T er IT eus en s clie Courant buitenland. Maanda^ ft Juli 1923. No. 7475. T^WZEEEDDIEI BXj-A-ID- GEMENGDE BERICHTEN. DE „DROOGLEGGERIJ" IN AMERIKA. In de gasfabrieken te Now York heeft men do opmerkinjg gemaakt, dat sinds het in working treden van do Volstead- wet het drankverbod, or veel meer gas geb'ruikt wordt dan vroeger en wel voor- namelijk op Zondag. Een ondorzock bracht aan het licht, dat velen, nu zij geen snaps meor krijgon kunnen, dion stiekuin z<li maakten on dat bij voorkour do badkamor als zoo'n clandestien distilleerdorijtje wordt ge^ozigd, waarvan soms het product /ui- nig wordt opgeborgen... in do brandkast van het privekantoor. Do heeren a nib to- naren van hot drankverbod hebben name- lijk het rocht, huiszoekingen naar vorbo- den waar te doen en maken daar tame- lijk druk gebruik van. Nu men don drank zelf maakt en hij bovendion vorboden is want verboden vrucht smaakt zoot wordt er ,riaar men b'ewetrt, in New York veel meer gedronken dan vroegiT, toon het mocht. Men krijgt er soms, als men 's morgens op bozo ok komt, al n boiroi en waar het als een onbeleefdheid wordt beschouwd, er voor te bedanken daar drinkt thans menigeen meer dan hij zelt zou willen. In een opzicht gaat de verge- liiking tusschen de vorboden vrucht en dien clandestien gemaakten drank met op, want meestal is het, als alles wat bon der de noodige vakkennis wordt gemaakt, bocht, dat men toch drinkt, niet „omdat >t zoo lekker", maar omdat 't verboden is. verrnoodolijk bij te water geraakt EEN SCHOT HAGEL IN HET HOOFD. Donderdagmorgen werd mej. V., onder- wiizeros aan de Chr. school te Oostka- pelle, per fiets van Middelburg komen- de, dicht bij de hofstede „Zwanenburg door een schot hagel in het hoofd ge- troffen, vermoedelijk door iemand die op vogels schoot. Per auto werd zij naar hare woonplaats vervoerd. Men vreest dat zij een oog zal moeten missen. M. Gt. INGEBROKEN. Donderdagnacht is to Hendrik Ido Am bacht ingebroken in den winkol van de cooperatieve vereeniging. Met gebruikma- making van een ladder is iemand op een balkon geklommen, van waar hij door op- schuiving van eon raam in den wink* kwam. Uit een toonbanklade werd onge- veer 200 gulden gestolen. Een envelpp met 2100 gulden aan bankpapier heeft de dief laten Tiggen. BRIEF MET GELD VERM 1ST Eien door een Bossche kassiersfirma ver- zonden brief met 4000 gulden, bestemd voor Amsterdam, is door den geadresseer- de niet ontvangeii. Door een verzuim was de brief niet aangeteekend. ONTSLAGEN. De agent van de Hanzebank to Laren, A. W„ die Woensdag op vermoeden van het plegen van onregelmatigheden is ge- schorst, is Donderdag ontslagen. 1NBRAKEN. Twer studenten, die in het donker op hun kamer in den Kleine Kronime Elk'- boog te Groningen zaten, zagen Dinsdag- naciit aan de overzijde twee mannen mor- relen aan het slot van een huisdeur Zij waarschiiwden een politieagent, die hot tweetal arrestoorde en naar het poutiebu- reau overgebracht. Daar hebben de twee mannen, die 25-jarige A. do V. en de 18-ja- rige D. A. G., bokend dat zij de dadors zijn van e.-.n aantal inbraken die in do laatste dagen te Groningen zijn gepleegd. De V. was in het bezit van een groot aantal vatsche sleutels. Zij hebben zich verschillende njet zeer groote bodragen toe- geeigend. verduistering. Een plattelander kaatst in het Friesch Lbl. den bal terug door den „zomertijd" „uilentijd" te noemen. Wat een drukte om een uur. O, maar de Wet kan er wel meer van maken, meent de plattelander. Wat doen we eigenlijk met die heele Meimaand als die toch zoo liefelijk en koesterend aanvoelt als een ijskar. Dichterlingen mogen haar bezingen als „wunderschon de wetgever zal kunnen zeggejiwog van onzrn ka- lender. We verzetten dus in het vervolg bij don aanvang van den „uilentijd" niet alleen de klok een unr, maar tegelijk don ka- lender een heele maand. Zoo kunnen we er een maand zomer ,,bijmaken'', gelijk wij er al zooveel uren zonlicht „bijgc- maakt" hebben. Wij zouden zelfs zeggen: helpt een uur en een maand niet genoeg, dan maar twee, vooral als Junimaand even- als de Mei tot het einde toe in haar boos- heid blijft volharden. Wij zouden dezen nieuwsten tijd, om in de lijn te blijven, dan gevoegelijk met den naain „struisvogeItijd' 'kunnen be stempelen. WEL OVERWOGEN. Het hoogste ressort van de Fransche nechtspraak heeft dezer dagen een boslis- sing genomen, welke een einde maakt aan hetgcen waarschijnlijkst de langdurigste zaak ter wereld is geweest. Meer dan 51 jaar geleden, den 2den Mei 1872 verzocht een inwoonster van Parijs aan de recht- bank te Chambery, haar echtgenoot in de gevangenis te stoppen, omdat hij haar mishandeld had. Het Hof heeft nu beslist, dat iemand, die zijn vrouw slaat, strafbaar is voor de wet. Tot heden toe ging een Franschman, die zich schuldig maakte aan dit euvel, vrij uit. Thans is de zaak geregeld in dien zin. dat hij met den strafrechper kennis zal maken. Er wordt niet bij verteld of de dame, die deze beiangrijke kwestje aanhangig maakte nog leeft, en evenmin of haar man deze eindbeslissing nog heeft mogen bele ven. RUPSENPLAAG IN NEW YORK. De correspondent van de Daily Chro nicle seint uit New York: Geweldigo mas sa's rupsen verwoesten alle plantenlievon in den staat New York en de omliggende districten. Op sommige plekken kan men de muren der huizen niet meer zien on de spoorbanen zijn met zooveel kkdde rige dieren bedekt, dat de treinen vas<j- rijden in het pek. De parasiet, die anders een geweldige opruiming onder do rupsen houdt, schijnt op het oogenblik sterk in de minderheid te verkeeTen. Florida en andere middenstaten worden bezocht door wolken witte vlinders. menig veld ziet er als besneeuwd uit. EEN VERZEKERINGS-MANIAK. „Mijn vrouw heeft een manie om het leven van de verschillende leden der fa- milje te verzekeren", zoo klaagde een man dezer dagen voor een Londensche recht bank. „Ik ben niet tegen verzekeringen maar ik moet er niets van hebben, dat wij zeer krap moeten leven, om do pre mies der verschillende polissen te kunnen betalen." Hij zeide, dat zijn vrouw 23 verzekeringen had gesloten, waarvan vier op het leven van een kindje van twee jaar. EEN NIET ALLEDAAGSCH HUWELIJK. Dezer dagen is in de universiteitskerk te Boedapest een romantisch huwelijk ge sloten, waaromtrent wij in „het \'ad." de volgende bijzonderheden lezen. De milliar- dair Willem Wendelaar, president van de vereeniging voor den effectenhandel te Am sterdam, voerde Jolan, dochter van Josef Baar, rentmeester van graaf Van Endre Csekonics uit Zsombolya naar het altaar. In het vorige jaar kwam Fraulein Jolan Baar als begeleidster met een kindertrein naar Holland. Op een lentedag ging zij met haar vriendin Elisabeth Concha, doch ter van prof. Viktor Concha door de stad wandelen. Twee dagen later zou zij met een anderen trein weer naar haar vader- land terugkeeren. De heer Wendelaar zag de Hongaarsche meisjes voorbijgaan orr merkte aan kleinigheden, dat het vreemde- lingcn moesten zijn. Hij sprak ze daarop in het Duitsch aan en hoorde, dat ze naar logies zochten. Hij stelde zijn woning ter beschik'king, waar behalve, hij, ook zijn dochter en zijn schoonzoon wonen (de heer W. is we laboratoriumproeven op dieren is gebleken, terwijl proefnemihgen door bokwame ge- neesheeren in zidfcenhuizen eveneens veel- belovende resultaten geven. EEN SLANG OPENSNIJDEN. en zien, wat er in zijn maag zit, behoor* tot de meest interessante werkjes van de wetenschap, want het is bekend, dat sian- gen hun voedsel niet kauwen en toch groo te brokken kunnen verteren. In Rangoon werd oniangs een slang opengelegd, die 5 meter lang was en die. een groot ree had opgeslokd. Het ree was met slijm be dekt en 't eenige spoor van de begonnen vertering was in de oogeu te vinden, waar van de appels onnatuurlijk wit waren ge- worden. De achterpcoten lagen met de hoeven vastaaneengesloten tegen den hals en de voorpooteji lagen langs den buik gestrekt. EEN NIEUW GOUDLAND? De resultaten van het onderzoek van erts in Soekaboemi over het eerste kwartaal van dit jaar zijn in een kwartaals-rapport neergelegd. De „Loc." ontleent daaraan het volgen de: De voortzetting van het onderzoek der primaire voorkomens gaf aan, dat die van Pasawahan en Tijgaroe een groot geheel vormen. Althans: waarschijnlijk. De voor komens in den omtrek van Pasawahan lig- en in een contact-zone van daciet en an- -e—-- "j kretre i I duwnaar) en tijdens dit kortfc logeeren die zich in de nabijheid bevonden, kregc.i h_/ jolail iief. Met Jeciet. Jammer genoeg is het verb and tus schen deze beidc sog niet geheel duidelijk, doch de verkenning hieraan is nog niet afgeloopen. Aan de overzijde van Tji Letoe vanat Pasawahan werd een aantal gangen met afwijkende richting gevonden, in een er van kon uit de outcrop gedegen goud wor den gewasschen. I>e stuifmonstering van alle voorkomens is in de laatste maand vooral met kracht aangevangen. Daar deze voornamelijk in de geheel verweerde zone plaats vindt, is het verder nagaan van de uitkomstjen op eenige plaatsen in het pyritische ge- steente noodzakelijk. Het alluviale voorkomen bleek toch nog uitgestrekter te zijn, dan eerst werd ver- moed. De geheele vallei-afzetting heeft min of meer goudde meerderheid fijn. Door middel van putten en waschwerk zal de 'rijkdom eenigszins worden nagegaan. Bij proeven tegen den hoogen kant leek het goud in hoeveelhefd en korrelgroote voor- uit te gaan. Ook dit punt moet dus verder worden nagegaan. Kwantitatieve proeven, systematisch genomen, zullen eerst de op- lossing kunnen brengen of in dit gedeelte hetzij in de vallei zelf, hetzij tegen de hellingen, iets te verwachten is. In verband met den steeds doorgaanden afvoer van goudhoudend grint bestaat de mogelijkheid, dat stroomafwaarts grootere n beteite afzettingen gevormd zijn, tenzg hier de diepte belangrijk zou zijn toegeno men. HOE FORD ZIJN KAP1TAAL NA ZIJN DOOD DENKT TE BESTEDEN. Een Amerikaanschc courant heeft aan Ford gevraagd, wat er met zijn groote ka- pitaler. na zijn dood zal gebcuren. Carnegie heeft zijn bczittinken voor onderscheidene doeleinden bestTiikbaar gesteld en Rockefeller heeft zeer veel aan 'n um- versitejt vcrmaakt. Mei ieze opmerking leid.de de correspondent van bedoelde cou rant zijn persgesprek in. Ford evenwel liet hem niet op cen antwoord wachten. „Ik zal evenals tot dusver al mijn geld onder de menschen brengen", antwoordde iiij, „mijn famiiie en ik hebben g< en geld ovi r, bijna alles wat ik verdien, komt in mijn zaak terecht en komt anderen ten goede en daarom ben ik ook van plan, na mijn dood al mijn geld in de zaak te steken. Ook mijn zaak zal een Ford-stichting vormen, ont het zoo maar eens uit te drukken. Ik geloof niet, dat het eenig nut heeft, om aan de menschen geld te geven. Zij moeten het maar verdienen. Onze werklieden kun nen hun geld op 'n bankinstelling plaatsen en daarmede 12 percent maken. Wij be- (Lalen o dollars per dag aan 150.000 man en 50.000 van hen bezitten een ejgen automo- biel, maar ik hoop, dat ik Jen dag zal be- leven, dat al mijn ondergeschikten een eigen auto zullen hebben. Op dit oogenblik inb resseer ik mij voor een school, waarin het kind tegelijk kan leeren en arbeid verrich- ten, zoodat het zelf de kosten voor zijn onderwijs zal kunnen betalen. Dat is zeker de juiste wijze om hen te leeren van het geld een goed gebruik te maken". Daar mede besloot de Amerikaanschc financier die zelf zoo goed de kunst verstaat om veel geld te verdienen en tegelijk daarvan een goed gebruik te maken. EEN HOTELHOUDER, DIE „BU1TEN DEN WAARD" REKeNDE. Ongeveer een jaar geleden in den „goeden ouden tijd", toen Je mark nog bijna ee,n cent waard was bood de eige- naar van het hotel „Qoldener Adler te Reichenbach, voor 2,5 millioen mark het onderlegd machinepersoneel ten koste van de Transatlantische stoomvaartmaatschap- P'jen- De Holland—Amerika-Lijn heeft in ver band hiermede reeds een klacht bij de auto- riteiten van Ellis-Island ingediend. Meer dan vijf-en-tachtig man van verschillende stoomschepen, zijn sinds verleden week gedrost. Zoo bijv. van het s.s, Rotterdam' van de tachtig leden van het machinekamer- personeel negen-en-twintig gedeserteerd. De „Kungsholm" van de Zweden—Ameri ka-Lijn verloor een^en-dertig man. Deze toestand heeft de selieepvaartauto- teiten ten zeer verontrust en de Holland— Amerika-Lijn aanleiding gegeven tot het instellen van een nauwkeurig onderzoek. Ford biedt een minimumloon van 30 dollar met vrij vervoer naar Detroit. In sommige gevallen wordt zelfs aangeboden om ook het gezin van de deserteurs in Europa voor Tokening van Ford te laten overkomen. DE TERUGKEER VAN DEN VERLOREN ZOON. „Mijn zoon is teruggekeerd, en heeft mij beloofd, nimmer meer kwaad te doen" zeide een vader dezer dagen voor de po- litierechtbank te Aldershot. In verzoek u daarom dringend geen verder gevolg te geven aan mijn oorspronkelijk verzoek, hem te arrestees en gerechtelijk te veir- volgen. Ik trek mijn aanklacht in en ik vraag uwe clementie in dezen. Ik zal u vertellen, hoe alles gebeurd is. De jongen is voor de verleiding bezweken. Ik wilde eenige bijbels naar St. Dunstan's college zenden, en hij dacbt mij een genoegen te doen, door ze eerst af tie stoffen. Daar- bij vielen er eenigle 5 ponds bankbiljetten uit welke ik op een ander voor mij blijk- baar vroeger eens tusschen de bladen had- den gelegd. De jongen is steeds kort ge- houden, wat zijn zakgeld betreft, en nu zag hij al dat geld. Wel. mijne heeren, hij bezweek, en ging naar Londen, waar het geld zoek is geraalkt. Ik betreur dat geld niet, en ik ben ziels blij dat de jongen er weer is. De politierechter stond het verzoek van den blijden vader toe. d© gevaarlijke vloeistof op lichaam en klee- r©n, hetgeen tamelijk ernstige brandwonden veroorzaakte. Niet minder dan Zeven men schen, onder wie een meisje en een jongen kregen zoodanige kwetsuren, dat zij zich in ae Voiksapotheek en de Rozenapotheek moesten laten verbinden. Sommige hadden op handen of beenen, enkele ook in het ge- laat brandwonden opgeloopen, welke voor zoover thans valt na te gaan, gelukkig niet van zeer ernstigen aard waren, zoodat zij niet naar het gasthuis behoefden te worden gebraeht. Omtrent dit ongeluk vernamen wij nog het volgende: Een der flesschen welke op straat stonden voor het gebouw van de N. V. Metaalwarenfabriek, voorheen Hey- brcek, Prinsengracht 1Q6, is op onverklaar- bare wijze gesprongen. Ten gevolge van het zwavelzuur hebben brandwonden ge- kregen: twee vrouwen aan de voeten, een 14-jarige jongen aan een der beenen en vier meisjes van 8 tot 13 jaar, eveneens aan de beenen. Na in apotheken te zijn verbon- den, zijn ze alien per taxi of tram naar huis gebraeht. Het erglise er aan toe is een 14- jarige jongen, die in een plas met zwavel zuur viel. OVERBOORD GESLAGEN. Op de thuisreis van het Zwarte Water naar Urk is schipper C. P. van het praam- schip Dankbaarhejd overboord geslagen. Hij wist het zwaard te bereiken en werd door zijn vrouw gered, maar de 62-jarige GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Paschen reisde hij naar Hongarije, kwam aan te Zsombolya en verloofde zich met Jolan Baar. Het huwelijk werd bepaald op 2 Jlrni en de heer Wendelaar verscheen punctueel tegen dien tijd, vergezeld van zijn schoonzoon. Als getuige fungeerde voor den bruidegom de Hollandsche con- sul-generaal Clinge Fledderus, voor de ad- vocaat dr. Aladar Szeleny. De geestelijke hield zijn toespraak in het Nederlandsch. Onder de aanwezigan bevonden zich staats- secretaris Julius Ipolyi Keller, de referen- darissen Franz Bessenyei en Julius Czo- bor, prof. Viktor Concha, overste Graaf Andrassy, oud-minister Johann Sziiry en zeer veel dames. EEN BELANGRIJKE ONTDEKK1NG IN DE MEDISCHE WERELD. Prof. Dreyer, van de umversjteit te Ox ford, heeft een mededeeling gedaan om trent een ontdekking, die van groot be- lang wordt beschouwd voor de behande ling van longtering en andere vormen van tuberculose. In een lezing in St. Mary's Hospitaal te Londen, zeide hij, dat zijn methode daarin bestaat, dat hij aan de microben, die de oorzaak zijn van een reeks ziekten, het beschermende schild ontneemt, dat hem tot dusver in staat stelf te ontsnappen aan het verteringsproces. Zoodra zij dat schild missen kunnen deze microben gemakkelijk worden bestre- den. Dreyer baseert zijn opvatting op de theorie, waarvan de juisthejd hem bij zijn gebouw aan het gemeenti bestjuur, dat xoor- j on(jer voordeeliger voorwaarden zal kunnen nemens W3S, d?iarin dc std. rincincien I 1.,1r\-~ jv ^oi ov nncr te vestigen, aan. De eigenaar van het hotel veiklaarde zich bij de daarop gevolgde on- derhandelingen bereid, de geldighe'id, van deze aanbieding tot eind Januari van dit jaar te vorlengen. lntusschen kwam de enorme daiing van de mark. De hotelier vergat evenwel zijn aanbieding, welke nog steeds geldig was, in te trekken. Het jaar 1923 brak aau. Op zekeren dag in Januari j.l. on.tving de hotel- houder een schrijven van het gemeentebe- stuur, waarmede dit zijn aanbieding tot den overgekomen prijs van 2,5 millioen mark accepteerde. Het hotel was toen minstens 100 millioen mark waard! Het laat zich begrijpen, dat de hotelier voor zulk een bagatel zijn prachtig ge- j bouw niet wilde afstaan. Hij ging proeedee- ren, doch werd in het ongeiijk gesteld. Niet alleen werd zijn hotel voor 2,5 millioen mark aan de gemeente toegewezen, doch hij werd ook nog tot het betalen van de proceskosten, welke 13 millioen mark be- dragen, veroordeeld. FORD HEEFT TECHNICI NOODIG. Agenten van den bekenden automobiel- fabrikant Henri Ford worden volgens de Tel., beschuldigd van pogingen om tech- nisch personeel van in de haven liggende schepen over te halen betrek'kingen te aan- vaarden bij de Ford<mderneming te De troit. Het schijnt dat de heer Ford tracht zijn personeel te completeeren met goed VAI* d Als verdacht van verduistering en valsch- heid in geschrifte, tengevolge waarvan een effectenfirma op het Rokin te Amsterdam voor 20.000 gld. is benadeeld, zijn een procuratiehoudor en een kassieir aangehou- d»n. ^Volk.) EEN FLESCH ZWAVELZUUR GESPRONGEN. Woensdagmiddag halfvier is op den ht van Je Prinsengracht bij de Rozengrachi ie Amsterdam een mandenflesch, gevuld met zwavelzuur, welke daar gelost werd d r de „Kon. Pharmaceutische Handelsveree.il- ging" uit elkaar gesprongen. Het zwavv> zuur spatte in het rond en eenige monsch 11 Urker knocht L. H. is eon poging tot rodding en verdronken. TIJDSBENAMING. Wij hebben „zonnetijd" en „zomertijd". Een lieftalligo stadsdame is den „zon- netijd" gaan betitelen afs „koeientijd". Een vriendelijkheid voor het platteland, na- tuurlijk. Vergadering van Donderdag 28 Juni 1923, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge- IX166St6r Tegenwoordig de leden: L. J. Geelhoedt, L. T. van Hasselt, J. J. de Jager, D. Scheele, R G. E. Nolson, G. de Ridder, F. B. G. de Meijer, H. J. Colsen, N. A. Hamelink, L. J. van Driel en A. Harte. Afwezig de heeren H. J. van den Ouden en P. van Cadsand. 3. (Vervolg). 12. Beleening van obiigaties N. W. S. bij de Nederlandsche Bank. Burgemeester en wethouders, overwegende dat bij raadsbesluit van 15 Maart 1923, goed- gekeurd door gedeputeerde staten van Zeeland 23 Maart 1923, no. 51, le afd. A werd aange- gaan eene geldleening van 4050; dat van dit bedrag reeds is geplaatst f 1250, zoodat nog rest f 2800; dat de Nederlandsche Bank dit bedrag aan de gemeente wenscht te leenen, tegen eene rente van ongeveer 4 dat gemelde Bank daarvoor evenwel een waarborg van de gemeente verzoekt; dat deze waarborg kan vertrekt worden door het beleenen van stukken Ned. Werkelijke Schuld, welke de gemeente heeft aangekocht van de door bijzondere scholen, ingevolge de bepalingen der Lager-Onderwijswet 1920 ge- storte waarborgsommen; dat deze waarborgsommen niet behoeven te worden terugbetaald dan na verloop van on geveer 20 jaar en de te beleenen stukken na 14 jaar weder ter beschikking van de ge meente komtn; gelet op artikel 194, letter c der Gemeente- wet; stellen voor te besluiten: te beleenen gedurende een tijdvak van 14 jaar, bij de Nederlandsche Bank, stukken van de Ned. Werkelijke Schuld, tot een maximum van f 4600. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. De heer DE MEIJER verlaat de vergadering. De heer NOLSON herinnert, dat hij bij de behandeling der begrooting reeds heeft ge- vraagd, of de tijd niet aangebroken is, om ver schillende dure leeningen te converteeren in een tegen lagere rente. Men ziet thans reeds leeningen aangeboden tegen 5 Zou dit hier ook niet mogelijk zijn? Hebben burgemeester en wethouders in deze richting al stappen ge- daan? De VOORZITTER deelt mede, dat in de maand Februari deswege reeds een poging is aangewend, doch dat toen het uitzicht alleen was, dat men een leening tegen 5% zou kunnen geplaatst krijgen. Burgemeester en wethouders achtten toen het te behalen voor- deel nog niet beteekenend en wenschten iiever af te wachten of het ook mogelijk zal worden een nieuwe leening aan te gaan tegen 5 De heer VAN HASSELT voegt hieraan toe, dat de gemeente, indien men een 6 rr leening omzet in een 5% het voordeel het eerste jaar zeer gering is, wegens de te betalen pro- visie. Daar de rentestandaard in een dalende richting gaat, is er alle uitzicht, dat het later geschieden. Op het oogenblik zal er nog wel geen gelegenheid zijn, een leening te sluiten tegen 5 °/r. Groote steden doen dat wel, maar de obiigaties dier steden zijn verhandelbaar, wat niet het geval is met die van kleine plaatsen. De heer NOLSON wijst er op, dat men toch slechts eenmaal de onkosten betalen moet en als men van een groot bedrag een half procent minder r^nte betalen moet, is dat volgende jaren dan toch een voordeel van beteekenis. Er zijn leeningen die nog 30 tot 40 jaar loo- pen. Hij noodigt burgemeester en wethouders uit, om toch eens te onderzoeken, of reeds nu het oogenblik niet is aangebroken, om met kans op voordeel voor de gemeente de leenin gen on- te zetten in een tegen lagere rente. De VOORZITTER zegt toe, dit rader bij burr-^meester en wethouders te zullen be- spreken. 13. Verboawing der scholen A en C en het voormalig politiebureau. a. Burgemeester en wethouders, overwegen de dat aan de openbare scholen A en C noodza kelijk eenige veranderingen dienen te worden aangebracht, welke bestaan in het verbouwen der bestaande privaten en urinoirs en het bii- bouwen, eener overdekte speelplaats, bij iedere school dat de kosten der werkzaamheden worden geraamd als volgt: bouw eener overdekte snee'paats hij school A f 2005, idem bij school C f 1883, verboirw van privaten, urinoirs. voor- oevel enz. van school A f 660, verbouw der uri noirs, privaten enz. bij school C f 1757,50; gehoord een voorstel van burgemeester en wethouders, b e s 1 u i t tot de uitvoering van de bovengenoernde werk zaamheden, voor den dienst 1923. b. Burgemeester en wethouders, overwe gende dat het voormalige politiebureau aan den Smidswal, door het aanbrengen van enkele veranderingen weer bruikbaar kan worden ge maakt, dat dit gebouw alsdan zou kunnen die nen voor: den ontsmettingsdienst, het houden van kleine vergaderingen, het ijken, militaire doeleinden, en het verhuren aan de vereeniging „Hulpbetoon door Samenwerking"; dat de kosten hiervoor worden geraamd op ongeveer f 400; gehoord een voorstel van burgemeester en wethouders, b e s 1 u i t tot het aanbrengen van veranderingen aan bovengenoemd gebouw, voor den dienst J.923, tot een bedrag van 400. Korte omschrijving der werkzaamheuen: Om te voorkomen dat de lucht in de pri vaten en urinoirs door de voorportalen in de leslokalen der openbare scholen A en C te Ter Neuzen komt, wordt voorgesteld voor school A.: le. de bestaande voorportalen, de schei- dingmuren tusschen de verschillende gedeel- ten van den gang en het privaat voor het per soneel af te breken tot 1,06 M. binnen den binnenkant van den noordelijke gangmuur; 2e. de bestaande binnendeurkozijnen tus schen de voorportalen en de privaten en uri noirs zoover te verplaatsen, dat tusschen deze privaten en urinoirs en den binnenkant van den muur tusschen den gang en de leslokalen eene onbelemmerende doorgang ter breedte van 1,74 M. wordt verkregen; 3e. alle werkzaamheden te doen uitvoeren welke tengevolge van het afbreken van ge- noemde binnenmuren en het verplaatsen der deurkozijnen aan de muren en vloeren nood zakelijk zjjn geworden; 4e. het bouwen van eene overdekte speel plaats tegen den westelijken gevel van het schoolgebouw, inwendig lang 13,40 M. en breed 6 M. Omdat deze speelplaats aan den openbaren weg zal worden gebouwd, wordt het noodzake lijk geacht deze zoodanig te bouwen, dat zij niet geregeld voor het pubiek toegankelijk is. Voor hetzelfde doel wordt voorgesteld voor school C; le. de bestaande voorportalen, privaten ta urinoirs in den gang geheel af te breken en de privaten en urinoirs nieuw te bouwen tegen den buitenkant van den noordelijken gevel van het schoolgebouw. 2e. de bestaande binnendeurkozijnen en^ de kleine privaatkozijntjes te verplaatsen. waar- door over de voile lengte van het schooi gebouw een gang ontstaat ter breedte van 2,25 M. De afstand tusschen de kasten en den binnenkant van den noordelijken gangmuur blijft 1,95 M. en tusschen de gemetselde ventilatiekanalen en genoemden gangmuur 1,69 M. 3e. alle werkzaamheden te doen uitvoeren welke ten gevolge van het afbreken van de voorportalen, privaten, urinoirs, enz. en het bijbouwen van nieuwe privaten en urinoirs aan de muren, vloeren en afvoerbuizen naar de privaatputten noodzakelijk zijn geworden. 4e. het bouwen van eene overdekte speel plaats tegen den oostelijken gevel van het schoolgebouw, inwendig lang 12,50 M.. breed 6,50 M. met bergplaats voor kolen enz., in wendig lang 6,50 en breed 1,50 M. Omdat deze speelplaats niet aan den open baren weg wordt gebouwd, zal deze van den schoolgang en van af het schoolterrein direct toegankelijk zijn. De heer DE JAGER geeft te kennen, dat het in de tegenwoordige tijden van versobering en bezuiniging vreemd aandoet, dat burge meester en wethouders aan hun voorstel tot verbouwing van de scholen A en C nog toe- voegen een voorstel tot het bouwen van een overdekte speelplaats aan die scholen. De ver bouwing acht hij beslist noodig, maar die speelplaatsen zouden weg kunnen blijven. Hij zal niet zeggen, dat het niet mooi zou zijn, als die er waren, maar in een tijd dat zoo be- zuinigd moet worden kan men die missen. Her is hier iets geheel anders dan voor de scholen buiten de kom, waar men bepaald een overdekte ruimte noodig heeft, waaronder de kinderen, die soms van grooten afstand komen, bij ongunstig weder kunnen schuilen. Hier in de kom, waar de kinderen alien tusschen de schooltijden naar huis gaan om te eten en waar zij de ouderlijke woningen een minuut of 10 voor schooltijd kunnen verlaten, en toch nog tijdig in de school zijn, zijn die overdekte speelplaatsen overbodig. Hij wenscht daarom het voorstel betreffende de speelplaatsen niet te steunen. De heer SCHEELE verklaart zich op de- zelfde gronden tegen dat deel van het voor stel. De heer NOLSON verklaart, dat het hem spijt, dat de heeren De Jager en Scheele dit standpunt innemen, daar het nu de openbare scholen betreft, terwijl de raad, ook zij, heb ben medegewerkt om de speelplaats van een particuliere school te verbeteren. Hij zegt dit niet met de bedoeling hatelijk te zijn, maar het is opvallend. Hij beschouwt die speelplaat sen niet als schuilplaatsen voor de kinderen bij slecht weder, maar meent, dat het de be doeling is, die dan in het vrije kwartiertje ook als zoodanig te benutten, en ook eveneens in den tijd dien de kinderen voor schooltijd daar aanwezig zijn. Hij kan het zich best voorstellen, dat burgemeester en wethouders, nu de scholen toch verbouwd moeten worden, enpassant ook die speelplaatsen aan le orde hebben gesteld. Waar de raad zoo loyaal ge- handeld heeft tegenover de niet juist zuinige aanvragen voor bijzondere scholen, voor de verbeteringen die daar gevraagd werden, had hij gehoopt, dat de leden van rechts nu ook geen bezwaar zouden hebben gemaak waar het de openbare scholen betreft. De heer DE JAGER merkt op, dat !e aan vragen die van wege het schoclbestuur an de Jozinastraat gedaan zijn, beslist aan den zui- nigenkant waren. De uitgaven waren volstrekt niet opgeschroefd, en het schoolbestuur heeft alleen datgene gedaan, waartoe het gedwongen werd, van hooger hand,. Een overdekte speel plaats wordt echter niet opgelegd. De heer NOLSON verwijst naar aanleiding dezer opmerking naar het stukje dat de heer Heersema, hoofd der school in de Jozinastraat destijds in de Middelburgsche Courant plaat- ste, waarin hij mededeelde, dat het bescuur dei school eigener beweging had besloten tot het splitsen van de lagere school en de school oor M. U. L. O. en dat de inspecteui ook advies heeft gegeven hoe men kon handelen, om de kosten eener groote verbouwing te sparen. Dat wijkt wel iets af van de mededeeling an den heer De Jager. Spreker heeft dat stukje des tijds den heer Scheele laten lezen. De heer HAMELINK wil, naar aanleiding der bezwaren van de heeren De 'ager en Scheele er op wijzen, dat hij destijd bij de behandeling van het verzoek van de bijzondere school te Driewegen als zijn meening heeft uitgesproken, dat het wegens het algemeene streven naar bezuiniging, niet de tij« was om zulke werken uit te voeren, terwijl bovendien de toestand hem ook niet zoo slecht oorkwam. Dat helpt echter niets, als de besturen der bij zondere scholen daarvoor geld vragen, moet de gemeenteraad dat geven. Waar het .in wege de particulieren gegeven onderwijs in dit op zicht in gunstiger conditie verkeert dan de openbare scholen, waar die verbeteringen welke van hoogerhand worden opgelegd alleen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 5