A. J. P's Vanillb-Cremepudding. BINNENLANP. BUITENLA N D. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN, VERFRISSCHEND EN VERKWIKKEND A. J. P's Frambozensaus over Puddingfabriek A. J. POLAK. Groningen. wanneer een gewone competitie-wedstrijd een 20.000 a 30.000 toeschouwers naar het Amsterdamsche Stadion kan lokken. De voetbalsport is populair geworden, heeft zich ontwikkeld tot eene beweging. Neder- land stond vele jaren na Engeland aan de spits van het voetbalspel, nu niet meer, gelijk onze laatste internationale wed- strijden wel getuigen. Ook op andersportgebiediser vanvooruit- gang sprake. Wij denken aan cricket aan lawntennis, aan korfbal, aan lichamelijke oefeningen, aan wandelsport, aan turnsport, aan schaatsenrijden. Voor den tweeden keer slaagde een Nederlandsch roeier erin, de Diamond Sculls te veroveren. De wielren- sport vertoonde hier te lande eene inzin- king, die eigenlijk duurde tot midden in den oorlog, daarna valt plotseling eene op- leving te constateeren. De bouw van een groot aantal banen in ons land, het bezoek aan deze banen elken Zondag van duizen- den en nog eens duizenden, deze belang- stelling zegt voldoende. Het aantal renners neemt toe, de sterren onder hen eveneens, in de wielrensport neemt Nederland eene leidende plaats in. Niet in zoo sterke mate op het gebied van de bokssport, al is het eene vraag, die voor deskundigen nog altijd open blijft, of dit verband houdt met de populaire opvatting van deze sport. De paardensport ontwikkelde zich eveneens, niet in zoo sterke mate, gelijk ook moeilijk kon, gezien de animo, die daarvoor reeds bestond. Maar, de eigenaardigheid van deze sport zai voorloopig wel blijven, dat zij zich be- perkt tot eene bepaalde categoric, dat zij voor eene algemeene toepassing niet of nog niet geschikt is. De zwemsport nam zeker toe, auto en motor werden tot sport ont wikkeld. Een onbeteekenend land op sport- gebied is Nederland zeker niet, al zou hier en daar meer leiding gewenscht zijn, en meer zelftucht tot beter resultaat kunnen leiden. Het is niet wel doenlijk, in een beperkt aantal pagina's een ook maar eenigszins volledig beeld te geven van Nederland in deze 25 jaren op elk gebied. Uit een over- zicht als dat, hetwelk wij hier gaven van de meest belangrijke gebieden, blijkt intusschen reeds hoeveel er gearbeid is, naar hoeveel er gestreefd is, hoeveel er ook verkregen werd. Er blijkt uit, hoezeer gunstiger de toestand zou zijn, als niet een verwoestende oorlog van vier jaren zooveel met moeite verkregen resultaten had vernietigd. Wij zouden nog over zoovele andere dingen kunnen spreken: over ons onderwijs, dat ge- hee! eene belangrijke verandering onder- ging, over leger en vloot, die menigmaal onderwerp van discussie waren, over ons rechtswezen, dat zich vooral in zijne be- schouwing tegenover jeugdige misdadigers geheel wijzigde, over den godsdienst, over de journalistiek, die zich tot een geheel bijzondere hoogte opwerkte, over de open- bare werken in Nederland, over de vis- soherij, over de posterijen, over het verze- keringswezen, over spaar- en credietwezen; over armwezen. Ziedaar, een geheel onbetreden gebied. Wat wij in deze artikelen hierboven gaven het zijn slechts aanteekeningen, die voor een ieder, die ze leest, bekende beelden uit een nog kort achter ons liggend verleden naar voren doen treden. lets nieuws in den eigenlijken zin des woords kunnen artikelen als deze niet brengen, een groot deel van ons land heeft deze kwarteeuw inedegeleefd, hetzij meer, hetzij minder intens. Maar wel staan deze artikelen toe een terugblik op dat directe verleden, waarvan zelfs de groote bijzonderheden zoo Iicht worden vergeten door degenen, die ze hebben meegemaakt, totdat een enkele wenk ze weer aan die vergetelheid ontrukt! Ziet, het vierde eener eeuw heeft zijne stonden doorvlogen, zeggen wij den dichter Da Costa na. En wij staan gereed om in ontvangst te nemen, wat een nieuwe kwart eeuw ons zal brengen! DE EERSTE KAMER OVER STEUN AAN MIDDENSTANDSCREDIET. Blijkens het afdeelingsverslag der Eer ste Kamer over bovenvermeld ontwerp, hadden onderscheidene leden ernstige be zwaren. Zij achtten deze hulpverleening een zser gevaarlijk precedent, waarvan de consequentie zoude zijn, dat de Staat niet omerschiHig zoude kunnen blijven vvan- ne r een nieuwe debacle in het bankwezen zoude onfstaan. Deze staatshulp brengt het gevaar met zich, dat sommigen, ook voor de toekomst daarop rekenende, bij hun bank politick niet de noodige voorzichbig- heid in acht zul'en nemen. Deze beZWaren werden geheel of gedeel telijk cndersteund door andere feden, die er op wezen, dat de hierbedoelde ban ken door hare wijze van werken getoond hebben, geen eigenlijke middenstandsban- ken te zijn. Andere leden wezen er op, dat de de bacle als deze, als vervolg op die van 1914 en 1918, niet kon uitblijvem. omdat het noodwendig uit het middenstjandscrediiet- wezen moet voortvloeien. Het veroordeelt w«l op de duidelijkste wijze alle financiee- le standsorganisaties. Vele andere leden waren van oordeel, dat het groot-bankbedrijf de oorzaak is van de oprichting van het middenstands- bankbedrijf, wijl het eerste slechts zelden kleine credieten, als voor den middenstand noodig, wenscht te verschaffen. Vele leden, die oorspronkelijk ernstige bezwaren hadden tegen het voorstel, zoo- als het was ingediend, zo.uden zich, na de toelichting door den minister in de Twesde Kamer en de indiening van het gewijzigd ontwerp, daarbij neerleggen. Evenwel hield dat niet in, dat zij ook in de toekomst steun aan middenstandsbedrij- ven zouden helpen bevorderen, die tenge- vol°e van moeilijkheden, waarjn iniddqn- standscredietbanken zouden verkeeren, bui- t tea staat zouden gcraken hunne bedrijwn voort te zetten. Naar hunne meening mocht pen dergelijke steun van staatswege all'en geboden worden, wanneer zander dien steun een catastrophe te wachten was van uitgebreiden omVang. UIT DE COMMUNISTISCHE RARTIJ. Volgens Het Volk zou de Executieve te Moskou aan het Partijbestuur der Comm. Partij hebben opgedragen alle geroyeerde leden weder in het partijverband op tie ne men en de zaak WijnkoopColfvSirach aan het oordeel van een scheidsgerecht te onderwerpen. Voorts zou bij de Executieve nog in overweging zijn do vraag of het niet wem- schelijk is, om den heer Wijnkoop in het belang van den partijvrede en van het her- stel van de aantrekkingskracht der comm. beweging, van het partij-lejderschap te ont- heffen en de leiding aan den heer Snee- vliet op te dragen, die zich al sinds ge- ruimen tijd in Rusland bevindt. Een beslissing dienaangaande is echter nog niet genoman. VLIELAND VIERT WeL FEEST. De feestcommissie op Vlieland schrijft dat ten onrechtj? de meening is verbreid dat de Vlielanders als een man weigeren feast te vieren ter gelegenheid van het 25jarig legeermgsjubdeum van de Koningin. alles tengevolge van maatregelen die ons de regeering uit een oogpunt van be- zuiniging te.i opzichte van Vlieland meen- de te moeten nemen. Er zal wel degelijk fp'st gevierd worden. Gedurende 2 dagen, op 6 en! 7 September a.s„ zullen de bewo- ners van Vlieland feest vieren, waaraan oud en jong, groot en klein zullen deelnemen. (Stand.) DE MISLUKTE AANKLACHT TEGEN Mr. TROELSTRA. Men herinnert zich de mislukte aanklacht, der firma L. en B. tegen mr. Troelstra, wegens zijn optreden als directeur der Ond. Brandwaarborg Mij. Neerlandia. De ach- tergrond van dit geval was de onwiUigheid der bedoelde firma om haar schuld wegens assurantie ten bedrage van circa 12000 gld. aan de Neerlandia te voldoen. Thans heeft de cechtbank te Amsterdam deze vordering der Neerlandia toegewezen en de bedoelde firma tot betaling daarvan ver- oordeeld. (Volk.) De Leviathan zal bij haar aankomst ver- moedelijk in quarantaine gesteld worden, tot de politie de matrozen geidentificeerd heeft INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. HET „GOEDKOOPE" DUITSCHLAND. Vrijdag vertelde ons iemand, schrijft de N. R. Crt. van een spoorreisje in Duitsch- land, van niet eens zoo korten duur, dat hem 121/2 cent gekost had, en nu valt van daag ons ook op een plaatje in Ulk, waar- op wij de twee „verhoogingsministers", Groener, verkeerswezen, en Stingl, poste rijen, aan het ontbijt van gedachten zien wisselen. Stingl zegt: „lk hoop de men- schen spoedig het brietschrijven afgeleerd te hebben". „En ik het reizen", antwoordt Groener. Ziedaar twee kanten, waarvan men de inflatie in Duitschland kan bekijken. Dat sommige dingen bij onze Oostelijke buren thans werkelijk duur zijn, leert ons een ar tikeltje in het Berliner Tageblatt, dat de kosten berekent van de kleeding, die men voor een reis in het Beiersche bergland noodig heeft, waarbij dan nog de „kleinig- heden", die noodig zijn als men werkelijk hooge toppen wil bestijgen, buiten bere- kening zijn gelaten. Een paar stevige wan- delschoenen komt op 450.000 mark, een paar bergschoenen op 600.000, kniekousen 60.000 a 100.000, een loden cape 500.000, een broek van herte of gemsleer 600 000 a 800.000, een loden hoed ongeveer 250.000. een reispet 50.000 a 80.000, een plaid 350.000 a 600.000, een thermosflesch 50.000 a 60.000, een reisnecessaire, naar gelang van de kwaliteit l'/2 a 10 millioen. een ransel 150.000, een bergstok 15.000 a 20.000 mark. Het eigenaardige van het geval is, dat deze prijzen over het alge- meen 50 percent hooger zijn dan in het buitenland. In vergelijking met dc- waarde van de mark voor den oorlog kosten vele artikelen bijna het dubbele van vroeger, ter wijl de loonen en salarissen naar verhou ding lager zijn. Dat wil zeggen, dat ieder. die van een vast loon of salaris leven moet van den aankoop nu niet alleen van reis- artikelen, want die kan men ten slotte ont- beren van allerlei dingen, die hij zich vroeger kon veroorloven en die min of meer tot zijn levensbehoeften behoorden, voor goed heeft moeten afzien. EEN NIEUWE BELGISCHE POSTZEGEL. Met ingang van 5 Juli is er in Belgie een nieuwe postzegel verschenen en wel een ,.invaliden-zegel". Zooals de naam reeds aanduidt, is de bedoeling van deze nieuwe uitgave, het invaliden-werk aan de aller noodzakelijkste kasgelden te helpen. Naar de „Soir" meldt, zal het invaliden- zegel de waarde van 20 centimes vertegen- woordigen; het zal echter verkocht worden tot den prijs van 40 centimes, waarvan de helft het invaliden-werk ten goede zal komen. Er zal een millioen exemplaren van deze invaliden-zegels worden gedrukt. DE GRIEP IN CHILI. In Chili, waar het thans zeer koud is, komen verbazend veel gevallen van griep voor. Er zijn meer dan 100.000 personen aan deze ziekte lijdendl. UITBREIDING AMERIKAANSCHE LUCHTVLOOT. Naar uit New-York bericht woirdt^ is het Amerikaansche departement van oor log voornemens, 60 millioen dollar aan te wenden tot uitbreiding dter luchtvloot. De LEVIATHAN. Wanneer de Leviathan, het nieuwe Ame rikaansche passagiersschip in het begin van deze week te Southampton aankomt, zullen. volgens de bladen, meer dan 200 leden van de bemanning in hechtenis genomen worden. Het zijn namelijk matrozen die vroeger weggeloopen zijn van Engelsche schepen na hun aankomst in de Vereenigde Staten. Zij konden daar, 2 tf>t 3 pond ster ling verdienen bij de bouwvakken, maar een groote verleiding zijn ook de hooge loonen die op Amerikaansche schepen voor stokers worden geboden. TER NEUZEN, 9 JULI 1923. Ds. A. T1MMERMAN 70 JAAR. t Was Vrijdagavond bij het binnentreden van het kerkgebouw der Ned. Herv. Kerk alhier, aanstonds te zien, dat er iets bijzon- ders gaande was. Het Kerkbestuur en eene feestcommissie zat n.l. geschaard rondom bloemen en planten en de ledige plaats die er was werd weldra bezet, toen men den persoon van aller belangstelling binnen- leidde, n.l. de Weleerw. heer Ds. A. Tim- merman, voor wien de gemeente thans in grooten getale was opgekomen om hem te huldigen ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag. De voorzitter van het comite, de heer D. van Aken, heette de opgekomenen, in 't bij- zonder de verschillende sprekers voor dezen avond, welkom, en richtte daarna namens den Kerkeraad, eenige hartelijke woorden tot den jubilaris, waarna Ds. Van Dis van Zaamslag voorging in gebed. Hierna verkreeg Ds. Raams van Hoek het woord, om, na het zingen door de ge meente van Gez. 2 1< begon met er op te wijzen, dat de Ned. Heyv. gemeente ditmaal niet was opgekomen om te luisteren naar, maar zich te scharen rondom Ds. Timmer- man en om te getuigen van medeleven met haren leeraar. Reeds lang bestonden plannen tot eene huldiging, maar nu, ter gelegenheid van zijn 70sten geboortedag, greep men dit feit aan om die plannen te verwezenlijken. Spreker meende in den geest van den ju bilaris te spreken, wanneer hij zeide, dat het 70 jaar worden geen verdienste is, maar een zegen van God. Hij wenschte hem geluk met zooveel kracht, zooveel optimisme, die hij gedurende meer dan 30 jaren heeft ge toond te bezitten. Spreker meende, dat, on- danks de wolk, die op het pad van den ju bilaris kwam, n.l. het verlies zijner geliefde gade, die meer dan 25 jaren met hem samenleefde, hij niet mocht klagen niet ge- zocht te zijn. Hij herinnert er verder aan, dat bij het beroep, dat de jubilaris indertijd ontving naar Ter Neuzen, een echtpaar, waarvan de man Chr. Geref. en de vrouw Herv. was, de man instond voor zijne recht- zinnigheid en de vrouw voor zijne stem. Spreker weet, dat de jubilaris nooit spijt gehad heeft van zijne komst naar Ter Neu zen, ondanks het ontvangen van financieel betere beroepen. Hij wordt hier dan ook door de gemeente gedragen op de vleugelen des gebeds. En niet alleen dat gewone menschen hem eeren en hoogachten, ook Vorstelijke onderscheiding mocht hem te beurt vallen. Spreker schetste verder de moeilijkheden waarvoor de jubilaris stond bij zijne komst in Ter Neuzen, doch met vertrouwen op God, nam hij den herdersstaf op en wie zal zeggen, hoevelen hij tot zegen is geweest. Ook namens die alien richtte hij tot den ju bilaris een hartelijk woord van gelukwensch. Hij herinnerde ook aan de eerste preek van den jubilaris te dezer plaatse over de verloren zoon en hoe hij verder jaren ach- tereen, zonder aanzien des persoons, de Boodschap des Heils mocht brengen. Spre ker onderstelt daarvoor dank in 't hart van den jubilaris ook op dit oogenblik. Niet alleen geestelijken arbeid verrichtte hij alhier, ook het uiterlijke der kerk had zijn voile belangstelling en ook daarvan gaf hij een deel van zijn groote kracht die God hem schonk. Bij zijn komst alhier. had hij daaromtrent een program met drie punten, n.l. vermindering der groote schuld die op het kerkgebouw rustte, herstelling van het kerkgebouw en het stichten van een tweede predikantsplaats. Goede resultaten heeft hij ook op dat werk mogeri zien. De schulden- last van 47.000, vermiaderde met 20.000. De kerkcollecten werden ver- driedubbeld en de opbrengst der ziiplaatsen verdubbelde. Het uiterlijk en innerlijk van het kerkgebouw van 1890 met dat van thans vertoont een gunstig verschil. Hoewel hij het derde, punt van zijn pro gram niet volkomen heeft kunnen bereiken, meende spreker, dat de jubilaris toch met genoegen kan terugzien op hetgeen in dat opzicht is bereikt, n.l. het aanstellen van den heer Dek te Sluiskil. Spreker meende ook nog als teeken van jeugdigen ijver, even te moeten aanstippen, net stichten van een Herv. school alhier, die nogal wat stof heeft opgejaagd in het kamp van tegenstanders. Hij meende, dat Ds. Timmerman ook hierin enkel werd ge- leid door het belang van de hope des va- derlands en de hope der gemeente; tevens omdat vele Herv. ouders om principieele redenen hunne kinderen niet meer aan het openbaar onderwijs kunnen toevertrouwen. Hij weet dat Ds. Timmerman ook hierin niet zal versagen, al weet hij tevens, dat de jubilaris het openbaar onderwijs geen kwaad hart toedraagt, omdat er ook nog een aanmerkelijk aantal leerkrachten de kin deren wenscht op te leiden overeenkomstig het artikel uit de L. O. wet, dat zegt, dat het onderwijs moet zijn in Christelijken zin. Zich tot de gemeente richtende, vroeg hij, of deze altijd voldoende steenen had aan- gebracht en meende, dat er op dezen dag van Gods gunst, reden was om zich af te vragen, wat de plichten zijn als lid der Ned. Herv. Kerk. Spreker eindigde met de hoop uit te spreken, dat er naast schuldbelijdenis goede voornemens van opbouwing mogen zijn en dat de band tusschen leeraar en ge meente steeds sterker moge worden aange- haald. Staande werd nu gezongen Gez. 96. Hierna verkreeg Ds. Van Dis van Zaam slag het woord, om namens de classis Axel, den ring ijzendijke en het Prov. Kerkbe stuur, dat helaas geen afgevaardigde kon zenden, den jubilaris geluk te wenschen met het feit, dat hij op 70jarigen leeftijd nog predikant mocht zijn onzer Kerk. Hij ge- dacht ook de velen die zijn heengegaan en herinnerde aan de komst van den jubilaris, die toen de eenige rechtzinnige predikant in dezen ring was. Hij meende, dat deze thans ook het gevoel zal hebben dat, naarmate het stijgen der jaren, ook de zaligheid nadert. Hij wees verder op de donkere dagen die wij doormaken en op den aanval die dezen tijd op onze Kerk doet, en constateerde met 5CHITTEREND RESULTAAT door weinig werk verkregen Daar 15 de tooverkunst van Erdal in gelegen genoegen, dat Ds. Timmerman op TOjarigen leettija nog voorzitter van het Prov. Kerk bestuur was. Hierna zong de gemeente Ps. 118 1. De heer D. j. Dees bracht hierna een woord van hartelijke gelukwensch namens iiet geheele Prov. College van Toezicht en nam deze gelegenheid te baat om te wijzen op de mogelijkneid, dat de jubilaris weldra zou kunnen worden genoopt om emeritaat aan te vragen en hij zou het diep betreuren, wanneer Ds. Timmerman alsdan, door na- latigheid der gemeente, niet zou ontvangen, waarop hij als het ware wettelijk recht heeft. De heer J. P. Vercouteren complimenteer de den juoilaris namens Kerkvoogden en Notabelen en constateerde met genoegen, dat hij met den jubilaris samen in den ker- kelijken dienst is vergrijsd. De heer L. Dek, den jubilaris namens de Sluiskillenaren huldigende, wees op hetgeen deze voor Sluiskil is geweest en heeft ge daan en dankte in 't bijzonder voor den steun dien hij in zijn werkkring van den ju bilaris mocht ondervinden. Als laatste spreker trad op de heer B. N van Dijke, die in goed gekoZen woorden namens het comite van huldiging den jubi laris hartelijk geluk wenschte. hij wees op het eensgezind samen zitten hier, in tegen- steiling met hetgeen daarbuiten geschiedt, waar twist en tweedracht aan de orde van den dag zijn. Hij dacht aan de dagen toen de gemeenteleden voor den predikant ston den om belijdenis te doen, daarna weder om hunne kinderen ten doop te houden; hij denkt ook aan de vele waarschuwende woorden van den jubilaris. Aan het slot zij ner toespraak, deelde hij iets mede omtrent het geschenk, dat door de gemeenteleden is bijeengebracht, n.l. een fraai gedenkraam, hetgeen begrijpelijkerwijs nog niet gereed is en wat als een verrassing bedoeld is. Nadat den jubilaris staande was toege- zongen: „Dat 's Heeren Zegen op u daal", betrad Ds. Timmerman den kansel. Zeer onder den indruk der vele bewijzen van liefde, wenschte hij zeer kort te zijn. Wanneer hij nagaat, dat y4 der menschen sterft voor den 18jarigen leeftijd, dat de gemiddelde leeftijd van den mensch is 33 jaar, dat op de 100 menschen maar zes 70 jaar worden en dat onder die zes ook hij is, dan heeft hij reden tot groote blijdschap. Hij denkt hierbij ook aan de vele Zegenin- gen Gods en aan de hartelijke belangstel ling op dezen dag. Hartelijk dankte hij de verschillende spre kers voor hunne welgemeende woorden en de gemeente voor hare groote belangstel ling; met de bede, dat wij eensgezind mo gen samen blijven. De grondtoon van zijn dankbaarheid was het „Soli Deo Gloria". God alleen de eer. Hij zeide zelf meer dan iemand overtuigd te zijn van zijne groote fouten in zijne loop- baan; doch meende, dat, kon hij't overdoen, dat hij dan niet die fouten, maar wel andere inisschien grootere hebben gedaan. Hij verzocht de gemeente nog te zingen Gez. 38 1. Nadat de voorzitter van het comite nog had laten zingen Gez. 180 I, werd deze van liefde en toewijding voor den leeraar getuigende bijeenkomst gesloten met dank- gebed door Ds. Raams. Na afloop werd Ds. Timmerman, te mid den van Kerkbestuur en feestcommissie, nog even door den fotograaf aan de vergetel heid onttrokken. EINDEXAMEN HOOGERE TEXTIEL- SCHOOL. Onze stadgenoot, de heer A. F. H. M. Koch, behaalde te Gent, cum laude het eind- diploma der Hoogere Textielschool (exa- men voor fabrieksdirecteur). R. K. HANDELSSCHOOL TE HULST. Bij het gehouden eindexamen zijn ge- slaagd mej. CI. Blommaert te Hulst, en de heeren F. Everaerd te Hulst en G. Kas, J. Kouijzer en J. Struijlaert te Hontenisse. TELEFON1E. Verplaatst met ingang van 16 Juli a.s. de telefoniste M. P. van der Mijle van Ter Neuzen naar Middelburg. WONINGBOUW. Door den Minister van Arbeid is ten be- hoeve van woningbouw (premiebouw) toe- gekend aan de gemeenten: Hontenisse, 300 voor een woning van A. Joos. Oostburg, /300 voor een woning van P. J. Kolijn. PROV1NCIALE COMMISSIE VOOR DE VEEFOKKERIJ. Door Ged. Staten zijn met ingang van 1 Januari 1923 in de provincial commissie, ter bevordering van rijkswege van de vee- fokkerij in Zeeland, benoemd tot voorzitter de heer W. Kakebeeke te Goes en tot leden de heeren D. Koopman Dz. te Nieuwerkerk, H. J. Dorst te Stavenisse, I. M. Hage te St. Maartensdijk, C. de Back te Wemeldinge, J. J. Mol te Waarde, J. M. Bom te Colijns- plaat, M. Houterman te Biggekerke, J. B. Becu de Hullu te Groede, H. A. A. baron Collot d'Escury te Hontenisse en R. J. van Waes te Zuiddorpe. DE C1RCULAIRE VAN DEN MINISTER VAN ONDERWIJS BETREFFENDE DE LEERPL1CHTWET. De circulaire van 26 Juni 1.1., houdende mededeeling, dat de z.g. „soepeld toepas sing" van art. 3 der gewijzigde Leerplicht- wet 1921 als geeindigd moet worden be- schouwd, heeft tengevolge, dat die wet in vollen omvang in werking treedt. De financieele omstandigheden zijn oor zaak geweest, dat een voorstel is ingediend, om de in 1921 aangenomen leerverplichting tot het volgen van 7 klassen, op te schorten tot 1 Jan. 1925. Dat ontwerp heeft echter in de Kamer zooveel critiek ondervonden, dat de Minister het van de agenda heeft doen afvoeren, en zooals reeds hierboven gezegd ook de soepele toepassing heeft ingetrokken. De wet treedt nu dus ten voile in werking. Het gevolg daarvan is, dat thans de la- gere scholen moeten worden ingericht met 7 klassen en dat voorts leerlingen, die met Mei jl. de school na het volgen van 6 klas sen verlaten hebben, nog leerplichtig zijn en dus, als er 7de klassen zijn ingericht, als daar geen regeling voor getroffen wordt weer terug naar school zullen moeten. Buiten de leerplicht vallen nu: kinderen die bij het eind van den cursus 14 jaar zijn; kinderen die 7 jaar leerling eener lagere school zijn geweest en alle klassen met vrucht doorloopen hebben. (Naar we ver- meenen zijn er in onze omgeving zulke scholen nog niet). Alle andere kinderen blijven leerplichtig, tenzij ze op andere wijze onderwijs genieten, b.v. aan een hoogere burgerschool, am- bachtsschool of andere nijverheidsschool, onder voorwaarde, dat zij aan deze inrich- tingen buiten de avonduren gedurende 16 uren per week onderwijs ontvangen. Voor de gemeente Ter Neuzen, die hare lo- kalen voor een 7e leerjaar reeds heeft ge- sticht, zal het niet moeilijk vallen, op korten tijd zevende klassen in te richten, doch het is te voorzien, dat het voor scholen waar men niet over de noodige ruimte beschikt, veel voeten in de aarde zal hebben. EERSTE KAMER VERK1EZING. Door het bedanken van den heer J. H. Blum te Aagtekerke is de candidaatlijst voor de Eerste Kamer voor de groep ge- vormd door Zeeland, Noord-Brabant, Utrecht en Limburg van de antirev. partij als volgt samengesteld: 1. Mr. A. A. de Veer, aftr. Middelburg; G. C. D. d'Aumale Baron Hardenbroek van Hardenbroek te Loopik; Mr. J. F. van Beek Calcoen te Utrecht; Mr. P. J. van Bortel, Middelburg; prof. Dr. A. Noordtzij te Driebergen en H. j. E. Gerlach van St. Joosland te Koude- kerke. Candidaatlijsten zullen worden in- geleverd in de provincies Zeeland, Noord- Brabant en Utrecht daar de antirev. in Limburg geen zetel hebben in de Prov. Staten. LEK GEWORDEN. Het schip Batavier, schipper Van Houdt, met koolasch van Belgie naar Stavenisse, is op de Wester-Schelde door onbekende oorzaak te Hansweert lek geworden. Met behnlp van pompen heeft men het schip boven water gehouden en is het door de sleepboot Sandrina in de haven gesleept. Na een gedeelte der lading in een hoogaarts te hebben gelost, heeft men het lek in het vlak gevonden. Na dit met een noodrepa- ratie te hebben gedicht heeft men de geloste lading wederom ingenomen en zal het de reis voortzetten. ZAAMSLAG. Door den overvloedigen hooioogst zijn vele landbouwers in staat om een hoeveel- heid in te zamelen groot genoeg om twee jaren hun vee te voederen. Het kanthooi wordt door sommige boeren op stam voor niets weggegeven. Dit heeft ten gevolge, dat de prijzen niet hoog zijn. AXEL. In het vorig nummer is onjuist gemeld, dat de leiding van de brandweer bij den brand op Vrijdag jl. stond onder leiding van den heer L. P. Bakker; dit moet zijn A. van Sabben, waarnemend brandmeester. Ter voorkoming van onjuiste mteningen omtrent de plaats waar eventueel hulp moet worden gevraagd, wordt hiervan mededee ling gedaan. SAS VAN GENT. Mej. Marie de Smidt, van hier, behaalde j.l. Woensdag aan het conservatoire te Gent voor Franschen zang den len prijs met onderscheiding. KOEWACHT. Vrijdag had hier een openbare vergade- ring van den gemeenteraad plaats. Alle leden waren tegenwoordig behalve de heer E. L. Plasschaert. Aan de orde was bespre- king aanleg Drinkwaterleiding. De zaak werd breedvoerig toegelicht door den heer Carriere uit 's Gravenhage, terwijl de heer Huizinga, burgemeester van Ter Neuzen verschillende vragen om inlichtingen beant- woordde. Ten slotte werd met algemeene stemmen besloten de drinkwaterleiding aan te leggen. De heer E. v. d. Vijver onthield zich van stemmen. Zooals men weet, hield de heer van Roosmalen, ambtenaar van den Noord- Brabantschen Christ. Boerenbond te Til- burg in de maand Januari van dit jaar al hier een cursus voor snoeien en enten van boomen. Donderdag a.s. zal door genoem- den heer als voortzetting van dien cursus, ten huize van A. Naessens een practische les gegeven worden in fruitteelt. Ook deze lessen zijn gratis toegankelijk voor de leden van den R. K. Boerenbond en van den R. K. Jongen Boerenstand. Het prachtige zonnige weer der laatste dagien is zeer gunstig geweest voor den groei van het vlas. Er liggen in deze ge meente vele prachtige partijen. Het vlas ill I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2