- litaire autbriteit; 2o het houden van een plechtigen lijk- dienst voor de slachtoffers van den moord in de katholieke kathedraal te Athene, wel- ict- door alle ieden van de regeering moet worden bijgewoond; 3o het brengen van eerebewijzen aan de ltaliaansche vlag door de Grieksche vloot in de haven van Pireaus, w a arte a een ltaliaansche vlootafde.ling zich daar- heen zal begeven, en wel door salvo's van 21 ka onschoten doer de Gr eksc e sche- pen, die gedurende deze salvo's de lta liaansche vlag op hun ejgen masten m-oe- ten hijschen; 4o het instellen van een zeer gestreng onderzoek door de Grieksche autoriteitcn ter plaatse van den moord, in tegenwoor- digheid van kolonel Perrone, den ltaliaan- schen attache, vo>oi- wiens persoonlijke vei- iigheid de Gr.eksche regeering verantwoor- delijk wordt gesteld Dit onderzoek moet zijn afgeloopen binnen vijf dagen na de aanbieding van deze eischen; 5o het straffen van alle schuldigen met den dood; 6o. het betalen van een schadeloosstel- ling van 50 mi.lioen Itaiiaariscne 1 re bin- nein vijf dagen na de overhandiging van deze nota; 7o. het bewijzen van militaire eer aan het stoffelijk overschot van de slachtoffers op het oogenblik van inscheping ie Prr- vesa aan boord van een Italiaanscli schip. De ltaliaansche regeering verzoekt aan Griekenland ten spc-edigste te antwoorden. Een onderzoek van ltaliaansche zijde heeft aan het licht gebracht, dat de aan- slag op de ltaliaansche commissieledea ter grens vasts telling van Aloanie, niet mag worden toegeschreven aan roovers, zoo- als men van Griekschen kant tracht vol te houden De feiten spi'eken daartoe te 1 duidelijk. Aan den automobiel, waarin de Italianen waren gezefen, ging e.n andere met ententeiofficieren vooraf. Nadat de ze het punt gepasseerd was, waar de „stvuikroovers" zich ophielden werd de weg versperd en had de aanval plaats, waarbij men de andere officicren belette hun ltaliaansche collegas te hulp te komen. Onder deze omstandigheden kan ltalie zich niet tevreden stellen met een excuus en betuiging van deelneming uit Athene, doch moet een andere genoegdoening volgen. Men spreekt van een vloo(demonL stratie in den Piraeus, terwijl er tevens andere deeien van de vloot worden samen- getrokken (bij Kaap St, Maria di Leuca) om een eventueele expeditie, waarvoor reeds carabinjeri en het 47e regiment; in- fanterie zijn aangewezen, zoo noodig, te begekiden. Hoe weinig men heeft te doen gehad met roovers blijkt ook uit het feit, dat de vermoorde officiere.i midden op den Weg zijn achtergelatien en 'dat men hen vond in het bezit van al hun geld en kostbaar- heden. De Albaneesche legatie te Rome deelt aan het agentischap Stefani het volgende mede Ten einde den indruk te niet te doen, die gewekt zou kunnen worden door de eerste berichten over den moord op de ltaliaan sche missie, zij er op gewezen, dat deze, met de verdere betrokken commissies te Janina verbleef en dat den 27sten Augus tus de Albaneesche, de ltaliaansche en de Grieksche missie elk afzonderlijke in de genoemde volgorde per auto naar Al baneesche gi-ens waren vertrokken. Toen de ltaliaansche missie te Delvinaki was aangekomen, dat op Grieksch gebied ligt, ongeveer 20 KM van de Albaneesche grens, werd zij door een bende van het Griek sche leger opgehouden, welke de drie lta liaansche officieren, den chauffeur en den Albanceschen tolk neerschoot Het nieuws van deze afschuwelijke mis- daad heeft een diepe beroering gewekt in heel Albanie, dat deze slachtoffers be- schouwt als martelaren voor zijn nationale zaak. Het is dus schandelijke laster het te willen laten voorkomen alsof Albaneezen 'deze misdaad gepieegd zouden hebben. Wie mocht hebben verwacht dat de moord op vijf ltaliaansche leden der com- missie voor de grensafbakening tusschen Griekenland en Albanie met een sisser zou afloopen, omdat de regeering te Athene onverwijld buitcngewone maatrcgelen nam ter bestraffing van de schuldigen en scha- devcrgoeding beioofde, heeft geen reke- Tilng gehouden met den aard wan TAus- solini, die met voorliefde den „sterken man" uithangt. Het zal wel waar zijn dat Grieksche on- giregelde,!, die in het Albaneesche grens- gebied altijd zoo roeng zijn, het misdriji Heoben gep.ergd, al is dit ook niet vol- strekt zeker, daar ltalie ook in Albanie niet louter vrienden telt. in elk gevai heeft de Gr.eksche iegeering tot op zckire hoogte haar verantwoordelijklieid voor het geoeur- de erkend en zou zich dus niet kunnen btklagen, als Mussolini haar eiscnen stride, die binnen de perken bleven. Doch onder de zes eischen in het ltaliaansche ultima tum zijn er aithans twee, die de perken te buiten gaan, het eerbetoon aan de lta liaansche viag door de Grieksche vloot te Piraeus en de deelneming aan het] on derzoek naar de schuldigen door den ita- liaanschen militairen attache te Athene. Men zal zich herinneien dat Servie in 1914 het Oostenrijksche ultimatum zoo goed als geheel heeft aanvaard, maar de deelneming van Oostenrijksche ambhrta- ren aan het onderzoek naar je wcrkzaam- hedd van de Narodna Odbrana, die de regeering te Ween en veranfwoor- delijx achtte voor den moord op de.i aaris- hertog-troonopvolger van de hand wees. Destijds heeft vrijwe! de geheele wereld eilcend dat een dergelijke eisch onaanne- melijk was voor een onafhankelijken staat Zal men dit ook nu erkennen? Zullen met andere woorden Italie's oude en nieuwe vrienden bij Mussolini op mati- ging aandringen? Heh is wel waarschijn- lijk, want er staat veeJ op het spel. Grie kenland inoge zwak en uitgeput zijn, te Athene staat de militaire partij aa.i het noer en het is nog pas, bij de algeineene staking, gebleken dat haar .eider kolonel Plastiras even gaarne zijn kracht toont a.s Mussolini. Wat er van een conflict op den Balkan te wachten ware, benoeft ge.n na- der betoog, omdat de ervaring heeft ge- lterd, hoe ondoenlijk het is daar een ge- schil te ,jocaiiseeien". Zoo is ^het' vol- strekt niet zeker dat Griekenlana bij een botsing tegen ltalie alleen zou staan, im- mers zoolang de twistappel Fiume tusschen Belgrade e.: Rome ligt, zal de nouding van Zuid Slavie een zeer onzekere factor blijven Men mag hopen dat Benesj, de bemid,- delaar van natura, te Rome ook zijn waar- schuwende stem zaS laten hooren. Wel- iswaar behoort Griekenland niet tot de Kleine Entente, maar nocntans heeft deze er het grootst mogelijke belang bij, dat in Z.O. Europa de vrede bevvaard blijft Hoezeer ook de groote westersche mo gendheden daarop prijs steilen, i§ geole- ■Ken hij de vreuesonderhandelingen te Lau sanne, waar zij, ook voor dat doel de v©rsi gaande concessies aan Turkije hebben ge- daan Men mag dus nog hopen dat alle poli- tieke hefboomen in beweging zullen ko1 men om een zoodanige matiging van het ltaliaansche ultimatum tc bev.eiken, dat het voor Griekenland, zondfir verned ring, aannemelijk wordt. TER NEUZEN, 31 Aug. 1923, DE JAARDAG VAN H M. KONINGIN WILHELMINA werd alhier heden herdacht door het uitsteken der vlag van de openbare en vele particuliere woningen Hedenmorgen hielden de feestelijk ge- tooide kinderen der bewaarschool, bege- leid door het persor.ed der school een op- tocht door enkele straten, hetgeen een lie- ven aanblik schonk. Van avond geeft, zooals reeds gemeld, het muziekgezeischap De vereenigde werk- ieden te 8 uur concert op de Markt. HOOFD-ACTE Bij het gisteren t® Haarlem gehouden examen voor de hoofdacle, is o,m. geslaagd onze vroegere stadgenoot, de heer H. j. Pauw, thans te Egmond aan Zee. SLUITING VAN POSTKANTORLN De directeur-generaal der postcrijen en telegrafie maakt, ten vervolge op het mede- gedeelde in de Staatscourant van 16 Aug. jlbekend, dat op 6 September, de rijks- telegraaf- en teiefo-onkantoren, de post- telegraaf- en telefoonkantoren, de hulp- post-, telegraaf en telefoonkantoren, de hulptelegraaf- en telefoonkantoren en de hulptelegraafkantoren, alsmede de tele graaf- en telefoonstations, met handha- ving overigens van hun diensttijd op werk- dagen, tusschen 10 uur vm* en 1 uur n,m. 3 en 6 n.m, alsmede (voor zoover dc ge- wone sluiting niet reeds vroeger plaats vindt) te half acht uur n.m, gesloten zul len zijn. Uitgezonderd van de iegeling zijn de kantoren Amsterdam, Rotterdam, en Dm Haag, welke voor den telegraaf- en tele- foondienst, benevens de post-, telegraaf- en telefoonkantoren Hoek van Holland, IJmuiden en Vlissingen, welke voor den telegraafdienst doorloope.id opengestrid blijven, en voorts de kantoren te TER NEUZEN, Hansweert en Wemeldinge, wel ke hun gewonen dienst volgen, terwijl de sluitjng verder niet wordt toegepast op de Rijkstelegraaf- en telefoonkantoren in de hoofdplaatsen der provincien en het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Assen, met dien vcrstande, dat deze kantoren (behalve D n Haag), in elk geval te 9 uur n,m. sluiten Nog wordt vastgesteld, dat op 5 Sep tember voor de kantore.i te TER NEU ZEN, Hansweert en We.neldinge de ge- wone openstelling gehandhaafd blijft. V WON1NGBOUW De minister van Arbeid heeft goedge- vonden dat een vroeger toegekende bij- drage voor woningbouw zal worden uitge- keerd aan de gerneente Axel, ten or ho eye van P. J, van Wiemeersch (gedeelteiijk) 200 gulden. POST EN TELEGRAFIE Het hulppost-, telegraaf- en telefoonkan toor te Zuidzande wordt met ingang van 1 Sept. als volgt opengesteld: Op werkdagen voor den post-, te.egraat- en telefoond.enst van 8,3011, 24 30 en 6—7 uur, op feestdagen uitsluilend voor den postdienst van 89 uur v.m Op Zon- dagen gesloten. DL JUB1LEUMPOSTZEGELS D d.recteur-ge.ieraal der posbrijen en itrjegTane maast t«5cenct, aat ter getegen- heid van het 25jarig regeeringsjubileum van de Koningin van njssvvege jnoi.eum- postzegels worden uitgegeven in de waar- (den van, 2 5 7,5 10 20 25 35 en 50 cent (en van 1, 2,5 en 5 gulden. D juoueumpostzege.s .an 2 7,5 10 20 25 35 en 50 cent dragen de beeltenis van Hare Majesteit de Koningin, die van 5 cent ten van 1, 2,5 en 5 gulden vertoonen een tronende tiguur met scepter en Rijksapp 1. Op de juoiieumspostzege.s zijn de Depa- lingen van toepassmg, weik« gelden vo^r de gewone p^stzegels; zij zijn mede geldig in net intemauonaai verk«er. Van 31 Augustus at zullen bij de post- bij- en hulpkantoren .emge so arten an de hitrhedce.je zegels v«.rkrijgbaar zijn. D|- ovu-.ge soor.en juui.eumpostzcgels word-n na gireed ko.r.e.i geleiddijk virkrijgbaar gesteld. KON1NKLIJKE ONDeR- SCHE1D1NGEN Bij koninklijk besluit zijn benoemd. Tot ridder in de orde vail den Nederlandschen Leeuw de heer mr, F. J. N, van Dam, kantonrechter te Oostburg. en mr. F, J. Sprenger oud-iid van Gedep, Staten te Middelburg; tot brooder in de orde van don Ne derlandschen Leeuw de heer J. Vader, schipp r aan boord van het stootmranspcrt- vaartuig in het zesde district (Scheide- monden) tot ridder in de orde van Oranje Nassau de hteren W. jonk.r, prcdikanc d r Nej, Herv, gemcente te Middelburg, jhr. W. Z van Teijlingen, burgemeester van Oost- kapeile, J. G.'van Nifirik wethouder van Vlissingen, J Polderman, gemeente-onti- vang.r te St. Annaland, A. W de Mnliano, voorzitter van den Chr. Boeienbond \an Zeeuvvsch Vlaanderen V/estetijk deel t. Wa- tcrlandkerkje, P. A. L Nolson, oud-sta- tionschef te Sas van Gent. De eeremedaille der Oranje Nassauorde in zilver werd toegekend aan den heer P. Lauret, hoofdkommies der be.astingvn te Oostlourg en in brons aan denl heer A Zomnevijlle, dmkkersknecht te Oost burg, en mej. W, M van LuijK, dienstbode te Oostlourg Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, Gelet op artikel 203 der Gemeentewet, brengen bij deze ter openbare kennis van de inge- zetenen, dat de Begrooting van de plaatselijke in- komsten en uitgaven dezer gerneente, voor het jaar 1924 op heden aan den Raad is aangeboden en voor een tijdvak van veertien dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegd op de eecretarie der gerneente, alwaar tegen betaling der kosten afschriften kunnen worden verkregen. Ter Neuzen, den 31 Augustus 1923. Burgemeester en Wethouders .yoornoemd. J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Perretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 1