HoogwatergetijteTer Neuzen. DE ZEEUWSCH-VLAAMSCHE WATER LEIDING. Er is een aanvang gemaakt. De eerste ge meenten van de 35 hebben het hooge belang al ingezien en begrepen, dat bij den voorgestelden opzet inderdaad de gemeente- hjke unantien buiten het gedrang blijven. l rouwens men kan zich tocn ook spiegelen aan de ervaring in andere deelen des lands opgedaan. Uraauw en Langendam, Clinge, Koewacht, Philippine nainen reeds gunstige beslniten tot toetreding tot de vennootschap onder de be kende voorwaarden. In andere gemeenten moet formed het beslmt nog genomen, maar zit toch dezeltde bedoeling voor. Het oude land van Hulst gaat dus voort met het wakkere Philippine. Moge geheel Oostelijk Zeeuwsch-Vlaande ren spoedig volgen. Ook het land van Axel. Daar is het niet minder noodig. Ter Neuzen buiten alien twijfel heeft het broodnoodig, maar het midden in de klei liggend mooie Zaamslag, hetwelk toch ook gaarne aan de spits der vooruitgang wenscht te staan, ook, al bedenkt men eerst goed wat men doet. Ook het nijvere, vooruitstrevende Axel en het land- bouwnjke Hoek. Wij twijfelen niet aan deze en de andere gemeenten van Oostelijk Z.- Vlaanderen. Zelfs niet aan Westdorpe, Zuid- dorpe en Overslag. Zeker niet natuurlijk aan het industrieele Sas van Gent. Maar Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen? Dat mag niet afgesloten blijven. De eerste stoot tot oprichting der waterleidingmaat- schappij ging van daar uit. Wenscht men nog nadere toelichting, men vrage ze. Indien er een gemeente achter blijft, dan kan het alleen daaraan liggen, dat de raadsleden een of ander nog met goed begrepen hebben. Daar- oin is het comite bereid tot alle inlichtingen. Het is immers niet denkbaar dat Zeeuwsch- Vlaanderen zou wlllen achterstaan bij andere deelen van Zeeland, waar men juist in Z.- Vlaanderen op menig gebied getoond heeft een ruim inzicht te hebben in de behartiging van de algemeene welvaartsbelangen en con- servatisme daar het spoedigst overwonnen werd ten bate van het land. Ook al zag men niet een onmiddellijk voordeel en al moest er moeite voor gedaan. Deze cooperatie van ge meenten is de schoonste die men zich kan denken. En als straks de Z.-Vl. Waterleiding Maatschappij in haar bestuur uit elke ge meente de afgevaardigden bijeen heeft, zal er een ongemeene kracht tot welvaart, alle ach- terafstaanders ten spijt, voor het schoone land uitgaan en zal Zeeuwsch-Vlaanderen aan de spits van Zeeland staan. Veel geduld moet er nog geoefend, want het werk is groot maar bij volhardenden ijver zal het gelukken. Moge de pogingen van het waterleidings- comite in hooge mate gezegend worden en welslagen. Het Secretariaat van het Z. V!. Waterleiding-Comite, P. DIELEMAN. Middelburg, Juli 1923. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. WEERBERICHT van 11 Juli 1923. Het weerbericht van het Mi'teor.jlogisch Instituut te De Bildt luidt als volgt. Hoogste baroineterstand 771.4 Kopen- hagen. Laagste bar.stand 759.1 Vistmanoer Verwachting tot den avorid van 12 J«]i. Meest ZYvakke wind aanvankelijk uit zui- delijko richtingen, holder tot licht of half bevvolkt, droog warm wecr, behoudens kans op onweer. A. C. LENSEN's STOOMVAARTMAAT- SCHAPP1J—TER NEUZEN. s.s. ARY in lading te Huelva voor Rieme. s.s. HELENA vertrok 11 dezer van Gent naar de Tyne. s.s. TERNEUZEN vertrekt heden van Stettin naar Uleaborg. SCHEEPVAART BEWEGING. 6 Juli. Eng. ss. Rayford, 1334 M3, macadam, van Gent naar Kingslynn. Eng. ss. Galleon, 2039 M3, ledig, van Gent naar Antwerpen. Eng. ss. Mersey, 2934 M3, stukgoed, van Goole voor Gent. Fransch s.s. Motrix, 19286 M3, restlading, van Gent naar Rouaan. Deensch s.s. Jaegersborg, 3550 M3, le dig, van Gent naar Methil. Fransch s.s. St Marc, 6365 M3, kolen, van Gent naar Bordeaux. Eng. ss. Ardgarvel, 2360 M3, kolen, van Ayr voor Gent. Duitsch s.s. Werra, 1876 M3, ledig, van Gent naar Antwerpen. Eng. s.s Pendennis, 6008 M3, ledig, van. Gent naar Newcastle. Eng. s.s Money Spinner, 2718 M3, kolen, van Goole voor Gent. Ned. motors. Zeehond, 530 M3, kolen, van Hull voor Ter Neuzen. Eng. ss. Harelda, 3645 M3, stukgoed, van Gent naar Belfast. Eng. ss. Sea Gull, 1887 M3, ledig, van Gent naar Antwerpen. Eng. ss. Juno, 2562 M3, stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Deensch s.s. Geijser, 2624 M3, cokes, van Penarth voor Gent. Eng. ss. Palmston, 1037 M3, ledig, van Gent naar Sandwich. Eng. ss. Cranstone, 4925 M3, ledig, van Gent naar Sea Ham. Belg. ss. Gen Leman, 2679 M3, stuk- goe 1, van Gent naar Leith. 7 Juli. Eng. ss. Canto, 3400 M3, kolen, van Port Talbot voor Gent. Ned. ss. Dirksland, 5264 M3, kolen, van Port Talbot voor Gent. Eng. ss. Ousel, 4355 M3, stukgoed, van Liverpool voor Gent. Eng. ss. Wellpark, 5604 M3, kolen, van Newcastle voor Gent. Duitsch ss. Angora, 682 M3, ledig, van Danzig voor Gent. Duitsche zeel. Main, 2092 M3, hout, van Danzig voor Gent. Amerik. ss. West Wego, 14769 M3, ruwe olie, van Hamburg voor Gent. Eng. ss. Ernrix, 1938 M3, kolen, van Barrypost voor Gent. Ned. ss. Zuid Holland, 5205 M3, ledig, 'van Sluiskil naar Newcastle. Eng. ss. Cairnie, 708 M3, ledig, van Ant werpen voor Gent. Duitsch ss. Elst'leth, 1617 M3, ledig, van Gent naar Danzig. Duitsch ss. Jade, 2953 M3, ledig, van Ter Neuzen naar Methil. Ned. ss. Zwarte Zee, 10251 M3, ledig, van Gent naar Methil. Belg. ss. Sierra Grande, 6484 M3, kolen, van Grangemouth voor Gent. Deensch s.s. Danefaerd, 3553 M3, vlas, van ipetrograd voor Gent. Eng. ss. Crichtoun, 3184 M3, stukgoed, van Gent naar Leith. Eng. ss. Falcon, 1910 M3, stukgoed, van Gent naar Londen. Eng. ss. Mersey, 2934 M3, stukgoed, van Gent naar Goole. Zweedsche motors. Margot, 1107 M3, fosfaat, van Gent naar Westerwik. Noorsch s.s. Kis, 3457 M3, ledig, van Gent naar Newcastle. Fransch s.s. Leoville, 2967 M3, gemengd, van Riga voor Gent. 8 Juli. i Ned. ss. Oosterland, 3378 M3, kolen, van Antwerpen'voor Sluiskil. Letlandsch ss. Beruta, 4907 M3, hout^ van Riga voor Gent. Eng. ss Margaret, 618 M3, ledig, van Lowestoft voor Gent. Eng. ss. Ronan, 3391 M3, stukgoed, van Dundee voor Gent. Duitsch ss. Angora, 682 M3, ledig, van Gent naar Antwerpen. Eng. ss. Ardgarvel, 2360 M3, ledig, van Gent naar Newcastle. Belg. ss. Van Dijck, 6042 M3, kolen, van Newcastle voor Gent. Noorsch ss. Boura, 5993 M3, kolen, van Methil voor Gent. Eng. ss. Dalton, 3608 M3, kolen, van Newcastle voor Gent. Eng. ss. Hodder, 2877 M3, stukgoed, van Goole voor Gent. Van/ 9 tot 10 Juli zijn langs de Westsluis 3 binne/ivaartuigem op en 0 afgeschut, langs de Middensluis 12 op- en 8 afgeschut en langs de Oostsluis 47 op- en 44 afgeschut. D A G E N. Voorm Nam Donderdag 12 Vrijdag 13 Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 18 Juli 14 15 16 17 1.27 2.08 2.46 3.23 4.01 4.41 1.48 2.28 3.04 3.42 4.21 5.01 5 43 draper van Vooruitgang to Rotterdam word neergeslagen en beroofd van 7000 gld., over voldoende gegevens die beschikking had gekregen, heeft Zondag de inspec- teur van politic W. v. d, Berg van het Bureau Bergsingel, de auto in beslag ge- nomen, waarmee naar alio waarschijnlijk- heud het misdrijf is gepleegd. De eigenaar van deze auto, ten zeer goede bekende van de politic, J. M. ge- naamd, 31 jaar bud en glazenwasscher van beroep een man, die er twee eigeji wagens op na houdt was Zaterdagmid- dag met zijn vrouw, vergezeld van zijn vnend N. M. W, en diens echtgenoote per tiein naar Amsterdam vertxokken. In den nacht van Zondag op Maandag hebben de Rotterdamsche recbercheuirs W. Moree en H. Wegman het viertal in de hoofdstad aangehouden en Maandagmor- gen is het naar Rotterdam overgebiracht. De vriend is ook reeds verschillendie malen me: de politie in aanraking geweest!, en ue vrouw van M. staat bekend als beroof- ster. Be auto is 's morgens een uur voordat de aanslag werd gepleegd, door den eige naar afgehaald uit een schjlderwerkplaats in de Roseveldstraat, waar ze voor re- peranewerkzaamtieden was gebracht, eeni- gen tijd geleden had er een aanrijding mee plaats gehad. Om een uur stond de wagen we. r in de garage op den Schiedamschen- dijk. van waar hij op last van den aange houden W., die kellner van beroep is, door een jongen, den chauffeursleerling, naar de schilderswerkplaats is teruggebracht, waar de wagen Zondag werd in beslag ge- nomen. Het onderzoek is nu nog in vollen gang, maar de aanwijzingen, die de politie tegen J. M. in handen heeft, zijn van dien aard, dai wel vaststaat dat J. M. de chauffeur is geweest, op het oogenblik dat de roof plaats had. De auto, die een heel ander nummer dan 25.014 heeft, heeft achter op een gereed- schapskist een paar gaten, waarin zeer ge- makkelijk een ander nummer gehangen kan worden. Aan het portier zijn ook moddeir- sporen gevonden, die er op gemaakt moe- ten zijn, toen de roover naar binnen klom. De auto is door verschillende getuigen pertinent herkend, en bewoners van de buurt hebben verklaard, dat met denzelfden wagen telkens weer in de buurt werd rond- gereden en steeds omstreeks den tijd, dat de getddrager van Vooruitgang daar ge- woon was op de tram te wachten. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! in uw blad van 6 Juli wrijft „Opmerker" mij aan, dat ik voorstander zou zijn van het re zen langs een langen, in plaats van langs eer. xorten weg. Ik heb in de vergadering der Kamer van Koophandel alleen gezegd, dat ik de reis per tram naar het Westelijk deel lang- durig vind, en daardoor te lastig, en dat ik daaiom de reis Ter Neuzen-Vlissingen-Bres- ker.- verkies, omclat men daarmede vlugger te Breskens en omstreken is. Het ging over een boot te pl.m. 5 uur uit Ter Neuzen-Vlissingen, in verbinding met Breskens, waarmede men om 7 uur daar aan- komt, en via per tram om 8 uur te Oostburg, 8,SO te Aardenburg. „Opmerker" moet die reis maar eens per tram maken en dan zal hij moeten toegeven, dat de reis over Vlissingen en Breskens de kortste weg is. Alsdan kan ook het laatste getieelte van zijn schrijven vervallen, om over Ter Neuzen-Hoedekenskerke-Hansweert-Wal- soorden naar 't Land van Hulst te reizen, en worden ik en „Opmerker" voorstanders van het reizen langs den kortsten weg in het alge- meen belang. V ndt „Opmerker" echter ook niet, dat, als men uit VValcheren en Zuid-Beveland naar Axe en omstreken wil reizen (ja, daar wonen ook menschen) het wel wat langdurig is, dat men daar per eerste gelegenheid pas te half eer. des middags aankomt? Men kan eerder te Amsterdam arriveeren als te Axel en om streken. Me dunkt, dat daaruit hlijkt, dat.de verbinding Ter Neuzen-Vlissingen en Vlissin- ger-Ter Neuzen niet is, wat deze zou moeten ■zijr.. Axel. A. VAN 't HOFF. Mijnheer de Redacteur, Aungezien het vraagstuk der drinkwater- vo. rziemng voor Zeeuwsch-Vlaanderen zijne opiossmg naderi, oen ik zoo vry eenige punten daaromtrent naar voren te brengen. Zuiks is ties te meer gewenscht, daar in de voorlaatste ra&tisvergadermg geoleken is, dat sommigen onder den indruk verkeeren, dat de Wateriei- tling voor Ter Neuzen reusachtige geldsomnien zou vorderen. Niets is minder waar en de fan- tas:Lcne beuragen die genoemd zijn, spruiten voort of uit onwetendheid of uit pure fantasie. Of worden die sommen genoemd om de bevol- king schrik op het lijf te jagen? be zaak staat zoo. Om tot uitvoering der piannen te kunnen komen is noodig een bedrag van f 5.900.000, hetwelk het kapitaal vormt der te stichten vennootschap, gevormd door alle gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen. In dit Kapitaal neemt iedere gemeente deel voor een bedrag overeenkomende met circa f 70 per mwoner; Ter Neuzen dus voor f 700.000. De gemeente behoeft echter dit geheele bedrag met te leenen. Volgens sub B van het adres, gericht aan de gemeenteraden, zal het nioge- lijk zijn voor de gemeenten een kleiner bedrag te leenen (circa 1,80 per inwoner) en voor het restant garant te zijn. Iedere gemeente is vrij op de meest billijkste wijze te leenen als haar mogelijk zal zijn. Op dezen grondslag zou de gemeente Ter Neuzen dus slechts on- geveer 18.000 moeten leenen. Nu is in het bedrag van f 5.900.000 een som begrepen van f 500.000 welke dient om gedurende de eerste 10/12 jaren de rente en aflossing te betalen der geleende gelden, zoodat voor aflos en rente dier leeningen niet de minste verhooging van beiasting noodig is. Bovendien zijn rijk en provincie tesamen nogmaals garant voor een .om van f 500.000 ingeval, tegen alle bereke- ningen in, de eerste f 500.000 niet voldoende zouden blijken om rente en aflos te betalen tot het tijdstip dat het bedrijf zoodanig rendeert, dat rente en aflos uit het bedrijf zelve betaald kunnen worden. Er zal dus immer door de ge meenten eenige verhooging van beiasting voor de waterleiding noodig zijn. Nu kan men zeggen: „zijn de berekeningen vtei juist en zullen er geen tegenvallers zyn?" H erop kan geantwoord worden, dat de bereke ningen, aan de hand van de laatst plaats ge had hebbende aanbestedingen zeer ruim ge- nomen zijn. Zelfs zoo ruim, dat het water gratis in de woningen gebracht kan worden, zoodat niets voor aansluiting behoeft betaald te worden. De berekeningen zijn gemaakt door deskundi- gen, die de ervaiingen met andere waterleidin- gen opgedaan, ter beschikking hadden. Men kan dan ook gerust aannemen, dat de bereke ningen juist zijn en zeker nog zullen mede- vallen. Hier komt nog bij, dat deze bereke ningen ernstig gecontroleerd zijn door het Mi- nisterie van Financien, en dat, juist omdat de berekeningen alle mogelijke juistheid en zeker- heid bieden, Finantien genegen is, met de pro- vincie een risico-garantie van f 500.000 op zich te nemen. Er kunnen dus geen schadelijke fi- nantieele gevolgen voor de gemeente uit de leeningen voortvloeien. Wat nu de tarieven betreft, wordt beweerd, dat deze zeer hoog zullen zijn, vooral voor werkman en kleine middenstander. Ook dat is onjuist. Volgens het beknopt rapport heeft men aangenomen een kamertarief. Hier zij aan toegevoegd, dat indien mocht blijken, dat een ander tarief wenschelijker is, dat de Naamlooze Vennootschap het in haar hand heeft zulks in te voeren. Doch houden wij ons aan het kamertarief. Als kamer wordt ge- rekend een vertrek van minstens 6 M2., zoo dat voor de kleinere woningen niet als kamer worden medegerekend de keuken, de gang, de voorplaats, bergplaats en kleine slaapkamers, zoodat een zeer groote groep der inwoners komt in de eenkamerklasse en de grootste groep in de tweekamerklasse. Volgens een ge- houden telling in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn er gemiddeld per 1000 woningen 81 een-kamer- woningen en 314 twee-kamerwoningen. Deze zullen hebben te betalen, de eersten 8 per jaar en de tweeden 13 per jaar. Verder zijn er 226 drie-kamerwoningen per 1000 woningen en welke f 19 per jaar moeten betalen en waarvoor ieder dan zooveel water kan gebrui- ken als hij noodig heeft./Dat deze tarieven niet hoog zijn blijkt wel hieruit, dat in Goes het water voor de eerstbedoelde categorie kost 26% cents per M3. en in Ter Neuzen een over eenkomende prijs met 20% cents per M3., voor de 2de categorie in Goes 33 cents, in Ter Neu zen 26 cents, voor de derde categorie in Ter Neuzen 31 cents en in Goes 40 cents per M3. Men ziet dus dat het watergebruik hier niet overdreven duur komt. Dit is het gevolg van de verplichte aansluiting. Ik wensch hier ech ter nog aan toe te voegen, dat zij die over vol doende en goed water beschikken, niet ver- plicht zijn aan te sluiten, noch zij die te ver van het buizennet verwijderd zijn. Resumeerende dus kom ik tot de conclusie, dat de waterleiding geen finantieele offers der gemeente vergt, dat de gebruikstarieven niet te hoog zullen zijn. Voor hen die meenen, dat wij in deze ma- laisetijd zulke ondernemingen maar moet na- laten en uitstellen, wijs ik op de woorden ge- sproken door Zijne Excellentie de Commissaris d-r Koningin in Zeeland bij de j.l. opening der Provinciate Staten, woorden welke ik hierbij zoo vrij ben te herhalen: „Soberheid, spaarzaamheid en bezuiniging zijn deugden, waartoe in de eerste plaats de „overheid het goede voorbeeld moet geven. In- „tussehen niemand, ook niet de overheid, late „zich leiden door pessimisme, integendeel een „gezond optimisme hetwelk het aanboren van „nieuwe welvaartsbronnen mogelijk maakt en „alle inwendige energie doet ontplooien, moge „ons alien sieren". Ziet, Mijnheer de Redacteur, dat zijn ware woorden, die den tegenwoordigen toestand zoo geheel juist schetsen. Wil men een streek, zooals Zeeuwsch-Vlaanderen, doen bloeien, wil men kunnen wedijveren met anderen, zoowel op landbouwgebied als op industrieel gebied, dan dient men in de eerste plaats de beschik king te hebben, over twee elementen, n.l. kracht en water. Kracht bezitten wij in do Provinciale Electriciteitvoorziening (welke binnen eenige jaren pas ten voile gewaardeerd zal worden), water zal de waterleiding ons brengen, en daarmede zal Zeeuwsch-Vlaande ren zich kunnen ontwikkelen en tot grooten bloei komen. Ik hoop dan ook, dat alle ge meenten in Zeeuwsch-Vlaanderen en in bij- zonder de gemeente Ter Neuzen niet zullen aarzelen mede te werken, dit nuttige en noo- dige werk tot stand te brengen. Met dank voor de plaatsing, R. NOLSON. Ter Neuzen, 10 Juli 1923. Vferg-adering van Donderdag 5 Juli 1923, de.-, namiddags 7,30 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge- meester. Tegenwoordig de leden: L. T. van Hasselt, L. J. Geelhoedt, J. J. de Jager, P. van Cad- sand, R. G. E. Nolson, G. de Ridder, H. J. Col- sen, N. A. Hamelink, L. J. van Driel en A. Harte. Afwezig de heeren D. ScHeele, H. J. van den Ouden en F. B. G. de Meijer. De VOORZITTER opent de vergadering en stelt aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Een verzoek van B. I. Zonnevijlle, ge- meente-secretaris, om hem van 1 tot 22 Aug. a.s. verlof te willen verleenen. Het verzoek wordt met algemeene stemmen ingewilligd. b. De VOORZITTER deelt mede, dat bur- geaneester en wethouders zich naar aanleiding van de hen verleende machtiging om zich voor de behandeling der electriciteitszaken te doen voorlichten door een deskundige, hebben ge- wend tot den heer Nagtglas Versteeg te Am sterdam, en hem ook hebben verzocht eenige mededeeling te doen omtrent de vermoedelijke kosten van zijn advies. Deze schrijft naar aanleiding daarvan o.m. het volgende: Op ons verzoek in de vorige week gedaan om een onderhoud met den directeur der N. V. Provinciale Zeeuwsche Electricit^tsmaatschap- pij ontvingen wij bericht dat deze momenteel met vacantie afwezig was en vermoedelijk tot in de maand Juli afwezig zou blijven. Tot het voeren van een onderhoud moest dus worden gewacht. Inmiddels zijn wij begonnen de con- cessiebepalingen te redigeeren en hopen u bin- nenkort het resultaat daarvan toe te zenden. Wat betreft het eventueel door ons te de el areeren bedrag voor onze diensten, hebben wij de eer u te berichten, dat wij voor onze werkzaamheden, voor zoover betreft de be- sprekingen, het bewerken der concessievoor- waarden, het maken van piannen en rentabili- teits berekeningen voor de buurtschappen Driewegen en Sluiskil, op een bedrag van f 600, meenen te mogen aanspraak maken, terwijl wij voor ieder bezoek ten Uwent, inclu- sief reis- en verblijfkosten enz., f 100 meenen te mogen berekenen, ook voor het eerste. Ter toelichting dezer cijfers maken wij u er opmerkzaam op, volgens bijgaande honorarium tabel, dat al wat met de concessievoorwaarden samenhangt, berekend wordt volgens para- graaf 2 punt 3. Wat betreft de buurtschappen Driewegen en Sluiskil, waarvoor wij nieuwe piannen hebben opgemaakt, calculeeren wij volgens paragraaf 1, klasse 1, 5a, bijgevolg van het daarvoor bestemde percentage en eindelijk, wat de be- zoeken betreft, komt ons voor iederen dag f 50 toe, waarbij reis- en verblijfkosten e.a. een- zelfde bedrag yereischen. Vallen verblijfkosten weg, dan wordt hiermede natuurlijk rekening gehouden. Wij geven u deze cijfers op, voor zoover wij op het oogenblik onze werkzaamheden kunnen overzien. Mochten onverhoopt hierin belang- rijke veranderingen komen, dan zouden wij ons mogen voorbehouden hiermede te moeten re- kenen. Wij vertrouwen, dat u met een en an der accoord kunt gaan. De VOORZITTER merkt op, dat het tech- nisch advies niet zoo goedkoop komt als wel vervvacht werd, doch dat burgemeester en wet houders toch voorstellen om er mee door te gaan. het betreft hier een zaak van groot ge- wicht, waarvan het voor de gemeente van groot belang is, dat die zoo goed mogelijk ge- regeld is. De heer HAMELINK wil opmerken, dat 1 deskundiige voorlichting voor de beslissingen waarvoor deze raad zal komen te staan, niet noodig oordeelt en het daarom beschouwt als een overbodige uitgaaf. De VOORZITTER geeft te kennen, dat bur gemeester en wethouders dat standpunt niet deelen. Zij wenschen gaarne over de deskun dige voorlichting te beschikken, Het betreft hier de regeling van een zaak van groote be- teekenis, die voor de gemeente voor een groot tijdperk van invloed kan zijn. De heer COLSEN verzoekt wat spoed te maken met het oog op de electrificatie van Sluiskil. De VOORZITTER deelt mede, dat bekwame spoed zal betracht worden. De heer VAN DRIEL merkt op, dat hij, ter motiveering van zijn stem, wil te kennen geven, van meening te zijn, dat deze zaak reeds uitgemaakt is. Er is door den gemeen- teraad reeds een crediet toegestaan. De VOORZITTER erkent dit; doch er was door den raad op zuinigheid aangedrongen en in verband daarmede wilden burgemeester en wethouders thans den raad er mee in kennis stellen, wat het ongeveer kosten kan. Met 8 stemmen tegen 1, verklaart de raad geen bezwaar te hebben tegen het inwinnen van advies volgens cte daarvoor geldende voor waarden, welke zijn meegedeeld. Voor stemmen de heeren De Ridder, Colsen, Van Driel, Harte, Geelhoedt, Van Hasselt, De Jager, Van Cadsand en Nolson; tegen stemt de heer Hamelink. 2. Onderzoek geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden. De VOORZITTER stelt in handen eener commdssie, waartoe hij benoemt de heeren Van Hasselt, De Ridder en Harte, de geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden, de heeren D. van Aken, P. van Cadsand, H. J. Colsen, L. J. van Driel, B. N. van Dijke, L. J. Geelhoedt, N. A. Hamelink, J. J. de Jager, F. B. G. de Meijer, R, G. E, Nolson, I. M. de Ridder, D. Scheele Az. en C. Verlinde, om deze te onder- zoeken en daaromtrent rapport uit te brengen. Gedurende het onderzoek der commissie schorst hij de vergadering. Na heropening der vergadering deelt de heer Harte namens de commissie mede, dat de stukken in orde zijn bevonden en zij mitsdien tot toelating der gekozenen adviseert. Met algemeene stemmen wordt dienovereen- komstig besloten. 3. Uitgiftc van genieentegrond in erfpacht. Naar aanleiding van een verzoek van A. A. van der Straate, echtgenoote van J. A. van Rompu, om haar een strook grond, deel van het kadastraal perceel sectie L no. 1384, groot 15,13 JVl2., liggende aan de Nieuwstraat, tnans in huur, in ertpacht te willen uitgeven, in ver band met het voornemen om de daarop staande veranda in steen op te trekken, stellen burge meester en wethouders voor, het verzoek in te willigen en dezen grond in erfpacht uit te geven van af 1 Juli 1923 tot en met 31 Decem ber 1989, tegen een canon van 50 cent per M2. per jaar. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 4. Verleenen van een bouw- en grond- voorschot aan de woningbouwvereeni- ging ..Sluiskil Naar aanleiding van het in de vergadering van 21 Juni j.l. genomen beginselbesluit, stel len burgemeester en wethouders voor, in over- eenstemming met het ingekomen verzoek der woningbouwvereeniging „Sluiskil", om een voorschot, ingevolge de bepalingen der woning- wet, van f 17.000 of zooveel meer of minder als noodig is ten behoeve van den bouw van 8 arbeiderswoningen op het perceel, kadastraal bekend gemeente Ter Neuzen, sectie G no. 1997, en om een grondvoorschot, ten Dehoeve dier woningen, ad 1587,02; en voorts om dek- king van het jaariijksch tekort op de exploi- latie door het rijk en de gemeente Ter Neuzen; stellen burgemeester en wethouders voor, voornoemde voorschotten aan te vragen en t aanvaarden uit 's rijks kas en na ontvangst uit 's rijks kas die voorschotten te verstrek- ken aan genoemde woningbouwveieeniging, en zulks onder de voorwaarden overeenkomen de met die waarop vroegere voorschotten aan genoemde vereeniging zijn verleend. De heer VAN CADSAND wil over deze zaak toch nog iets zeggen. Hij heeft met verwon- dering kennis genomen van de wijze waarop de voorzitter in de vorige vergadering he: bouwen dezer woningen heeft verdedigd en spreekt als zijn oordeel uit, dat de voorzitte. onjuist was ingelicht. Die mededeeling omtrent menschen die in een bakkeet wonen en dat aldaar een familie- gebeurtenis moest plaats hebben, en de vrouw naar buiten moest vervoerd worden, daar er anders niet gebakken kon worden, is sterk overdreven en naar het hem voorkomt ook niet steekhoudend als pleidooi voor het bouwen van woningen te Sluiskil, want als de ouders der bedoelde vrouw wat meegaander waren ge weest, dan zouden er geen moeilijkheden ziji. geweest; voorts is dat al lang geleden en kan nu niet meer aangehaald worden als voorbeeld voor bestaanden woningnood. Dat er daarom niet gebakken kon worden is onjuist, want het is voldoende bekend, dat al sedert geruimen tijd 95 °/i der bewoners van Sluiskil niet meer zelf bakt. Spreker zal nog stemmen voor die 8 wonin gen, maar verder wenscht hij niet meer te gaan. Hij is nog niet overtuigd, dat er zoo'n vreeselijke nood is, want dat er gezinnen i hun ouders inwonene of samenwonen, zal men naar hij meent altijd houden. Hij is het eens met den heer De Meijer, dat er een eind aan gemaakt moet worden. De heer COLSEN komt tegen het betoog van den heer Van Cadsand op. Er is in die mede deeling niets overdreven. Het is nog maar een maand of drie geleden. De vrouw is door tus- schenkomst van spreker en nog iemand an ders, naar haar ouders gebracht. Maar het biijft een feit, dat de familiegebeurtenis zich moest afspelen in een vertrek waar 11 kinders tegenwoordig waren en er was in het huis geen enkele slaapkamer om er de vrouw te brengen. De heer VAN CADSAND: Dat pleit dan niet voor de ouders der vrouw, dat die niet eerder aan een onderkomen geholpen hebben, die heb ben in hun woning ruimte genoeg. De heer COLSEN meent, dat de heer Van Cadsand deze gebeurtenis nog daargelaten, toch niet zal bewereen, dat die bewuste woning aan de Blikstraat een verb lijf is, geschikt voor 15 menschen. De VOORZITTER geeft te kennen, het mee- gedeelde alleen te hebben naar voren gebracht. als voorbeeld van slechte woningtoestanden te Sluiskil. Hij was van die zaak op de hoogte, en dat het nu wat vroeger is gebeurd, dan een paar weken geleden doet aan de waarde van het motief, dat voorziening in den woning nood noodig is, niets af. Hetgeen daar in die woning aan de Blikstraat is voorgevallen is toch een zeer pijnlijke toestand. De heer NOLSON merkt op, dat de heer Van Cadsand spreekt zooals de heer De Meijer; be- doelt deze ook te zeggen, dat hij zal stemmen voor de woningen te Sluiskil, doch niet voor de aanvraag voor de kom der gemeente? Dat zou het idee gaan verwekken, dat die heeren wel voor Sluiskil stemmen, om dat daar hun kiezers zitten. Hij zou dit niet reeel kunnen noemen. De heer VAN CADSAND geeft te kennen, dat de heer Nolson daar iets aanliaalt, dat hier bij niets te maken heeft. Al heeft hij de mededeelingen overdreven genoemd, zoo is h; overtuigd, dat er toch eenige reden voor kan zijn, om te Sluiskil nog woningen te bouwen, Maar hij voegt hier aan toe, dat hij voor het vervolg, ook aan verzoeken voor het bouwen van woningen te Sluiskil zijn stem niet meer zal geven, dat moet ook uit zijn. Hij betwijfelt overigens, of het geheele bestuur der vereeni ging te Sluiskil wel zoo doordrongen is van de noodzakelijkheid, als men hier wil doen voorkomen. De heer HAMELINK moet zich dan toch nog meer verwonderen, dat de heer Van Cad sand zou stemmen tegen het verzoek betref- fende 16 woningen voor de kom. Hij zal voor de 8 te Sluiskil stemmen, niettegenstaande naar zijn meening het bestuur omtrent het ver zoek met homogeen is, doch hier, waar het ge heele bestuur het bouwen noodig acht, zou hij tegen gaan stemmen! Hij constateert alleen dit feit, ofschoon hij van oordeel is, dat een raadslid zich in deze niet behoeft te laten lei den door de omstandigheid of het bestuur al of niet homogeen is, doch zijn stem moet uit- brengen in de richting dat hij meent het alge- meen belang te dienen. De heer COLSEN kan, als voorzitter der vereeniging te Sluiskil hierop terstond inlich tingen geven. Hij verklaart, dat juist hij een maand of 5 geleden heeft getracht het besluit tot bouwen op te schorten, omdat toen, in ver band met de staking, de vooruitzichten be- treffende het werken der cokesfabriek onzeker waren. De overige bestuursleden waren er voor, doch spreker en de heer Nolson hebben zich er tegen verklaard en wenschten nog wat uitstel, om te kunnen zien hoe het verloop zou zijn. Door het bestuur en de vergadering der vereeniging is het besluit met algemeene stem- men genomen. Dat de menschen daar wonen, aan wie hij zijn zetel als afgevaardigde der Roomsch Katholieken te danken heeft, heeft bij hem geenerlei gewicht in de schaal gelegd. De heer NOLSON merkt op, den heer Col sen ook niet genoemd of bedoeld te hebben. Het voorstel wordt aangenomen met 9 stem- men tegen 1. Voor stemmen de heeren De Ridder, Colsen, Hamelink, Van Driel, Harte, Geelhoedt, Van Hasselt, Van Cadsand en Nolson; tegen stemt de heer De Jager. 5. Verstrekking van bouwkapitaal aan de woningbouwvereeniging „Werkmansbe- lang" te Ter Neuzen. In de vorige vergadering werd gunstig be- schikt op het verzoek der woningbouwver eeniging „Werkmansbelang", om aan haar bouwkapitaal te verstrekken, tot een bedrag van 27.000, ten behoeve van den bouw van 16 arbeiderswoningen, op een gedeelte van het perceel kadastraal bekend gemeente der Neu zen, sectie C no. 4792, voor welken bouw haar bij beschikking van den Minister van Arbeid, Handel en Nyverheid, blijkens bijvoegsel tot de Nederlandsche Staatscourant van 18/19 Mei 1923 eene bijdrage werd verleend van f4800 (f 300 per woning), geschiedende de verstrekking van dat bouwkapitaal onder de voorwaarden overeenkomstig aan die waarop garantie is verleend voor de hypotheek ten behoeve van bouwkapitaal voor de midden- standswoningen van genoemde vereeniging. Burgemeester en wethouders stellen thans voor, die voorwaarden in 'n nieuw besluit vast te leggen, en voorts voor't verstrekken van dat kapitaal aan te gaan eene leening van ten hoogste 27.000 tegen eene rente van hoog- stens 6 per jaar, af te lossen in minstens 50 jaar. De gelden worden aan de vereeniging ver- strekt onder dezelfde voorwaarden als die waarop de gemeente zal moeten leenen. Het voorstel wordt aangenomen met 9 stem- men tegen 1. Voor stemmen de heeren De Ridder, Colsen, Hamelink, Van Driel, Harte, Geelhoedt, Van Hasselt, Van Cadsand en Nolson; tegen stemt de heer De Jager. (Wordt vervolgd). (Wettelijke Tijd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 3