ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 7488. Woensdag 8 Augustus 1923. 63e Jaar gang. Bekendmaking. BINNENLAND. B U I T E N L A N D. voormalige ambtswooing FEUILLETOF. Burgemeester en Wethouders der ge- meente ZAAMSLAG, maken bekend, dat met ingangvan 1 Septembera.s. tehuur komt de in den Grooten-Huissenpolder staande van het Hoofd der Openbare Lagere School den heer J. Jansen. Gegadigden gelieven zich voor of op 25 Augustus a.s. schriftelijk ter secretarie aan te melden. Zaamslag, 1 Augustus 1923. JOH. DE FE1JTER Pzn., Burgemeester. J. C. E1JKE, wnd Secretaris. DE OPVOLGER VAN MINISTER DE GEER? Naar het „Centr.um" verneemt, zal in de vacature van Minister De Geer tjot Minister van Financien bnoemd worden de heer H. Colijn, de leider der anti-revo- lutionaire partij en oud-ministjer van Oor log. De Standaard meldt: Een bericht in het Centrum, dat in de va cature van Minister De Geer tot Minister van Financien zal benoemd worden de heer H. Colijn, moet voorbarig worden geacht. De Residentiebode voegt aan de mede- deeliflg, dat het bericht van het Centrum „niet geheel juist" is toe, dat de heer Colijn wel is aangezocht en krachtige aandrang op hem is geoefend om deze portefeuille te aarrvaarden, maar dat tot nu toe de heer Colijn nog niet bereid gevonden is het aan- geboden am'bt te a ivaarden. In verband hiermede vernam dit blad nog, dat de oorspronkelijke staatsbegrooting voor 1924 een tekort aanwees van 140 mil- lioen. Intusschen wordt in deze begrooting aanzienlijk besnoeid en zijn zeer ingrijpende bezuinigingsmaatregelen in voorbereiding. ZEE- EN LANDMACHT. Met het oog op inkrimping van het aan- tal beroepsonderofficieren bij de infanterie en de artillerie, terwijl voldoende stof tot aanvulling van vacatures aanwezig is, zul- len voorloopig geen jongeljeden in opleb ding worden genomen bij het instruct/e- bataljon, de instructjei-batterij en bij de opleidingscompagnie van het regiment ves- ting-artillerie te Gorinchem. ZILVERBONS. De Minister van Financien brengt ter alojemeene kennis dat, ingevolge het Kon. besluit van 13 Maart 1923 de ingetrokken. zilverbons van /2.50 (model 1915), alsmede de ingetrokken zilverbons van J 1 (model 1916), alsnog tot en met 31 December 1923 ter inwjsseling kunnen worden aangeboden ten kantore van hetf Agentschap van het ministerie van financien te Amsterdam (Heerengracht 344/46). Desverlangd kunnen de bons per post aan bovenstaand adres worden tocgezonden met duidelijke opgave van naam en adres van den afzender. Ter bevordering van een spoedige afdoenjng zullen de inzenders goed doen, bij de bons te voegen een be- hoorlijk gefrankeerd cn aan hen zelf ge- adresseerd formulier van een postwissel of wel een behoorlijk gefrankeerd stortings- formulier van den postcheque- en giro- dienst/ten beloope vain bet bedrag dier door hen ingezonden zilverbons Uit het bovenstaande blijkt, dat de gcv legenheid tot inwisseling niet meier wordt opengesteld ten aanzien van de ingetrokken zilverbons van 1 gld., 2,50 gld, en 5 van d«n ouden vorni (model 1914) Roman van Nederland gedurende den oorlog, door CHARLES HUYGENS. 24) De chauffeur kwam melden, dat de ,,Neerlandia" voohbij de brug van Velzen in het zicht was De familie begaf zich naar buiten. Een mooi schip toch om t& zien, Frank, aldus de oude heer vol trots. En inderdaad, de „Neerlandia" mocht cr zijn Niet slechts om haar inhoud. grooter dan eenig schip, dat tevoren op de kolo- nien had gevaren, maar om geheel de wij- ze van haar afwerking De luxe in de ka- iuiten en in de hutten was op de Neer- landia tot een maximum opgevocrd, toch zoodanig, dat de practijk van het gebruik ®r niet onder leed. Frank verheugde zich aan boord van dit schip te zijn; nij hield van zeereizen en voelde zich nooit zoo gezond en lekker als op zee. Het spcet hem, dat niet meer passagiers aan boord wa- ren, een groot deel van de hutten zoo on- bezet zijn. Aan den anderen kant deed het Frank genoegen, omdat hij, waren er onder de passagiers velen, die hij kendo, het hem allicht zou hebben verpljcht tot lange en uitvoerige gesprekken aan boord, waarin hij overjgens niet veel meer kon mededeelen dan de passagiers ,zelven wis- ten. Het uiterlijk van het schip werd bedor- \en door de leelijke rood-wit-blauwe banen, en dat op het oogenblik nog alleen in omloop zijn de zilverbons van 1 en 2.50 van het nieuwste type. Van de laatstbedoel- de zilverbons, welke dus niet behceven te worden ingewisseld, dragen de bons van /l de dagteekening van 1 Februari 1920, terwijl de bons van /2.50 zijn gedagtee- Ikend 1 Juli 1918 of later. SOMBERE GERUCHTEN. De ,,N. R, Ct" deelt mede dat haar bedenklijke geruchten ter oore zijn geko- men wat betreft de a.s, Staatsbegeootf.ng, en niet alleen over deze, maar ook over den dienst van het loopende jaar. „Wi.i hoorden reeds verluiden zegt zij dat er groote suppletoire aanvragen voor 1923 in voorbereiding zijn; van de bezuinigingen in persfectief, die ons .verleden jaar voorge- spiegeld zijn, zou niet meer dan een derde tot haar iiecht zijn ge'bracht, 't verl'eden jaar weggedocreteerde spoorwegtekort blijft zich brutaal handhaven; inkomsten uit het cri- sisfonds staan niet meer ten dienste om het tekort op den gewonen dienst wat te flait- leeren In een woord, het zal een miserabel financieel beeld zijn, dat ons den derden Woensdag van September zal moeten wor den onthuld". CHR1STELIJK NATIONAAL GEDENKBOEK. Bij de firma La Riviere en Voorhoeve te Zwolie is verschencn een Gedenkboek ter gelegenheid van het zllveren regeerings- jubileum van H. M, Koningin Wilhelmina der Nederlanden. Het is een boek in kleurig-symbolischen band van ruim 400 bladzijden," met 25 op- slellen Het eerste is van Minister Dr. J, Th. de Visser en Dankbaarheid getiteld: uiting gevende aan het besef dat men on- danks bezwaren goed doet dit feest te vieren. Over „het Koningschap bij de gratie Gods" schreef Prof. Dr. H, Visscher, Jhr, Mr F. Beelaerts van Blokland beschouwde „onze betrekkingen met het buitenland". De heer Idenburg schreef over „ontwakend Indie"; de bijdrage van den heer H. Colijn is ,,op weg naar de eenhejd" getiteld. Het sociale leven werd door Prof. Slotemaker de Bruine, het lager onderwijs door den heer H. J. Emous, het middelbaar en gynV- nasiaal door Dn N, van der Laan, het hooger door Prof. Dr. A. van Veldhuizen behandeld. Van Prof. Hepp eene bijdrage over „geestelijke stroomingen", van Dr. O. Norel Jzn, eene over „christelijke phi lanthropic". Dr. J, A, Ncderbragt bckeek den economischen toestand, de heer H. J. de Groot het nijvcrheidsonderwijs, Dr. Lo- vink landbouw en visscherij. Het boek is getooid met 19 portretten en illustration. DE EMIGRATIE NAAR AMERIKA Naar het Hbl meldt, zijn de heeren Wal- rave Boissevain, voorzatter van de Bezji- nigingscommissie der Ned. Maatschappij van Nijverheid en Handel, 'H. J. G, Henge- veld, waarnemend directeur van de Ned. Ver voor Landverhuizing, tevens verter genwoordiger van het departement van Ar- beid, de heer De Vugt, chef van de passa ge der HollandAmerika-lijn, en mr. Von Baumhauer, eerste secretaris van de Neder- landschrAmerikaansche Kamer van Koop- handel, Zaterdag naai- Londen vertrokken, ten einde een bespreking te hebben met den heer Davis, minister van Arbeid in de Veif- eenigde Staten, die op het oogenblik aldaar vertoeft. De bedoeling is, den minister de wen- schelijkheid uiteen te zetiten van een be- tere regeling van emigratie en een rut- mere toelating van Nederjanders in de Vereenigde Staten. Thans mogen per fis- caal jaar, loopende van[ 1 Juli tot 30 Juhi 3600 Nederlanders als landverhuizers in de Vereenigde Staten komen. Voor fet loopen de fiscale jaar, eindigende dus 30 Juni 1924 is, Zooals bekend, dit aantal thans reeds bereikt die zoowel aan bakboord afs aan stuur- boord kenbaar werden en Frank oon- stateerde het met voldoening op be- hoorlijken afstand zichtbaar bleken. Het duurde geruimen tijd, voordat het schip door de sluizen heen was. Frank had zich aan boord begeven, zoodra het schip binnten de sluizen was vastgefegd; het ove- rige gezclsctiap ging met nem mede, aan boord ontvangen met al de eerebewijzen, aan de familie van den oudsten reeder en aan den persoon van den! jongsten reeder verschuldigd. Een der' salons boven was op last van den ouden heer van Oosterzee voor de familie gerescrveerd en daar b'eef men de beweging aan den wal, geheef de beweging op het schip, gadeslaan, tot- dat een der officieren kwam mededeelen, dat de sluizen geopend waren en men zou vertrekken. Een krachtige handdruk van zijn vader, een omhclzing van zijn moe- der, toen nam Frank afscheid van vtouw en kinderen Bob en Hetty hidden zich flink; zij wisten iminers niet waarom het ging. Carla deed een gelijke poging, maar het ging haar heel wat slechter af. Ik kan niet anders doen, Frank, zoo fluisterde zij nauw hoorbaar, dan hoyen en smeeken, dat je behouden terugkomn Je hadt het niet moeten doen. Frank bracht hen alien tot aan de Ioop- plank Zij bleven aan den wal staan, wis- selden nog enkefe van die onbett ekendc gezegden, die bij een lang verwacht wcer- zien of afschejd worden gewisseld. Spoe- dig was de boot los; het scheepsvolk sa- lueerde don ouden heer Van Uosttrzee; Frank wuifde de zijnen met de hand too' Hij bleef daar staan, lang reeds nadat het schip was vertrokken, hij zag Carla en Minister Davis heeft zich bereid ver- klaard de delegatie te ontvangen. DE TOESTAND. De opheffing der deviezenverordening in Duitschland is gepaard gegaan met een duizeljngwekkende daling van den mark- koers. Na afloop van de Bcrlijnsche beui's is tot 2 500..000 mark voor den dollar bo- taald. Financieele deskundigen wijten de ongehoorde daling vooral aan de geweldige vraag naar buitenlandsche betaalmiddelen van den handel in levensmiddelen, die ze zich onder vigueur van de deviezenvei-or- dening njet had ku nen verschaffen, zoo- dat nu de voedsel-importeurs tegen elkaar opboden Daarbij kwam dat het aanbod zeer gering was. De kritjek in de pers die zich bij den vorigen inflatiegolf tegen de rijksregeering richtte, keei*t Zich nu tegen Havenstein, den president van de rijksbank. De Vor- warts legt hem sabotage van do actio tot stteun van de mark ten laste en eischt zijn aftreden. Anders bladen gaan wel niet zoover doch vinden toch dat Havenstein's beleid te kort is geschoten. De zenuwachtige stemming te Berlijn wordt nog verhoogd door de jobstijding dat de onderhandelingen tusschen werkge- vers en administratief personeel in de me- taal-industrie zijn mislukt, zoodat de sta king, waartoe reeds eenige dagen geleden besloten, is ingegaan. In Duitschland heefscht, volgens de Vor- warts, onzekerheid over de passage in de Engelsche regeeringsverklaring van Merle- den Donderdag, nopens het lijdelijk verzet. Velen leiden er uit af, dat ook Engeland thans de staking orvan verlangt. Dat is onjuist, zjegt het blad tcrecht. Baldwin heeft weliswaar een gezamenlijke Enten- tenota aan Duitschland ontworpen, die de Duitsche rcgeering advisecrt het vcrzet prijs te geven en daarvoor tamelijx vage com- pensaties in uitzicht stelt, doch dit ouf- werp was een poging om tot een vergeliik tusscke.i de Gealiieerdeif te komen, dat zoowel voor Frankrijk als voor Duits:iiland aannemelijk zou zijn. Nu Frankrijk I.e. Engelsche voerstel zelfs niet heeft beantwoord, aangezien het Duitschland's onvocrwaai'de.ijke capilulade verlangt, is het van de baan, tenzij het in gewijzigden vorm mocht herleven. Het so- cialistische hoofdorgaan schijnt daarop te hopen, want het gaat na wat er gebeurd zou zijn, als Frankrijk er in was getreden. Dan had de Duitsche regeerjng, na ont- vangst van de collectieve Ententc-nota, ge legenheid gekregen te zeggen, ond r welke voorwaarden zij bereid was, haar veroi-de- ningen tot organisatie van het verzet in te trekkcn_ De gedachtenwisseling daar- over had wellicht tot een voor alle par- tijen aannemelijke regeling kunnen leiden. In Engeland laat de meening dat hicr de eenige weg naar uitkomst is, de gemoe- deren evenmin los. Zoo zet Wjckhant Steed de vroegere hoofdredacteur van de Times, in dat blad uiteen dat het lijdelijk verzet op het oogenblik het eenige beletscl is voor onderhandelingen. Indien Engelarfd de Duitsche rijksregeering weet te bewe- gen, het te staken, zal Frankrijk een con ference over een definitieve oplossing van het schadevcrgoedingsvraagstux niet l'anger kunben "weigeren. Steeds acht het waar- schijnlijk dat Frankrijk dan zelfs geen be- zwaar zou hebben tegen een l egelirig, waar- bij het beheer over het Roergebitd werd opgedragen aan een commissie, waarin Duitschland evenrcdig vcrtegenwocrdigd zpu zijn en na een nader overeen te komen tijdsverloop de bezettingsiroepen geleide- lijk van de Roer zouden worden terug1- getrokken de kinderen als heef kleine stipjis in de verte, hij zag de kinderen wuiven, en hij wuifde terug. Hij zag naar buiten, het wecr vvas weinig vriendelijk, de reis beloofde op zichzelf geen prettige reis te worden. Nog eenmaal zag hij om, reeds was de boot tus schen de opening der bejde pieren, de zee, de onmetelijke zee met al haar geva ren, die zij onder haar oppervlak verborg, lag open voor hen. Frank begaf zich naar de brug om kapi- ;e,n Terborg, die zelf zijn schip naar bui ten had gebracht, te begroeten. Ik heb ge- hoord, kapi;ejn, dat ik een onwclkom gast voor U ben. D© kapitein protesteerde. Onwelkome g-ast niet, mijnheer Van Oosterzee. Maar ik heb tegen Uw vader nog eens uitdi ukke- lijk gezegd, dat het mij voorkwam, dat U Uw plichten overdrijft door U persoonlijk aan gevaar bloot te stellon. Wij zeelui, vvij weten nu eenmaal telkens wanneer wij de haven verlaten, dat de reis onze laatste kan zijn, wij zijn er aan gewend, wij zijn er voor opgevoed. U niet, mijnheer Van Oosterzee, dat is Uw werk niet. Mijn beste kapitejn, U bent niet verant- woordelijk vocr wat ik doe en gedaan heo. Vraag U het eens aan ieder van Uw personeel of hun niet een grief tegen on- zie directie is ontnomen, nu ik zelf^moega, Zeg U mij eens eerlijk wat U in den kriug van Uw personeel wel he'bt gehoord, zon- der het te willen, te mogen hooren, over het besluit van onze directie om de vaart niet stop te zetten, ondanks alle mijnen en torpedogevaar en zeg U mij eens eerlijk of er met een zekeie moreele kracht uit gaat van het voorbeeld, dat ik nu geef. U begrijpt wel, kapitejn, nietis is verder ENGELAND EN SOWJET-RUSLAND. Een nieuwe kwestie. Als opvolger van Krassin heeft dc sowjet regeering onlangs Rakofski als Russisch handelsgedelegeerde te Londen aangewe- zen. Maar nu blijkt hij naar alle waarschiin- lijkheid jets op zijn kerfstok te hebben, dat hem in Engeland tot een minder gez/ene persoonlijkheid maakt. In het Lagerhuis werd al aan de regeering gevraagd, of hij dezelfde persoon was, die tijdens den oor log wegens propaganda tegen de geallieer- den uit Frankrijk weed verbannen en die later deel genomen heeft aan de maordpar- tijen op de „wittfen" in de Oekraine. Na- mens de regeering werd toen verklaard, dat deze een onderzoek naai- Rakofski's verleden lhad ingesteld, waarbij van de be- weerde feiten niets was geblekem. In verband met deze opmcrkingen h^eft de Britsche regeering het evenwel toch raadzaam geacht nog eens een nota aan de sowjet-regeering te zenden, waarin de aandacht wordt gevestigd op zekcre be- vveringen over Rakofki en waarin ophelde- ringen in dezen worden gevraagd. Rakofski zou reeds Vrijdag uit Moskou naar Londen vertrokken zijn, doch in ver band met de nota is zijn vertrek uitgesteld. Naar geloofd wordt, zal de Britsche regee ring Rakofski's benoeming niet aanvaar- den, indien de beweringen over zijn gedra- gingen tijdens den oorlog niet gelogen- straft worden. IN DE RURH. De mijnwerkers in de streek van Glad- beck Essen, en Bochum hebben onmiddel- lijke duurte-toeslagen van 5 miilioen mark per man geeischt ter tegemoetkoming aan de duurte. Men verwacht, dat de mijnwerkers een groote staking zullen beginnen. In het ge- bied van Bochum is door het stilleggen der mijnen de gasvoorzienjng dc-r stad be- dreigd. HET KOLENVERVOER Er is een ovcreenkomst gesloten tusschen de Duitsche autoriteiten en vertegenvvooi> digers van het Fransch-Belgische spo^rweg- beneer over de verzending van kolen naar Italie. DE PRIJSVERHOOGINGEN. Wegens da markdaling stijgen alle prij- ze.i, voornamelijk van de eerste levensi- benoeften. Brood, kolen, gas zijn kolossaal )n prijs gestegen Een distributfe-brocd kost van 6 dez(er af 16.000 mark, buiten de distributee 82,000 mark. Za.erdagmorgen hadden te Potsdam duur- terelietjes plaats. Om bij de opening van de matkt de eersien te kunnen zijn om boter te koopen, had zicii den vorigen avond om .11 uur leads een groote boter-queue op de Wilhelmsplatz gevormd, welke diocr politieagenten in toom werd gehouden. Oil* 4 uiur dies ochtends had de queue cen ontzaglijke lengte gekregen. Op dat oogen blik kwam er een wagen met boter vooroij. De menigte heeft dezen wagen bestormd. De politieagenten konden naar een tijd lang niet de baas worden. Vooral de vrou,- wen waren bijzondcr heftig in hun hand- tastelijkheden tegen de politic. Voile melk kost thans te Berlijn 21.000 mark de liter. De gasfabriek vtrhoogde den prijs van een kub. meter gas tot 20,000 mark, vcor een kub. meter water 10,000 mark, ee.t kilo- wattuur stroom 30 000 mark, Kolen voor huisfarand kos.e.i 218,030 mark per eenheid. Za.erdag is de vrachtprijs voor een huur rijtuig te Berlijn gestegen tot 100.000-vou- dige, die voor een taxi tot het 150 000-vou- dige van den vredesprijs. De dagilijksche productie aan bankpapicr welke op 't oogenblik ongeveer, 4 billicejn per dag bedraagt, Zal volgende week tot 8 billicen worden opgevoerd. van mij af dan als held te willen poseeren. wat ik doe is trouwens zoo onbeteekenemd, dat het nauwelijks aandacht verdient. Men had er in de familie en in mijn omgeving niet zoo veel over moeten spneken. Kapitein Terborg knikte. Dat kon ik den ouden heer moeilijk zeggen, mijnheer Frank. Zekcr, er wo. dt gexlaagd onder de zeelui, en als U het mij vraagt, niet ten onrechte. Er zijn niet alle maatrege- len genomen om de schepen te beveiligen. Maar dat is tot daaraantoe U hebt het voorbeeld gegeven en als U het uit den grond van mijn hart vraagt, dan geloof ik, dat U goed eraan gedaan he'bt. Frank leldde het gesprek af en vroeg den kapitein naar het weir., naar de voor uitzichten van de reis. Wij zullen geen mooie overtocht hebben, zoo meende ka pitein Terfborg, althans niet zoolang vvij nog niet jn de Middeflandsche Zee zijii. Het is een kwadc tijd van het jaar om de Golf van Biscaye door te gaan, en U weet zjelf te goed hoe geweldig het daar kan spoken Maar wij willen het beste hopen, Onze schepen zijn wel zoo gefcouwd te- genwoordig, dat menschelijkcrwijs gespro- ken van een gewone scheepsramp geen sprake meer is. Frank bleef vrij laat aan het dek dien avond. Hij had tijdens het diner kennis gemaakt met een paar Zuid-Amcrikaansche handelgliedlen, die van deze boot wilden gebruik maken tot Genua om vandacr met een der Italiaansche lijnen naar hun land terug te gaan. Zij pr-ezen de inrichtlng van het schip. Hoewel hot koud was, bleven ze geruimen tijd op het dek zitten praten. l usschen de donkei-e wolken vertoonden zich hjer en daar ster- DE FINANCIEELE MISeRE IN DUITSCHLAND. De deviezenpolitiek van de Duitsche rijksregeering tot steun van de mark is een volslagen fiasco geworden. De onmogelijk- heid voor de importeurs om op de nor- male wijze goederen uit het buitenland te betrekken, heeft de verwarring en prijs- stijging slechts doen toenemen. Het de partment van financien heeft nu over de he.le linie den terugtocht aanvaard en de op 22 Juni van kracht geworden devie zenverordening, welke den vrijen handel in buite.ilandsche betaalmiddelen geheel \erbood, is Zaterdag ingetrokken, d.w,z, dat van heden af de buitenlandsche be taalmiddelen weer aan de Duitsche beurzen ook buite.n het officieela beursvei'keer, vrij ver hand eld en genoteerd kunnen worden. Als motief voor deze intrekking verklaart het ministerie, dat door de noodzakelijk geworden bepcrking in de toewijzing van deviezen aan den importhandel zich be- lemmeringen in het goederen- en betalings- verkeer hebben voorgedaan en dat daar- door voor de voorziening van grondstoffen en levensmiddelen moeilijkheden zijn ont- staan De geweldige prijsstijgingen uit den laat- stei tijd hebben een groof" tekort aan gek(- middelen doen ontstaan. De bankbiljetten,- persen kunnen aan de behoefte nauwelijks voldcen. Per vliegtuig wordt het bankpapier reeds met balen naar de banken in de gnoote ste,- den vervoerd, om in den allerergsten nood, welke zich vooral bij het uitbetalen- van loone.i voordoet, te voorzien. De dagelijk- sche productie van bankbiljetten bedroeg in den laatsten tijd vier billioen, dus vier duizend milliard mark. Maar die productie zal nu nog verdubbeld moeten worden. Uiterlijk Donderdag as, zal dagelijks voor acht billioen mark worden gedmkt. Er is haast bij, want in al.erlei industrieele centra dreigen wilde stakingen uit te breken, .om dat voldoende gelden onfbreken voor de uitbetaljng der loonen. PRESIDENT COOLIDGE De con-espondent te Washington van de Times geeft in zijn blad eenige feiten en beschouwingen over den njeuwen presi dent. Calvin Cooi,d e behoort tot het Nieuw»- Engeland-type, sc.irljft hij, niet groot, ma- g;er, gladgeschoren, langzaam in zijn be- wegingen en vastberaden. Hij mist elke uitbundighe d en is zeer g( reserveerd. zoo dra hij in het openbare levenCbptfeedt. De heer Coolidge is 51 jaar. Hij stu- deerde in de rechten aan die universiteit te Northampton (Masswaar hij in 1897 in de praktijk ging In deze stad heeft hij vele functies vervuld: o a, als gemeente- advocaat en president van de spaarbank. In 1904 werd hij president van de Repu blic City Comittes en kwam toen voor het eerst ook politiek eenigszins op den voor- grond. In 1910 werd hij voor een jaar tot burgemeester van Northampton gekozen e.i in 1912 zond deze stad hem als afgevaar- digde naar de Senaat van Massachusetts, een functie die hij tot 1914 vervulde. Zijn groote bekendheid dateert van zijn gouverneurschap van Massachusetts (1919). Bij een staking in dezen staat sloot de politie te fiostjon en uit andere steden zich uit sympathie bij de stakers aan. Hierdoor ontstond nje| alleen een locaal gevaar, maar een veel wijder, omdat het ex periment wanneer het slaagde, overal elders zekcr nagevolgd zou worden. Onverschrokken en met groote bekwaam- held greep Coolidge in, de politie gaf toe en Coolidge kreeg bij het geheele Ame- rikaansche volk de reputatie van onver- saagdheid. In de 28 maanden, die Coolidge als vice- president te Washington heeft doorge- braeht, is geen aanwijzing te vinden, welke zijn richting zal zijn en zijn speeches wa ren, maar overigens viel er weinig te zien. Boven hun hoofden straalde het electrische rood-wit-blauwe Ijcht, voor hun uit zetten groote bundels zoeklicht de golven in licht ren einde nadereude mijmen te ondei-ken- nen. De vaart was op die wijze vol'komen veiljg, meende Frank, die het zijn plicht achtte bij de passagiers elke gedachte aan gevaar te doen verdwijnen. Niemand dan ook was er, die dien nacht niet zijn hut betrok. Dies middags, kort na het uitvaren, was aan alien het gebruik van de reddingsboeien gewezen; was me- dedeeling gedaan van de jndeeling in de reddingbooten,. dje was opgemaakt. De .kapitejn en zijn officieren hadden theoriie gegeven over de wijze hoe te handefen,, wanneer zich onverwacht een ramp mocht voordoen, doch de kapitein had niet on- duidebjk doen doorschemeren, dat hij van deze theoretische lessen weinig verwachtf- te. Dames en heeren, zoo had de rondbor- stige zeeman gezegd, het komt op de prac tijk aan Jk heb met scheepsvolk geva ren, dat ae behandeling der reddingboo ten voortreffelijk kende, dat ongetwijfeld op een tentoonstelling of een wedstrijd een eerste prijs zou hebben behaald, maar waaraan de handen geheel verkeerd ston- den toen zij in het aangezicht van het gevaar moesten handelen. Het eenige wat wij kunnen doen, is ons er alien op voor- bereiden om kalm en steric te zijn als het eens noodig mocht wezen. Maar als u het mij vraagt, dan zullen wij het niet noodig hebben. De onzijdigen vorm en in dezen oorlog nog een groote macht om ze noo- deloos te prikkelen. (Wordt vervolgd.) TER NEUZENSCHE COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 1