WAIZENA-PUDDINGEH SPORT, FBEDIKB1UETE GEMEN6DE BERICHTEN. Alqetneen bekende kmali- teitsartikelen voor elke huishouding. J- Jac. v. Cadzand 12.54.40 1194.7 2. U. J. v. d. Veke 12.55.27 1183.7 W. Willemsen 12.56.25 1180.5 A- E. Dekker 12.57.42 1178.4 5. J. v. Maelsaeke 12.56.45 1165.9 .6- Jac. Baveko 12.56.49 1157.3 •_7. R. J. v. d. Veke 12.58.22 1137.9 ~8. 12.58.35 1134.7 "9. Jac. v. Cadzand 12.58 35 1133.6 Overd. J. Hofman 12.58.58 1132.6 u G. v. d. Voorde 12.59.48 1132.- Zondag 12 Aug. 1923. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. 1 kzonden mededeelingen. OVERAL VERKRYGBAAR. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. het materiaal van de autogarages ongeveer bezet, uit verschillende plaatsen van Neder- land rijden extra-treinen. De belangstelling zal dus zeer groot zijn Toch meenen wij, den zeer langen weg van den stoet in aanmerking genomen en de straten die deze passeert, dat, al loopt het aantal vreemdelingen ook in vele tien- duizeiiden, men toch ruimschoots in de ge legenheid zal zijn op een bepaald deel van den weg den stoet zonder moeite te bezich tigen. TELEFOON Naar aanleiding van een verzoek der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier is de gelegenheid tot telefoneeren naar Axel en Hulst verlengd d(*s avonds- tusschen 8 en 9 uur, dpch alleen voor de aange, slotenen (dus niet van uit openbare spreck- cellen) „WILHELMINA SERENATA". Men schrijft ons. Verschenen bij Alsbach, Amsterdam, „Wilhelmina Serenata", geschreven voor piano, als huldeblijk aan H. M, de Ko ningin, ter gelegenheid van Haar zilveran regeeringsjubileum, door V. D, Waelput, muziekleeraar aan het Canisius-college te Nijmegen Een merkwaardige compositie. Modern, doch geen zonderling doen, geen schrijven wat men niet vodt, geen laten zien wat men kan, geen klink- klank, Riik aan gedachte vertelt deze jeug- afde Zeeuwsch Vlaming, on- evoelens, eenvoudig en zon- n den vrijen lenigen vorm oij uitstek de vorm van can uitgave is uiterst verzorgd antrekkelijke oranjienomslag, - ^kkeri door de stemmige na-> uona.e driekleur, een keurige vcrschijuing A, M, ONDERSCHEID1NG De heer E J, Pateer, geboren te Honte- nisse, is, in Zijne qualiteit van comtnissaris van politic te Amsterdam, benoemd tot ridder in de orde van Koning Gustaaf Wasa III van Zweden. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijkie Ziekten over de week van 29 Juli tot en Infeft 4 Augs bedroeg in de Prov, Zeeland: Roodvonk: Axel 1, Stoppcldijk 1. CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Zaamslag, A. Zwiep, cand. te Rotterdam. EXAMEN FRANSCH L. 0. Geslaagd te Utrecht voor het examen Franscih L. 0.,de heer J. J. de Ridder te Axel. GEREF KERK, Tweetal te Hoek: J _Schelhaas, cand. te Hoogeveen en S Wesbonk, cand. te Win- sum. AXEL. Na gehouden stemming zijn alhier gekozen tot notabelen der Ned. Herv. kerk de heeren D. Dekker, H. Wolfert en P. Ramondt, zulks wegens aftreden van de heeren P. Dees, C. Smies en J. A. van Hoeve. Tegelijk met deze hadden ook ontslag genomen de heeren M. Wolfert als presi- dent-kerkvoogd en C. Dijkwel als secr.- kerkv-oogd, zoodat nu nog stemming moet plaats hebben voor twee kerkvoogden uit en door de notabelen. SAS VAN GENT. Die weet den weg. Als bijzonderheid voor duivenliefhebbers kan gemeld worden, dat een duif van den heer Marquine alhier binnen 14 dagen tijds den eersten prijs behaalde in eene prijs- vlucht op Bordeaux. De laatste maal was zij zelfs op al haar mededingsters in deze strciek 13 uur voor- uit Of die ook den weg weet! H0NTEN1SSE. Geslaagd te Vlissingen voor het examen voor kommies le kl de heer M, J, de Laat, thans commies 2e kl alhier, KOEWACHT Door het hoofdstembureau is na onder- zoek bevoinden, dat de geloofsbrieven van 3 der oulangs gekozen raadsleden niet vol- ledig waren n 1, van de heeren C. van Doos- selaer, H. v, d, Goone en C. Hamerlinck, Van de amdere vier gekozen leden nl. de heeren L. Dierjck, J, Kips A. de Blieck en H. Baert, waren ze in orde, zoodat deze alleen grkozen zijn verklaard. in plaats van de drie eerstgenoemde komen nu in aanmerking de heeren C L, Plasschaert, A. v. Berghe en A, Ongena Woensdag n m, werd hier eene open- bare vergadering van den gemeenteraad gehouden, waaroo a1' - leden tegenwoordig waren Verschi" mgtkomen stukken werden (P aving aangenomen. ie mede dat door het slechts 4 leden geko- als lid van den raad. candidaten de stuk ken niet in orde waren. Hij verzocht aan de heeren' Th. Persijn, J, Kips en E v, d. Vijver de geloofsbrieven van die 4 geko zen verklaarden te onderzoeken. Na onder- zoek adviseerde de commissie tot toeia- ting en besloten werd de heieren A. Dierick J Kips, A, de Blieck en H, Baert als leden van den raad toe te laten. Daarna kwam aan de orde bespreking feest van H. M, de Koningin, Na eenige discussie werd besloten dit feest te vier en op Don- derdagl 6 Sept. Op Maandag 10 Sept, zijnde de eerste schooldag zullen de schoolkinde- ren onthaald worden. Deze gemeente moet den aanleg van de drinkwaterleiding gerant blijven voor de som van 194 000, CADZAND. Maandagavond had alhier in een der lokalen van de openbare lagere school, on- der leiding van den burgemeester een bij- eenkomst plaats van hoof den van gezinnen ter bespreking van de kwestie van even- tueele aansluiting aan de in voorbereiding zijnde waterleiding en van de electriciteits- voorziening. Na uiteenzetting door den voorzitter verklaarde van de circa 80 aan- wezigen er maar een, dat hij zich bij de waterleiding zou aansluiten, terwijl ten aan- zien van de electriciteitsvoorziening zich 57 onmiddellijk voor en 14 tegen aansluiting uitspraken. De overigen verklaarden zich te dezen aanzien niet. MIDDELBURG. Dinsdagmiddag viel een 13jarige jongen van een door het kanaal alhier komend schip, afkomstig uit Made, van het schip in het water, Aan boord had men er niets van bemerkt. Door aan den wal staande per- sonen werd door roepen op het ongeluk at- tent gemaakt. De 23jarige broer van den knaap sprong in het water en mocht er in slagen den jongen, die reeds in zinkenden toestand verkeerde, weer aan boord te bren- gen. Op ast van een agent kwam het schip aan den wal en bleek, dat de jongen bewus- teloos was. Het mocht gelukken de levens- geesten weder op te wekken, maar ter hulp geroepen medici raadde aan den jongen naar het gasthuis te brengen, wat ge- schiedde. (M. Crt.). ZAAMSLAG. Uitslag prijsvlucht Doornijck op 4 Aug. 1923. Oude duiven. No Namen. Aankorust. Snelheid 11 Jonge duiven. 1. Jac. Boutzager 12.54.20 1196.3 JL H. de Putter 12.56.43 1160.9 ^3. W. Willemsen 12.58.35 1146.6 _4. R. J. v. d. Veke 12.^8.16 1139.4 ».5. 12.58.22 1137.9 6. G. v. d. Yoorde 12.57.33 1135.7 J. R. J. v. d. Veke 12.58.35 1134.7 i.8. I. Wisse 12.58.56 1133.2 9. W. Willemsen 12.59.31 1132.7 10. W. Meijer 12.58.50 1130.9 Ovrerd. J. v. d. Wege 12.59.16 1127.5 Ter N4uzen. Sluiskiix Hoek. Zaamslag. Axel. Philippine. Sasvan Gent. Hoek. Ned. Herv. Kerk. 94 u., en 2 u., Lis. A. Timmerman. 94 u. en 2 u., dhr. L. Hek. 94 u. Ds. E. Kaams en 24 u., Leeskerk. 94 u., leeskerk en 24 u., Os. E. Raams. 94 u., en 24 u., Ds. J. B. Th. Hugen- holtz, em. pred. te den Haag. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. 94 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. 94 u. en 24 u. (Zomertijd), Ds. D. Scheele van Geesteren-Gelselaar. Ckr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag 94 u. en 24 u., Ds. S. v. d. Molen van Zierikzee. Gereformeerde Gemeente. (Vlooswjjkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 u. (oude tijd), Ds. Neerbosch. Oud-Gereformeerde Gemeente. (Vlooswjjkstraat Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 u. (oude tijd), leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer". (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 54 u., Evangelisatie. K. K. Kerkdiensten te Ter Neucen. Zondag zijn de 11. 11. Diensten om 7, 84 en 10 uur Namiddags om half drie Lof. Zitting van 27 Juli 1923. Motor- en Rijwielwet. J. A. v. d. B., St. Jansteen, teruggave aan de ouders. E. M., Caprijcke (B.;; P. d. T., Eecloo (B.) P. J. B., Rotterdam; J. B. M., Assenede (B.) J. v. C., HoofdplaatJ. S., Ter Neuzen, ieder flO of 20 dagen. C. S., Zaamslag en C. H. v. W., Westdorpe, ieder f 15 of 30 dagen. Rijwielverordening Philippine. J. v. C Hoofdplaat, 10 of 20 dagen. Straatschender jj J. A.; J. A. B.; F. G.A. D.J. C. d. R. J. J. G, alien te Ter Neuzen, ieder 3 maanden tucht- school met proeftijd van 2 jaren. Schepenwet. B. M., Rotterdam, 100 of 6 maanden. Vee laten loopen op een andermans land. E. M. H., Ter Neuzen, vrijspraak. Warenwet. W. M„ Ter Neuzen, 100 of 6 maanden; M. G., Ter Neuzen, /200 of 6 maanden. Jachtwet. P. J. N., Sas van Gent, f 50 ofkOO dagen. Locaalspoor- en Tranwegwet. P. d. W., zwervend, 15 of 30 dagen. Tabaksverordening Westdorpe. C. M. d. B., Westdorpe, J 10 of 20 dagen. In dronkenschap orde verstoren. P. v. M., Ter Neuzen, /15 of 30 dagen. Nachtregister niet aanhouden. J. V., Axel, f 5 of 10 dagen. Burengerucht. A. B., Ter Neuzen, f 15 of 30 dagen. Politieverordening Ter Neuzen. Ch. T., ZierikzeeA. J., Axel, ieder tot 5 of 10 dagen. G'S TWEE MEISJES VERMIST. Sedert Maandagavond acht uur werden twee meisjes, de aahtjarige G. Wolf, wonende in de Oppert en de negetijarige C. Oliemans uit de ouderlijke woning vermist. Aan- vankelgk werd aan een misdrijf gedacht, omdat eenige buurvrouwen, die de meisje® kenden, de kinderen in gezelschap van een onbekenden man hadden gezien. Tegen negen uur echter kwam een schip- per verklaien dat hij de kinderen op een motorboot, liggende in de Kolk, bij het Delftsche Yeer had zien spelen, en dat hij ze daarvan had weggejaagd. Na dien tijd beeft niemand de beide kinderen meer gezieD. Toen zij niet thnis kwamen stelden de ouders de politle hiermede in kennis, die onmiddellijk in de Kolk begon te dreggen. De pogingen waren ecbter tevergeefs. Gisteravond ODgeveer zeven uur vond een sch pper, die de Delftsche Yaart doorvoer, het negenjarig meisje Oliemans drijvende. De rivierpolitie is onmiddellijk begonnen met te zoeken naar het lijkje van het ander meisje, dat echter nog niet gevonden is. Aan een misdrijf behoeft nu niet meer gedacht te worden. GESMOKKELDE COGNAC. Te Delfzijl zijn in de lading van het schip Linquenda, van den heer V., welk schip hier binnenkwam, 32 flessehen ge- smokkelde cognac in beslag genomen. HEVIGEN STORM. De Nederlandsche mailboot ,/Volendam" van de Holland-Amerika-Lijn, die Dinsdag te Plymouth uit Amerika aankwam, meldde midden in den Oceaan door een hevigen storm te zijn overvallen. De windsnelheid bedroeg ongeveer 100 Eng. mjjlen per uur. De opgezweepte golven hielden het schip 4 uur lang bij de lersche kust op. GRAAN UIT RUSLAND. Naar uit Moskou wordt geseind, is Woensdag uit Odessa een lading van 1500 ton graan naar Rotterdam verscheept. EEN LOCOMOTIEE OP HOL. Op onverklaarbare wjjze is op het sta- tionsemplacement te Doetinchem Dinsdag een locomotief in beweging gebracht en zonder bemanning in voile vaart de iijn opgegaan in de riehting Arnhem. Gelukkig stond even buiten het station een goederenwagen op de baan, waarop de machine met groote kracht botste. De wagon werd uit de rails geworpen en over de dwarsliggers voortgeduwd. Juist voor de spoorbrug over de IJsel kwam de wagoa dwars te staan en ook de machine tot staan. Persoonljjke ongelukken hadden niet plaats. EEN ZWAREN BRAND. Het stadje Robenstein in Oostenrijk is Zondag j.l. door een zwaren brand ge- teisterd. Reeds den geheelen morgen heerschle er feestvreugde op de markt en in de straten ter gelegenheid van het 35jarig bestaan der vereeniging tot verfrqaiing van- Robenstein, toen om half twaalf de feestvierende menig- te plotseling werd opgeschrikt door het ge- roep: brand! Spoedig bleek, dat de gebou- wen van den houthan-del „Timber" in lichte- laaie stonden. Oogenblikkelijk werd om assistentie geseind naar de omliggende plaatsen, terwijl de brandweer van Roben stein direct het blusschingswerk ter hand nam. Tegen half vier eerst was men het vuur, meester, doch niet dan nadat het zich had meegedeeld aan een tiental andere gebou- wen. Het grootste gedeelte hiervan werd ge- heel in asch gelegd, terwijl de overige ge- bouwen zwaar -beschadigd werden. De oor- zaak is onbekend. EEN ZWAAN STfJURT EEN ZWEM- WEDSTRIJD IN DE WAR. Te Chertsey, in het Engelsche graafschap Surrey, is een zwemwedstrijd in de war ge- stuurd door een zwaan. De wedstrijd was pas begonnen, toen een groote zwaan op een zwemmer met een kaal hoofd toezwom en dezen aanviel. De man wist echter het dier af te weren. Het woe- dende beest wendde zich toen tegen andere zwemmers en viel dezen dermate lastig, dat de toeschouwers in bootjes te hulp moesten komen. De wedstrijd werd door de jury afgelast. WARE KAMERAADSCHAP. Het .Journal" meldt het volgende staaltje van offervaardigheid in het militaire hospi- taal te Straatsburg. Een soldaat moest daar geopereerd worden. Hij was echter zoo zwak, dat de doktoren niet tot de operatie durfden overgaan, te'nzij iemand anders zich wilde leenen voor het ovenbrengen van zijn bloed in de aderen van den zieke (bloed- trasfusie). Een kameraad van hem, de sa- peur Georges Lambert, van 't 17e regiment genie, bood zich daarop zonder eenig be- denken aan. De bloedtransfusie gelukte goed, en een succesvolle operatie zette de kroon op dit gezamenlijk werk van offer vaardigheid en wetenschap. DIEFSTAL VAN DRIE TRILLIOEN ROEBEL. Te Moskou is het proces begonnen tegen de arbeiders van de eerste staatsdrukkerij en nog andere personen, die drie trillioen roebel uit de drukkerij gestolen hebben. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijlcheid der Redactie.) CAVEANT CONSULES. i Nu er alom in ons gewest een di-ukke cam- pagne gevoerd wordt voor het tot standkomen eener waterleiding en de naam van Sas van Genit herhaaldelijk in het debat gebruikt wordt, j er zelfs op gezinspeeld wordt, dat Sas van Gent wel zal aansiuiten, ofschoo-n de besiissing daaromtrent nog niet gevallen is, meen ik het wenschelijk te achten, bovenstaanden waar- schuwingskreet te mogen uiten. Niet, dat ik het nut, het gcnot en de voordeelen van eene waterleiding in twijfel zou willen trekken, maar omdat aan het totstandbrengen van deze waterleiding zooveel haken en oogen vastzitten. Daar is in de eerste plaats: de verplichte deelname voor een bedrag van f 178.000 in het garantiefonds. Men tracht ons in alle toonaar- den aan het ver.stand te willen brenger., dat het risico gering, uiterst gering is. Alle bespiegelingen en beschouwingen zijn evenwel gebaseerd op veronderstellingen op hyj)othesen en deze hypothesen kunnen nog slechts gehandhaafd worden onder deze abso- sulte voorwaarde, dat de deelname verplicht is. Nu weet ieder, hoe het met veronderstellin gen gaat: in 9 van de 10 gevallen komen zij falikant uit. De minste oorzaak kan den hee- len opzet der berekeningen in elkander doen vallen. Gebeurt zulks, dan wordt het risico na- tuurlijk groot, uiterst groot. Waar nu voor de gemeente een risico bestaat, acht ik het absoluut ontoelaatbaar, dat zij zich leent om gedurende eene reeks van jar on aan hare inwoners het zwaard van Damocles bo-ven het hoofd te hangen. Wat boven-dien voor andere gemeenten geldt, gaat nog niet altijd op voor Sas van Gent Sas van Gent is eene grensgemeente, van twee zij den ingesloten door een dubbe'.e hin- demis, d. i. in de eerste plaats door de gren. zelve en in de tweede plaats door het valuta- probleem. Dit laatste vlakke men bij de beoordeeling van den tegenwoordigen en den komenden toestand niet uit. Want dit is zeker: komt er in de naaste toe- komst niet spoedig verandering, dan is Sas van Gent, ondanks zijne bloeiende industv e ten doode opgeschreven. Legt men in iezen tijd met deze donkere vooruitzichten onze inwoners nu ook ncg een strop om den hals, dan is dit een uitsfekend middel om het inzinkingsproces te bespoedigen. Men wil het voorstellen alsof de Sassche in- dustrie met heet verlangen op een waterleiding zit te wachten. Veronderstellende dat zulks werkelijk zoo zij helgeen ec iter niemand gelooft, wtlr.u, dan ware het van de mdustrie zelf te verwachten, dat zij de verplichte deelname in het garantie fonds voor hare rekening name. Maar daar hebben de heeren, die voor een waterleiding ijveren, niet van terug. 7ij eischen gemeentegarantie omdat eei e In dustrie, zij noge dan ten huidigen dage nog zoo stevig en bloeiend zijn, in een handom- draaien „zum Teufel" kan gaan, hetgeen met een gemeente als belastingobject nu niet zoo gen.akkelijk gaat En laat mij de heeren, die zoo cijferves, met de door de maatschappij te bereiken resu'taten goochelen nog deze vraag stellen: Wanncer gii zoo zeker zijt van de eventueel te verkrijgen gunstige resultaten, waarom vraagt gij dan garanties Mijne bedenkingen tegen aansluiting vr Sas van Gent zijn nog lang niet uitgeput, mam de plaatsruimte noopt mij voor heden hiermedt te volstaan. Maar onze vroede vaderen roep ik nogmaals een ernstig „Caveant Consules!" toe alvorens den beslissenden stap op dit terrein te zetten. W. Vergadering van Dinsdag 31 Juli 1923, des namiddags 1.30 uur. (Vervolg van het Tweede Blad.) 11. Behandeiing verzoek van het bestuur der vereeniging tot bevordenng van Gere- formeerd lager onderwijs om beschik- baarsteiiing van de noodige gelden voor uitbreiding harer school te Reuzenhoek. lngekomen is een schrijven van het bestuur der vereeniging tot bevordering van Gerefor- meerd lager onderwijs, luidende als volgt: Flet bestuur van de vereeniging tot bevor dering van Gereformeerd lager schoolonderwijs ie Zaamslag en aangesloten bij den Schoolraad erkend bij Koninklijk besluit van 5 Augustus 1919, no. 84 en bij de commissie van beroep volgens art. 89 7e lid der L .0. Wet 1920, ge- vestigd te Zaamslag, welke rechtspersoonlijk- heid bezit krachtens de wet van 22 April 1855, Siaatsblad no. 32, en wier statuten zijn goed- gekeurd bij Koninklijk besluit van 16 April 1909, no. 57, openbaar gemaakt in de Neder landsche Staatscourant van 27 Mei 1909 no. 122, heeft de eer uw college mede te deelen, dat deze vereeniging heeft besloten, tot uitbreiding van de bijzondere lagere school te Reuzenhoek, plaatselijk gemerkt C, 41 in deze gemeente. Overeenkomstig artikel 72 der Lageronder- wijswet 1920 en met overlegging van de vol gens artikel 73, derde lid dier wet, vereischte stukken verzoekt voornoemd bestuur uw col lege de voor deze uitbreiding overeenkomstig art. 74 der genoemde wet benooddgde gelden uit de gemeentekas te verstrekken. Het bestuur verklaart voorts, dat de verbou- wing van de school gewenscht wordt: a. het totaal ontbreken van een speelterrein voor de kinderen en een plaats waar ze ver- toeven kunnen; bij ongunstige weersgesteld- heid voor en tusschen de schooltijden b. omdat met't oog op den goeden gang van het onderwijs niet gewenscht is, dat twee leer- krachten in een leslokaal gelijktijdig onderwijs geven en dit in vorengenoemde school tot heden plaats heeft; c. om te komen tot een betere klasse-indee- ling n.l. lste lokaal het lste leerjaar; in het 2de het 2de en 3de leerjaar; in het 3de het 4de en 5de leerjaar en in het te bouwen 4de lokaal het 6de en hoogere leerjaar; elk lokaal met een leerkracht; d. om leerlingen die langer dan 6 jaar de school wenschen te bezoeken en gelegenheid tot plaatsing te bieden, die nu ontbreekt; e. wegens zeer noodige verbouwing der pri- vaten, die voortdurend verstopt zijn.. wegens gebreken in de afvoering; f. om de plus 60 kinderen die 's middags over blijven en hun middagmaal gebruiken, daarvoor in eene geschikte te bouwen lokaliteit de gelegenheid te verschaffen. Burgemeester en Wethouders stelicn voor te nemen het navolgende besluit: De raad der gemeente Zaamslag: gelet op een verzoek van het bestuur der vereenig-ing tot bevordering van Gereformeerd lager onderwijs te Zaamslag, daarbij onder 1 overlegging van de de volgens art. 73 derde lid der Lageronderwijswet 1920 vereischte stukken overeenkomstig art. 72 dier wet gelden uit de gemeentekas verzoekende benoodigd voor den verbouw harer school aan de Reuzenhoek; overwegende, dat aan de in art. 73 der Lager onderwijswet 1290 omschreven vereischten is voldaan; dat zich niet voordoet een der gevallen, be- doeld in art. 75, derde en vierde lid, dier wet; dat echter het bij bouwen van een overblijf- lokaal niet is te besefhouwen als verbouw of verandering der inrichting zooals deze in art. 72, lste lid der Lageronderwijswet 1920, kenne- lijk zijn bedoeld; (Koninklijk besluit van 29 Maart 1923, nummer 35). besluit: het^ verzoek in te wiliigen voor wat betrelt de gelden aangevraagd omler de punten a, b, c, d, en e; en at te wijzen voor wat be-treft de gelden aangevraagd onder punt f. Lie VOURZITTER deelt mede, dat Burge- Jneester en VVetnouders over deze verbouwing meo net schoollbestuur hebben gesproken en dat zij hebben gemeend, dat het onder f genoemde kon venvalien, daar zy het niet noodig achten, om een lokaliteit te bouwen waarin de Kinderen des imdaags hun boterham opeten. De heer DE F'EIJTER meent, dat het wel gewenscht ware, dat meer nauwkeurige ge- gevens waren verstrekt en een plan was over- gelegd. Het is thans alles voor den raad, die er over moet oordeelen, nog zoo vaag. De VOORZITTER merkt op, dat eerst nadat tie raad een besiissing- heeft genomen een plan zal worden overgelegd. De heer KAlJSER heeft over deze zaak een ander denkbeeld en meent, dat deze verbouwing geheel achterwege kon blijven, indien de kin deren van de Griete en de Val naar de school te Othene overgingen, waar een school staat voor 80 leerlingen, terwijl er maar 40 school- gaan, was de kwestie opgelost zonder een groote uitgaaf. Het is nu een tijd om zuini:. te zijn en onnoodige uitgaven te voorkomen. De al stand van de Griete en de Val naar Othene is korter dan naar Reuzenhoek. De heer V1NKE is het met den heer Kaijser eens; bij zoo'n regeling kon een belangrijke uitgaaf achterwege blijven. Hij vraagt of het verbouwen der privaten een wettelijk voor- sehiit is, dan wel of het onderhoudswerk is. De VOORZITTER deelt mede er niets van te weten, dan dat hij de teekening heeft gezien. Er is echter een lid van het schoolbestuur tegenwoordig, die missehien wel inlichtingen geven kan. Wat betreft het gaan der kinderen van de Griete en De Val naar Othene, dat heeft het schoolbestuur niet in de hand. Het kan niet zeggen, je moeten naar Othene. De heer VAN HOEVE meent, dat er voor deze zaak niet veel toelichting noodig is. ii meent, dat het bestuur een compliment zou mogen worden gemaakt voor de wijze waarop het deze zaak heeft behandeld. De zuinigheid is daarbij betracht en als de heer Kaijser den weg der zuinigheid op wil, zal hij spreker aan zijn zijde vinden. Bij verschillende gelegen- heden blijkt echter door het uitbrengen zijner stem, dat de heer Kaijser eerder een andereu weg uit wil. Wat de zaak zelf betreft, daar valt niet veel over te zeggen: het bestuur heeft het besluit genomen tot verbouwing der school over te gaan, omdat dit niet langer meer kon uitgesteld worden en bij de indiening bij .het gemeente- bestuur is aan alle door de lager onderwijswet gestelde voorwaarden voldaan. Er is gebrek aan lokaliteit en als er meer leerlingen wenschen toegelaten dan er plaats is, moet de school toch uitgebreid worden. Het vorige jaar is er al over de uitbreiding ge dacht, maar toen is het nog eens aangehouden. Het volgend jaar Mei is er zeker plaats tekort omdat er dan nieuwe leerlingen bijkomen en in de hoogste klasse geen ruimte komt wegens het verlaten der school door de oudste leer lingen, wegens het vervallen van de soepele toepassing der leerplichtwet, en invoering van het 7e leerjaar. Na de verbouwing komt er ook in ieder lokaal slechts een leerkracht en men zal erkennen, dat onderwijs geven door 2 leenkrachten in 1 lokaal, storend werkt. Een en ander is uitvoerig in de stukken vermeld. De heer VINKE blijft er toch bij, dat het jammer is, dat men de kinderen niet wil split- sen door een deel naar Othene te zenden. De afstand is van de Griete en de Val naar Othene, kleiner dan naar Reuzenhoek. De heer VAN HOEVE meent, dat dit toch wel abuis is; het schoolbestuur kan er ook niets aan doen. De heer KAIJSER en VINKE houden hun meening staande. Laatstgenoemde vindt het jammer, dat de menschen dat niet willen. De heer KAIJSER merkt op, dat de heer Van Hoeve wel zegt, dat het schoolbestuur het niet in de hand heeft, maar hij meent dat, evengoed als het schoolbestuur van Othene des- tijds propaganda heeft gemaakt om leerlingen uit een andere gemeente te bewegen hr.r school te bezoeken, het evengoed had kunnen beproeven leerlingen uit de eigen gemeente daartoe te bewegen, om de gemeente voor groote kosten te bewaren. De heer VAN HOEVE merkt op, dat het wel voldoende bekend is, hoe het schoolbestuur propaganda maakt; hij is niet van plan, om op de opmerkingen verder in te gaan en meent, dat deze bespreking vrij wel overbodig is, aan- gezien die toch niets ter zake doet. Hij wil er alleen nog op wijzen, waar de heer Kaijser aan- haalt, dat er 16 of 17 leerlingen uit een andere gemeente naar Othene komen, dat de kinderen van den Koedijk vroeger ook altijd naar Othene ter school gingen. Die menschen zenden daar hun kinderen uit beginsel. De heer KAIJSER: Daar zou ik meer van kunnen vertellen! De heer VAN HOEVE: Die doen dat uit be ginsel voor het bij zonder onderwijs. Het voorstel wordt aangenomen met 7 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren Scheele, De Koeijer, Wisse, De Visser, De Feijter, Faas en Van Hoeve; tegen stemmen de heeren Kaijser en Vinke. 12. Om vraag. a. De heer KAIJSER herinnert ongeveer een half jaar geleden Burgemeester en Wet houders te hebben gewezen op den slechten toestand van het brugje te Othene. Hij heeft toen gevraagd, of het niet op den weg van het gemeentebestuur lag, daar buizen te ieggen en het brugje weg te doen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat Bur gemeester en Wethouders den toestand hebben opgenomen, doch niet tot rioleering willen overgaan. De leuning van het brugje zal ge- repareerd worden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2