ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIE3LAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No, 7496. Maandag 27 Augustus 1923. 63e J aargaug Bekendmaking, ""TtnTnTuTN p. BINNENLAND. FETJILLETON. MINISTER COI-IJN EN HET ONDERWIJS. Er gaan velerlei geruchten omtrent de bezuinigingsplannen van onzen hieuwen Minister van Financien. Vtel meer dan ge- ruchten zijn het echter niet. Op een punt echter aldus het Han- delsblad is met zekerheid bekend het- geen de nieuwe Minister wil, nl. op het ge- bied van het Lager Onderwijs. Hoofdlijn van Colijn's inzichten inzake bezuiniging op het gebied van het L. O. is het beginsel, dat de school niet in de eer ste plaats staatszaak, doch in de eerste plaats volkszaak moet zijn. Volgeus minister Colijn moet het aldus: Stellen wij ons bijv een dorp voorv waar redelijkerwijs 3 scholen kunr.en bfestaan, een neulrale, een Roomsche en een Chris^ telijke school Dan dienen er in dat dorp eerst drie schoolbe-sturen te zijn, die zich bij de over- heid hebben te [egitimecren met naar vaste regelen goed te keuren statuten. Nu bouwe de overheid daar niet zolf, maar ze stelle aan het behoorlijk gelegiti- meerde gelden waarborgen de minimum bouwsom ter beschikking, welke de een- voudig ingtrichte 6klassige volksschool kost Deire bouwsom kan naar vaste rege len worden bepaald. Wil nu een dezer besturen meer geld dan het wettelijk minimum-bedrag aan de school besteden, wil het mooter dan het strikt eenvoudige bouwen, ruim.er bou- wen, het s(a aan elk bestuur vrij. Maar het zij niet ten laste van de overheids- kas A1 wat boven het 6klassig eenvouds- minimum gaat, betjalen de besturen zeli. Voor het geval er geen bestuur is, het- geen bij het neutraal of openbaar onderwijs zich zou kunnen vUordoen, treedt alleen deze wijziging in, dat de gemeenteraad dan formeel als schoolbestuur kan optre- den, echter gebonden aan identjeke bepa- lingen als voor de besturen gelden. De ge meenteraad mag dan uit de publieke kas niet meer geld aan de neutrale school be steden dan anders aan een neutraal be stuur in die plaats zou zijn gegeven. En wil de gemeenteraad meer geld dan zulk een minimum aan de school besteden dan is de gemeenteraad wel vrij, maar het geld moet dan daartfc>e niet uit de publieke kas- sen worden genomen, doch komen uit den kring van oudcrs, op welke de tetreffende school steunt (schoolgelden o.a,). Ook de kosten voor het 7e leerjaar zul- len, naar den wensch van den heer Colijn, niet langer op de publieke kassen mogen drukken. Niet dat de heer Colijn tegenstan- der van het 7e leerjaar is. Absoluut niet, Maar hij wil, dat "de betalerij uit de public ke kassen zich beperke tot een doorsnee- minimum Evenzoo ga het met de onderwijzerstrak- tementlen De heer Colijn wil, dat de publieke kas alleen aansprakelijk zal zijn voor de onder- wijzers, "die aan de 6klassige eenvoudige volksschool naar wettelijke regelen min- stens noodig Zijn en dat de publieke kas sen aan dit minimum getal onderwijzers het tractement doen uitkeeren dat 'zij min- stens behooren te hebben. Men kan nu nieuwsgierig zijn naar de toepassing van het teginsel op het zoo nij- Roman van Nederland gedurende den oorlog, door CHARLES HUYOENS. 32) Ik denk het niet Frank Het is zonder- ling zooals de oorlog de menschen fin de landen verandert. Hier ook, Ik ben bier pas ruim een dag, maar ik herken Hob land niet meer. Ik was vanmiddag bij je moeder; ik heb Huug in zijn mOoie uni form bewonderd. maar waar is het vroe- gere anti-militairishie van Huug geb'.e- ven? Herinner je maar eens noe Huug vnoeger spotte met die niksnutti'ers, die doodeters, die menschen die alleen in staat waren om in een mooi pakje over 's Hee- ren wegen te loopen. En nu? Hij zat te vertellen van het uitbreken van de cri sis, hij had een van die dagen gedejeuneerd in Central in Den Haag, en men had hem evenals ieder ander gevraagd of hij wef ge- past geld bij zich had. Gelukkig had gij het, en behoefde hip dus .geen honger te ljjden, als dat gebeurd was, had hiLCentral voor goed in den ban gedaan. Maar Ange, zoo zeide hij tegen mjj, ik laat .nu ,daar dat men dat aan gewone burgers vraagt/ rtfaar aan ons, offici,eren. Hadt ie zoo lets van Huug; kunnen denken, frank. Je hebt gelijk, Ange. Nood !eci*t bid den, dat kun je zeker van de Hollanders pend euvel der Nederlandsche splitsings- neigingen Hoe het moet .met al die kleiiie prutsschool'tjes? Moet de overheid lijdelijk alle splitserij volgen en al maar betalen, betalen zonder inter? De heer Colijn denkt er niet aan. Dezelfde principes alsbovfin voor het ge- woon lager onderwijs ontwikkeld, wil de heer Colijn ook toegepast zien op het ULO en ook op het middelbaar en voor- bcreidend hooger onderwijs. En als nu dp Duitsche belastingMnquJ- siteur volgens het regeeringsplan hun komt vragen of ze buitenlandsche deviezen bezit- ten. moeten ze over de brug komen, en een aandeel in de Duitsche goudleening itemen. te betalen in buitenlandsche deviezen in guldens, ponden, dollars e d, nog gezonde muntsoorten. Wellicht zullen \elen lmnner, om hun bdastii frbedrag te kunnen voldcen, bo- veifdien nog verpljcht zijn, ten tleel van hun buitenlandsche stukken te verkoopen. Dezc komen dus op de markt. Maar niet alleen die stukken. Want het deviezenfonds dat de Duit sche re-geering door die goudleening bij- een krijgt, jaat zip natuurlipk niet zoo lie- e.en voor de aardiaheid van soliede be- legging. Ze gaat dat gecruiken voor be- talingen in het buitenland, o.a, voor den aankoop van levensmiddeien, voor de fi nanciering van de spoorwegen, en in de totkomst voor de tetalingen van de schade- vergoeding. Dat heeft twee gevolgen: ten eerste dat Etuitschland op de bui tenlandsche markt zal komen als een be- taalkrachtig kooper, wat een voord^el kan worden voor de buitenlandsche lfiveran- ciers; ten tweede, dat in het buitenland (dus ook in ons land) voor groote bedragen aan „dcviezen" verkocht worden, wat heel ge- makkelijk een nadeel kan vomien voor het betrokken land. Stel dat de Duitsche regeering uit haar deviezen-voorraad ten aanzienlijk bedrag aan Nedcrlandsche schatkistbiljetten en promessen, of stukken staatsleening te gelde maakt voor haar aankoopen, of om andcre betalingen te doen, dan zal het van de beleggingskracht van het Neder- landsche publiek afhangen of die stukken hun koirs kunnen behouden. Is tr hier geen voldoende vraag voor zulke belegging, dan is een daling on,- vtrmijdelijk. Toen het plan van onze jongste staats- leening besproken werd, is er, zooals we reeds schreven, gewezen op het gevaar dat voor den Nedcrlandsche Staat dreig- de, wanneer het aanzienlijke Duitsche ka- pitaal dat in onze vlottende schuld is ge- stoken, tens werd teruggetrokken. Er is toen hier en daar geantwoord, dat bij de toestanden in Duitschland zoo iets niet zoo spoedig zou gtLieuren. Welnu, hier' heeft men de aanwijzing vaneen, niet ver- wachten vorm, waarin dat wel kan ge- beuren Niet ten voordeele van o-ns staatscre- diet De schatkistbiljetten en promessen die nu zeer gewild zijn door die vele Duitsche vraag, en daardoor voordeelig geplaatst kunnen worden zullen dan gc- plaats moeten worden tegen voorwaar- den die voor den staat ongunstiger zijn, d w,z, meer kosten, Conclusie: hoe eerder we dat abnormaal hooge bedrag van de vlottende schuld ver- mindtren, hoe beter dat is. Jawel Maar daarmee komen we weer ttrecht bij onze eigen staatsfinancien. Ieder millioen-tekort dat onze Staat heeft op een jaarrekening, heeft allereerst tot ge- volg dat de vlottende schuld er mee ver- jroot wordt. En als we dan denken aan de onrustwekkende cijfers die genoemd v.orden voor het tekort van dit jaar, dan is die buitenlandsche maat'regel van de zrggen Zij mceten het gevaar wel heel van dichtbij zien, voordat ze gevoelen dat het gevaar is. Ze hebben niet gemopperd tegen de mobilisatie, maar ze mopperen nu geweldig, omdat het zoo lang duurt en omdat het gevaar geweken is. Zij schij- nen hier in Holland den oorlog alleen nog maar eenige aanleiding te vinden om fees- ten te organiseeren, zoogenaamd tenein- de de gewonden te ondersteunen of kinde- ren te helpen of wat ook, maar als je mij in mijn ha>rt vraagt, om eens een \erzetje te hebben in den somberen tijd, dat ?ij' zich vt-rbcelden, dat wij h;er in Holland ook hebben. Ange lachte. Vertegenwoordig je op het oogenblik de ideeen van Robert? Ik sprak hem vanmiddag, hij was al even vriendelijk in zijn uitlatingen over de fancy fair als jij Kijk, daar staat hij, zijn gezicht nog ironischer dan gewoonlijk, nu hij over dit nanity-gedoe rond ziet. Och ja, Frank, als je het nagaat heeft hij gelijk. Ik behoef je niet te zeggen, ik zit vol van verhalen van ellende. Je wordt er op het laatst im- muum voor Wat die jongens, die echte jongens van twintig jaar, die heusch met ridderlijke illusies naar Belgie en naar Frankrijk zijn gegaan, je weten te ver tellen, is zoo afschuwelijk. En het ab schuwelijkste is, dat zij het gewoon vin den, dat zij geen eens meer verontwaarr digd zijn Och waarom ook, ze doen het irnmcrs van bejde kanten. Je vindt het heel elrg wat ze hier vanavond doen, je zoudt misgchien willen dat de menschen het geld gaven zonder er p'ezit r voor te heb ben Misschjen zou dat de ideaaltoestand zijn; maar zelfs bij ons in Engeland vindt je dien niet, en evenmin in Duil&chland. vorming van ten deviez^fonds in Duitsch land ten nieuwe aansporing voor onze i-egiering om alles te d ten ten einde onze beg rooting sluitend te maken. E11 dan is dat vof^ ons publiek een aanwijzing om toch goed te beseffen dat ook wij in ons gulden-ge'oied met \ecl bandtn vast zitten aan het buitenland. BEZUINIGINGSPLANNEN DER REGEERING. Van zeer betrouwbare zijde verneemt de Rc sb dat thans definitief beslo.en is, met 1 Januari a,s, een algemeene salaris-verla- ging in te- vcw ren voo.t het geheele rijks- ptrsomelj ook voor de-onderwijzers. De daartoc noodige maatregelen zijn reeds in bewerking. Vtrder vernfeemt Bet blad, dat ook het tekort op de spoorwegen gedekt zal worden door een algehcele salarisregeling van het spoo rwegpersoneel. Aang>.*:ien dus de regev-ring nu ook tot salarisverlaging besloten heeft voor het reeds jaren in dienst zijnde personeel, zal tot intrtkking van artikel 40 van het Be- zoldigingsbcsluit moeten worden overge- gaan De Rsb. verr.eemt narjer, dat de regee ring voorloopig geen plannen heeft om eenig bedrag te korten op de bestaande pensioenen. De 42 millioen die daarvoor uitgetrok- ken is, beschouwt de re„ Bering tot die be dragen, welke voor een bezuiniging niet in aanmtrking kunnen komen en waartce ook de ruim 100 millioen behoort voor ren te en aflossing. Ten slotte meldt het blad, dat ook de militaire traktementen een verlaging zut- ten Ondergaan SLU1TING VAN SCHOLEN Namens den minister van Onderwijs is den ,gcmeen(eb< sturen en den schoolbestu- ren in overweging gegeven de scholen 6 September a s te sluiten in verband met de groote nationale beteekenis van dien feestdag, tenzij het 1 egeeringsjubikum van de Koningin op de school zelf worde hfir- dacht HET EIND VAN DEN ZOMERT1JD Opi een vraag van den heer Braat, lid ivan de Tweede Kamer, over den eindda- tum van den zomPitijd, i eft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw ge antwoord: Naar aanleiding van het ter zake met de directie der Necerlandsche Spoorwegen ge houden overleg ligt het in het voornemen van den ondergeteekende om, in verbanct met de omstandigheid, dat in Belgie en Frankrijk de zomertijd vermoedelijk zal ein- digen in den nacht van 0 op 7 October a,s, te bevorderen, dat de zomertijd hier te lande alsdan eveneens een einde neemt. STUDEERENDEN EN HET M1L1TAIRISME De heer Braat vraagt aan den minister van Oorlog: Is het Zijne Excellence bekend, dat vele op de hoogere scholen s^cTeerende jon-. gens, die thuis de wapenoefeningen hebbert gevolgd en wien door de Jegerautoriteiten is toegezegd, dat zij later s'.echts 6 weken ondier de wapenen behoeven te staan, thans worden aangewezen om tot onder- officicr te worden opgeTeid, waarvoor zij 2 maanden langer onder de wapenen moe ten staan, zooaat zij hun gewone studie waarvan de lesjaren gewoonlijk in het be gin van September aanvangen, niet zullen kunnen volgen, zoodat zij daardoor min- stens een studiejaar \erloren zien gaan, tcrwijl bij dezelfde lichtinge.n vele jongens zijn die fen de capaciteiten bezitten om ondtrofficier te worden en dit gaarne wil len en voor wie het langer in #.enst blij- ven geen bezwaar zou zijn, doch welke Och kom, Frank, in Duitschland moeten ze hun houten of ijzeren Hindenburg hebben om er spijkers in te slaan; en in Engeland zijn ze geen haar be'.er. En eigenlijk hebben ze gelijk. Zelfs zoo'n fancy fair, zelfs ai die openbare fcestelijkheden, die je in de oorlogvoerende landen aantreft om te be- delen, ze toonen toch medeleven. En wat doen jelui hier in Holland? Als je het mii vraagt Frank, dan zijn jelui hier het wreed- ste van allemaal. Wij Ange? J a jelui. Je hebt hier in Holland een oogenblik gebeefd teen de oorlog begon; jelui he'bt je anstig gemaakt o\er eigen on- afhankelijkheid en over ejgen ellende. Maar toen dat voorbij was toen hebje gedacht, vecht maar door, ik zal wel eens kijken. Ik heb in deze 24 uur a] heel wat menschen gesproken Frank, maar al zeggen ze het je niet, bij alien, van je vader af tot den kleinen Wim, toe, is het vrijwel het- zelfde Ze zijn beu van den oorlog, zij wilden nu maar, dat er aan den Yser en in Polen wat beter werd opgeschoten, zij wilden maar, dat er spoedig ten eind aan kwam De oorlog verveelt hun, brengt hun last en soesah, daar willen ze van af zijn. Ze willen weer zaken doen. Beste Ange, je moogt in vele opzichten gelijk hdbben, maar niet wat het laatstle betreft Daar ginder daar staat er een, die zeker nog tviet genceg van den oorlog heeft Als er morgen aan den dag vrede kwam, dan zou hij het als een ramp be- schouwen En voor hem terecht, Die, die dikke man daar, die er uit ziet alsof hij vanavond voor het eerst een rok draagt Wat is dat voor een man? Ik heb hem vroeger in Amsterdam noojt gezien. jongens niet voor die opleiding worden aangewezen Is Zijn Excellence ben-id te bevorderen, dat ecrstgenoemde jongens zooveel moge- lijk niet voor die opleiding worden aange wezen ALS DUITSCHLAND ZIJN DEVIEZEN VERKOOPT. De misere-tijd maakt de omgangstaal iedrren dag rijker, schrijft de Midd. Crt, Een paar jaar geleden wist het groote pu bliek niet wat een „buitenlandsch devies" was Nu weten de meesten het zoo'n beet- je, en ze begrijpen het wel wanneer ze lezen dat de Duitsche iegeering voornemens is: om een groot deviezenfonds te vormen door de belastingbetalers, die buitenland sche deviezen bezitten, te dwingen op de nieuwe goudleening in (e schrijven voor een bepaald bedrag dat in deviezen moet worden gestort. Maar als we nu eens nagaan wat er dan in de praktiik gebeurt, dan zien we de mogelijkheid dat dit Duitsche plan ook van invloed kan zijn op het Nederlandsche staatscrediet. Een buitenlandsch devies is een gelds- waardig papier, uttgedrukt in een buliten- landsch betaalmiddel. J3at is dus allereerst bankpapier van een ander land, voor de Duitschers bijv. een Nederlandsch bankbiijet. Maar dat is ook en nog meer: een wissel in een buitenlandsche geld- soort. "En het is ook, en datf is in dit Duit sche geval zeker niet te vergeten: een obligatie in een buitenlandsche lee- ning, staatsleening of wat ook; buitenlandsch schatkistpapier (biljetten en promessen) aandeelen in buitenlandsche ondernemin- gefi hypotheken in het buitenland. Nu is het bekend, althans herhaaldelijk, door de financiers verzekerd dat er voor honderden millioenen guldens Duitsch ka- pitaal in Nederland is belegd. Ten deele is dat kapitaal uit Duitschland „gevlucht" in weerwjl van het verbod, £n toen zoo spoedig mogelijk van marken omgezet in guldens, ten deele kwam, dat hier, doordat Duitsche exporteurs de opbrengst van hun leveranties aan het buitenland op een bui* tenlandsche bank, o.a, op Nederlandsche banken, lieten deponeeren. Daar gebruikten ze van wat ze noodig hadden voor aan koopen, en de rest lieten ze hier, vei'ig tegen inslinking door daling van de Mark. Maar men lette wel: dat Duitsche ka pitaal werd hier niet in zilveren guldens omgezet en dan in ten kous gestppt. Het wird belegd. Dat wil zeggen dat er gelds- waardig papier voor werd gekocht, van *'t soort dat we hierboven opsomden. Het schijnt o.a, dat er nog al wat Duitsch kapitaal is gestoken in onze staatslceningen. Het schijnt ook dat vooral door Duitschers veel geld is belegd in de tijdelijke leenin- gen van den Staat, n 1, in schatkistbiljet ten en schatkistpromessen, wat voor hun doel de aantrekkelijkheid bezat, dat die stukken vanwege hun korten omlooptijd gemakkelijker verhandeibaar zijn. Want zij hoopten immirs dat geld weer in hun eigen land te kunnen gebruiken zoodra daar de tot stand beter zou zijn. En er was in ons land veel gelegenheid voor dergelijke be legging. Want onze staat heeft een zeer groote tijdelijke of z g, vlottende schuld, in weerwil van de jongste staats.eeningen die o.a, ten dcel hadden dat gevaarlijk'- groote Dt-drag der vlottende schuld te ver- mindtren, stond er 20 Augs. nog uit 220 millioen aan schatkistbiljetten en 209 mil lioen aan schatkistpromessen, samen 429 millioen. Wellicht is er ook Duitsch geld belegd in Nederlandsche obligaties, aande. len, hy- potheken. Je zult hem waarschijnlijk wel gezien hebben Ange, maar je hebt nooit op htm gelet Voor den oorlog was hij ondercher trgens in een magazijn van comestibles, nu is hij in nauwt-lijks ten jaar tijd groot- handelaar. Vraag mij niet in wat, want dat kan hij je zelf niet zeggen, vandaag handelt hij in sti enkool en morgen in ge- rookte bokking. Die man, dat is nu een van onze oorlogstypen. je moet niet vergeten, hij had niets te verliezen, geen naam en geen geld. Bij het uitbreken van den oorlog heeft hij varkens over de grenzen geholpen, later paarden, weer later hooi en levens middeien Dus hij smokkelt? Smokkelen noem je dat niet Ange. Hij maakt oorlogswinst of kortweg gezegd O. W. Het is een nieuwe klasse, die hier opduikt. Dat zou zoo erg niet zijn, want wij hebben hier in Nederland en in ons got-de Amsterdam coterieen genoeg, een meer of minder hindert niet. Maar het trgste van deze coterie is, dat zij kapi- talen maakt, kapitalen die je noodig hebt bij een fancy fair als deze. Bovendien zulke menschen koopen aandeelen in fat- soenlijke maatschappijen als de mijr.e er een pretendeert te zijn. Laatst op onze al gemeene vergadering haddt-n wij twee der gelijke sujettjen, die met alle geweld het woord wilden voeren, zij moesten een hoo ger dividend hebben en keurden het beleid van de directie af. Belachelijk, Al keur je het beleid van de directie af, dan zeg je het niet en zeker niet op die manier. Geen ongewoon verschijnsel, Frankie, nach hier in Holland noch daarbuiten. Wij hebben ze ook, in Duitschland zul je ze ook wel hebben. Hce wil je het andirs? De Nu wonen dergelijke Duitsche bezitters van Nederlandsche „deviezen" meest al ien in Duitschland, zijn dus belastingbe- tahrs in Duitschland. DE TOESTAND. De te Berlijn in politieke kringen geuite overtuiging, dat de tafelrede van den rijks- rijkskanselier „veel grooter indruk zal ma ken dan alle in den Rijksdag door zijn voor- gangers afgelegde verklaringen", lijkt ons nogal opgeschroefd, schrijft de N. R. Crt. Als de verslagen in de bladen een juist beeld van Dr. Stresemann's woorden geven, zal de rede het verdere overleg tusschen Engeland en Frankrijk nauwelijks vergemakkelijken. Wel heeft de kanselier verzekerd, dat de rijksregeering en de groote meerderheid van het Duitsche volk bereid zijn, een deel van het Duitsche bedrijfsleven als productief pand voor de nakoming der schadevergoe- dingsverplichtingen ter beschikking van de Geallieerden te stellen, doch daaraan de voorwaarde verbonden, dat „de vrijheid van het Duitsche grondgebied wordt herwon- nen". In een andere passage heeft hij die voorwaarde nader aangeduid in een protest „tegen het standpunt van hen, die het Roer- gebied, zij het tijdelijk, als pand voor de re- gelmg van het herstelvraagstuk willen be- schouwen." Men kan daaruit moeilijk iets anders op- maken, dan dat de leider van het nieuwe Duitsche kabinet, tevens leider van de bui tenlandsche politick, de ontruiming van het Roergebied verlangt, zoodra een vergelijk op het stuk der schadevergoeding is bereikt. Voor die ontruiming biedt hij weliswaar een pand van groote ekonomische waarde aan: een nader te bepalen percentage in de Duit sche ondernemingen (als fabrieken, grond- bezit, bankkapitalen), doch hij deelt inzake de Roerbezetting de zienswijze van zijn voorganger. Dit moge van Duitsch stand punt volkomen verklaarbaar zijn, het dreigt niettemin een spaak in het wiel van elke ver- standige regeling te steken. Over het lijdelijk verzet heeft Stresemann gezwegen, maar vermoedelijk wil ook hij dat handhaven. Als het werd gestaakt zou Frankrijk immers een sterke troef in handen krijgen, ook tegenover Engeland, daar de Roer dan groote baten zou gaan afwerpen, m.a.w. een „productief pand" worden. Zoo- lang het lijdelijk verzet voortduurt, is de be- zetting in zooverre een strop, dat ze geen ekonomische voordeelen meebrengt, houdt het op dan is het doel, waarmee in Januari de bezetting werd gemotiveerd, bereikt en hebben de Franschen minder reden dan nu om het Roer-conflict te liquideeren. Het is overigens wel opmerkelijk, dat deze avontuurlijke onderneming, begonnen onder de leuze van het productieve pand, en thans als dwangmiddel voortgezet, allengs het groote struikelblok voor een gezonde oplos- sing is geworden. De bezetting mergelt Duitschland uit en verzwakt dagelijks zijn draagkracht meer. Daarom staat het Engel- schc kabinet, dat een voor alle partijen wen- schJijke ekonomische regeling wil, op dir punt veel dichter bij het Duitsche standpunt dan bij dat van zijn bondgenooten, voor wier d'oorhollen op den verkeerden weg weinig anders dan prestige-argumenten zijn aan te voeren. Niettemin blijft het de vraag of Poincare, Theunis en Jaspar in dezer. onge- lijk zullen willen bekennen. Dat heeft Stre semann Jiun Vrijdag allicht niet gemakkelij ker gemaakt. De rijkskanselier heeft ook over den oeco- nomischen toestand van het rijk gesproken en zijnerzijds de ingrijpende maatregelen, die zijn kabinet zonder medewerking van het parlement gaat nemen, verdedigd. Behalve de vorming van een deviezenfonds beoogt oorlog kweekt ongewor.e toestanden, wi van die ongewor.e toestanden weet te pro- fiteeren, verdtont geld. Je zult ook eens zien als de oor og maar lang genoeg dourt, word! je ook O W,-er, Ik, Ange? Denk je dat ik mij ooit met d< rgelijke praktijken zal afgeven? Geen denken aan, ma2r je wordt O W,-> r tegen je zin in. Wat doe je als de vracht- prijzen omhoog gaan? Dan ga je met die vrachtprijzen mte. De in kerns.en van je maatschappij worden grooter, de dividend wordt hooger, je positie wordt aanzien lijk er. Wtrkelijk Ange, je hadt haudelsman moeten worden. Frank zeide hot met i .-n glimlachje maar hij mcemde Let, want hii kende Ange's goeden blik. Zij had een goed ontwikkeld venstand. Missclvien, zoo dacht hij niet zonder eenige ironie, omdat zij zichzelf door het '.even meet slaan. Hoeveel goed verstand gaat er soms in onze omgeving van vrouwelijke ijdelheid niet dag aan dag verloren. Ange had kans gezien den he. r Hailing, den door Frank aangewezen O.W,-er, a:m te spreken Frank amusterde zich uitstekmd op een afstand. Ange legde hem het vuur na aan de schemen, zij was in staat om, natuurlijk in de beminnelijkstie term en, te spreken over zijn smokkelarij. Overigens scheen het alsof Ange wat we'.de te weten komen, dat hij niet wilde zeggen. Aan "het einde van het besluit glimlachte hij pijnlijk, zijn buiging was zoo beleefd als hem mogelijk was, maar een ingehouden boosheid lag er wel achter. (Wordt vervolgd.) AV TER NEUZENSCHE COURANT De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op Donderdag 30 Aug. 1923, des namiddags 2 uur. Ter Neuzen, 24 Aug. 1923. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. ■Biinirarri'nrriiffmnTT'TaiiifiifMfriiii—rifima—f

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 1