ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Maandag 30 Juli 1923 63e Jaargaug. No 7484 N E N L A N D. FETHLLETON. DE VERKIEZING VOOR DE EERSTE KAMER. De uitslag der Vrjjclag gehonden ver- kiezing van leden der Eerste Kamer is als volgt Groep I. Noord-Brabant, Zeeland. Utrecht en Limburg. Totaal 13 leden, waarvan zijn toegevallen aan de R.-K. btaatspariij 8 zetels1 jhr. mr. E. X. A. Verheyea: 2 mr. W. M. van Landschot 3. H.'M. J. Blom.jous4. P. W. de Joqg v. d. Heuvel5. jhr. mr. A. F. 0. van Sasse van Ysselt; (5. 0. M. F. Haffmans 7 mr. F. Jansen 8. jhr. mr. L. H. L. J van der Vaesen de Sombreff. A.-R. Partij 1 zetelmr. H. A. de Veer. C.-H. Une 1 zetel: prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine. S.D.A.P 2 zetels: W. C. de Jonge en P. Molt maker. Vrijheidsbond 1 zeteljhr. R. L. de Muralt. Groep 11. Gelderland, Overijsel, Groningen en Drente. Totaal 13 leden, waarvan aan de R-K. Staatspartij 3 zetels: 1. J. 1 C. Arntz2. P. F. H. M. Dobbelman 3. J. C. L v. d. Lande. A.-R. Partij 2 zetels: 1. prof. mr. P. A. Diepenhorst; 2. dr. H. Franssen C.-H. Unie 2 zetels: 1 mr. dr. W. A. baron de Vos van Steenwijk2. C. E. W. baron van Wassenaer van Catwijek. Vrijheiisbond 2 zetels 1. mr. H. Smeen-. ge 2. mr. E. van Ketwich Verschuur. S.D.A.P. 3. zetels: 1. mr. M. Men dels 2. R. Stenhuis 3. E Brugge. Vrijz.-Dem. 1 zetel: J. P. Westerdijk. Groep III. Noord-Holland enj Fries- land. Totaal 12 leden, waarvan,: R.-K. Staatspartij 3 zetels: 1. mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen 2. P. J. J. Haazevoet 3 W. Fransen Jzn. A.-R. Partij 2 zetels: 1. W. de lugt 2. mr. J. J. Croles. C.-H. Unie 2 zetels: 1. mr. 11. Ver- kouteren 2. L. W. de Vries Vrijheidsbond 1 zetelsS v. d. Bergh. Vrjjz.-Dem. 1 zetel: dr. 0. van Embden S.D.A.P. 3 zetels 1. H. Polak 2. mevr W. C. B. Pothuis Smit3. F. M. Wibaut. Groep IV. Zuid Holland. I otaal 12 leden, waarvan aan de R.-K. Staatspartij 2 zetels: 1. J. -J. G. baron van Voorst tot Voorst; 2. dr. E. B. F. F. baron Wittert van Hoogland. A R Partij 3 zetels 1. A. W. Idenburg 2. prof. mr. H. Anema3. J. H. de Waal Malefijt. C.-H. Unie 2 zetels: 1. jbr. mr. M. C. de Gijzelaar 2. mr. A. v. d. Hoeven. Vrijheidsbond 1 zetelmr. P. Rink. S. D. A P. 3 zetels: 1 H. H. van Kol 2. Ch. G. Cramen; 3. A. B. de Zeeuw. Vrijz. Dem. Bond I Zetelmr. M. Slingenberg. De oude samenstelling der Eerste Kamer was R.K. Staatspartij Anti Rev. Partij Chr. Hist. Unie Vrijz. Dem Bond S. D. A. P. Vrijheidsbond 21 14 7 4 3 1 De nieuwe samenstelling zou dan worden R.K. Staatspartij 16 Anti Rev. Partij 8 Chr. Hist. Unie 7 S. D. A. PI] Vrijheidsbond6 Vrijz. Dem. Bond 3 TEGEN DE VLOOTWET. De raadsleden, de heeren Mullens en Van Rommel te 's Gravenhage. liebbeu tot Burg, en Weth. van 's Gravenhage de volgende vragen gericht 1. Vinden B. en VV. van's Gravenhage in de door de dagbladpers ter kennis van de burgerij gekomen mededeelingen over ver- schil van inzicht ten aanzien van de uit voering van voor's Rijks schatkist kostbare planneu, die den Minister van Financien aanleiding moeten zijn om zijn arbeid niet voort te zetten. geen reden op hetzij afzonder- lijk hetzij in overleg met de besturen der groote gemeenten van Nederland - tot de Regeering een woord van waarschuwing te richten, op grond van de door de Regeering zelve aan de gemeentebesturen in overweging gegeven bezuiniging 2. Bijaldien B. en W., gelet op de positie der gemeentebesturen in onze staats- inrichting, bezwaren moeten makentegen een dergelijke vraag, die den ondergeteekenden wordt ingegeven door den »in handel en bedrijf heersclienden noodtoestand .waardoor het opleggen van verdere aanzienlijke lasten dient te worden vermeden, is het dan naar hun oordeel niet noodzakelijk om de Regeering dien toestand der burgerij te verduidelijken. waar blijkens het zeer ge- waardeerd oordeel van een gezaghebbend autoriteit als Jhr. Mr. D. J. de Geer. de draagkracht der N ederlandsche b u rgerij dreigt te worden overschreden Vinden B. en W. noch in vraag 1, noch in vraag 2, aanleiding tot vervulling der wenschen van ondergeteekenden, zijn zij dan bereid, al of niet in overleg metde Regeering, een regeling in het leven te roepen, die den middenstand in dezen benarden tijd zal ten goede komen V 4. Willen B. en W. te dezer zake voor de in vraag 3 bedoelde regeling advies inwinnen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken? GEMEENSCH APPELIJKE ACT IE VAN DE VAKBONDEN? Door het bestuur van het Algemeen Nederlandsch Vakverbond zijn de besturen van het N. V. V., het R. K. V. en het C. N. V. uitgenoodigd tot een bijeenkomst waar de vraag besproken zal worden of. en zoo ja op welke wijze, de vakbeweging ge- meenschappelijk tegen het streven van de Regeering zal kunnen ageeren ten aanzien van de totstandkoming van de Vlootwet. In de uitnoodiging wordt gezegd, dat onderwijs, volksgezondheid, sociale voor- zieningen, zelfs redelijke loonen der over- heidsdienaren zullen worden geotferd aan het bezit van een vloot, zooals in het be- kende rapport der Staatscommissie in uit- zicht werd gesteld. De vergadering is belegd op Maandag 6 Augustus a.s. ALG. BOND VAN P0LIT1EPERS0NEEL EN VLOOTWET. In de Vrijdag voortgezette vergadering van bovengenoemden bond werd o. a. met 99 tegen 36 st«mmen (2 bianco) aange- nomen een motie-Amersfoort tegen het ontwerp-Vlootwet Het congres enz. Kennis genomen hebbende van de plannen vastgelegd in het oinwerp- Vlootwet in aanmerking nemende de ontzaglijke kosten, die bij aanneming daarvan ten laste van de bel stingbetalende bevolking zullen komen kennis genome^, hebbende van het feit, dat deskundigen omilitair gebied verklaren dat ook de Jie scl^eppen vloot niet den min- sten waarborg i^levert voor de veihgheid van Nederland of kolonien, voorts, dat zoo goed als alle richtingen die in het Neder- landsche volk tot uiting komen, zich tegen het wetsontwerp keeren en hetf een verspil ling noemen overwegend, dat van bezuiniging op dit stuk van staatsuitgaven alsdan geen sprake zal kunnen zjin dringt er bij de leden der Kamers op aan dit ontwerp niet te aanvaarden. DE TERUGREIS VAN DE KONINGIN. Koningin Wilhelmina kcert Dinsdag uit Engeland via Folkestone naar oris land terug. Twee onzer torpcdojagers arrivee- ren hedcn te Folkestone om de Koningin te escorfeercn. HET PERSONEEL DER HANZE- BANKEN. Aan een zieer Jroot deel van het p<>- soneel der Hanzcbanken in het bisdom Den Bosch is met ingatig vain 1 September a.s. ontslag aangezegd. SYNODAAL GETUIGENIS GEVRAAGD. Door de classis Hardcrwijk der Geref. Kerken is Ret volgende voorstel aangeno- men. „De classis Hardcrwijk, ziende op den nc-od Jer tijden en het droef gemis aan ver- ootmoediging voor God onder de volkeren, verzoekt dc Generale Synode een getuige- nis te dqen uitgaan tegen den antichriste- Iijken geest, die zich nicer en meer in de wereld openbaart en dit te doen ter pfaatse waar zij het noodig oordeelt." POSTCHeQUE^EN GIRODIENST. Na het in werking treden van het Giro- besluit 1923 zullen storting, overschrijving en uitbetaling van bedragen met een halve cent niet meer zijn toegelaten. Als in de biljetten een halve cent voorkomt, zal de- ze worden verwaarloosd. In verband hiermede wordt aanbevolen reeds nu het gebruik van halve centcn te vermijden, tenzij Jaarmede wcrdt be oogd, saldo's, welke op een halven cent eindigen; af te ronden. EEN PIJNLIJK BER1CHT. Van hooger hand wil men geen nadere inlichtingen geven over de schorsing van den rijksbouwmeester voor het toezicht op de onderwijsgebouwen, te 's Graven hage, omdat de zaak nu in handen is van de justitie. Van dien kant vernemen wij nu, dat de betrokkene, na een voorloopig onder- zoek, opgesloten is in het huis van bewa ring, verdacht van valschheid in geschrif te. Hij heeft bekend, die te hebben ge pleegd, maar ontkent t)en stelligste, Jat hij zich financed heeft bevoordeeld. In tegendcel verklaart hij tengevolge van de gebreken in zijn administrate zelf tglkens geld erbij te zijn ingeschoten. In hoe- verre dan te verklaren is, dat hij ter dek king van tekorten tot een bdangrijk be- drag geld heeft gehend op naam van den" Staat, mod nog worden uitgemaakt, Roman van Nederland gedurende den oorlog, door CHARLES HUYGENS. 20) Frank moest toegeven, het was ten scherp wapen, waarmede de Duitschc re geering wilde treffen. Tweeerlei voordeel sproot er voor haar uit voort. In de eerL ste plaats toch kon deze mededeeling ten gevolge hebben, dat vele neutrale koop vaarders de vaart op Engeland eh de ge- allieerde landen zouden staken, en zoo- doende de levensmiddelentoestand in de ze landen zouden bemoeilijken. Maar daar nevras moest vooral afgewacht worden or niet de gealljeerde koopvaarders bezwaren zouden maken om den dienst voort te zetten, nu zij onverwachts konden worden getroffen door het moordend torpedoschot, op zoodanige wijze dus, dat er niet aan te denken viel de menschenlevens in veilig- heid te brengen. Frank gevoelde onmid dellijk, dat het er zou van afhangen of de angst zich zoozeer van de geallieerde koopvaarders zou meester maken, dat de zen niet verder zouden durven uitvaren. Maar tegelijk besefte hij, dat eenzelfde. vraag zich voor de neutrale landen, in het bijzonder voor Nederland, voordeed. Als men te groote angst toonde, beteekende dat niet zich neerleggen bij de Duitschc be- dreiging? Ik durf niet onmiddellijk te zeggen wat ik er van denk, papa. Dat is een besluit van verstrekkende beteekcnis, dat men in Berlijn genomen heeft. Ik vraag mij zelfs af of zij daar in Berlijn de beteek-enis er wer voldoende van beseffen. Grootspraak mijn jougen, voor een deel grootspraak, maar todt verduiveld fastig. Geen grootspraak, papa. De Duitschers mogen zijn wat ze willen, maar op 1 Februari is hun organisatie voor den duik- bootenoorlog klaar. En wees U er maaj- zeker van zoo zijn ze zij zullen, niefs en niemand ontzien. Wij moeten er over praten, Frank. Van- daag nog, vanmiddag. Ik zal zoo straks de fiommissarissen opbellen; voor zoover zij beschikbaar zijn, moeten zij vanmiddag met ons overleggen wat ons te doen staat. Wij blijven varen, papa, dat zou mijn beginsel zijn. Gemakkelijk praten van begins^, Frank. Wij zlijn voor al.es kooplui, wij kunnm onze schepen niet zonder meer wagen. En nu minder dan oojt behoeven wij er aan te denken, dat wij ze zouden kunnen ver- zekeren. Maar nog voordat dien middag de ge- dachte samenspreking plaats had, werd ook Frank's kantoor door het Ministerie van uit Den Haag opgebeld. D»- Minister-Pre sident en de Ministers van Buihmlandsche Zaken, van Landbouw en van Marine zou den het op prijs stellen den volgenden dag te 's Gravenhage een conferentie te heb ben met de voornaamste reeders uit oils land, en Frank's vader en zijn mededir^cteu ren werden uitgenoodigd daaraan deei te nenien. Zij zouden er natuurlijk zijn. In de vergaderzjaal van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, slechts korten tijd voor den oorlog naar de nieuwe vei - trekken op het Plein overgebracht, he. i'sch- te "dat eigenaardige geroezemoes van stem- men ,-dat aan een vergadering van een groot aantal personen voorafgaat, Wie in de kringen van den Nederlandschen hand1.'' en de scheepvaart thuis was, kon onmid In de c-mgeving van den betrokkene ge- lc-oft me.i vast, dat, hij alleen door hande lin.oei, die uit een oogpunt van goed ad- ministratief beheer niet te verantwoorden zijn, in de knel is gekomen en niet, Jat hij zichzelf bevoordeeld heeft. Hbf, PROFESSOR A. A. H, STRUYCKEN, f Na eenige weken geleden uit Heidelberg waar hij door een operatic tevergeefs gene- zing had gezocht voor een ziekte, welke hem ook reeds een paar jaren geleden tot rust had gedoemd, is Zaterdagochtjend te 's Gravenhage na een smartelijk Iijden ont- slapen prof. mr. A. A. H. Struycken lid van den Raad van State. Zeer zeker zal deze doodstijding, schrijft de H. Crt. in breede kringen met innige dedneming worden vernomen. Hier toch is in de voile kracht des le- vens een man weggerukt, wiens hoogst eervoUe loopbaan nog zooveel van hem voonons land bad mo,en doen verwachten. Want pfof. Struycken kan gt rangschiktj worden onder degenen in ons land, die door hun groo.e geestesgaven oe aandacht trekken op wier wetenschappelijke kennis dan c-ok gaarr.e beslag worJt gelegd. Hij zocht de vooraanstaande plaatsen niet, maar men zocht er hem voor uit. Dit was het geval, toen hij reeds op even dertigjarigen leeftijd tot het professorale ambt werd geroepen, even eras toen hem eenige jaren later zitti'ng werd verleend in de.i Raad van State, en zeer zeker ook bij zijn benoeming in internationale corn- missies, waardoor zijn naam tot vtr over onze grenzra als wetenschappel'ijk man, als kenner van het internationaaf recht en van het volkenrecht met i err is bekend geworden. Want talrijke malen lief de regeering inzonderheid Buitenlandsche Zaken de keuze op hem vallen voor vertegen- woordiging van ons land bij internationale conferences of voor het zitting nemen in commissies, waar volkenrechtelijke vraag- stukken een onderwerp van teraadslaging uitmaakten. Zoo was prof. Struycken o.m, lid van het permanente Hof van Arbitrage, lid van het bureau voor zee-oorlogsschade, president van het Oostcjirijksch-Tsjecho- Slowakysch sch.eidsgcrecht; Nederlandsch gedclegoerde voor de herziening der trac- talen an 1839, lid der Nederlandsch.- de Iegatie ter le, 2e en 3e Voikenbond-ver gadering, lid van de internationale juris tencommissie inzalce de kwestie der Aalands-eilanden, lid der Nederlansche de legate ter conference van Genua, lid der Nederlandsche defegatie ter Haagsche con ferentie van 1922, welke als een voortzeti- ting van de conferentie te Genua kan wor den beschouwd, agent voor Nederland in de Tubantiakwestie, lid van de Vlootcom- missie, voorzitter van de commissie van advies voor volkenrechtelijke raagstukken en Nederlandsch gedelegeerde in de |u ristencommissie tot herzienipg van de re geling van het oorlogsrecht. Prof. Struycken werd 8 Februari 187: te Doesburg geboren. Na zijn rochtsgeleer- de studies aan de Leidsche universiteit met lof te hebben voltooid, vestiigde hij zich in 1898 als advocaat en procureur te 's Gravenhage. Maar daacmede had de ontslapene evenwel de studie nog niet la- ten varen, want in 1903 promoveerde hij aan dezelfde hoogeschool als doctor in de Staatswetenschappen op ren wijsgeeri ge studie, getifeld „Het Rechtsbegrip". Reeds in zijn studiejaren blonk hij uit en ook als jong jurist rnaakte hij spoedig naam. Den lien Juli 1906 werd hij benoemd tot hoogleeraar in het Staatsrecht, admi- nistratief recht, volkenrecht en de wijs- begeerte van het recht aan de geme.-nte- lijke universiteit te Amsterdam. Het professorale ambt beklcedde hij tot 1914. in welk jaar hij als opvolger van inr, Bc-rret tot lid van den Raad van State werd benoemd. Bij dit hooge college had hij laatstelijk zitting in de afdeelingem Bin reilandsche Zaken, Landbouw, Nijvtrheid, Handel en Arbeid. In tal Van geschriften heeft prof. Stniv- cke.t beschouwingen gel \erd over interna tionale aangeh-ovnheden, zoo o.m, over de bekende kwestie van de tractaten van 1839 met Belgie en over de democratic in bui- tenlandsch beleid. Verscheidene van deze pranevruchten zijn verschenen in het „Rechtsgeleerd Maga- zijn" en in het „Haagsch Jaarboekje". 'Als zelfstandige geschriften zagen heft licht „Grondwe;shcrziening, beschouwin gen over Staatsrecht, en Staatskund.„De Grondwet, haar karakter en waarde", „De gemeente en haar gebied", „Administra- tie of rechter", Het Staatsrecht van het Koninkrijk der Nederlanden", ,,Politieke op- stellen", „Recht en Gezag", ,;Het bestuur der buitenlandsche betnkkingen", „De oorlog in Belgje", Nederland. Beigie en de mogendheden". Nog dit jaar vt rscbecn van zijn hand ,;Hoofdtrfekken van Neder- land(sch buitenfandsch beleid". De R. K, Staatspartij treft dloor den dood van prof. Struycken een in 't bijz»n<Nr groot verlies, aangezien de ontsfapem1 o.m, voorzitter van de R. K, wetenschappelijke vereeniging was. cYEMEENTELlJKE 1NKOMSTEN- J3ELASTING. He; is te Hoogeveen herhaaldelijk voor- gekomen, dat in verband met de aan- sllagen in de gemeentelijke inkomstenbe- lasting, schippers hun verandenng van woonplaats o\erbrachten, van era gemeen te met hoogen belastingdruk, naar ten ge meente, waar slechts weinig belasting werd geheven. Ook Hoogeveen ondervond de nacieelige uitwerking hiervan. Vandaar dat bet dagclijksch bestuur zich tot Ged. Staten wendde en een conferentie heeft gehouden in Den Haag met de Ver eeniging van Nederlandsche Gemeenten," om aan dezen ongewenschten toestand een einde te maken. Ged. Staten hebben den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw (on der overlegging van het schrijven van het gemeentebestuur) gewezra, op het bclang eener weth lijke regeling inzake den aanslag van schippers in de gemeente'belastiugen o\«r het geheele Rijk. Er dient een wcttclijke regeling te wor den igetroffen, welke d.e domicilieverande- ringe.n der schippers uit belastingover- wegingen tegengaat. HOE HET IN 1916 GESPANNEN HE I FT In te. Maandblad van de Afgeineene Ver eeniging van verlofsofficiered dee No:!' r- landsche Land- en Zeemacht, Juli 1923, komt een verslag voor van een lezing voor de "Delftsche afdecling dier vereeni ging op 27 Juni j.l, door den oud-opper- bevelhebber van land- en zeemacht, gene- raal Snijders gehouden, er. daarin wordt het volgende gezegd. Einde Maart 1916 ontvjng onz-- regee ring een zeer unistige waarschuwing van de Duitschc regeering, te zc-egen voor af- do«nde bev iliging van Ztea.nd tegen een verwachte maritjeme ord iv.eming Jer Engelschen onder bedreiging. dat, indien gevaar voor de Duitschc stellingen in Vlaanderen mocht ontstaan, de Dj its die legerleidjng alle maatregelra zou teeff.-n, welke de toestand zou meebrengen, d-.s- gewenscht zelfs ten koste onzer onziidig- heid. dellijk zien, dat hier de kopstukken aanwe- zig waren. Daar ginds, in den hoek, on der het schilderij van Koning Willem I, stond de Minister-President, bedachtzaam het hoofd in de hand geleund, te sprcken met den heer Van Buren, den grootmc-.s- ter der Nederlandsche financiers. Een klein eindje van hem af had de Minister van Buitenlandsche Zaken zich van Frank's va der meester gemaakt. Frank zelf stond iet- wat van de amJcren verwijderd het schouw- spel gade te slaan; een paar zijner zaken- vriendra kwamen hem de hand drukken. Nog geruimen tijd duurden de gesprek- ken voort, die voornamelijk over de Duit schc oorlogsmaatregelen liepen, en het was eerst ruim een kwartier na het aangekondig- de uur, dat de Minister-President enkeh- zachte tikjes met den hamer op tafgi sloeg om de aanwezigen uit te noodigen hun plaatsen rond de tafel in te nemen. Mijne Heeren, aldus begon hij, ik be- hoef U niet nader te zeggen, waarom mijn ambtgenooten en ik er prijs op hebben gesteld hedenmiddag met U van gcdach- te.i te wisselen. De oorlog heeft voor ons land buitengewoon moeilijke tocstandm ge- schapen, telkenmafe hebben zich gevalhn voorgedaan, waarin de Regeering een bo re ep'deed op de deskundige voorlichting der betreffende lichamen. Dat is ook thans het geval, maar aan deze vergadering is me.-r verbonden dan dat alleen. Voor een ieder die reeds kennis genomen heeft van de aa.4kondiging der Duitsche regeering die. den duikbootoorlog in vallen omvang in zich sluit, zal het duidelijk zijn, dat de Nederlandsche scheepvaart, de onzijdige scheepvaart door groote gevaren wordt be- drcigd. Een deel van het zeegebied, dat onmiddellijk ons land omsluit, wordt als onveilig aangegeven; de neutrale handels- schepen. die zich daarop bewegen, stel len zich bloot aan het gevaar van torpe- de.-ring, waarvoor de Duitsche Regeering geen verantwoordelijkheid wrascht te aan vaarden. Mijne Heeren, het voldoen aan deze be dreiging zou in zich sluiten, dat de Neder landsche vaart op zee werd stopgezet. Ik sprfeek niet van de moreefc schade, die d'aardoor aan ons land zou worden too gebracht, maar ik vestig er Uw aandacht op, dat alleen dan je moeilijkheden op het geuied der levensmiddelenvoorziening kun nen worden bestreden, indien de aanvoe ren door middel van onz-e eigen schepen ongestoord en ongehinderd worden voort- gezet. ledere r.ederij voor zichzelve zal hebben uit te makeu wat haar in dez" c-m- standigheden te Joen staat, maar het bc- hoeft geen betoog, dat een zoodanig be sluit niet in alle opzichtfra door do Re geering als een zaak van particulier belang kan worden aangemerkt. Daarom hebben wij gemeend, dat eene onderlinge bespre- king nut Zou kunnen hebben. W ij hebben met genoegen vernomen, dat door net meerendeel der directjes van onze belang- rijke stoomvaartlijnen is voldaan aan ons verzork, niet alleen om hier tegenwoordig te zijn, maar om hier aanwezig te zijn voordat een vergadering van directie of commissarissen een bindend besluit zou hebben genomen. Mijne Heeren, wat mijn ambtgenooten en ik heden middag wenschen, is met U openhartig van gedachten te wisselen over den toestand, waarin ons land en onzk> scheepvaart gaan verkeeren. Wij weten wcl, dat deze vergadering, zooals zij is sannn- gesteld en bijeengeroepen, geen inacht heeft om verbindende besluiten te nemen. Maar wij nemen tevoren aan, dat Uw alter gezindheid in deze richting gaat, dat, wat door de meerderheid dezier vergadering als noodig en nuttig in 's lands belang wordt geoordeeld, door U alien gewillig zal worden nagekomen. Na deze verklaring van Jen Minist Pre- sident, hoffelijk ingekleed als imm r, met goeden nadruk voorgebracht, nam de eigenlijke discussie een aanvang. De Mi nister-President noodigdi' zijn ainbtg- noot van Landbouw, Nijverheid en Handel uit om van zijn kant nader aan te geven* welke de moeilijkheden van het stopz. tten der koopvaardij zouden zijn. Ware het niet, dat ons land ter voldoening aan de eischen der vocdselvoorziening op den im port is aangewezen, ik zou de eerste zijn, Mijne Heeren, om ter wille van de men schenlevens, die anders te betreuren kun nen zijn, ter wille ook van Je kapital rr, gestoken in de aan vernjetiging o\ rge- leverde schepen, te pleiten voor tbtale st.il- legging van alle onze lijnen. Maar, ik oe- hoef U geen cijfers te noemen om U te doen zien tot welke consequenties zoodanig besluit zou leiden. DuitschlanJ zou er niede bereiken, dat van HollanJsche zijde en voedsel direct of indirect meer aan En geland of Frankrijk zou worden verschaft evenmin zouden Je Nederlandsche seh '- pen in staat zijn Tietj ons eigen land te dcen. Met mijn ambtgenoot van Buiten landsche Zaken pleegde ik roeds ov rleg maar wij beiden zijn het eras geworden zelfs af zoude dit te bereiken zijn geen compromis met Duitschiand kan worden aangegaan in dezen vorm, dat bij v. aan een beperkt aantal schepen de vaart veilig zou worden toegastaan. Twee dingen zijn er, die de Regeering bij deze besprekin- gen op den voorgrond stelt en waaraan gij, Mijr.e Heeren, naar wij althans aanne- men, evenzecr hecht als wij zetven, wij moeten blijven varen, maar wij moeten in onze beslissingen onafhankelijk blijv n van de beide oorlogvoerende partijen. (Wordt vervolgd.) TER ZENSCHE COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 1