BURGERLIJKEN STAND. DROOG AMER1KA HEEFT MEER KURKEN NOODIG DAN HET NATTE. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. DE OORSPRONQ DeR JUMPER. Het Engelsche woord jumper dateert reeds uit 1605, leZen we in de „Manufact" Men verkortte het toen tot jump en duidde daar een tot de heupen reikend jakj.e of korten ruimen mantel mee aan. Het was een kleedingstuk van grove zakkenstof en het werd door mannen gedeagen bij het \«riichten van zwaren arbeid. Het behoor- de destijds o.a, tot de garderobe van de schippiers e.d, Deelnemers aan een pool expiditie berichtten, dat zij eskimo's ge- aen hadden in jumps zander eenig model. In de 18e eeuw begonnen ook andere menschen de jump te dragen en maakte al gauw de vrouw er zich meester van; zij gebruikte het echter uitsluitend afs huis- kteeding, denk b.v, aan het jak der vrouw- tjes van Vermeer! Een eeuw later nam de Engefsche admi- ralitejt het woord jumps over, verbeterde het tot jumper en gaf dezen naam aan ee.n kleedingstuk, dat door de tusschendek- bemanning zeer graag gedeagen werd. En nu weer een eiuw later dragen de dames het allemaal. EEN UNIVERSEEL GASMASKER. Ten einde aan het verlangen van de che- mische, metallurgische en andere indu stries n naar een goed gasmasker te vol- doen, heeft het Amerikaansche Bureau of Mines een nieuw universeel gasmasker ge- construeerd, waarin wel alle nieuwste snuf- jes op het gebied van absorptie van gassen zijn samengebrac'ht. Men maakt daarin gebruik van silica-gel, het bekende colloidale adsorhens, dat hier dienen moet om ammoniak en organische stoffen, die aan, de actie've kool, op den bodem van het masker mochten ontsnappen, te binden, terwijl het tevens de laatste spo- ren waterdamp, die het hopkaliet zouden bederven, uit het gasmengsel moet verwijde- ren, en 2 gr. van hopcaliet, een mengsel van 60 bruinsteen en 40 koperoxyde, dat op bijzondere wijze wordt bereid en hetwelk kooloxyde gemakkelijk tot koolzuur kan ox- dyeeren. Verder is het masker noig met wat- ten, actieve kool, calciumdiloride en puim- steen, gedrenkt met natronloog, gevuld. In industrieen, waarin werklieden (of debrand- weer) aan een mengsel van gassen zijn blootgesteld, zal dit masker goede diensten kunnen bewijzen. Pnoeven hebben naar wij in het „Chem. Weekbl." lezen, uitgemaakt, dat na een ge bruik van zes uren het igevaar bestaat, dat kooloxyde ongeabsorbeerd doorgaat, zoodat dit den levensduur van het masker bepaalt. Ook tegen methaan geeft het geen bescher- ming. In het algemeen mogen de giftige gassen een concentratie van 1 a 2 niet te boven gaan. Voor de brandweer is een liohter masker met dezelfde vulhng maar van korteren levensduur gefabriceerd. EEN NIEUWE FILTER. Door Dr. Hele Shaw is volgens „Che- mistry and Industry" een nieuw filter gecon- strueerd, dat volgens proefnemingen voor bepaalde doeleinden goed schijnt te voldoen. Het filter bestaat uit eenige duizenden bladen papier of geweven stof, die ondoor- dringbaar voor de te filtreeren vloeistof moet zijn. Elk blad is van een aantal gaatjes voorzien, die bij het persen van de bladen tusschen twee houders of eenvoudige-pla- ten juist op elkaar komen te liggen. De eindplaten zijn van kanalen voorzien voor het intreden van de te filtreeren vloeistof en het afloopen van het filtraat. Doordat de wanden van het papier of weefsel ruw zijn, vindt de filtratie plaats bij de gaatjes tus schen twee opeenvolgende bladen. llet moet zoo mogelijk zijn het allerfijnste materiaal te filtreeren, terwijl door het laten stroomcn van een waschvloeistof in elke richting het filter weer is te reinigen. Vooral voor het ontkleuren van vloeistoffen moet het zeer goede diensten kunnen bewijzen. Of het filter in de chemische industrie bruikbaar en houdbaar zal zijn. moet nog worden na- gegaan. (Chem. Weekbl.) EEN VREESELIJK AUTO-ONGELUK IN ZWIT5ERLAND. De Chicago Tribune maakt melding van een tragisch ongeval, dat den 28 Juli in Zwitserland, in het kant,on Bern, heeft plaats gevonden. De drie gezustcrs Robins waren op e n autotocht van Chateau d'Oeux naar Bern, langs de rivier de Simme, toen plotseling in de buurt van Wejssenburg de auto door het breken van de stuurstjang, te water reed. Een der drie gezustei-s werd een halve mijl \er door den stroom medegesleurd en kwam jammerlijk om het leven. Haar lijk werd later teruggevonden. De beide andc- ren werden door een boor, die op het land fangs de rivier aan het ploegen was. gered, terwijl de chauffeur, die ook een he 1 eind stroomafwaarts werd gevoerd, zichzelf wist te redden. De twee overlevende zusters waren door den schrik dusdanig aangegrepen, dat zij, na haar opneming in het ziekenhuis te Erlenbach, geen woord kondcn uitbren- £B.i en zelfs haar eigen namen niet kon- den noemen. De autoriteiten hebben de identiteit der drie dames echter kunnen vaststellen met behulp van de paspoorten, die zij bij zich droegen. EEN DUUR THEE-UURTJE. Onder hoogst eigenaardige omstandig- heden is dezer dagen een juweelendielstal gepleegd in het kwartier de fa Mu tte te Parijs. De gravin Doris de Arda Kemp, 20 jaar, van Amerikaansche origine, wonende Quai de Passy 28, had in de danszaal van een groot "hotel aan de Champs Elysees kennis gemaakt met een tweetal gentlemen die zich voorstelden als baron de Lideux en diens secretaris. Bijzonder gecharmetrd door de inderdaad groote bemjnnelijkheid en keurige manieren van deze beide heeren, inviteerde de gravin ze enkele dagen te haren huize op de thee. Zij namen deze uit- noodiging volgaarne aan. Maandag jl nu brachten zij het beloofde bezoek. Een aan- genaam gesprek volgde, een van de hee ren speelde wat piano, terwijl de gravin, die slechts een paar bedienden heeft, zelf de thee schonk. Plotseling, na eeri lcopje gedronken te hebben werd zij onwel, ging een oogehblik op de divan zitten, en viel daar in slaap. Eerst den volgenden ochtend tegen 5 uur werd zij wakker, met razen de hoofdpijn. Nauwelijks herinnerde zij zich wat er gebeuriS was. Als bij ingeving te >af zij zich naar haar boudoir en be- n.erkte daar dat Jrie juweelen sieraden tor waarde. van honderd duizend francs ver- dwenen waren. Onmiddellijk kleedde zij zich en ging naar het naastbijzijnde politie- bureau, waar zij aangifte deed van de ver- missing, en tevens een nauwkcurig signa- lement gaf van de beide personen, die bij haar op bezoek waren geweest. Do politic nam den kop in beslag, waaruit de gravin haar the,- gedronken had en is op zoek gegaan naar den „baron" en zijn ..secre taris", dje beiden spoorloos verdwenen zijn. PEPERDURE VORSTELlJKE SNUIFDOOZEN. Tvve - gouden snuifdoozen in Louis XV- stijl, de eene een geschcnk van de Russi: sche keizerin, en de ander een geschen'k van de keizerin-weduwe Alexandra Feo- rodowna aan haar vader, den hertog van Mecklenburg, werden Zaterdag bij Chris tie te Louden verkocht voor 1450 gui neas per stuk. Een Zekere Fournes uit Pa rijs kocht de eene en een zekere Philips de andere. Deze snuiidoozen behoorden tot een col- lectie van 42 geschenken van het Russi- sche keizershuis aan den vader van den hertog en de totlaal opbrengst bedroeg tienduizend pond sterling, dus 120.000 gul den. TRAGISCH BADONGELUK. Te Bognor (Engeland) heeft zich een tra gisch badongeluk voorgedaan. Zekere kapitein Craig wandelde met zijn moeder langs de zee, toen er noodgeschrei weetklonk. Een zwemmende jongedimc verkeerde in levensgevaar. „Red het meisje", riep zijn moeder hem to«, tioch kapitein Craig had zich reeds in het water geworpen om naar de onge- lukkige toe te zwemmen. Enkele minuten later zag zijn moeder hoe beiden in levensgevaar schenen te ver- keeren. Een der strandwachters begaf zich gekleed te water en wistj het tweetal te bereiken. Hij bracht het meisje behouden op het droge, maar toen hij terugkeerde om den kapitein te redden, was deze ver dwenen. Na herhaald duiken werd de ka pitein eindelijk uit zcven voet diep water opgehaald. Hij had een uur in het water gelegen. Onmiddellijk poogde men de le- vensgeesten weder op te wekken. Maar na meer dan twee uren toepassen van kur.st- matige ademhaling moest men die pogin- gen opgeven. Hoewel men algemeen zou vermoedem, dat het drooge Amerika thans minder kur- ken noodig heeft dan voorheen, is dit niet het geval. Voordat het „18de amendement" werd aangenomen, betrokken de V. S, on- geveer 11 pet. van de kurkproductie in Algiers; thans hebben zij er 66 pet. van noodig. Hoewel officieef omtrent deze grootere vraag gfeen opheldering wordt geg'even, is de algemeene theorie, dat in den tijd, toen nog slerkedrank in Amerika geimpor- (eerd werd, het kurken der flesschen groo- tendeels in het buitenland geschiedde, ter wijl thans dat kurken in de Amerikaansche keu'kens en kelders gedaan wordt. GELIJKE RECHTEN, GEL1JKK PLICHTEN. Een rechter in den Ainerikaanschen staat Michigan heeft dezer dagen uitgemaakt, dat een vrouw, die toelaat, dat haar man sterken drank stookt in den kelder van het huis, even strafbaar is als haar echt- genoote. De vrouw wil gcfijke rechten heb ben als de man, zeide de rechter. Goed, Maar dan moeten zij ook gelijke plichten hebben en m.i, Zal het een man niet mo gelijk zijn, sterken drank in den kelder van zijn huis te stoken, als de vrouw er geen toestemming toe geeft. VERGIFTEN IN TABAKSROOK. De geleerden zijn het nog altijd niet eens over de vergiftigde stoffen en de hoeveelhcden daarvan die bij het rooken van sigaren en sigaretten in' het lichaam van den rooker komen. Vandaar dat er fetaens weer onderzoekingen worden in- gestild naar die vergiften en hoeveelhcden, Baumberger heeft de resultaten van zijn desbetreffende onderzoekingen het licht dc-en zien. Tabaksrook bevat volgens hem 7.2 tot 25 deelen koolmonoxyde in 10.000 deelen fucht, een concentratie, die in staat is ernstige verschijnselen teweeg te bren- gen wanneer zij gedurende em uur wordt ingeademd. Onverdunde tabaksrook wordt echter niet zonder tusschenpooze-n gedurende langen tijd ingeademd, want ook de hartstoch- telijkste rooker haalt een zeker aantal malen adem tusschen twee „trekjes". Toch kan bij een rooker, die 5 trekjes per minuut doet na verloop van een uur reeds 22 percent van zijn bloedkleurstof door koolmonoxyde vergiftjgd en aan de ademhaling onttrokken zijn, een concen tratie, die voldoende is om hoofdpijn en andere bezwaren teweeg te brengen. Ge- lukkig brengen slechts zeer wejnig zware rookers het zoover. Vei'moedelijk is 10 percent verzadiging van de bloedkleurstof met koolmonoxyde dichter bij het maxi mum dat gewoonlijk bij het rooken bereikt wordt, en dit percentage geeft gewoonlijk geen aanleiding tot bezwaren. Beihalve koolmonoxyde bevat de tabaks rook als werkzame bestanddeefen ook py ridine en nicotine. Vroeger hrchttie men meer waarde aan de eerste subf, tegen- woordig aan de laatste. Baumberger vond in cigaret-rook 14 tot 33 percent terug van de lljcotine, die in de tabak waarmede de cigaret gevuld was, aanwezig was. Daar cigaretten ongeveer 1 gram wegien en on- geveer 80 pet. van de tabak opgerookt' wordt, zoo gaat er ongeveer 5 milligram nicotine in den rook over. Daarvan komt 67 percent in het lichaam van den rooker terr-cht als hij den rook alleen in den mond ophaalt, maar 88 pet. wanneer hij den rook "tot in de longen inhafeert. Hoe ,veel daarvan in het bloed terecht komt, hangt nog af van de hoeveelhcden, die met het speeksel verloren gaan en de speekselafscheiding van den beginnding is dan ook in zijn voordeel, omdat 3 tot 5 milligram nicotine in water oplost, in een uur tijds ingenomcn, bij menschen die niet gewoon zijn te rooken, aanleiding kan ge- ven tot verschijnselen van acute nicotim- vergiftiging, terwijl rookers uit gewoonte tweemaal zoo veel kunnen vcrdragen. Verder kan men berekenen, dat een niet geventileerde kamer van ongeveer 30 ku- bieke meter, waarin tien menschen gedu rende een uur de oene sigai-et na de andere rooken, ongeveer twee deelen koolmonoxy de zou bevatten en genoeg nicotine om iemand die de lucht inademde 2.5 milli- gram nicotine te doen binnenkrijgen. Dit schijnt niet veel, vooral voor menschen die gewoon Zijn te rooken, maar het is toch gienoeg om bij niet-rookers hoofd pijn en andere onaangename verschijnselen eweeg te brenjgen. Eien zoodanige hoofd pijn moet toegeschreven worden aan de verhooging van den hersendruk, teweeg gebracht door het nicotinegehalte eener zijds en het verminderd zuurfctofgehalito anderzijds. De rooker van i>en zware cigaret kan zoodoende 36 milligram nicotine binnen krijgen bij ..inhaleeren" en 27.5 bij gewoon rooken. Dergelijke hoeveelheden bren gen ook bij rookers uit gewoonte ziekelij- ke verschijnselen teweeg (de doodelijke hoeveelheid nicotine is gelukkig veel groo- ter, ongeveer 500 milligram). Cigarettenrook bevat veel minder nico tine dan tabaksrook van sigaren en pijpta- bak (ongeveer de helft). Toch zijn cigaret ten gevaarlijker, omdat ze veef snell r op gerookt worden. Bij de langzame verbran- ding der sigaren vomit zich onder de plaats waar de verbranding plaats heeft, een zone, die vochtig is, omdat daar het water en tegelijkertijd enkele vluchtige stoffen als nicotine condenseeren. Bij het rooken passeeren nu de warme gassen die vochtige zone en verdampen de vluchtige producten in die zone, waaronder die nico tine. Daarom, hoe kleiner die vochtige zone en hoe sneller en vollediger de ver branding, des te kleiner is de kans, dat de rook vergiftigc vluchtige producten be vat als niootine. Daarom produce'ren cigaretten en dun- ne sigaren een rook die naar verhouding veel minder nicotine bevat dan een dikke sigaar en vele rookers weten dan ook bij ondervinding, dat een „vette" sigaar veel meer effect heeft dan een „magere" si gaar of cigaiet. De onaangename gewaar- wordingen, die iemand, die niet gewend is te rooken, opdoet wanneer hij een sigaar, die uitgegaan is, weer aansteekt^ kunnen op dezelfde wijze verkfaard wonden. BOSCHKAPELLE. Huwelijts-aangiften. 4 Juli. Jan de Kuijter ^van Zaamslag), oud 24 j., jm. en Rosalia Dhaene, oud 22 j., jd. 6.lnli. Ludovicus de Block (van Rotterdam), oud 33 j., jm. en Maria Apolonia Francisca Marcus, oud 27 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 25 Juli. Ludovicus de Block ^van Rotterdam j, oud 33 j., jm. en Maria Apo lonia Francisca Marcus, oud 27 j..jd. 27 Juli. Jan de Ruijter (van Zaamslag), oud 24 j jm. en Rosalia Dhaene oud 22 j., jd. Geboorten. 7 Juli. Maria Cornelia Johanna, d. van Petrus Augustinus de Maat en van Rosalie Dob- belaar. 12 Juli. Agnes Mathilda, d. van Constan- tinus Lambert en van Octavia Florentina Fermont. 23 Juli. Petrus, v.. van Petrus Remorie en van Rosalia de Schepper. 31 Juli. Elisa Louisa, d. van Josephus van den Berghe en van Augusta Mathilda Sponselee. Overlijden. 19 Juli. Maria Leonie de Stombes, oud 56 j., d. van Paulus en van Apolonia van Dam (beiden overleden). GRAAUW. Huwelijks-aangiften. 6 Juli. Petrus Albertns Peeters, oud 22 j., jm. en Anna Maria de Wit, oud 21 j-,jd. 13 Juli. Alphons de Maaijer, oud 24 j., jm. en Philomena Maria Bernaerd, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 20 Juli. Petrus Albertus Peeters, oud 22 j., jm. en Anna Maria de Wit, oud 21 j., jd. 27 Juni. Alphons de Maaijer, oud 24 j., jm. en Philomena Maria Bernaerd, oud 23 j., jd. Geboorten 6 Juli. Louis Francies, z. vail Al- phonsus Jacobus van Damme en van Leonie Irma Marie Steijaert. 31 Juli. Maria Adriana, d. van Walterus Johannes van, Schijndel en van Maria Mag- dalena Broeckaert, (woonplaats Raatnsdonk.) HOEK. Huwelijks-aangiften. 5 Juli. Abraham van Doe- zelaar. oud 21 j., jm. en Aaltje Cornelia Rinkbout, oud 19 j jd. 12 Juli. Elias Franciscus de Bel, oud 21 j., jm. en Geertruida Willemina de Fouw, oud 21 j.. jd. Huwelijks-voltrekking. 19 Juli. Abraham van Doezelaar, oud 21 j., jm. en Aaltje Cornelia Rink- hout, oud 19 j., jd, 26 Juli. Elias Franciscus de Bel, oud 21 j.,jm. en Geertruida Willemina de Fouw, oud 21 j., jd. Geboorten. 1 Juli. Louis, z. van Jan Buijze en van Maria Deij. 2 Juli. Aaltje, d. van Marinus Machielsen en van Adriana de Meester. 6 Juli. Mina, d. van Jacobus Frangois Kense en van Adriana Wilhelmina de Vos. 11 Juli. Janneke Helena, d. van Marinus Meertens en van Adriana Catharina Vinke. 13 Juli. Johannes Frangois, z. van Willern Daniel Dekker en van Pieternella Geertrui de Ruijter. 18 Juli. Anna'Cornelia, d. van Adriaan Jan Michiel- sen en van Janna Vinke. 24 Juli. Maria Adriana, d. van Cornelis Reinier van t Hoff en van Maria Pieternella Magdalena Bakker. Overlijden. 12 Juli. Joos van Tatenhove, oud 35 j., echtg. van Janna Hamelink. KOEWACHT. Huwelijks-aangiften. 12 Juli. Victor Leonard August Ysebaert, oud 26 j., jm. en Delphina Maria Leonie Suij, oud 40 j., wed. van Leo Josephus Cer- pentier. 13 Juli. Petrus Vandamme, oud 37 j., jm. en Helena de Coninck, oud 23j.,jd. 14 Juli. Adri- anus Dorsman, oud 28 j., jm. en Anna Maria Siemes, oud 32 j., jd. 21 Juli. Joseph Raes, oud 31 j., jm. er, Bertha Leonie de Schepper, oud 20 j.,jd. 23 Juli. Ludovicus de Schrijver, oud 40 j., wedn. en Helena Rombaut, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Juli. Emilius Rene- dictus Haijninck, oud 28 j., jm. en Josephina Maria Baeijaert, oud 22 j., jd. 11 Juli. Augustinus Desi- derius Ferket, van Clinge, oud 49 j., wedn van Pau lina Francisca Volleman en Alina Maria van de Vijver, oud 44 j jd. 30 Juli. 30 Juli. Petrus Vandamme, oud 37 j., jm. en Helena de Coninck, oud 24 j., jd. 31 Juli. Victor Leonard August IJsebaert, oud 26j., jm. en Delphina Maria Leonia Suij, oud 40 j,, wed. Geboorten. 4 Juli. Juliana Maria, d. van Adolf Saman en van Martha de Schrijver. 6 Juli. Irene Margaretha Joseph, d. van Cyrillus Emilius van Nieu- lande en van Sidonie Marie van Damme. 9 Juli. Alphons z. van Hubertus Wezepoel en van Augusta Maria van Waesberghe. Maria Amelie, d. van Engel- bertus de Bruijne en van Leonia Ingels. 19 Juli. Maurice Joannes, z. van Joseph van Hove en van Irira Maria Aerens. 20 Juli. Francois, z. van Gus- taves van Regenmortel en van Virginia EulaliaVer- eeken. 26 Juli. Andre Leonie, z. v^an Emerie Eula- lie Wijnacker en van Huberta Maria Suij. 30 Juli. Emile Bernardus, z. van Eduardus Bernardus de Rechter en van Emma Rosalia Hesters. Overlijden. 19 Juli. August Josephine Martens, oud 6 m., z. van Camillus en van Romanie El e- geert. 23 Juli. Franciscus de Maeijer, oud 74 j., wedn. van Antonia de Bruijne. ST. JANSTEEN. Huwelijks-aangiften. 20 Juli. Honore Roels, oud 22 j., jm. en Margaretha Ongena, oud 20 j., jd. Geboorten. 7 Juli. Georges Leonardus, z. van Cyrillus Ludovicus de Dauw, en van Blondina Maria Vernimmen. 11 Juli. Paulina Catharina, d. van Eduard Bertrand van Jole en van Euphina Josephina van Dommelen. 18 Juli. Franciscus Bernardus, z. van Camillus de Jonghe en van Leonia de Block. 19 Juli. Charles Louis Marie, z. van Cyrile Antonius van der Ha en van Maria Ludovica de Cock. 20 Juli. Petrus Eduardus, z. van Gustavus Ludovicus Boeck- ling en van Amelia van de Velde. 23Juli. Cyrillus Franciscus, z. van Emile Johannes Herwegh en van Maria Leontina de Smet. 25 Juli Camillus, z. van Petrus Franciscus Ferket en van Anna Maria Rosalia de Maaijer. 30 Juli. George, z. van Adolphina Maria Vonck. Overlijden. 4 Juli. Constantia Lievens, oud 65j., echtg. van Dominicus van Avermaete. 8 Juli. Eduardus Colman, oud 78 j., echtg. van Theresia van Goethem. 12 Juli. Maria Victoria Vnrplancke, oud 42 j., d. van Leonardus en van Antonia Mathilde Buijsse. 20 Juli. Jacobus Augustinus d'Hert, oud 19 j.. echtg. van Maria Clementina van de Velde. 27 Juli. Een als levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht, van Cornelis Angelas Wee- maes en van Bertha Maria de Block. WESTDORPE. Huwelijks-voltrekkingen. 17 Juli. Johannes Ub- bink, oud 31 j jm. en Helena Sophia Regina Pruden- tia de Jonghe, oud 28 j jd. lieboorten. 5 Juli. Lijda Augusta, d. van Hen- drikus Selis en van Valentina de Clercq. 7 Juli. Achillus Alouisios, z. van Franciscus Levinus Jans- sens en van Emelie Adam. 9 Juli. Roger Polydor Alice, z. van Petrus Emile Spuesens en van Lima Pharailda Maria de Smet. 11 Juli. Lucien Desire, z. van Leon Mussche en van Augusta Maria Acke. 16 Juli. Georgette Marie, d. van Ernest Versluijs en van Martha Rosseel. 19 Juli. Alfred, z. van Petrus de Splenter en van Paulina Maria Pieters. 30 Juli. Erna Maria Christina, d. van Augustinus de Tos en van Alice Celestina Notschaele. Overlijden. 12 Juli. Joos van Tatenhove (van Hoek), oud 35 j., echtg. van Janna Hamelink. Vergadering van Maandag 30 Juli 1923. des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge- meesiter. Tegenwooixlig de leden: J. J. de Jager, D. Sdheele, P. van Cadsand, R. G. E. Nolson, G. de Bidder, F. B. G. de Meijer, H. J. Colsen, N. A. Hamelink, L. J. van Driel en A. J. Harte; later ook de heeren L. J. Geelhoedt en L. T. van Hasselt. Afwezig de heer H. J. van den Ouden. De VOORZITTER opent de vergadering en deelt mede, dat de heer Geelhoedt heeft bericht waarschijnlijk in den loop der zitting ter verga dering te zuilen komen. Hij stelt aan de orde: 1. Notulen. De notulen der vergadering van 28 Juni 11. worden met algemeene stemmen onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Het jaarverslag der Arbeidsbeurs te Ter Neuzen, over 1922 blijkt, dat geen algemeene vergaderingen werden gehouden. De tegenwoordige inrichting van het gebouw waar de dienst is ondergebracht is ondoelmatig. Een afzonderlijk lokaal voor den directeur is, met het oog op vaak voorkomende vertrouwe- lijke gesprekken, dringend noodzakelijk. Alle werkloozen worden dagelijks meermalen aan de Arbeidsbeurs gecontroleerd. Verschillende werkgevers maken hoewel er eenige derbetering valt waar te nemen nog steeds geen gebruik van de Arbeidsbeurs. Zij echter die met de officieele bemiddeling kennis maakten, vinden die instelling zeer nut- tig, en komen dan met het oog op bet gemak regelmatig terug om van de bemiddeling der beurs gebruik te maken. Verschillende werkgevers willen de beurs alleen getoruiken voor „Boeman". Voor het betrekken van arbeiders gaan ze de beurs voorbij, en zorgen hun respectieve onder- bazen voor de benoodigde arbeidskrachten. Dat is dan ook de oorzaak, dat in den regel dezelfde arbeiders aan den arbeid zijn. De persoonlijke voorkeur van den onderbaas domineert. Dat zij steeds de beste arbeiders uitzoeken, omdat zij die het best kennen, is niet juist. Wanneer men zooals ondergeteekende de verschillende werk- zaamheden in het havenbedrijf in oogenschouw neemt, weet men wel beter. Is er echter iets niet in den haak; b.v., dat een workman niet voor een paar uur (in tijd van nood) vlug genoeg inspringt, of omdat hij tegen een later tijdstip voor geruimer tijd werk kan bekomen; dan is „Leiden in last". Het detectievebureau (als zoodanig wordt de ar beidsbeurs door verschillende werkgevers he- schouwt), wordt opgebeld, en „Sherlock Hol mes" moet er op uit. De zondaars moeten wor den oipgezocht, en liefst zoo zwaar mogelijk gestraft. Aan deze verkeerde toestand kan alleen een einde worden gemaakt, als de vakvereenigin- gen tot eenstemmigheid waren te brengen, en de werklieden in volgorde der lijst (mits voor hen te verrichten werk bekwaam) werden te werk gesteld. En als daamaast de werkgevers opdracht gaven aan hunne onderbazen, alleen met de directie der beurs te onderhandelen. Een systeem dat ook in andere havenplaatsen toepassing vindt. Weer anderen vinden de Arbeidsbeurs over- bodig. Zij meenen, dat de meeste Arbeidsbeur- zen reeds zijn opgcdoekt Om zulke werkgevers, die blijkbaar totaal niet op de hoogte zijn van wat er door de Arbeidsbeurzeri gepresteerd wordt, tot afnemers te bekeeren, zal niet best gaan. En toch En de deses- pereert niet! De bemiddeling naar het buitenland, in hoofdzaak landarbeiders naar Frankrijk vlotte best. Ongeveer 175 werden door tusschen- komst der Arbeidsbeurs geplaatst. Alhoewel er door de gevoerde actie eenige verbetering viel te bespeuren omtrent bet plaatsen van Nederlandsche arbeiders in de suikerfabrieken, is het percentage buitenlan- ders nog overwegend sterk. Voorshands zie ik daar nog niet veel verbe tering in, tenzij de gemeentebesturen uit de om- geving, met het oog op de werkloosheid, en werkverruiming, bij de fabrikanten er op aan te dringen (verzoeken), om arbeiders uit de om- liggende Nederlandsche gemeenten in hun werk te ncmen. Bij een ingeSteld onderzoek toch is geble! dat de Nederlandsche arbeiders in doorsnee, de ouitenlander mag een weinigje meer leidszaam zijn, de beste arbeiders zijn. Van officieele zijde mocht tenminste de Directeur meermalen te- vredenheidsbetuigingen ontvangen. Het bestuur is even wel van oordeel, dat verschillende venbeteringen moeten worden in- gervoerd, zal de emigratie van arbedders naar Frankrijk een beteekenende ontlasting worden van de vele werkloozen in ons land. Door de gemeentelijke autoriteiten wordt ge- i-egeld van de Arbeidsbeurs gebruik gemaakt. Het kon wellicht zijn nut hebben om voor de verschillende werkzaamheden eene vaste loon- regeling vast te stellen. De Arbeidsbeurs kon dan naar die basis bemiddelen. Een der Rijks-autoriteiten echter (de Water- schout), regelt de zaken zelf. Persoonlijk be- iast hij zich met de bemiddeling van personeel op de stoomschepen voor de koopvaardij e.a. Dit doet aan de officieele instelling natuurlijk veel afbreuk, en is ook lang niet naar den zin der betrokken arbeiders. Ook Ihier domineert de persoonlijke voorkeur en sympathie, en blijven vaak de beste zeekL werkloos, en worden minder bevarenden werk- zaam gesteld. Een twaalftal „verklaringen" voor buiten- landsche arbeiders werden door de Arbeids beurs afgegeven. Klachten werden niet ter beurze vemoTnen. De officieele opgaven aan de autoriteiten on- dervonden geen vertraging. Uit bet overzicht omtrent de ingeschreven aanbiedingen van werkzoekenden en aanvragen van werkgevers, blijkt, dat gedurende 1922 zijn inigeschreven 3820 aanbiedingen van werkzoe kenden; in de gemeente werden daarvan ge plaatst 175, in het district 1 en 161 in not buitenland. Er werden totaal ingeschreven 337 aanvra gen van werkgevers, aan welker aanvraag volgens de bovenstaande specificatie werd vol- daan. Bij de correspondentscbappen werden inge schreven 3180 werkzoekenden, waarvan over- eenkomstig het aantal aanvragen van werk gevers 219 werden geplaatst. De heer HAMELINK wijst er op, dat er in het verslag op wordt gewezen, dat door den waterschout, een rijksautoriteit, bij bet aan- werven van schepelingen de Arbeidsbeurs, een officieele instelling, (be van rijk en gemeente gesubsidieerd wordt, wordt genegeerd. Hij zou er prijs op stellen, dat van de zijde die daarop invloed kan uitoefenen den waterschout werd beduid, dat hij van de bemiddeling der Arbeids beurs behoort gebruik te maken. De VOORZITTER is bereid deze opmerking over te brengen bij het bestuur de Arbeids beurs. De heer HAMELINK geeft te kennen, dat dit niet zijn bedoeling is, hij zou wenscheu, dat de gemeenteraad zich uitsprak, om den Minister die den waterschout benoemd, te ver zoeken, hem aan te schrijven, dat bij van de Arbeidsbeurs gebruik moet maken. De heer SCHEELE verklaart zich daar- tegen; als zoo gehandeld werd, zou men zich ten slotte moeten onderwerpen aan een rege- ling van den Directeur der Arbeidsbeurs. meent, dat ieder zijn voile vrijheid in bet aan- nemen van personeel moet behouden. Wij zijn in dit opzicht weer tot normale tijden terug- gekeerd. De VOORZITTER moet opmerken, dat het niet juist is, dat men van de Arbeidsbeurs een- voudiig de menschen zou moeten aannemen, die toevallig bovenaan de lijst staan. Als er werk- krachten gevraagd worden, komt men bij den directeur, en krijgt van hem, indien ze er zijn, een lijst met voor het gevraagde doel geschikte werkkrachten, en kan dan zelf beoordeeleu, of die geschikt voorkomen, en wie men hebben wiL lets anders is het, als werk geweigerd wordt, dan worden de werklieden door den directeur aangewezen en zijn ook verplicht hot werk te verrichten. Doen zij dit niet, dan worden zij in de steunuitkeering getroffen. Voor de werkgevers is het anders, die hebben vrijheid werkkrachten al of niet te aanvaarden. Deze zaak is niet zoo onschuidig als zij er uit ziet en een zachten drang om rekeniug te houden met de arbeidsbeurs is zeker op zijn plaats. De heer SCHEELE begrijpt ook wel, dat, ais er matrozen gevraagd worden men geen land arbeiders zal opgeven, maar meent, dat het toch kan voorkomen, dat men bepaalde men schen niet in zijn dienst wil hebben. Daarin behoort ieder vrij te zijn en dat kan ook voor komen, dat het niet zoo gauw tot conflicten komt. We beginnen nu weer in normale banen te komen en kunnen die bemiddeling missen. De heer HAMELINK wil er naar aanleiding der woorden van den heer Sdheele op wijzeu. dat de waterschout de arbeidsbemiddeling wel weet te vinden, als h(j er een ore-aan :n vinden kan om de menschen te straffen. Toen hij op zekeren tijd scheepsvolk noodig had en het niet kon krijgen, en varensgezellen niet bereid wa ren omdat zij voor dat oogenblik ander werk hadden, wist hij het benviddelingsbureau wel te vinden om op die menschen druk uit te oefenen, en ze aan straf bloot te stellen. Als hij voor zulke doeleinden, dat bureau weet te vinden, zou toch zeker de moreele verplichting al zijn om zich daar ook voor het aannemen van schepelingen te vervoegen. Maar bovendien is hij gemeente- en rijksambtenaar en naar bet spraker voorkomt als dienaar dier organen verplicht zijn een rijks- en gemeentelijke in stelling boog te houden. Hij hoopt, dat de raad het met hem eens zal zijn. De heer SCHEELE geeft te kennen, van die verschillende, door den heer Hamelink aange- haalde zaken, niet op de hoogte te zijn en ver klaart zich tegen tusschenkomst van den ge meenteraad in deze. De heer COLSEN merkt op. dat de water schout nu voor het aannemen van schepelingen bij de lieve viendjes gaat. Menschen, die al ge- ruimen tijd als werkloos staan ingeschreven komen niet aan de beurt, dooh die hij zoo tegen 't lijf loopt, worden aangenomen. Spreker heeft daar menigmaal klachten over gehoord. De heer SCHEELE: Maar b(j wie is dat voorgekomen De heer COLSENHet algemeen zegt heL De heer SCHEELE: Straatpraatjes. De VOORZITTER zegt toe, den Minister, die den waterschout benoemt, met de gemaakte opmerkingen te zuilen in kennis steden. b. Het jaarverslag der Ambachtsschool voor Ter Neuzen en omstreken, over 1922. Aangenomen voor kenndsgeving. c. De begooting van het Burgerlijk Armbe- stuur voor 1924, op een eindcijfer van f 23.667.. De subsidie der gemeente is uitgetrokken op f 22.000 voor het loopende jaar bedroeg deze f 23.000. Burgemeester en wetihouders stellen voor, deze begrooting te behandelen bij de vaststel- ling der gemeentebegrooting. Aldus besloten. d. De begrooting der commissie tot wering van sehoolverzuim te "Ter Neuzen, Sluiskil. voor 1924, op een eindcijfer van f 165,- Met algemeene stemmen wordt besloten deze te behandelen bij de gemeentebegrooting. e. Het raadsbesluit van 28 Juni 1.1., tot het beleenen van stukken N. W. S., voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde statcn. Aangenomen voor kennisgeving. f. Het raadsbesluit van 28 Juni l.l tot uit- gifte van gemeentegrond in erfpacht aan A- A. van der Straaten, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. g. Het raadsbesluit van 28 Juni 1.1., tot verkoop van gemeentegrond aan R. G. E. Nol son, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. h. Het raadsbesluit van 28 Juni 1.1., tot het aangaan eener geldleening van 27.000 voor zien van het bewijs der goedkeuring door gede puteerde staten. i. Een schrijven van het bestuur der ver- eeniging voor Chr. Volksonderwijs, dat daarin te kennen geeft. dat het 't afschrift van het gemeenteraadsbesluit van 5 Juli 1923 heeft ontvangen; dat bet zich niet, vereenigen kan met de mee- ning van den raad, als zou de aanvrage van 19 September 1922, door het bestuur bij den raad inigediend, zijn af gedaan; dat ihet bestuur besloot geen nieuwe aan vrage te richten, maar de gedane te handhavem en deelt mede, dat van dit besluit is kennLs ge- geven aan den Minister van Onderwijs, Kuns- ten en Wetenschappen en aan den Commissaris der Koningin in Zeeland, vergezeld van af schrift van het raadsbesluit. Aangenomen voor kennisgeving. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 6