K 5 B U IT EN LA N D. en I s; •T Ge f_ mil 30,1 D ck d; b< in r< w w in] \nl d hj bl p; d e: d h b v n k J b s lii ,vt: i C; C DRIJVENDE SCHEEPSBRANDKASTEN HH vervoer per drjjvende scheepsbrand- kast wordt i,v,m, het afloopen van de ge- sloten overeenkonist, opgehieven. Van he- den af worden geen postpakketten en doos- jes met aangegeven waarde en na 25 Aug. geen aangeteekende stukken meer voor dit vervoer aangenomen. UITVOER VAN STEENKOLEN UIT BELGIe De afdeeling handel en nijverheid van het departement van arbeid, handel en nijver heid deelt mee, dat blijkens telegrafisch bericht van Hr Ms, gezantschap te Brus sel met ingang van 20 dejjer de uitvoer van steankolen en steenkoolbriketten uitf Bel- gife onderwoupen is aan een vergunning van den minister van nijverheid en arbeid. GEEN BUITENGEWONE GEZANTEN. In verband met de moeilijke internatio- nale verhoudingen heeft de regeering den wensch te kennen gegeven, dat de vreem- de. regeeringen geen buitengewone gezan- ten allien zenden ter gelegenheid van het regeeringsjubile der Koningin. ONVOEGZAME VROUWEN- EN KINDERKbEEDlNG. Het volgende is uit een recenten brief van den bisschop van 's-Hertogenbosch aan de geestelijkheid van zijn bisdom, dien. wii in het Huisgez vinden WW venordenen dan, dat hjk de toediening der gevraagde H.H, Sa cramental zal gewcigerd worden aan alio personen, ook dus aan kinderen, die zich met tot boven den elleboog onbedekte ar- iH<*a, met opvallende ontblooting van borst, rug of schouders, aan biechtstoel of com- inuriiebank durven presenteeren alsmede aan bsi die daar zouden verschijnen met rokken die niet tot over de knieen afhan- gen, of tenzij uit armoede, zonder kousen ot met niet ten minste tot aan de knieen bedekte bovenbeenen. Elke ontblooting, die volgens deze aan- wtfzingen toelating tot biechtstoel of com- mumibank verhjndert, zal ook bij het slui- ten van een kerkelijk huwelijk op straffe van verwijdering te vermijden zijn door hen, die tot den oruidstoet willen behopren. Ontblootingen die tot weigering der H.H. Sacramenten aanleiding geven, kunnen ih sornrnige omstandigheden leiden tot ver- wijdering uit de kerk zelf en zij behooren zeker, a] ware het slechts uit wellevenci- beid, vermeden te worden op katholieke vergad«ingen en bij het bezodten of ont- vangea van priesters of geestlelijke perso nen Wie zich aan deze wellevendheid niet wenscht te storen doet betfer geen pries ters of geestelijke personen te bezoeken of te ontvangen en geen katholieke verga- deringen bij te women. Het is verder ons verlangen, dat den geloovigen voortdurend door u zal wor den voorgehouden, dat de Christelijke eer- baarheid en voegzaamheid, met uitzonde- ring misschien voor zeer jeugdige kinde- ren, in onze streken niet volmaakt wor den betrachL. indien niet het geheele li- chaam, behalve hoofd en handen en het I bofendeel van den hals behoorlijk ge- kieed of bedekt is en dat vrouwelijke per sonen niet dan met gedelct hoofd in onze k«*rken behoonen te verschijnen DE TOESTAND. Terwijl het optimisme te Londen, dat in den stijl van beriahten over onweersbuien „kort maar hevig" mag heeten, al weer voor- bij schijnt, ziet men thans, schrijft de N. R. Urt." te Parijs de toekomst rooskleurig in. De officieuze Fransche pers gewaagt van een aanmerkelijke ontspanning van den po- litieken toestand te Londen en brengt die in verband met het aanstaande Fransche ant- woord, 't welk „praktische voorstellen zal opperen oin in gezamenlijk overleg de vraagstukken der sohadevergoeding en der onderlinge schulden op te lossen". Ala men voorts in aanmerking neemt, dat de Beigische regeering den Engelschen ge zat te Brussel op de hoogte heeft gebracht, van den onaangenamen indruk, door de Britsche nota gewekt, en dathaar antwoord vermoedelijk nogmaals op prioriteit ten be- boeve van het herstel der verwoeste streken zal aandringen, zonder ooncessies iiizake de Koer in 't vooruitzicht te stellen, dan wordt het verklaarbaar waarom men te Londen de Fransch-Belgische voorstellen zonder groot vertrouwen tegernoet ziet en veel minder dan de officieuze Fransche bladen overtuigd is, dat „van nuttelooze polemieken ditmaal geen sprake behoeft te zijn". Het is overigens geraden, zich niet te veel in dit spel van stemmingen te verdiepen en de antwoorden uit Parijs en Brussel, die deze week wel bekend zullen worden, voor zichzelf te laten spreken. 1 oen het nieuwe Duitsche kabinet was gevorind, hebben de Berlijnsche bladen aan- stoiyds gezinspeeld op een verandering in de leiding van de Rijksbank, Havenstein, de president en Glasenapp, de vice-president zouden, naar het heette, aftreden en Dr. Bergmann zou Havenstein verva-nger.. Nu uieer en meer blijkt, dat deze proefballon niet opgaat en de leiders van de circulatie- bank er niet aan denken vrijwillig het veld te ruimen, deelt de Vorwdrts mee, dat de socialistische Rijksdaggroep zal traahten lien tot heengaan te nopen, door bij den Rijksdag een voorstel in te dienen tot intrek- king van de wet op de autonomic van de Rijksbank. In hoever Hilferding, de nieuwe Minister van financifin, achter dat plan zit omdat hij in Havenstein een tegenstander van zijn program ziet, blijve in het midden. Dat het kans van slagen beeft, is buiten kijf want de oppositie tegen het beleid van de Rijksbank bepaalt zich volstrekt niet tot de socralisten. Stresemann heeft in de laatste rede die hij voor zijn benoeming tot rijkskanselier in het parlement hield, Havenstein's positie een onboudbaren staat in den staat genoemd, en ook Cuno heeft niet verheeld, dat zijn po- gingen om de rijksbank-kredieten op goud- basis te ibrengen, op den tegenstand van den president der Rijksbank schipbreuk hebben geleden. De moeiiijkheid voor den Rijksdag is ech- ter, dat de autonoomverklaring van de Rijks bank berust op een eisch van de Geallieer- den, die ongeveer een jaar gelecjen meenden daarmee de inflatie te kunnen breidelen. De praktijk heeft het anders ge- leerd, want juist het laatste jaar is de pa- piergeld-stroom aangezwollen tot een la- wine, en is de waarde van de mark in om- gekeerde reden gedaald. In welke mate dat aan het beleid van de Rijksbank te wijten is, kan pas blijken ats het program van filfer- ding in werking is. Voor een juist ordeel daaromtrent is het misschien wel gewenscht, dat Havenstein en Glasenapp van het too- neel verdwijnen. Voor de beperking der bewapening ter zee is het Vrijdag een belangiijke dag eeweest Het verdrag van Washington, cat het aania en de tonnemaat van de kupitale oorlog schepen der groote zeemogendheden Ver. Staten, Engeland, Japan. Frankrijk en Malic; limiteert, is thans, dour de uitwisseling der ratificaties, in werking getredei. even- a's het verdrag over den status quo in den Stille Zuidzee. De bekrachtiging heeft wel la g ande half jaar op ,h laten wachtcn. Het laat dan nooit! M1SDAD1GE SOVJETAMBTENAREN. Het Moskousche sovjetblad Praiwda deelt onlzettende dingen mede over gevallen van ambtsmisbruik en andere misdadige hande- lingen van sovjet-autoriteiten, die nota bene met de bestrijding van bandieten en de con- tra-revolutie waren belast. De plaats der handeling was de groote gemeente Slawjanka. De eerste rollen wer- den gespeeld door Nikitenko, voorzitter van het gemeentebestuur; Makarinko, voorzitter van 't revoiutiecumite en Denissenko, presi dent van het district en chef der militie. Ach ter hen komen dan hun handlangers, die alle twintig een baantje bij de militie hadden. Reeds in Mei 1922 trokken de handelingen van dit stelletje de aandacht der staatsre- gering en op bevel der politieke afdeeling werd de militie-soldaat Siwitski gear- resteerd. Hij bekende toen, dat hij in op- dracht van zijn chef Denissenko, omkoo- pingsgelden had gei'nd. Weldra verdween Siwitski spoorloos. uit de gevangenis. Zoo als nader is gebleken, had Denissenko hem uit den weg laten ruimen. Een aantal van zijn soldaten drong de gevangenis binnen en worgde den „verrader". De kleeren werden van het lijk gerukt, dat naar de steppe werd gesleept, waar het in stukken werd gehakt om het onkenbaar te inaken. Een ,,huiszoeking" in de woning van den vermoorde leverde een buit van 20 poed meel op en andere zaken, die onder de moordenaars werden verdeeld. Een andere sohandelijke misdaad was het wegslepen van de onderwijzeres Kijoetsjko- wa door Kikitenko en drie soldaten der mi litie naar de steppe, waar zij door deze vier personen op de schandelijkste wijze werd mishandeld. Daarop voerden de bandieten de geheel ontkleede vrouw onder veel ge- schreeuw door het dorp, smeerden haar in met teer en lieten haar loopen. Toen Niki tenko vernam, dat de onderwijzeres voor- nemens was een klacht tegen hem in te die nen, liet hij haar in hechtenis namen en door twee soldaten vermoorden. Haar kleeren werden verdeeld. De chef der militie behietd den rok van de ongelukkige vrouw. Alleen door de vlucht te nemen kon de zuster van de vermoorde zidh aan een dergelijk lot ont- trekken. De gruwelijkste misdaden kwamen voor het gerecht aan den dag, zegt de Prawda, echter zonder nadere bijzonderheden te ge ven over de „ontzettende moorden, terecht- stellingen zonder voorafgaand rechterlijk onderzoek, rooverijen en origeeen." De lei ders van de misdadige bende waren Maka rinko en Denissenko. De gearresteerde sol daten ibekenden, dat zij „allerlei menschen" in opdracht van een onbekende „conferen- tie" hadden gedood. Onder de vermoorden bevonden zich twee lsraelieten, een soldaat en vele andere. Hoe- veel menschen zij het leven hadden tienomen, konden de moordenaars zich niet herinne- ren. De soldaat Goesjwa zeide, dat hij van medelijden had geschreid, toen hij den sol daat moest worgen. Karakteristiek voor de heerschende toe- standen is, dat een deel der beklaagden reeds in de gevangenis zat, maar daaruit vluchtte en naar Slawjanka terugkeerde, waar deze „autoriteiten" hun strijd tegen de contra-revolutie en het bandietenwezen voortzetten. Het gerechtshof verklaarde, dat de be klaagden „niet-revolutionnaire" en zelf- zuchtige meeloopers der evolutie waren en veroordeelde zes beklaagden ter dood en de anderen tot zware tuchthuisstraffen. DE BEL.GJSCHE FRANC. De coi respondent van ve N. R. Lrt. t Brussel, schrijft d.d. 15 dezer: Meer dan een eendaagsch succes olijkt minister Theunis met zijn besluit tot ophef- fing van den vrijen handel in builenland- sche deviezen en controle van de wlssel- operaties niet te hebben gehad. Maandag, na de paniek van Zaterdag en Zondag welke vooral de vreemrie bad- gasten te Ostende en elders aan het Vlaam- sche Noordzeestrand bleek te hebben aange- grepen en ook vele slachtoffers had ge- maakt onder de duizenden ponden-, dollars- en guldens-bezitters, welke zich, ter ge- legenheid van den Juweelenstoet, te Antwer- pen bevonden kon het niet anders of ook de beurs moest den invloed van deze paniek- stemming ondergaan. Te Brussel toegon het al in den vroegen ochtend. Voor sommige wisselkantoren werd door talrijke, druk-dis- cussieerende, zenuwachtige menschen met lange gezichten file gemaakt en was er een herrie 'van belang. Toen het middagblad „Midi" met het be richt kwam, dat de wisselkoersen dien dag, in afwachting van nadere instructies van het departement van financien, niet zouden worden genoteerd wat later toch nog ge- beurde namen de zenuwachtigheid en de drukte nog toe om, bij de siuiting van de beurs, een tot dusver alhier niet gekend hoogtepunt te bereiken. Het pond daalde tot 98, de gulden tot 8,46, de Fransche franc tot 119,50, de dollar tot 22,10. Een chauvi- nistisch avondblad meende dan ook te mo- gen sohrjjven, dat de „defaitisten van den franc" door Theunis waren verslagen en nu verder zouden worden afgemaakt, een voor- stelling die nochfans, de stemming van gis- teren in aanmerking genomen, eenigszins gevaair Joopt, niet in vervullfng te zullen gaan. Immers van een verder afmaken, d.w.z. een nieuwe daling van de buitenland sche wisselkoersen was Dinsdag al geen sprake meer. Onmiddellijk na de opening van de beurs kon men al de naderende oeursvacantie, welke heden is begonnen en eerst 20 dezer afloopt ten spijt, het bestaan van een veel vastere stemming, ook op ter- mijn, waarnemen, welke betere houding tot de sluiting aanhield en zelfs geleidelijk no" toenam. Het pond noteerde weer 100.05 de gulden 8,62 en de Fransche franc 119.75.Al- leen de Amerikaansche dollar, die 21 92 gold, was nog wat verder achteruitgeloopen O.ok de andere valuta's hadden zich gedeel- telijk hersteld, zoodat het duidelijk werd, dat de eerste poging tot regeeringsinmenging op het gebied van den wisselkoers- en de- viezenhandel, grootendeels mislukt mocht werden geheeten. Zulks blijkt alvast een kentering ten goede te 'helbben bewerkt bij sommige Bei gische oeconomen die, liever dan de I-ransch-Belgische Roerpolitiek af te keuren, hun linancieele beginselen een onmeedoo- gende deuk hadden gegeven en, in strijd .met ue vroeger door Theunis zelf gehuldigde theorieen, tot het verkondigen van den lof dei elders reeds zoo deer 1 ijk mislukte regee- ringscontrole op wisselkoers-operaties wa ren overgegaan. Tot onze niet geringe ver- wondering lazen we dan ook gisteren, in een Brusselsch beursiblad, dat een dag of wat te voren precies het tegenovergestelde had ge- schreven, o.m. het volgende: »,Het komt ons voor, dat de regeering, waar zij zich crediet verzekert in Frankrijk en de speculatie in buiturlandsche deviezen wd beteugelen, toch geenszins de verwach- ting koestert dat zij zoodoende al de facto- ren der depreciatie van onze valuta zal weg- nemen. De regeering weert alleen het on- middellijke gevaar af en wil de buitenland- sche speculatie ontmoedigen door, in de al- lereerste plaats, de binnenlandsche specu- lanten te treffen. Men verlieze echter niet uit het oog dat, zoo de Beigische franc ter- rein verliest, zulks niet aan speculatie is te wijten; te Londen, New-York, Amsterdam en in Belgie zelf heeft de speculatie zich van den franc meester gemaakt, omdat hij reeds gedeprecieerd was. Hetzelfde lot wacht alle geld, -dat zijn goudwaarde heeft verloren. Het is dus om redenen welke de speculatie voorafgingen en er geen verband mede hou- den, dat de Beigische franc zijn goudwaarde niet meer heeft; eemnaal zijn stabiliteit kwijt, stond hij bloot aan agiotage; men stelle zich dan ook niet voor, dat ae tus- schenkomst der regeering den Belgischen franc een waarde kan verzekeren, welke hem niet toegekend wordt door de in vrijheid en met commercieele loyauteit opereerde inter- nationale markt." De nadeelige gevolgen van de depreciatie van den franc worden reeds het heele land door, maar vooral in de groote centra, door de bevolking waargenomen. De boter-, vleesch-, aardappel- en steenkolenprijzen zijn met een vierde gestegen en vertoonen nog geen neiging tot staibilisatie. Ook uit het groot-hertogdom Luxemburg, dat thans oeconomisch en financieel een is met Belgie, komen bittere klachten over de waardevermindering van den Belgischen franc sedert eenige maanden het verplich- :e betaalmiddel aldaar en de toenemende duurte van het leven. De Luxemburgers vtagen zich met angst af waar het heen moet, nu de boter welke een jaar geleden frs. 6 het Kg. gold, tegen frs. 14 wordt verkocht (te Brussel frs. 18). Ook betaalt Luxemburg zijn Roercokes aan Frankrijk, in Fransche munt, terwijl de Bei gische hoogovens dezelfde cokes in Beigi sche francs betalen, wat de conctirrentie met de Beigische en de Lotharingsche me- taalindustrie met den dag lastiger maakt. Reeds is het zoo ver gekomen, dat 21 van de 47 in Luxemburg bestaande hoogovens moesten worden gedoofd. Onze correspondent te Brussel seint nog: Niet alle bladen zijn ingenomen met de door Minister Theunis getroffen maatrege- len tot beperking van den vrijen valuta- handel. De Standaard herinnert eraan, dat volgens den heer Theunis in Februari jongstleden de toestand van Belgie schitte- rend mocht geheeten. Sedertdien steeg het pond echter van 78 tot 105. Nu weer stelde de premier het in een interview voor, alsof de toestand zeer rooskleurig zou zijn. Het Vlaamsche blad staat sceptisch tegenover deze uitlating en zou liever gaarne verne- men, hoeveel de Beigische schuld thans be- draagt, 45 of 55 milliard. Naar onze meening, besluit de Standaard, zijn de maatregelen door onze groote finan ciers genomen enkel lapmiddelen. Ander- zijds ligt het ver van ons den franc te willen vergelijken met de mark. Dit ware onzin, maar om het vertrouwen te herstellen in een stevige verbetering van de Beigische valuta is iets anders noodig dan een interview. Het Laatste Nieuws betoogt, dat het door sommigen onverklaarbaar geachte verschil tusschen den Belgischen en den Franschen franc Jen gunste van dezen laatste, die voor de Roer-bezetting ettelfjke punten beneden den eerste stond, heel eenvoudig het gevolg is van de oeconomische wetten, waarvan men de juistheid thans nog eens proefonder- vindelijk heeft kunnen vaststellen. Wegens de Roer-bezetting moeten Frankrijk en Bel gie nagenoeg dezelfde oeconomische poli- tiek volgen, wat onmogelijk is, zonder de grootste nadeelen voor Belgie, Frankrijk kan aan stelselmatig protectionisme doen en leven. Voor Belgie beteekenen protectionis me en onrust in West-Europa achteruitgang en verderf. Daarom herhalen wij, dat een zelfstandig beleid op buitenlandsoh gebie 1, dat getuigt van onzen nuchteren zin en or- zen practischen kijk op de dingen, oncindig meer zal vermogen dan het lapmiddel (de lleening van fr. 500 millioen) waarvoor de heer Lepreux naar Parijs is gegaan. DUUR TRAMMEN TE LEIPZIG EN TE KEULEN. Nadat Dinsdag de algemeene staking te Leipzig mislukt was, legde ihet tramperso- neel den volgenden dag het werk neer om nieuwe looneischen er door te krijgen. De ^emeenteraad had 'n onmiddellijke uitbeta- ling van 3 millioen beloofd. Daarmee waren echter de vertegenwoordigers van het sta- kende personeel niet tevreden en zij eischten 6 millioen mark. Des avonds werd deze eiseh door de directie ingewilligd, waarop het personeel het werk hervatte. De inwilliging der nieuwe looneischen had tengevolge, dat de Leipzigers een ongehoor- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. EEN WONDER is wat de aanschouwt Als Erdal steeds Uw schoenen onderhoudt. den prijs voor een tramrit moesten gaan be talen. Een tramrit, die tot dusver 21.000 mark kostte, werd van Vrijdag af verhoogd tot 160.000 mark! De KOln. Ztg. meldt, dat wegens de loons- verlioogingen een enkele tramrit a.s. Maan dag tot 200.000 mark zal worden verhoogd. Dit is het 2 millioen-voudige van den voor-oorilogsprijs, die 10 pfennig bedroeg. MAJOOR ESTERHAZY Majoor Esterhazy, de schrijver van het bekende borderel in de Dreyfus-zaak is te Harpenhead in Harforshire overleden, al- waar hij onder een schuilnaam leefde. DE HE1LIGE OORLOG GEPREDIKT TEGEN DE COMMUNISTEN. In de provincies Bokhara en Ferghana is een boerenopstand uitgebroken tegen het sovjetgezag. De leider er van is de Turksche oud-officier Selim Pasja, die een oproep heett gericht tot de geheele Mohammedaan- sche bevolking van Rusland, waarin zij wordt uitgenoodigd onder de ibanier van den Islam te strijden om Bokhara, Khiva, Turke stan en Transkaukasie van het juk der Rus- sisehe comnmnisten te bevrijden en den hei ligen oorlog tegen de communisten uit te I roepen. EEN TYPHOON TE HONGKONG. Een enorme typhoon heeft te Hongkong gewoed. Vele stoomschepen zijn wrak ge stagen. De Britsche onderzeeboot L 9 is ge- zonken. Gevreesd wordt, dat alle opvaren- den op een na, zijn omgekomen. HONGERTYPHUS BEDREIGD DE SILEZ1SCHE STEDEN. In verscheidene steden van Silezie doen zich gevallen van hongertyphus voor. Te Ostrog zijn acht menschen daar aan over leden en de overheid neemt de noodige maatregelen, om een epidemie te voorko- men. Deskundigen hebben de regeering ge- waarschuwd, dat deze stad met 14.000 in- woners dreigt uit te sterven, door dat de boeren in den omtrek weigeren voedsel te verkoopen aan de stad. Zij verklaren ook, dat het geheele land gevaar loopt voor hon gertyphus, wanneer het volk nog langer ondervoed blijft. De regeering van Silezie heeft de boeren bevolen, voedsel naar de steden te zenden. Te Breslau is de toestand ernstig. Groote menigten belegeren dag en nacht de pak- huizen en de militairen zijn gerequireerd om wanordelijkheden te beletten. Men vreest voor oproer, wanneer er niet spoedig hulp verleend wordt aan de noodlijdende bevol king. DE NIEUWE DALING VAN DE MARK. De nieuwe stijging van den dollarkoers aan de Berlijnsche beurs op Donderdag 1.1. tot ruim vier millioen mark besahouwt de „Vorwarts" als het werk van Havenstein. Indien Havenstein en Glasenapp niet bin nen drie dagen hun verzoek om ontslag in- dienen verklaart, het blad, zal de soc.-demo- cratische fractie de onmiddellijke bijeenroe- ping van den Rijksdag voorstellen met het eenig doel -de intrekking der wet inzake de autonomie van de Rijksbank te eischen. De soc.-democratie kan en wil Duitschland's lot ook geen week langer in handen laten der- genen, die zij, in overeenstemming met alle regeeringspartijen, niet bekwaam acht om in dit ernstige tijdsgewricht daarin mede de leiding te hebben. DE DRUIVENOOGST laat zich in de Midi prachtilg aanzien. waarover men daar, zooals l'Oeuvre spot- tend opmerivt, spijt schijnt t;e hebben om- »dat de prijs van den wijn nu eenige kans heeft om tie dalen. Want, zoo vervolgt het blad, sinds den oorlog zijn de wijnbou- wers in de Midi banger voor goede dan voor slechte jaren en ze roepen ach en wee bij de gedachte alleen, dat ze bun hectoliters enkele franken minder zouden moeten verkoopen. Zij houden hun wijn liever in den kelder dan den prijs daarvan te verlagen Maar l'Oeuvre weet wel, wie er overwinnaar zal zijn in dezien absurden strijd, waarin men een producent ziet, die Ue voorkeur eraan geeft geld te verliezen wanneer hij niet heel veel verdienen kan. TER NEUZEN, 20 Aug. 1923 VER GEZOCHT. Bij Kon besluit is ongegrond verklaard het beroep van P. de V, te Hans weert. tegen de uitspraak van Ged. Staten, waar- bij zijn aanslag in de plaatselijke inkomsten- belasting der gemeente Hontenisse als forens wordt gehandhaafd. P. de V, is kapitein bij den Provincialen Stoombootdienst op de Westerschelde en wel aan boord van het stoomschip Schou- wen, op de lijn HansweertWalsoorden. en brengt als zoodanig als het sclyp te Walsoorden ljgt, daar den /jacht door, jer-. wijl de steiger van den stoombootdienst en het daaraan grenzende vaarwater deel uit- maakt van het grondgebied der gemeente Hontenisse en ae „Schouwen" gedurende meer dan 90 dagen in het belastjingjaar daar ligplaats heeft. Ged, Staten hadden op die gronden gemieend dat de aanslag te- recht is opgelegd. Die reclamant had aangevoerd dat het stoomschip 's nachts gemeerd is op den stroom van de Schelde aan den steiger. die ejgendom is van de provincie Zeeland en hij steeds aan boord van de „Schou- wen" vertoeft, waarom hij meent ten on- rechte te zijn aangeslagen. De Kroon meent echter dat De V. te- recht door het gemeentebestuur van Hon tenisse als woonforeins in de gemeente Hontenisse is aangeslagen. UIT HET PROV1NC1AAL VERSLAG OVER 1922. Volgens liet provinciaal verslag over 1922 bestond de bevolking op 1 Januari 1922 uit 122.722 nu en 123.572 vr„ sa-men 246.294 personen. Er werden geboren 2851 mannen en 2713 vrouwen, samen 5564; er vestigden zich 6962 m. en 7021 vr., samen 13983; overleden zijn 1441 m. en 1329 vr., samen 2770; en er vertrokken uit de provincie 7529 m. en 7731 vr., samen 15260. Op 31 Decem ber 1922 telde de bevolking 247.811 per sonen, namelijk 123.565 m. en 124.246 vr. De bevolking is dus vermeerderd in 1922 met 1517 personen, namelijk 843 m. en 674 vr. Er vertrokken 1277 personen meer dan zich vestigden, doch het aantal geboorten over- trof dat der sterfgevallen met 2794. Het aantal kiezers voor de Provinciate Staten bedroeg 118.125 tegen 116.841 in 1921; 115.944 in 1920; 56.450 in 1919; 54.942 in 1918 en 44.021 in 1917. Uit dit staatje blijkt, o.a. de invloed eerst van de invoering van het algemeen mannenkies- recht, later ook van het algemeen vrouwen- kiesrecht. Het onderhoud der provinciate werken met de noodige herstellingen en vernieu- wingen over het jaar 1922 aanbesteed, vor- derde met inbegrip van eenige buitenge wone herstellingen en vernieuwingen, welke op staten van meer en minder werk werden uitgevoerd, een uitgave van 71.355.43. Volgens de in het verslag genoemde som- men tot een bedrag van ongeveer 140.375. De kosten van de onderhoudswerken der calamiteuze polders of waterschappen be- droegen te samen 218.474 en die der bui tengewone werken f 348.258.81 /2. Met de door de provincie gesubsidieerde wagen- en 3utobusdiensten werden vcrvoerd de volgende aantallen passagiers: auto- dienst HulstClinge 906; auto- en wagen- dienst WemeldingeStation Vlake 3226; IesrekeStation Kruiningen 6233; Goes Wolphaartsdijksche veer 10.908; Kortgene Kamperland 3226; ColijnsplaatKortgene 1283; autodienst Walcheren, lijn Middel- burg^Domburg 25418; Middelburg-Veere; 13259; Middelburg-Nieuw-en St. Joosland en Middelburg-Grijpskerke aangevangen in Mei 1922 5377. Voor de rekening van gemeente- en arm- besturen werden op 1 Januari 1922 ver- pleegd in gestichten 355 krankzinnigen (168 m. en 187 vr.), op 31 December was dit aan tal 351 (170 m. en 181 vr.). Opgenomen werden 59 personen, 20 werden ontslagen en 43 overleden. Voor de verpleging van krankzinnigen e.d. werd door de provincie uitgegeven 128.327.89 f2. Op 1 Mei 1923 waren verleend 1003 ve/- gunningen, waaronder voor societeiten *9, voor logementen 187 en 1130 verloven. SCHRIFTEL1.JKE VRAGEN. Van den heer Westerdijk aan den Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Land- bouw, betreffende het verleenen van de aangevraagde Koninklijke bewilliging op de statuten van vereenigingen tot bevor- dering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders in het kanton Oostburg 1. Is het juist, dat in het voorjaar van 1922 in het kanton Oostburg verscheidene vereenigingen tot bevordering van de ver krijging van onroerend goed door land arbeiders zijn opgericht, elk met een bur- gerlij be gemeente tot werkkring V 2. Is het juist, dat deze vereenigingen reeds toen de Koninklijke bewilliging op haar statuten hebben aangevraagd 3. Is het juist, dat daarna van andere zijde pogingen zijn aangewend, om in de plaats van bedoelde vereenigingen, vuor het geheele kanton Oostburg, omvattende 16 gemeenten, te geraken tot een stichting, met hetzelfde doel 4. Is het juist, dat bedoelde vereeni gingen nog maar steeds wachten op de aangevraagde Koninklijke goedkeuring van hare statuten 5. Is de minister niet van gevoeleu, dat in het onderhavige geval een vereeniging voor elke gemeente meer aanbeveling ver- dient dan een stichting voor het geheele kanton 6. Wil de Minister, indien de voor- gaande vragen bevestigend worden beant- woord, niet bevorderen, dat de aangevraagde Koninklijke bewilligingen alsnog zoo spoedig mogelpk worden verleend BRANDSTICIJTING. De politie te Wemeldinge heeft naar het huis van bewaring te Middelburg over- gebracht A. B,, schipper van het motor- schip Zes Gebraeders, verdacht van brand- stichting in zjjn schip. PREM1EBOUW. Door den Minister van Arbeid is ten behoeve van woningbouw (premiebouw) toegekend aan de gemeente Hulst 600 voor 2 woningen van A. A. Biesbroeck. CONCOURS HIPPIQUE TE AXEL. Zeer uiteenloopende omstandigheden waren oorzaak, dat de vooruitzichten op een druk bezoek van het tegen j.l. Woensdag door de commissie georganiseerde con- cours hippique te Axel niet gunstig waren. De organisators hadden echter alle moge- lijke moeite aangewend om een interessante programma te bieden en alzoo tot druk be zoek uit te lokken. Ten slotte bleek Woens- to dt is 2C gl ta y 1 U 11 o e> Rj sj ii UTI t (1 U.d 1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2