A-g-P's IjS-PUDDING LANDBOUWBERICHTEN. 6EMENG0E BERiCHTEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN waar men misschien moet bij denken; als het zelf maar zijn vorder'ujgei op andere geallieerden wil gaan innen. Maar dit alles is van later zorg. Volgens de lezing van de Star, dus, zou Engeland zich voorloopig be- palen tot het doorzetten van een nieuw on derzoek van Duitschlands betaalvermogen. Heel wat dreigender is het andce uiter- ste, dat Ramsay Macdonald, den leider van de arbeiderspartij in het Engelsche Lager- huis, voor den geest staat in een artikel in de Daily Herald van heden, getiteld: Terug naar den oorlog! Hij stelt het daarin voor alsof de Engelsch-Fransche betrekkingen in sommige opzichten meer gespannen zouden zijn dan die van de Duitschers mel hun bu- ren in 1913 (let wel niet in 1914, maar een jaar voor den grooten oorlog). De ware oorzaak van de onrust zijn, vervolgt Mac donald, geen tastbare geschillen, maar is een algemeen verschil in politiek en tempe rament, dat, beginnende met enkelr. politici, vergroot wordt door een propagandistische pers. tot de volken de geschillen tot hun eigen zaak maken In de tweede plants moet men de oorzaak zoeken in de wape- ningen, waaruit de wil om te overheerschen voortkomt. Het kapitalisme krijgt vast be- lang bij de wapeningen en de volken, die door vrees ontzenuwd zijn, worden slacht- offers van militairisme en kapitalisme. De militaire zotteklap moet verbannen worden en gevoelens van rechtvaardigheid en wel- willendheid moeten gesteund worden door een vrijmoedige vriendschappelijke mede- deeling, die onvermijdelijk het ontstaan van een goed voorgelichte openbare meening tot gevolg moet hebben Men moet den volken de volledige feiten vertellen. Anders zullen de geweren in hun handen gedrukt worden, terwijl zij slapen en zullen zij door de krijgstrompet gewekt worden. Wij hebben hierboven de twee uiterste prognosen uit de Engelsche pers tegenover elkaar gesteld, om er de conclusie uit te trekken, dat de waarheid tusschen beide in zal lrggen. Is het Engeland werkelijk om oeconomische verbetering in Europa te doen, dan kan het geen verergering van den tegenwoordigen toestand willen bewerken, die uit een scherp conflict met Frankrijk zou voortkomen. De ondersteliing dat Poincare dit zou doen en zoodoende Frankrijk's poli tiek tot een voortdurende kijfpartij met En geland en Duitschland maken die de atmos- feer ten slotte ondraaglijk zwoel zou maken, zou hem weinig gezond verstand toeschrij- ven. Als men ziet, hoe gemakkelijk en ele gant de Raad van den Volkenbond in zijn jongste vergadering te Geneve de moeilijk- heden met betrekking tot het Saar-gebied opgelost heeft, onder de bekwame naviga- tie van Lord Robert Cecil, vraagt men zich af, of deze groote kampioen voor den Vol kenbond ook niet in het Engelsche kabinet een pleidooi zal houden en winnen, om het Engelsch-Fransche verschil van meening met betrekking tot de schadevergoedings- kwestie voor den Volkenbond te brengen. Het prestige van dien bond stijgt met elke geslaagde regeling van internationale moei- lijkheden. Het zou in elk geval zeei voor de hand liggen als men het brengen van de zaak voor den Volkenbond eens als uitweg wilde probeeren. DE DALING VAN DEN BELGISCHEN FRANK. Uit Antwerpen wordt geineld: Dp Senatoren van Berckelaer en Daems hebben den volgende brief gezonden aan den minister van Financien: „Op het oogenblik, dat wijV u dit schrij- ven staat de gulden 8.05 fr. ey het pond sterling '92. Wij hebben het voorbeeld gehad der fan- den als Oostenrijk en Duitschland, welke do r de vreemde bezoekers letterlijk ge- pbn_erd>w -rden, bij middel van dezen hoo geren 'geldkoers. vVij eooen tevens kunnen vrststelien hoe naar ma.e die plundering aidaar vorder- de de prijzen stegen en de ellende liare intrede deed bij de arbeidtrs, ambtenaren en kleine burgers. Wij staan voor Let vacantietijdperk. Dui- zenden vreemd lingen kunnen hier ver- wacht wordende meesten uit de landen me; hoogeren geldkoers. Wat denken de heer minister en zijn hierbij betrokken kollega's te doen, om rampzal'.e to'standen te voorkomen. waaraan reads verschillende and era voir kercn ten gronde gingen? Wat denkt de heer minister te doen bij tijds om te voorkomen, dat het bezoek van vele vreemdelingen, voor on- ze bevolking een ramp vvorde in de plaats van een zegen?" BELG1E EN DE ROERBEZETTING. in een nieuw hoofdartikel in de Libre Belgique betoogd Fernand Passelecq, dat de Belgen en de Franschen in het Roerge- bied hun tijd verliezen met het oefenen van militaire pressie. Hij constateert, dat de Engelschen gelijk hebben, waar zij te- gen de opvatting van Poincare in de meening zijn toegedaan, dat de strijd, zoo a Is zij thans is aangebonden, nutteloos moet worden geacht. Behalen wij af tfe overwinning, dan zullen we reedis vooruit onzen buit hebben verslonden en zpowef overwinnaars als overwonneljngen in God w©ef welk een economischen en socialen chaos hebben geworpen. TER NEUZEN, 11 JULI 1923. CONCERT. Het muziekgezelschap „De vereenigde werklieden" is voornemens a.s. Zaterdag avond op de markt concert te geven. WAARSCHUWING. Daar thans ook in onze provincie pogin gen worden aangewend om geld bijeen te brengen voor de stichtjing ,,Rust een weinig" te Dieren, verzoekt de waarne- mende commissaris van politie te Middel- burg mede te deelen, dat tegen deze stich- ting O.m. gewaarschuwd is door de vroe- ger daaraan als penningmeester vnrbonden personen, de heeren H. Heersma, beamb- te rijkswerkinrichting te Veenhuizen, Joh. Hirnstra, Elleoom, W. Bosman, Wattierstr. 18, Rotterdam en J. van Duren, Katten- berg 25, Dieren, die aan het publiek ver- zoeken geen gelden te geven aan genoem- de stichting, directeur L. F. Nuijtens, stichter-eigenaar, alvorens bij hen inlich- tinge.r te hebben gevraagd. CANDIDAATSTELLING EERSTE KAMER. Dinsdag zijn in gecolge de nieuwe rege ling der venriezing van Teden der Eirsie Kamer candidaat gesteld in Zeeiand, do_«r inlevering van canUidaatl'ijsten bij den com missaris u®r Koningin, door: De Staatkundig gerefcrmeerdcnP. v. d. Mejlen te Kampen. De Anti-Rev.: Mr. A, A, de Veer te Mid- deiburg; 2. G. C, D. d' Aumale Baron van Hardenbro-iv- van Harde.ibroek te Loopik; 3. Mr. J, F. van Beck Calcoen te Utrecht; 4. Mr. P. J, van Bortel te Middelburg; 5. prof. Dr. A. Noordtzij te Driebergen en 6. H. J. E, Gerlach van St, Joosland te Koudekerke. De R. KJ: 1, E, B. Dumoleijn te Honte- nisse en 2. F. J. L, M, van Waesberghe te Hulst. De Chr.-Hist.: 1, prof. Dr. J. R Slote- maker de Bruine te Utrecht; 2. Jhr. Mr, B. C. de Savornin Lohman te Utrecht; 3. Kr. Timiners te Klundert; 4, Mr. Dr. W. F. J. Frowein Wjthem en 5. Mr, H. F. Lantsheer te Middelburg, Den Vrijheidsbond: 1. Jhr. R, L, L, de Muralt; 2. J. Koster; 3. J, H, Th, O. Kett- litz; 4. Mr. C, W, van Ommeren. 5, E, W. Dijserink (mevrouw Wijnaendts Fran- ken); 6. J. N, Pattist, De Vrijz.-Dem. partij: 1. Mr. H, J, Schon- feld te Winschoten. 2. Mr. M, Slingenberg te Haarlem, 3. Herman Snijders te Middel burg, 4. mevrouw M. E, Leliman—Bosch te Baarn. De Soc. Dem. Arb, partij: 1, W. C, de Jonge te 's Hertogenbosch2. P. Molt- maker te Utrecht, 3. G. F, Lindeijer te Vlis- singen, 4. P. G. Gruijs te Teteringen; 5, J. H. Pairs te Maastricht en L. Ondcrdijk te Middelburg. TENTOONSTELL1NG U1TGESTELD. De Tentoonstelling van Zeewsche kl. e- derdrachten enz., die de vertenigiug tot bevordering van het Vreemdelingen ver keer te Middelburg van plan was dit jaar te houden is door gebrek aan deelnanie uitgesteld tot volgend jaar. PAS OP MET DEN AANKOOP VAN. MARKEN. Nu er per advertenties marken in bank- papier te koop worden aangeboden, mee- nen we de goedgeloovigen te moeten waarschuwen zich niet te laten overbluf fen door groote getallen. Want de werke- lijklieid geeft nog grooter getallen. Maandag werden te Amsterdam marken in bankpapier verkocht tegen 0.09 0.14 per 10.000 Als men dat hoogste cijfer aanneemt, dan kan men dus een millioen marken koopen voor 14. ieder die op een aanbod wil ingaan, rekene dus nu zelf maar verder uit. Alteen zij dit nog gezegd, dat marken in rood van voor den oorlog geen enkel verschil hebben met de latere. Er is een oogenblik nog een onderscheid gemaakt, maar dat is al lang voorbij. KOEWACHT. Op de boerderij van den heer C. van Rumste, Koestraat, onder deze gemeente, is voor eenige dagen het mond- en klauw- zeer onder het runchvee uitgebroken. De hofstede wordt bewaakt. De heer Fl. Remery, landbouwleeraar in dezo gemeente, zal van den winter op u« Ster een cursus in landbouw^unde ge- \en voor leerhngen uit Overslag en Zuid dorpe. De lessen zullen elken Zaterdag gegevcn worden v;ain»>l ir;4 6 uur n.m. KLOOSTERZANDE. Op 25 en 26 Aug. e. k, zal in deze ge meente feest worden gevierd voor de her- denking van het 25-jarig Regeerinlgsjubi- .ejm van de Koningin. Een programma oevattende cene be- schrijving van al oe feestelijkheiien op bride dagen zal eerstdaags in boeKvorm ver- schijnen. Hec voornemen bestaat om een histo riscr.e.i optocht te organiseeren, vocrstel lende de landing van prins Maurits te Walsoorden in 1591, tot ve-rovering van Hulst op de Spanjaarden. Zel. Onder voorzitterschap van den btrge- meester, kwam de raad van St. Kruis Za terdag jl. in voltaliige zitting bijeen. Na uitvoerige bespreicing van het ceknjpte rap port van het waterleidingcomite voor Z. Vlaan^eren werd besloten niet mede tx doen aan de risico-garantie. VL1SS1NGEN. Dr. A. Stavennan, die aanvankeiijk out slag had genomen als chirurg van het gast huis, is daarop alsnog leruggekomen en thans door den raad geharidnaafd. VERBETERING. in het verslag Jer bijeenkomst in d NeJ. Herv. kerK alhier, ttir gelegenluid van ^en TOsten geboortedag van Ds. A Tirnmerman, stond abusievelijk„die toen de eenige rechtzinnige predikant in dezm Ring was." Dit moet zijn„die t'oen de eerste recht zinnige predicant was, die lid van het Classicaaf Bestuur werd". Zondag had ',e Schoondijke de jaar \ergadering plaats van de Maatschappij to bevordering van ooft- em tuinbouvv in West Zeeuwsch Vlaanderen, welke verga dering niet druk was bezocht. Het jaarverslag van den secretaris me more rde de gehoudtm tentoonstelling te IJze.idijke en voorts de cur suss en in fruit- te It en fruitverpakking. Het v rslag kon ditmaal ze.r optimislisch worden gesteld. tvaarbij '.evens werd gewezen op het bloei- ende leven der ondorafdeding Schoondijlo Het aantal leden der maatlschappij bedraa O 384. De r kening van den penningmeester be- Jrceg in ontvangsten 3556.13. in uitga- ven 3366.85, goed slot f 139.28, De kosten van de tentf: mgtelling be- droegen J 1583.65 en ,f 2694.50 1 2, Bij de begrooting 1923—'24 werd aan- genomen om zich aan te sluiten bij den Nederlandschen Tuinbouwraad. Bij de verkiezing van bestuursled. n werd de heer A. H. J, Beuningh te. Groede met algemeene stemmen op een na herkozen. terwijl in de vacature E. H. de Milliano te Oostburg werd gekozen de heer A. Hoolhorst te Waterlandkerkje, in heirstem- ming met den heer G. Hendrikse te IJeen- dijke. De voorzitter, de heer D. H. van Zuijen van Breskens, stelde namens het bestuur voor den afj|etreden penningmeester De Milliano tot eerelid tie benoemen en ook de heer Risseeuwde Hullu van Zuidzan- de, oud-secretaris der vereeniging. Door krachtig applaus betuigde de ver gadering hare instemmmg. Door verschil lende sprekers werden vragen en wenschen naar voren gebracht in verband met de volgende tentoonstelling, waarmee het be stuur hoopt rekening te houden. BESPUIT1NG VAN AARDARPELEN TEGEN DE AARDAPPELZIEKTE. De Plantenziektenkundige dienst te Wa- geningen schrijft: Aangezien in Zeeiand de eerst'' ver- schijnselen van de aardappelz'.ektc (veroor- zaakt door de zwam Phytopatihora infes- tans) in het blad van eenige, voor die ziekte vatbare soorten, zijn waargenomen. verdient het aanbeveling, zonder verwijl de eerste bespuiting van het aardappelloof met Bcrdcausche of Bourgondische pap uit te voeren, of althans zoodanige maatre- gelen te nemen, dat een bespuiting zoo spoedig mogelijk uitgevoerd kan worden. Daar de planten in ontwikkeling ten achter zijn bij andere jaren en dus vervvacht kan worden, dat zij ook lang zullen Joorgroeien zou het sterk optreden van dc aardappet- ziekte zoowel in het blad als in dc knoll m ernstige afmetingeri kunnen aan nemen. Het voorkomen van een aantasting door bespuiting met de aangegeven middel. n is daarom zeer gewenscht. De bereiding van Bordeausche pap ge- schiedt door sainenvoeging van k peryi- triool en versch gebluschte kalk, beide in water opgelost, in zoodanige Verhouding, dat op 100 L. vloeistof aanwezig zijn 1,5 (a 2 K.G. kopervitriool en> 1 a 1 1/3 K,G, kalk (deze faatste hoeveelheid als onge- bluschte kalk berekend). Bourgondische pap wordt bereid uit 2 K.G. kopervitrioci en 1 K.G, watervrije soda (sodex) op 100 L. water. Vo >r zoover noodig, zij er hier nog de aandacht op ge- \«stigd, dat twee- of drjemalige b'.sproei- ing, rr.et tusschenruimt van enkele weken, \erder de voorkeur verdient boven een- malige besproei'ing, daar deze meermalige besproeiing eerst voldoende zeker- heid geeft, dat ook de knollen vrij van ziekte zullen zijn. Nadere inlictitingen worden gaarne vtr- strekt door den Plantfmziekton'kundigen D.enst te Wagenjngen, in door de in ver schil ende plaaisen gevcstigde ambtenare.n van dien dienst, uitvoerige brochures en recepten zijn te Wageningen v rkrijgbaor. BEZOEK ZW1TSERSCHE LAND- BOUWERS. Het gezelschap Zwitsersche (andbouwers, flat in de afgeloopen week ons land bezocht. bracht Vrijdag een bezoek aan Zuid Beve- land. Des morgens werd afgereden in 32 rij- tuigen, waarvan er 27 waren beschikbaair gesteld door oud-Ieerlingen der Rijksland- bouwwinterschool te Goes en door den heer Hanken, directeur van den Wilhel- minapolder. Eerst werd een bezoek gebracht aan den Wilheiminapolder, waar de cultuurgewas- sen werden bezichtigd. Door de goede zorgen van den directeur was een prach- tige collectie paarden en hoornvee bij- eengebracht, die onverdeeld de belang- stellmg der vreemde bezoekers wekte. Van Wilhelminadorp werd gereden naar Kattendijke, ter beziciitiging van het Stoom- gemaal. De dijkgraaf van het Waterschap „De Breede Watering bewesten Yerseke" was hier ter b^grocling aanwezig. Het ma- chinegebouw werd bezichtigd terwijl on- dertusschen de machines werden aange- zet. Men stond versteld over de capaci- teit der ponipwerktuigen. Ook de oeverver- dediging wekte zeer de belangstelling op. Nadat te Wemeldinge koffie gedronken. waar door de heeren Stevens, den burge- meester en Zandee Jr. benevens door den le. jer Dr. Moser, hartelijke toespraken wer den gewisseld, werd gereden naar de hof stede van den heer P. Scheele-dc Putter te Biezelinge. Zoowel Van dezen iandbou wer als van andere landbouwers uit zijn omgeving, was hier een keurcollectie paar den bijeengebracht, die zeer de bewonde- ring wekte der bezoekers. Van den heer Scheele werd gereden naar de hofstede van burgemeester Zandee in Abbekinderen. Hier was er voor gezorgd dat het prachtSge melkvee in de nabijheid v.er hofstede nep. Ook Jit vycrd aoor Uen bezOtkers zeer gepreaen. Bij _,e,i neer Zandee wer J afscheid ge- non.en nadat door de Zwitsersche heeren he; Volkslied vvas gezungem wat beant- woord werd met het v/ilnelmus door de aanwezige Hollanders. He. gez Iscnap was niet alleen zeer vol- daan over hetgeen hen getoond was op landbouwgeoied, doch ook over de wer kelijk zeer guile ontvangst die hen op de bezochte boerderijen was ten deel ge- vallen. ZWEMONGELUKKEN. Reeds een lange iijst. Zaterdagavond is een lljarigt jongen wonende aan den Hommelscheu vveg te Arnhem met vriendjes in den Rijn gaan zweminen nabij de schipbrug. Hij schoot plotseling in de diepte vveg en is, hoewe! dadelijk hulp tot redding bij de hand was, verdronken. Een 17jarige jongen te Lonnener, ging Zaierdagmiddag met een tweetal vrienden baden in den vijver achter het Hof Espelo te Lonneker. Hij raakte met de voeten vast tusschen het rietgewas en verdwecn in de diepte. De vrienden deden aile mogelijke moeite hun kameraad te redden, doch tever- geefs. Van angst liepen de jongens weg en haalden den rijksveldwachter, die na een uur dreggen het lijk vond. Zondag is in de Molensloot, een zijtak van de Zijl, onder Warmond, de 24jarige P. Wempo uit Leiden, werkzaam op de kan- toren van de Nederlandsche Handelsmaat- schappij te 's Gravenhage, verdronken. Hij was met andere jongelui, waaronder ook zijn verloofde, aan het zwemmen, toen hij plotseling in de diepte verdween. Toen men hem naar boven bracht bleek hij reeds overleden. Ook is aan de Houtmarkt gisteren een driejarig jongentje verdronken. Zaterdagavond zijn de beide zoons van den zadeimaker J. Karssen te Harder- wijk ,17 en 19 jaar oud, bij het zwemmen in den havenmond verdronken. Het zoontje van W. te B. te Purme- rend is Zaterdagmiddag in de Hoornsche Ringvaart verdronken. Te Makkum is Zondagmiddag de 12jarige J. de J. bij het zweminen verdron ken. Te Oldeberkoop is de 18jarige J. O. bij het zwemmen verdronken. Te Dorst bij Breda is Zaterdag bij het zwemmen in een put bij een steenfabriek de 20jarige milicien W. v. G. verdronken. De 20jarige J. M. uit Assen is Zater dagavond in het Noord-Willemskanaal b het zwemmen vedronken. - Bij Grouw is de 15jarige zoon van den veehouder De Jong te Friens bij het zwem men verdronken. Zondagmiddag is de 18jarige J. O. uit Eepe bij het zwemmen in de Vecht (Ov.) verdronken. Te Muwikezijl (op de grens Fries- landGroningen) is Zondag de 18jarige Van der H. bij het baden verdronken. Te Erp zijn Zondag bij het baden in de Aa de gebroeders G (19 jaar) en W. Verbakel (14 jaar) verdronken. Zondagmiddag is de 18jarige mecani- cien S .uit Moergestel bij het zwemmen ir, de Galgenven bij Tilburg verdronken. Zondagmiddag is te Leiden de 4jarige P. P. D. in de Oude Heerengraeht gevallen en verdronken. Te Ondehorsel is Maandag de 19jarige J. O. bij het zwemmen verdronken. Maandagmiddag is de 19jarige C. uit Voorburg in de Vliet nabij de Geestbrug bij het baden plotseling in de diepte gezakt, en levenloos opgehaald. Maandagmiddag is de I8jarige C. uit Rijswijk in Scheveningen bij het zwemmen verdronken. Te ongeveer 7 uur is een 17jarige jon gen uit de Van Oss-straat bij het zwemmen in de Laakhaven te 's Gravenhage verdron ken. De drenkeling is naar den Centralen Post vervoerd. Maandagavond is de 21jarige zoon van den heer M., muziekhandeiaar, bij het baden in het Noord-Willemskanaal ver dronken. Bij het zwemmen aan het Stille Strand te Scheveningen is Maandagmiddag tegen 5 uur een 20jarige jongen uit Rijswijk ver dronken. Langen tijd werd getracht de levensgeesten weer op te wekken, evenwel zonder resultaat. Bij het zwemmen aan den Trekweg te 's Gravenhage is de 19jarige C. uit Rijswijk verdronken. DE WARMTE. Te Oostwold is Dinsdag de arbeider T. tengevolge van de warmte bij den arbeid op het land overleden. - Bij Weiwerd is de arbeider Van der P. bij het hooien bezweken tengevolge van de hitte. Zaterdagavond is de expediteurs- knecht F. van der Ploeg te Delfzijl, ten gevolge van de warmte bezweken. Te Oosterdijkshorn (Gr.) is Dinsdag de 50 jarige arbeider J. W., van Witte- wierum (Gr.) bij het binnenhalen van hooi aoor de hitte bevangen en weldra overleden. DOODGESCHOTEN. Te Manderveen is de smokkelaar G„ die tabak, thee en meer over de grens wilde brengen, door de kommiezen doodgeschoten. 1NGEBROKEN. In het station Kruiningenlerseke is in- gebroken. Er zijn uit de goederenloods verschillende artikelen ontvreemd. De da- ders zijn tot nu toe onbekend. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Bij de familje te Groningen is bericht ontvange.i, dat inr. P. B. j. Reeling Brou- wer, oud-directeur van de Friesch-Groning- sche Hypotheekbank, te Adetboden, in Zwitserland, door den bljksem is gedood. BOTS1NG. Zondag is een der leden van de Indian Club, die aan het toercn waren, aan den 's Gravenlandschenwcg te Hilversum in botsing gekomen met een vrachtauto. De berijder W. V., kwam met den schrik vrij, doch de duorijdster, mej. M. V, L, uit Amsterdam, brak een rib en kreeg een wervelkotomfractuur. Den autobestuurder treft geen schuld. ONWEER. Zondagavond ongeveer 6 uur heeft bo ven Apeldoorn een ooweer gewoed, dat vergezeld ging van een hevige regenbui. Ook vieLn er hagelkorrefe van ongemee- ne grootte, die schade hebben gedaan aan de broeiramen op de kweekerijen. AFGEBRAND. Te Zevenaar zijn Maandagochtend de woningen van de weduwe H. Wjegerink en J. van Eeckeren afgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles was verzekerd. TREUR1GE DOOD De veehouder Treur, te Mijdrecht, zou met een lier zijn hooiberg opwinden. De lier schoot echter terug, vvaardoo de man met den slinger een klap in zijn geziicht kreeg. De cngelukkige is aan de gevol'gcn overleden. DOOD GEVONDEN. Maandagmorge.t is de rijksveearts P. A. Vierhoven uit Emmen, dood op den weg EmmenOdoorn gcvonden. Een as van zijn motorfiets was gebroken. ZW1JGENDE HANEN, De raad van Baarn heeft, met het oog op het hanengekraai bepaald, dat het hou den van dieren, waardoor op den duur de rust der inwon.rs wordt gestoord, straf baar is. Men zal nu - scher.st de „Stand." prceven nemen met het fokken van hanen. die niet kraaien, maar overigens aan alle haneneischen voldoen. AUTOBUS IN EEN AFGROND GESTORT. Zaterdag is een autobus, dienstdoende tusschen I lemcen en Nedroma in Algerie. in een afgrond gestort. Er zouden bij het ongeval zeven menschen het ieven verloren hebben en twintig gekwetst zijn. Een later bericht spreekt van twee dooden en twee en-veertig .gekwetsten. MILITAIR VLIEGTUIG VERONQELUKT Ee.i in brand geraakt militair vliegtqig is op een huis te Kenley (Zuid-Londen) ge vallen. Het huis raakte ook in brand en is geheel verwoest. De bewoners van het liuis wisten te ontsnappen, maar de twee in- zittenden van het vljetuig zijn gedood. On der hen is de bekende vljeger Lercv. EEN BANKB1LJET VAN 1000 GULDEN VERNIET1GD. Een winkelferster uit de Ziekenstraat te Nijmegen deed aangifte bij de politie van diefstal van twee bankbiljeljten, elk van duizend gulden. De dienstbode G. v R, bekende er een gestolen te hebben, toen het meisje de grootte van het bedrag ge- zien had, had zij het biljet verscheurd en in de W. C. geworpen EEN AANSLAG. Het Nbl. v. h, Z, meldt: Sinds veertien dagen is er een staking op de N. V. Steen fabriek Udenhout, waarbij ook de voerlie- den betrokken zijn. Sinds eenige dagen werden er per vrachtauto uit Eindhoven steenen van de fabriek gehaald, wat den stakers niet te best aanstond. Om mogelijke molestatie te voorkomen, werd deze auto door eenige marechaussees begeleid. Vrijdagmorgen om 10 uur, toen deze auto reed op den Udenhoutschen weg tusschen Quatre-Bras en den overweg te Udenhout, werden er plotseling van uit een korenveld gevveersaldo's gelost. Een der begeleidende voerlieden werd door een schot hagel in den nek getroffen. Dadelijk sprongen de marechaussees van den wagen en snelden het korenveld in. De daders waren echter niet te zien, wel vonden zij in het platge- trapte koren vier jachtgeweren, die blijk- baar in groofe haast waren weggeworpen. Dadelijk is een uitgebreid onderzoek in- gesteld. De rijkspolitiehond van den rijks veldwachter Verhoeven heeft daarbij zijn diensten bewezen. Alle stakers, ongeveer 60, heeft men laten aantreden, en de politie- hond, welken eerst lucht gegeven was aan de gevonden geweren, wees onmiddellijk vier van de stakers aan, die geboeid met een auto naar Tilburg zijn gebracht. AUTOBANDIETEN TE ROTTERDAM. Een buitengewoon brutaal staaltje van berooving viel Zaterdagmorgen It Rotter dam voor, een bravour-stukje dat Rotter dam nog nimmer gekend heeft. Deze stad is den laatsten tijd berucht geworden om de herhaaldelijk voorkomende gevallen van straatroof. De vorige week veroordeelde de Rotterdamsche Rechtbank nog een van de^neest beruchte typen op dit gebied tot'Rsven jaar gevangenisstraf. In we rwil van dit afschrikwekkend voor beeld is Zaterdagmorgen om 11 uur. Op klaarlichten dag dus, een straatroof ge- pleegd, die alle vorgaande gevallen in den schaduw stelt. Een kantoorlooper van ti® Ccoperatieve Verbruiksv reenigi tg Voor uitgang, de 50-jarige A. de lager, begaf zich, zoo als hij bijna degelijksch doet, van dit kantoor aan de Schoterboschstraat naar tire Amsterdamsche Bank om daar geld te storten. In een portefeuille had hij ongeveer 7000 gld. aan bankbiljetten, terwijl hij in een tweetSal zakken nog 500 gld. aan specie bij zich droeg. Op den hoek van den Noordsingel en de Zomerhofstraat wachtte hij. Ook dit is zijn gewoonte, op lijn 11. Langzaam van de.i kant van het Noord- plein naderde toen een open auto met grijs linnen kap. Vlak bij de tramhalte stopte de wagen. Plotseling sprong er een mart uit, sloeg De Jager tegen den grond, ont- rukte hem zijn portefeuille, en sprong daar na weder in de auto, die met groote snel- heid in de richting van den Bergweg ver dween. Alles moet met verbluffende snel- heid in zijn werk Zijn gegaan en hierdoor kan alleen verklaard worden, dat op dit zeer drukke kruispunt niemand de beroo ving heeft kunnen verhinderen of de aan randing heeft kunnen tegen houden. Men scheen pas tot bezinning te komen toen de auto verdwenen was. De jager, wiens kleeren gedceltelijk van een ge- scheurd warn, is er zelf goed afgekomen. Natuurlijk was hij zeer ontdaan over het gebeurde, doch lichamelijk letsel heeft hi] hij niet bekomen. In de haast heeft de roover de zakken specie waarschijnlijk ver geten en alleen de portefeuille met 7000 gld. medegenomen. De autobandieten want anders zijn het toch wel niet moe ten wel met groote omzichtigheid te werk zijn gegaan en den ouden man dagen te voren in zijn gangen hebben nagegaan. De politie van het bureau Bergsingel, onder leiding van den inspecteur Van den Berg, heeft dadelijk een uitgebreid onder zoek ingesteld en maatregelen genomen om de auto te doen aanhouden. Een groat aantal personen is gehoord. Tot dusver heeft men echter nog geen spoor van de daders kunnen ontdekken. Nader meldt men: Nadat de politie in den bop van haar onderzoek naar de daders van uen brutalen diefstal op Zaterdagmorgen, tben een geld- jevuld met heerlijke Gelei ST. KRUIS.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2