ALGEMEEN N1EUW8- EN ADVERTENTjEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 7474. Vrijdag 6 Juli 1923 63e Jaargang. Aanbesteding. Uit het booge Noorden. BBBSTB BT.AD. GRQNDBELASTIN6. B U ITENL A N d. PREBIKBIUftTEI. Het maken van eeniga varanderingen in en bij de openbare lagers scholen A en C te Tar Neuzen. Zondag 6 Juli 1923. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen den 16 Juli 1923, des namiddags drie uur, in het gemeentehuis aanbesteden Bestek no. 2 is met 2 teekeningen voor f 2— ter secretarie verkrijgbaar. Ter Neuzen, 6 Juli 1923. J. HUIZ1NGA, Burgemeester. B. I. ZONNEV1JLLE, Secretaris. Be Burgemeester van TER NEUZEN, Gelet Op art. 15 der wet van 26 Mei 1870 (Staats- blad No. 82) tot regeling der grondbelasting. Brengt ter kennis dat de door hem ontvangen staten der uitkomsten van de meting en schatting enz in bo- ven gemeld artikel bedoeld, gedurende 30 dagen op de secretarie der gemeente ter inzage zijn nedergelegd en dat aan ieder wiens eigendommen in die staten ver- meld zijn eene kennisgeving zal wordan toegezonden. Ter Neuzen, 5 Juli 1923. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. LII. Ons cnderwijs verkeert in zeer moeilijke omstandigheden. Niet bedoel ik hier de kwestie van de kosten er van, of van het aan de learaars opleggen van meer uren les geven. De vraag of er op salarissen moet worden bezuinigd en hoeveel van de werk- kracht mag worden gevraagd is ten slotte het persoonlijk belang van de betrokken onderwijzers en leeraars. Ook de kwestie van openbaar en bijzonder onderwijs laat ik ter zijde. Voor een groot deel is de splitsing een fi- nancieeie zaak. Doch de groote vraag, waarom het thans gaat, is: welke resultaten zijn gedurende de eerste tien a twintig jaren te wachten van het verstrekte onderwijs, in het bijzonder: zal de ten koste van zoovee! herseninspanning verkregen kennis (van middelbaar en hooger onderwijs) voor het gros der leerlingen een loopbaan ontsluiten van zulk een maatschappelijke beteekenis en met zulke behoorlijke belooning, dat deze een lange en moeilijke leer-periode recht- vaardigt? Hierom gaat het, dat de markt voor de inteliectueele beroepen vrijwel op elk gebied overvol is en dat zich wederom het ver- schijnsei voordoet, dat zuivere wetenschap eigenlijk niet betaald wordt trouwens evenmin wordt de kunst betaald. Behoudens enkele weinige uitzonderingen, die slagen, heeft de wetenschappelijk gevormde, even- als de kunstenaar, slechts een'bescheiden portie der wereldsche goederen. Tenzij hij in „toegepaste" wetenschap zijn brood ver- dient. De scheikundige, die wetenschappe- lijke onderzoekingen verricht, wordt veelal zeer matig beloond, wanneer hij niet het zeldzaam geluk heeft een uitvinding te doen, die voor de nijverheid goud waard is. De rechtsgeleerde vindt slechts dan in zijn beroep gelegenheid tot een rijk in- komen, wanneer hij behoort tot die zeer weinige uitverkorenen, die in burgerlijk pro- ces of in strafzaken door het pubiiek wor den gezocht. Zoo is het in ieder vak van studie gesteld. In den regel verdient men zijn brood heel wat zuiniger en moeitevoller dan veelal het geval is in de handelswereld. Maar dat gaat alleen dan, wanneer het aan- bod van inteliectueele krachten niet van be teekenis is. Als in een dorp een goed be- staan voor een geneesheer is, wordt dit be roep tot een onvoldoend bestaan, als er een tweede in dat dorp bijkomt. Wanneer men nu weet, dat op dit oogenblik het aantal studenten in de medicijnen 2148 is, dan staat men voor het toekomstbeeld, dat met ongeveer zeven jaar er tweeduizend genees- heeren aan een praktijk moeten worden ge- holpen. Nog ernstiger is de toestand voor onze ingenieurs. De malaise in de industrie is zoo groot, dat reeds vele ingenieurs bui- ten betrekking zijn. Reeds moeten er enke- len staan op de Haagsche trams als wagen- ■bestuurders. Toch studeeren er alleen in Delft 2421 studenten. Met enkele j.iren zijn deze jongelieden afgestudeerd en moeten zij trachten hun brood te verdienen in een maatschappij, die economisch in slechter conditie dan ooit verkeert en waarin handel, scheepvaart en industrie een penode van malaise beleven, die jaren zal duren, omdat als een nawee van den grooten oorlog Europa gebukt gaat onder een schuld van enkele honderden milliarden. Nu is het ongetwijfeld er zoo mede ge steld, dat onder onze studeerende jonge- lingschap steeds een aantal zich bevindt, dat over een ruime beurs beschikt, dus: jon gelieden, die minder om een loonend be roep te verkrijgen gaan studeeren, maar die een titel willen behalen. Toch bieden zij zich ook aan op de ambtenaars-markt, biiv. als burgemeester. Echter deze groep vindt men hoofdzakelijk onder de rechtsgeleerden. waarvan er thans 1181 ter studie zijn (aan de Rifksuniversiteiten en aan de Gemeente- lijke Universiteit te Amsterdam). Ook is het zoo, dat er steeds vele jonge lieden. ook uit ongefortuneerde families, gaan studeeren, wien het vooral om de stu die te doen is en minder om het baantje. Zij zijn tevreden, als zij in het studievak hunner keuze een althans minimaai bestaan hebben, bij v. door het schrijven van arlike- len in tijdschriften en dagbladen, het hcu- den van lezingen. Maar deze laatste bron- nen van inkonisten staan open voor slechts enkele tientalien. Zoodra een e-nigszins groot aantal gaat schrijven of spreken, komt er te veel aanbod, wat het honorarium omlaag drukt en krijgt het meerendeel te weinig dan dat zij daarvan ook zelfs slechts een minimaai bestaan kunnen plukken. Er is hier een onmiddellijk dreigend ge- vaar. want in de eej&te tien a twintig jaren zal er voor velen, die thans studeeren of die binnenkort hun studie willen aanvangen, geen ernplooi zijn. Geen gelegenheid om een behoorlijk stuk brood te verdienen, zelfs wanneer in betrekkelijk korten tijd, wat ik ondenkbaar acht, de malaise plaats maakt voor welvaart. Want wanneer er welvaart heerscht, mag er voor een aantal techmsche intellectueelen, als ingenieurs, een bestaan zijn in nijverheid of handel of scheepvaart, maar het aantal geneesheeren, predikanten en leeraars zal een zekere grens toch niet kunnen overschrijden. Men vergete daarbij niet, dat een zoo ge- weldige uitbreiding van het aantal studee- renden aan de wetenschap niet ten goede komt, omdat er wel behoefte aan blijft, dat de zeer knappe jongelieden gaan studeeren, doch er geen noodzaak is, dat tal van mid- delmatig aangelegde jongelingen en jonge- dochters, een wetenschappelijken loopbaan kiezen. Wanneer men nagaak wat het mee rendeel der afgestudeerden in hun verdere leven presteert in het leveren van weten- schappelijke publicaties, dan bespeurt men, hoe bedroevend weinig dat is. Op ieder ge bied van wetenschap zijn het slechts wei nige personen, die medewerken aan de vnk- tijdschriften. En de toestand is reeds in een enkel vak zoodanig, dat bij het onstaan van een hoogleeraarsvacature gevraagd wordt, waarvandaan een voldoend bekwaam do- cent gehaald worden moet. Er is thans slechts een intellectuee! be roep, waarin plaats is voor circa driehon- derd jongelieden, mits zij Ned. Hervormd zijn. Want er zijn in de Herv. h'erk een groot aantal predikantsplaatsen vacant. Doch men wete, dat er nog een aantal standplaatsen zijn, waar men f 1600 per jaar krijgt. Trouwens dit ambt is slechts bereikbaar na volbrachte gymnasiale studie. In het algemeen genomen mag aan ouders geen andere raad dan deze worden ge- geven: Begin er niet mede uw zoon of dochter te laten studeeren, tenzij zij be- hoorden onder de allerbeste leerlingen der school, of tenzij gij zoo gefortuneerd zijt, dat uw kind desnoods van zijn renten leven kan. Doch indien het noodig is, dat uw kind later zijn eigen brood verdient, en als uw zoon op de H. B. S. veel moeite met leeren had, wees dan verstandig en bespaar hem voor de toekomst, om nadat hij eerst eenige jaren van zware studie heeft door- gemaakt (voor hem juist zwaar, omdat hij slechts middelmatig begaafd is) een leven van ontbering te lijden, dat hem drukken zal. Er worden in de kringen der intellectuee len allerlei vragen opgeworpen wat te doen tegen de komst van een intellectueel prole- tariaat." Dit laatste bestaat reeds in Duitschland, Rusland, Oostenrijk en ver- toont zich in beklagenswaardigen toestand. Hier is feitelijk het eenige afdoende mid- del, dat de ouders zelf zouden inzien, dat het onwenschelijk is hun zoons te laten studeeren als zij niet behooren tot de knap- sten. Maar helaas zijn vele ouders blind en denken zij, dat hun weinig begaafd kind een wonder van geleerdheid is. Daarom zal men wel een anderen weg moeten gaan inslaan, waarvoor reeds propagandagemaaktwordt: het verzwaren van de examer.eischen, zoo- wel bij de toelating tot de H. B. S. (waar- door dus weder het examen zou worden in- gesteld), als bij het eindexamen, zepaard aan moeilijker universitaire examens. Daar- tegen is te minder bezwaar, omdat er een algemeene klacht wordt gehoord, n.l., dat het gehalte van de studenten, wat hun ken nis betreft, achterstaat bij het gehalte der studenten uit het laatst der negentiende eeuw. Er is in de pers een klacht geuit over te moeilijke vraagstukken opgegeven bij het eindexamen H. B. S. Ongetwijfeld was die klacht volkomen juist. Maar mij is 'nver- gelegd verleden jaar, wat toen werd orge- geven en ik heb mij verbaasd, dat zulke gemakkeliike opgaven voor de moderne talen werden gegeven, waarvoor de tijds- ruimte, waarin dit vertaald worden moest. m. i. tweemaal te groot was. In welke opzichten de eischen moeten worden verzwaard, zal ik hier niet bespre- ken. Wel staat voor mij vast, dat terwille van onze opgroeiende jeugd noodig is het stellen van hooge eischen aan hen, die willen gaan studeeren. Maar ik vrees, dat het gevolg dan zijn zal, dat de sport er onder liiden zal. T. g. T. DE TOESTAND. De N. R. Crt. schrijft: Nog geen nieuws van belang over de crisis van de Engelsch—Fransche betrek- kingen. Een herhaliing sfechts uit Lon- den, dat de toestand moeielijk is en dat de samensprelkingen een besljssenden in- vloed zullen hebben op de verhouding tus schen Engeland en Frankrijk, wat wij al voldcende wisten. De Parijsche Matin be- toogt tegenover het ongeduld van Einge- land, dat er geen haast is, aangezien de geoeurlijkheid van een cecouomische cata strophe, welke Engeland creest, „nkt zoo dreigend is." Het blad blijkt ook niet be- ducnt voor een atzfuderlijk antwoord van Engeland aan Duitfudand, vant, zoo zegt het, als Engeland b T.'.d is „in zijn ant woord aan Duitschki,;u" vragen, dat het he, lijdelijk verzet zal staken, is Frank rijk daartegenovcr Hi rod, zob spocdig mo- gelijk te definjeeren „wat het onder een capitulatie versi.. .i.' wat wij weigeren te dcea, besluit de V utin, is met Duitschland te onderhandelen i i een staking van dat) \crzut te vefkrijg. ten koste van een ver- korting van onze r'cuten. Men voelt in dat betoog dat, naar Fransche opvatting, de nationale eer nog utijd in het geding is. Te Londen zkt men met belangstjeiling de nu wel spoedig te verwachten intrede van uen vroegeren liberalen ininistir Mc Kenna dls kanselier van de scnatkist in het kabinet tegernoet. Men weet dat hij van een langdurige ziekte herstellende is en dat men verwachtte, dat het tijdstip, waarop hij he. lemual beter zou zijn, sa- meneallen zou met de afdoening van de beg rooting. Hij is de man, doorkneed in de praktijk van het jjinanciewezen, van wien verluidt dat hij een plan klaar heeftj, dat een behoorlijk rendement van Duitsenland belooft, nadat men het behoedzaam tot melkkoe zal opgekvveekt hebben. De eisch daarvoor is natuurlijk, dat men die koe niet op een stoppelwei laat grazen, maai' haar gelegenheid geeft zich te verstjerken met het tijdcns een moratorium gegroeide grais. Eenige aandacht verdient ten slotte nog het bezoek dat de Italiaansche gezant aan Lord Curzon heeft gebracht, om hem, naar verluidt, de opvattjiugen van de regeeringen te Rome over de Roer- en de schade- \ergoedingskwesties mede te deelen. Men weet dat Mussolini dezer dagen in een ka- binetsraad verklaard heeft, dat ltalie rechtstreeks deelnam aan de diplomatjeke actie die gaande is. Het zou zich niet te- rugtrekken, mits men aanstuurde op een voliedige regeling van de voorsteilen, wBlke de grondslagen vormen van de Brit- sole vragenlijst. tTeze lijst, zoo voegde hij eraan toe, was gegrond op het ver- band van de kwestie van het berstjel met de onderlinge schulden tusschen de geal- lieerden; de verleeiit..g van een behoorlijk moratorium aan Duitschland; de bepaiing van een vaste som en een redelijke wijze van b«taling, tegen ernstige oeconarniscne waarborgen, het opgeven vail de bezetting van het Roergebied door Frankrijk. Wat het iijoelijk verzet, betrot, meende de Italiaansche regeering dat Duitschland er geen belang bij had dit te vertengon. Het is zonder meer duidelijk, dat ltalie dus zeer sterk naar het Britsche standpunt overhelt. TER NEUZEN, 0 Juli 1923. vjiiXrihlKN'iEKAAD VAN TKK N'BUZEN. Lie vergadering van den gemeenteraad van gisiei-uvowi was in hoolitzaaK gewijd aan het coiniiec, aat mans ontstaan is tusschen den luaxictei' van Onderwijs, .tvunsten en VVeten- scftappen en den Gemeenteraad, in zake at- staan van school B aan het bestuur der ver- eemging voor Cnnstelijk Volksonderwijs. Bij het gemtentebestuui- is thans via den Commissaris der Koningin een schrijven van de iiegeenng ontvangen, dat, indien de ge meenteraad voor 7 Juli a.s. niet heeft vol- uaati aan den wensch van den iviimster van Onderwijs, om, zonder nader verzoelc van het betrokken school bestuur school B at te staan, art. 127 der Gemeeatewet zal worden toege- past, en de Commissaris der Koningin, omdat de raad weigerachtig de Lager Onderwijswet nit te voeren, zeif zal ingrijpen. Onder deze omstandigheden stelde de meer- uerheid van Burg, en Weth. voor, toe te geven en school B ter oeschikking te stellen. De heer Van Hasselt deelde mede, dat zijn standpunt nog hetzelfde is, dat het een smerige oplossing dezer zaak is, onutat het sc.ioo.- bestuur, dat niet aan de wettelijke eischen wii voldoen dan toch zijn zin krijgt, maar hij at., het 't beste, omdat de Ministe", die op grond van hern verstrekte onjuiste inlichtingen een besluit heeft genomen, moeilijk kan toegeven zich vergist te hebben en terugkrabbelen. In den breede besprak hij de houding van den voorzitter van het schoolbestuur voor wien hij steeds achting meende te moeten hebben, doch die zich thans van een geheel andere zijde heeft doen kennen. Ret voorstel van Burg, en Weth. werd worpen net 6 tegen 4 stemmen, doch aange- ncmen met 6 tegen 4 stemmen het voorstel \a:i de heeren Hamelink, Nolson en r'e Ridder. hudende ais volgt: De raad der gemeente Ter Neuzen: overwegende, dat bij schrijven van 21 Sep tember 1922 onder overlegging der bij de Wet vereischte stukken een verzoek is ingekomen van het bestuur der vereeniging voor Christe- lijk Yolksonderwijs te Ter Neuzen, om gelden voor school bouw; ■dat de gemeenteraad bjj beslud van 24 October 1922, ingevolge art. 77, 2e lid der L. O. Wet 1920, besloot de openbare lagere schoo A gedeeltelijk beschikbaar te stellen; dat het bestuur voornoemd bij schrijven van 11 Nov. 1922 den raad heeft meegedeeld, dat het weigert bedoeld schoolgebouw te aan- vaarden; dat naar aanleiding dier weigering de raad in beroep is gekomen bij den Minister van O. K. en W., die bij beschikking van 19 Febr. 192S besliste, dat het schoolbestuur terecht had geweigerd bedoeld schoolgebouw te aan- vaarden; dat daarmede de aanvrage van 21 Sept. 1922 is afgedaan, besluit: aan bet bestuur der vereeniging voor Chris- teiijk Volt-onderwijs te Ter Neuzen kennis te gever.. lait e raad alleen beslissen kan, indien een nieuw verzoek als bedoeld in art. 72, le lid der L. O. Wet 1920 bij den raad wordt in- gediend om de voor de stichting van een ge- bouw benoodigde gelden te ontvangen. Toelichting: Wij bieden hierbij den raad bijgaand voor stel ter vaststelling aan en wenschen ter toe lichting daarvan het volgende op te merken: Het voorstel zooals dit door burgemeester en wethouders gedaan wordt, is een uitvloeisel van het schrijven van uen heer Commissaris der Koningin in Zeeland, waarbij gedreigd wordt toepassing te zullen geven aan art. 127 Gemeentewet, als de raad blijft weigeren gel den of schooiiokaiiteit beschikbaar te stellen aan de vereeniging voor Christelijk Volkson- derwijs alhier. Wat betreft de besehikbaarstelling van geld is de opmerking van den heer Commissaris der Koningin niet juist. Toen toch de Minister van O. K. en W. beslist had, dat het school bestuur terecht had geweigerd school A te aanvaarden, trad daardoor automatisch in werking het recht op geld. Door toepassing te geven aan art. 77, 4e en 5e lid der L. 0. Wet, had de vereeniging zich het recht op geld kunnen verzekeren. Het schoolbestuur heeft tot heden aan bedoeld art. geen uitvoering gegeven, zoodat van geld weigeren geen sprake is. Wat deze kwestie betreft heeft dan ook de raad volkomen de L. O. Wet uitgevoerd en heeft de verdere verzoeken van het school bestuur en de voorsteilen van burgemeester en wethouders ter uitvoering van art. 78 L. O. Wet af te wachten. Wat het beschikbaar- stellen van schoolruimte betreft, moet opge- merkt worden, afgezien van het feit of be schikbaar stellen wenschelijk kan zijn dat alleen de raad, en niemand anders, ingevolge de L. O. Wet 1920 te beoordeelen en te beslis sen heeft of schoolruimte zal worden beschik baar gesteld, en dat uit niet een artikel der L. O. Wet is af te leiden, dat den raad de plicht daartoe kan worden opgelegd. Dit blijkt ten overvloede nog heel duidelijk uit art. 76 laatste lid der L. 0. Wet, waar staat, dat wanneer de gemeente weigert aan de beslissing van gedeputeerde staten te vol doen, art. 312 der Gemeentewet kan worden toegepast. Alleen geld kan van hooger hand geeischt worden, doch waar dit niet geweigerd is, is dien eisch misplaatst. Ten slotte wenschen wij nog op te merken, dat wij verplicht zijn bijgaand voorstel te doen omdat het schoolbestuur blijft weigeren te voldoen aan de wettelijke verplichting, om- schreven in de L. O. Wet. ON DE RSCH EID1NG EN In opdracht van de Ncderlandschc regee ring werd Donderdagvoormiddag door den burgemeester, den heer Huizinga, aan den heer M. J. van der Klooster, alhier, uitgereikt de bronzen medailie, met lof- felijR getuigschrift, voor het met levens- gevaar redden van schipbreukelingen van den Italiaanschen visscher GiuSseppo Secon- do, in de Midddlandsche Zee, op 19 Juni 1922. Aan de heeren j. C. Dooms en L. van tier Peijl, alhier, destijds mede behoorende tot de bemanning van het Nedcrl. stoom- schip Helena, is deze onderscheiding, toe- gekend bij Kon. besluit van 11 April 1923, no. 29, reeds eerder uitgereikt. GESLAAGD. Bij het op 14 Juni j.l. te Rotterdam ge- houden examen voor L. I. T. E, H, aange- sloien bij de Vereeniging van Leeraren in Boekhouden slaagden o.m. voor Fransche- Handelscorrespondentie de heeren: G. M. Kaan Czn. en A. de Pauw Czln. alhier. POST EN TELEGRAFIE. Verplaatst met ingang van b Juli a.s. de commies W. A. L. G, M, Jeurgens, van Kootwijk naar Ter Neuzen. N1EUWE TELEFOONAANSLUIT1NGEN. 90. J. J. HuijssenDees, Axelsche- straat 17. 96. W. Urchs, Noordstraat 50. 54. A. de Bruijn, Steenkamplaan 8. 138. N.V. Nolson's Ha\enbedrijf, Zee- vaart- en Handelsmij. 145. A. C. L, Weijnen, 2e Kortestraat 7, 146. Johan van Rompu, Westkolkstraat 20. WONINGBOUW. De minister van Arbeid heeft goedgevon- den dat de vroeger toegekende bijdrage voor vvoningbouw zal worden uitgekeerd aan de gemeente Ter Neuzen, ten behoe- ve van A. J. Solleveld, 300 gulden., DE EERSTE KAMERVERKIKZINGfN. De R. J<. Zeeuwsche Statenclub heeft besloten, candidaat te stellen voor de Eer ste Kamer de heeren E. B. Dumoleijn, no- taris te HontFnisse en F. J. M. L, van Waesberghe, burgemeester van Hulst, bei- den lid van de Staten van Zeefand. Deze lijst zal worden verbonden met de r.k. lijst in Noordbrabant. De beide andere bij deze groep behoorende provincies, Uirecht en Limburg, zul.en ieder een afzonderlijke lijst indienen, die niet verbonden zullen wor den. BUITENLANDSCHE R1DDERORDE. Bij Kon. besluit is aan jhr. mr. J, W, Quarles van Ufford, Commissaris der Ko ningin in de prov. Zeeland, verlof verleend tot het aannemen van het orde-teeken groot-officier der Grde van de Kroon van Belgie. HET FEEST BIJ DEN AMER1K)AAN- SCHEN GEZANT. Ter gelegenheid van den Amerikaanschen Gnafhankelijkheidsdag was Woensdag het Zeeuwsch kinderkoor „De Kleine Zuid-Be- velanders" uit Ktoetinge uitgenoodigd ten huize van den gezant in het Lange Voor- hout te Den Haag, een zanguitvoiTing te geven. De gezant heeft hen eerst een auto- tocht door de stad doen maken, dan lun- chen in Boschhek en toen naar zijn wo- ning, waar zij een heel programma uitge voerd hebben. Toen weer in de auto's en naar Scheveningen. BESMETTEL1JKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijike ziekten over de week van 24 tot en met 30 Juni in de provincie Zeeland bedroeg: Diphteritis. Koudekerke 1, Scherpenisse 1, Vrouwepolder 2. R. H. B. S. TE OGSTB^JRG, Voor het eind-examen der R. H. B. S te Oostburg zijn alio candidaten gcslaagd, n.l. M. J. de Bruijne, C, P. Daansen en P. C. Legrand, alien te Oostburg, W. Scheele, Schoondijke; J. M. W. van der Meulen, Sluis en A. H. de Dreu, IJzendijke. KOEWACHT. Woensdagnam. werd ten huize van Ch. Jansens alhier, ten overstaaxi van notaris Dregmans te Axel en ten verzoeke van den heer Ch. L. Verhoeven, te Goes, verkocht. 1. Een huis, waarin tafe, schuren, erf, tuin, boomgaard, bouw- en weiland, te za- men groot 1.06 H.A. Boomprijs 930, Kooper werd de heer E. Dierick, alhier, voor de som van 5650 gld. 2. Een perceel bouwland in den Riet- polder, groot 52 A. en 40 c.A. Kooper werd de heer E. van Gremberghe, alhier, voor 900 gulden per gemet. 3. Een pereeel bouwland, vroeger spar- rebosch, in den Rietpolder, groot 78 A en 70 c.A. Kooper werd A. Inghels voor 150 gld. Koop 4 en 5 waren twee werkmans- woningen, staande in de Wauterij. Deze werden samen verkocht voor 600 gld. aan P. van Damme, alhier. OOSTBURG. Voor het te Oostburg te houden festi val en concours, ter gelegenheid van het 60jarig bestaan van het plaatselijk muziek- gezelsdiap, heeft zich, ter regeling van de diverse festiviteiten, een comite gevormd bestaande uit de heeren A. M. van Noppen, voorzitter, B. 1. Christiaansen, secretaris. A. de Rijke, penningmeester, en de leden J. J. RisseeuwFremouw, R. j, de Mil- liano, J. H. Risseeuw, C. J, Hontelez, S. A. Cuvelje en A. le Grand, Behalve het concours en festival op Zon- bag 5 Augustus, zal den vorigen Zaterdag op de Markt een concert gegeven worden door het muziekgczelschap en het aldaar bestaande meisjeskoor. Des Maandags muzikale wandeling, ge- volgd door ringrijderij, volksspelen, gym- nastieknitvoering en concerton. Voor het concours zijn als extraprijzen beschikbaar gesteld gr. zilv. med. van H. M. de Koningin, zilv. med, van Z. K. H. de Prins, zilv. med. van H. M, de Koningin-Moeder, gr. zilv. med. van het Ministerie van O., K. en W_, zilv, med. van den Com. der Koningin in Zeeland, verg. zilv. med. van den heer E P. Eras mus, burgemeester van Oostburg, zilv. mej. van A. E. Hendrikse, burgemeester van IJzendijke, zilv. med. van D. H, van Zuijen, burgemeester van Breskens. MIDDELBiURG. Donderdag kwam voor het eerst in dit seizcen weder de extra-trein vail Vlissingen hier aan, die correspondentie geeft op de extra-trams, die van de Belgische bad- plaatsen naar Breskens rijden. Een 20(J-tai perscnen bezochten langs dien weg onzen marktdag. Maar zooals overal, ook deze combina- tie van vervoermiddelen ondervmdt aon- currentie, vanaf de Belgische badplaatsen vervoeren ook autobussen badgasten naar Breskens en zij die daarmede de reis maken vinden te Vlissingen extra trammen, die hen zonder overstappen brangen naar de Langevick alhier. Met dezen dienst maaktinn ongeveer 250 personen de tocht hervvaarts. Bovendien zagen wij een groote toer- auto, die met de boot was overgeaet. Het aantal bussen, die jnwoners van Zuid Beveland op Donderdag hier bren- gen, neemt ook steeds toe. Ned. Herv. Kerk. 9L u., Ds. A. Timmerman en 2 u., Ds. A. Timmerman, Voorbereiding van het H. Avondmaal. 9J u. en 2 u., dhr. L. Dek. 9L u., Ds. E. Raams, Dediening H. Avondmaal en u., Ds. E. Raams, Dankzegging B. Avondmaal. Doop 9i u. en 24 u., Ds. G. van Dis. 9J u. en 2 u., Us. G. J. Waarden- burg van Hansweert. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. 9J u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Ter Neuzen. Sluiskil. Hoek. Zaamslag. Axel. Sasvan Gent. Philippine. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9J u. en 2J u. (Zomertijd), leesdienst. Ckr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag 94 u. en 24 u., leesdienst. Gereformeerde Gemeente. (Vlooswjjkstraat Ter Neuzen. 9 u., 2 u. on 54 u. (oude tijd), Ds. Neerbosch. Ond-Gereformeerde Gemeente. (Vlooswjjkstraat Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 u. (oude tijd), Ds. v. d. Garde van Opheusdeu. Lokaal „£ben-Haeser". (Kerkhoflaan) Ter Neuzen. 54 u., Evangelisatie. R. K. Kerkdiensten te Ter Nenxen. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7, 84 en 10 uur, Namiddags om half drie Lof.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 1