HoogwatergetijteTer Neuzen. SCHEEPVAARTBEWEGING. 16 Juii. Eng. s.s. Hunstanworth, 7622 M3„ kolen, van Hartlepool voor Gent. Duitsch s.s. Jade, 2D53 M3., kolen, van Methil voor Ter Neuzen. Eng. s.s. Harelda, 3645 M3„ stukgoed, van Glasgow voor Gent. Eng. s.s. Hazelpark, 6504 M3„ kolen, van Barry voor Gent. Noorsch s.s. Ravn, 5017 M3., cokes, van New-Castle voor Gent. Eng. s.s. Orlock Head, 4422 M3., stuk goed, van Gent naar Antwerpen. Ned. s.s. Oosterland, 3378 M3., ledig, van Sluiskil naar New-Castle. 17 Juli. Zweedsch s.s. Solve, 1390 M3., steenen, van Lysekil voor Gent. Duitsch s.s. Dollart, 2668 M3., ledig, van Ter Neuzen naar Swansea. Eng. s.s. Scottish-American, 19756 M3., lfdig, van Hull voor Selzaete. D A G E N. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag W oenadag 21 22 23 24 25 Juli Voorm. Nam. Donderdag 26 K Vrfldag 27 7.50 8.57 10.10 11.25 0.01 1.03 1 55 8-22 9.33 10.47 12*23 1.30 2.19 van gemeentewege een toeslag te geven op het loon; redenen waarom „Patrimonium" den raad verzoekt een bijslag te geven op het loon, voor iederen arbeider, overeenkomstig daarvoor na- der vast te stellen regelen, aan die fabrikan- ten, die weder tot vlasbewerken willen over- gaar dit adres wordt ingezonden de volgendc toehchting: De voorwaarden in het adres genoemd, zou- den aldus zijn te bepalen: De gemeente verleenen ter bestrijding der werkioosheid aan de vlasfabrikanten een toe- slag op het loon van de arbeiders, die in hun dienst werkzaam zijn. f 8 per week aan arbeiders die den leef- tjjd van 18 jaar bereikt hebben en ouder, in dien zij voldoende kennis hebben om in het be- drijf te kunnen werken; b- f4 per week aan arbeiders als boven, doch gehuwd zijn en een gezin hebben en aan dezt gehuwden een minimumloon wordt uit- betaald van 16 per week; c. dat de arbeiders onder a en b bedoeld, gedomicilieercl moeten zijn in Axel en er min sters een jaar hebben gewoond; d. dat de toeslag kan worden verminderd, zooora Burgemeester en Wethouders van oor- deel zijn, dat de 1'abrikanten zonder dezen bij slag hun bedrijf productief kunnen voort- zetten; e. dat een commissie van 5 leden door Bur gemeester en Wethouders wordt benoemd, be- staande uit 2 1'abrikanten, 2 werklieden en 1 lid uit het college van Burgemeester en Wet houders als voorzitter, teneinde de geschillen die uit deze overeenkomst bij de toepassing mochten ontstaan te kunnen beslechten. De VOORZITTER deelt mede, dal ook dit arire.- pas is ingekomen en stelt voor. dit ook te ste'.len in handen van Burgemeester en Wet houders om bericht en raad. Met algermeene stemmen wordt aldus be- sloten. 5. Benoemen commissie voor onderzoek gemeenterekening. De VOORZITTER benoemt als leden der commissie voor het onderzoek der gemeente- rekening over den dienst 1922 de heeren De Feijter, De Kraker en Koster. Regeling gasprijs bij groote afname voor de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg maatschappij. lie VOORZITTER deelt mede, dat is inge- koxnen een schrijven van den directeur der Zeeowsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij waarin deze te kennen geeft al het mogelijke te moeten doen om de exploitatiekosten zijner maatschappij te verminderen en met het oog daarop informeert, of de gemeente genegen is, zijne maatschappij in verband met de afneming van een groot quantum gas reductie op den prijs te verleenen. Burgemeester en Wethouders en de Gascom- missie hebben dit schrijven behandeld, en zijn van cieening, dat er aanleiding is, om een re- geling te treffen, waarbij aan groote afnemers eeD iageren prijs wordt in rekening gebracht, daar dit de afname kan bevorderen en stellen voor: a. den prijs voor licht- en kookgas te be palen bij gebruik per maand van: 130 M3. op f 0,16 per M3. 31— 60 0,15 61—100 0,14 101—150 0,13 b. voor de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg maatschappij een afzonderlijk tarief in te voeren te weten: le. bij afname van gas voor alle doelein den den prijs te bepalen op twee derden van den heginprijs (alzoo 10 2/3 cent); 2e. bij afname van gas slechts voor rij- tuigverlichting alleen den prijs onder a toe te passen. De heer DIELEMAN vraagt naar de motie- ven voor dit voorstel. De VOORZITTER deelt mede, dat de Gas commissie wil probeeren zooveel mogelijk gas te doen gebruiken en daardoor de fabriek tot hoogeren bloei te brengen, in de verwachting, dat dit dan zal kunnen leiden tot een alge meene verlaging van den gasprijs. Deze ge meente is niet de eerste waar zoo iets wordt voorgesteld, blijkens het Gasblad is in ver- schillendegemeenten reeds een dergelijke re geling ingevoerd. De regeling onder a wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. IV- VOORZITTER geeft betreffende de voor- gestelde speciale t^geling voor de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramwegmaatschappij te kennen, dat de Gascommissie, door aan haar gas te leveren voor gereduceerden prijs, wil trachten die maatschappij geheel te behouden. Er is sprake van electrificatie van het station en de werkplaatsen aan Drie Schouwen, doch als we haar door het leveren van gas tegen goed- kooperen prijs geheel voor de gemeente konden behouden, is dat een voordeel voor de fabriek, daar de maatschappij inderdaad een groote af- neemster is. Daarom wordt voorgesteld, in- dien zij gas lafneemt voor alle doeleinden, zoo- als tot hiertoe, het gas te leveren voor twee deiiien van den beginprijs, of 10 2/3 cent. Als de maatschappij evenwel alleen gas zou afnemen voor verlichting van de rijtuigen, krijgt zij het gas tegen de prijzen genoemd in de regeling onder a, waarbij de prijs dan af- har.gt van het gebruik per maand. De heer KRUIJSSE vraagt, of indertijd, toen het contract met de tramwegmaatschappij ge- aloten is voor levering van gas niet bedongen is, dat zij gedurende een bepaald aantal jaren een zeker quantum moet afnemen. Hij herin- ner: zich wel, dat er in staat, dat zij den prijs zou betalen van de meest begunstigde. De heer OGGEL deelt mede. dat omtrent mi- nimumafname geen bepaling is opgenomen; daar was ook geen bepaalde aanleiding voor, aangezien de gemeente voor het leggen der blazer geen kosten heeft gemaakt. daar de maatschappij de buizen zelf heeft gelegd. De heer VAN DIXHOORN heeft er niet veel verwachting van, dat een lagere gasprijs er de maatschappij toe brengen zal niet over te gaan tot electrificatie van het station en de gebou- wen te Drie Schouwen, maar merkt op, dat als nu wordt overgegiaan tot het veranderen van den prijs ook zou kunnen worden overge- gaan tot verandering van het contract. De VOORZITTJER weet niet, of men daar- mede succes zou nebben, doch acht het thans gedaan voorstel aanbevelenswaard, omdat een groot gasverbruik voordeelig is voor de fabriek. De heer DIELEMAN merkt op, dat nu ten opzichte van de Z. V. T. M. de gemeente Axel en de Prov. Electriciteitsmaatschappij als con- currenten optreden. De VOORZITTER is van oordeel, dat men de zaak niet aldus moet beschouwen; Burge meester en Wethouders en de Gascommissie doen een voorstel, dat ze in bet belang der gasfabriek achten. Ket voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. De VOORZITTER deelt mede, dat er nu nog eem kwestie is, die hij ook maar zou willen af- doen. De Gascommissie heeft de wenschelijk- iveid overwogen om de aan de Drie Schouwen staande huizen en de dienstwoningen van de tram ook van gas te kunnen voorzien. Zij heeft daarom een schrijven gericht aan de di- rectne van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg maatschappij om de door haar aangelegde gas- I leiding overeenkomstig de bepaalde voorwaar den te kunnen overnemen, doch of de maat schappij alsdan bereid is, vooraf vergunning te verleenen om die gasleiding op haar terrem door te trekken, naar de dienstwoningen enz. Daarop kwam van den directeur een ant- woord, dat de leiding kon worden overgenomen en dat, imdien de gemeente later die leiding wilde doortrekken in het emplacement der maatschappij, een verzoek daartoe in welwil- lende overvveging zou worden genomen. Van wege de Gascommissie is daarop be richt, dat hare bedoeling niet is de zaak aldus te behandelen, dat zij nl. te voren zekerheid wenscht, dat de leiding- zal kunnen worden doorgetrokken, aangezien er anders voor de gemeente geer belang bij is die leiding over te nemen. Daarop is het volgend schrijven ontvangen: In aansluiting op onzen vorigen brief over dit onderwerp en om tegemoet te komen aa-i het teiefonisch verzoek van uwen Voorzitter. bevestigen we hierbij, dat wij gaarne aan den raad der gemeente Axel, na de overname van onze buisleiding zullen toestaan, de leiding door te trekken over ons terrein tot nabij de dienstwoningen, indien aan onze hiema te noe- men voorwaarde door den raad zal worden voldaan. Het zij ons vergund, deze zaak in verband te brengen met onze vraag aan den raad, om prijaverlaging voor gas voor ons bedrijf, even- tueel uitsluitend voor onze rijtuigen. Mocht namelijk uw raad op ons verzoek eene beslis- sing nemen, waarbij de eventueele electrificatie van onze werkplaats en de verlichting te Drie- Scbouwen een ongunstigen invloed zou hebben op den gasprijs, dan zullen wij bezwaarlijk het doortrekken van de gasbuisleiding kunnen be vorderen. Bij het beoordeelen van ons standpunt ge- lieve Uw gascommissie wel in het oog te wil len houden, dat de door ons gevraagde gas- prijsverlaging uitsluitend en alleen gebaseerd is op de verbruikte hoeveelheid gas. Daar toch komt het in dit geval op aan en aangezien wij, ook na de eventueele electrificatie, een der grootste, vermoedelijk wel de grootste afneem- ster zullen zijn en blijven (n.l. naar schatting uit Uwe gannota's over 1922 ruim 7500 M3), achten wij het dringend noodzakelijk, dat door belangrijke gasprijsverlaging wordt tegemoet gekomen aan ons billijk verzoek. Naar aanleiding van dit schrijven, waar- uit blijkt, dat de tramwegmaatschappij het doortrekken der gasleiding zal toestaan, stel len Burgemeester en Wethouders, in overleg met de Gascommissie voor, de buisleiding v*an de tramwegmaatschappij over te nemen, over eenkomstig den in het deswege gesloten con tract vastgest'elden prijs. O.m. staat daarin, dat 2 van den vastgestelden prijs wordt gekort voor ieder jaar, dat de leiding in ge bruik is. De heer OGGEL merkt op, dat dan de wo- ningen van de tram en de omliggende per- ceelen ook van gas kunnen worden voorzien, doch anders heeft de gemeente er geen belang bij. De heer VAN DIXHOORN acht de tijd voor overname van deze leiding niet rijp; hij ge- looft, dat, ondanks den thans vastgestelden lagen gasprijs voor de tramwegmaatschappij, de electrificatie van kantoren en werkplaat sen toch tot stand zal komen. Hij zou de be- slissdng omtrent deze overname willen op- schorten tot later. De VOORZITTER ziet daarvoor geen aan leiding; indien te Drie Schouwen de dienst woningen van de tram en meerdere perceelen kunnen worden aangesloten, is dit een voor deel voor de fabriek. De heer DIELEMAN verklaart er zich goed mee te kunnen vereenigen; hij vraagt, of het ook de bedoeling is in een andere richting de verlichting uit te breiden. De VOORZITTER antwoordt bevestigend. Misschien zal dat de volgende vergadering ter sprake komen. Het voorstel tot overneming der buisleiding wordt aangenomen met 7 stemmen tegen 1. Voor stemmen de heeren Baert, De Kraker, Dekker, Dieleman, Oggel, Kruijsse en Koster; tegen stemt de heer Van Dixhoom. 7. Verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten. De VOORZITTER verwijst omtrent een ge- legenheid tot verpleging van lijders aan be smettelijke ziekten, naar de daaromtrent ter inziage gelegen hebbende correspondentie. Deze zaak is in het najaar van 1921 reeds aanhangig gemaakt door Dr. D. J. Hulshofl' Pol, inspecteur voor de Volksgezondheid te Utrecht. Door Gedeputeerde Staten werd bij schrij ven van 31 Maart 1922 aanbevolen, zich in verbinding te stellen met het ziekenhuis te Ter Neuzen, dat over een gelegenheid tot ver- pleking van lijders aan besmettelijke ziekten beschikt. Bij onderzoek bleek, dat dit ziekenhuis een contract wilde sluiten voor opneming van lijders aan besmettelijke ziekten, tegen een vergoeding van f 100 per beschikbaar bed en per jaar, en een verpleeggeld van f 7,50 in de derde, 8,50 in de tweede en f 9,50 in de eerste klasse, alles per dag. Voorts geeft het bestuur te kennen, dat er vrije artsenkeuze bestaat voor wat betreft interne of besmette lijke ziekten, zulks in afwijking met de vroe- gere regeling, dat al zulke gevallen moesten behandeld worden door den geneesheer-direc- teur. In verband met de nog al hoog voorkomende jaarlijksche bijdrage, is toen overwogen, om in verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten te voorzien, door inrichting van de ziekenbarak, staande bij het concours-hip- pique-terrein. Inmiddels is ook inlichting gevraagd aan het R. K. Liefdehuis te Hulst. Met deze inrichting werden ook reeds onderhandelingen gevoerd door verscliillende gemeenten in het Land van Hulst, en is ten slotte een bijeenkomst gehou- den van het bestuur, mett afgevaardigden der gemeenten Axel, Boschkapelle, Clinge, Hulst, Graauw, Hengstdijk, St. Jansteen, Koewacht, Ossenisse, Overslag en Stoppeldijk, terwijl de gemeenten Hontenisse en Zuiddorpe met ken- nisgeving niet tegenwoordig waren. De daar gebouden besprekingen hebben aan leiding gegeven tot een conferentie van het bestuur van het R .K. Liefdehuis met Dr. Huls- hof Pol, te Utrecht, die te kennen gaf, niet te zullen msten, voor in Zeeuwsch-Vlaanderen de gelegenheid tot verpleging van lijders aan be- besmettelijke ziekten geregeld was. Na verschillende onderhandelingen is door het rijk ter beschikking gesteld van het R. K. Liefdehuis een ziekenbarak en aan het bestuur der stichting machtiging verleend voor het sluiten van contracten met de verschillende gemeenten. Genoemd bestuur heeft nu een concept-con- tract ingezonden, waarbij wordt bepaald, dat de overeenkomst zou worden aangegaan in- gaande 1 Mei 1923, voor een termijn van een vol jaar, en telkens geacht wordt voor een- zelfden termijn te zijn vernieuwd, wanneer niet 3 maanden voor het verstrijken van dien termijn het contract schriftelijk is opgezegd. De gemeente zal per jaar betalen f 100 en kan dan beschikken over een aantal bedden in evenredighedd tot het aantal inwoners dat de gemeente telt. Die bijdrage dient tot be strijding der kosten van onderhoud der barak, het zusterhuis en inventaris, huur van het ter rein waar de barak wordt opgeslagen en be- schikbaarstelling van de verpleging. De kosten van overbreng-ing van Missing-en naar Hulst en plaatsing der barak bedragen f 3800. Die kosten moeten door de contractee- rende gemeenten worden gedragen en zyn be- rekend indien alle hierboven genoemde ge meenten een contract sluiten op f 11,41 per 100 inwoners. De verpleeggelden voor lijders aan besmet telijke ziekten, door de gemeenten te betalen, zullen bedragen f 7,50 per etmaai en per per- soon, met dien verstande, dat in geval meer dan een persoon gelijk veipieegd wordt, dit bedrag niet hooger zal zijn dan f 6,50 per dag en per persoon. De dag- van opname en van vertrek of overlijden worden samen voor een dag gerekend. Door Burgemeester en Wethouders zijn deze stukken gesteld in handen der gerneente-ge- neesheeren, om daarover advies uit te brengen. Deze geven te kennen, dat naar hun meening uit geneeskundig oogpunt de verpleging- in het ziekenhuis te Ter Neuzen weinig voorkeur heeft boven die in een rijksbarak te Hulst. Daar echter in Hulst ook vrije artsenkeuze bestaat in chirurgische gevallen, zooals zich die bij diphterie kunnen voordoen, verdient het ook, afgezien van de g-unstiger financieele voor waarden, aan een contract met het R. K. zie kenhuis te Hulst de voorkeur te worden ge geven. Op grond van vorenstaande, verzoeken Bur gemeester en Wethouders machtiging tot het sluiten van een contract met het Liefdehuis te Hulst en hen te machtigen tot het wegnemen van de barak op het Plaatje. De heer VAN DIXHOORN merkt op, dat dan de eventueele zieken toch naar elders moeten vervoerd worden en vraagt, of een eigen gelegenheid niet beter was. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders dat ook wel hebben overwogen; als men echter zelf een barak on derhoud, kost dat zeker meer, dan nu aan Hulst betaald moet worden, terwijl men dan, als er zieken komen, niet over verpleegsters beschikt. Er zit aan zoo'n regeling- heel wat vast en vele onderhandelingen en besprekin gen zijn gevoerd, eer Burgemeester en Wet houders zoover waren, dat ze dit voorstel kon den doen. De heer KRUIJSSE deelt mede, dat ook nog geconfereerd is met het bestuuv van het Groene Kruis, om na te gaan of er ook plaat- selijk een oplossing voor te vinden was, maar daarbij bleek, dat het voor de gemeente dan financieel te bezwarend zou zijn. De heer VAN DIXHOORN meent, dat men hier toch ook had kunnen trachten de gelegen heid te krijgen die men nu te Hulst heeft; men is dan blijkbaar niet op z'n qui vive geweest en moet nu, als gemeente met 6000 inwoners naar een met 3000 inwoners. De heer OGGEL merkt op, dat men te Hulst dit resultaat kon bereiken door samenwerking van verschillende gemeenten. De heer VAN DIXHOORN meent, dat men ook had kunnen trachten die gelegenheid hier te scheppen. Hij kan zich met het voorstel niet vereenigen. De heer OGGEL wijst er op, dat men in 1921 heeft ondervonden, op een gegeven oogen- blik voor zulke zieken een verplegingsgelegen- heid noodig te hebben. De heer VAN DIXHOORN is van oordeel, dat men zoo'n inrichting- hier ook best had kunnen krijgen, maar als er zich zoo iets voor- doet, stuit het hier altijd op gemis aan samen werking. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met 7 stemmen tegen 1. Voor stemmen de heeren Baert, De Kraker, Dekker, Dieleman, Oggel, Kruijsse en Koster; tegen stemt de heer Van Dixhoom. 8. Veranderingen lokaai in de openbare lagere school. De VOORZITTER vraagt voor Burgemees ter en Wethouders machtiging- het houten schot, dat destijds in een der benedenlokalen van de openbare school geplaatst is, om dat in te richten voor 2 klassen der normaalschool, nu die normaallessen zijn opgeheven, weer te laten wegnemen en het lokaai in zijn vroegeren staat terug te brengen. Burgemeester en Wet houders willen dit dan benutten voor andere doeleinden, b.v. voor het houden van de ijk, de keuringen voor militie en landweer, kleine ver- gaderingen, die nu op de raadzaal moeten ge- houden worden, enz. enz. De heer KRUIJSSE vraagt, of ook de be doeling- voorzit in het bovenlokaal het schot weg te laten nemen. Dit zou jammer zijn, om dat de lokalen zooals die thans zijn ingericht, goed voldoen voor de Avondteekenschool. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders alleen het beneden- lokaal op 't oog hebben. De gevraagde. machtiging) wordt met alge meene stemmen verleend. 9. Demping en rioleering van een sloot aan den Buitenweg. Naar aanleiding van het in hunne handen om bericht en raad gestelde adres van J. Die leman e. a., bewoners van den Buitenweg en een gedeelte van de Nieuwstraat, waarin wordt verzocht demping en rioleering van den sloot langs den Buitenweg, die een onaangenamen toestand veroorzaakt, geven Burgemeester en Wethouders te kennen, dat zij geen vrijheid kunnen vinden om de kosten van dit werk, ge- raamd op f 745 te voteeren. Zij achten den toestand niet van dien aard, om daarvoor van gemeentewege dat bedrag op te offeren, daar zij toch nog over andere middelen beschikken om tegen den minder goeden toestand waarin die sloot verkeert op te treden. De heer OGGEL voegt hieman toe, dat het afwijzend advies ook voortspruit uit de over- weging, dat het geen gemeentesloot is en het geheele werk zou moeten worden uitgevoerd op terrein van een ander. Het afwijzend voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen. 10. Beschikbaar stellen van gelden voor de Bijzondere school in de Nieuwstraat. Door het Bestuur der Chr. Nat. School te Axel wordt medegedeeld, dat met 1 April jl. het aantal leerlingen aan zijn school dermate is gestegen, dat noodzakelijk een nieuw lokaai moet worden ingebruik gesteld. Overeenkomstig art. 72 en 73 al. 3 der wet op het lager onderwijs verzoekt het bestuur uit de gemeentekas te mogen ontvangen de be- noodigde gelden voor het aanschaffen van schoolmeubelen, een kachel en leermiddelen, respectievelijk 502,87, f 45 en 112, totaal f 659,87. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de gevraagde gelden beschikbaar te stellen. De heer KRUIJSSE vraagt enkele inlichtin- ken; hij heeft vernomen, dat er voor de be- doelde klassen feitelijk maar enkele leerlingen te veel zijn en dat die uitbreiding alleen ge- schieclt op aandrang van hooger hand. Hij wil er op wijzen, dat op die manier de Onderwijs- wet veel geld kost. De heer OGGEL geeft te kennen, dat er voor de eerste klasse 65 leerlingen waren, en de in specteur merkte op, dat dit aantal veel te groot was voor een onderwijzer, zoodat die klasse gesplitst moest worden. De inspecteur heeft ook al eens te kennen gegeven proces- verbaal dienaangaande te zullen opmaken. Er behoonle ook in dien toestand te worden voor zien en daarom heeft de splitsing plaats gehad. De heer KRUIJSSE noemt het dan een an der geval, hem was gezegd, dat het maar en kele kinderen betrof. De heer OGGEL deelt mede, dat de klassen eigenlijk zijn ingericht voor 40 leerlingen; er hebben er ook reeds meermalen 50 gezeten, maar 65 wordt toch te veel; het bestuur kon niet anders. De heer KRUIJSSE erkent dat; hij had ook niet de bedoeling het schoolbestuur een grief te maken, doch wees op de toepassing der wet. Het voorstel wordt aangenomen m->t alge meene stemmen. 11. Verzoek om subsidie voor de Dresseer- vereeniging Zeeuwsch-Vlaanderen. Een adres van de „Dresseervereeniging Zeeuwsch-Vlaanderen", waarvan voorzitter is W. Donker, opperwachtmeester der mare- chaussee te Ter Neuzen en secretaris J. F. de Feber, wachtmeester der marechaussee te Sas van Gent, die daarin te kennen geven, dat sinds Juni 1921 in Zeeuwsch-Vlaanderen is ge- vestigd bovengenoemde vereeniging, zich ten doel stellende het africhten van honden ten dienste der politie en justitie; dat zij, teneinde den raad een overzicht te geven van hetgeen van een goed bruikbaren hond verlangd wordt, hierbij aanbieden een program voor de in dit jaar te houden demon- stratie; dat de onkosten voor aanschaffing van ma- terieel, alsmede voor de te houden oefeningen en demonstraties, zooveel mogelijk door de leden worden gedragen; dat de onkosten thans echter grooter worden dan de draagkracht der leden; reden waarom zij verzoeken, van wege de gemeente de vereeniging jaarlijks met een kleine bijdrage te willen steunen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, een subsidie te verleenen van f 10 per jaar. De heer KOSTER vraagt of alle gemeenten van Zeeuwsch-Vlaanderen daaraan geven, of, zijn het alleen de goedwillige? De VOORZITTER meent, dat het verzoek wel aan iedere gemeente zal gezonden zijn. Burgemeester en Wethouders achten aanlei ding tot het steunen dezer vereeniging, omdat het kan voorkomen, dat men ook in deze ge meente van de hulp van politiehonden zal kun nen genieten. De heer OGGEL merkt op, dat men hier het i.ut van politiehonden nog niet heeft ondervon den, wel de noodzakelijkheid dat ze er zijn. De leden der vereeniging houden zich bezigmet het dresseeren van honden. Er is een verzoek om steun gericht tot alle gemeentebesturen. Ze houden ook wedstrijden, waarbij de honden blijken moeten geven van hetgeen ze geleerd hebben en waarin een prikkel wordt gevonden vcor het africhten der hondeti. Daarom vra- gen ze een kleinen steun. De heer DIELEMAN is niet voomemens hier te twisten over het Dut van politiehonden; hij is eigenlijk van oordeel, dat de leden de honden maar moesten africhten in hun vrijen tijd. Aangezien het maar een klein bedrag is, zal hij er niet tegen stemmen; hij acht de politiehonden nuttig, maar niet noodzakelijk. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met 6 tegen 2 stem- men. Voor stemmen de heeren Baert, Van Dix hoom, De Kraker, Dieleman, Oggel, en Kruijs se; tegen stemmen de heeren Dekker en Kos ter. 12. Vaststellen staat van oninbare posten dienst 1922. De VOORZITTER geeft te kennen, dat dit punt wordt aangehouden. 13. Vaststellen kohieren der schoolgelden dienst 1923. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de kohieren der schoolgelden voor het lager onderwijs vast te stellen. De heer OGGEL vraagt, of nu bij het op maken der kohieren rekening is gehouden met de gewijzigde berekening die de wet toelaat, nu de onderwijzersjaarwedden niet meer als kostende prijs in rekening behoeven te worden gebracht. De VOORZITTER antwoordt, dat de kohie ren zijn opgemaakt overeenkomstig de regelen die de desbetreffende verordening aangeeft. Ze zijn aldus ter secretarie opgemaakt en aan de Wethouders ter inzage gezonden. Uit een mededeeling van den heer OGGEL blijkt, dat dit, voortspruitende uit een mis- verstand, niet is geschied. Hij wijst er op, dat de verordening spreekt van een kostenden prijs en dat men rekening had moeten houden met de wetswijziging. De VOORZITTER merkt op, dat de kohie ren thans niet anders kunnen worden opge maakt, dan overeenkomstig het tarief, behoo- rende bij de verordening. Indien men wijziging wenscht, behoort eerst de verordening en het tarief te worden gewijzigd. Thans zal de vast- stelling volgens de bestaande voorschriften moeten geschieden, aangezien het wel Januari a.s. zou worden, eer de goedkeuring op een wijziging der verordening kan worden verkre- gen. De heer OGGEL houdt vol, dat nu een ande re regeling zou behooren te worden gevolgd, daar hierover vroeger reeds gesproken is. De VOORZITTER: Aangenomen, dat u ge lijk hebt, moet toch voor het oogenblik de be staande verordening uitgevoerd worden. De heer OGGEL meent, dat men, aan de hand der verordening, tot andere ciifers kan komen. De heer KRUIJSSE acht het dan gewenscht, de kohieren naar Burgemeester en Wethou ders terug te sturen, dan kan een onderzoek worden ingesteld, want zoo maar a bout por- tant de cijfers veranderen, gaat niet. Met algemeene stemmen wordt besloten de kohieren terug te zenden naar Burgemeester en Wethouders. 14. Wijziging begrooting, dienst 1923. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de begrooting voor 1923 te wijzigen als volgt: onder de inkomsten te vemieerderen de posten: plaatselijke inkomstenbelasting of andere directe helasting naar het inkomen f 2700, verhaal van pensioensbijdragen inge- volge de Pensioenwet en weduwenwet voor de gemeente-ambtenaren f 2200, gedeelte van het vermoedelijk batig slot der rekening over het dienstjaar 1922 f 18.000, samen f 22.900; en te verminderen den post geldleening voor den verbouw van de bijzondere school op het Zoute Spui 11.000; blijft eene vermeerdering van f 11.900. onder de uitgaven te verhoogen de posten: abonnement op de telefoon en kosten van tele- foongesprekken f 60, vervolgingskosten voor belastingschuldigen f 160, teruggaaf van he- lasting f 100, kosten voor het nemen van nood- zakelijke politiemaatregelen f 50, vergoeding aan de besturen van bijzondere scholen voor de kosten van schoollokalen, bedoeld bij art. 84 der L. O. wet 1920, 1185, bijdrage in de kosten van de Rijks Hoogere Burgerschool te Ter Neuzen 5500, jaarwedden der onder- wijzers f 77, subsidie aan de avondvakteeken- school f 92,82, subsidien aan openbare midde len van vervoer f 100, dubbele rioleering aan de Zeestraat f 300, bestriding werkloosheid f 7000, uitgaven tot geen der voorgaande be- hoorende f 35, bouwen van een speelplaats aan de openbare school f 1700, samen f 16.359,82; en te verminderen de posten: aflossing van het niet afgeloste gedeelte der leening van 19.00*1 f 1000, bedrag (der onvoorziene u;t- gaven) waarover alleen met goedkeuring van Gedeputeerde Staten kan worden beschikt f 800, bedrag dat zonder nadere goedkeuring van tredeputeerde Staten kan worden gebru f 659,82, kosten van aanbouw aan de bijzon dere school op het Zoute Spui 2000, samen f 4459,82; blqft eveneens eene vermeerdering van f 11.900. Aangenomen met algemeene stemmen. 15. Herdenking van het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. De VOORZITTER geeft te kennen. dat Bur gemeester en Wethouders vernomen hebben, dat er, over het algemeen, niet veel gevoeld wordt voor feestviering, bij gelegenheid van het zilveren jubile van Hare Majesteit de Ko ningin. Zij achten het echter gewenscht dien dag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Zij zouden aan de schoolkinderen een blijvende herinnering willen schenken en vragen daar voor een crediet toe te staan van f 1000. Er st#at reeds f 300 voor de feestviering op begrooting, zoodat het bedrag dan met 700 verhoogt. Het is wel mogelijk, dat maar f 800 of f 900 noodig is, doch het eenvoudigste was, een ronde som uit te trekken. Hetgeen niet noodig blijkt, blijft in kas. De heer KRUIJSSE acht het nogal ingrij- pend, om hierover te beslissen. Het is een punt buiten de agenda, verschillende leden hebben de vergadering verlaten, in het ver- trouwen, dat alleen de punten der agenda zouden worden afgedaan. Indien het eens een f 100 betrof, maar een bedrag van f 700 acht hij te belangrijk, om er over te beslissen, zon der dat alle leden daarvan kennis hebben kun nen nemen. De heer VAN DIXHOORN sluit zich bij die meening aan. De heer DIELEMAN is het er ook mee eens. De VOORZITTER deelt mede, dat dit punt door omstandigheden niet meer op de agenda kon komen. In verband met de noodige voor- bereiding was behandeling wel gewenscht, doch als de leden er bezwaar tegen hebben het af te handelen, zal hij het aanhouden en op de agenda der eerstvolgende vergadering bren gen. 16. Omvraag. a. De heer KRUIJSSE heeft gezien, dat de openbare school wordt geschilderd. Hij vraagt, waarom Burgemeester en Wethouders zijn afgeweken van de gewoonte, om het werk boven een bepaald bedrag aan te besteden. De VOORZITTER geeft te kennen, dat de kosten van dit werk lager blijven dan het des tijds voor aanbestedingen aangenomen bedrag van 150 of daarboven. De heer OGGEL deelt mede, dat hij er ook niets van wist; de gemeente-opzichter heeft het werk opgedragen aan den schilder die dit jaar voor de gemeente werkt. De heer KRUIJSSE heeft dat bemerkt; hij dacht, dat het schilderen meer zou kosten dan f 150 en daarom vroeg hij inlichtingen, die hem thans voldaan hebben. b. De heer DE KRAJKER zou gaarne ver- nemen, waarom bij de tweede aanbesteding der levering van straatklinkers voor de Markt de levering niet is opgedragen aan den laag- sten inschrijver. De VOORZITTER acht het moeilijk, daar omtrent in openbare zitting mededeelingen te doen. De heer OGGEL ziet daarin geen bezwaar. De laagste inschrijver kon geen zekerheid geven, dat hij de steener op tijd kon leveren en dat kon de opvolger wel. Daar de laagste in schrijver het gemeentebestuur de eerste maal ook in de slijk heeft laten zitten, is het aan den opvolger gegund. De heer DE KRAKER geeft te kennen, dat de laagste inschrijver hem verklaarde, dat het niet uit mindere soliditeit is, dat hij de eerste maal in gebreke is gebleven. Indien de leve ring aan een ander was opgedragen, had die cok in gebreke moeten blijven, want de steenen van het verlangde monster waren er niet. Nu had hij de zekerheid wel te kunnen leveren. De heer OGGEL: Wij hebben den laagsten inschrijver gevraagd, of hij de zekerheid kon geven op tijd de klinkers te kunner. leveren, maar dat kon hij niet. De heer DE KRAKER: Hjj verklaarde mij een dag voor de besteding een telegram te hebben ontvangen, dat de klinkers nu lever- baar waren. De heer OGGEL: Dan moest hij zicjl ook tegenover ons zoo beslist uitgesproken heb ben; de vorige maal is het echter slecht afge- loopen en hij gaf thans ook geen zekerheid, zoodat Burgemeester en Wethouders het aan den opvolger gunden, die wel kon verklaren tijdig te zullen leveren. De heer DE KRAKER: Dit geeft wel eeri anderen kijk op de zaak, maar hij heeft mij een telegram laten zien waarop stond: „steen voorradig, direct leverbaar". Hij was toch ook f 38 goedkooper. De eerste maal had niemand kunnen leveren en waren de verlangde steenen eerst tegen September gereed. De heer OGGEL: Waarom schrijven ze dan in? De heer DE KRAKER: Ja, dat wisten ze niet. De heer OGGEL: Van Hoeve kon nu terstond verklaren, de klinkers tijdig te zullen leveren. De VOORZITTER sluit de vergadering door het uitspreken van het dankgebed. (Wettelijke Tijd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 7