HoogwatergetijteTer Neuzen. liNGEZONDEN MEDEDEELINGEN. POLITIE. Op het bureau van pclitie alhier zijn afc gevonden gedeponeerd een huissteu- tel en een paar manchetten met das Rechthcbbenden vcrvoegen zich aldaar. A C. LENSEN's STOOMVAARTMAAT- SCHAPPIJ—TER NEUZEN. s.s. ARY te Ter Neuzen. ss. HELENA in tossing te Ancona. ss. MAGDALENA wordt heden te Spe- zia verwacht. s s, TERNEUZEN in tossing te Ter Neuzen SCHEEPVAARTBEWEG1NG. Vjain 3 hftt 5 |Kug zijn langs de Westsluis alhier 2 binnenvaartuigen op- en 2 afge- schut, langs de Middensluis 17 op- en 15 afgeschut en fangs de Oostsluis 75 op- en 38 afgeschut. D A G E N. Yoorm. Nam Dinsdag 7 Aug. 10.21 10.59 Woensdag 8 11.34 11.05 Donderdag 9 12.34 Vrijdag 10 u 0.59 1.23 Zaterdag 11 1.46 2.07 Zondag 12 u 2.27 2.46 Maandag 13 n 3 05 3.24 lie uitkomsten van dat eerste onderzoek en de verkregen resuitaten zijn omschreven in een uitvoerig geohydrolognsch rapport, dat voor het oogenblik te uitvoerig was om te publiceeren, maar waarvan de gemeentebesturen nader ken- ni& zullen kunnen nemen. Die resuitaten geven echter de zekerheid, dat men steeds zal kunnen beschikken over zeer groote hoeveelheden water. De waterhoeveelheid die te St. Jansteen ver kregen kan worden is echter niet onbepenkt. Men verkrijgt daar natuurlijk alleen het water, dat over een zekere oppervlakte in den bodem dr:ngt en op de naar het Noorden afloopende kleilaag wordt opgevangen en in beekjes wordt afgevoerd. Door dat het regenwater spoedig in den zandigen bodem dringt, verdampt er zeer weinig, maar het spreekt van zelf, dat de hoeveelheid niet onbeperkt is. Evenwel, de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen bedraagt thans 70 a 80 duizend zielen en eerst wanneer die zal geldommen zijn tot 300 duizend, zou de waterhoeveelheid niet meer toereikend zijn. Dit zou bij normalen aanwas eerst na verloop van 30 jaar het geval kunnen worden en als er dan meer water noodig is, zou dat gevon den kunnen worden in de omgeving van Eede, misschien ook in de duinen bij Cadsand. Men kan daar dan al geruimen tijd van te voren naar uitzien, en zelfs in het geval, dat men gee;, anderen uitweg had dan het leggen van •een buis door de Schelde om het water te halen nit Noord-Brabant, waar dit beschouwd wordt in mbeperkte hoeveelheid te kunnen worden gewonnen, zou dat dan nog voordeeliger uit- komen, <lan wanneer men dit nu terstond zou widen doen. Het onderzoek dat na het verschij- nen van het rapport der zinkercommissie heeft plants gehad, en dat, zooals spreker reeds aan- stipfite zeer uitvoerig is geweest, biedt mensche- lijkerwijs gesproken voldoende zekerheid, dat er genoeg water te winnen is voor de behoef- ter in de eerste 30 jaren. Met betrekking tot de vragen die gesteld zijn aangaande de kosten in verband met de ranting, kan spreker meedeelen, dat de begroo- ting zeer rrim genomen is, op gromi van de kosten van in den laatsten tijd gebouwde of nog in uitvoering zijnde water!eidingen en dat de nrijzen der materialen die daarhij zijn aan- genomen in het verloop van 1 jaar aanmerke- lijk gedaald zijn. De bedragen zijn ruim ge- normen, want van verschillende zijden is zelfs het verwijt gemaakt, of niet wat te royaal ge- raamd was. Met betrekking tot den door den heer Van Hasselt uitgedrukten wensch geeft spreker te kerne n, dat de uitvoering zoo serieus mogelijk wor-.it voorberedd. Voor de beweegkracht is ge rekend op stoom, indien zulks voordeeliger mocht blijken zal electriciteit worden benut. Er is een half millioen geraamd voor aan- koop van terrein, hetgeen naar sprekers mee ning zeer ruim is. Het renteverlies is uitge- trokken op 232.000 gulden. De praktijk leert, dat men dat niet te licht moet stellen, maar zoo zwaar als het hier geraamd wordt is het toch bij het aanleggen van andere waterleddingen nog niet geweest, al had men ook nog met tegenspoed bij den aanleg te kampen. Het ge- r-aamde kapitaal moet naar de meening van spreker ruimschoots voldoende geacht worden voor den bouw. De berekening van de rente tegen 6 is aar; den veildgen kant. Door de rijksverzeke- ringsbank is al geld voor waterleidingen dis- ponibel gesteld voor 5 Indien men tegen die rente het kapitaal kon krijgen, geeft dat jaai'lijks al een voordeel van 60.000. De berekening van de exploitatiekosten is geschied naar het voorbeeld van het provin- ciaal bedrijf in Noord-Brabant, hetgeen een zeer uitgebreid gebied betreft, want het om- vaz 102 gemeenten. Naar zijn overtuiging, zul- ler; ook de exploitatiekosten beneden de raming blijven. De inkomsten moeten natuurlijk uit het ta- rief worden verkregen en die hangen ook af van de te verwachten aansluitingen. Het comite is in het bezit van de kadastrale kaarten van gvfoeel Zeeuwsch-Vlaanderen, waarop alle \vo- ningen zijn aangegeven, zoodat men zeker is van het aantal, dat langs het ontworpen buizen- nefi. gelegen is, en ook het aantal aanwonende inwoners met voldoende zekerheid kan schat- ten. Dat bedraagt ongeveer 80 van het voile aantal inwoners. Er is ook rekening mede ge- hoiaden, dat niet alien onmiddellijk aansluiten. Hiervoor is de praktijk het eenige richtsnoer. Voor de Zuid-Bevelandsche waterleiding waren de omstandigheden zeer ongunstig. Nie- mand kon voorzien, dat in 1914 de oorlog zou uitbreken. Er was daar vrijheid van aanslui ting en de aansluitingskosten moesten door de betrokkenen worden betaald. Die stegen tij- dens den oorlog tot f 80 en meer, zoodat er bijna geen aansluitingen meer werden ge maakt. Toch heeft de praktijk geleerd, dat bet aar.tal aansluitingen, dat in 1914 30 tot 40 v bedroeg, op den huidigen dag, nu inmiddels de prijzen weer billijker zijn geworden, bij de vrij- willige aansluiting is gestegen tot 85 Dat resultaat heeft men verkregen op 15 jaar, en deze waterleiding kan zich ondanks de voor haar zeer ongunstige oorlogsperiode bedruipen. En spreker acht die Zukl-Bevelandsche water lekling voor Zeeuwsch-Vlaanderen een goetl voorbeeld. En nu wat de verplichte aansluiting betreft. Als men dat geheel laan de mensehen overlaat, lijdt men de eerste jaren groote verliezen, om- dat men nu eenmaal graag de kat uit den boom kijkt, maar later toch komt. Daarvan geeft Zuid-Beveland zoo'n mooi voorbeeld. In de eer ste tijden waren de aansluitingen niet meer dan 20 Tot 25 en nu na 15 jaar 85 M(a-ar tengevolge daarvan, is er de eerste jaren op het huizennet groot verlies geleden. Er zijn dorpen waar het aantal aangeslotenen 90 bedraagt, in andere, waar men beter grond- water heeft, is het ook wel wat minder. En nu de andere ervaring. Sinds het aan leggen der Zuid-Bevelandsche waterleiding is er geen enkele meer, zonder verplichte aansluiting tot stand gekomen. Het bleek niet mogelijk daiartoe te komen, indien men voor de eerste jaren op niet meer dan gemiddeh 23 aansluitingen kon rekenen, daar anders het tarief te hoog moest worden. Toen heeft ook het comite de mogelijkheid overwogen de waterleiding tot stand te bren- gen met invoering van verplichte aansluitin gen, naar het groote voorbeeld van de provin- cie Noord-Holland. De provincie distribueert het water daar over de gemeenten en deze aan hare inwoners. De gemeenten moeten daar de verplichte aansluiting invoeren. Dat heeft in de eerste tijden een storm verwekt, er wer den vergadering'en belegd en men sprak er over alsof men in de dagen van Lenin en Trotz- ki was gekomen. Ten slotte heeft de praktijk geleerd, dat de verplichte verzekering zonder bezwaar is ingevoerd. Ze heeft tot hiertoe siechts aianleiding gegeven tot een proces- verbaal,- te Zaandam, waar iemand beslist on- villig was en er aanleiding was tegen hem op te treden. Ook in Tholen is na het besluit tot stichting der waterleiding verplichte aansluiting inge voerd, voOr het oogenlblik nog niet door alle gemeenten. De regeering heeft daar voor het verleenen van steun den eisch gesteld, dat alle gemeenten binnen 5 jaar verplichte aansluiting zouden invoeren. Ook in Noord-Brabant moet de verplichting binnen 5 jaar zijn ingevoerd. Op Tholen is de waterleiding nu klaar en daar is men tot de conclusie gekomen, dat, met het te gering aantal aanvankelijk te wachten aansluitingen, het tarief te hoog is. Voor ver schillende waterleidingen is de verplichte aan sluiting ingevoerd, niet alleen n Noord-Holland maar ook in de Hoeksche waard, te Brielle, Hardinxveld e.a. Van de 7 gemeenten op Tholen hebben 3 verplichte aansluiting ingevoerd en 4 gewei- gerd, de gameenteraden dier laatste gemeenten hebben zich gesteld op het standpunt der hee- ren Scheele en De Bidder. Het gaat op Tholen eclhter zooals in andere plaatsen. Door de ver plichte aansluiting kan iemand gedwongen worden, maar daarmede is nog niet gezegd dat men ook gedwongen wordt. Dat kan afhangen van omstandigheden. Men zal toch niet beweren, dat het een goede toestand is, dat een bakker voor de bereiding van brood water haalt uit het kanaal, waarin, zooals voorgekomen is, kort te voren de uit- werpselen van een sehipper die aan blocd- diarrhee leed, werden geworpen? In dien we in het belang van de volksgezondheid willen han- delen, behooren we te zorgen, dat men niet kan doorgaan. om voor de bereiding van volks- voedsel besmet of gevaarlijk water te gebrui- ken, dan moet men strafrechterlijk tot het ge- bruik van goed en zuiver water kunen dwin- gen, dan moet men de onwilligen kunnen ver- volgen en beboeten. In zulke gevallen zal de dwang toe- gepast worden. Men moet niet uit het oo-g verliezen, dat de waterleiding een hygienisch doel heeft, doch de veldwachter zal niet met getrokken sabel de ingezetenen tot aansluiting dwingen. Er wordt voor de eerste jaren niet op een percentage van 95 aangeslotenen ge- rekend. Bij de raming is voor het eerste jaar aangenomem, dat 60 der langs het net wo- nenden zijn aangesloten, in het tweede jaar 70 in het derde jaar 75 in het vierde jaar 80 9in het vijfde jaar 85 in het zescle jaar pas 90 Nu meent spreker, dat 't toch wel mogelijk is om hier in 5 jaar met eenigen zedelijken dwang te bereiken wat men in Zuid-Beveland zonder dwang binnen een jaar of 10 verkreeg. En daar moest men dan de kosten van aanleg nog zelf betalen, terwijl dat hier gratis zal ge- schieden. In Poortvliet en Scherpenisse heeft men de verplichting ook ingevoerd, maar men denkt niet aan toepassing der verordening. Men is begonnen met voor aansluiting propaganda te maken bij de inwoners, men werft aansluitin gen. Men zendt iemand rond met concept- aanvragen en betaalt een vergoeding voor iedere .aangeworven aansluiting. Op het eiland Tholen, geldt het oppervlaktetarief. En als er mensehen zijn, zooals de heer Scheele, die zooals hij zegt over een steeds voldoende hoe veelheid water beschikt, hij zal niet gedwongen wo lxl en. De heer SCHEELE: Dat is zoo zeker niet! De heer KRUL: Indien de waterleiding- maatschappij zoo ging optreden, zou het dwaas zijn, als men een zaak populair wil maken, moet men de mensehen niet prikkelen, men moet ze in het gevlei komen, op den duur zien ze het geimak en komen toch. Zij echter, die door hun gebruik van ondeugdeiijk water den algemeenen gezondheidstoestand bedreigen, moet men kunnen dwingen met den veld wachter. In Tholen is men thans zoover, dat de dienst- leidingen gereed zijn. Men denkt daar tusschen 31 October en 31 December 75 der aanwo- nenden aangesloten te hebben. Thans is de helft der ingezetenen nog maar bewerkt en men heeft er al bijna 60 Als de mensehen voelen, dat ze op den duur toch verplicht zijn te komen, doen ze het terstond, als hun met verstand en beleid de voordeelen en gemakken onder het oog worden gebracht. Men vermijd dan oonnoodige prikkelingen en krijgt een hoog percentage vrijwillige aansluitingen. In W'estelijk Noord-Brabant, waar de ver plichting nog niet is ingevoerd, zijn reeds 60 aangesloten. In St. Maartensdijk was de gemeenteraad tegen het terstond invoeren der verplichting, met het gevolg, dat voor die gemeente het tarief hooger moest gesteld worden. Er is thans door ingezetenen een adres aian den gemeen teraad verzonden, waarin wordt verzocht, voor die gemeente ten spoedigste aansluiting verplichtend te stellen, omdat men zijn finan- cieel belang, bij die verplichte aansluiting be- trokken, begrijpt. De practijk leert, dat het met moeilijkheden tengevolge van die verplichte aansluiting zoo'n vaiart niet loopt. En aangezien bij dit plan voor den eersten tijd op 60 der aansluitbare perceelen is gerekend, meent hij dat dit ook aan den veiligen kant is. In de eerste jaren zal de opbrengst niet vol doende zijn voor dekking van de kosten, doch voor dekking van die tekorten dient dan het reservefonds van een half millioen, waaruit dan de gemeenten in staat gesteld worden aan de op zich genomen verplichtingen te voldoen. Voor het eerste jaar is een tekort berekend van f 119.000, het tweede jaar van f 90.000, het derde jaar van f 74.000, geleidelijk dalende tot f 4000 in het 9e jaar, terwijl er na het lOe jaar op een oversOhot wordt gerekend. Het reserve fonds bedraagt dan nog ,f 72.000. Hieruit blijkt dus, dat het reservefonds zoo groot geraamd is, dat in de jaren, dat de ex- ploitatie tekorten zal opleveren, de tekorten daaruit kunnen worden gedekt en het reserve fonds niet udtgeput is. Het comite heeft echter voor de gemeenten nog meer zekerheid willen hebben, indien men zou komen te staan voor onverwachte voorvallen. Het heeft daarom getracht een reserve te verkrijgen, indien er onverhoopt na het lOe jaar nog tekorten zouden zijn. Men heeft het in Zuid-Beveland ondervonden, dat, tengevolge van de toestanden door den oorlog dien men niet had kunnen voorzien in het leven ge- roepen, de gevormde reserve was ui-tgeput. De regeering heeft daaraan toen steun verleend, en het comite in Zeeuwsch-Vlaanderen, dat nog bezwaar had om met een reserve van f 500.000 de ziaak aan te pakken, had hoop, dat de re geering toch ook aan dit plan wel den steun zou willen verleenen, dien het in de laatste jaren aan de Zuid-Bevelandsche waterleiding heeft toegezegxl. De deswege aangewende po- gingen hadden ten laatste het succes, dat de regeering een renteloos voorschot in het re servefonds toezegde van 300.000, onder voor- waarde dat de provincie harerzijds ook 200.000 zou geven. Door de provinciale sta ted van Zeeland is dat besluit reeds genomen, doch in de Staten-Generaal moet het nog be- handeld worden. In het concept-r a ads besluit staat echter, dat dit eerst van knacht is, indien ook de Staten-Generaal het desbetreffend wets- ontwerp hebben aangenomen. Als men nu nagaat, dat de te stichten ven- nootschap in de eerste plaats zelf over eei? reservefonds van f 500.000 zal beschikken, en dat voor het negende jaar nog siechts een te kort geraamd is van 4000, bij een overschot der eerste reserve van f 70.000, dan kan men toch nagaan, dat er lets heel bijzonders zou moeten gebeuren, wilde men niet alleen het eigen reservefonds geheel moeten gebruiken, maar bovendien ook nog dat hetwelk door de regeering is toegezegd. Na al hetgeen spreker daaromtrent heeft aangevoerd, meent hij te mogen zeggen, dat de financieele opzet dezer zaak volkomen ver- trouwd is. Het risico is uiterst gering. De voorgestelde tarieven zijn billijk en er is water genoeg, ook voor de industrie. Er is na het eerste onderzoek nog een nauwkeurige en- quete gehouden naar de behoeften van de in dustrie. Aan alle industrien in Zeeuwsch- Vlaanderen, aan de hand eenere ljjst ver- schaft door de Kamer van ICoophandel en Fa- brieken is een vragenlijst gezonden, betref- fende de hoeveelheid water die zij per etmaal noodig hebben, en daarvan was het resultaat, dat volgens de gemaakte oerekenmgen de pnse d eau volkomen berekend is om de hoeveelheid water te leveren die de geheele bevo Iking en alle industrien dagelijks noodig hebben. Bij de rentabiliteitsberekening is echter in aanmerking genomen, dat het veel minder zal zijn; men was van oordeel, dat het gebruik, dat de Industrie van de waterleiding zai maken een voordeel moet zijn, doch dat men de ex- ploitatieuitkomsten met op de industrie moet gaan baseeren. In het eerste jaar is dan ook voor industrie en vee een opbrengst geraamd van 72.000. In Noord-Holland en Zuid-Beve land is gebleken, dat het gebruik voor het vee spoedig toeneemt, daar dit van grooten invloed is op het melkgeven der koeien. Dit in aanmer king nemende, is de opbrengst alzoo niet hoog geraamd. Uit het onderzoek naar de woningen is gebleken, dat de twee- en drie-kamerwonin- gem in Zeeuwsch-Vlaanderen het grootst in aantal zijn. Op de 1000 woningen zijn 81 een- kamerwoningen, 314 tweekamerwoningen en 226 driekamerwoningen, zoodat de drie laagste categorien te samen reeds 600 woningen op de 1000 tellen. Voor de driekamerwoningen is het tarief berekend op f 19 en voor de tweekamer woningen op f 13 's jaars. Als men nu vraagt, of dit tarief rechtvaar- dig is, zou spreker dat niet direct durven zeg gen, doch men heeft een tarief moeten aan- nemen, om tot een berekening te kunnen komen, en men bezat hiervoor de gegevens. Het komt wel eenigszdns in het gedrang, door de nieuwere volkswoningen, nu men voor min der gesitueerden woningen met meerdere ka- mers 'heeft gebouwd. Terwijl men ouderwet- sche woningen heeft met twee of drie groote learners, he«ft men nu woningen met vier ot vijf 'kleinere kamers. Het kamerstelsel is in middels door andere vervangen, in Noord-Hol land en Tholen heeft men het tarief berekend naar de oppervlakte der woningen en in Noord-Brabant geldt de schatting der kada strale opbrengst. Men zal ten slotte een keuze moeten doen voor het tarief, dat het meest bil lijk voorkomt en zich aan de omstandigheden aanpast. Ook bij de berekening der opbrengst is op tegenVallers gerekend, doch voor de minder gesitueerden komt het tarief naar sprekers meening in het algemeen niet te hoog. Voor de beter gesitueerden loopt het hooger, doch er zullen er velen onder zijn, die zeggen, het ge- mak is mij dat bedrag wel waard, terwijl weer anderen het te hoog zullen vinden. De prak tijk leert evenwel, dat na eenige jaren de beter gesitueerden alien voorvechters van de water leiding zijn geworden. Hiermede meent spreker de drie hoofdpun- ten, de noodzakelijkheid der waterleiding, het geringe risico en dat de kosten vallen binnen de diaagkracht der inwoners, aan de hand van het onderzoek en de ervaringen der practijk te hebben aangetoond. De heer DE RIDDER merkt op, dat de heer Krul nog geen antwoord heeft gegeven op de vraag van den heer De Jager, of het voor dit plan geen storende gevolgen zou kunnen heb ben, indien men ook aan gene zijde der grens, te Clin.ge, op Belgisch gebied een waterleiding zou willen stichten, terwijl hij voorts vraagt, of er niet een meter-tarief zou kunnen worden ingevoerd, evenals bij de electriciteit, opdat ieder betaalt overeenkomstig zijn gebruik. De heer DE MEIJER wenscht ook nog en kele opmerkingen te maken en daarmede vra gen te stellen. Hij heeft inlichtingen gevraagd, betreffende verschillende bestaande waterlei dingen, en naar de uitkomsten der laatste jaren. Hem is een schrijven getoond, betreffende de Zuid-Bevelandsche waterleiding, waaruit blijkt, dat deze het laatste jaar een winst heeft ge- maakt van 30.000, doch daarbij werd ook de opmerking gemaakt, dat, als deze waterleiding thans was aangelegd, in plaats van 15 jaar ge leden, de aanlegkosten 2% maal zoo duur zou den geweest zijn. Wij verkeeren dus ten op- zichte van de aanlegkosten in ongunstiger om standigheden. Wat het tarief betreft, de heer Krul heeft gezegd, dat dit hier niet duurder is dan daar, en daarin staan we dan gelijk, maar bij die waterleiding had men voor het aanlegkapitaal een voordeeliger rentestandaard, dat is een groot voordeel ten gunste dier maatschappij. Dan stelt hij de vraag, of er in Zuid-Beve land niet meer dorpen zijn dan in Zeeuwsch- Vlaanderen en de bevolking grooter is. In Zuid-Beveland moet men, is gezegd, de aanlegkosten naar de woning zelf betalen, ter wijl men het hier gratis wi! doen. Is dat juist geen nadeel? Nu moet de maatschappij dan toch die kosten dragen en daarvoor een grooter kapitaal op nemen. Wat Tholen betreft, is meegedeeld, dat vier gemeenten bezwaar hebben, om de verplichting tot aansluiting op te leggen. Is het ook juist, dat de aanlegkosten dier leiding thans blijken twee a driemaal zooveel blijken te kosten dan de primitieve opzet? Dan brengt spreker ter sprake Schouwen en Duiveland. Daar zal men toch ook wel van het algemeen nut eener waterleiding overtuigd zijn en zal men het misschien nog voordeeliger kunnen doen dan hier, maar toch hoort spre ker, dat het daar geopperde plan voor den aan leg eener waterleiding niet doorgaat. Waarom niet Wat betreft de aanhaling van het besluit van de Provinciale Staten ter aanbeveling van het plSn, dat heeft voor hem geen bijzondere waarde, aangezien het hem in een onderhcud met een lid van gedeputeerde staten gebleken is, dat dit college het in zijn gunstige meening voor dit plan niet onverdeeld eens is. En wat de aanhaling van Minister De Geer betreft, ook ministers hebben wel bewezen te kunnen falen al moet spreker toegeven, dat deze minister een goeden naam als financier bezit. Gaarne zou spreker ook worden ingelicht, welke gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen reeds een besluit genomen hebben en welke niet en wat het resultaat dier besluiten is ge weest. De heer KRUL verzoekt, alvorens tot beant- woording der vragen over te giaan, even te mogen afdwalen, zulks ook naar aanleiding van opmerkingen die omtrent het optreden van den heer Carriere, ingenieur van het waterleiding bureau, die voor spreker in verschillende raads- zittingen inlichtingen gaf, zijn gemaakt. Er wordt wel gezegd: ,,ja, nu hooren we het alle- maal van den zonnigen kant, maar we zouden het ontwerp ook wel eens van andere zijde be hooren belicht te zien." Hij wil met nadrulc beschouwen, dat men het optreden van het Rijkswaterleidingbureau niet moet beschouwen als uitsluitend gericht te ziin op het aanprijzen van waterleidingplannen. De liefde van dat bureau voor waterleidingen heeft ook zijn grenzen. Het Bureau heeft bij de tot standkoming eener waterleiding geener- lei financieel belang en de heeren zullen de mededeeling misschien wel met eenige verwon- derimg hooren, maar zij is niet minder juist, dat verschillende plannen juist niet tot uitvoe ring zijn gekomen tengevolge van de adviezen van het bureau, dat ze niet uitvoerbaar waren. De werking van het bureau is tweeleclig. Het is werkzaam om plannen voor te bereiden, maar het moet de plannen, als ze er zijn, ook toetsen aan de bestaansmogelijkheid. Spreker heeft bij den minister van Aiheid gestaan als verdediger van het plan voor Zeeuwsch-Vlaan deren, maar ook tevens als criticus en bij den Minister van Arbeid, en hij den Minister van Financien. Er is dus, met het oog op zijn vcr- antwooixlelijkheid eerder aanleiding, dat hij de zaak te zwak zou schilderen, dan te licht. Hii acht het nuttig hierop even de aandacht te vestigen, opdat men zijn inlichtingen zal be schouwen in het juiste licht, waarin ze ge geven worden. Het is juist, dat de Zukl-Bevelandsche water leiding geld heeft gekregen tegen een rente- voet van nog- geen 4 en indien de werken thans moesten worden gemaakt zouden ze ver- moedelijk 1% tot 2 maal zooveel kosten als tij- dens den aanleg en de aanlegkosten zouden dus ongeveer verdubbelen. Toch zijn de omstandigheden voor deze wa terleiding niet in dezelfde mate ongunstiger. De bouwkosten, de kosten der buizen zijn ook reeds aanmerkelijk gedaald, doch de plaats van de prise d'eau is ook van groote beteekenis, ten opzichte van de kosten. Men verkeert hier niet in het gunstige geval van Noord-Brabant, waar de streek die van water voorzien wordt rondom de prise d'eau is gelegen, doch toch veel gunstiger dan Zuid-Beveland, waar men het water uit Noord-Brabant moet aanvoeren en daarvoor 35 K.M. buis heeft moeten leggen, waarop men geen enkele aansluiting heeft. De buisleiding zal hier dus veel zuiniger zijn. Dan zijn hier in Zeeuwsch-Vlaanderen juist meer gemeenten, nl. 35, terwijl er in Zuid-Beve land maar 23 zijn en telt men hier in ver. houcling ook veel meer groote complexen waar mensehen bijeen wonen, met een grootere be volking, zooals Ter Neuzen, Hulst, Axel, IJzen- dijke enz., terwijl men hier ook industrie heeft, hetgeen in Zuid-Beveland niet het geval is, Nu de kwestie, dat de rente berekend wordt op 6 '-/o en de bouwkosten dubbel zooveel zijn. Toen het plan het vorig jaar voor het eerst werd op gemaakt, moest het bureau tot de con clusie komen, dat het zou moeten falen, indien het aantal aansluitingen niet kon worden op- gevoerd tot 60 Dat is een matig cijfer, ge- let op de uitkomsten der andere waterleidingen. Indien men hier zou moeten beginnen zooals op Zuid-Beveland met 23 91 aansluitingen, bleef het plan onuitvoerbaar, daardoor heeft die waterleiding de eerste jaren groot nadeel geleden en door het hier met verplichte aan sluiting terstond op te voeren tot 60 wordt het nadeel ondervangen van de hoogere bouw kosten en duurdere rente. Dat het waterleidingplan voor Schouwen en Duiveland nog niet tot uitvoering is gekomen, is juist een gevolg van het advies van het wa- terleidingbureau, dat er op het oogenblik nog- geen weg op gevonden is, om die waterleiding- randabel te maken. De prise d'eau zou daar ook ongunstig op een uithoek gelegen zijn, de bevolking is gering in aantal en woont zeer verspreid, zoodat er een enorm lange buislei ding zou noodig zijn, met een betrekkelijk ge ring percentage aansluitingen. Bij de bere- kemngen bleek, dat uitvoering van het plan tegen een hoogere rente dan 41/2 niet mogelijk was. Met het oog daarop, heeft de regeering aanvankelijk toegezegd, de lYz die aan de 6 's rente tekort kwam te zullen bijpassen en de vlag werd toen reeds g-eheschen, maar plotseling kwam de regeering meedeelen, dat de omstandigheden haar niet toelieten de toe- zegging gestand te doen. Nu wordt overwogen, of er misschien een ander middel is te vinden om de waterleiding op Schouwen toch rendabel te maken, doch het is uiterst moeilijk. Ook van Texel is men met een plan bij het rijkswaterleidingbureau gekomen maar het heeft gezegd: doe het niet, want het plan is niet rendabel. "Van de 35 gemeenten in Zeeuwsch-Vlaande ren hebben thans reeds tot deelneming in de waterleiding besloten Graauw, Clinge, Honte- nisse, Hemgstdijk, Boschkapelle, Hulst, Koe- wacht, Overslag, Zuiiddorpe, Axel,Philippine, Bderviiet, IJzendijke, Waterlandkerkje, Oost- burg en Sluis. Er is nog geen beslissing genomen te Osse- nisse, Stoppeklijk, Zaajnslag, Westdorpe, Sas van Gent, Hoek, Breskens, Schoondijke, Groede, Zuidzande en Cadsand. De VOORZITTER: En er is van 6 gemeen ten, met te samen 7900 inwoners bericht inge- komen, dat ze niet wenschen mee te doen, waartegenover 16 gemeenten staan met 40.000 inwoners, die zich wel voor deelneming hebben uitgesproken, en indien Ter Neuzen zich daarbij aansluit, meent spreker, dat dit op de tot standkoming van dit plan en ook op de verder door andere gemeenten te nemen besluiten wel van invloed is. Vijf gemeenten hebben te ken- nen gegeven heelemaal geen voorlichting over deze zaak te willen ontvangen. De gemeenten die zich tot hiertoe tegen deelneming uitspra- ken, zullen voor de totstandkoming van het plan al zeer weinig storing brengen, aange zien dit tot uitloopers voor het huizennet aan leiding zou geven. Het heeft alleen wijziging van het plan tengevolge; in die gemeenten be- hoeven geen buizen te worden gelegd en de buizen in de aangrenzende gemeenten, die het water daarheen zouden hebben moeten voeren, kunnen van geringer middellijn en dus goed- kooper worden gelegd. Voor de gemeenten die thans niet aansluiten en dat dan later wel wen schen te doen, ontstaat het bezwaar, dat ze dan later ook de kosten van de dan te leggen wij- dere buizen ook moeten betalen. Dan zal men zich wellicht wel afvragen: waarom vroeger ook niet om goede voorlichting verzocht? De heer DE MEIJER merkt op, dat hij nog geen antwoord heeft ontvangen op zijn vraag betreffende de overschrijding der primitieve raming voor de Thoolsche waterleiding. De heer KRUL wil die vraag gaarne beant- woorden; het doet hem zelfs genoegen, dat ze gesteld is. Hetgeen daaromtrent gezegd wornt is waar en het is niet waar. Dat zit zoo: In 1913 werd voor deze waterleiding een plan gemaakt waarbij de kosten warden geraamd op een half millioen. Dat was het primitieve plan. Maar dat primitieve plan is feitelijk van de baan, omdat de oorlog ontstond en de prijzen toen zoodanig stegen, dat de kosten wel ander- half millioen zouden zijn geworden. Het was toen ook het waterleidingbureau dat inzag, dat het plan bij zulke kosten niet rendaPel te maken was. Er is toen in overweging gegeven met de uitvoering van het plan te wachten tot de ma- terialenprijzen mogelijk gedaald zouden zijn en men kon zeggen dat uitvoering ten koste van 1 millioen mogelijk was. De Minister heeft toen ook gezegd, dat hij zijn toestemming zou geven, indien men de waterleiding voor 1 mil lioen kon maken. Op het tijdstip dat tot uit voering besloten is, kan dus niet meer gespio- ken worden van de eerste raming van f 500.000 doch was de begrooting 1 millioen en spreker kan wel zeggen, dat de aanlegkosten beneden dat bedrag gebleven zijn. De heer DE MEIJER, opmerkende, dat de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen 70.000 in woners telt, en vemomen hebbende, dat er ge meenten met in totaal 40.000 inwoners tot toe- treding besloten hebben, vraagt, wat het mini mum is van het deel der bevolking, dat moet toetreden om tot uitvoering van het plan te kunnen overgaan. De VOORZITTER acht dat niet gemakkelijk te zeggen. Behoudens St. Jansteen, dat niet mee doet, doch waar men toch de buizen door of langs moet leggen, omdat daar de water- winplaats is, zijn de andere plaatsen die zich onthouden nog niet van invloed op de tot stand koming van het plan, om daardoor zooals hij reeds zeide 'n deel van het geprojecteerde net eenvoudig kan worden weggelaten. Toen het comite echter de berichten van de 13 eerste gemeenten die aangesloten binnen had, kon ge zegd worden, dat de tot standkoming in begin- sel verzekerd kon worden geacht. Het spreekt van zelf, dat in dit stadium toetreding van Ter Neuzen en van Sas van Gent, van groote beteekenis is. Hoek zal, meent hij, ook wel komen. Het aantal gemeenten dat niet mee- Een flacon Foster's Maagpillen bevat een maand gezondheid voor een familie. Zij zijn een uitstekend laxeermiddei, en beteren inaag- pijn, galzucht, het zuur, slechte spijsvertering, een beslagen tong, schele hoofdpijn, en ver- stopping. Foster's Maagpillen dienen in eik huis aanwezig te zijn. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0,65; te Ter Neuzen bij de firma A. van OverbeekeLeunis. 9 doet is thans 6; laat dat stijgen tot 10. dan zal dit de rentabiliteit der waterleiding naar het hem voorkomt weinig schaden, het is van som- mige zelfs de vraag, of het tegendeel niet eer der het geval zou zijn. De heer DE MEIJER erkent, dat dit mis schien een lastige vraag is, maar hecht daar aan toch. Hoe denkt de voorzitter over Sas van Gent? De VOORZITTER merkt op, dat hij zich in openbare vergadering daaromtrent moeilijk in bijzonderheden kan uitspreken, doch zijn per- soonlijke verwachting is wel, dat Sas van Gent zal aansluiten. Hij wijst er voorts nog op, dat het eerste plan van het comite een raming aangaf die een millioen hooger was dan de tegenwoordige, maar toch kon men er volgens de vroegere methode niet komen. Toen is de vraag gesteld: moeten we het plan laten rusten of er mede doorgaan, maar dan in het laatste geval met verplichte aansluiting. Er werd besloten door te gaan, maar het comite was overtuigd, dat het dan den mensehen ook mogelijk moet ge maakt worden de kosten te betalen, en dat de beter gesitueerden ook iets meer zouden kun nen betalen. Er werd ook overwogen, dat zich de omstandigheid kan voordoen, dat een huur- der wel aansluiting wenscht, doch de verhuur- der de kosten van aansluiting niet wil dragen. Daar het plan nu aanmerkelijk goedkooper kwam, heeft men gemeend zulke kwesties n ondervangen, door het water gratis in iedere woning te brengen waar men het hebben wil. Daarvoor is 4 ton geraamd doch die uitgaven zijn in het belang der waterleiding zoowel als van de mensehen voor wie de aanleg noodig is. Een andere vnaag die naar voren gekomen is door een opmerking van den heer De Rid- der, de rioleering der gemeente, is niet nieuw. De wijze waarop ten behoeve van het lage ge- deelte de kom een goede waterafvoer kan wor den verkregen, houdt reeds geruimen tijd het gemeentebestuur bezig. Daar moet thans toch reeds een oplossing voor gevonden worden en spreker hoopt, dat de raad die ook vinden zal. Voor het hooge gedeelte der kom wordt vol doende in de afwatering voorzien door de uit- loozing in het kanaal en in de haven. Men zal misschien zeggen, dat men toch de kans be- loopt, dat de rioleeringswerken van iets groo- teren omvang zullen moeten zijn en wel iets duurder zullen worden. Hij kan dit thans niet beoordeelen, maar meent, dat dit toch geen bezwaar behoeft te zijn om niet toe te treden tot de vennootschap voor het aanleggen en ex- ploiteeren eener waterleiding in Zeeuwsch- Vlaanderen. De heer SCHEELE kan niet anders dan ver- klaren, dat de toelichtingen en verklaringen van den heer Krul dit vraagstuk voor hem in verschillend opzicht verhelderd hebben. Hij meent eel iter, dat men nu niet moet gaan zeg gen, dat de dwang niets zal beteekenen, daar men anders maar op 25 aansluitingen re- kende, doch er thans 60 denkt te verkrijgen. Men zal gaan werven, niet door de politie met sabel en geweer, maar er zal toch op ellcen burger een zachten drang worden uitgeoefend, door er op te wijzen, dat men ten slotte toch moet aansluiten. Hij acht er dan ook reeds een groot stuk propaganda in gelegen, dat men begint met de woningen gratis aan te sluiten, daar men op die wijze de mensehen gemakke lijk meent te kunnen vangen. Hij komt ook nog eens terug op de Provin cial Staten, waarin een lid, al bedoelde hij het misschien niet zoo kwaad toch als zijn oordeei uitsprak, dat er in onze streek ten behoeve der waterleiding gemeenteraden omgepraat wer den. Wat de mensehen van St. Maartensdijk be treft, die om invoering van verplichte aanslui ting verzoeken, die doen dit toch maar alleen, omdat zij zeggen: als alle ingezetenen tot aan sluiting verplicht worden, wordt het voor ons goedkooper. Spreker verklaart alleen uit het oogpunt van den dwang die men bij het aanleggen der wa terleiding de ingezetenen wil opleggen daar- tegen gekant te blijven. En wat dan nog die reddingsplank betreft van den zieken sehipper en de verontreiniging van het kanaalwater, waaraan (lit zaakje is opgehangen, hij vermeent, dat het comite zich in dat opzicht best van tusschenkomst kan ont houden en dat de gemeenten zelf wel de wegen kunnen bewandelen om zoo iets te voorkumen. De heer DE JAGER merkt op, dat nog niet geantwoord is op zijn vraag, of het voor dit plan geen nadeel zou zijn, als onze zuidelijke buren ter plaatse aan de andere zijde der grens ook een waterleiding zouden maken. Het komt hem voor, dat dit toch wel van beteekenis is, daar de heer Krul in den aanvang zijner mededeelingen gezegd heeft, dat in het terrein voor niet meer dan 300.000 mensehen voldoende water zou te winnen zijn. Dan is er natuurlijk niet genoeg als ook de Belgen water aan den bodem gaan onttrekken. (Wordt vervolgd). (Wettelijke Tjjd). ft ft It

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 3