ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 7495 Vrijdag 24 Augustus 1923. 63e Jaargang. Savon'arola. bTTTTnTThT"' BINNENLAHD. B1 Hlltsra BXj-A-P. I, Misschien, of wel zeker, kan de zoo be- kende zegswijze, dat ieder mensch een kind is van zijn tijd, zeer worden misbruikt. Door deze uitdrukking naar voren te schuiven, kan men heel wat onbenulligheid, en heel wat geibrek aan eigen meening en houding goedpraten of trachten goed te praten. Maar toch blijft het aan den andereri kant een waar woord: leder mensch is kind van zijn tijd. Zelfs zij waren dat, die in den loop der eeuwen het durfden bestaan oni tegen de meeningen en gevoelens der grooten en der groote massa in te gaan, en die niet terugdeinsden of zich afschrikken lieten om desnoods met opoffering van veel, ja soms zelfs met opoffering van alles, vol te houden, aan hun nieuwe idealen, en nieuwe eischen, waardoor zij in klimmende mate in conflict kwamen met die anderen, die, ook kinderen zijnde van hun 1 jd, zich maar a: te vaak heel gemakkelijk lieten meevoeren door den stnoom van hun tijd, zonder zich bijkans oolt af te vragen, of die vurige profeten en voor geen verzet terugdeinzende zieners niet misschien het recht en de rechtmatigheid aan hun zijde hadden. Wanneer wij dus nu beginnen te verkla- ren, dat Savonarola een kind was van zijn tijd, bedoelen wij daar zooveel zal onzen leziers uit het beweerde wel reeds zijn duide- iijk geworden allerminst een aaninerking mede. Maar wel zou juist daarom een bree- dere teekening van zijn levensmilieu hier noodig zijn, dan wij in twee beperkte artike- len vermogen te geven. En bovendien hebben wij, door te verklaren, dat Savonarola een kind was van zijn tijd tegelijkertijd te- voren reeds gewaarschuwd, dat, wie iets van hem weet of verneemt, wel terdege voor- zichtig mag zijn, om, wat deze groote Flo- rentijner deed of trachtte, niet onmiddellijk zoo maar over te brengen naar onzen tegen- woordigen tijd, die op bijna alle punten (ook al Wij ft des Predikers woord eeuwig-waar, dat er „niets nieuws is onder de zon") hc- melsbreed verschilt van zijn tijd. Van de eerste veertig levensjaren van Sa vonarola is al heel weinig bekend. Girolamo Savonarola werd in 1452 uit een aanzienlijk geslacht in Ferrara geboren, en ontving met zijn vijf broeders en twee zusters een zeer zorgvuldige opvoeding. Was zijn groot- vader lijfarts geweest aan het hof te Ferrara zijn familie hoopte en wenschte, dat hij in de voetstappen van dien grootvader treden zou, maar de knaap, die reeds vroeg de een- zaamheid beminde, en de plaatsen \an vei- maak vermeed, besloot in een klooster te gaan. Buiten voorkennis zijner ouders ging hij daartoe over, en in de forieven aan zijn ouders noemt hij als eenige reden: het bederf der wereld, voornamelijk in Italie. Ook al handelde hij in dezen buiten zijn ouders om, zijn liefde voor hen en met name voor zijn moeder, bleef ongedeerd. Op 23jarigen leeftijd begat hij zich in een klooster; hij wenschte niets anders te zijn dan eenvoudig leekebroeder. De „aristocratie van het klooster be- haagde hem evenmin als de aristocratie dezer wereld. Dit stille kloosterleven, waar- bij hij zich liet leiden door Thomas van Aquino, den grootsten theoloog der Domi- nacerorde, in wier klooster hij vertoefde, en door de H. Schrift, die hij naar het getuige- nis van een zijner levensbeschrijvers bijna van buiten kende, heeft 14 jaar lang ge- duurd. Het blijkt uit niets, dat hij, bij de door hem gehouden voordrachten, met zijn zwaarmoedige taal, heesche stem en onbe- holpen gesticulaties, ook maar eenigen m- druk heeft gemaakt. In de lente van 1490 kwam Savonarola voorgoed naar Florence en betrok hij het be- kende klooster San Marco. De republiek was toen gewikkeld in een strijd met den Paus, en waag.de het om moedig het inter dict te trotseeren, dat Sixtus IV over Lo renzo de Medici, bijgenaamd ,,11 Magnifico d. w. z.: de luisterrijke, had uitgesproken. Savonarola neemt in dezen strijd en twee- spalt een geheel eigen plaats in; twee idea len stonden onwankelbaar hem voor den geest, die hij omklemd hield tot aan zijn dood'toe: de reformatie der Kerk en de be- vrijding van Italie. Geen oogenblik dacht hij er echter aan, de leer aan te tasten van de Kerk, die hem zoo uitermate lief was, neen, de hervorming, die hij noodzakelijk en mo- gelijk achtte, was alleen van zedelijk-reli- gieuzen, socialen en politieken aard. Hij is zegt een van zijn biografen hervormer geweest, zonder de pij weg te werpen, en zoo werd hij de worstelaar, wien zijn tra- gische ondergangop het voorhoofd geschre- ven stond. Zijn vurigste wensch was, dat de Kerk weer zou terugkeeren, tot het ideal der apostolische tijden; elk kerkelijk ambt moest, naar zijn meening, weer tot zijn oorspronke- lijke zuiverheid worden teruggebracht, de rijkdom der Kerk moest voor de armen wor den bestemd, en Gods Geest moest weer met Zijn liefdevolheid de gemeente regeeren. Zijn voordrachten in den kloostertuin van San Marco, begon hij onder een Perzischen rozestruik; het gehoor groeide aan met den dag, men verhuisde daarom naar de kerk van het klooster, en ook deze bleek weldra te klein. Overmeesterende zeggingskracht was nu zijn bezit. Was hij klein van statuur met zijn bleek gezicht en hoog gegroefd voorhoofd; de sterk gebogen neus en opge- worpen lip duidden zeldzame wilskracht en hartstocht aan. Al spoedig werd hij „de pre- diker der ontevredenen" genoemd, maar toch schijnt hij zich tot 1492 (het sterfjaar van Lorenzo) streng te hebben gehouden binnen de perken van zijn kloosterwerk- zaamheid. Tot een breuk met den gebieder is het nooit gekomen, er bleef tusschen die beiden zelfs een zekere waardeering be staan. Lorenzo inoet eens verklaard hebben: „ik heb nooit een waren monnik gezien be- halve Savonarola"; en Savonarola meet op zijn beurt gezegd hebben, dat hij nooit een mensch had gevonden, zoo rijk door God met tijdelijke genade versierd. Tweemaal kwam het tusschen deze twee tot een botsing. De eerste keer was, toen Savonarola, tot prior gekozen, weigerde bij Lorenzo zijn opwachting te gaan maicen; de tweede keer aan het sterfbed van dien Vorst. Deze verlangde den monnik van San Marco in die ure nog eens te zien en zijn zegen te ontvangen. Villari, in zijn levensbericht, verhaalt: „Savonarola trad binnen en nader- de eerbiedig des veegen legerstee. Drie zon- den wilde Lorenzo hem hiechten en er abso- lutie voor vragen: de plundering van Vol- terra; het geld, het weeshuis ontstolen, waardoor vele kinderen van gebrek waren omgekomen; en het bloed op zijn bevel sedert de samenzwering der Pazzi gestort. Onder het spreken werd 11 Magnifico harts- tochtelijk aangedaan; Savonarola trachtte hem te doen bedaren, telkens zeggend: „God is goed. God is genadig". „Maar", voegde hij er bij, „drie dingen worden nu van u ge- eisdht". „En welke, Vader?" hernam Loren zo. Het gelaat van Savonarola werd ernstig en de vingers zijner rechterhand opheffend, zei hij: „Ten eerste moet gij een groot, een levendig vertrouwen hebben op de barm- hartigheid Gods". „Dat heb ik inderdaad", luidde het antwoord. ,,Ten tweede moet gij al het op verkeerde wijze verkregen goed weergeven, of uwen zonen gelasten, dat zij dit in uwe plaats doen." Eerst scheen Lo renzo zich zeer te verbazen, maar ook dit werd nog wel door hem toegestemd. Toen hief zich Savonarola uit zijn knielende hou ding op, en terwijl de stervende vorst be- vreesd op zijn sponde wegkroop, werd de gestalte van den priester indrukwekkender, terwijl hij zei: „Ten laatste moet gij het volk van Florence de vrijheid weergeven Maar dat kon de gebieder onmogelijk toestemmen. En dus ging Savonarola been, zonder hem kwijtschelding van zonden te geven. en 11 Magnifico, door wroeging verteerd, blies weinig tijds later den adem uit; 8 April 1492. Kort daarop kwam er in des predikers woord een merkbare verandering. Wel was er van het begin af iets profetisch geweest in zijn woord, maar, wat eerst alleen maar meer algemeen werd aangeduid, werd nu meer bepaald. Naar zijn meening waren de verdorven tijden, die eens aan den zond- vloed voorafgingen, weer aangebroken, het lauwe tijdperk van „het vale Paard". Flo rence wordt bestendig opgeroepen om boete te doen in zak en asch, als Nineve weleer. En zijn dreiging werd spoedig vervuld. In Augustus 1494 trok Karel VIII van Frank rijk, met een sterk leger over de Alpen. In de jonge ziel van dien Kerning was werkelijk het ernstig voornemen om de Kerk te gaan hervormen naar de besluiten van het Con- cilie van Bazel; maar hij werd van dit doel afgeleid door bijzaken. Met Florence sloot hij een verdrag en met name met den zwak- ken zoon van Lorenzo: Piero. Maar daar- mede verspeelde Piero de gunst van zijn volk, hij en zijn jongste broer moesten 9 Novem ber in allerijl de stad verlaten om aan de woede van het op hen gebeten volk te ont- komen. Middelerwijl zond de stadsregeering (Signoria) een eigen gezantschap tot den Franschen koning, en bij dat gezantschap bevond zich Savonarola, die Karel VIII in een echt profetisch woord ernstig vermaan- de. De hoogmoedigen moest hij van hun stoelen stooten, de verdrukten te hulp ko- men, en toch ook barm'hartigheid oefenen met name jegens Florence. Dan zou Hij, die ook voor den Koning aan 't kruis de zege vcrwierf, hem de overwinning geven. 17 November hield Karel zijn intocht te Flo rence, en als hij 28 Nov. met zijn leger af- trekt, is het woord en de inacht een tijdlang i aan Savonarola. De regeling van de einde- loos verwarde en verwikkelde toestanden te Florence nam hij nu ter hand. Als een echte \olkstribuun riep hij in den Dom een soort van volksvergadering samen, waarin hij handelde over de beste regeeringsvormen Volgens hem was het ideaal: de monarchic. Hij ziet die monarchie bevestigd in de schep- ping door de wereld-monarchie Gods, in de kerk door het primaat van Petrus, en zelfs in de natuur: de bijen volgen een koningin. Maar het eigenaardig karakter van het Florentijnsche volk eischt volgens hem een republikeinsche regeering. „God alleen wil uw Koning zijn, o Floren ee!" zoo roept hij uit. Zijn ideaal voor Flo rence is dus een theocratische, of, wil men, een christocratische republiek, waarin niet als in den wereldlijken staat de zelfzucht, maar de liefde tot God en den naaste het al les beheerschend beginsel is. 23 Dec. 1494 kwam de nieuwe staatsrege- ling tot stand, in enge aaneensluiting aan de historische tradities van het Florentijn sche gemeenebest en overigens gemodel- leerd naar het voorbeeld van Venetie. De mocratic in den nieuweren zin vond men hier echter niet. Over die staatsregeling en het droef slot van Savonarola's leven hoppn wij in een tweede en slotartikel iets te ver- tellen. ber resp. half elf en elf uur door de Konin gin in het paleis te 's Gravenhage ontvan gen worden, ter aanibieding van adressen ter gelegenheid van het regeeriqgsjubileum van H. M. de Koningin. Bij die gelegenheid zulleh in de vestibule van het paleis militaire Ivonneurs door een eerewacht worden bewexen. 1 hans zijn de- finitief vastgesteld de data der cour en ge- lukwenschen aan de Koningin, waaraan ont- leend wordt: ontvangst op 5 September in het paleis te Amsterdam, o.a. de dames uit Noord-Holland. ^Zaterdag 8 September Amsterdam de tieeren uit Gefderland Noord-Holland, Utrecht, Friesland, Overijsti, Groningen en Drente, des middags. Op 11 September te 's-Gravenhage ont vangst van dames en heeren uit alle provin- cies, uitgezonderd Noord-Holland. Zaterdag 15 September. Te 's-Graven hage ontvangst van autorifeiten, rijks-, ge meente- en kerkelijke corporaties en corn- missies van particulieren uit Noord-Bra- bant, Zuid-Holland, Zeeland en Limburg. Alle dames en heeren zullen nader een persoonlijke mededeeling ontvangen van den dag en het uur waarop zij verwacht worden. HET NATUURSCHOON. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw: I. vestigt er de aandacht der gemeente- besturen op. dat het ter bevordering van de bewaring van natuurschoon binnen de be- bouwde komrnen hunner gemeenten ge- wenscht is, dat zij aldaar met overgaan tot eenigszins belangrijke veilingen van hout- opstanden, zonder vooraf het Staatsbosch- bedrijf te hebben gehoord; II. vestigt er de aandacht van alle pu- bliekrechtelijke lichamen, alsmede van ver- eenigingen en stichtingen van algemeen nut op, dat zij van hun voornemen opi hunne bosschen en andere houtop^tanden te vellen of te doen dunnen ten minste een maand voor de dunning of veiling schriftelijk ken- ...j moeten geven aan den inspecteur van het Staatsboschbedrijf te Utrecht; III. noodigt al deze lichamen uit van alle veilingen en dunningen, die in het a.s. sei- zoen moeten plaats hebben, tijdig in een kennisgeving mededeeling te doen. DE SCHOENENWET. De commissie van overleg^fcor de schoen- en lederindustrie, heeii*mzw*t!i? tegcermg verzocht de geldigheid van d'e Schoenenwet te willen verlengen tot 1 Juli 1925. Zoo wel de Bond van Ned. Grossiers, als de bonden van winkeliers en schoenmakers- patroons hebben dit verzoek onderteekend. DE OPHEFFING VAN DE RECHTBANK TE ZIERIKZEE. Woensdagmiddag is de laatste civiele zit- ting van de rechtbank te Zierikzee gehou den Nadat nog eenige zaken waren afge- daan, werd het woord gevoerd door den waarn. officier van justitie Mr. A. van Dulle- men. Vervolgens spraken Mr. S. Triezen- berg, president van de rechtbank en Mr. J. P Can uit 's-Gravenhage, de vorige presi- dent van de rechtbank. Verder voerden het woord Ds. De Roode, namens den Voogdij- raad, en Mr. J. A. C. van Heusde, namens de Zierikzeesche balie. Vele dames en heeren woonden de zit- ting bij. HET ZEVENDE LEERJAAR. In verband met de loopende geruchten over het laten vervallen van het zevende leerjaar, kunnen wij mededeelen, dat het be- stuur eener nieuw opgerichte bijzondere school aan den Minister ontheffing heeft ge- vraagd van de verplichting om zich op een zevende leerjaar in te richten, doch dat het deze ontheffing niet heeft verkregen (Hbl.). Mr. A. VAN DOORN1NCK. Mr. A. van Doorninck, met ingang van September benoemd tot thesaurier-generaal aan het Departement van Financien, is reeds van Maandag af op het departement werk- HET REGEER1NGSJUB1LEUM VAN H. M. DE KONINGIN. De leden en griffier van de Eerste en Tweede Kamer zullen Zaterdag 1 Septem- zaam. Jhr. Mr. VAN SASS& VAN YSSELT. Naar de „Bossche Courant" meldt heeft Jhr. Mr. Van Sasse van Ysselt zijn benoe- ming tot Eerste Kamerlid niet aanvaard. DE TOESTAND. Die schriftelijke gedachtenwisseling over het herstel heeft tot dusver weinig of geen zichtbare vruchten gedragen, schrijft de N. R. Crt„ want Poincare staat nog precies waar hij stond toen de Engelsche regeering haar actie beg"on_ Of er inmiddels onzicht- bare vruchten rijpen, kan slechts de tijd leeren Het' Fransche antwoord is een hoifelijke maar stellige weigering om Duitschland's draagkracht door onpartijdige deskundigen te laten onderzoeken en langs dien weg de geheel© schadevergoeding opnieuw te regelen. Het houdti vast aan h©t betalings- plan van Londen met zijn A, B en Cobliga- ties, ten gezamenlijken bedrage van 132 milliard goudmark, eischt voor Frankrijk een netto-schadevergoeding van 26 mil liard op en verWijst de Ver. Staten en Enge- land, die ondei-scheidenlijk 12 en 15 mil liard van Frankrijk te vorderen hebben, naar de C-obligatieg, die omnium consensu- tot de grootste non-valeurs in de wereld geschiedenis behooic.!. Qelijk we Woens- dag reeds opmerkten verlangt Frankrijk m. a, w. kwijtschelding van zijn eigen oorlogsschulden. Dit is de zwakke plek in de overigens formeel-sterke wapenrus- ting van Poincare, want waarom moeten Engeland en de Ver. Staten zich laten af- schepen met de waardelooze C-obligaties? Vooral de regeering te Washington zou Poincare duchtig in het nauw kunnen bren gen door de verklaring, dat zij daarmee in geen geval genoegen neemt. In dit verband zij herinnerd wat de Engelsche nota van 11 Aug. hieromtrent opmerkt„Als de schatting van den heer Bokanowski (den rapporteur over de Fran sche staatsbegrooting) als maatstaf wordt genomen heeft het bedrag van 132 milliard van het Londensche betalingsplan bij een renterekening van 5 percent, en contante waarde van 65 milliard. Het aandeel van Frankrijk en Belgie, krachtens de over- eenkomst van Spa, 52 en 8 procent, zou dus 34 en 5,2 mlliiard beloopen, aange- nomen dat Duitschland in staat ware, deze betalingen in vollen omvang af te doen. Hier staat tegenover, dat Frankrijk aan Engeland en voor Frankrijk netto 7 mil liard overblijven. Als Frankrijk derhalve 216 milliard netto eischt en bovendien schrap- ping van zijn schuld aan Engeland en de Ver. Staten, verlangt het drie- a v.iermaal zooveel als waarop het volgens het Lon densche betalingsplan aanspraak heeft" Hieruit volgt, dat de Engelsche regeering heel goed weet, waar Poincare de schoen wringt, de groote moeilijkheid blijft ech ter hem te overtuigen, dat het beter is, zoowel voor Europa als voor hem zelf, an dere aan te trekken, die beter passen. Wat de Roer betreft, verklaart de Fran- iche regeering thans officieel, dat de aard van de bezetting zal worden gewijzigd als het lijdelijk verzet ophoudt. Hoewel die wijziging niet nader wordt aangeduid, zal er wel mee bedoeld zijn, dat de militaire bezetting in dit geval tot een minimum zal worden ingekrompen, de explojtatie van mijnen en spoorwegen weer in Duitsche handen komt.de Qoiitieke gecangenen wor den vrijgelaten en de bannelingen mqgen terugkeeren Zoo vat althans de Times de belotte op en'neemt er met voldoening akte van. I' I Tot geleidelijke ontruiming van de Roer wil 'Poincai-e echter pas overgaan naar gelang Duitschland zich van zijn verplich- tingen kwijt Hoe de Engelsche regeering op dit ant woord zal n-ageeren ligt nog volkomen in het duister, toch kan men uit de houding van de conservatieve bladen reeds afleiden, dat zij het in geen geval tot een breuk zal laten komen. Voor het nieuwe Duitsche kabinet is het thans zaak, een actieve, schoon voorzich- tige, politjek te voeren. Verscheidene bla den, o a. ,de Frankfv Ztg en de Vossische dringen daarop aan en Jaatstgenoemd blad.. dat toenadering tot Frankrijk welgezind is- knoopt daaraan een hoogst qijmerReliike beschouwing vast „Het heeft werkelijk geen zin aldus de Vossische te bljj ven aandringen op de schatting van Duitschland's draagkracht door een inter- nationale commisie. Want Engeland en Erankriik ziin het feiteliik eens oyer het bedrae xlat wii .moeten betalen. „n.L de 50 milliard van de A en B obliuaties. In minderine .komt natuurlijk wat wii al .be- taald of geleverd hebben en de schattingen daarvan loopen zeer ver uiteen. Hier kan een internationaal scheidsgerecht pf een commissie van deskundigen nuttig werk doen .^waartegen ook Frankrijk geen steek- houdende bezwaren kan inbrengen. Hoe hoodig zulk een zakeljjke schatting Is. blijkt uit het feit dat de rarnlngen thans tientallen miUiai'den verschillen. De laagste is bijv. 8 a 9 milliai'd, die den Franschen deskundigen prof. Gide is 14, die van Ame- rikaansche deskundigen 20 a 21 milliard, terwijl de officieele Duitsche raming nog veel hooger is. Is eenmaal een streng za- kelijke schatting verkregen, dan heeft men een grondslag voor de vfrdere betalingen in annu'iteitjen, die men goed zal doen niet over 30., doch over 60 jaar te verdeelen. Dan zal het ongetwijfeld ook mogelijk zijn, julke waarborgen te stellen dat voor de eerste vier of vijf iaar de annuiteiten wor den betaald uit een intern ation ale leening". jiet blad dmkt ten slotte de .Duitsche regeering op het hart, deze of een derge- lijke oplossing te overwegen en ze dan openhartig en onomwonden aan de we- derpartij voor te leggen. Men zal moeten erkennen, dat er in den gedachtengang van de Vossische veel aan- trekkelijks is, omdat het den weg effent om eindelijk over het doode punt heen te raken en spijkers met koppen te slaan, te meer daar het ook een. oplossing aan de hand doet om het moratorium, dat Duitschland noodig heeft om op zijn verhaal te komen, te verwezenlijken zonder dat Frankrijk (en Belgie) er nadeelen van ondervinden. TER NEUZEN, 24 AUG. 1923. VEILING WOONHUIZEN. Gisteren werd alhier bij den heer A. de Vrieze, ten overstaan van Notaris Van der Moer en ten verzoeke van de erven P. Rin- ders en Cornelia van der Meulen, in het openbaar geveild: Perceel 1. Woonhuis met Toebehooren, verderen opstal en erf aan het Tuinpad, sectie L no. 249, groot 1 A. 54 c.A. en een deel groot ongeveer 2 c.A. van no. 250, be- woond door de wed. J. van de Ree T 2 z 01 ci 2 r Hoogste bod 1100,waarvoor het per ceel niet is toegewezen. Perceel 2. Woonhuis met toebehooren, verderen opstaf en erf aan het Tuinpad, sectie L deel groot ongeveer 1 A. 2 c.A. van no. 250 (w.o. 14 c.A. erfpachtsgrond), be- woond door C. van den Bulck. Perceel 3. Woonhuis en erf aan het Tuin pad, sectie L no. 251, groot 28 c.A., bewoond door J. Vinke. Koopers van perceelen 2 en 3 gecombi- neerd, werden de heeren M. A. Verschelling en C. van der Have alhier voor j 1600,—. Perceel 4. Woonhuis met toebehooren, verderen opstal en erf, aan de le Korte- straat, sectie L no. 1085, groot 64 c.A., be woond door C. van der Klooster. Kooper hiervan werd de mede-verkooper J. Loof alhier, voor 825, Perceel 5. Woonhuis met toebehooren en Bakkerij en erf, aan de Dekkerstraat, sectie M no. 100, groot 1 A. 28 c.A., bewoond door den mede-verkooper J. Leenhouts. Kooper hiervan werd de heer Abr. Leen houts Jz., alhier voor 1800,—. WON1NGBOUW. De Minister van Arbeid heeft goedgevon- den, dat vroeger toegekende bijdragen voor woningbouw, zullen worden uitgekeerd aan de gemeente: Boschkapelle, ten behoeve van E. Statema f 600. JUBELLIED VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Bij A. J. Bronswijk te Oostburg verscheen een „Jubellied voor Zeeuwsch-Vlaanderen", ter gelegenheid van het zilveren jubileum der Koningin; woorden van Nelly van Vuu- renTimmerman, muziek van George J. Beijerle. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 12 tot en met 18 Augs. in de Prov. Zeeland, bedroeg: Febris typho'idea (buiktyphus) Middel- burg 1. Diptheritis: Middelburg 1, Sluis 1. ZAAMSLAG. Woensdag 1.1. had de werkman G. Missu, het ongeluk toen hij het touw stuk trok, van een met tarwe beladen wagen te vallen, waarbij hij zich erg bezeerde en een wond opliep aan het hoofd. Aangezien hij niet kon loopen werd hij per as huiswaarts ge voerd, zijn toestand is tot op heden niet zor- gelijk. HULST. Gisteren had alhier voor district I de nieuwe stemming voor den gemeenteraad plaats, noodig geworden door het vernieti- gen der eerste verkiezing door gedeputeerde staten van Zeeland. Bij de eerste stemming op 17 Mei, werden uitgebracht op de lijst-Van Dalsum 306 en op de lijst-Poppe 68 stemmen, terwijl de R. K.-lijst Burm 368 stemmen verkreeg. Thans werden uitgebracht op de lijst- Van Dalsum 315 en Poppe 33 stemmen, doch op de lijst-Burm 386 stemmen. Op 17 Mei j.l. behaalde de R. K. lijst 9 stemmen meer dan de oppositie Van Dal- sum-Poppe, en is het stemmencijfer der oppositie thans alzoo 44 stemmen voor haar ongunstiger. BOSCHKAPELLE. Een paar kleuters speelden onopgemerkt in de herbergskamer. Zij kregen een lucifers- doosje op de tafel in de gaten en hielden een brandend houtje onder het venstergor- dijn, waardoor deze gazen stof lustig begon te branden. Op 't gillen der kleinen snelde de moeder toe, wie het gelukken mocht de vlammen te doovfen, waardoor grooter onheil voorkomen werd. De laatste jaren zijn aan onze pa- rochiekerk, vooral inwen.dig belangrijke ver- anderingen aangebracht, die zeer stichtend op de geloovigen inwerken. Deze week is er een nieuw orgel geplaatst, welks geluid de plechtigheden zeker nog meer ernst en luis- ter zal bijzetten. STOPPELD1JK. De biggen zijn op 't oogenblik laag in prijs te noemen. Voor omstreeks tien gul den kan men thans puike beestjes Loopen, waarvoor men voor enkele maanden het drievoudige en meer vroeg. Die belangrijke daling zal wel toe te schrijven zijn aan het feit, dat er sterk gefokt wordt en er dus overvloed is in hooge mate. Ook zal de lage valuta van den frank in het naburig Belgie wel van invloed zijn op den prijs, want er is geen uitvoer naar dat land. WATERLANDKERKJE. Alhier reed Woensdag Gustaaf de Muit, afkomstig uit Adegem (Belgie) als bestuur- der met een paard voor een kar door den Eilandpolder. Door een onbekende oorzaak kreeg hij van het paard een klap tegen den linikerkant van zijn hoofd. Zwaar gewond werd hij aan den weg gevonden met een groot gat boven zijn linker oog. Onmiddel- lijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. De man is ter verpleging opgenomen in het St. Anthonius gesticht te Oostburg. Men vreest voor zijn leven. (M. Crt.). RECHTZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De volgende zaken werden behandeld: J. j. Willemsen, oud 20 j., landbouwers- knecht te Biervliet, werd ten laste gelegd, dat hij op 8 Juli 1923 te Biervliet W. S. Naaije, die op den grond lag, een trap tegen zijn hoofd heeft gegeven, waardoor deze bloedend verwond werd. Eisch ,f 40 boete of 40 dagen hechtenis. P, K, B. oud 22 jlandbouwersknecht te IJzendijke, werd beklaagd, dat hij op 9 Juli j.l. te IJzendijke J. F. Poppe, een slag met een schroevensleutel op zijn hoofd heeft ge geven, waarbij deze bloedend verwond werd. Eisch f 10 boete of 10 dagen hechtenis. ~rm

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 1