ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 7494. Woensdag 22 Augustus 1923. 63e Jaargaug. BINNENLAND. BUITENLAND. FETTILLETON. HET JUBILEUM VAN DE KONINGIN. Uit daaromtrent Ingewonnen inlichtingen is de indruk verkregen, dat het in de bedoe- ling ligt, ter gelegenheid van het regeerings- jubileum van de Koningin, op het voetspoor en in den geest van hetgeen geschied is bij de kroning van Hare Majesteit en bij haar huwelijk, ook thans weer aan daartoe in aanmerking komen.de gevangenen eenige kwijtschelding van straf te verleenen en ook enkele veroordeelden, wier straffen nog niet ten uitvoer zijn gelegd, in een dergelijke goedgunstip besehikking te doen deelen. Naar met zekerheid lean worden gemeld, zal het Rijkspersoneel Donderdag 6 Septem ber a.s. den herdenkingsdag der inhuldiging van H. M. de Koningin, in het genot van een vrijen dag worden gesteld. NEDERLAND EN BELGIe. Bij een Kon. besluit, dat hedenochtend in de Moniteur zou verschijnen, wordt de Ne- derlandsche wet van 1 Juli 1909 (Schepen- wet), gewijzigd bij de wet van 23 Septem ber 1912, als gelijkwaardig erkend aan de Belgische wet van 25 Augustus 1920, op de voorwaarden, vastgesteld bij protocol van 9 November 1922, voortvloeiend uit de onder-- handelingen tusschen beide landen. Het be sluit zal de gevallen opsommen, waarin de wederkeerige toepassing van de Belgische en Nederlandsche bepalingen ten aanzien van de veiligheid der vaartuigen en de ge- lijkwaardigheid der resp. vergunningen kan worden erkend. HET OUDERDOMSPENSIOEN. Een der Amsterdamsche bladen bevatte een bericht, waaruit zou kunnen worden af- geleid, dat de ouderdomspensioenen ver- laagd zullen worden. Van bevoegde zijde vernemen wij echter, dat verlaging van het ouderdomspensioen niet overwogen wordt. (Hbl.). POST EN TELEORAF1E. Bij Kon. besluit is bepaald, dat art, 21 van het Rijkstelegraafreglement 1916 zal worden gelezen als volgt: Betaling van de seinkosten. Behoudens de bij dit rgglement vermelde uitzonderjngen, worden de seinkosten an den afzender geheven. Dieze kan echter verlangen, dat zijne telegrammen op tiet rijkskantoor van zijn woonplaatjs, of, na het bekomen van bijzondere vergunning van de telegraafadministratie, op andere rijkskantoren, zonder dadelijke betaling worden aangenomen, mits op een door hem aan te wijzen rekening bij den post- cheque- en girodienst een voidoend sal- do aanwezig is tot nadere verrekening van de verschuldigde kosten, en de houder van die rekening machtiging heeft. gegeven, de- ze kosten van zijn rekening te doen af- schrijven. Indien van deze bevoegdheid wordt ge- bruik gemaakt, is voor de aanbieding van elk telegram boven de gewone kosten ee.n recht van vijf cent verschuldigd. In de gevallen dat de hefting yan kos ten bij aankomst moet geschieden, wordt het telegram den geadresseerdc niet dan tegen betjaling van het verschuldigde af- geleverd. De minister van waterstaat heeft bepaald dat dit besluit in werking zal treden op denzelfden datum, als het Girobesluit 1923 (St.bl nr. 139). Voorhands wordt bepaald, dat verzoe- ken van afzenders tot aanbieding van te legrammen zonder- dadelijke betaling op Roman van Nederland gedurende den oorlog, door CHARLES HUYGENS. 30) Robert slaagde in de hem opgedragen taak Frank zou zwijgen, althans voorloo- pig Wat vader en jij, ter wille van de fa- inilie van mij vragen, besef je niet. Ik ben op het oogenblik mijzelf niet meer, Bob, en ik vraag mij af of ik het ooit weer worden zal |Hadt je liever gewild, dat ik gezwegen hadt? Frank, begrijp mij goed, ik heb de verantwoordelijkheid van dit spreken aan- vaard, en niets zou mij er van af hebben gebracht Maar ik zou 5tiet toch graag weten. Ik ben dwaas geweest, Bob, om je daar stralcs eenig verjwijt; .te maken. Je moest wel spreken Wij zijn toch waarachtig geeil jongens meer Wij staan als mannen tegen over het leven, dat wij nu eenmaal weten, dat elk oogenblik ons ten schok kan ge- ven Als wij het in dezlen tijd nog niet wisten, wanneer zouden wij het dan we ten? Carla vond dat het gesprek boven gerui- men 'tijd duurde Zij had thee laten bren- gen, maar kbn toch R>en de klok tiem uur had geslagen, niet nalatien om te la- ten vragen of de heeren nog beneden kwa- men vanavond. Er waren een paar gasten. andere kantoren dan het Rijkskantoor van hun woonplaats moeten worden overge- bracht bij het hoofdbestuur alwaar beslist wordt, of het verzoek al of niet kan wor den ingewilligd. JdET OEVAARLIJKE SPECULEEREN Er zijn er velen, die principles! alle spe- culatie en alles, wat naar loterij zweeint, afkeuren. Zij willen niet schipperen op dit terrain en of het voor een liefdadig doel is of voor iets van minder mooien schijn, zij zeggen: alles uit den booze! Zoover willen wij niet gaan, verklaart de Nijmeegsche Ct. Het zit in den volks- ,aard om graag eens een kansje te wagon. De moeilijkheid is de maat te bewaren. niet te ver te gaan, d©n hartstbcht er bui- ten te houden. Het spefen in loterijen en het speculeeren is voor velen een hartstocht geworden en daarom moet er tegen worden gewaar- schuwd. Het zg, „gokken" nam den laatsten tijd schrikbarend toe. Er is gespeculeerd op de wisselende geldswaarden. Er zijn millioenen marken gekocht toen men dacht dat de waarde al tot het minimum gedaald was en een rij. zing voor zeker hield. Maar de mark tui- melde nog steeds lager en de verliezen der speculanten werden groot De Beursspeculaties hebben andtre naast zich gekregen, de speculates op straat, en die in de achterbuurtjen. En overal vielen de klappen. Een zeer bedenkelijk verschijnsel, waar- van de achtergrond deze is: de zucht om zonder inspanning rijk te worden in kor- ten tijd. Minachting van den eerlijken arfceld, van den moeilijken, geregelden arbeid. Uitlevering van mager egoi'sme. En vooral dit: een grove, platte geest, een materialisme van de meest ban ale soort. De Nijmeegsche Ct. vraagt: Waarin wordt niet gespeculeerd? In marken, kronen, francs, dollars en ponden, in allerlei artikelen en aandeelen. Het is inderdaad als een ziekte. Wie berekent hoe groot het bed rag is, dat in de speculatiebevlieging in ons land is verloren gegaan in de belangstelling voor marken en kronen en andere minder waardige zg. geldswaarden? Naast die speculatiewoede is de iotcrij- vereering toegenomen, die van de specula- tie maar alleen in den naam M den vorm verschilt. Flet is een hoogst bedenkelijk verschijnsel omdat het een bewijs is voor de mo- reele inzinking, voor de daling van het peil, waarop de menschheid staat, van de traagheid en de stoffeljjke begeerten, die een i.atie ondermijnen, van de doodelijke ziekte, waaraan de maatschappij lijdt. Het is niet de eerste maal, dat zoo'n dol- le speculatiewoede over het menschdom uitbreekt. Zoo was het ongeveer in den tijd van den dwazen tulpenhandel, die een poos lang, een eeuw of drie geleden, ons land heeft geteisterd. Zoo was het in sterker mate ongeveer een eeuw later, toen heel Frankrijk, al thans heel Parijs, speculeerde in de aan deelen van de Compagnieen van John Law; toen de symptomen zich vertoonden van de ziekte, waaraan het schijnbaar glo- rierijke Frankrijk van den Zonnekoning te gronde zou gaan in de verschrikkingen der revolutie. Zoo'n tijdperk van een algemeen stre- ven om weelderig te kunnen leven zon der inspanning en van zinneloos wagen en dobbelen, is een tijd van verdwazing. Onweer zuivert de lucht en menige ziekte is de inleiding tot een krachtiger opleven. Laat ons hopen, dat dit ook voor onze speculeerende en dus zieke maatschappij het geval moge zijn. enkele dames, in Aerdenhout wonende, voor een deel evenals Carla behooierid* tot het comite van DuitSche vrouwen, dat zich voor een ambulance naar de slagvel- den in het Oosten had gevormd. Eindelijk, de wijzer stond reeds gereed om te trillen voor het aangeven van het halve uur, kwamen Frank en Robert be neden, zich bij de dames verontschuldi- gende dat zij zoo lang waren weggebleven. Er is belangrijk njeuws Frank, aldus voerde Cai'la hem tegemoet De Duitscne en de Oostenrijksche keizers hebben be- sloten om de onafhankelijkheid van Po- len te herstfellen. Klin je niet begrijpen Frank, dat mij nu toch werkelijk het hart als Duitsche van trots klopt. Bijna een eeuw lang hebben die arme Polen de on- derdrukking van Rusland verdragen. En nu krijgen ze de vrijheid, die geheel Euro- pa hun gunde, uit onze handen terug. Het is te hopen, lieve Carla, aldus voer de Robert droogjes aan, dat jelui niet zult vergeten, dat er in Polen ook nog millioenen Polen wonen, die in den loop der jaren hebben getoond niet zoo ge>- lukkig te zijn onder ten gedwongen staats- bestuur In den oorlog vergeet men der gelijke dingen wel eens. Carla antwoordde niet. En dan Frank, zoo ging ze voort, zullen wij in den loop der volgende maand een fancy fair heb ben Mevrouw van Winkel en ik hebben dat juist van avond besproken. Wij moe ten veel, veel geld hebben voor een ambu lance en een fancy fair is altijd het beste om het te krijgen Frank antwoordde niet. Hij was van avond in een stemming om naast den fan cy fair onmiddellijk te Zien de loopgra- DE TOESTAND. De ekonomische krisis begint in Duitsch- land haar hoogtepunt te naderen schrijft de N. R, Crt„ Met een kolenprijs die ver boven den wereldmarktprijs uitgaat en loo- ben, die in ve'.e gevallen de voor-oorlogsche naderen en zelfs overtreffen, raken tal van bedrijven in de knel; in de eerste plaats die, welker producten het publiek desnoods ont- beren kan. Zoo is het geen wondei- dat da bond van uitgevers een der eerste is, die stopzetting of groote beperking over- weegt_ VerKcei-smidd"len, als de Berlijnsche tram, ziuen ook voor zoo groote tekorten. dat zij geen raad meer weten. Berichten over a s. sluiting in het groot van fabrieken komen uit Saksen en zijn zoo ernstig gemeend dat de socialistische Sak- sische regeering, die toch van communistj- ^schen steun afhangt, het noodig heeft ge- acht de arbeiders te waarschuwen tegen loonopdrijverijen, die de nijvei-heid met ondergang bedreigen. In de dagen, die aan den val van het kabinet-Cuno vooraf- gingen, hebben de Saksische arbeiders van de heerschende onrust gebruik gemaakt om loonen te bedingen, die aanzienlijk hoo- ger zijn dan elders in het rijk. Dit ;eidt tot' wanverhoudingen, welke de.n ondememers alle concurrentie onmogelijk maakt. Het belang der arbeiders zeif is ermee gemoeid dat de loonen voor het geheele rijk wor den geregeld en dan bindend voor weric- gevers en werknerners zijn. Zoo luidt de les, die de regeering ten bcste geeft, doch of ze er bij de werklieden in zal gaan, is een andere vraag, vooral nu ze komt van een kant die hen eerst heeft aangemoedigd, „nur feste druf" te gaan. "Niettemin is de aanmaning het teste bewijs hoever het met de krisis al gekomen is. Maandagavond heeft het rijkskabiuet er zich lang en breed mee bezig gehoudein en vooral beraadslaagd over het voedsel- gebrek dat steeds nijpe.ider wordt. Wat over de besluiten der nieuwe regeering bekend is geworden komt hjerop neer dat een devieienfonds zal worden gevormd, van naar schatting een half milliard goud- mark, yoor aankoon van Jcvensmiddelen tr het buitenland. D|e regeering zal daar- voor aankloppen bij nijverheid, landbouw en handel en zoo noodig tot in beslag ne- ming van het noodigc buitenlandsche geid overgaan. De zoo ont^gende bcdrag .i zul len in papiermarken aan de eigenaars wor den vergoed. Dpze krasse maati*egel, die het kabinet reeds kort na zijn op treden neemt en stellig in ruime mate aan den invloed der socialisten is toe te schrijven, zal door de betrokkenen stellig niet zonder krachtigen tegenstand worden aanvaard. Vooral de nijverheid toch heeft ieeds met groot ge- brtk aan buitenlandsche betaahniddelen te kampen. Hieruit is de verdere depreciatie van de mark, die gister te Berlijn ramp- spoedige afmetingen herft aangenomen. goeddeels te verldaren. Londen en Parijs zetten met officieuze btschouwingen de schermutse.ingen ovtr de hersfelkwestie voort zonder nieuwe ge- zichtspunten te openen S'.eclits treft dpmaal de matte toon van den Engelschen draad- loozen dienst, die de hoop uit, dat Poincare bereid zal zijn „eenigszins tegemoet te ko men aan het Britsche verzoe;< om over te gaan tot een meer opbouwende politiek wat de ontruiming van het Roen-gebied beti-eft naarmate de Duitsche regeering voldoet aan de eischen van schadevergoe- ding". Schuchterder kan het al niet In Duitschland ontwaren somtnige bladen o.a, de Germania en de Vossische Ztg„ lichtpunten in de laatste rede van Poincare, die een uitnoodiging aan Stresemann zou bevatten om met nieuwe voorstellen voor den dag te komen. ven, waarin millioenen ongielukkigen hun lot afwachten, zoogenaamd strijdend voor het lieve vaderland. HOOFDSTUK IV Ten bate van De zalen van Believue aan de Leid- sche kade te Amsterdam schitterden in licht en in de lichte kieuren van bloemen Believue benoort niet tot die inrichince.i in de hoofdstad, waarheen de moderne elite steeds haar schreden richt. Toen dan ook Carla de gedachte had geopperd om hier haar fancy fair te houden, had men aan- vankelijk bezwaren gemaakt, het heette dat de zalen zich niet voor dit doel leenden; het gocde publiek zou niet willen komen, en wat dies meer zij Carla verwierp alle bezwaren, zij had een buitengewoon voor- deelige aanbieding van die zijde ontvangen die hierop nterkwam, dat men voor het goede doel de zalen gratis wilde afstaan. En men was dan ook over de bezwaren heengestapt, had alle aandacht bestcej aan de inrichting, en kon nu op een mooien, bijna warmen Aprilavond het resultaat in oogenschouw nemen. Buiten, zoowel aan den kant van de Leid- schekade als van de Marnixstraat, ieJen ic auto's en rijtuigen in lange rij voor, zij brachten de gasten die door Carla en hare tientallen van oudere en jongeie helpsters zouden worden geplukt voor het goede doel. Carla had zich met koortsachtigen ijver op dit feest toegelegd en Frank had haar daarlbij, zooveel hem mogelijk was, terzijde gistaan. Want, al was hij nu een- maal niet pro-Duitsch, al waren de gevoe- lens van zijn vrouw en hare familie hem De Vossische knoopt daaraan de medet- deeling vast, dat de rijkskanselier tegen het einde van deze week, als hij kennis heeft kunnen nemen van het Fransche ant- woord aan Engeland, aan dien wenk gevolg zal geven. DE KOERS VAN DEN FRANK Ook de Fransche minister van Financien De Lasteyrie, heeft dezer dagen in een re- devoering vei'zekerd „dat de depreciatie van den franc bijna uitsluitend het gevolg is van speculatieve invloeden, die in het werk worden gesteld met poli-tieke doeleinden. In den laatsten tijd, zoo decide hij mee, heb ben er voor buitenlandsche ickening groo te verkoopen van francs plaats gehad, zelfs veelal in bianco." Jawel, maar waarom verkoopen de bui- tenlanders hun franken, waarop ze groote sommen verliezen? vraagt de Midd. Crt, Als dat Icuter uit wpolitiek" is, dan zou er een of andere schatkist moeten zijn, die de tcriiezen dekt, want eon handeiaar veroor- looft zich geen verlies ter wille van poil- tiek. En daar de franc nu al zoo langen tijd geregeld daalt, zou die deklking in d e millioenen loopen. Gelooft men in Frank rijk werkelijk, dat de Amerikaansche of En- gelsche regeering (die men in Frankrijk speciaal op 't oog schijnt te hebben me die bewering van politieke invloeden) zich zulke uitgaven veroorlooft? We vinden het hee] wat aannemelijker. dat de bezitters van franken in 't buit/en- land, di'ze verkoopen, omdat ze geen ver- trouwen hebben in den toekomsfigen koers Lastejrie heeft er wel vertrouwen in. Hij heeft in die rede triomfantelijk meegedeeld. dat er in de eerste zeven maanden 11 mil liard aan belastingen is ontvangen, tegen 10 milliard in het vorig jaar. De spoorweg- ontvangsten beliepen 3786 miilioen, tegen 3596 Het voorschot bij de Bank van Frank rijk, drie jaar geleden nqg 25,925 miilioen bedragende, is nu tot 23,700 miilioen terug- geloopen. In het eerste halfjaar bedroeg de uitvoer 14,161 miilioen, tpgen 10,707 mii lioen En nog triomfanljelijker was zijn verze- kcring dat men voor 'fj eerst sedert 1914 dit jaar een sluitende gewone begrooting zou hebben. Misschien dat het. groote publiek in Frankrijk bij die mededee.ing vergeet hoe- veel maanden men er nu al bezig is om de. bigrooting voor dit jaar sluitend te maken ,op papier In het buitenland is men zoo onaangenaam om er op te letten, dat de dalende valuta onvermijdelijk de uitgaven zal doen stijgen wegens de hoogere prij- zen .En nog scherper zal men er in het buitenland op letten, dat naast die gewione begrooting staat een buitengewone begrooting, waarop o,a, alle herstelkosten staan en die aan inkomsten aan de andere zijde een milliardenpost heeft van de nog met ge-inde Duitsche schadevergoeding. En zie, juist die post is het, welke men in 't buitenland heelemaal niet vertrouwfl, zelfs erg voos acht. Toch heeft het even- wicht op die buitengewone begrooting vrij- vvel evenveel invloed op den tranc-koers als dat op de gewone begrooting. In het licht van dien algemeenen toe- stand begrijpt de onaangename buiienlan- der ook al weer niet, waarom men in Frankrijk en Belgie zooveel waarde hecht aan de Frar.sohe leening van 400 miilioen aan Belgie, welke leening Woensdag ter goedkeuring aan den Belgischen minister- raad zal worden voorgelegd. De opbrengst dier leening, zoo wordt uit Brussel meegedeeld, zal uitsluitend worden btstemd voor aankoop van Fransche pro ducten op de Fransche markt. De Belgen, die met zorg in die leening een nieuwe verstcrking van den Franschen invloed zagen, zuilen zich er wef niet be- haaglijker door voelen. Maar wat de be(eekenis dier leening ten eenenmale vreemd hier werd ge- tracht om het lot van de lijdenden te verzachten, om gewondenen te helpen. Het was Frank volkomen onverschillig of dat gebeurde voor Duitsche of posten- rijksche, dan wel voor Fransche of En- gelsche gewonden; voor deze alien, voor het meerendeel slachtoffers tegen hun wil gelijk hij zich zelf zeide, had Mij in gelijke mate medelijden en medegevoel. Men kan dan ook merken, dat zelfs de familie Van Gosterzee, d,e Carla's plots zoo hevig op- gekomen Duitsche sympathien niet aange- naam vond, geen enke igebaar maakte om zich aan de deelneming te onttrekken. Voor het welslagen daarvan was dit be langrijk, omdat de Van Oosterzee's toon- aangevend waren in Amsterdam en velen zich, speciaal in dit (geval, naar hunne handelwijze zouden richten. Robert van Gosterzee, een Engelsch ty pe zooals hij daar stond in zijn rok met wit vest, zag vanaf de hoogte van de trap het binnenstmomen der gasten aan. Hij had niet willen nalaten hier te ko men, omdat zijne afwezigheid aan gehce] verkeerde gevoelens zou worden toege- schreven Maar, hij had het tegenover An nie, zijn vrouw, niet verheeld, dat geher] dit fancy fair-gedoe, voor welk doel het ook beoogde geld in te zamelen, hem in hooge mate afkeerig was. Ik kan er niet aan denken, zoo had hij nog vanoch- tend gezegd, dat daar vlak bij ons de ge wonden, de zieken liggen te kreunen, en gebrek hebben aan het allernoodigste, dat daar in ons zoogc-naamd beschaafd Euro- pa de mcnschen uittrekken om elkaar af te maken, om cenvoudig datzelfde te doen wat in het gewone burgerlijke leven voor de valuta betreft, men kan als re sultant toch niet anders verwachtfen, dan dat het verschil tusschen den Belgischen en den Franschen franc erdoor zal vermin- deren. Op de verhouding van Franschen en Belgischen franc gezamenlijk tegenover het buitenland, kan zoo'n onderlinge trans- actie moejlijk een ingrijpendem invloed heb ben Immers de kwestie van in- en uit-i voer speelt bij den franc-koers thans een veel geringer rol dan de vertrouwenskwes- tie tengevolge van de Roerpolitiek en het daardoor verzwakte vooruitzicht tot dek- king der i-ceds gedane hersteluitgaven door de Duitsche schadevergoeding. En Frankrijk en Belgie hebben zich blijkbaar zoo sterk ingeleefd in de gedach te, dat Duitschland alles zal betalen, dat men maar niet tot de erkenning kan ko men, dat het daarmee slecht gesteld is. DE WeRVELSTORM BIJ HONGKONG De wervelstorm te Hongkong heeft ook groote schade teweeggebracht i.n Macao, waar vele huizen instortiten en verschei- den honderden dooden onder het puin werden weggehaald. Vele Chine-sche schepen zonken, waar- bij naar wordt aangenomen, een honderj tal menschen om gekomen is. De bagg' r molen Rotterdam van de Ne^ei-.andsch. maatschappij voor havenwerken sloeg van zijn ankers Hij strandde later, maar er zijn geen slachtoffers. In Kowloon werden zes Chineezen door losgerukte electrische draden gedood. DE OVERSTROOMING IN BRITSCH INDIe De jongste berichten uit Rangoon ge ven de officieele raming van de door de overstrooming in het Irrawaddydal ver- oorzaakte schade 87000 HA rijstland zijn verwoest, waarbij nog komt de enorme uitgestrektbeid rijstland, welke nog over- stroomd is. Indien het water tegen hel midden van de volgende maand gaat zak- ken, dan zou van deze oppervlakte nog ongeveer 22000 hectare opnieuw kunnen worden beplant. Bijna 150,000 slachtoffers ontvangen steun van regeeringswege en hun aantal vermeerdert met den dag. In een der ge- teisterde steden staan van 9200 huizen 4200 geheel onder water, terwijl een groot deel van ce overstrooming zeer veel last ondervindt. DRFESTHE1D VAN BENDEN. In den staat Georgie is de drie,stne;d van allerlei benden, die op eigen houtje „de wet handhaven" door overtreders uit hun huis te halen en af te ranselen, heel erg. Het schijnt dat zulke benden van oordeel zijn dat de autoritejien hun plicht niet met voldoenden ijver nakomen. Zoo is er een bende, die 't voorzien heeft op de drank- smokkelaars, een andeie, die klopjachten houdt op lieden die hun gezin \erwaarbo- zen, ten derde die lieden mishandelt omdat zij zich niet houden aan de plaatselijke go- woonten en gebruiken en ten slotte een vitrde bende die negtrs afranselt of lyncht, waarbij de werkelijk heel gemakkelijke re- ilenc-ering wordt gevolgd, dat indien zulke negers schuldig zijn, zij de sh-af hebben verdiend, en indien zij onschuldig waren, het toch altijd „een goede waarsoiuwing" is voor de overige kleurlingen. Die ruwheid en wanor;de in den staat zijn door een en ander van zeer groote ergelijkheid en onduldbaarheid geworden. dat de staatsregeering gaat ingrijpen. De gouverneur van den staat, Walker, heeft, in overleg met den bevelhebber der staats- troepen, generaal Cox, de gewapende macht in beweging gezetf; en er zijn al drie mannen het zijn broers gepakt, die betrapt werden op het afranselen van een neger Men heeft het nog niet noodig geacht den staat van beleg af te kondigen. een moord heet en zwaar wordt gestraft, terwijl wij hier in ons neutrale en veilige Holland, ons opmaken om als feestvieren- de wat geld bijeen te brengen om dat lij- den te verzachten. Ik begrijp niet Annie, zoo had hij betoogd, dat als de men schen geven willen wat zeker te prij- zen is zij dan niet willen geven zonder feest, zonder licht, zonder muziek, zon der bloemen, O, ik weet wel, wat jelui altijd antwoordt: je moet den menschen het geld uit den zak troggelen Dat mag waar zijn, maar als ik dan stond op het standpunt van Carla, die aan de Duitsche zaak zoo gewijde sympathie toedraagt, dan zou ik het verzachten van het lijden van degenen, die daar voor vaderland en voor hooge beginselen strijden, ook een te iiei- lige zaak achten om daarvoor geld aan te nemen van menschen, die het eigen- lijk niet zonder fuiven en zonder plezier willen geven. Dus, je wilt er vanavond niet heengaan, Robbie? Ik Zal er natuurlijk heengaan, Annie. Je weet Wat Frank er van zou denken, wan neer ik niet kwam, je weet hoe onaange naam mama het vindt, wanneer er zelfs maar gedachte aan eenige oneenigheid in de familie zou kunnen opkomen. Ik zal gaan,- maar net zoo goed als de vorige week, toen jij je toojieelvoorstelling voor het Engelsche Roode Kruis hadt, zal ik me vanavond weer ergeren. En ik moet je eerlijk zleggen, die tooneelvoorstelling vond ik al heel erg, maar deze fancy fair, waarop vermoedelijk nog gedanst moet worden ook, is mij uit den booze. (Wordt vervolgd.) TER NEUZENSCHE COURANT. ■■■■HI III!—II—Mini IIflUTM lliT~Hf IB e»»-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 1