BUITENLA N D. 6EMENGDE BERICHTEN. gens ,/De Avp." onderstaande circulaire d.d. 9 Aug. aan de verschillende Rijks- magazijnen verzonden //Gaarne zal ik van u vernemen voor hoeveel katten (bij het magazijn onder uw beheer) thans kosten aan het Rijk in reke- ning worden gebvacht en in welke gebouwen (magazijnen) die dieren zijn gehuisvest, alsmede het geldelijk bedrag per kat en per dag. Ook negatieve opgave wordt inge wacht. Yoorts gelieve u c. q. te overwegen of uit een bezuinigingsoogpunt het niet mogelijk zou zijn het aantal katten eventueel te verminderen en zoo ja, in welke mate." DE LUCHTVAART-WEEK TE GOTHENBURG. Aan den gehouden estafette-wedstrijd voor vliegmachines namen zes ploegen deel, nl. vijf Zweedsche en een Hollandsche. Bij dezen wedstrijd behaalde de Neder- landsche ploeg, bestaande uit de Untenants Versteegh, Van Weerden Poelman en Jong bloed, den eersten prijs. NEDERLAND EN TSJECHO-SLOWAKIJE. De aanneming van alle vracht- en ijl- goederen naar Nederland en alle Duitsch- Nederlandsche grensstations is geschorst, zoo wordt uit Praag aan de »N. R. Crt.' geseind. Toegestaan worden slechts trans- porten levensmiddelen, veevoeder, genees- middelen, vee, meststoffen naar de grens stations en transitowaren op directe inter- nationale vrachtbrieven. DE ARBEIDSWET EN DE JUB1LEUM- FEESTEN. De Minister van Arbeid heefc beschik- kingen afgekondigd, waarbij bepaald wordt voor jeugdige personen, werkzaam op kan toren en voor arbeiders, werkzaam op fa- brieken en werkplaatsen, dat, wanneer in het tijdvak van 30 Aug. tot en met 23 Sept. vacantie wordt verleend in verband met de feesten ter viering van het Regee- ringsjubileum der Koningin, het daarvoor ontstane verzuim kan worden ingehaald in die drie weken, mits er in die weken niet langer wordt gewerkt dan 10 uur per dag of 55 uur per week, totaal niet meer dan 240 uur. BEDORVEN V1SGH. Na het eten van bedorven visch in de kazerne te Assen zijn verschillende mili- tairen ongesteld geworden. Vrijdagavond werd een 70-tal militairen in het hospitaal opgenomen, waar ook inmiddels de plaat- selijke doctoren waren ontboden. Geiukkig lieeft het geen ernstige gevolgen gehad en zijn velen reeds uit het hospitaal ontslagen. (Tel.) RESTAUR ATI E N1EUWE KERK TE DELFT. Met den bouw van den steiger in den toren van de Nieuwe Kerk te Delft is men sinds enkele weken gereed, zoodat er kan worden begonnen met de restauratie, die aan den architect ir. M. P. J. H. Klijnen, te 's Gravenhage is opgedragen. In de oorspronkelijke plannen voor de restauratie zijn ingrijpende veranderingeu aangebracht, op enkele details na heeft de Rijkscommissie voor de Monumenten zorg haar goedkeuring daaraan gehecht. Betreffende deze plannen werd ons het volgende medegedeeld Uit een onderzoek is gebleken, dat de muren van de hal zich in vrij goeden staat bevinden, zij zullen worden ontdaan van de dikke pleister- en kalklaag en in schoon werk worden uitgebracht. Evenals vroeger, zal de baksteen zichtbaar zijn. Een ringvormige opening zal in den top van het gewelf worden gelaten, teneinde zoonoodig de klokken daardoor te kunnen laten zakken. Uit de overgebleven fragmenten van het oorspronkelijke gewelf is de hoofdverdeeling terug te vinden zoodat alles in den ouden toestand kan worden teruggebracht. De roode vloer boven het gewelf, welke zich in zeer slechten toestand bevindt zal geheel worden vernieuwd. De scheidingswand tusschen kerk en toren wordt gedeelteljjk van glas voorzien. Daar door kan het licht uit de kerk in de hal vallen, ook de wand zelf zal daarbij winnen. Teneinde den toren te versterken, zal in de hal een balustrade worden aangebracht ter hoogte van den oorspronkelijken tus- schenvioer, waarop het windtoestel van het orgel rustte. Deze balustrade zal toegang geven tot het orgel. Voor de restauratie van den vloer op den beganen grond, zal zooveel mogelijk het thans nog aanwezige materiaal worden gebruikt. Een eenvoudige teekening zal worden aangebracht met ander materiaal. De deuren, thsns toegang gevende tot de kerk zullen worden vernieuwd even als de deuren, waardoor men den toren binnenkomt. DE TOESTAND. Het nieuwe Duitsehe kabinet dat reeds Maandagavond in elkaar was getimmerd, bestaat uit drie leden van de volkspartij Stresemann, dr. v. Raumer en dr. Luther, vier socialisten Robert Schmidt, dr. Soli- mann, dr. Hilferding en prof. Radbruch, drie centrumleden dr. Fuchs, Giesberts en dr. Braucs en twee democraten dr. Gessler en Oeser. Voorloopig zal Stresemann zelf de porte- feuille van buitenlandsche zaken voor zijn rekening nemen, ofschoon, schrijft de N. R. Crtde ervaring, onder het kabinet- Wirth opgedaan, heeft geleerd, dat de rijks- kanselier gevaar loopt te vee) hooi op zijn vork te nemen als hi] er nog een ministerie bij neemt. Naar verluid zal de combinatie ditmaal slechts van korten duur zijn, daar v. Berger (centrum), de Duitsehe gezant bij het Vaticaan, voor buitenlandsche zaken is bestemd. De nieuwelingen, zij die nog geen ministers- zetel hebben bekleed, zijnHilferding, Fuchs, lie als opper-president in de Rijn- provincie door de Franschen is uitgezet en Sollmann, de leider der Rijnlandsche socia listen. Hoewel de partijen Streseman de vrije hand hadden gelaten voor de keuze zjjner medewerkers, schijnen de socialisten achteraf bezwaar te maken tegen het aanblijven van Gessler als minister van rijksweerbaarheid en hebben zij slecht3 met het oog op den gespannen toestand er in toegestemddat hij voorloopig in zijn ambt blijft. Te Berlijn is trouwens al een aanmerke- lijke ontspanuing waar te nemen. Van de algemeene staking, die de communisten wilden ontketenen, komt stellig niets en men krijgt den indruk dat de overheid de communisten slechts korten tijd hun gang heeft laten gaan, om de socialistische arbeiders te doen beseffen hoe heilloos hun bedrijf voor de gemeenschap is. Dit is haar blijkbaar ook volkomen gelukt, 't geen van te meer belang is, nu de socialisten de regeeringsverantwoordelijkheid gaan deelen. Vandaag zal de nieuwe regeering zich aan den Rijksdag voorstellen. Als de Parijsche correspondent van de Vossische Ztg. goed is ingelicht wacht Stresemann reeds dadelijk een politiek for- tuintje. De Fransche regeering zou namelijk een officieele verklaring omtrent de moge lijk eener beperking van de Roer-actie overwegen, op voorwaarde dat de nieuwe Duitsehe regeering voldoende zekerheid geeft over de lierstelkwestie. Tevens zou zij bereid zijn af te zien van haar eisch tot onvoorwaardelijke staking van het lijdelij k verzet, daar zij inziet dat geen Duitsehe regeering daartoe zou kunnen overgaan zonder bij voorbaat haar eigen positie te ondermijnen. Als het waar is, heeft de Engelsche nota, die Frankrijk en Belgie duidelijk de gevaren van een breuk voor cogen stelt, haar doel althans niet geheel gemist, Men mag echter de juistheid van de inlichtingen aan de Vossische Ztg. betwijfelen, immers Poincare heeft zich Zondag gehaast te verzekeren wanneer Cuno meent dat wij de Roer zullen verlaten voor wij het bedrag van onze vordering- hebben ontvangen, vergist hij zich ten zeerste". Die passus was ver moedelijk meer aan het adres van Baldwin en Curzon gericht dan tot Cuno, die op dat oogenblik feiteiijk al had afgedaan als leider der Duitsehe regeering. Dat Poincare zachter gestemd zou zijn tegen zijn opvolger is moeilijk aan te nemen, al is het niet geheel onmogelijk, omdat Stresemann bij herhaling heeft verklaard dat hij niet zou schuwen voor de schadevergoeding een flinker greep in de z, g. //goudwaarden" te doen, als daarmede een uitvoerbare regeling van de herstelkwestie te bereiken ware. Het Fransche Geelboek, waarvan in dit blad een overzicht wordt gegeven, verzekert intusschen ook zoo stellig mogelijk dat Frankrijk aan de Roer blijft tot Duitschland zich volkomen van zijn verplichtingen heeft gekweten. Het handhaaft voorts het stand- punt dat de schadevergoeding en de onaer- linge schulden bijeenhooren en van elkaar afhankelijk zijn en stelt onderhandelingen tusschen Engeland, Frankrijk en Belgie voor ten einde daaromtrent een regeling voor te bereiden, waarvoor de medewerking van de Ver. Staten te verkrijgen ware. LEENING AAN BELGIE. De besprekingen, die te Parijs gehouden worden om Belgie een leening van 4 a 500 millioen te verstrekken, ten einde den aanval op de Belgische franc te breken, zijn op het punt van slagen. ENGELAND. Het Britsche antwaorci aan Frankrijk en Belgie. In haar antwoord-nota, welke ongeveer 8000 woorden omvat, geeft de Engelsche regeering diepe teleurstelling te kennen over de Fransche en Belgische antwoorden. Deze gaven n.l. Engeland den indruk, dat zijn voorstel (betreffende een onderzoek naar de Duitsehe toetalings-capaciteit, het op- houden van het lijdelijk verzet en de or.t- ruiming van de Ruhr) niet welkom was en dat alleen een gemeenschappelijk antwoord ware te geven, indien de inzichten van Frankrijk en Belgie ten voile werden ge- handhaafd. De Belgische regeering toont zioh tot een gemeenschappelijk antwoord bereid, de Fransche gaat deze kwestie stilzwijgend voorbij. Nochthans spreek de Britsche re geering zich uit voor een gemeenschappe lijk antwoord op grond van haar streven tot handhaving van de eenheid onder geal- lieerden. Engeland stelde voor te doen onder- zoeken, wat het maximum is, dat Duitsch land kan betalen. Belgie verwerpt dat voorstel niet catego- risch, zooals Frankrijk, maar eischt voor zich en voor Frankrijk evenredig voordeel waarmede de Britsche regeering echter geen genoegen kan nemen. Frankrijk houdt vast aan een betaling van 26 milliard goudmark, noodig ter afdoening van schulden aan Groot-Brittannie en Ame- rika, Belgie eischt een minimum van 5 mil liard goudniarken en de prioriteit voor het bedrag. De waarde der jaarlijksche ibetalingen door Duitschland te doen, werden op dit oogenblik totaal geschat op 65 milliard goudmarken. Frankrijk en Belgie zouden van deze Duitsehe schadeloosstelling, over- eenkomstig de percentages te Spa vastge- steld ,n.l. 52 pCt. voor Frankrijk en 8 pCt. voor Belgie, respectievelijk niet meer dan 34 milliard en 5.2 milliard krijgen, zelfs indien Duitschland 65 milliard goudmark zou uit- betalen. Belgie ontving reeds 1 f2 milliard goud mark (op grond van prioriteitsrecht) en werd ontheven van zijn oorlogschuld aan de geallieerden ten bedrage van 500 millioen pond sterling. Frankrijk zou van de te ontvangen 34 milliard de schuld aan Engeland (12 mil liard goudmark) en die aan Amerika (15 milliard) hebben af te trekken en ten slotte 7 milliard van Duitschland hebben te ont vangen. Frankrijk's eisch van 26 milliard (bij an- nuleering in zijn geallieerde oorlogsschuld) zou beteekenen, dat Frankrijk ongeveer 4 maal zooveel krijgt dan zijn aandeel onder de bestaande overeenkomsten van Spa. De Engelsche regeering kan niet toegeven, dat er reden is tot wijziging der percenta ges van Spa. In de commissie van onderzoek naar de betalings-capaciteit van Duitschland, zou den behalve de belanghebbende mogend- heden ook Amerika vertegenwoordigd moe- ten zijn, alsmede mogendheden die niet aan den oorlog hebben deelgenomen en ook Duitschland. Een andere samenstelling zal echter door Engeland, indien Frankrijk en Belgie dat wenschen, in overweging worden genomen. Tegenover de onder dwang door Duitsch land aangegane verplichtingen, stelt de En gelsche regeering de vrijwillige verbintenis voor de Duitsehe regeering om het door ex perts vastgestelde herstelbedrag te betalen. Engeland is overtuigd, dat een vrijwillige verbintenis van Duitschland niet als waar- deloos moet worden beschouwd. De Ruhrbezetting acht de Engelsche re geering niet in overeenstemming met het vredesverdrag en zij meent, dat deze kwestie door het Internationaal Gerechtshof in Den Haag of een ander scheidsgerecht dient te worden beslist, daar de Ruhrbezetting Duitschland's betalings-vermogen vermin- dert en Europa sohade doet. DE BELGISCHE FRANK. Gevaartijk zelfbedrog. Na de ervai'ingon in Duitschland opge daan met pogingen door technische maat- regelen het vtrloop der wisselkoersen te behecrschen, baart het Verwondering, schrijft de Tel, dat onze zuiJelijke buren thans eenzelfden verderfelijken weg inslaan. De Belgische frank deprecierrt ziender- oogen, een op zichzelf voor de financieele leiders van het betnokken land onaange- naam verschijnsel Dat zij daaraan paal en perk wenschen te stellen valt te begrij- pen en toe te juichen, doch het getuigt van weinig doorzicht in economische aan- gelegenheden, dat men de oorzaken overal daar zoelct waar zij niet zijn. Het verloop van den kocrs eener van het goud losgemaakte valuta wordt in laat- ste instance beheerscht door de verhou- ding'waarin de binnenlandsche koopkracnt dier valuta staat tot die van andere landen. Slaagt men er in .deze koopkracht door hooge productie en weeing van inflatio- nistische tendenzen te liandhaven, Jan kunnen baisse-aanvallen hoogsiens tijdelijke fluctuaties om de koopkrachtpariteit fot gevolg hebben Blijft deze op peil, dan roept iedere daling beneden het pariteits- punt tegenwerkende tendenzen in het lev«n, die na korteren of langeren tijd een einde maken aan de geforceerde daling. Wanneer echter de koopkrachtpariteit zich in dalende richting b. weegt, dan moet ook de koers der betrokken valuta ongun- stig worden. Een dcrgelijke beweging lokt baisse-aanvallen uit, die de daiing in vele gevallen accentueeren en vaak doen an- ticireeren op toekomstjge verschuivingen der pariteit De speculative wisselhandel vervult daardoor niets anders dan een zeer natuurlijke en nuttige functie in het belang zelf van het land met deprecieerende valuta. Want bleef de koers hoogcr dan in over eenstemming is met de interne koopkracht dan zou de export spoedig verlammcn en langs dien weg de daling toch ge- forceea-d worden Door de beweging tijde- lijk te overdrijven, woi'dt een exporrpremie in het leven geroepen, die niet kan nala- ten gunstig op den koers in te wcrken. Een aanhoudende daling van den koers eener valuta wijst er op, daf de koop- krachtpaj-iteit voor het betrokken land zich in ongunstige richting bewtegt. Het helpt niets zich in slaap te wiegen door „gunstige materieele posities" enz. Want juist de depreciatie der valuta leidf tot een opge- wekt bedrijfsleven, gevolg van een stijgend prijsniveau Men diende in Belgie niet over het hoofd te zien, dat er in de financieele positje van het land symptomen zijn, die op een hernieuwd inflatieproces wijzen. Zoo be liep de circulate op1 2 Aug. '23, fr, 7,017 millioen tegen slechts fr. 6403 millioen op 3 Aug '23. BelgGe behoort tot die lan- den, welke er maar niet toe komen kunnen een behoorlijke belasting te heffen en aan- zienlijke tekorten op de staatsibegrooting- lijdelijk aanzien. Dit kan niet zonder de-, sastreuze gevolgien blijven. Maatregelen als overwogen worden zul len niet tot blijvepde verbetering leiden, omdat de oorzaken der Jepreciatie dieper wortelen en niet door schrikaanjaging en overheidsdea'eten zijn weg te nemen. Hetf land, waar indertijd de internatjonale fi nancieele conferentie gehouden werd, moest aan de andere staten het goede voor' beeld geven o a voor wat betreft de nale- ving der unaniem uitgesproken wenschelijk- heid van een vrijen wisselhandel. Aan boos opZet van anderen valt niet te denken. Zelfs al mocht dit aanwezig Zijn, dan zou dit bij een intrinsieki sterke positie der valuta toch geen kans van sla gen hebben. De positie der Belgische va luta echter is innerlijk Zwak. Daarom zoeke men het kwaad in eigen boezem en trachte do^r vcrnooging van het disconto (mo- menteel 5,5 pet) gepaard aan sanceang d r staatsfinancien der vrrdrre ontwikkeling der inflatie tegen te gaan. Al het andere is gevaarlijk zelfbedrogt Een valuta valt niet door propaganda, pro- testen, stopzetting van den uitvoer, nocli minder door een „financieele terreur" te redden HARDING'S BEGRAFENIS Die correspondent van de „Tel." te New- Yotk meldt aan zijn blad: Klokslag! 5 uur kwam te New-York Zon- dagmiddag langs de telefoon- en telegraaf lijnen de tijding aan, dat president Harding naar zijn iaatste rustplaats was gebracht. Het bericht werd direct naar alle rich- tingen doorges ind en tcrstpnd werd ovi r- ai het werk gedm(in(de 2 minulen gestaakt. Bijna nergens in de stad werd ook maar het minste gedruisch vernomen. Het ver- voer op straat stond overal stil. Ook op de sportvelden wei'J niet gespeeld. Op eenvcudigi', maar indrukwekkeinde wijze heeft aldus deze anders zoo rumoc, rige gi-oote stad de laat|ste eer bewezen aan den zoo zeer beminden president. Zijn begrafenis te Marion kenmerkte zich door grooten eenvoud. In alle stilte werd het lijk grafwaarts gedragen. In den stpet liepen, behalve talrijke persoonlijke vrien- Iden van den overiedene, president Coolid- ge, ex-president Taft, Edison en Ford. De kleine stad heeft nog nimin r zooveel voor- name bezoekers gehad. Uit alle richtingen kwamen deze met extra ti-einen aan. Het aantal kransen was zoo groot, dat zelfs de tuin, grenzende aan het huis van waar- uit de begrafenis plaats had, er mode ge- vuld was TER NEUZEN, 15 AUGUSTUS 1923. ONWEER. Hedcn morgen hing zwaar over onze gemeente een onweersbui. In den aanvang hoorden we het gerpnunel in de verte, doch het naderde steeds en bliksemflitsen door- kliefden het luchtruim. Rlotseling ontlastte zich uit de grijze wolken e n verblindende bliksemstraal, bijna gelijktijdig gevolgd door een hevigien dondcr. De bliksem is' zeer vermoedelijk ingeslagen op de ge- leiding van het electrisch licht, en op het pand van den meubelhandelaar Van Lreu- wen, althans daar werden enkele pannen van het dak gesiagen, terwijl het electi'isch net in de omgeving werd gestoord, waar van we ook op onze drukkerij en zetterij de gevolgen ondervonden. De centrale zorg- de er echter spoedig voor, dat een en an der weer in orde was. Een melkboer op weg naar Ter Neuzen, deed ook ten bijzondere ervaring op. Zeer vermoedelijk is een der freemen van zijn kar do,or den bliksem getroffen, en op den as der kar gesiagen. Hij berei'kte zonder ongevallen de stad, doch in de Vlooswijfc- straat heeft de as het begeven en zakte de kar ineen EEN MC?TORBOOT IN BRAND. De opvarenden gered. De motorboot „Zes Gebroeders", kapitein Breure, geladen met hooi, geraakte Zater- dagavond op de Ooster-Schelde bij Wemel- dinge door onbekende oorzaak in brand. De brand breidde zich zoo snel uit, dat de twee opvarenden nog juist bijtijds door de inmiddels uitgevaren sleepboot „Zeehond", konden worden gered. Het gelukte deze sleepboot om het bran- dende schip op de slikken te trekken, waar het geheel is uitgebrand. Verzekering dekt de schade. AANBESTED1NG. Ann het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelbung, werd heden aan- besteed het herstiellen van een gedeelte van de zg, Stationsloskade en bijkomende werken, alhier. Raming 9500 gld. Ingeschreven werd door de heeren: R. Schijr te Middelbuiig voor 9300 gld.; D, Dekker te Middelburg voor 9240 gld.; G, A. van der Straaten te Ter Neuzen voor 9160 gld. J, van 't Hoff te Hoek voor 8435 gld. en R, Verschelling te Ter Neu zen voor 8357 gld. DE VRIJE UITVOER VAN AARD- APPELEN UIT BELGIE VERBODEN. De directie van den landbouw deelt mee, dat volgens telegrafisch ontvangen mede- deeling van den Rijksland'bouwconsulent te Brussel de vrije uitvoer van aandappelen uit Belgie is verboden. LOTING VOOR DE MILITIE ENZ. Bij Kon. besluit zijn, te rekenen van 1 dezer, o.a. de volgende wijzigingen in het dienstpliohtbesluit aangebracht. De loting geschiedt ten overstaan van den botingscommissaris. Als zoodanig treedt op de districtscommandant of een door dezen aangewezen officier. Bij verhindering of ontstentenis van den lotingscommissaris wordt hij vervangen naar regelen, door den Minister vast te stel- len. Het rijk is verdeeld in 12 indeelingsdis- tricten (tot nu toe 24),,op de wijze, door den Minister te bepalen. Voor de prov. Zeeland is het indeelings- district Middelburg, waar tevens de stand- plaats van den districtscommandant is. Ten bdhoeve van de indeeling van de dienstpliichtigen der infanterie is het rijk verdeeld in 20 regimentsdistricten. CURSUS VOOR WATERBOUWKUNDIG OPZICHTER. Tot den cursus voor waterbouwkundig opzichter te Goes, werden toegelaten: a. met diploma ambachtsschool, H. B. S. of mulo de heeren: H. Ph. Meijer te Vlissingen; M. J. bchik- ker te Colijnsplaat; J. Moelker te Goes; Chr. Luitwieler te Vlissingen; C. Adams te Veere; J. de Jonge te Goes en C. Verhoeven te Hoo- gerheide. b. Na gehouden toelatings-examen de heeren J. Beulens te Baarland; C. A. van der Maas te Kats; J. de Hamer te Krabbendijke; P. van Santen te Sprang en C. Zuidweg te Biezelinge. Afgewezen een. c. Tot het tweede studiejaar werden nog toegelaten na gehouden examen de heeren Kramer en De Ridder van Wissekerke. De lessen vangen 1 September aan met 36 leerlingen. HET NIEUWE ERFRECHT. In herinnering wordt gebracht, dat Maan- dag de nieuwe bepalingen inzake het erf- recht in werking zijn getreden. De voor- naamste wijzigingen laten wij hier volgen: Vooreerst de inkorting van het erfopvol- gingsrecht. Tot nog toe kon wie een over iedene in den 12en graad bestond, tot diens nalatenschap geroepen worden. Dat is nu ingekort tot den 6den graad van bloedver- wantschap. Voorts de erkenning van het wettelijk erf- recht van den langstlevenden echtgenoof. Gelijk bekend was de vrouw bij het overlij- den van haar man indien er igeen testament bestond vrijwel uitgesloten van de erfenis. Bij de nieuwe regeling wordt echter aan de vrouw een kindsdeel toegekend, zoodat zij dus met de kinderen gelijk op deelt. Voorts is nog bepaald, dat de ervende echtgenoot bevoegd is den boedel tegen taxatie over te nemen. ZEEUWSCHE VEREENIG1NG „ZEELANDIA". Door de Zeeuwsohe Vereeniging te Am sterdam is een der zalen van het bekende hotel-cafe-restaurant „Krasnapolski" afge- huurd voor de ontvangst van Zeeuwen uit Zeeland, die aan de aubade op den Dam voor het Paleis op 6 September a.s. zullen deelnemen. Voor alle vereenigingen die aan de hulde- betooging aan de Koningin te Amsterdam zullen deelnemen en verder voor alle andere Zeeuwen, is hier een prachtige gelegenheid geboden om zeker te zijn, aat zij op dien dag, waar wellicht met de grootste inspan- ning een plaats in een restaurant te bemach- tigen zal zijn, een rustige plaats zullen vin den iets te nuttigen. Het is van de Zeeuwsche Vereeniging te Amsterdam een zeer goede gedachte ge- weest, daarvoor te zorgen, hetgeen ook wel dankbaar zal worden aanvaard. Deze zaal in „Kras" zal dus voor de Zeeu wen het centraal vereenigingspunt zijn om elkaar te ontmoeten en voor hen die even tueel in de drukte te ver uit de koers gedre- ven worden elkaar aldaar weer terug te vinden. De heer A. de Does, Linauesparkweg 8, Tel 27130, stelt zich voor inlichtingen gaar ne beschikbaar. De directie van „Kras" moet eenige dagen van t§ voren met het aantal der gasten be kend zijn om tijdig voor consumptie te kun nen zorgen. UIT DEN GEMEENTERAAD VAN GRAAUW. In den gemeenteraad van Graauw gaat het niet steeds parlementair. Daarvan blijkt, in het volgende, ontleend aan de N. Zeeuw sche Crt.: De punten der agenda werden met be- wonderenswaardigen spoed afgewerkt, ter wijl een der leden, die we voor 't gemak N. zullen noemen, als intermezzo af en toe een dispuut met den voorzitter had. Naar aan- leiding van de gelezen notulen begon N. van leer te trekken. 't Ging over de electrici- teitskwestie, welke kwestie al spoedig had plaats gemaakt voor een andere. Het onder- werp daarlatende, begon N. zijn eerste cou plet te zingen, wat aldus aanving: ,,Ik laat me van jou niet langer meer verdond jij hebt me allang genoeg dwarsgezeten; nu is 't uit, versta je!" enz. enz. De tegenzang van den voorzitter klonk ietwat kalmer, waarna het slot, dat door beiden werd ge- zongen, zeer interessant was en door stijl en door inhoud. N. „Jij bent een leugenaar, dat heeft je verkieziragspropaganda ons geleerd". Voorzitter: Jij bent van de eerste leugen niet gebarsten." N. „Jij zeker ook niet, jij bent zot! Een ge- rneene vent ben jij. Jij hebt getracht en doet het nog mijn heele leven ongelukkig te maken. Ze moesten je ophangen". HULST. Zeelandia meent met zekerheid te weten, dat het besluit van Ged. Staten, waarbij het raadsbesluit van Hulst tot toelating der nieuw benoemde leden is vernietigd, ten gevolge zal hebben, dat alleen in het steni- district 1 een nieuwe verkiezing moet ge- schieden. De verkiezing zal plaats hebben op Don- derdag 23 Augustus a.s. BOSCHKAPELLE. Iemand uit Amsterdam kwam met zijn zoontje bij zijn ouders alhier op bezoek. Nog geen uur was't ventje thuis of het brak zijn rechter benedenarm, doordat hij bij 't overklimmen van een dam kwam te val len. De toevallig voorbijkomende genees- heer kon de eerste hulp verleenen. Onze dorpsgenoot, de heer J. de Blok, onderwijzer aan de openbare lagere school te Heer bij Maastricht, gaat met 1 Sept. a.s. den dienst met pensioen verlaten. Onafge- broken was hij in deze plaats 40 jaren werk zaam, Dat hij nog vele jaren een welver- diende rust geniete! GRAAUW. Tot boekhouder bij 't electrisch bedrijf alhier is in de Iaatste raadszitting met 4 van de 7 stemmen benoemd de gemeente- secretaris. Op den heer Richard Lafarre waren drie stemmen uitgebracht. ZUIDZANDE. Geslaagd te's Gravenhage voor het akte- examen Nijverheidsonderwijs, voor Nh, de heer A. de Hullu, te Zuidzande. AFGEBRAND Maandagnacht is de villa De Velve, aan den Gronauschenweg te Lonneker. be- woond door mr H, J, ten Bruggfemcate, geheel afgiebrand. ONGEYAL Een 18jarig meisje, logee bij een inge- zetene te Leiden, is in den nacht van Vrij- dag op Zaterdag slapende uit het raain gesprongen. Zij werd ernstig gewond, be- wusteloos opgenomen. 160 KIPPEN VERBRAND. Te Anna Paulowna is een nieuw gebouw de schuur van den heer B. tot den grond afgeforand. Een 160 kippen kwamen mede in de vlammen om. NACHTVORSTEN In Twente heeft het de Iaatste tlwee nach- ten gevroren..

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2