A, J. P's Vanilld-Giemepudding. SPORT. Provinciale Staten van Zeeland. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. VERFRISSCHEND EN VERKWIKKEND A. J. P's Prambozensaus over Puddingfabriek A. J. POLAK, Groningen. heef; opgemerkt de „ontwrichtingen" en „el- iende", veroorzaakt door de ruilmiddel-in- flatie, waar men doorheen moet zien, om zich een juist foeeld te kunnen vormen van de betaal- en productie-capaciteit van Duitschland. De werkelijke rijkdom van Duitschland zijn mijnen, akkers, velden, bosschen, faibrieken, huizen, schepen, spoor- wegen, is onaangetast gebleven en veelal onbe.zwaard bezit geworden. Maar juist daardoor worden de tegenstellingen tus- schen de menschen die hun vermogen in goudwaarde bezitten, en de andere klassen die afhangen van de waarde van de papieren mark, voortdurend schrijnender en wordt het zaad voor den burgeroorlog gestrooid. Het Engelscthe kabinet is dan Vrijdag toch nog gereed gekomen met zijn ontwerp van een antvvoord aan Duitschland en de verdere stukken. Het plan is om de grootste geheimhouding te bewaren. Wij moeten het daarom voorloopig stellen met belangrijke mededeelingen als deze, dat het ontwerp uit zes getiepte zijtjes bestaat en dat in de be- geleidende memorie gevraagd wordt, het ontwerp zoo spoedig mogelijk van aanteeke- ningen voorzien terug te zenden. Als de ge heimhouding zoo goed bewaard wordt als met de Engelsche vragenlijst aan Frankrijk, zal men niet zoo heel veel te hooren krijgen. Maar er zijn nu meer hoofdsteden bij de zaak betnokken. BELGIE. Het ex-kamerlid Heer van Brussel, afge- vaardigde voor Sint Niklaas is overleden, den bijnaam Boerke van Brussel verdiende hi.i, doordat hij in de Kamer alleen het woord voerde wanneer het landbouwbelangen gold. Hij was onlangs aangesteld als in- specteur over de veetransporten aan de Nederlandsohe-Belgisdie grens in het land van Waas. VERL1EZEN OP DE FRANSCHE KOOPVAARDIJVLOOT. Frankrijk heeft zich in den oorlog een staatskoopvaardijvloot aangeschaft, d. w. z. lie Fransche staat heeft schepen aangekocht en iaten bouwen en deze zelf geexploiteerd. Na den oorloig bleken de verliezen te groot te zijn en nu is de boel gelikwideerd. De schepen zijn verkocht, doch de Kamers moe ten den verkoop nog bekrachtigen, Hierover heeft de commissie van financien verslag uit moeten brengen. De rapporteur deelt mee. dat de opbrengst van de likwidatie 190 millioen beraagt, het passief 1.998 millioen, te weten 1522 voor aankoop en aanbouw van schepen en 476 millioen verlies op de likwidatie. Het passief is dus 1.808 millioen waarbij echter, naar de Journal des Debats opmerkt, geen Tokening is gehouden met de renten, welke de staat als reeder aan de schatkist verschuldigd is, noch met de belas- tingen, die een particulier bedrijf te betalen zou hebben gehad. Brengt men die ook in rekening dan komt men op een totaal verlies van 2.548 millioen. De Debats ibetreurt, dat men de schepen niet gevorderd heeft voor bepaalde reizen, dan zou het verlies aanzienlijk minder zijn geweest. De likwidatie heeft op verstandige wijze plaats" gehad en de bedongen prijzen zijn gelijk aan den gemiddelden prijs per ton in een periode van vrijwel vaste prijzen zoodat er voor de volksvertegenwoordiging wel niets anders op zal zitten dan dit ver- liespostje te slikken. Evenals in Amerika heeft dus ook in Frankrijk de staat als reeder een droevig fi- guur geslagen. Billijkheidshalve zij echter opgemerkt, dat took de particuliere reede- rijen wij weten er hier van mee te praten zware verliezen te boeken hebben gehad. De verhouding van een verlies van 2.548 millioen op een zuivere waarde van 190 millioen is echter wel wat heel ongunstig! danzig schaft de mark af. Het rapport omtrent de invoering van een nieuwe munt in den vrijstaat Danzig, is door den senator Volckmann aan den Vol- kenbond voorgelegd. De bedoeling is, de geldwaarde te baseeren op het Engelsche pond sterling, met dien verstande, dat hon- derd Danziger guldens in waarde gelijk zullen zijn aan een pond sterling. Men wil gouden en zilveren munten slaan en een muntcrediet van 500.000 pond sterling in het buitenland opnemen. Van den dag af, dat de nieuwe geldswaarde zal zijn inge- voerd, zal de Duitsche mark als buiten- landsche munt gelden. TOENADERINGSPOGINGEN? De Duitsche zaakgelastigde Von Hoesch is Vrijdag voor den eersten keer sedert de Roerbezetting op den Quai d'Orsay te Parijs verschenen. Hij had een langdurig onderboud met Pe- retti della Rocca, den directeur van politieke zaken. Over den stap van den Duitschen zaakgelastigde wordt een diep stilzwijgen bewaard. Niettemin liep hardnekkig het ge- rucht, dat de Duitsche rijkskanselier bereid is, het lijdelijk verzet te doen ophouden, in- dien Frankrijk zich verbindt, het Roergebied etappengewijs te ontruimen en in een kort tijdsbestek met de eerste ontruiming te be- iginnen. TER NEUZEN, 23 Juli 1923. GEZONKEN. De motorboot „Ter Neuzen II", van de N. V. „De Hoop" alhier, geladen met cement met bestemminig naar Dordrecht is te Ant- werpen in de Schelde door onbekende oor- zaak gezonken. De opvarenden hebben zich kunnen redden. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In Zeeland kwamen van 8 tot en met 14 juii voor 2 gevallen van Fabris typhoidea te Heinkenszand en 1 geval van diphteritus te Ter Neuzen. WONINGBOUW. Door den Minister van Arbeid is ten be- hoeve van woningfoouw toegekend aan de gemeenten: Axel: f 600 voor 2 woningen van H. Duijm; Oostburg f 300 voor 1 woning van L. J. Bossaal. DE CHRIST. HIST. STATENCLUB IN ZEELAND. De Christ. Hist. Statenclub in Zeeland heeft tot voorzitter gekozen den heer Mr. R. L. van Dusseldorp, lid der Ged. Staten en tot secretaris den heer F. L. Hensel te Vlis- singen. WERKLOOSHEIDSVERZEKER1NG. De Minister van Arbeid heeft aan de ge- meentebesturen medegedeeld, dat hem de vraag is voorgelegd of een lid eener werk- loozenkas in welks reglement de uitkee- ringsduur is gesplitst dat in de eerste helft van het kalenderjaar over het volledig aantal dagen uitkeering heeft ontvangen en daarna voortdurend werkloos ibleef tot 1 Juli 1923, bij den aanvang van het tweede Kalenderhalfjaar wederom wachtdagen moet doormaken, zoo dat lid op 1 Juli 1923 voor uitkeering in aanmerking kwam. Uiiteraard moet deze vraag worden beant- woord aan de hand van de bepalingen, daar- omtrent voorkomende in het kasreglement eener organisatie. Aangezien deze niet steeds geheel gelijk- luidend zijn, kan de gestelde vraag niet in het algemeen worden beantwoord. De toestand op 1 Juli 1923 is volgens den Minister dezelfde als die op 1 Januari 1923 of in het algemeen als die welke ontstaat bij den aanvang van het kalenderjaar. In twijfelachtige gevallen dienen de ge- meentebesturen schriftelijk het oordeel te vragen van den directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe- middeling. ZEEUWSCH-VLAAMSCHE WATERLEIDING. Het Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding Co- mite meldt ons: Dankbaar mogen wij zijn, dat de vele tnoeite van den ingenieur Carriere van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening, om gemeente- raadsleden in diverse gemeenten voorzoover noodig de zaak der waterleiding duidelijk te maken, met zulke gunstige resultaten is be- knoond. lmmers na de reeds genoemde ge meenten, kan meegedeeld, dat ook Hontenisse zeker zal toetreden, gelijk het ook van Osse- nisse wordt verwacht en reeds besloten is in Sluis. Alzoo kan tot heden reeds aansluiting ver wacht worden in Qost-Zeeuwsch-Vlaanderen van: Koewacht, Graauw, Clinge, Hengstdijk, Boschkapelle, Hulst, Hontenisse, Ossenisse, Philippine en Axel. Hier moeten dus nog volgen Stoppeidijk, Overslag, St. Jansteen, Zuiddorpe, Westdorpe, Sas van Gent, Ter Neuzen, Zaamslag en Hoek. In Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen traden reeds toe: Oostburg, IJzendijke, Wateriand- kerkje, Biervtiet en Sluis, terwijl nog moeten beslissen de andere gemeenten aldaar en Eede en St. Kruis op een ongunstige beslissing, na- dat zij beter zullen zijn ingelicht, zeker gunstig zullen beslissen. Er moet door het Comite wel, wat voortge- werkt worden, omdat nu eindelijk deze zaak voortgang dient te hebben, anders duurt het nog jaren en voordat de gelden bijeen zijn, de risico-garantiewet er is en de maatschappij ge- sticht en koninklijk goedgekeurd, toch nog heel wat maanden noodig zullen zijn en eerst daar na kan met de verdere werkzaamheden begon- nen worden. Dat wordt dus wanneer de ge meenten nu voortgaan met spoedig gunstig te beslissen toch reeds diep in het voorjaar en wanneer er weigeren of vertragen, dadelijk veel later. Zoo gauw is een jaar verloren. DE LOSGESLAGEN SLEEPBOOTEN. Men meldt van Urk: Van de uit Belgie afkomstige sleepbooten, die over de Zuiderzee naar Lemmer en ver- der naar Wilhelmshaven zouden vervoerd worden, zijn er 15 door Urker visschersvaar- tuiigen, een beurtschip van Amsterdam op Drachten en het stoomsch'p Zutfen in de Urkerhaven binnengebracht. Uit Enkhuizen meldt men: De boot van het loodswezen heeft hier 2 ontoemande sleepbooten, de T 134 Grande Bretagne en de T 55 Ciniy, elk pl.m. 60 ton groot, binnengebracht, die losdrijvende in de Zuiderzee waren aangetroffen. Uit Lemmer: 19 Juli. Vanmiddag is alhier binnengebracht door de sleepboot Semelt, onder kapitein Ewert van Hamburg, de sleepboot Isegrim, in zin- kenden toestand tussehen Marken en Urk zonder bemanning aangetroffen. ZAAMSLAG. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag 1.1. werden andermaal de bewoners door het luiden der brandklok gewekt, terwijl de korenmolen van J. C. Meijer in brand stond, en ook de daarbij staande steenenschuur geheel uit brandde. Oorzaak tot nog toe orrbekend en niets was tegen brandschade verzekerd. ST. JANSTEEN. Donderdag hield de gemeenteraad eene openbare vergadering. Na kenmisname der betrekkelijke rappor- ten, werd op voorstel van B. en W. met al- gemeene stemmen besloten de verzochte uitbreiding van het laagspanningsnet tot aan de grens met Koewacht, vuorloopig voor een jaar uit te stellen. Hierbij werd o.m. overwogen, dat na een jaar de bedrijfs- resultaten van het bestaande net bekend zullen zijn en deze als richtsnoer bij verdere uitbreidingen zouden kunnen dienen. Uit genoemde rapporten bleek, dat de onder- werpelijke uitbreiding een deflict zoude op- leveren van ruim 600.per jaar. Aangemomen werd verder het voorstel van B. en W., om een gratis lichtpunt te ver- strekken aan hen, die niet in de Rijksinkom- stentoelasting aangeslagen zijn en electrici- teit wenschen te betrekken. Volgens mede- deeling van den directeur van het C. E. B., hadden zich reeds 59 personen ter bekoming dezer faciliteit aangemeld. Het is te ver- wachten, dat nog velen deze gelegenheid met beide handen zullen aangrijpen. Aangeboden werden vervolgens de reke- ningen der gemeente en die van het G. E. B. over 1922. De geloofsbrieven der nieuwbenoemde raadsleden werden in orde bevondcn en tot hunne toelating besloten. Het ZecuwSch-Vlaamsche waterleiding- comite mocht geen gunstige beslissing ten deel vallen op haar verzoek tot deelneming i dezer gemeente, in eene te stichten N. V. Z.- VI. waterleidingmaatschappij. De bezwaren welke hiertegen bij het mee- rendeel van den raad bestonden, waren hoofdzakelijk toe te schrijven aan den op te leggen aansluitingsplicht aan de waterlei- ,ding van bestaande woningen en de tarieven dit laatste zoowel wat het stelsel als de cuurtc betreft. Alhoewel het algemeen be- lang der watervoorziening werd criteria, konden vorenstaande overwegingen en het feit, dat alhier goed en voldoende water aanwezig is, er niet toe bijdragen, dat eene voor het comite gunstige beslissing geno- men werd, dat niet zou kunnen worden vol- daan aan de op te leggen verplichting om aan te toonen, dat het aanwezige wat in hoedangheid is gelijk te stellen met goed j leidingwater, aangezien het voor de hand zou liggen, dat ter bespoediging eener al- gemeene aansluiting, dat water toch zoude worden afgekeurd. De heer Huizinga, burgemeester van Ter Neuzen en voorzitter van het comite gaf om trent een en ander, zoomede over de finan- cieele gestie, een zeer duidelijke uiteenzet- ting waardoor het hem evenwel toch niet gelukken mocht de zienswijze te doen ver- anderen, zoodat de meerderheid tenslotte het besluit nam afwijzend op het verzoek- schrift te beschikken. Sint Jansteen krijgt dus (althans voorloopig) geen leidingwater. Eerlijk gezegd hadden wij deze beslissing verwacht, want er waren na de mislukte conferentie op 11 Juli j.l. voldoende symp- tomen aanwezig, die zulks voorspelden. VLISSINGEN. De kermis heeft dit jaar een zeer rustig verloop en naar ons bij informatie is geble- ken, worden over het algemeen zeer slechte zaken gemaakt, een verschijnsel dat dit jaar op alle kermissen valt waar te neinen. De malaise doet zich hier natuurlijk in sterke mate gevoelen. Reeds lang voor het sluitingsuur is het kermisterrein geheel verlaten en dit kan ook gerust veel vroeger gesteld worden, want de meeste kramen en inrichtingen zijn reeds geruimen tijd voor het sluitingsuur gesloten, omdat er tooh geen bezoekers meer zijn. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: J. v. d. Kreeke, leerling verpleegster, Axelsche straat 50, van Amsterdam. N. Baert, dienstbode, Q 181, van Biervliet. E. E. Hasse, zonder, Burgemeester Geill- straat 16, van Apeldoorn. Vertrokken: H. M. de Vilder-, dienstbode, Dijkstraat 69, naar Selzaete. N. Bakker, dienstbode, P 67, naar Bier vliet. j. Bakker, kamenier, Donze-Visserstraat 126, naar Gent. R. Vandepitte, zonder, Van Steenbergen- laan 45, naar Gambray. Th. Meertens, landbouwersknecht, O 115. naar Hoek. VOETBAL. Zaterdag werd te Zaamslag een wedstrijd gespeeld tussehen Juliana I van Zaamslag en Terneuzen III. Deze wedstrijd werd door Juliana gewonnen met 110. Temeuzcn spe.'He met 8 spears. KORFBAL. Zaterdag speelden te Zaamslag „Rapid" van Axel en T. T. V, van Ter Neuzen een propagandawedstrijd. Het einde was 2—*1 voor Rapid. Zittjng van Woensdagmorgen 10 uur. Aanwezig alle leden. Subsidie t. b. c.-bestrijding. Daar uit de 'behandeling in de at'dee- lingea bleek, dat een groote meerderheid der Statenleden voor verhooging van het subsidie is, stellen Ged. Staten nader voor niet 5000 doch J 6000 subsidie te ver- leenen tot wederopzegging toe aan de Prov. Zeeuw'sche Vereeniging tot bestrij- ding der t. b. c, Aange/iomen. Subsidie voor restauraties van kerken en torens. Aange.iomen werden de voorstellen tot aanhouding van de subsidie-aanvrag voor restauratie van het kerkgebouw te Ka pelle, afwijzing van de subsidie-aanvragen voor de restauratie van de kerk te Nisse en den toron te Gapinge en tot verlee- nea van een subsidie van 2500 voor het herstel der kerk te Kloosterzande. Het beursgebou\i> te Vlissingen. Ofschoon in de afdeelingen verschillendc leden blijk geven wel degelijk subsidie te willen geveen voor de restauratie van het Bejrsgebouw te Vlissingen, blijven Ged. Staten er bij dat dit niet moet geschieden. In een der afdeelingen werd gezegd dat het.gebouw cultureele waarde heeft. Vreem- delingen komen het bewonderen; verwaar- loozei zou te betreuren zijn, vinden som- mige leden. Weer andere leden vreezen, dat de ai- dus verkregen uitbreiding groote lasten aau de provinciale financien zou opteggen, dat de eigenaars hjervan zouden profiteeren; het zou een premie op de verwaarloozing worden. Een lid van Ged. Staten merkte op, dat het gebouw geen geschiedkundige waarde heeft en geen fondsen beschikbaar zijn voor subsidie. De heer VAN DER WART heeft met eenige verbazing het voorstel van Ged. Staten gelezen. Er had wef een mildere geest mogen varen over de leden van Ged. Staten. Hij zou overweging willen geven de zaak uit te stellen tot de volgende ver gadering, opdat Burg, em Weth. van Vlis singen nog met meerdere gegevens kun nen komen. De heer DIELEMAN zeide, dat wij niet weten of dit gebouw hjstorische waarde heeft. Wij weten niet of de gemeente Vlissinge i zelf de kosten kan betalen. Wij INGEZONDEN MEDEDEELINGEN H0KU5P0KU5 het leer wordt soepel-zacht Terwijl een mooie glans moeten evenwel voorzichtig zijn met Jiet oog op de financien der provincie. Hij .vraagt of thans wel de tijd is gekomen voor dergelijke zaken thans gelden uit de provinciale kas te geven. Ged. Staten ontra- den dus aanneming van het voorstel' Van der Wart. De heer VAN DER WART is van mee- ning dat wij een subsidie moeten geven als een gebouw historische waarde heeft. Wij hebben thans geen voldoende gege vens om over het verzoek te oordeelen, vandaar zijn voorstel. Bij verschiUende an dere voorstellen is niet zoo zeer met de provinciale kas rekening gehouden als bij dit voorstel. Hierna kwam het voorstilVan der Wart in stemming, dat werd verworpen met 24 tegen 18 stemmen. Het voorstel van Ged. Staten tot af wijzing van het verzoek werd daarna zon- d«r hoofdelijke stemming aangenomen. Waterleiding voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Het voorstel om bij wijze van risico-ga- rantie voor de op te richten N. V., ten doel hebbende de stichting en exploitatie van een drinkwaterlejding in Zeeuwsch Vlaan- deren, een renteloos voorschot te verleenen van tea hoogste 200.000, vond in de af deelingen wel eenige bespreking, doch geen bepaalde bestrijding. De heer DE PALJW meent, dat nie- mand teg^n het voorstel zal zijn en ook is spr. nfet tegen verplichte aansluiting, als het geen fast wordt voor de arbei- dersbevolking. Men maakt te weinig pro paganda onder de bevolking, mede om dat de loonen in dafende lijn gaan. De heer WALL I EN meent, dat er juist meer dan genoeg propaganda wordt ge maakt, men praat geheele gemeenteraden om van tegen- in voorstanders. De heer DIELEMAN zegt, dat de raads leden worden voorgelicht omdat men den toestand niet voldoende begrijpt. Maar toch moet er verdere propaganda voor aanslui ting worde.i gemaakt, zoo mogelijk zonder dwang. De prijs van het water is billijk bere^end en niet te zwaar voor de be volking. De prijs is 8 gld. voor een eenkamer- woning. De heer DE PAUW meent dat men me.-r moet letten op de 2 en 3 kamerwo- ninge.i, die duurder zijn dan op Zuid- Beveland, terwijl de propaganda 't tegen- overgestelde zegt. Het voorstel wordt z. h. st, aangenomen, Reglement op wegen en voetpaden. Bij de behandeling van het voorstel tot wijziging van het reglement op de we gen en voetpaden was o.a. bepleit het verbod van het gebruik van den korten dissel en naar aanlejding daarvan deelen GeJ. Staten in hun antwoord mede, dat door hen ontheffing van dat verbod is yerleend na enkefe partiecle ontheffingen e n algcmeene voor Westelijk Ze uwsch Vlaanderen in 1895 op verzoek der afd. Oostburg van de Z. L. M, Voor Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen werden particele ont heffingen verleend in 1895, 189S en 1903. GeJ. Staten stellen zich voor, nader hu.i- r,e aandacht aan dit onderwerp te wijden. In \erband met nadere overweging woeJt voorgesteld art. 70 zoo te lezen, dat als overtreding van bet maximum gewicht wordt vermoed de vervoerders moeten ge- doogen, dat hunne wagens worden ver voerd naar de naastbijgelegen plaats, al- waar gelegenheid bestaat tot wegen, en zij daarbij de behulpzame hand moeten bie- 2e i, terwijl zij den ambtenaar, die het; bestaan der overtreding wenscht te con- stateeren moeten laten mederijden tot die plaats. De heer ERASMUS meent, dat de zwa re vrachtauto's veel schadelijker zijn voor de wegen dan wagens met te smalle vel- lingen. L« heer DOMINICUS brengt hulde aan het rapport der Z. L. M, in deze, maar bepleit de belangen der boeren en anderen, die nieuwe wagens zullen moeten aanschaf- ie.i. Ook zal de controle veel last veroorza- ken. Zij is veel erger dan de tijdciijke controle bij inval van dooiweer. Me i kan met dezelfde vracht meer dan eens worden aangehouden en me de genomen worden naar een weegbrug. leler politirmai is niet in staat elke soort vracht te schatten op gewicht. Ook de vrachtrijders zullen zeker grooten hinder ondervinden en zij zullen groote kosten hebben voor aanschaffing van nieuwe wa gens. Ook de tuinbouw zal bij vervoer der produc.en dat dikwijls haastjg moet ge schieden, er grooten last van kunnen onder vinden. Spr. meent dat op sommige wegen de bre>de vclgen bij nat weer juist schauelijktr zijn. De wegen, die het tneest lijde.i, zijn ver- la.en polderwegen en worden uit de pol- derlasten betaald. Spr. vereenfgt zich met de conclusie der Z. L. M„ dat het niet wenschelijk is beperkjngen m zake vrach- te i te maken benalve bij invailen van dooi weer. De heer HENDRIKSE is ook tegen de voorgestclde bepaling, die het meestj zal drukke.n op den kleinen landbouwer. De heer VOGELAAR is het met den vorigen spreker eens, en wijst er nog op, dat verschillende landbouworganisaties en ook ue minderhejd van het hoofdbestuur der Z. L. M. zich tegen beperkingen ver- klaie.i. Hadden de leden der Z. L, M. ge- s.emd, de meerderheid had zich daartegen /.e;<er verzet. De slechte wegen ontjscaan voornamelij.; door het drukke verkeer. De heer v. NIFTRIK brengt hulde aan GeJ. Staten voor haar nutjtig werk. Het is goed gezien, dat men de goede wegen be,louden wil. Men zeide niet: de wagons met smalle velgen moeten vveg, men wil alle n de vrachten in ove*> enstemming brengen met de velgbreedte. Men moet re kening houden met de belangen van het tdgie.nbeiT, Men moet voor de vrachtauto's even goed bepalingen maicen. En nu goeft men voor de eerste 10 jaar nog een inin dere vracht aan en men mag niet vergeten, dat de wegen erzijn voor het algemeen be- lang. De heer HENDRIKSE zegt, dat de pol derwegen toch betaald woruen door de m- gelanden zelf. De heer GESCHIERE zegt dat het in 1874 de heer Vis was, die zulk een bepa ling voorkwam, e.i toen was de belasting veel lager. Spr. heeft een wagen 41 jaar gebruikt, die nog nimmer 'n nieuw wiel moest hebben, nog nimmer hoorde hij van een wagen waaraan vier wielen tegelijk moesten vernieuwd worden. Als men zegt de wegen moeten worden aangepast aan de nieuwe wegen, dan zegt spr. dat het juist andersom moet zijn. Als nu de Z. L. M. van onderaf met de zaak was begonnen, dan had men nooit gead- vise.-rd een velgbreedte voor te stellen. De heer VAN OEVEREN weet uit er- varing in een kleipolder, dat de breedte \elgen beter zijn voor de wegen en de Z. L. M, nam haar conclusies aan met 20 tegen 3 stemmen. Men moet zoo noo dig ae lasten helpen dragen. Men mag ook na 10 jaar smalle velgen behouden. De heer KOSTER meent, dat de le- veasduur van een wagen is 20 jaar en wil dan ook 20 jaar uitstel inplaate van 10 jaar, waartoe nij een voorstel indient). Die heer KODDE heeft ook groote be zwaren tegen het voorstel, omdat men niet zoo maar kan schattien hoe zwaar een vracht is; het soortelijk gewicht van een artikel is niet altijd stationnair. De heeren GESCHIER en VAN NIF TRIK gaven nogmaals hun standpunt aan en de heer BOLIER lichtte zijn stem voor het voorstel toe. De heer VAN DE WEIJDE verdedigde het voorstel van Ged. Staten door te wij ze,i op de woorden van de heeren van Niftrik en van Oeveren, waarvoor spr. deze heeren dank brengt. Men heeft juist een middenweg gevonden door een veriiou ding te scheppen tussehen velgbreedte en gewicht. Spreker's ervaringen zijn, dat men best het gewicht kan schatten. Aan den wagen van 41 jaar oud zal toch wel eens iets verbeterd zijn. In andere streken heeft men juist het groote nut der breede velgen ingezien, en als de polderwegen er mede worden be- schermd, zullen ook de lasten voor ieder ingielande minder worden. Als de heer Koster na 20 jaar zal zien wat Jan niet in orde is, dan zegt spr. dat dit net zoo goed over 10 jaar kan geschieden. De heer VOGELAAR gelooft niet, dat breede velgen het trekken minder zwaar make.i, anders zouden de boeren die veel van hun paarden houden, er zeker geen bezwaar tegen hebben. De inwoners der provincie moeten er een paar slijkschoe- nen voor over hebben om de landbou- wers minder last te veroorzaken. De heer GESCHIERE maakt nog een korte opmerking over de groote kosten voor de landbouwers, waarna de heer VAN DE WEIJDE dupliceert en nogmaals zijn overtuiging uitspreekt dat breede velgen beter zijn voor de wegen, en ook wel degelijk in het belang der paarden. De heer VAN NIEUWENHUIJZE zegt, dat me.i zich noodeloos ongerust maakt over de gevolgen, de vrachten zijn niet zoo hoog als genoemd is als maximum. He. amendement-Kostcr wordt verwor- pe i met 25 tegen 17 stemmen. De paragraaf 1 betreffende het gewicht ei de vilgoreedte wordt aangenomen met 28 tegen 13 stemmen. (De heer Wallien is afwezig). He. overige van het voorstel wordt z. h. st. aangenomen, De Dijckmeesterpolder. Aangenomen wordt het voorstel tot na dere aanwijzing der grenzen van den Dijck meesterpolder. Waterschap Poortvliet. Ook werd aangenomen het voorstel tot wijziging van het bijzonder reglement voor i.e. waterschap Poortvliet. De Rijksveren. Bij het voorstel tot verklaring dat ee bij de Staten geen bezwaar bestaat tegen het vaststellen van door het rijk ontwor pen tarieven voor de overzetveren over het kanaal van Ter Neuzen en voor het veer van Gorishoek op lersekendam, werd in de afdeelingen. naast kiachten over te hooge tarieven o.a. gewezen op het zon derling stelsel van vrijgestelden, inzonder heid gezjen de personen, waarover het loopt." GeJ. Staten zeggen voornemens te zijn de aandacht van den minister van financien op die vreemde bepaling te ves- tigen. I I De heer SONKE wijst op de hooge ta rieven en wil hier de aandacht op doen vestigen. De heer VAN ROMPU zegt dit toe. Tarieven veer van Oud- en Nieuw- Vossemeer. In de afdeelingen werd op verfaging der tarieven aangedrongen en oOk werd er verwondering over uitgesproken, dat Ged. State.i geen rekening hebben gehouden met het besluit der Stjaten tot vermindering van het tarief voor werklieden, in verband I I I! II.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2