VetBeslait Hordes Pucld I neen A-3-P's IJS-PUDDING Provinciale Staten van Zeeland. LANDBOUWBERICHTEN. 6EMEN8DE BERICHTEK. Laatste Berichten. vanUwmaaltijdzij steeds een Honig's Pudding. Door zijn fabriceering met Honig's Maizena algemeen erkend als de fijnste. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN jeyuld met heerlijke Gelei RECHTZAKEN. Arrondisse;nent..-Rechtbank te Atiddelburg. Buitenvervolging on in vrijheid gesteld J. A. W„ oud 33 j„ rijwieihandoiaar to Zaamslag, gedetineerd geweest tor zake van verduistering. N;. het uitspreken del" openmgsrede, door den Voorzitter, den Commissaris der koningin, werden voor kennisgeving aangenomen de Koninklijke besiuiten ten opzichte van ver- schillenue besiuiten der Staten. In handen van Ged. Staten om advies wer den gesteld de adressen van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche eilanden en Handelsbelang inzake wijziging in de dienst- regelir.g VlissingenTer Neuzen en bet adres van de Kamer te Ter Neuzen, dat een andere tneening te dezer zake geeft. Eveneens we id om advies gezonden het adres van M. Isheim, agent van den Provin- cialen stoombootdienst te Zierikzee, die er op wijst, dat zijn jaarwedde nog steeds niet gelijk is aan die van den agent te Walzoorden en minder bedraagt dan die van den stoker, dek- knecht of conducteur met maximumsalaris, terwijl zijn verantwoordelijkheid ook met de verandering van den dienst zeer is toege- nomen. Adressant verzoekt dringend zijn salaris gelijk te stellen met dat van den agent te Walsoorden. Het jaarverslag- van den toestand der pro- vincie werd voor kennisgeving aangenomen. Eveneens werden voor kennisgeving aange nomen de mededeelihgen betreffende de ver- rfchtingen van Ged. Staten inzake de voort- durende vestiging van de „Zeeland" te Vlis singen, en inzake de verbetering van wegen tusschen Vlissingen en Noord-Brabant. De Voorzitter stelde voor eensgelijk voor kennisgeving aan te nemen de mededeeling be- treffende den stand der werkzaamheden inzake de electriciteitsvoorziening. Op verzoek van enkele leden werd deze mededeeling echter naar de afdeelingen verwezen. Nog werd voor kennisgeving aangenomen de mededeeling betreffende de mogelijkheid om op de Hjn Vlissingen—Breskens en omge- keerd booten in de vaart te brengen, waarop vele voertuigen tegelijk kunnen worden over- gebracht. In verband met het verslag der commissie tot onderzoek van dd mogelijkheid, waarvan niemand overbrenging naar de afdeelingen verlangde, werd de desbetreffende commissie onder dankzegging voor haar arfceid, ont- bonden. Besloten werd tot aanhouding van de ver- zoeken om subsidie voor autobusdiensten van A. Poppe te Graauw voor den dienst Graauw- Hulst en van den N.V. Automobielhandel v.h. MannaertGeers te Ter Neuzen voor een dienst AxelHulst. Eveneens werd weder aangehouden, wat reeds herhaaldelijk geschiedde, het verzoek van den gemeenteraad te Philippine om een bijdrage voor de verbetering van de West- straat aldsjar. De overige voorstellen werden alio naar de afdeelingen verwezen. Bij dat inzake afwijzing van een verzoek om medewerking inzake een borgtocht voor de vereeniging „Sanatorium Zeeland" werd -ge- voegd het nader adres van het bestuur dier vereeniging. Bij dat inzake diligent verklaring van de electrificatie van de' Middengroep, stelde de heer Dieleman het volgende voor: De Staten besiuiten het college van Ged. Staten te machtigen en voorzooveel noodig dragen zij dat college op een geldleening oj door hen vast te stellen voorwaarden aan te gaan voor de provincie van aanvankelijk ten hoogste f 1.800.000, teneinde deze aan de P. Z E. M. te verstiekken ter electrificatie van de zoog enaamde middengroep (Walcheren, Zuid en Xcord-Beveland) overeenkomstig de voor. stellen van de commissarissen der P. Z. E. HI. neergelegd in het concept schrijven van Janu ari 1923 en hun schrijven van 23 Mei aan Ged. Staten gericht. Dit voorstel werd met dat van Ged. Staten naar de afdeelingen verwezen. Van het comite van actie, voorzitter de heer Jan Snellen en secretaris de heer J. L. Versprille te Kortgene was bij het voorstel inzake de verhooging van den veerdam te Kortgene een adres ingekomen om zulks niet te doen, daar nu reeds de dam maar hoigst zelden meer onder water staat en een uitgaaf van 31.900 niet meer noodig is, evenzoo acht men de verbreeding van den steiver te Wolfaartsdijk vrijwel nutteloos en ook daarvoor 15.575 een ongemotiveerde uit- gave. Maar we) dringt het comite aan op een verlaging van het tariefen eep latere verbin- ding dan zooals nu 8 uur van Kortgene en 8.30 van Wolfaartsdijk, wat voor de platte- landers beteekent 7 en 7.30 uur. Het comite meent, dat dit best kan, gezien het hatig slot van f 8391. Nog wordt verzocht de naar Zie rikzee varende boot ook te Kortgene te laten aandoen, daar nu de reizigers van Noord-Beve land eerst nioeten oversteken en dan nog ge- ruimen tijd te Wolfaartsdijk moeten wachten. Bij het voorstel inzake verhooging van de tariex en voor het veer van Oud- op Nieuw- Vossemeer,. \vas een adres ingekomen van Buig. en VVeth. van Oud-Vossemeer waarin naar aanleiding van een raadsbesluit van 14 Jun. j.l. wordt verzocht die verhooging niet goed te keuren, daar nog steeds niet de reeds iang gewenschte verbeteringen aan het veer zijn aangebracht en gemeend word!, dat de gege\ en exploitatiecijfers niet juist kunnen zijn, terwijl juist overal naar vei-mindering van tarieven wordt gestreefd om het verkeer te vermeerderen. bij de begrooting 1924 werd gevf>egd een adres van het bestuur van „Nehalennia", dat vernomen heeft, dat Ged. Staten de subsidie van f 100 voor die vereeniging wil schrappen, waartegenover het bestuur de noodzakelijk- heid van die subsidie bepleit op grond, dat bijv. de schoonheids- en archaeologische com missie all een adviezen kan geven, maar dat voor behoud van oude gebouwen juist finan- cieele steun een eerste eisch is. Eveneens werd hierbij gevoegd een mede deeling van Ged. Staten, dat het in 'let voor- nemen Ligt van den Minister van Arbeid Handel en Nijverheid om ingaande 1 Januari geen bijdrage in de kosten van geneeskundige hulp meer te verleenen aan de gemeenten brouwershaven en Westkapelle en Ged. Staten daarom meenen, dat ook de provincie de sub sidie kan intrekken, waarom zij voorstellen den betrokken post ad f 500 voor memorie uit te trekken en den post onvoorzien m,et f 500 te verhoogen. Hierna werd de vergadering geslolen en de volgende openbare zitting bepaald op Woens- dagmorgen 10 uur. Vergadering van Woensdagmorgen 10 uur. Ook nu zijn alle leden aanwezig. De notulen der vergadering van Dinsdag- avond worden aangehouden. Aan de orde is de benoeming van leden van Ged. Staten. De Voorzitter benoemt tot leden van het stembureau de heeren Van Waesberghe, Voge- laar, Van Niftrik en Onderdijk. Alvorens tot de stemming wordt overge- gaan, vraagt en verkrijgt de heer Welleman het woord en wijst er op, dat de provinciale wet voorschrijft, dat de Prov. Staten uit hun midden een college van Ged. Staten benoe- men. Het ligt voor de hand en is ook in het belang der provincie, dat men daarvoor aller- eerst let op geschiktheid en bekwaamheid en dus de besten benoemt. Echter wordt met dit mees rationeele systeem de hand gc-licht om te voldoen aan de eischen, welke tot politiek bestel me iebrengt. Dit zoo algemeen gebruik bestaat nu eenmaal en moet men zich daaraan aansluiten maar in elk geval mag, eenmaal de politiek er in gemengd zijnde, als eisch worden gesteld, dat dan ook rekening gehou- den worde met de politieke nuanceering, opdat het college van Ged. Staten dan zooveel mo- gelijk een afspiegeling geve van de politieke samenstelling der Prov. Staten. Dit is redelijk. billijk en in overeenstemming met de thans al- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. i targets" gemeen geldende opvatting, van evenredigheid bij vertegenwoordiging in politieke lichamen. Als dit systeem bij de nu aan de orde zijnde benoeming van leden van Ged. Staten gevolgd zou worden, dan is reeds dadelijk te zeggen, dat de anti-rev. plus staatsk. geref. recht heb- ben op 2, de christ—hist., de R. K. en de V. B. elk op een zetel, maar dan zou ook aan de groep democraten ter linkerzijde een zetel moeten worden toegekend. Nu hebben de cou- ranten medegedeeld, dat het anders zal gaan, De heeren van rechts hebben binnenkamers de zetels verdeeld, zonder aan het begrip van evenredige vertegenwoordiging vast te houden. Immers worden aan de R. Kath., die door 8 leden in de Staten worden gerepresenteerd, 2 zetels toegewezen, terwijl de 7 links-demo- craten zijn uitgeschakeld. Daarbij heeft men zelfs niet de kieschheid betracht, om de beslissingen binnenkamers te houden, zoodat iedereen kan weten, wie straks benoemd zullen worden verklaard. Hiertegen wenscht spreker met kracht te protesteeren. De heer Lindeijer sloot zich volkomen bij de woorden van den heer Welleman aan en wees op het persbericht, dat de R. Kath. In da ten hebben toegezegd voor hun 2 zetels mede te helpen aan de verkiezing van den heer De Veer tot lid der Eerste Kamer. Hierna werd tot stemming overgegaan. Gekozen werd voor den eersten zetel de heer J. A. van Rompu, met 32 stemmeri, tegen 3 op den heer Kodde (St. Geref.), 4 op den heer Lindeijer (S. D. A. P.) en 3 bianco. Tweede zetel de heer Mr. P. Dieleman (A.R.met 31 stemmen, tegen 3 op den heer Lindeijer, 3 op den heer Kodde, een op den heer Overhoff en 4 bianco. Derde zetel de heer P. F. Fruytier (R. K.) met 31 stemmen, tegen 3 op den heer Kodde, 3 op den heer Lindeijer, 1 op den heer Onder dijk en 4 bianco. Vierde zetel de heer A. van der Weijde (V.B.) met 32 stemmen, tegen 4 op den heer Lindeijer, 3 op den heer Kodde en 1 bianco. Vijfde zetel de heer Mr. R. M. van Dussel- dorp (C.-H.) met 28 stemmen, tegen 4 op den heer Lindeijer, 3 op den heer kodde en 5 bianco. Zesde zetel de heer Dr. P. Merckers (A.-R. met 26 stemmen, tegen 4 op den heer Lindeijer, 3 op den heer Kodde, 1 op den heer Van Ocveren (V.B.) en 8 bianco. De benoemden namen alien de betrekking aan en de Voorzitter wen: chte hen daarmede geluk, terwijl hij het vertrouwen uitsprak, dat zij de belangen der provincie zullen behartigen. Tot lid der Staten bedoeld bij art. 89 der provinciale wet (buitengewoon lid van Ged. Staten) werd benoemd de heer Mr. H. F. Lantsheer (C.-H.) met 22 stemmen, tegen 8 op den heer liakebeeke (V.B.), 4 op den heer Lindeijer, 2 op den heer Kodde, een op den heer Van de Putte (A.-R.) en 5 bianco. De heer Mr. Lantsheer nam zijn benoeming aan. Hierna werd overgegaan tot splitsing van de vergadering in afdeelingen. Van Ged. Staten namen zitting in de eerste afdeeling de heeren Van Rompu en Dieleman, in de tweede de heeren Frtiijtier en Merckens en in de derde de heer Van der Weijde en ook de heer Van Dusseldorp, zoo direct als hij kan optreden als lid, dus zoo direct als hij zijn ont- slag heeft als burgemeester van Westkapelle. In de eerste afdeeling komen verder de hee ren Van Waesberghe, Lantsheer, Wallien, Ros ter, Geschiere, Nolson, Van der Wart, Van Zuijen, Bolier, Hensel, De Pauw, Vienings. In de tweede afdeeling de heeren: Joziasse, Hendrikse, Sonke, Onderdijk, Welleman, Van de Putte, Vogelaar, Erasmus, Overhoff, Dumo- leijn Van Nieuwenhuijzen en Dominicus. In de derde afdeeling de heeren: Tirnmer- man, Moelker, Adriaanse, Kodde, Brandsma, Lindeijer, Van Niftrik, Van Oeveren, Hartnog, Boonman, Ideler en Kakebeeke. De Voorzitter stelde voor de volgende open- bare vergadering te houden op Dinsdag 17 Juli des morgens te 10 uur. De heer Van der Weijde vroeg of het niet beter was de oproeping over te laten aan den Voorzitter, daar dan wellicht te gelijk de ver kiezing kan plaats hebben voor leden van de Eerste Kamer. De heer Lindeijer, gesteund door den heer Welleman, verzette zich hiertegen. De leden rekenen nu reeds op die week en hebben nog meer te doen, en dan wordt de behandeling der voorstellen zoo lang uitgesteld. De heer Van der Weijde trok zijr voorstel in, waarna besloten werd 17 Juli weer te ver- gaderen. Hierna gingen de leden in de afdeelingen. BEZOEK VAN ZWITSeRSCHE LANDBOUWERS. Naar aanle'.djng van de in Januari te Bern gehoudcn Nederlandsche Week en van een vertooning bij die gelegenheid van een film over Nederland. was bij eenige be- kende mannen op landbouwgebied in Zwit- serland het denkbeeld gerezen van een stu- dierejs van Zwitsersche landbouwers naar ons land. Dit denkbeeld is verwezenlijkt. Zondag- avond is een gezelschap van 125 Zwitsers meorendeels oud-Ieerlihgen van de Land- bouwschool te Riiti bij Bern, aangekomen, om .in de Meek vkyij 2 pot 7 dezer een stfjdie- teis door ons land te maken. Maandag vertoefden zij in Groningcn, Dinsdag in Friesland, Woensdag in Noord- Holland en Donderdag in het Westland. Heden (6 Juli) is voor een bezoek aan Zeeland gereservecrd. - Een 24-tal Oud-feerlingen van de Rijks- landbouwwinterschool te Goes zullen het gezelschap in ejgen rijtuigen, daartoe wel- willend beschikbaar gesteld, naar den Wil- helminapolder brengen, vervolgens naar Kattendijke, waar het stoomgemaal zal wor den bezichtigd, daarna naar de boerderij van P. Scheele te Biezeljnge met paar- denfokkerij en akkerbouw en die van C. Zandee te Kloetinge, met rundveefokkerij en akkerbouw. Zaterdagochtend vertrekt het gezelschap reeds vroeg weder uit Goes, om over Brussel, waar nog een halve dag wordt doorgebracht, huiswaarts te keeren. EEN MEEVAELER VOOR BIETpNVER- BOUWERS. Dank zij de sterk gegtegen suikerprij- zen op de wereldmarkt is, tegen de ver- wachting in, het oogstljaar 1922 voor de suikerbietenverbouwers over het algemeen nog een goed jaar geworden. Werden de bieten van het oogstljaar 1921 gemiddeld met slechts 12 gld. per 1000 K. G. betfaSlid, voor die van het oogstjaar 1922 werden ge middeld door de Groningsche boere.n niet minder dan 20 gld. per 1000 K.G. ontvan- gen en 't is zelfs niet onmogelijk, dat er nog opnieuw door de fabrieken een uitkee- ring kan worden gedaan, aldus het Hbi. Onder deze omstandigheden geeft de teelt van bieten, die gemiddeld 30.000 a 35.000 K.G. per H.A, ople\ ren, zeer goede fi- nancieek resulfaten en daar,. wat de prijzen betreft, de vooruitizichten voor den oogst 1923 niet minder gunstig zijn, werden er, ook al omdat de aardappelteelt zeer sterk is ingekrompen in 't Groningsche zcckleige- bied, groote oppervlakten voor bietenbouw bestemd. Op 't opgenblik maken echter de met dit gewas beteelde percbefen een armzaligen indruk, ze zijn, als gevolg van de veel te lage temperatuur in Mei en Juni, in hun ontwikkeljng meer dan een maand ten ach- teren. Maar de oogsttijd vail eerst in het laast van September en in October, zoodat, wil de natuur van nu af meewerkem met veel warmte en veel zonneschijn, die ach- terstand nog weer geheel kan worden in- gehaald. VERZ. MAATSCHAPP1J „GRONlNGEN" Donderdag, den 5den Juli j.l. werd in het Hole] des Pays Bas te Utrecht, de jaar- lijksche Algemeene Vergadering gehouden van „Groningen", Alg. Onderlinge Maat- schappij tot verzekering van Paarden en Rundxee, in 1903 opgericht te Groningen, Vanatf 1 Mei 1921 jgevestjgd te Ut)recht. Uit het jaarverslag van den directfeur den heer F. F. Leopold, bleek, dat in 1922 zeer belangrijke verliezen wirJen virgoed en tocli, mede dank zij do reserve, de omslag zeer laag bleef. Blijkens hot rappcrt van de Commissie tot nazien der rekening en van den Accoun tant, den Heer A. Verstjege, werd de admi nistrate in orde bevonden. De aftredende Commissarissen werden herkozen. DE BRAND TE PEKING. Zooals gemeld heeft de brand, die dezer dagen in de Verboden Stad te Peking heeft gewoed, een der keizerlijke paleizen geheel v'erwoest. Het paleis, dat den poeti- schea naam droeg van „het Paieis van dei Onbewoikten Hemel", was een der schoonste op het keizyrlijk gebied. De ex- keizer, die thans 17 jaar oud is, woande meestentijds in dit paleis. Hij en zijn hof- houding worde.a nog steeds met hooge onderscheiding door de regeering behan- deld, ondanks het feit, dat men zich al meer dan tien jaar aan republiek heeft kun nen gewennen. Naast zijn titel van Tsj'ing heeft hij ook tal van privi'egies behouden. Het instjtuut van de Verboden Stad, waar slechts enkele Chineezen mogen komen, bleef volkomen gehandhaafd. Vandaar dan ook de aarze- ling, waarmede men aanvankelijk de brand- weerlieden binnen den muur, die deze pa- leizenstad omgeeft, toeliet, een aarzeling, die men trachtte te rechtvaardigen door te beweren JaJ men plundering can het paleis vreesde. Dit heeft er toe bijgedragen, dat het fraaie oude paleis totaal is afgebrand. Het spreekt vanzelf, dat daardoor voor een waarde van milljoenen aan Chineesche oudheden is verloren gegaan, waarvan an ders wellicht nog een gedeelte gered had kunr.en worden. Het is wellicht minder bekend, dat de „keizer" eenigen tijd geleden den meer werekischen en Engefschen naam van Hen ry heeft aangenomen. Zijn vromv, met wie hij zeven maanden geleden in het huwelijk trad, is met den naam „Elisabeth" gedoopt. DE RAMP TE CALCUTTA. Uit de puinhopen van het ingestorte ion- gensweeshuis werden in totaal 39 doodeji en 26 zwaar gewond, knapen te voorschijn gehaald. Er worden nog steeds 13 weesjon- gens vermist. Dit aantal bedroeg aanvanke lijk 15, doch twee der vermisten werden teruggevonden bij hun familie in den om- trek, waarheen zij gevlucht waren. De stadsarchitect verklaarde, dat het ma- teriaal, dat bij den bouw van het weeshuis gebmikt was, niet bijzonder goed was. NOODLOTTIGE VERG1SSING VAN EEN VERPLEEGSTER. Twee patienten, die in het Walthamstow- ziekenhuis te London een operatic onder- gaan en deze met goed gevolg doorstaan hadden, zijn dezer dagen, naar de „Daily Mail" meldt, ten gevolge van het toediennn van een te sterke dosis atropine door een verplecgster overleden. Zooals men weet, is atropine een zwaar vergif. Het veroorzaakt pupilvcrwijding, een droge keel en polsversnelling. Bij de gerechtelijlke lijkschouwing der overleden patienten, welke resp. 25 en 38 jaar oud waren, drong de coroner, er bij de directeuren van ziekenhuizen op aan, zulke zware vergiften door meer verant- woordelijke person en, zooals bijvoorbeeld den behandelenden geneesheer zelf, te doen toedienen. KOSTSCHOOL-SCHANDAAL IN BELGIii., Vrijdagnamiddag heeft de justitie zich in verband met verschillende klachten be- geven naar een particuliere kostschool te Ranst, nabij Antwerpen, ten einde aldaar een onderzoek in te stellen. Er werden toe- standen ontdekt, waarvoor het woord „vreeselijk" te zwak is. In het gesticht, een gewoon boercnhuis. waar hoogstens vijftig kinderen een be- hoorlijk onderkomen zouden kunnen vin- den, waren meer dan honderd jongens van acht tot veertien jaar oud, en een en- kel ineisje. Het zoogenaamd pensionaat vericeerde in een toestand van totale ver- waarloozing en vervuiling. Het voedsel dat de kinderen ontvingen, was afschuwelijk en ten eenentnale onvoldoende, maar het ergste was, dat vele kinderen, waaronder ook het meisje, klaagden het slachtoffer te zijn van onnoembarc handelingen van de zijde van den directeur en een der zoo- genaarnde leeraars te zijn geworden. Men vraagt zich af, hoe oudcrs hun kinderen aan dit gesticht konden toever- trouwen. Maar de meeste dezer ongelukki- gen zijn zoontjes van ongetrouwde of her- trouwde moeders, arme verschoppelingen. Zelfs is onder hen een oorlogswees. Lk' beschuldigde feeraar is gevankelijk naar Antwerpen gebracht. EEN ONTVLUCHTING. Men schrijft uit Leidert. De tijd, dat een vliegmachine boven de stad de menschen naar de daken joeg, is reeds lang voorbij. Toen wij dan ook van ons balcon waarnainen, dat de omringende daken bevolkt werden met turende, speu- rende, zoekende menschen, lag de gevolg- trekking voor de hand, dat er iets anders gaande was. „Daar-is-tie. i „Waar?" ,;Nou is ie weer weg, hij zat daar net op het dak." Het onrustige rijschen van de vlak bo ven ons rondwiekende kraaien doet intus- schen vermoeden dat het object van be- langstelling vlak in de buurt moet zijn en ja, daar beweegt zoowaar iets tusschen de takken en bladeren van de groote kru- ligs. „Zuster, zuster, een aap." En jawel,daar zat het heerschap, een zieljg klein aapjC, dat waarschijnlijk een wandeling op een zomerschen dag verkoos boven de eer der menschheid te mogen dienen als ge- neeskundig proefdjef. En was hij nu maar zoo leep geweest om zich in den boom, waar hij lustig van tak tot tak huppelde, door de zon te laten beschijnen, in die hooge dunne takken waar zijn belagers hem toch niet konden volgtm, dan ware zijn vrijheidsdroom wellicht niet zoo snel \erstoord als nu het gevaf was. Nu bracht een flinke sprong hem op het dak van Wallon, waar de eervolgirig werd voort- gezet. Aanvankelijk ook hier zonder suc- c«s. Nu eens rende hij door de dakgoot, dan weer verdween hij achter een schcor- stecn. Totdat hij opeens kans meende t> zien zich aan vervolging te onttrekken. Een dakvenstertje staat open, waardoor sin- ,eur naar binnen wipt. Maar na dezen zet is hij schaakmat. Want het raampje wordt achier hem gesloten, zijn vervolgers maken een omtrekkende beweging en onder een bed wordt hij gearresteerd. De rust keert weer op tie daken; de kraaien zijn triomfantelijk afgetrokken en ons aapje peinst in gevangenschap over de geneugten der vrijheid. WODAN IN EERE HERSTELD. He; Journal verneemt uit Wee hen, dat de Duitsch Nationale partij in het dorpje Lenz (Oostenrijk) gestemd heeft voor de afschaffing van den Christengod en de rehabilitatie van Wodan, vader van de godhejen der Germaansche mythologie. De partijvoorzitter heeft zich o.a. uitge- drukt: „De Christengod heeft het Duitsche volk xerraden door het over tc leveren aan zijn ergste vijanden. Wij moeten terug- keeren tot onze oude goden." WANDELAARS ONDER KANONVIJUR. De „droge marine", zooals men in Ame- rika de schepen noemt, die op de Ame- rikaansche kust patrouilledienst verrichten om he, binnensmokkelen van alcoholische dranken tegen te gaan, legt wei wat1 al te veel ijver aan den dag, waardoor eigen- dom en zelfs feven in gevaar gebracht wordt van menschen die njets met de smok- kelarij uitstaande hebben. Dit b'e k voor Atlantic City, waar een schip van de „dro- ge marine" bij avond kanonvuur op de smokkelschepen richtte, in de onmidde Like nabijhe'd van den strandboulevard. Een honderdtal schoten werd gelost, waarvan INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. NooOseinen. Geen wonder, dat Moeder bij tijden prikicel- baar wordt! Haar tobberig werk binnenshuis, wasschen, strijken, verstellen, poetsen en de eindelooze huishoudelijke zorgen zouden door geen man verdragen worden. Wees voorzichtig! Prikkelbaarheid, pijn in de lendenen en zij den, hoofdpijn, rugpijn, urinekwalen, zenuwachtigheid, en duizelingen zijn seinen van nierverzwakking. Om zieh te hoeden voor ontwikkeling van de lange nasleep van nog emstiger nierstoornis- sen, is het tijd om aan ziehzelf te denken en de worstelende nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen te helpen. Dit speciale niergeneesmiddel is geen alles genezend middel; het werkt alleen op de nieren en biaas, en het baat tegen pijnlijke verschijn- selen van nier- en blaaskwalen als nierzand, rheuinatiek, steenvonning, waterzucht, ischias, spit, blaasontsteking en urinezuuiwergiftiging. Passend voor jong en oud, diende geen huis zonder Foster's Pillen te zijn. Verkrijgbaar te Ter Neuzen bij de Firma A. van Overbeeke-Leunis a f 1.75 per doos. 26 verscheidene kogels over de hoofden der late wandefaars viogen en het me r geluk dan wijsheid was, dat niemand getroffan werd. Wei werden de huize l geraakt en beschadigd, waarvoor de regeering aan- sprakelijk zal Worden gesteld. Of de scho ten ook eenige uitwerking hebben gehad op de smokkelaars, voor wie zij bestemd waren, daarover weigeren de autorittiiten zich uit te laten. EEN WELDOENER,. VOOR ANDERMANS REKENING. Een 51jarige hoofdinspecteur bij de Duitsche posterijen, Michael Pfaffinger, had zich voor de rechtbank der gezwo- renen te Munchen te verantwoorden. Van 1920 tot zijn ontunaskering in Februari 1923 heeft beklaagde brieven, monsters, en postpaketten uit het buitcnland ge opend en zich den inhoud toegeeigend Naar den stand der valuta berekend had het gestolene een waarde van rond 70 mil- lioen mark. Bovendjen hield P. er een uitgebreiden postzegelhandel op na. In- dien hij n.l. postpaketten van waarde in handen kreeg nam hij van de bijbehooren- de kaarten ue postzegels af en verkochfj deze. Het op deze wijze verkregen geld gebruikte hij voor het onderhoud van zijn liefje, een 24iarige verkoopster. Ook gaf hij twee tnillioen mark voor den houw van een kerk, terwijl hij tevens specufeerde. Bij zijn arrestatie bezat hij een groot bank- depot. P. had het vertrouwen van zijn meer- deren gewonnen, doordat hij onverbidde- lijk optrad tegen... ontrouwe postbeambten Tijdens het voorarrest trachtte hij zich te verdedigen door te zeggen, dat hij zich zoo gaarne een groot weldoener toonde. Beklaagde werd veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf, lOO.OtK) mark boete, ont- zetting uit de burgerlijke eererechten en teruggave van de inbeslaggenomen gelden en waarden aan de post. LAAT BEROUW. Bij de politie te Aberystjnyth heeft zich een landlooper aangeineld, die 30 jaar ge leden op een nachtwaker geschoten had en weggeloopen was zonder te weten of hij zijn slachtoffer al dan niet gedood had. Zijn verhaal bleek juist te zijn. De waker had een schot in de kaak gekregen, doch herstelde en is tien jaar geleden een na- tuurlijken dood gestorven. De politie-agen ten, die proces-verbaal van de zaak hadden cpgemaakt, zijn eveneens overlidtai, zoo dat de landlooper zijn laat berouw wel niet meer zal behoeven te boeten. EEN SPELERSDRAMA. Te Praag heeft dezer dagen een spelers- drama veel opzien gewekt. Een vermogend beJunde van een bekend bankiershuis had reeds het vorige jaar te Karlsbad met ha- zardspe. meer dan 200.000 Tsjecho-kronen verloren. In den loop van Mei werd de be- diende door den onder-directeur van een der grootste Praagsche banken uitgenoo- digd bp een kaartavond, in gezelschap van dezen, van den directeur van een Ainert- kaansche transportmaatlschappij, van een anderen bankdirecteur en van den leider van de grootste houtonderneming verspeel- ae 24-jarige jongeman zijn eigen vermogen. en nog geld van zijn vader, samen 400.000 kronen. Teneinde zijn vader terug te kun nen betalen, verzocht hij den winnenden bankdirecteur hem 100,000 kronen te ieenen. Dit werd geweigerd, men zag hierin een poging tot chantage, daar men vreesde dat ae bankbadier.de bij de politie aangift-- zou ■i e.i. De advoccat an do winnaars trachttte em boi »>:te te «.rijgeo, dat het laatste met zou ge.ichicden, toen dit niet lukte, dreigde hij .^.en chef van den bank'bediende alles te zuilen vertcllen. Tot het uiterste gedre- ven joeg deze zich hierop een kogel door het hoofd. Thans is een aanklacht inge- diend tegen aile leden van het kaartlgezet- schap en tegen den advocaat. EEN KRANIGE POL1T1EMAN. Gedurende de „Red Flag"-opstootjes te Hatherleigh (Nord Devon) werd een po- litieagent omvergegooid en zwaar gekwetst. Zijn kameraad schoot toe, ging „over" zijn gevallen kameraad staan, stroopte zijn mouwen op en begon tegen de aanval- lers te boksen. Hij sloeg er 20 foewuste loos en wist stand te houden totdat hulp kwam opdagen. Zijn sup.erieuren loofden hem zeer voor deze moedige daad van zelfopoffering en hij werd onmiddellijk bevorderd. BRAND TE AXEL. Hedenmiddgg ongeveer 2 uur, brak brand uit in de vlasfaibriek van J. Heijnsdijk, waarschijnlijk doOr het warm loopen van den as der machine. De voorraad ylas en klodden, evenals het gebouw, werden een prooi der vlammen. De motorbrandspuit was onder leiding van den heer L. P. Bakker, spoedig aan wezig, doch kon met anders doen dan het belendende fabrieksgebouw van den heer Zonnevijlle door nathouden voor brand behoeden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2