J 5;' Landbouwberichten. H BUITENLAND. 6EMEN8DE BERICHTEN. dli rc'I faj| si 'Scl EEN ONAANGENAAM AVONTUUR. Qe mi en 30, lil m - tO'; w i wil de is I 29 gt' tai in "^sc Z1f Ad F«J 1, dii. h'l bl pi g<| d>i ej m Vtfl he nit tef 3 L is|j stl da in I irtj hii h<) nil b. w I m j In i Zf Z\ sc k\ di m b' lii <1 g< vd d di 1,< P u tf S Het is absoluut noodzakelijk, dat het bud get in orde wordt gebracht, willen wij niet ernstige dingen zien gebeuren. Dat dit niet door middel van belastingverhooging kan geschieden, zal ieder nu langzamerhand we] duidelijk zijn. D|J opdrijving der belas- tingen is een systeem gebleken, dat den- ken doet aan het slachtea van de bekende kip met de gouden eieren. Heeds nu blijkt, dat de Staatsinkomsten uit die bronnen teruggaan en toch geven die cijfers nog een geflatteerd beeld van den werkelijken toestand, die zich in de cijfers der komende jaren veel scherper zal af- spiegelen. Zij die van een middelmatig inkomen moe- ten rondkomen, gaan zwaar gebukt onder de druk der juist voor hen zooveel duurder geworden levenskosten. De groote inkomens zijn door de tot het uiterste aangedraaide belastingschroef dermate gereduceerd, dat van nieuwe kapitaalvorming daaruit geen kwestie meer is en integendeel het kapitaal, dat toch reeds door allerlei andere omstan- digheden, ik noem slechts de Russische, Oostenrijksche, Hongaarsche en Balkan- deMcles, sterk is verminderd, verder aan- gevreten wordt. Bovendien lijden de inkomens onder den slechten toestand van handel, scheepvaart en nijverheid, met in hun gevolg geen of lage dividenden, wegblijven van tantiemes, etc. De situatie van de beurs, een beurs van verkoopers, toont dit voldoende aan. Wat dit alles voor gevolgen moet hebben op den geheelen welstand, laat zich gemak- kelijk raden, maar dit ter zijde latend, is het toch duidelijk, dat de Staat, met die weten- schap, niet voort kan leven, alsof er niets aan de hand was. Daarom is het gebiedend noodzakelijk, dat deze, zoo goed als iedereen het doen moet, zijn uitgaven beperkt, terugkomt op allerlei wetten en besluiten, die kosten met zich mede brengen, die hij zich onder de huidige omstandigheden niet kan en niet mag veroorloven. De regeering, die dat niet zou inzien, moeten wel met blindheid ge stagen zijn en de volksvertegenwoordiging, die de regeering in haar pogingen om tot een gezonden finantieelen toestand te komen, zou dwarsboomen, zou regelrecht de belan- gen van het volk, als geheel genomen, in- gaan. Wat zouden de consequenten zijn van een voort blijven wandelen op den gevolgden weg? Stijging van de vlottende schuld, of zelfs als deze geconsolideerd werd, stijging van de uitgaven onder het hoofd dienst van leeningen en blijvende tekorten met onver- mijdelijke inflatie. Men moet daar heusch niet gering over denken en zich liever eens spiegelen aan het buitenland, waar door een niet tijdig ingrij- pen geheele klassen der bevolking wegge- veegd zijn, vooral de kern van iedere natie, het beste deel, de middenstand, en het intel lect. En dat niet alleen: de opkomst van de minste elementen, de vergiftiging en demo- raliseering van de geheele samenleving, zijn hiervan mede het gevolg geweest. Het is nu nog niet te laat en de klip kan nog worden omzeild, maar het is de hoogste tijd, dat het roer worde omgegooid en dat de orde op het schip van Staat worde hersteld. Er is ten minste nu een kapitein gevonden. DU1TSCHE BELEGGING EN DEN STAND VAN DEN GULDEN. Toen we Vrijdag onze beschouwing schre- ven over hetgeen voor Nederland het gevolg kan zijn van de vo'rming en het gebruik door, de Duitsche regeering van een fonds van buitenlandsche deviezen, had het de aan- dacht reeds getrokken, schrijft de Midd. Crt., dat de Nederlandsche Staatsfondsen, de provinciale en gemeente-leeningen, in de laatste weken een koersdaling hadden on- dergaan. Daar wij niet over gegevens beschikken om de oorzaak van die koersdaling te be- oordeelen, hadden wij die buiten beschou wing getaten. Onze opmerkingen betroffen troirwens slechts wat er zal kunnen gebeuren als eenmaal dat deviezenfonds gevormd is. Het blijkt echter, dat in beurskringen de meening is geuit, dat die koersdaling reeds een teeken is van het gevaar van een terug trekken van Duitsch kapitaal. In een correspondence uit Amsterdam in de N. R. Crt., wordt deze opvatting echter bestreden; er worden eenige waarschuwende opmerkingen gemaakt, die speciaal tot het Nederlandsch publiek gericht zijn. ..In goed ingelichte kringen zoo lezen we in die beschouwing, acht men dit (n.l. terug trekking van Duitsch kapitaal) niet het ge- val; waarmee niet gezegd is, dat niet in de naaste toekomst, en vooral wanneer deze be- weging op de beleggingsmarkt mocht aan- houden, het Duitsche kapitaal uit ons land zal verdwijnen. Op het oogenblik zijn er daarvan echter nog geen directe teekenen voorhanden. Noch bij de groote Nederland sche, noch bij de hier gevestigde Duitsche banken bemerkt men iets van een terugtrek- ken van guldens-deposito's. Wel komen er weinig guldens meer bij, en worden de re- keningen veelal aangevuld met dodars en ponden, doch dit vindt eenerzijds zijn yer- klaring in een verandering van den alge- meenen handelstoestand, anderzijds in een ietwat grootere voorzichtigheid der reke- ninghouders, die, door de ondervinding ge- ieerd, hun risico's zooveel mogelijk ver- deden. Het grootste deel van het aanbod op de beleggingsmarkt, komt dan ook, naai men verzekert, van Nederlandsche zijde. In ver- band met den financieelen toestand van ons land, en opgeschrikt door de pessimistische waarschuwingen, die er zoo nu en dan wor den gepubliceerd, hebben velen onzer land- genooten dollars boven guldens verkozen. Dit alles zou ook blijken uit het feit, dat Nederlandsche Staatsfondsen, thans betrek- kelijk prijshoudend blijven, terwijl voor ge- meentelijke en provinciale leeningen de stemming gedurig slechter wordt. Van eerstgenoemde fondsensoorten is een groot ,jeei 1_ een overgroot deel der nieuwere uit- 'dften vooral in handen van buitenlan- ders, in casu Duitschers. De leeningen van provincies en gemeenten zijn echter met uitzondering van die van enkele groote ge meenten vooral in handen van Nederland sche beleggers. Tenslotte weet ook iedere bankier te ver- tellen hoeveel orders hij van Nederlandsche beleggers ontvangt om guldenobligades te- gen dollarobligaties te verwisselen. Wat er thans voor Duitsche rekening aan guldensobligaties aan de markt komt heeft geenszins de beteekenis van een „vlucht voor den gulden"; de groote geldnood in Duitsch- land noopte een enkeling, niet behoorend tot de exporteurs, tot het realiseeren van een deel zijner spaarpenningen. Het vertrouwen in den gulderf is en hier in Amsterdam kon men dit genoeg op- merken in buitenlandsche kringen vrij wat grooter dan bij velen onzer landgenoo- ten, naar het schijnt, het geval is. Deze laatsten krijgen trouwens van tal van kanten den raad, zich maar van hun guldens te ont- doen; een drietal financieele bladen liet zich onlangs in dien geest uit; en deze tendens verspreidt zich meer en meer. Zelfs worden reeds de eventueele voordeelen (sic.!) van een ietwat minder hoogen stand van den gulden breed uitgemeten. Dat bij dit alles het buitenlandsche vertrouwen in ons be- taalmiddel waarvan voor den stand van den gulden zooveel afhangt tot nu toe be- houden is gebleven is wel een bemoedigend teeken. En wanneer Nederland, breekt met zijn gewoonte, die het in scherpe tegen- stelling met het buitenland heeft, om alles wat den binnenlandschen financieelen toe stand betreft, zoo zwart mogelijk voor te stellen, zonder ook de enkele lichtpunten die er zijn, de plaats te geven die hun toekomt, zal dat vertrouwen, mits men hier den goe- den kant blijft uitgaan, ook wel behouden blijven". BELG1E. In Het Laatste Nieuws schrijft H(oste) onder het opschrift: Een nieuw lichtpunt :over de Belgische nota, die Dinsdag aan de pers zou medegedeeld worden. Wij ne- men het volgende van zijn betoog over: Naar men meldt, wordt in de Belgische nota gezegd, dat men thans te minste weet wat iedereen wil: Engeland vraagt 14 milliard 200 mil ioen goud-mark; Frankrijk 26 milliard; Belgie 5 milliard 200 millioen men voege daarbij wat aan de andere be- trokken landen toekomt, en men heeft een globale som van 50 miHiara. Die som lijkt thans nieuw, al werd zij voor de Roerbezetting vooruitgezet. Wij willen hierop echter den nadruk niet leg- gen en bepalen er ons bij vast te stellen. dat zoo de som niets nieuws is, zij in elk geval in een betere atmosfeer vooruitgezet wordt Het bes'.uit van de Belgische nota zou dan ook zijn, dat nu het oogenblik geko- men is om o)ider staatsliedeu van ge^ dachten te wisselen en een praktische op- lossing te zoeken Wij hoeven de Belgische nota niet eens in haar bijzonderheden te kennen om Ijoch dezen laatsten weak als praktisch te be- schouwen, en de hoop uit tie drukken, dat er eerlang zou kunnen op ingegaan wor den, nadat de betrokken regeerfngen den hood*gen tijd zullen gevonden hebben om de technische gedeelten van de uitgewis- selde nota's goed te overwegen. Voor een overdreven optimisme bestaat er nog steeds geen aanleiding, maar aan den benevelden einder is er dan toch een lichtpunt ontstaan Wat ons hier in Belgie betreft, wij heb ben er een dubbel belang bij, dat de toe stand opheldere, niet alleen omdat wij al- dus kans zouden krijgen de zoo gewettig- de schadevergoeding te ontvangen, die ons toekomt, maar ook,. omdat betere interna- tionale verhoudingen beteekenen, dat on ze Belgische frank zou stijge.i en het; le ven opnieuw goedkooper en normaler zou worden. Wanneer Belgie dus een bijzondere in- spanning doet om het vreedzaam herstel van Europa mogelijk te maken, dan dient het ook zijn hoogste belange.i. Een regeering, die in die richting niet weiken zou, zonder ieiis of iemand te ont- zien, zou aan haar eerste.i plicht tegenover onze bevolking te kort komen. DI DAL1NG VAN DEN BELGISCHEN FRANK. Men seint aan de N. Rott, Crt, uit Brus- sel D Kamer van Koophandel te Brussel heeft aan minister Theunis een brief ge zonden, waarin de volgende wenschen worden kenbaar gemaakt: dat de regee ring de uitgaven vermindert door slechts dringend'e werke.i van publiek belang te doen uitvoeren, voorts wijziging van de wet, welke den arbeidstijd regelt, op zoo- danige wijze, dat in de behoeften van han del en industrie wordt voorzien en een onmisbare verhooging van de productie wordt verkregen; verder een systematische en gerege.de beperking van de papiercircu- latie en"ten slotte de filialen van buiten landsche banken, welke in Belgie haar be- drijf uitoefenen, te verplichten, zich als Belgische naamlooze vennootschappen te construeeren en aan alle financieel.- instel- lingen voor te schrijven, dat zij eike week aan de Belgische Nationale Bank een lijst overleggen van haar koopers en verkoopers van buitenlandsche deviezen. RUSLAND De Oekrainische raad van volkscom- missarissen heeft op grond van em rap port van den volksoommissaris van ge- zondheid aan de regeering der vefbonden sowjet-repu'blieke.i voorgesteld, 5 millioen gouden roebel beschikbaar te stellen voor den arbeid in het beiang der toezichtloo- ze kinderen, wier aantal volgens de jong- ste statistick thans 1,656,29bedraagt. Van dit aantal zijn er 118,000 ondergebracht in onder de volkscommissariaten van ge- zondheid en van onderwijs ressorteeren- de instellingen, terwijl voor 31,000 kinde ren wordt zorg gedragen door de vakver eenigingen en andere organisaties. In het geheel wordt dus voor 14 percent van het aantal o.ivtrzorgd achtergeble.en kinderen iets gedaan De overige zijn geheel aan hun lot overgelaten, wat de.noralisatie op groote schaal ten gevolge heeft. Hoezeer daarvan sprAe is, blijkt wel hieruit, dat in 1923 alleen in de Oekraine niet minder dan 29,317 misdaden, door kinderen be neden 13 jaar bedreven, bekend werden. Van het totaal aantal toezich'tlooze kin deren behoort ongeveer 60 percent tot de plattelandsbevolking, terwijl 40 percent uit de steden afkomstig is. Alleen te Odessa en Nikolajef bevinden zich naar schatting 115,000 toezichtlooze kindeien, die leven van aalmoezen, diefstal en andere misda den (moord niet uitgeslote.i). Dat aller lei ziekten e.i epidemieen ond r deze kin deren heerschen spreekt vanzelf, en door- dat zij zich vrijwel over het geheele land verspreiden, le/eren zij een groot gevaar voor de bevolking op. De sterfte onder die kinderen zelf is natuurlijk ook bijzonder groot. De politie te Nikolajef, Odessa, Se- bastopol en Feodosia vindt dagelijks op straat lijken van rondzwervende kinderen, die door uitputting en gebrek en allerlei ziekten zijn omgekomen GRIEKENLAND In Griekenland is de algeineene staking die een politick karakter had, geeindigd met een nederlaag der vakvereenigingen, die op de voorwaarden der regeei'ing het hoofd in den schoot hebben gelegd. Die voorwaarden zijn drieledig. le, De sta- kers worden slechts we.r aangenomen, voor zoover hun plaatsen nog open zijn, 2e_ de regeering zal na afloop der staking den geheeien toestand tegemoetkom nd overwegen, o,a, em herstel van de ontbon- den vakvereenigingen, 3e, de regeering zal de stakers niet vervolgen voor het neer- leggen van "het werk, doch hen die daar- enboven onwettige daden hebben begaan, straffen. Ofschoon deze bepalingen er nogal schappelijk uitzien treedt de regeering, of liever de rtii lit aire partij, uiterst streng te- gen de v^coonden op. Hun gebouwen zijn in beslag genomen, hun dejxisito's en kas- gelden eveneens TER NEUZEN, 29 Aug. 1923, CONCERT OP DE MARKT Naar wij vernemen is het muziekgezel schap D: vereenigde werklieden voorne mens op aanstaanden Vrijdag, ter geiegen- heid van den jaardag van H.M, de Ko- ningin op de Markt het volgende program- ma uit te voeren. Simpel in de Belgische estaminet, waar hij door middel van de. philosophic het moeilijke valutaprobleem trachtte op te lossen En almaar door hamerde het in zijn zwaar philosopheerende hersens. Weinig geld is geen ge.dEen fiets kost weinig geld, een fiets kost niets! Pieter Simpel moet even naar buiten. Daar ziet hij waareinpel in de schaduw van een schuurtje een fiets staan. Zoo'n ding van weinig, neen van geen geld. Wat geen geld kost, kan zich iedereen verschatfen. dacht Pieter 'SimpelEn na deze sluitrede als conclusie op de door hem vooropgestel- de hypothesa pakt Pieter Simpel het een- zaam staande ding, dat toch geen geid kost bij de lurven en voert het gemode- reerd nog wel langs een weg, die geen route of heirbaan is, naar zijn schip, dat ergens in het kanaal voor anker ligt. Maar Pieter Simpel had op eene valsche premisse gebouwd e.i daarom was zijne conclusie ook valsch. D Belgische e.genaar van de fiets rede- neerde er heel anders over. Hij nam de politie in den arm en Pieter Simpel moest tot zijn schade en schande ondervinden, dat zijne valuta-philosophie gee.i sfeek hield. OVERSLAG. Bij koninklijk besluit is met ingang van 10 Sept. a,s, herbenoe.nd tot burgemeester dezer gemeente de heer C. A, Mattele, KOEWACHT. Zondagnamiddag werd op de bovenzaal van de Eerw. zusters een algemeene ver- gadering gehouden van de leden van den „R.K. Boerenbond" en de „Jongen Boeren- stand". Bovendien waren tegenwoordig de ZeerEerw, Heer Pastoor, de WelEerw. Heer ONDER DeN BOOM. Te Nieuw Weerding is het driejarig dochterfje van den landbouwe. Lake, terwijl haar vader bezig was ee,i boom te kappen onder den ntervallenden boom geraakt en onmiddellijk gedood EEN LAFFE OPLICHTING Zekere C. te 's Gravenhage, was zonder werk. Toen "hij eenige weken geleden in het bosch op_ een bank zat en zijn nood klaagde aan Iemand, die naast hem zat, vertelde deze hem, een betrekking te we- ten De onbekende zou er nader naar in- formeeren en een Week later vervoegde hij zich bij C en deelde mede, dat deze een betrekking kon krijgen te Rotterdam, op een papierfabriek, tegen dertig gulden in de week. C, moest evenwel 50 gulden vooruit geven C, vond het bedrag te hoog en de onbekende nam ten slotte met vijb tien gulden genoegen. Samen gingen ze toen naar Rotterdam. Hier betaalde C, het geld, dat hij van zijn verloofde had geleend. In de Derde Schansstraat geko- men, liet de onbekende C. even op straat wachten. Hij moest den dii-ecteur van de papierfabriek opzoeken De man is echter niet meer teruggekomen, zoodat C. be- rooid naar huis moest terugkeeren. EEN OLIFANT IN DEN MOEjSTUIN Bij de overbrenging van Hagenbeck's me nagerie naar Amsterdam hedt een olifant. behoorende tot die uitheemsche dierenver- zameling, kans gezien, 'n glippertje te maken. In no time zat onze dikhuid midden in den moestuin van den heer Van H. te Nieu- wer-Amstel, bij wien hij allereerst 'n haag omverliep om daarna aan het aardappei- I'ooien te gaan Vervolgeiis grasduinde de vreemde nachteiijke bezoeker in een bed met wortelen, die hier en daar ettelijke 1 - .-4-- "J"- Kapelaan, de WelEd. Heer A. Langenhorst, I centimeters dieper den grond in werden direeteurderLandbouwwinterschoolte Hulst. gestampt Vandaar stapte hij 1 Volkslied. 2 Undei- the stars, marsch P. Weiss 3 Marie Henriette, ouverture "L Montague 4 La flute enchantee, fantaisie sur l'opera Mozart 5 Wij willen Holland houen. 6 Wij leven vrij 7 Air varie voor tuba L Montagne Pauze. 8 Ouverture de concours P. Hartog 9 Vlaggelied. 10 Marschlied. 11 Till we meet again, piston-solo A Whiting 12 Edelweiss H Sarley 13 Wilhelmus POSTER! J EN EN TELEGRAFIE Bij het dezer dagen gehouden examen voor adspirant-oommies der posterijen en telegrafie is geslaagd mej. C. M, Hartje. kantooibediende le kl. te Ter Neuzen, DIRECTE BELASTINGEN ENZ Bij kcN..inklijk besluit is benoemd tot rijksklerk ter inspectje der directe belas- tingen te Ter Neuzen, de heer P. Thijssen OP AVONTUUR UIT Een jongen van Ter Neuzen, die op avontuur uit wilde gaan >en zich daar- voor naar Vlissingen had begeven, werd des nachts door een politie-beainbte op een bank op een der boulevards aange troffen en naar het bureau overgebracht. Toen den volgenden dag bleek dat hii buiten vooi*kennis van zijn ouders de ge meente had verlaten, is hij door de zorgen van de politie onder 't ouderlijk gelzag teruggebracht. Veel heeft zijn reis hem dus niet opge- leverd. VI. Crt. EXAMEN VOOR DI HOOFDAKTE. Bij het te Rotterdam gehouden examm voor de hoofdakte zijn geslaagd de heeren H. van de Pas te Honteniss« en F. H, van Rie van Eede. INKLAREN TE SAS VAN GENT In het bericht omtrent het in- en uit- klaren aan het ontvangerskantoor bij het kanaal te Sas van Gent is een abuis ge- slopen. Voor de binnenvaart zijn de uren gedu- -ende de m aan den October, November, D cember, Januari, Februari en Maart van des morgens 8 tot des namiddags 5 uur en in de overige maanden van des mor gens 8 tot] des avonefs 15 uur vastgesteld. SAS VAN GENT. Zaterdag overkwam een der werklieden aan de suikerfabriek „Sas van Gent" een ongeluk, doordat hij van een hoogte naar beneden viei en daarbij beide be en en brak.. alsmede zware kneuzingen opliep. Hij w«"d ter verpleging naar het zieken- huis te Sluiskil vervoerd. Zijn toestand geeft evenwel geen ern stige redene.i tot bezorgdheid. D collecte bij de ingezetenen ter bestrijding van de kosten der jubileumsfees- ten heeft ruim 600 gld. opgebracht, HOE EEN SCHIPPERSKNECHT EEN GOEDXOOPE FIETS WILDE HEBBEN. Iedereen is thans op de hoogte van het valutavraagstuk. Vooral langs de grens heeft zelfs de eenvoudigste kneuvel het onder de knie. Pieter Simpel (we geven den knaap maar een naam, die hem het best karakteriseert) verschalkte op het Staakje even over de grens zijn valulapotje met een paar medekneuvels. Hij dacht bij zich zelf, de francs zijn goedkoop. Je kunt er zelfs meer mee koo- pen dan onder den Hollandschen hemel. En toen ging hij aan 't philosopheei en. D francs goedkoop, een fiets kost hier in Belgie francs, ergo, een fiets is ook goed koop. Wie dus een fiets moet koopen behoeft maar weinig geld te besteden en weinig geld is geen geld. Zoo redene^rde Pieter Simpel. En dat idee worstelde zich zoo vast in zijn logisch denkend brein, dat het hem niet uit d ge- dachte wilde verdwijnen. „Nog een pinte!" commande rde Pieter directeur der Landbouwwinterschool te Hulst, en de WelEerw. Heer E. Doens, geestelijk adviseur van den kring Hulst. De Voorzitter heette alien welkom en besprak het eerste punt der agenda het gezamenlijk aankoopen van zaaigranen. Na eenige besprekingen werd hesloten daarmede te beginnen, zp, die willen mee- doen, moeten hunne benoodigde hoeveelbeden opgeven bij den Secretaris voor of op 2 Sept. a s. Er zal een machine aangeschaft worden voor 'tbesproeien van vruchtboomen. De burgemeester is in het bezit van een sproeimaehine voor aardappelen en beet- wortelen. Deze machine zullen de leden ook kunnen gebruiken. Daarna hield de heer A. Langenhorst een geestige lezing over de economische voordeelen verbonden aan het lidmaatschap van den Boerenbond en de Kring Hulst. Achtereenvolgens besprak hij het pacht- contract, de bietenbond, de fokdag te Stop- peldpk en de keuring te velde. Op voorstel van den heer De Gronckel wordt besloten dit najaar gezamenlijk Super- fosfaat aan te koopen Opgave voor 2 Sept. bij den Secretaris. Ook wordt besloten een stierenvereeniging op te richten en daartoe de hulp in te roepen van den Rijkszuivel- consulent te Middelburg. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren E. v. den Vijver, J. Kips, H. Bonte, E. David en H. Plasschaert. Nadat de WelEerw. Heer E. Doens te Hulst in het breede de versehillende instel lingen van den Boerenbond had besproken alsmede de Landbouw winterschool te Hulst, werd de vergadering onder dankbetuiging aan de sprekers, door den voo-rzitter gesloten. LANBOUWTENTOONSTELLING DEN HAAG. De tentoonstelling op 5 en 6 September te's Gavenhage op het Malieveld te houden door de vereenigingen „Het Nederlandsch Rundveestamboek" en „Het Nederlandsch Trekpaard B. T." belooft zeer belangrijk te worden. Op het Malieveld zal dan verzameld zijn van het beste, wat Nederland op het gebied van Rundvee en Trekpaarden heeft en zal men kunnen zien op wat een hoogen trap de fokkerij van rundvee en trekpaarden staat. Dat een groot bezoek van buitenlan- ders kan verwacht worden, mag men aan- nemen, nu deze tentoonstelling gehouden wordt in aansluiting op het veeteeltkundig congres, waarop 33 regeeringsvertegen- woordigers aanwezig zullen zijn. Bovendien zendt Engeland een deputatie van 24 leden van de „British Frisian Society". Uit Dene- marken komen een elftal staatscansulenten; Zuid-Afrika zendt eenige belangstellenden, terwijl de -in ons land vertoevende Indische prinsen hebben te kennen gegeven de ten toonstelling te willen bezoeken. Ook de demonstratie op 4 September door de vereeniging „Het Nederlandsch Trek paard Stamboek B. T." georganiseerd met medewerking van de Nat. Ver. tot bevorde- ring van den Paardenfokkerij in Nederland, welke demonstratie met het bezoek van H. M. de Koningin zal worden vereerd, zal zonder twijfel een succes zijn, waartoe onze drie Zuidelijke provincien met hunne ver- sierde wagens, betrekking hebbende op de landbouw en de paardenfokkerij voor een niet gering aandeel zullen bijdragen. Twee jonuelui uit Sittard, d.e een fiets- tochtje maakten in de omgeving van Bin- gelrode, en op een gegeven moment zich op Duitsch grondgebied bevonden, werden door soldaten van het Belgisch bezettings- leger aangehouden. Een van de twee, Gwerd weer in vrij- heid gegteld om een losgeld te halen, een flink bedrag, ter bevrijding van zijn vriend en om de rijwieleu terug te krijgen. Bij zijn terugkomst bleek zijn vrie.id F. ech ter weer losgeiaten te zijn, doch voor de fietsen moestea de jongens betalm. aar stapte hi] over op een bed met spercieboone.i en daarna al9of zta trip nog niet ui'ig genoeg was op een veld met uien. De wandeling eindigde noodgedwongen bij 'n stevigen muur, waar des olifants op- passer en verdere achtervolgers den vluch- teling bij z'n slurf wisten te pakken, doch niet dan nadat hij zich had tegoedgedaan aan eenige heerlijke druiventrossen, die al te verleidelijk in den wingerd tegen dien muur blinkten en lachten. Het zinnebeeldige hinkende paard kwam achteraan: de schadevergoeding. Die is echter zoo verneemt men door de directie van Hagenbeck ten ge- noege van den moestuineigenaar voldaan. EET SMAKELIJK. Vrijdag is door ambtenaren van den Keu- ringsdienst van Waren te 's Gravenhage een groote hoeveelheid bedorven voedings- artikelen in beslag genomen in de keuken van ,,De Metropool", directeur de heer T., gelegen achter den nieuwbouw van genoem- de philantropische inrichting aan de Ge- dempte Gracht te Den Haag. Van het dak werden ongeveer 400 blikken volstrekt bedorven tomatenpure, die een er- gerlijken stank verspreidden, naar beneden gehaald. Volgens opgave van den dienst- doenden chef der inrichting werd deze pur6 niet als consumptie-artikel gebruikt, doch uitsluitend gebezigd om vaatwerk schoon te maken. Omdat't in opslag hebben van der- gelijke bedorven waren echter in strijd is met de wet, zijn de ambtenaren overgegaan den heelen voorraad op een vrachtwagen te laden. Voorts werd een teil, inhoudende on geveer 10 K.G. ranzig vet, dat gevaar voor de gezondheid oplevert en ongeveer 30 K.G. mijterige gort, in beslag genomen. Een en ander had enorm veel bekijks. De talrijk toegestroomde buurtgenooten uitten hun verontwaardiging over het gebruik van deze ingredienten voor de voedselbereiding der arme lieden, die in ,,De Metropool" hun maaltje komen nuttigen, in de meest krasse termen. Het bleef nog een langen tijd zeer rumoerig in dit stadsgedeelte. De heer T. die in het gebouw verscheen, toen het grootste gedeelte der in beslag ge nomen waren reeds opgeladen was, deelde ons mede, dat de purd, overeenkomstig de mededeeltngen van den chef, niet voor de consumptie wordt gebruikt, hoewel de chef aannam, dat sommige bussen nog wel daar voor in aanmerking zohden komen. De heer T. deelde mede, dat deze bussen uit den oor- log zijn overgebleven. Hij had reeds tang een gelegenheid gezocht om zich er van te ont- doen en toen dat niet gelukte, heeft hij de pur^ laten gebruiken als zuurhoudende poetsmiddel. Het gevonden vet werd eveneens niet meer gebruikt en stond dan ook buiten de keuken. De heer T. kon niet met zekerheid opgeven van wien hij het heeft gekocht. De keur- meester van het Abattoir constateerde, dat het vet reeds larrg bedorven moest zijn, het geen door het personeel werd beaamd. Wat de gort betreft, kon de heer T. geen verklaring ervan geven, hoe het kwam, dat deze mijterig was. Volgens zijn zeggen, is dezelfde gort, die hij nog in opslag heeft absoluut vrij van mijt, MENSCHENROOF Het Soer. HJblad meldt de arrestatie van den tjaris van Srengganan en eenige handlangcrs, die beschuldigd worden van menschenroof. Aanvankcli^k had men van deze affaire het idee, dat het hier vrouwenftandel gold, dit is een verkwanse'.ing van meisjes van hadjis en Chineeze.i voor onzedelijke doel- einden, waarop ook een klacht van tv\ee naar Makassar gevoerde meisjes wees. Deze klacht is ook de aanleiding tot het ohderzoek geworden. Bij onderzoek in de woning van dien tjarik werden toen aanteekeningen gevon den met namen van pe.sonen, die door zijn bemiddeling verkwranseld waren. Ook vond de politie opgegecen waarheen alio slachtoffers vervoerd waren en zoo- doende konden dezen opgespoord wor- Zoo zijn 13 vrouwen uit Bandjertnasin aangebracht, terwijl nog tien knapen van daar verwacht worden, Uit de verklaringen van deze vrouwen. welke een lijdensgeschiedenis op zichzelf vormen, is men geneigd af te leiden, dat de tjarik en zijn handlangers een soort slavenhandpl dreven.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2