ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 7491. Woensdag 15 Augustus 1923. 63e Jaargaug. Herhalingsoefeningen. B FEUILLETON. BINNEN LAND. Het is noodig, zich ten minste een half uur voor het vertrek van den trein, de tram of de stoomboot aan het sta tion of de aanlegplaats te bevinden. Roman van Nederland gedurende den oorlog, door CHARLES HUYQENS. 27) i. Frank's vader en moeder schreven het toe aan zorgen voor de zaken; Frank's vader vcrzekerde hem nog eens, dat men de moeilijke tijden wel door zou komen, dat de vrachtenmarkt al aantnirkelijk was ver- fceterd, dat de financicele uftkomsten bin- nenkort schittcrend beloofden te zijn. Frank glimlaGhle met dien eigenaandigen onbestemden glimlach, die menschen eigen is, die noch het tot hen gesprokene wii- len bevestigen noch het willen ontikennen. Carla had zich in de weinigc dagen vail zijn ziekte een trouwe verpleegster ge- toond. Niemand, die er meer over ver- wonderd was dan Frank zelf. Hij herinner- de zich nog heel good hoe zijn jongen enkele jaren geleden een vrij ernstigen bronchitisaanval had te doorstaan gehad. en hoe het Frank toen bijna hinderde zoo weinig als zijn vrouw zich als de aange- wezen verpleegster van haar kind deed gelden. Carla bleek niet minder bezorgd dan Frank of wie ook uit de omgeving, maar zooals zij toen met haar eigenaardig luchthartig gezichtje vcrklaarde, was zij ftu eenmaal niet voor verpleegster in de wieg gelegd en beschikte zij over te goe- de hulp om zich dat te gaan aanleeren. Nu daarentegen was zij, hoewel de noodzake;- lijkheid daartoe geenszins drong, niet van Frank's bed af te slaan, tot in 'de kleinste bijzonderheden zorgde zij voor hem en Wat onmisbaarheid en kostwinnerschap betreft, moet in het oog worden gehonden, dat vrijstelling om een van deze redenen slechts in dringende gevallen zal worden verleend. HET JUB1LEUM VAN DE KONINGIN. De Ministerraad heeft beslist, dat ter ge- legenheid van het 25jarig regeerings- jubileum van de Koningin, buiten's Graven- hage geen gelden beschikbaar zullen worden gesteld voor versiering en dat voor rijks - instellingen buiten die gemeente volstaan zal kunnen worden met het uitsteken van de vlag. telkenmale kwam zij vragen of het hem toch aan niets ontfbrak. Er was dan iets onbestemds in haar oogen, iets dat Frank aan schuwheid deed denken, alsof zij een onuitgesproken schuld tegenowr hem ge- voelde De kinderen waren tijdelijk bij de oude lui Van Oosterzee gaan logerren. Ern- stig was Frank's toestand niet, maar toch wel zoo, dat hij geenerlei drukte om zich heen kon gedoogen Juist vandaag waren zij weer thuis gekomen, beiden, maar vooral Bob, verheugd in hun eigen om geving terug te zijn Qrootlvadt r en groot- moeder zijn erg lief voor oris geweest, zoo verzekerde Bob zijn vad: r, op den rand van Zijn bed zittend, zie je, maar ik ben toch flever weir thuis. En met be- langstelling informeerde hij, of vadir geen pijn meer had, of hij erg geschrokken was van het ongeluk, of hij nu spoedig weer fceneden zou zijn Gelukkig waren de tijdingen, die men Frank van het verlcren gegane schip bracht zoo goed als men slechts denken kon. Ten slotte waren al de uitgezette reddings- booten in Nederlandsche havens weerge- keerd, de laatste weliswaar nadat zij drie voile dagen op zee had rondgezworven en twee der inzitttenden door totale uit- putting van krachten en over.spanning had- den verloren Maar behalve deze beiden was er geen direct vcrlies aan menschen- levens te betreuren, hetgeen bij een ramp als deze niet anders dan vcrwonderen kon. De deskundigen bespraken uitvoerig en tot in bijzonderheden hoe het onderzeek had plaats gehad; of er hier van een mijn spra- ke kon zijn dan wel, dat aan een torper do mcest worden gedacht. Het eenige ovcr- tuigingssluk, dat ten slotte werd gevonden, was een stuk, blijkbaar van de afgeschoten torpedo afkomstig, dat toevalligtrwijze in een der reddingbooten werd aangetroffen. Men meldt aan de N. R. Crt. Omtrent de nationale huldebetooging, die ter gelegenheid van en in verband met de aanbieding van het nationale huldeblijk aan de Koningin op 6 September te Amsterdam plaats heeft, vernemen wij, dat het slagen ervan is verzekerd. Uit alle provincies melden zich dagelijks talrijke vereenigingen aan het aantal betoogers nadert de tien duizend. Inderdaad zal men hier alle kringen van het Nederlandsche volk vertegen- woordigd zien. Met nadruk worden de vereenigingen, die alsnog aan de betoo ing wenschen deel te nemen, eraan herinnerd, dat 18 Augustus de uiterste termijn is, waarop het bedrag van het reisgeld bij den provincialen penning- meester moet zijn ingezonden. De provinciale groepen zullen niet ver- znmelen op het IJsclub-terreinde verre afstand maakt dit met het oog op de late aankomst van sommige treinen onmogelijk bovendien zou dit, waar de betooging zelve twee uur vordert, voor velen te vermoeiend zijn. Van punten in de nabijheid van den Dam af trekken de af'deelingen ophet hoofd- comite en de hoofdbesturen der landelijke organisaties onder de tonen der Kon. Mil. Kapel van het regiment grenadiers, de provinciale afdeelingen elk door een muziek- korps voorafgegaan. O.a. verleenen hun medewerking de muziekkorpsen van Goulmy en Baar, de Delftsche Gist- en Spiritus- fabriek en de Utrechtsche Politie. Op den Dam wordt het huldigingslied gezongen, onder leiding van den componist Kor Kuilerde Kon. Mil. Kapel zal be- geleiden. Daarna vaugt het de'file aan. Bij het voorbijtrekken van de afdeelingen stelt het muziekkorps zich tegenover het paleis op. Verwacht wordt, dat het mogelijk zal zijn verschillende gilden uit Noordbrabant te doen vendelen. Na afloop wordt door een groep van 13 personen, uit elke provincie een, alsmede uit Amsterdam en Rotterdam, aan H.M. een oorkonde betreffende de huldebetooging aangeboden. De Koningin heeft goedgevonden dat ook de weermacht haar bij haar jnbileum hulde bewijst, op voorwaarde, dat hieruit voor den staat geenerlei onkosten zullen voort- vloeien en dat zy niet den vorm hebben van reveille, parade of iets dergelijks. De regimenten grenadiers en jagers zullen op Maandag 27 dezer nabij het landhuis der Koningin De Ruigenhoekte Scheveningen aan de Koningin een geschenk komen aan- bieden. Het geheele garnizoen van Den Haag zal na afloop daarvan de Koningin huldigen en voor haar defileeren. Verder zullen bij gelegenheid van de manoeuvres welke in September in den omtrek van Amersfoort zullen worden ge honden, op 17 September alle daar aan- wezige troepen en detachementen gelegenheid krijgen hulde aan de koningin te betuigen. DE HOUDING VAN H. COLIJN ALS MINISTER. Zoo meent de M. Crt. althans te kunnen betitelen wat de „Standaard" Zaterdag schreef in een hoofdartikel over de oplos- sing van de crisis van Financign: „Dat de hoofdredacteur van ons blad, de voorzitter van het Centraal Comite en Ka- Frank hednnerde zich het cynische tele gram van een der Duitsche gezanten in Zuid Amerika, die het stelsel was toege- daan, dat torpedobootl-aanvallen zoo moes- ten slagen, dat nietjs, letterlijk niets, dus ook geen passagiers, overbleven. Bij de Neerlandia was het zoover niet gegaan, maar ware niet dit stuk, blijkbaar afkom stig van de afgeschoten torpedo, aange troffen, dan zou elk spoor bij het onder« zoek hebben outbroken, Dat de regecring zich van de zaak rnces- ter maakte en tegelijk de helpende hand verleende in het onderzioek, viel te ver- wachten De deskundigen aan het Depar- tement van Marine aarzelden niet om vast te stellen, datf het aangetroffen souk tor pedo wees op een aanval met torpedo's van een model jgolijk deze uitsluitend in puitschland in gejruik was Deze ontdek- king was een aanknoopingspunt om zich met Berlijn in vcrbinding te stellen, waar men aanvankelijk de mogelijkheid zelfs van schuld loochende, later een meer ge- tnatigde houding aannam en onderhandc- linge.i over moj^dijkc schadvvergceding opendc. Met opzet had de oude heer Van Oosterzee de behandeling van deze aan- gelcgenheid aan zijn zoon onttrokk-en, op- dat rae.i de maatschappij geen gebrek aan obje^tivitcit zou kunnen vcrwijtin, en ook, omdat hij anderszins redenen genoeg had Frank's ze.nuwen te sparen. Nauwelijks had Frank van den doktcr verlof gekregen om althans aan het hui- selijk leven weer deel te nemen, of den eenen middag na den anderen kwamen vrienden en bekenden hem de hand druk- ke.n En tot Frank's groot|e verwondering ging op een dier middagen de deur open om ook Graaf Von Wnede toe te laten. Ook Carla bleek verwondcrd, en de aan- wezige bezockers niet minder. Von Wre- de, op en d'op man van de wereld, boven- merclub in de gegeven omstandigheden be- reid gevonden zou worden om de meest on- dankbare portefeuille in het kabinet te aan- vaarden, zal men niet zoo dadelijk verwacht hebben, meent 't blad. Immers, 't is ook voor den eenvoudigste duidelijk, de Minister van Financien is in elk kabinet van onzen tijd de beheerschende fi- guur. Dat kan nu eenmaal niet anders, om dat de toestand der geldiniddelen van den Staat van beslissenden invloed is op de ver der te volgen politiek." Dit brengt eigenlijk mee, zoo zegt het blad verder, dat de portefeuille van Finan cien door den Premier van het Kabinet zelf zou dienen te worden aanvaard, en wij zijn niet buiten de grenzen van het waarschijn- lijke, wanneer we deze opvatting ook aan den heer Colijn toeschrijven, gelijk ze ook door den heer Idenburg in de Eerste Kamer bepleit werd. Dat de heer Colijn desalniettemin bereid gevonden werd om Financifin op zich te nemen, zal dan ook wel moeten worden toe- geschreven aan twee overwegingen: aan de buitengewoon moeilijke positie waarin het Kabinet Ruys, door het aftreden van den heer De Geer, gekomen was, en aan den bij- zonder gevaarlijken toestand, waarin de fi nancien van den Staat verkeeren. Ondanks alle ten vorigen jare aange- brachte bezuinigingen, ondanks de tot stand gekomen wetlelijke voorzieningen, die ver- sobering ten gevolge zouden hebben, moest er voor 1924 rekening worden gehouden met een tekort op den gewonen dienst, dat wel niet ver van de 150 millioen verwijderd zou biijven. Op het oogenblik, dat die toestand duide lijk werd, verloor het Kabinet zijn Minister van Financien en stond het vleugellam. Onder die omstandigheden heeft de heer Colijn waarschijnlijk de verantwoordelijk- heid gevoeld, die ook de Antirevolutionaire Partij hier te dragen had. Met het Kabinet in zee gegaan, kan de A. R. Partij zich van het lot van het Kabinet niet losmaken. Een mislukking mocht nooit ontstaan doordat die Partij geweigerd zou hebben den man te leveren die nu den last van het financieele vraagstuk zal hebben te torsen. De heer Colijn zal nu de taak aanvaarden, die door den heer De Geer werd neergelegd. Ze is buitengewoon moeilijk; dat de verdoe- z-derr of te bemanteien dient tot niets. Moeilijk met het oog op de 'vereischte een- stemmigheid van actie in het Kabinet zelf, moeilijk niet minder met het oog op de stemming in de Tweede Kamer. Zoo uit dit laatste zwarigheid mocht opkomen, is de oplossing eenvoudig; de taak zal dan moe ten worden overgelaten aan hen, die mee nen, dat zij het beter kunnen. Van meer beteekenis is dan ook de eerste ir.oeilijkheid. Men denke niet te licht over een terug- drukken van het uitgavenpeil met een be drag van tusschen de 100 en 150 millioen gulden boven hetgeen reeds ten vorigen jare bezuinigd moest worden. Dat beteekent op menig terrein afbraak van wat eerst met zorg opgebouwd werd. Dat beteekent dus een uitermate groote zelfverloochening voor den een op dit, voor den ander weer op ander terrein. Men moet echter aannemen, dat de heer Colijn zich hier tegen teleurstelling gewa- pend heeft, zooveel als dit vooraf mogelijk was. Mocht de vereischte eenstemmigheid op den duur blijken te falen, dan kennen wij onzen hoofdredacteur genoeg om te durven zeggen, dat het dan niet ontbreken zal aan de besluitvaardigheid, om daaruit de eenig mogelijke conclusie te trekken. dien gewend tegen alle mogelijkheden te Zijn opgewassen, deed also? hij van de verwondering niets bemn-kte, verzekerde Frank van zijn blijdschap over zijn redding en zijn spoedig herstel, en voegde daar- aan tc-e, dat hij weliswaar niet officieel nainens zijn Regcering kon spr.ken, maar toch wel als persoonlijk gevoelen van den Duitschen gyzan't te 's Gravenhage mocht overbrengen, dat deze ten ze rste ver- heijgd was, dat het ongeluk, hetwelk men z.i, ten onrechte aan een Dnitschen onder- zeeer toeschneef, geen vcrlies aan men- schenlevens had met zich gebracht. U schijnt te vergeton graaf Von Wre- de, aldus kon Robert van Oosterzee, die tc-evallig aanwezig was, niet natation op ie merken, dat twee passagiers van uit- putting e i van overspanning zijn gestpr- ven Zwakke zielen, mijnhcer Van Ooster zee, die in onzen tijd niet fhuis behoo ren Nu ja, ik geet toe, het is onaange,- naarn om drie dagen op goed geluk op de wijdc zee te drijven, maar ten slotte, de Noordzee is geen Stifle Zuidzee, men kan toch met wiskundige zekerheid vast- stellen, dat men gored zal worden. U vergcet, graaf Von Wrede, dat u sol- daat bent van beroep, u 7s geleend tegen gerarcn opgewassen te zijn. Maar wij, een- voudige handelsfleden, wij gaan aan boord van een schip met de wetenschap, dat de elementen ons gevaar kunnen brengen, maar dat al wat hefe menschelijk genie heeft uitgevonden, juist dient om ons te gen die gevaren te beschermen. Er daar- .egenover moesten wij nu in dat mensche lijk ge.fle onzen grootsten en gevaarlijk- ste.n vijand zien De gastvrouw zorgde met den haar e'.gen tact, dat het gesprek op andere meer algemeene onderwerpen wrrd gebracht. Lang blcef Von Wrede niet; toen hij af- HET PROGRAM VAN MINISTER COLIJN. Het spreekt vanzelf, aldus schrijft „de Tel.", dat de heer Colijn de portefeuille van Financien niet kan hebben aanvaard zonder zich van te voren er van te hebben verge- wist, dat hij zal kunnen rekenen op den on- voorwaardelijken steun en medewerking van zijn ambtgenooten bij de uitvoering van zijn program, dat, ondanks de eventueele uitvoe ring van de Vlootwet, toch moet gaan in de richting van een herstel van het zoozeer ge- schokte evenwicht in de balans van's rijks uitgaven en inkomsten. Naar het blad uit betrouwbare bron ver- nam omvatten de voorwaarden, die de heer Colijn daartoe gesteld heeft, een aantal ta- melijk drastische maatregelen. Ten einde het aanzienlijk tekort van circa 140 mil lioen, waarrnede op het oogenblik de be- grooting niet sluit, met honderd millioen te kunnen verminderen, heeft de Minister van van Financien een serie bezuinigingen op het oog, waaronder vooropstaat een re- ductie van alle ambtenaarssalarissen met 15 pCt. Ook de salarissen der spoorweg- inannen zullen dan met een gelijk percen tage worden verminderd, Voorts zou op het hoofd „sociale verzekering" aanmerkelijk bezuinigd moeten worden en allereerst de werkloosheidsverzekering, belangrijk wor den ingekrompen. Eindelijk zou ook een verlenging van den wettelijken arbeidsduur op het werkprogram van den Minister staan j 1 t, Inderdaad zouden hiermede besluiten zijn aangekondigd, die diep ingrijpen in het eco- nomische leven van breede lagen van ons volk. VOORLOOPIG ANTI-VLOOTWET- COMITE. Het voorloopig anti-vlootwet-comite, dat van allerlei vereenigingen en van een groot aantal particulieren sympathiebetuigingen met zijn streven heeft ontvangen, wil, nu het wetsontwerp zoo spoedig aanhangig gemaakt zal worden, met de vergadering tot oprichting van een definitief anti-vloot- wet-comite niet tot September wachten, maar heeft die vergadering nitgeschreven op 22 Augustus in Tivoli, Coolsingel, Rotterdam. J. T. CREMER. f In de Boerhave Kliniek, waar hij een operatie had ondergaan, is Dinsdagmorgen op 76-jarigen leeftijd overleden de heer J. I. Cremer, oud-minister van kolonien, ond-gezant te Washington en oud-lid ran de Tweede Kamer. De heer Cremer werd 30 Juni 1847 te Zwolle geboren. Hij was aanvankelijk be- stemd voor den koopmansstand. In 1871 werd hij hoofd-administrateur der Deli- maatschappij. Later stichtte hij o.a. den Deli spoorweg en de Ned. Indische Land- bouw-maatschappij. Op politiek gebied behoorde de heer Cremer tot de liberale partij. Hij is verschillende malen lid van de l'weede Kamer geweest. In 1897 trad hij als minister van kolonien op in het kabinet Pierson. De laatste jaren heeft hij geen actief deel meer genomen aan de politiek. Het laatst heeft hij zijn land gediend als gezant te Washington en een ernstige ziekte noopte hem dit gewichtig ambt neer te leggen en naar het vaderland terug te keeren. BEZUINIGING OP KATTEN. an een der Regeeringsbureaux is, vol- scheid ging nemen, stond ook Frank op en vergezelde hem tot in de gang. Een oogenblik, graaf Von Wrede, zoo noodig- dc Frank hem uit, de deur van de kleine kamer open makende, ik htA> u persoon lijk nog iets te vragen. Von Wrede bleef met een gezicht, waar op verbazing stond te lezen, in de kamer staan Ik Zal u maar een enkel oogenblik ophouden, lichtte Frank hem in, zijn stem keel gelijk degenen dat van hem kenden, d.e met hem zaken wenschten af te slui- ten, welke Frank niet behoorlijk oor- deelde Ik heb natuurlijk in den kring daar binnen mij geenerlei aanmerking of op- merking omtrent uw bezoek veroorloofd. Miaar u zult het mij ten goede houden, dat- ik het u ronduit zeg, dat het mij wil voor- komen niet van tact te getuigen, dat u hier gekomen zijt Hadt u zoo groote behoefte gevoeld, dan is er nog een schrif-, telijke weg, die in gevallen als deze te yerkiezen is Ik wil u niet verhelen, dat ik in sterke mate den indruk heb, dat men, op welke wijze dan ook ik kan werkelijk niet bedenken hoe uw land- genooten, uw Ministerie van Marine heeft ingelicht omtrent ons schip en onze reis, die geheel van de gewone route afweek. Ik zeg u eerlijk, graaf Von Wrede, aari Duitschland en zijn wijze van oorlogvoe- ren alleen schrijf ik dit dusgenaamde on- gelijk toe Ik wil u persoonlijk niets on- aangenaams zeggen, maar u begrijpt dat in deze omstandigheden elke aanraking met een officieelen vertiegenwoordiger van uw land, nog wel een, zoo nauw aan uw mi nisterie van Oorlog verbonden, mij niet aangenaam is (Wordt vervolgd.) TER NEUZENSCHE CO U RANT De Burgemeester van TER NEUZEN roept de in het verlofgangersregister dezer gemeenteingeschreven verlofgangers, hieronder vermeld, bij dezen op om in 1923, ieder voor het achter zijn naam aangegeven tijdvak, kracliter.s art. 31, eerste' lid, in verband met art. 33 der Diei.stplichtwet(Staatsblad 1922, no. 43, voor Herhalingsoefeningen in werkelijken dienst te komen. Geslachts- en voornamen. Korpsen en onder- deelen. 3 Michielsen Cornelia de Smit Alfred Franciscus de Bruijn Michiel .Vlinikus He Regi ment (luzaren lie Regi ment Iluzaren Korps Pon- tonniers. Tijdvak 4 Plaats van opkomst. 5 1729 's Herto- Sept. '23 bosch 10—22 Sept. '23 3—15 Sept. '23 Breda Dordrecht WIJZE EN UUR VAN OPKOMST. Deopgeroepen verlofgangers moeten zorg dragen, dat zij zich iederop den voor hem voorgeschreven dag, inuniform gekleed en voorzien van hun zakboekje en verdere tot hun verlofsuitrusting behoorende voorwerpen van kleeding en uitrusting op de plaats van bestemming aanmelden. zoo zij verblijf houden in de plaats van opkomst, uiterliik te 8 uur voormiddags; Yoo zij verblijf houden binnen 20 Kilometer van de plaats van opkomst, uiteilijk te 10 uur voor middags c. de overige verlofgangers voor zooveel zij binnen het Rijk verblijf houden, zoodra mogelijk na aankomst in de plaats van op komst, waarheen zij zich met het eerstvertrekkend openbaar middel van vervoer langs de op de vervoer- bewijzen aangegeven route moeten begeven voor zooveel zij buiten het Rijk verblijf houden, voor 4 uur namiddags. VERVOER. De verlofgangers die per spoor, tram of stoomboot moeten reizen, of op de reis den of meer veren moeten passeeren en in wier zakboekje aanwezig zijn de vereischte op wit papier gedrukte en met rooden inkt ingevulde vervoerbewijzen en passagebiljetten, behoeven zich voor hun vertrek naar het korps niet ter Gemeente-secretarie aan te melden, doch begeven zich rechtstreeks naar het station of de aanlegplaats van vertrek en stellen aldaar hun zakboekje ter hand aan den beambte, met da uitgifte van plaatsbewijzen belast, of aan den veerman. De verlofgangers behooren er op indachtig te zijn, dat hun het zakboekje wordtterug- gegeven, alsmade de strook van het vervoerbewijs, aangezien deze strook hun gewoonlijk gedurende de reis moet dienen als plaatsbewijs. Verlofgangers, die niet in het bezit zijn van een vervoerbewijs of passagebiljet, ingericht om daarop de reis te kunnen volbrengen, dan wel van het veer of van de veren gebruik te maken, moeten zich voor hun vertrek naar het korps, ter gemeente- secretarie aanmelden, ten einde aldaar in het bezit te worden gesteld van de vereischte bescheiden. Verlofgangers, die in het buitenland verblijf houden hebben recht op vrij vervoer, voor zoover de reis geschiedt binnen het Rijk en dient om zich recht streeks naar de plaats van opkomst te begeven. Bevindt zich in hun zakboekje geen vervoerbewijs, ingericht om daarop te kunnen worden vervoerd van de Nederlandsche gemeer.te af, waar zij de reis voor Rijksrekening wenschen aan te vangen, dan wordt hun, op hun verzoek, het vereischte ver voerbewijs toegezonden door den burgemeester der gemeente, waar zij in het verlofgangersregister zijn ingeschreven. De verlofgangers, die zich vier of meer uren voor het tijdstip van aanmelding op reis moeten begeven, genieten desgewenscht op de dagen der reis een daggeld van 0.25, ongeacht den rang, dien zij bekleeden. Zij, die aanspraak hebben op daggeld en dit wenschen te ontvangen, moeten het in ont- vangst nemen ter Gemeente-secretarie, den laatsten werkdag voor het vertrek naar het korps. VERHINDERING. De dienstplichtige, die wegens ziekte, verblijf op zee of een andere reden in de volstrekte onmogelijkheid verkeert om op den be- paalden datum in werkelijken dienst te komen, moet zich naar de plaats van bestemming begeven zoodra hij daartoe in staat is. De opkomst van een derge- lijken dienstplichtige blijft echter voorloopig achter- wege, indien zij niet binnen 3 dagen na den be- paalden dag heeft plaats gehad. De dienstplichtige ontvangt dan nader bericht omtrent den tijd, waarop hij moet opkomen. Bestaat de reden van verhindering in de aanwe- zigheid van ziekte of gebreken, dan dient de verlof- ganger hieivan zoodra mogelijk door overlegging van een gelegaliseerde geneeskundige verklaring ter ge meente-secretarie te doen blijken. STRAFBEPALINGEN. Ilij, die zonder gel- dige reden niet tijdig aan deze oproeping voldoet, steit zich aan bestraffing bloot. Bovendien kan hij o. a. door een ambtenaar van de rijks-ofgemeente- politie, door de marechaussee of de militaire politie aangehouden en naar de plaats van bestemming overgebracht worden. YRI.IST.ELI.ING. Aan de herhalingsoefeningen nemen uiet deel a. zij, die elders wonen dan in Nederland, Belgie, Hannover, Westfalen en de Rijnprovincie b. zij, die wonen in Belgie, Hannover, Westlalen en de Rijnprovincie, voor zoover zij voor den dag van opkomst bij hun commandant een verklaring inzenden, waaruit blykt, dat zij meer dan drie uur gaans van de Nederlandsche grens af wonen; deze verklaring moet zijn afgegeven door het hoofd van het plaatselijk bestuur of van de politie of door een Nederlandsch consulair ambtenaar voorts kan de Minister van Oorlog geheele ofge- deeltelijke vrijstelling van de herhalingsoefeningen verleenen aan dienstplichtigen c. die gedurende zoodanigen tijd vrijwillig in werkelijken dienst zijn geweest, dat op grond van de door hen in dien tijd verkregen geoefendheid de herhalingsoefeningen niet of niet voor den vollen duur noodig worden geacht d. die tijdens den duur der herhalingsoefeningen onmisbaar zijn voor hun ambt, betrekking of bedrijf; e. die kostwinner zijn, tenzij er meer reden is voor toekenning van vergoeding; alleen komen hierbij in aanmerking zij, die kostwinner zijn voor 1. hun echtgenoote; 2. hun bloed- en aanverwanten in de rechte linie 3. hun andere bloed- en aanverwanten in den tweed en graail 4. hun pleegouders 5. degenen, in wier onderhoud zij ingevolge rechterlijk vonnis moeten voorzien f. die onmisbaar zijn voor de instandhouding van de middelen van bestaan van de onder e bedoelde personen. Zij, die meenen op een van deze gronden voor vrijstelling in aanmerking te komen, kannen zich met een daartoe strekkend verzoekschrift tot den Minister van Oorlog wenden. Dit verzoekschrift behoeft niet gezegeld te zijn en kan ongefrankeerd worden toegezonden. Het kan ook hij den burge meester worden ingediend, die alsdan voor de op- zending zorg draagt. VERGOEDING. Indien ten gevolge van het verblijf in werkelijken dienst van den opgeroepen verlofganger voldoende middelen tot levensonderhoud ontbreken of komen te ontbreken aan de personen, hiervoor onder e bedoeld, kunnen deze personen in aanmer king komen voor een geldelijke vergoedingzoo den verlofganger wegens dienstbelang geen vrijstelling van de herhalingsoefeningen wordt verleend. Verdere inlichtingen hieromtrent kunnen ter gemeente-secre tarie worden gevradgd. RENTEKAART. Zij, die ingevolge de Invaliditeits- wet verplicht verzekerd zijn, handelen in hun eigen belang door hun rentekaart mede te brengen bij hun opkomst. Ter Neuzen, 13 Augustus 1923. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 1