DE BERUCHTE KACHEL. Een nachtwaker, die in het Lunapark te Marseille zijn ronde deed, ontdekte drie mannen, die trachtten in te breken in een loods, waarin de beruchte kachel gebor- gen staat, waarin Landru vcrondersteld wordt de Hjken van zijn slachtoffers ver- brand te hebben. Bij het naderen van den waker namen de drie individuen, niet zonder eenige schoten op hem te lossen, de vlucht. 72 EN 18 JAAR. Uit Atlanta (Georgia) wordt gemeld, dat daar dezer dagen in het huwelijk is getreden de bekende multi-inillionnaire mr. Asa G. Candler, oud 72 jaar, met zijn ste notypiste miss May Ragi, oud 18 jaar. dorf6te begr^en V°°r °°gen °esteIde tw q.w/ T°ef WOrden gedekt* zoodat dit SCHEEPVAARTBEWEGING. 2 Juli. Eng. s.s. Fernande, 3711 M3, kolen, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Sheaf Don, 6146 M3, kolen, van Newcastle voor Gent. Eng. s.s. Oaktown, 1234 M3, ledig, van Rouaan voor Gent. Zweedsch s.s. Fortunates, 3952 M3, hout, van Wiborg voor Gent. Noorsch s.s. Batavia, 2278 M3, steenen, van Frederikshald voor Gent. Ned. s.s. Johanna, 5882 M3, kolen, van Dunston voor Sluiskil. Ned. s.s. Berkelstroom, 3750 M3, ledig, van Gent naar Hull. Belg. s.s. Gen, Leman, 2679 M3, stuk- goed, van Leith voor Gent. Eng. s.s. Melrose 4719 M3, stukgoed, van Grangemouth voor Gent. Eng. s.s. Harelda, 3645 M3, stukgoed, van Glasgow voor Gent. Fransch s.s. Motrix 19286 M3, ruwe olie. van New Orleans voor Gent. Belg. s.s. Theophile Massast, 732 M3, ledig, van Ostende voor Gent. 3 Juli. Duitsch s.s. Elsfleth, 1617 M3, hout, van Kouvisaari voor Gent. Ned. s.s. Johanna, 5882 M3, ledig, van Sluiskil naar Dunston. Belg. s.s. Borinage, 6507 M3, ledig, van Gent naar Newcastle. Eng. s.s. Tiverton, 11070 M3, ledig, van Gent naar Immingham. Eng. s.s. Glenhead, 4528 M3, stukgoed, van Gent naar Antwerpen. Eng. s.s. Nidd, 2818 M3, stukgoed, van Gent naar Goole. Eng s.s. Oaktown, 1234 M3, fosfaat, van Gent naar Burnt Island. Ned. s.s. Helena, 8314 M3, fosfaat, van Tunis voor Gent. Finsch zejlsch. Axel, 2047 M3, hout, van Hudiksvall voor Gent. Duitsch s.s. Dollart 2668 M3, ledig, van Ter Neuzen naar Swansea. GEMEEN TER A A D VAIN TER NEUZEN. Vergadering van Donderdag 28 Juni 1923, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge meester. Tegenwoordig de leden: L. J. Geelhoedt, L. T. van Hasselt, J. J. de Jager, D. Scheele, R. G. E. Nolson, G. de Ridder, F. B. G. de Meijer, H. J. Colsen, N. A. Hamelink, L. J. van Driel en A. Harte. Afwezig de heeren H. J. van den Ouden en P. van Cadsand. 2. (Vervolg). 10. A an leg eener straat te Sluiskil. Ingekomen is een verzoek van de Woning - bouwvereeniging „81uiskil", om aan haar ver- gunning te widen verieenen tot het aanleggen eener straat in deze gemeente. Blijkens de beschrijving zijn de perceelen, waarop de straat zal worden aangelegd, in de gemeente Ter Neuzen kadastraal bekend sectie G nos. 1996 en 1997, gelegen in den Pierssens- polder nabij Sluiskil. De straat wordt aangelegd in aansluiting met de bestaande macadamweg loopende vanat Sluiskil naar de begraafplaats en wordt vanaf genoemden weg in Noordwestelijke richting ter lengte van 65 M. gemaakt. De straat verkrjjgt een breedte van 5,36 M. met aan beide zijden een trottoir van 1,32 M., zoodat de breedte der straat met inbegrip van de trottoirs 8 M. wordt. De bestrating wordt gemaakt van Waal- stiaatklinker op een zandbed, dik minstens 20 c.M.; de trottoirs van basaltinetegels 30 V 30 X 30 X 5 c.M. met trottoirsbanden van beton zw. 12 X 25 c.M. Het hoofdriool wordt aangesloten aan het bestaande hoofdriool en wordt gemaakt van ciikelvormige betonbuizen, inwendig wijd 0,50 wo mf een Oraagvermogen van 4000 K.G per i i de f^hons van gegoten ijzer volgens mo- de, in 1921 gemaakte straat zijn gebruikt; de nolen van af de syphons naar het hoofdriool, van gresbuizen wijd 15 C.M. De zinkputten ter afmeting volgens teeke- ning, van harde machinale boomsche steen in sterke cement, welke worden afgedekt met gewapend betondeksels dik 7 c.M., en op zoo- dantge hoogte worden gelegd, dat de klinker- best rating daaroverheen kan worden gelegd. Burgemeester en wethouders stellen voor den aanleg dezer straat goed te keuren De heer DE JAGER verklaart, in verband met zijn stemmen tegen het vorige voorstel 0° aan dlt voorstel zijn stem niet te kunnen' verieenen. 11. Verzoek van de woningbouwvereeniging ,,Werkmansbt lang om terrein en ka- pilaal voor het bouwen van 16 woningen. Ingekomen is een adres van het bestuur der woningbouwvereeniging „Werkmansbelang" te Ter Neuzen, dat daarin te kennen geeft: dat uit het aantal aanvragen om een woning blijkt, dat nog niet op voldoende wijze is voor- zien in de behoefte aan arbeiderswoningen, terwijl ook nog in aanmerking moet worden genomen, dat verschillende perceelen die nog bewoond zijn, reeds jaren geleden onbewoon- baar verklaard werden; dat, ten Noorden van de reeds gebouwde complexen naast blok V nog een bouwterrein van Domeinen gelegen is, waarop 16 arbeiders woningen, zooals die door het bestuur zijn ont- worpen, kunnen worden gebouwd, en die, of- schoon eenigszins beperkter ingericht, toch zeer voldoende kunnen worden geacht voor kleine gezinnen of vooral meer overeen zul- len komen met de wenschen en behoeften van gezinnen bestaande uit personen van hoogeren leeftijd; <lat het bestuur heeft gemeend, nu het voor- uitzicht bestaat, dat rijkssteun binnenkort in het geheel niet meer zal verleend worden, het aanhangig maken van dit plan niet langer meer te mogen uitstellen, daar, bij gemis van eenige toelage, de bouwkosten zoo hoog zullen blijken, dat de huurprijzen voor dekking der exploitatiekosten over het algemeen te hoog zouden worden in evenredigheid van de nor- male inkomsten der gezinnen; dat het zich daarom overeenkomstig de voorschriften tot de regeering heeft gewend, met het verzoek om voor het bouwen dier wo ningen den nog verleend wordenden steun te mogen genieten; dat het bestuur dd. 24 Mei 11. een schrijven ontving van heeren burgemeester en wethou ders dezer gemeente, waarin werd bericht, dat, blijkens het bijvoegsel tot tie Nederlandsche Staatscourant van 18/19 Mei 1923, de Minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid aan onze vereeniging voor uitvoering van het plan een bijdrage heeft verleend van 4800,(f 300, per woning) dat het bestuur thans gaame tot de uitvoe ring van het plan zou willen overgaan en trachten het bouwen der woningen voor een prijs, overeenkomende met de gemaakte la ming, aan te besteden; dat het zich daarvoor tot uwen raad wendt, met het verzoek het noodige terrein van Do meinen aan te koopen en aan onze vereeniging in erfpacht te verstrekken tegen 10 ct. per M2. per jaar, en voorts te willen verstrekken het benoodigde bouwkapitaal, te ramen op f 32.000,tegen een zoo laag mogelijke rente en berekend op een aflossing in 50 jaren, onuer nader te stellen voorwaarden, waarbij in het algemeen in overweging worden gegeven de voorwaarden welke zijn gesteld voor het ver ieenen der rente-garantie en subsidie voor de middenstands-woningen. Ter toelichting op ons verzoek, om Uwe medewerking voor het bouwen van 16 arbei derswoningen van een bescheidener type, dan de tot nu toe gebouwde, meenen wij het vol- gende onder Uwe aandacht te moeten brengen. Wij stellen voorop, dat wij de tot nu toe ge bouwde woningen hebben ingericht volgens de bescheidenste eischen, die door het Departe- ment van Arbeid werden toegelaten, en dat wij, rekening houdende met de praktiscbe bruikbaarheid, hebben weten te ontkomen aan eischen die, misschien de woningen een meer aestetisch aanzicht gevende, aan de bruik- bare inrichting niet zouden zijn ten goede ge- komen, en toch aanleiding zouden hebben ge geven tot hoogere bouwkosten, met gevolg een hoogeren huurprijs, die dan ten slotte toch op de huurders drukt. Het resultaat van deze taktiek is geweest, dat, ofschoon wij ook hier zijn moeten komen tot betrekkelijk drukkende huurprijzen, deze toch aanmerkelijk gebleven zijn onder het niveau, dat in verschillende plaatsen moest worden berekend. In onze praktijk hebben wij ervaren, dat de huurders over de inrichting der woningen over het algemeen zeer tevreden zijn, en dat er ge zinnen zijn getrokken in die woningen, die nu pas tot het besef kwamen wat goed wonen is, en wat dit voor hun gezin beteekende. Maar ook werd enkele malen de betrekke- lijke klacht gehoord, dat de woningen „te groot" waren. Dit betrof dan, zooal;- we dat een stem uit Rotterdam wel eens meer hebben nagezegd „onvolledige'' gezinnen, d.w.z. een gezin zonder kinderen, waarvan de man steeds van huis was, een zeevarende, of een paar menschen op leeftijd,, wier kinderen alien de deur uit waren, ook weduwen, met een of twee kinderen. Toen daarop bij het bezoek van Z. Exc. Minister Aalberse ons bestuur ook in de ge- legenheid was een kijkje te nemen in de wo ningen door de woningbouwvereeniging te Sluiskil gesticht, rees het denkbeeld, of het niet mogelijk zou zijn met het oog op gezin nen als bovengenoemd ook alhier een type wo ningen te bouwen van ongeveer dien omvang en met de bedoeling om, bij de dating der bouwkosten ook te komen tot woningen die voor een lageren minimum huurprijs konden verhuurd worden dan de laatst gebouwde. Daarbij was het oog gericht om te komen tot een minimum-huurprijs van ongeveer 3, per week. Ons bestuur had voor die stichting het oog laten vallen op het nog overig terrein va Domeinen, tusschen de laatste nieuwe wonin gen en den vestingwal bij het schietpein, waar naar berekening 13 zulke woningen konden ge sticht worden, welk aantal door een andere indeeling bleek te kunnen worden opgevoerd tot 16, hetgeen de grondkosten natuurlijk ver- minderd. De thans ontworpen woningen geven bij het binnentreden denzelfden indruk als de bestaan de. In de gang is ook de trap naar den zolder, ue gang heeft toegang tot de woonkamer, die hier aan den voorkant is in plaats van aan de achterzijde der woning. Achter de woonkarne komt een slaapvertrek, in afwijking met de andere woningen, waar die op den zolder ge- maakt zijn. Door den gang komt men voorts in een keukentje, dat hier onder hetzelfde dak, naast het benedenslaapvertrek is ontworpen, terwijl tusschen keuken en slaapkamertje een bero- plaatsje is gespaard. Onder de trap is een kelderkast aangebracht. Aan de achterzijde Kan de keuken verlaten worden langs een por- taal, dat toegang verleent tot het erf, en ook tot het privaat, dat dus binnenshuh, bereik- baar is. Op den zolder is voorts ontworpen 1 slaap- kamer. In verband met het aantal woningen mf meer «IaaPvertrekken wordt dit aldus toegelaten. Indien de berekeningen en vooruitzichtcn ons met bednegen, zal het thans mogelijk zijn mdien de gerneenteraad ons de gevraagde me- erschillende omstandigheden waren oor zaak, dat eerst thans getracht wordt uitvoe- nng te geven aan dit plan, dat reeds ontstaan is bij het voormeld Ministerieel bezoek in het najaar van 1921. In de eerste plaats gold het, woningen te stichten met den gedachten verlaagden huur prijs. Dit was een punt van veel zorg. Im- mers, voor de 34 woningen was het, door in allenjl een plan in gereedheid te brengen, voor den tatalen datum van 1 December 1920, ge- n°s een bouwvoorschot te krijgen tegen een rente van 5 procent, terwijl toen de voor- kosten6 ,i Wa'\ at 50 Procent der exploitatie- Kobten door huur moesten worden gedekt. Bij een nieuw plan kon men echter niet ont komen aan een bouwvoorschot tegen een 6 pro- eentsannuiteit. De bouwkosten moesten dus aanmerkelijk verminderen, om gelijk te staan tegenover die hoogere rente. En nu rees er een andere moeilijkheid. In Den Haag hield men rekening met de dalende bouwprijzen en ledere daling had tengevolge, dat steeds een hooger percentage van de exploitatiekosten thans 90 der kosten geworden is. .en na de voltooiing der 34 woningen de womngnood ook eenigermate bleek geluwd le zijn, meende ons bestuur het plan nog in p0r- tefeuille te moeten houden, tot betere tijden -J j1"6 )'00ruitzichten op woningbouw- gebied noodzaakten thans echter, het plan aan- lang-ig- te maken. Dat de behoefte nog be- kompnha re6ds Uit de nog v°ortdurende komende aanvragen om een woning, en ware hidden 9 ide huurprijzen »™nigen weer- elden, zou de aanvraag nog grooter zijn. Lit hetgeen de Minister van Arbeid heeft meegedeeld valt af te leiden, dat de tijd niet verre meer is, dat alle rijkssteun zal ophou- ilen. Wij kunnen ons daarom nog niet voor stel 1 en, dat zulks, bij de tegenwoordige ver- houdingen zal vol te houden zijn. Bij het bouwen zonder eenigen steun zullen de bouw kosten te hoog blijven, om met een gemiddelde huur de exploitatie te dekken, en die huur prijzen zullen alleen kunnen betaald worden door de beter gesitueerde werklieden of kleine ambtenaren. 1 eneinde dus op de voordeeligste wijze nog de beschikking te krijgen over eenige wonin gen, meent ons Bestuur, dat voor deze ge meente nog moet worden aangegrepen de ge- legenheid, dat per woning /30O boewpremie van wege het Rijk verleend wordt. Dit komt ons aannemelijker voor, dan bou wen met rijksvoorschot. immers, zooals wij reeds aangaven, moet alsdan 90 '7c door de huur worden gedekt, en krijgt men zoo noodig 10 procent toeslag, waarvan een vierde deel door de gemeente wordt gedragen, terwijl on- Bestuur berekent, dat de j 300 voor de ontwor pen woningen een bijdrage vertegenwoordigen van lo procent, die van wege den Staat eens gevend worden verleend, zoodat men dan ook vender niet is gehouden aan de gewone jaar- hjksche verrekeningen. En de ervaring leert o.is, dat de correspondenties die daarover oortdurend met Den Haag moeten worden moerd betrekkelijk groot in aantal zijn en me machine zeer langzaam en stroef werkt Wij wenschen dit plan dus thans tot uitvoe- i ing te biengen, teneinde voor onze gemeente nog een deel van den rijkssteun te verwerven, die anders toch elders verleend wordt. Daarbij wordt tevens overwogen, dat de om standigheden voor het bouwen zeer gunstig zijn. Tegenover de meening van hen die een verdere verlaging verwachten, moet opge- merkt worden, dat de teruggang dan toch 15 procent zou moeten bedragen om op te wegen tegen het verlies der Rijksbijdrage, die thans aan de vereeniging is toegezegd. De loonen der vaklieden alhier zijn reeds gedaald tot een peil, dat dit menschelijker wijs gespruken niet lager meer kan. Men kent hier niet de cijfers die nog in de hoofdstad gelden! Er wordt ook wel eens gezegd, dat de wo- ningpolitiek der laatste jaren weer moet wor den verlaten en alles moet worden overge- laten aan het particulier initiatief. Wij moeten daaromtrent opmerken, dat o.i. het tijdstip nog ver af is, dat een arbeiders- woning voor de geheele linie kan worden ge bouwd voor een prijs, dat die door huur kan worden gedekt, laat staan, dat daarop winst kan worden gemaakt. In de laatste dagen ver- namen wij, dat voor vernieuwde woningen van een particulier een huurprijs geldt van f 4.50 per week. Men beoordeelde nu, of bij loonen (.lie misschien op een gemiddelde van f 20 zul len gaan komen zulke huurprijzen bestaanbaai zijn. Bovendien, om het bouwen van woningen aan particulier initiatief over te laten, moeten er particulieren zijn, die zich daarmede bezig houden, die daar als het ware een beroep van maken. En die kent men hier niet. Bij men- schenheugenis was er in onze gemeente slechts een man, dien men als zoodanig kpn beschou- wen, en die in tijden van werkloosheid van zijn personeel woningen bouwde. Later is zijn voor- beeld door een ander bouwpatroou op zeer kleine schaal gevolgd. Na het tot stand komen der bouwverordening, is dat werk door eerst- genoemde voor arbeiderswoningen met meer voortgezet. De woningen werden toen voor zoo'n ondernemer te duur. Ook is toen van lieverlede een eind g'ekomen aan het gebruik dat jonge paren trachtten een eigen woning te stichten. Er werd destijds geld opgespaard om den grond te kunnen betalen en de grond- verkooper verschafte geld op hypotheek om te bouwen. Op die wijze is, door den meergenoem- den bouwondememer en verschillende particu lieren de Tholemsstraat volgebouwd. Met de Jonze-Visserstraat vlotte dat niet meer zo, S P® pJpen waren toen voorby, dat voo tot J 1600 een woning kon worden ge bouwd. Van lieverlede is het bouwen loen stop gevallen, hetgeen oorzaak is geweest, dat er in de laatstverloopen jaren grooten nood ont- staan is. Dat verschijnsei deed zich ook eluers voor. Dat is oorzaak geweest, dat allerwege woning- bouwvereenigingen worden opgericht, aanvan- kelijk bedoeld als vereenigingen van belang- hebbenden, die woningen wilden stichten en verhuren aan prijzen die de exploitatie zouden dekken en daarvoor van wege den Staat onder gaiantie der gemeente alleen voorschot ver- strekte, zonder verderen steun. Die vereeni gingen waren noodig, omdat reeds toen parti culier initiatief er niet meer in voorzag. De loop der zaken is anders geworden. De oorlog had ten gevolge, dat de prijzen der wo ningen ver liepen boven den prijs dien de door- snee-arbeider betalen kon en dat de Staat in- zag helpend te moeten optreden, daar het an ders niet mogelijk was in den nood te voor- zien. Waar geen woningbouwvereenigingen dat werk ter hand namen, waren verschillende gemeenten verplicht zelf te bouwen. Ons be stuur heeft die voorziening voor deze gemeente aangevat. Het heeft zich daarbij beschouwd als vertegenwoordigende de gemeente. Ons eerste voorstel in 1918 omvatte het bou wen van 14 woningen. Op verzoek \an uwen raad werd dit plan uitgebreid tot 42 woningen welke daarop gevolgd zijn door 19, later door oA en mi'ldenstandswoningen en laatst door o4 arbeiderswoningen. Op grond van onze bekendheid met de wo- ningtoestanden meenen wij, dat de taak nog niet»geeindigd kon worden beschouwd. Met het bouwen van de nu voorgestelde woningen, kan het plan buurt Java voltooid worden geacht, en ons bestuur meent de kans te moeten be- nutten, om den steun die nog verleend wordt te verkrygen. De aanvankelijke berekening, waarop het in ons adres genoemde bed rag van f 33.000 is ge- baseerd, is niet juist, omdat daarbij ook reke ning is gehouden met den bouwgrond. Voor bouwen wordt noodig geacht 27000. Door een bijzonder financiering zou het ons mogelijk zijn, als de aanbesteding niet tegen valt, wo ningen te krijgen, waarvoor een minimum prijs van f 3 per week zou kunnen gesteld worden, ofschoon ook voor deze woningen rekening kan worden gehouden met het inkomen van de huurders. Een gevaar, dat de* andere duurdere wonin gen zouden worden vermeden, om deze te be- trekken, behoeft niet te worden geducht. Het bestuur heeft de toewijzing in handen. De medewerking die van de gemeente ge- vraagd wordt bepaalt zich tot het verstrekken van den bouwgrond en het verschaffen van het bouwkapitaal tegen de rente die daardoor zal moeten gelden, of wel het geven van ga- rantie, indien de vereeniging zelf zou kunnen leenen, een en ander onder voorwaarde, zooals voor de andere woningen geldt, dat de ge meente het complex ten alien tijde kan naas- ten. Deze bouw zou dus geschieden zonder dat de gemeente hiervoor later bijslag betaalt in de exploitatie, zooals voor de andere woningen geschiedt, en ook zonder het schenken van subsidie zooals voor de middenstandwoningen. Ons bestuur heeft zich, op grond van de aanvaarde taak, verplicht geacht, het voorstel tat het bouwen der woningen te doen, daar voor aan de Regeering steun te vragen, en ten slotte U deze uiteenzetting te geven. Het meent, tlat het in zijn plicht tegenover de ge meente zou zijn tekort geschoten, als het dit had nagelaten, en beveelt inwilliging van zijn verzoek in het algemeen belang, ten zeerste aan. De heer DE RIDDER kan niet anders, dan inwilliging van dit verzoek aanbevelen. Het bouwen dezer woningen kan geen strop voor de gemeente worden. Er is nog veel vraag om een woning. Er zijn nu een aantal flinke woningen gebouwd, die voor sommigen wel wat te groot zijn gebleken en het bestuur der wo ningbouwvereeniging is hiermede gekomen tot een type woning, dat ze, daar haar premie is toegekend, volgens hare begrooting, als de omstandigheden daartoe leiden zal kunnen ver huren voor een minimumprijs van 3,per week. De omstandigheden worden thans voor aanbesteding gunstig geacht. Veel verlaging van prijzen is niet te verwachten. Men moet niet uit het oog verliezen, dat het loonpeil hier veel verschilt, met dat in de groote plaatsen, Naar zijn meening is van het particulier ini tiatief voor deze woningvoorziening niets te wachten. De prijzen zijn te hoog, om met kans op eenige winst de woningen te kunnen ver huren. Door den steun van de regeering is het nu mogelijk, nog aan een redelijken huurprijs te komen. De heer SCHEELE uit zijn vrees, dat, al zullen deze woningen voor de gemeente geen strop worden, dit met de andere woningen wel het geval zal zijn. Men wil nu woningen bou wen voor onvolledige gezinnen, en daaronder zal men ook wel begrijpen gezinnen zonder kinderen. Die kunnen echter beter een wat hoogere huurprijs betalen dan de groote ge zinnen en met die gezinnen, die in le andere huizen wonen zal men te doen krijgen. Die hebben het harder noodig en bij de daling van de loonen zal men de huur moeten vermin deren. Daaruit zal de strop voortkomen. Hii zou het meer willen overlaten aan het parti culier initiatief. Men verlaat zich op het bou wen van wege de gemeente. Er wonen in de woningen der woningbouw verschillende men schen, die best zelf een woning zouden kunnen bouwen. Laatst heeft iemand zijn woning verkocht aan iemand uit Hoek en heeft zich laten inschrijven bij de woningbouwvereeni ging. Hij heeft daarvan nu een woning be- trokken. Nu is er dus voor de eigen bevolking weer een plaats minder te bezetten. Heel de woningbouw zal voor de gemeente een groote strop worden, omdat, als de loonen naar be- neden gaan, de menschen het niet meer zullen kunnen betalen. De heer HAMELINK heeft wel verwacht, dat het motief, dait de woningbouw een strop voor de gemeente zou worden, zou worden aangevoerd. Maar men moet zich toch ook af- vragen is er noodzaak, en dan is de vraag stellen haar tegelijk beantwoorden, als men. zooals spreker, door zijn lidmaatschap der liuurcommissie eenigszins op de hoogte is, hoe het er mede staat. En dan blijkt, dat hier nog steeds woningnood heersclit, zonder te rekenen de krotten die reeds voor jaren onbewoonbaar werden verklaard, doch die thans nog steeds bewoond worden, terwijl meerdere woningen voor onbewoonbaarverklaring in aanmerking komen. En nu wordt er wel geschermd met particu- liere woningbouw, maar er kan wel vooruit gezegd worden, dat daarvan niets komen zal. Het bewijs is er in de geschiedenis der laatste jaren. Welke particulieren hebben er arbei derswoningen gebouwd? En toch bestond daar voor geen enkel beletsel. De Huurcommissie- wet zat hun niet in den weg, want voor een nieuwe woning kon men den huurprijs vragen die men verkoos. Welke motieven zouden er dan nog tegen kunnen zijn, indien die aandrang bestond? De loonen, daar kan wel niets meer af. De bouw- materialen zijn ook niet duur tengevolge bui- tensporige loonen bij de fabrieken. Het ziet niet naar meer vermindering uit. En, waar er op gewezen wordt, dat de te- korten op de reeds gebouwde woningen groo ter zullen worden, wegens daling der loonen, is hij van meening, dat het verlies op een an dere wijze zal moeten g-evonden worden en de legeering ten slotte zal genoodzaakt zijn een deel der daarvoor uitgegeven gelden als cri- sisverlies af te schrijven, om daardoor een normale exploitatie mogelijk te maken. Het is ook gewenschi, dat er meer woningen komen, teneinde den huurprijs eenigszins te drukken, want men weet op dit gebied niet alles, doch somtijds komen enkele gevallen ter oore, dat huiseigenaars, misbruik makende van den grooten nood, huren vragen, die op verre na niet evenredig zijn aan de inrichting, het onderhoud en de waarde hunner panden De Huurcommissie heeft al in verschillende gevallen billijke verhoogingen toegestaan, bin- nen de perken der wet rekening houdende met de omstandigheden, maar de verhuurders trachten de huren steeds op te drijven, tot een pen boven het normale. Het bouwen van deze woningen is dus in het algemeen belang te achten. De opvatting, dat de gemeente ten slotte den strop zou moeten dragen van de reeds gebouwde woningen, indien de tegen woordige huurprijzen niet meer zouden kunnen worden bedongen, gaat volgens hem niet op, daarvoor zal de regeering, zooals hij reeds aangaf, een andere oplossing voor moeten aan- geven.-"- De heer NOLSON gelooft, dat, zoodra de ivoerkwestie tot een oplossing is gekomen er m Europa een tijd van herleving zal aanbre- ken. Dat is niet alleen zijn meening, maar ook die van alle economen. Dat is wel een moei- hjke kwestie, doch zij zal toch eenmaal ook tot oplossing komen. Hij ziet niet in. dat de loonen nog zullen verlagen, en verwacht eerder verhooging en daardoor stijging van bouw kosten Spreker hennnert, dat naar hij meent in het jaar 1914 de eerste aanvraag van de woningbouwvereeniging is ingekomen, welke is af gewezen. De gevolgen daarvan kennen we alien De eerste 42 woningen die later ge bouwd zijn, hebben toen 100.000 meer gekost dan wanneer ze op het eerste verzoek waren toegestaan. Het zou nu weer zoo kunnen loopen. Indien ueze bouw wordt uitgesteld, beloopt men de kans, dat de toestand binnen enkele jaren van zoodamgen aard is, dat het voor iedereen dui- delyk wordt, dat het zoo niet langer kan Dan bestaat er veel kans, dat het bouwen weer duurder is geworden en mist men bovendien de premie van 300 per woning, die de woning bouwvereeniging nu nog krijgen kan. Indien men nagaat wat het bouwen volgens de toe- ichtmg vroeger kostte en den prijs waarvoor men thans denkt te kunnen bouwen, meent iv- van den raad een verstandig be sluit is, als de aanvraag wordt ingewilligd. De heer GEELHOEDT kan wel zeggen, dat hij, na kennisneming der toelichting eeniger mate een anderen kijk op de zaak eekregen heeft, maar hij zou toch het bestuur der wo ningbouwvereeniging emstig willen waar- schuwen, om goed toe te zien, dat de woningen bestemd blijven voor de gezinnen voor wie ze worden bestemd, opdat men in het algemeen geen verhuizing krijgt van de bestaande naai cie nieuwe woningen. De VOORZITTER herhaalt, dat het niet ge- makkelijk is om hen, die niet meer van bouwen met overheidssteun willen weten, in deze te overtuigen. Hij wil echter den heer De Meijer wel eens inlichten, hoe het mogelijk is, dat er hier een tekort aan woningen is ontstaan. Hij herinnert, dat er tijdens den oorlog gemid- deld 90 huwelijken per jaar gesloten werden, nu is dat een jaar of 5 geleden dat er per jaar 90 huwelijken werden gesloten. Nu is dat 70 tot 75 geworden. Indien men nu aanneemt, dat het gemiddeld 75 per jaar is en dat er jaarlijks 25 gezinnen worden opgebroken, dat er 10 naar elders vertrekken, 10 waarvan al leen de man of de vrouw over is bij een ander gaan inwonen, dan resten er nog 30 waarvoor meer woningen noodig zijn, dat is op 10 jaar 300. Als men nu rekent het aantal woningen, dat in de laatste 10 jaren gebouwd is, moet het met verwonderen, dat er nog steeds een tekort is. Indien tot het bouwen van deze woningen wordt overgegaan, kan niet gezegd worden, dat dit een overtollige daad is. Dat we de 8 woningen te Sluiskil en de 16 hier nog goed kunnen gebruiken, is aangetoond, door de een- youdige feiten. Als men nagaat, dat een par ticulier een woning van geringer omvang dan die de vereeniging nu wenscht te bouwen dezer dagen verhuurde voor 4,doch dat hij dien later weer afzegde, onder mededeeling dat hij het aan een ander weer voor f 4,50 ver huren kan, blijkt daaruit, dat de verhuurders van den noodtoestand misbruik maken, om tot een ongelimiteerde huurprijs te komen. Spreker wil er ook nog op wijzen, dat de woningbouwvereeniging alhier toch tijdens haar werken geen blijk gegeven heeft, maar holderdebolder te willen bouwen. Zij is voor- zichtig geweest, en heeft haar werk steeds uitgebreid, in verband met de gebleken be hoefte. Zij is daarmede naar hij meent in cte goede richting gegaan. Er wordt nu door den heer Scheele weer geprofiteerd van groote stroppen. Door den heer Hamelink is reeds aangetoond, welken weg het zou uit moeten, indien werkelijk de toestand eens zoo werd, dat de huren met meer konden worden betaald. Overigens moet spreker er op wijzen, dat er ook reeds in 1916 werd geprofiteerd, dat het houwen van wonin gen mettertijd voor de gemeente een onder- gang zou zijn, aangezien het voor de aan- staande huurders niet mogelijk zou zijn huur prijzen van f 2.— tot f 2,25 per week' te kun nen betalen. En inmiddels zijn de werklieden gelukkig in zulke omstandigheden gekomen, dat zij nu tot f 6 per week kunnen betalen. De spankracht dier menschen is dus hooger ge worden. Nu staat daar tegenover, dat de toe stand weer terugloopt, maar de heer Scheele zal toch ook wel niet meenen, dat we den voor- oorlogschen toestand nog zullen terugkrijgen. We behouden niet den toestand van het jaar '21, maar we zullen toch altijd wel blijven 50 procent boven den vooroorlogschen toestand. De woningbouwvereeniging heeft, zooals hii reeds aanstipte, met wijs beleid gehandeld. Zij heeft den toestand niet overzet. Regelmatig heeft zij in verband met de behoefte haren werkkring uitgebreid, en indien het particu lier initiatief lust had gevoeld om te bouwen, zou het werk der woningbouwvereeniging daarvoor geen bezwaar geweest zijn. By ut eerste verschijnselen die er op wezen, dat men dien weg uit wilde, zou zij hare werkzaam- heden heoben beperkt of gestaakt. Daarvan is tot nu toe nog niets gebleken. Bovendien, het particulier initiatief is hier in dit opzicht nimmer sterk ontwikkeld. We hadden in het verleden een woningenbouwer voor arbeiders, om te verhuren, wijlen den heer G. van der Peijl. Dat voorbeeld is nog niet nagevolgd. Nu deed zich de omstandigheid voor,dat de gebouwde woningen voor sommige gezinnen te groot waren, ook in verband met het onder- houden door de huismoeder. Er zijn ook kleine gezinnen, of b.v. eene weduwe met enkele kinderen, die in de andere woningen voor een te zwaren last zou komen te zitten. Dit deed het plan rijpen tot het bouwen van woningen als de thans voorgestelde, De omstandigheden worden er gunstig voor geacht, en de vereeni ging berekent, tot een redelijken huurpys te kunnen komen. Het bouwen kan nog niet aan anderen wor den overgelaten, omdat die „anderen" er niet zijn. In 1915 heeft de Gezondheidscommissie et woningtelling gehouden. Daaruit bleek, aat er in de gemeente 1375 woningen waren; Daarvan waren 407 woningen beneden j'2,50 huurwaai- de eigen woningen. De heer Scheele heeft er op gewezen, dat men er tegenwoordig minder naar streeft een eigen woning te krijgen. Spieker meent, dat het werk der woningbouw vereeniging daartoe juist aanspoort. De men schen worden gewoon aan het betalen eener hoogere huur en komen daardoor tot de con- clusie, dat, indien ze een woning koopen op n.vpotheek, ze in het bezit kunnen komen eener eigen woning, zonder dat hun zulks meer kost. Dat is dus ook een goede daad. Omtrent 384 bezochte woningen was de in- druk gunstig, en van 132 ongunstig, van welke 24 zonder watervoorziening. Omtrent 376 wo ningen werd getuigd, dat het er even mee door kon. Er waren dus eigenlijk 473 woningen in minder goeden toestand. Dat was 8 jaar ge- leden en nu weet toch ook de heer Scheele, dat er m die verloopen acht jaren geen schijn ot schaduw is geweest van het opknappen van woningen. Spreker zou gaarne met de heeren eens een wandeling maken naar enkele panden en is van meening, dat de ervaring die men dan zou opdoen, wel tot deelneming zou uitlokken, en dat men ook wel van oordeel zou zijn, zoo'n toestand niet te kunnen bestendigen. In verband met de kosten dezer woningen, heeft de woningbouwvereeniging gemeend een anderen weg te moeten inslaan, dan hare zus- tervereeniging te Sluiskil en heeft zij voor dezen bouw premie gevraagd. Zij meent daar- 15% t0t een subsidie van ongeveer De bouwkosten die ten laste komen der ver eeniging, kunnen nu niet hoog meer genoemd worden, mdien men in aanmerking neemt, dat de eerste 82 woningen, waarvoor in 1916 voor- 5Ch°AA Wf?L £evraa8'd> waren geraamd op 1100, f 1350 en f 1600. Het verschil in de thans geraamde kosten is dus niet zoo groot meer, Spreker zegt dit niet alleen met het oog op mlichting van den gerneenteraad, maar ook van het publiek. Hei is ten voile verant- woord om de vraag der woningbouwvereeni- ging bevestigend te beantwoorden. De heer DE JAGER bespreekt de bereke- rnng van den voorzitter van het aantal benoo digde woningen op 10 jaar, zijnde 300. Daar de woningbouwvereenigingen er een paar honderd gebouwd hebben en er van particu lieren ook wel een 100 verrezen zijn is men juist waar men wezen moet. De VOORZITTER merkt op, dat de woning bouwvereeniging alhier 139 woningen heeft gebouwd, die te Sluiskil 18, dat is dus nog lang geen 200 en hij zou wel eens de 100 nieuwe particuliere woningen willen zien aangewezen. Hij overschat den toestand allerminst. Indien ei geen gebrek was aan woningen, dan zouden nog met zoovelen samenwonen, dan zouden er ook nog niet werklieden elders een woning moeten zoeken. Hij wil ook nog niet zeggen, dat we met de uitvoering van dit werk zijn waar we wezen moeten, maar het zal dan toch eene heele stap zijn in de goede richting. De heer COLSEN merkt op, dat de bevol- kmg van Sluiskil yn 16 jaar precies verdub- leld is. Verleden jaar was het geboortecijfer 40 hooger dan het sterftecijfer. De heer DE JAGER verklaart, dat hij dit eerst eens zou moeten zien. De heer COLSEN wijst er hem op, dat 1; dit toch ter secretarie kan controleeren. Het verzoek van de woningbouwvereeniging* wordt hiema ingewilligd met 7 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren Nolson, De Ridder, Colsen, Hamelink, Van Driel, Harte en Gee! hoedt; tegen stemmen de heeren De Meijer Van Hasselt, Scheele en De Jager. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 6