ALGEMEEN NiEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 7482. 63e Jaargaug. Woensdag 25 Juli 1923 BINNENLAND. FEUILLETON. BUITENLA N D. EERSTE KAMERVERK1EZINO. Bij de Maandag door het Centraal Stem- bureau voor de Eerste Kamer te s Oraven- hage gehouden loting voor de namen der candiuciatiijisten, is van de groep Zeeland- Braibant-Limburg-Utrecht de volgende volg- orde bepaald: 1. C.-H.; 2. R.-K. Zeeland en Brabant; 3. R.-K. Utrecht; 4. Geref. Staats- partij; 5a. Vrijz. Dem.; 5b. S. D. A. P.; 6. R.-K. Limburg; 7. Vrijheidsbond; 8. Anti- Rev. Hieniit biijkt dat de Vrijz. 8. U. A. P. de lijsten hebben verbonden en de R.-K. die voor Zeeland en Brabant wel, doch die voor Utrecht en Limburg niet. DE THOOLSCHE WATERLE1D1NG. De antiipathie van het gnootste deel der bevolking tegen de waterleiding is, schrijft men uit lholen aan de tel., hier opvallend. Vier van de zeven gemeenten stemden tegen verpti elite aansluiting, maar onder de bevol king zijn er nog velen tegen gekant. In de vier bedoelae gemeenten moeten zij, die zicih thans reeds aansluiten over vijf jaar is de aansluiting voor ieder een wette- iijke verplichting 50 hooger premie be- talen dan de inwoners der drie andere ge meenten, wat het aantal deelnemers nog be- langrijik zal beperken. De waterprijs wordt niet bepaald naar het waterverbruik, gelijk in alle groote gemeen ten, maar naar de grootte der woning. Deze behoett niet groot te zijn, om alleen voor het water jaarlijks 50 a 60 te moeten betalen zonder alle andere er aan verbonden kosten, wat in dezen tijd van toenemende malaise een overwegend bezwaar tot aansluiting is, zoodat dan ook nu reeds tal van beter gesi- tueerde ingezetenen in de niet-verpliehte ge meenten de toetreding uitstellen tot het jaar 1928. GEEN ZOMERT1JD. In alle gemeenten van het Groningsche kustgebied is men door onderling overleg zoo ver gekomen, dat men er in de praktijk van 't leven geen zomertijd meer kent; niet alleen de land'bouwende stand richt zich bij zijn werkzaamheden geheel naar den zonne- tijd, doch ook, als gevolg van de meegaand- heid der autoriteiten op onderwijsgebied, zijn de schooltijden naar dien tijd ingericht. O k ue uurwe.ken in de dorpstorens die vrijwel zonder uitzondering aan de kerk- voogdij toebehooren geven den zonnetijd aan en bij het regelen der kerkibeurten wordt eveneens met diien tijd rekening gehouden, zoodat de bevolking alleen maar als er met den trein gereisd moet worden of als er aan 't postkantoor zaken te doen zijn, op den of- fioieelen tijd heeft te letten. DE VLOOTWET. Naar „de Tel." verneemt zijn er ernstige moeilijkiheden gerezen over de eventueeie uitvoering van de Vlootwet tusschen den gou'verneur-generaal Mr. Fock en den Mi nister van Kolonien in Den Haag. De In- d'ische viootvoogd W. J. G. Umbgrove is af- getreden, daar van Mr. Fock geen medewer- xing voor net uitvoeren van de vlootplannen ;S te wachten. De gouverneur-generaal gaf aan he; departement van Kolonien telegra- fisch te kennen, in dezen benarden tijd niet te kunnen meewerken aan het vestigen van de vlootbasis. De Minister van Kolonien decide deze zienswijze niet en het gevolg is geweest de benoeming van den heer A. F. Gooszen tot vlootcommandant in Indie, die, naar men weet, een bekend voorstander van de vloot plannen is. DE KATHOLIEKEN EN DE VLOOTWET. Wij vernemen, dat het bestuur van de R.-K. kiesvereeniging in den rijkskieskring 's-Gravenhage, dezer dagen een vergadering zal beleggen, waarin het voor- en tegenslan- der zal laten spreken over de Vlootwet. Hi t bestuur zal daarna een motie opstellen. Het schijnt, dat er in de kiesvereenig; een sterke actie gaande is tegen de Vloot wet. Wij hooren tevens verluiden, dat in an dere rijkskieskringen actie van de Roomsche kiesvereenigingen te verwachten is. fHbl.). Roman van Nederland gedurende den oorlog, door CHARLES HUYGENS. 18) Een der klerken kwam hem waarschu- wen, dat zijn vader hem beneden wachtte. Er is een deputatie gekomen van het ma chine- en stokerspersoneel, mijnheer, af- dus berichtte hem de oude Govert, die hem als jongste vofontair hier op het kantoor had zien komen. Een deputatie, Govertj, wat kornt die doen? Ze komen klagen over de gevaren van het varen op het oogenblik, mijnheer. U moet die gevaren niet wegcijferen. Elken avond kun je in de couranten lezen, dat er schepen op een mijn zijn geloopen. Denkt U maar aan de Noordam laatst Die is er tenslotte goed afgekomen, maar U weet ook hoe het gegaan is. Ze hebben mij verteld, dat de kracht van het water, dat door den stoot op de mijn werd opge- worpen, zoo groot is geweest, dat ai de reddingbooten op het achterdek waren ver- nield. SteX U eens voor, mijnheer, dat daar menschen waren geweest, of dat zij de reddingbooten noodig hadden gehad. U moet er aan denken, mijnheer, al die men schen hebben vrouw en kinderen, en wat DE TOESTAND. Gisteren is te Lausanne de vrede tusschen de geallieerden en Turkije te Lausanne ge- teekend. De beteekenis van dit feit voor de constellatie op den Balkan en in Oost- Europa is, sehrijft de N. R Crthier MeermalSn uiteen gezet, maar aan het eind van onze beschouwing komen wij erop terug. Om te beginnen valt te constateeren, dat hiermee de laat.ste oorlog. die na 1914 voortsmeulde, bijkans geliquideerd wordt. Bijkans, want de vrede tusschen de gealli eerden en Turkije is al vroeger, op 10 Au.ustus 1920. te Sevres geteekend. maar alleen nooit geratificeerd Ditmaal heeft Angoia belang bij een snelle ratificatie, omdat de geallieerden binnen een bepaalden termijn nadat Angora dit gedaan heeft, met hun land- en zeemacnt Levant moeten ont- ruimen Het verschil is verder, dat het tractaat van Sevres gesloten werd met de Turksche regeering de jure, het tractaat van Lausanne aangegaan wordt met de Turksehe regeering de facto, die na het tot stand komen van den vrede spoedig tegenover het geheele buitenland ook de Turksehe regeering de jure zal zijn geworden Tot November 1922 was Constantiuopel de residentie van den sultan gebleven en bestond daar nog een regeering, die haar gezag aan hem ont leende Behalve de Staraboel. een klein aangrenzend gebied en een auder klein district om Tsjanak heen, aan den overkant van de Dardanelles oefende zij geen macht meer uit. Heel Klein- Azie was onder gezag van de de-tacto-reaeering. die in April 1920 opgericht was onder den naam van //regeering van de groote nationale vergadering van Turkije" en die zich tegen een voor Turkije vernederenden vrede *erzette. waaTbij Grie- kenland zich aan de beste haven aan de Klein-Aziatische kust zou vestigen enz. Op 1 November 1922 nam de groote nationale vergadering het besluit om het Sultanschap af te schaffen en het Chali- faat, dat daaraan verbonden was geweest, te laten bekleeden door e^n gekozen prins uit het huis van Osman Van te voren had de regeering te Angora al maatregelen genomen om het bestuur over Konstauti- nopel bij de eerste de beste gelegenheid over te nemen. Op 4 November 1922 ver klaarde generaal Rafet pasja, die deze maatregelen geleid had, dat hij het bestuur uit naam van de nationale vergadering aan- vaard had, zonder zich om de geallieerde militaire autoriteiten te bekommeren. Dien eigen dag vroeg Tewfik-pa«ja, de groot vizier, den Sultan zijn ontslag en deze laatste verliet kort daarop Konstantinopel aan boord van een Engelsch oorlogschip. Tot Ghalief verkoos de vergadering te Angora prins Abdul-Medzijd, de oudsten prins in de mannelijke lijn van het huis van Osman. Dat zijn, heel kort samengevat de ver- anderingen, die in Turkije hun beslag hebben gekregen. De Zieke Man aan den Bosporus is gezond geworden door een ijzer- en staalkuur. Op het tpdstip van den wapenstilstand in 1918 waren 2,700,000 man voor den mili tairen dienst gerecruteerd. Het leger van Angoia was later georganiseerd in twaalf legercorpseu. Het zal nu versterkt worden gfibeurt dan met degenen, dien ze ach- terlaten? Dat is het risico van den arbeid, Go vert. De kapitein loopt dit net zoo goed als het minste scheepsvolk. En heb je de kapitejn hooren klagon? Beneden gekomen, vond Frank in de groote zaal zijn vader en zijn mededirec- teuren achter de groene tafil giezeten. Daarvoor stond eeen deputatje van de sto kers, van de machinisten, van de boots- lieden. Het waren alien menschen, waar- van Frank wist, dat zij re-ds jaren a elite r- een in dienst van de maatschappij waren, menschen met een uitstekenden conduit- staat, die al heel wat moeilijke en gevaar- lijke reizen achter den rug hadden. Ziet U mijnheer, zoo eindigde de woordvoer- der, juist toen Frank binnenkwam, wij zeelieden, wij zijn niet bang. Je weet nu eenmaal, dat wat er ook voor vermijding van het gevaar gedaan wordt, dat gevaar toch altijd om en bij je is op zee. Maar dat is, waarmede de natuur je dreigt. Wat wij nu zien, dat is, waarmede de men schen ons dreigen, niet omdat ze nu ons wilten vernietigen, maar omdat ze de zee onveilig moeten inaken voor hun vijan- den. Wij willen varen, mijnheer, maar wij vragen, dat er beter zal worden gezorgd en dat wij tenminstk; zeker weten, dat als wij niet terugkomen, onze vrouwen en kinderen geen gebrek zullen lijden. Frank had in vele opzichten bewonde- ring voor zijn vader, al zou hij hem niet in alles tot voorbeejd willen nemen. Hij was een handelsman met een vcrzienden blik, hij had de stoomvaartlijn geleid al de moeilijke jaren van haren aanvang, toen zijn mededirecteuren veelal mcedeloos wa- met het manschapsmateriaal van Euro- peesch Turkije dat zich tot aan Adrianopel uitstrekt. Volgens de bepalingen van Sevres werd de Turksehe vloot afgeschaft. Ook die bepaling is vervallen en aan de sterke strategische stelling van de Darda- nellen is thans een nieuwe land en zee- mogendheid in opkomst, die met Sowjet- Rusland samengaande een geduchte positie in de Levant en aan den Britschen weg naar Indie kan verkrijgen. De Turken zulh*n de conventie over de Zeeengten, we!l:e van het vredestractaat afgescheiden is en een paar povere resten van de /,vrijheid" dier engten voor de ge allieerden handhaaft, medeonderteekenen. England zoekt het wat ver oostwaarts met het oog te richten op een versterking van Singapore tot vlootbasis. De zorgen kunnen alras naderbij komen te liggen, om Malta b.v. Turkije, welks krop gezwollen is door- dat het op de geallieerden den vrede ge- wonnen heeft, zal heel wat moeten verande- ren. voor men he» als een verti'ouwbaren factor kan beschovwen voor den vrede in de Levant. Engeland heeft ook geen oogen blik te vroeg Egypte zelfstandig gemaakt, waar het naar Turksehe begrippen de rol van een usuvpatof speelde, hoewel bet Engelsche bestuur een zegen voor het land is geweest. Om kort te gaan, zpn de ge- dachten die bij het sluiten van den vrede te Lausanna opkomen, allesbehalve troost- rijk en opbeurend. Alle naties die over Muzelmansche onder- danen regeeren, zullen mogelijk op den duur ervaren dat de Fanislamietische be- weging, welke onder het zwakke Sultanaat al een factor van beteekenis was, thans den ruggesteun heeft van een staat met vernieuwde en verjongde kracht. DE CHAOS IN CHINA. De toistand in China is een tragi-come dic. Er is in de. hoofdstad geen president van republick, geen premier, geen minister van Financien, noeh van Buifcnlandsche Zaken. Slechts drit andere leden van het kabir.ef deelen bevt'en uit. Hit parlement wil \ergaderen, mar er worden geen zittin- ge.i genouden, omdat het quorum niet aan- wezig is, terwijl de parlementsleden overal naar iemand zoeken, die hun geld zou kunr.en geven. Alle bronnl'n van staats- inkomsten zijn opgedroogd. NiemanJ wil regeeren en zich blcotstellen aan de eischen der troepen en politje, die sinds langen tijd ge.-n gages hebben ontvangen. D bui- tenlandsche legaties van China zijn we- gens geldgebrek opgeheven. De financien Fiepen totaal in de war. Te Peking vraagt men zich af, wanneer de troepen in die stad zullen binnenvallen, ten ejnde van de banken- en den koopmanstand de gelden voor Ievensonderhoud af te dwingen, of wel direct aan net piunderen fje slaan. In vele provincies vechtcn de troepen on derling. Opium is een bron van inkomsten voor de gouverneurs. Overal, in alle stan ce t en kringen, gebruikt men thans opium. Wet en orde bestaan niet meer en de on- genoorzaamhiid aan de larrdwetten treedt in ale kringen en standen op. China gaat voor he; oog der gehei le wereld ten onder. HEV1GE AARDBEV1NG IN ZUID-CALIFORNIe. Een aard'beving deed Zondagavond te 11 uur 28 heel het Zuiden van Californie sohud- den, van Santa Barbara at tot San Diego en Oostwaarts tot Arizona. De grootste schade werd aangericht te San Bernardinq, waar groote stukken van de muren van de Hall of Record, waar de arclrieven worden bewaard. naar beneden vielen. Het geheeO gebouw stortte in. Een deel van het puin viel door het dak van een belendend huis. waar een bejaarde man doodelijk v^rd <ge- wond. Vele muren van andere gebouwen in dezelfde stad scheurden. In en rondom Los Angeles bractht de aardbeving een ernstige paraiek teweeg, vooral onder de patienten der zieken'huizen en onder de veroordeelden in de gevangenissen. De matenieele schade is in deze plaats niet groot. Te Hollywood wcrden vele inwoners opgeschrikt, doordien eiectrische alarmbeflen tegen intoraak gin ger. werken, terwijl de telefoonverbinding t.delijk werd gestoord. In andere steden stortten muren in, vielen sclioorsteenen naar beneden en werden elec- trische draden afgebroken, maar van per- soonlijke ongelukken is niets ibekend. Om 1 uur des nachts werd te San Ber nardino een tweede, maar lichtere aardschok waargenomen. DE DRANKSMOKKELAARS IN AMERIKA. De rum-runners hebben thans voor de eerste maal gebruik gemaakt van traanver- wekkende gassen, om zich bij een achter- volging door ambtenaren, belast met de handhaving der drankwet. aan arrestatie te onttrekken. Toen enkele ambtenarerr een auto vervolgden, waarin zij een hoeveel- Feid verboden dranken vermoedden, werd eensklaps uit de afvoerpijp van den auto zoovecl gas uitgelaten, dat, de oogen der achtervolgende ambtenaren er zoozeer oijn, van deden, dat zij de achtervolging moes- ten staken. DE JUWEELENSTOET TE ANTWERPEN. De Belgen, doch vooral de bewoners van de stad Antwerpen hebben zooals bekend is een groote vermaardheid verworven in F.et organiseeren van historische en alle- gerische feesten, zoowel slag van gecos- tumeerde optochten. Dit jaar in de maand Augustus n.l. op 12, 15 en 19 Augustus zal een optocht, gehouden worden ter eere van den weder- opblcei der diamant-industrie, waaraan de ontwerper den naam van „Juweelenstoet" geschonken heeft. Op de namenlijst der praalwagens (waar- van de kleinste 10 meter hoog zal zijn). die in den stoet zullen meerijden, vindt man o.m.; Mijnontginning in Zuid-Afrika; Congo- leesche diamantvelden, Lodewijk van Berc- ken (1476) toont het volk de door hem gevonden slijpwijze van diamant, episode uit den vroegeren Oosterschen juweelan- h and el, verkoop van kostbaarheden in een Chineesch paleis van een Manderijn; de schatten der Aarde, voorgesteld door da- m^s, gekleed in tojietten in de kleuren van alerlei soorten diamanten gegarneerd met edelgesteenten. Biehalve die praalwa- ge.is zulien eenige honderden wagentjes, draagkoetsji'S enz. meegevoerd worden. Het aantal gecostumeerde personen Feioopt c.a. 2000, Dan zal ook rneegewcrkt worden door 600 paarden, olifanten, kameelen, os- se.i, zebra's e.a. De kosten worden gedragen door de handelaren. Zij en hun dames zijn de hoofd- personen in den stoet, terwijl de w rklie- den voetgangers, enz. zullen voorstellen. Aan dei l el. correspondent vcrtelde die he.T Willem van Rijswijck, algemeen secre- taris der Juweliersvereeniging het vol gende: Wat wij met dezen Juweelenstpet voor hebben, of liever, hoe het idee in de wereld is gekomen, dat zal ik u eens haarfijn gaan verteilen: In den diamanthandel, die te Antwerpen uit ruim zestig procent vreemde- lingen bestaat, waren er sedert fang al ve len, die meende-n, dat zij wel eens aan deze stad een tastbaar, een blijvend bewijs mochten geven van hun dankbaarheid voor de zoo guile gastvrijheid, die zij in de stad der Sinjoren genieten. Men sprak al over een kunstwerk, over een monument, over een of andere stichtingToen hebben ren en het hoofd lieten h an gen. Ook bij het uitbreken van den oorlog Frank had het onmiddellijk gemerkt toen hij uit Berlijn thuis kwam was hij de drijvend kracht geweest, de man, die om alles dacht en die geen bezwaren achtte. Frank's vader was de zestig toch al ruim gepasseerd, en menigmaal in die vermoeiende <erste dagen van de.i oorlog, toen maatregelen dienden te worden genomen van allerhan- den aard, voorzieningen dienden' te wore'ei getroffen naar allerlei rjchting, was Frank 's avonds, als hij het al laat dacht van het kantoor weggegaan, terwijl daarboven in de werkkamer van den ouden heer nog licht branddc en nog de gestagen van drie, vier zijner helpers zich bewogen om hem ter zijde te staan. Maar de wijze waarop zijn vader de bijzondere omstan- digheden Van den toestand niet inzag, be- viel Frank niet. Hij wist tevoren, dat di kla- gers weinig zouden hebben te verwachten zoolang zijn vader, ondanks het hem en zijr.e.i mededirecteuren toikomende grzag. vrijwel alleenheerscher was of zich voelde. Zie je mannen, zoo richtte hij zich tot hen, jelui moet alien bedenken, dat e'e tij- den moeilijk en zwaar zijn, Je moet eens zien naar Belgie, een klein land als wij, dat niet anders wilde dan neutraal blijven! Hoe is het Belgie vergaan! Als je nu al naar het land ziet, dan is het bijna geheel te pletter geloopen, steden zijn platgebrand, manr.en zijn bij duizenden gi sni uvd J, vrou wen en kinderen zijn weggevoerd, Zoo had het ons ook kunnen gaan, zoo zou het ons gegaan zijn als wij niet een kundige Re geering hadden gehad. Maar nu moeten wij toonen, dat wij alien kerels zijn. Wij, mijn mededirecteuren en ik, wij blijven toch anderen en ikzclf gezegd: „Gij sluit u maar op in uw ivoren torens, in de magni- fieke en grandjooze clubpaleizen, die ge u ijelven gebouwd hebt. Komt eens in direct contact met de bevolking toont uzelven eens, omringd door al den luister van uw vak. Ge wilt een kunstwerk geven, dat komt in een of ander museum terecht, waar niemand er naar kij'kt, of een monument, wat iedereen voorbijloopt. Weet ge wat? Geeft een cadeau aan de bevolking, waarbij he, 1 deze bevolking wat verdienen kan." En zoo werd het idee van den optocht der juwe. len geboren. En nu ging Van Rijswijck aan 't cijferen: Laten er, en dat is niet te zwaar bere- kend, vijfhondird duizend vreemdelingen voor dezen stoet naar Antwerpen komen en laat ieder hunner slechts veertig frank verteren. Zoo wordt dan twintig millioen in onzie stad gebracht. Wat is een stad an ders dan een groote winkil? Op deze twin- tig millic-en neernt de Sinjoor zeker zestig procent winst. Blijft voor hem over: zui- ver twaalf millioen. Welnu, welk ander ge- schenk zou voor de Antwerpsche bevolking twaalf millioen waard kunincn zijn. En aan uw stoet werken natuurlijk ook de Hollandsche firma's mee? Wel tweehonderd! En ik verzeker u, dal zie niet de minst enthousiasten zijn. Zondei van de Hollandsche leden van den A. D. B, te spreken, die zich in massa komen aan bieden om in den optocht te figureeren. Gij zult ze zien. Gij zult onder de ,J>hahs'', dt „Doge's", de ,,Mamarijnen"de rajan s oe „sultans", de ,imperators"die binnen een maand de gasten van Antwerpen zullen zijn, de chefs van al onze groote Holland sche firma's, met hun vrouwen, en Joch- ters zien defileeren; alien op eigen kosten in de weelderigste gewaden uitgedorst, naast hun Poolsche, hun Russische, hun Tsjecho-Slovakische en hun ras-echte Sin- joorsche vakbroeders. En ik verzeker u, dat ze niet het geringste bewijs van hun dank baarheid en gehechtheid aan onze stad zul len geven, door voor een dergvliike kurwei het eigen lijf beschikbaar te stellen. Drie- maal zes uren lang doge van Venetie of scessoehoenan van Djokjakarta spelen, in de brandende zonik denk zoo, dat daar wel zoo iets als het groot-kruis voor moed en zelfopoffering aan verdiend zal zijn. En laat ons dan nogp hopen op de bran dende zon, zei ik, terwijl ik m'n paraplu losdeed om af te stappen. A. M, WAAR DE WHISKY AAN ALLE KANTEN BINNEN DR1NGT. Volgens de „Daily Telegraph'' heeft de Amerikaansche dokter Hubbard in een rap port \erklaard dat 't drankviibod een stir- ke stijging van het sterftecijfer heeft ten- gevolge gehad, daar vele personen door he. g.bruik van methvl-alcohol vergiftigd woraen. Voorts ipgt het; rapport, dat de Jron- kenschap tal van sfachtoffers maakt, de dranklokaliteiten zijn wel gesloten, maar de eigenaars hebben in hun kelders distillcer derijen ingericht. Dr. Hubbard eindigt met te zeggen, dai werkilijk Jrooglegging iets onmogilijks is de whisky dringt voortdurend en aan alh kanten de Ver. Statjen binnen en het land is nog geen oogenblik „droog" geweest VOOR 200 MILLIOEN GOUDMAi ONTVREEMD. Uit Warschau wordt aan het „J, gem eld, dat onbekend gebleven misda. ,;rs uit de Kathedraal te Gniezno (in F sen) verschillende gouden schalen, ecu -<>n- strans, een reliquiekas van goud. ingeiegd met edelsteenen en welke 'net hcofd bevatte van St. Adalbert, Polens Beschennh. e, gestolen hebben. De bandieten namen de vlucht in een auto, De geroofde voorwerpen werden v Tn oorlog al op een waarde van 200 ien goudmark gescliat. ook op onzen post. Als jc het mij eerlijk vraagt, mannen, dan zou ik liever de heele zaak sluiten, wij verdienen op dit oogenblik niet alleen geen geld, ntaar wij verliezen, elken dag meer. Als wij de Zaak sloten. waren onze exploitatie-kosten verdwenen. en wij konden het heusch wel "eenige jare.t uitzingen. Maar het Nederlandsche belang eisctit, dat wij varen, dat wij de verbinding onderhouden met onze kobnien, dat wij onze driekleur op de zeeen laten zien. Zie je, ntannen, ons devies inoet voor alien zijn, dat wij onzen plicht blijven dc-en, ondanks de omstandigheden, jilui de jou^e.i, wij den onzen. De directie behar- tigt jelui belang door den arbeid der maat schappij voor te zetten, jelui moet nu de maatschappij steunen met het beste wat je hebt. Op dit oogenblik kunnen wij over ver hooging van uitgaven niet denken1, wij houJe.i ons toch al met mocite staande onze aandeelhouders zullen zoo strahs hoo- re.i, dat zij geen winst of bijna geen winst krijfeen. Denk je, mannen, dat ik ook niet l.e\rer werk voor veet geld dan coor weinig of niets zooals nu het geval zal zijn. Hoor je me klagen, doe ik minder werk. Ik vraag daarvoor geen tevredenheid of belooning, maar ik geloof, dat ik hetzelfde mag eischen van anderen. Als bijna altijd, kwam Frank ook nu onder de suggestie van z'n vader. Als je hem daar met zijn nobelen grijzen kop zag staan, in hun ejgen taal sprekendc tegt-n het scheepsvolk, dan zou je, Frank erkende het opnieuw, bijna gaan geloov.n dat hij meende wat hij zeidc. O, zijn vader was te goeder trouw, maar hij wist toch even goed, dat het niet hetzelfde is of je, loch al in overvbed levende, een stuk van je dividend, van j£ winst moet afstaan dan wel elk oogenblik gevaar ioopt je leven te verliezen en Ji-genen, die je lief zijn, onbezorgd achter te laten, Met een weinig voldaan gevoel g'mg Frank, dien middag huiswaarts. Zooals hij verwachtte, had het voorstel, dat Gunther hem strikt vertrouwelijk had gedaan, een scherpe discussie tusschen zijn vader, zijn mededirecteuren en hem zielf uitgelokt. zij hadden als handelslieden slechts de winst in vooruitziicht gezien, hij had op den naam van ce maatschappij nadruk gilegd. Doe wat U wilt papa, zoo had hij betoogd, maar U krijgt mij niet tot iets, wat in net nadeel van ons land kan zijn. U hebt daar straks zoo welsprekend van Uw eigen scheepvolk geeischt, dat zij het gevaar voor hun leven niet zouden achten, waar het be lang van ons land daarmeje kon zijn ge- diend, wilt U nu Zt'lf dit landsbelang ge heel uit het oog verliezen, terwijl het voor ons toch alleen gaat om een luttele, b trek- kelijk luttele winst. De oude heer had geprotestcerd. Lutt le winst, jij hebt gemakkelijk praten, Frank Ik ben president, zoostraks moet ik in de vergadering ons beLid verdedigen, den menschen duidelijk maken, dat ze an dii jaar zoo gced als geen cent dividend zullen zien, omdat de weinige winst, die er is. noodzakelijk voor afscnrijvingen moet wor den gebruikt. Jij kunt van luttele winst spreken. Maar bedenk dan wel, a's wij een dergelijke transactie met Dnitschland sluiten, zal Duitschland op den duur ons dankbaar zijn. (Wordt vervolgd). 1SCHE MCBBHKS&U 'J lOBHDBin EMKi-U

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 1