ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 7472 Maandag 2 Juli 1923 63e Jaarg'&ug. Bekendmaking. ^[mtTn land. BiNNENLAND. FEUILLET0N. De Gemeenteraad van TER NEUZEN, DE VOORZITTiER DER EERSTE KAMER. Het moet in het voornemen liggen van baron van Voorst tot Voorst, om voor de komendc parlementaire periode zich niet meer als voorzitter der Eorste Kamer be sehikbaar te stellen. HET VOORSTfEL BAKKER—NORT VERWORPEN. In de Vrijdag gehouden zitting der Eer- ste Kamer is het initiatief-voorstel van mevrouw BakkerNort, dat in de Twee- de Kamer goedgekeurd was, met 17 tegen 10 stem men verworpen. Mevr. Bakker-Nort had voorgesteld een nieuw artikel in de wet in tie lasschen van den volgenden inhoud: Indien een ambtenaar (ambtenares) ol gepensionneerd ambtenaar(ambtenares) met minstens 25 voor pensioen geldende dienst- jaren overlijdt zonder weduwe of weezen achter te laten, kan de minister van Finan cier) ten aanzien van een inwonende oh- gehuwde zuster, die zonder eenige bezol digde betrekking te vervullen, gedurende de laatste tien jaren Voor het overliiden de huishouding heeft waargenomen, de voor het pensioen der weduwe gffldende rege- len van overeenkomstige toepassing ver- klaren. De aanneming in de Tweede Kamer was geschied met 44 tegen 38 stemmen. Roman van Nederland gedurende den oorlog, door CHARLES HUYGENS. 8) Frank voekle zijn onrust stijgen. De Kei- zer zou niet om njets terugkomen. Hij wist meer dan een van ons, hij had een van de touwtjes in handen, waaraan thans getrokken moest worden. Frank bleef in Berlijn, hij had getelegrafeerd naar Am sterdam en vandaar de opdracht ontvan gen om te blijven, totjdat de toestand kri- tiek zou worden. Hij moest zoo straks zijn opwachting gaan maken bij den Ma- rine-Exoellenz en met dezem over de za- ken der Maatschappij spreken alsof er geen vuiltje aan de lucht was. En hij zou het doen, terwijl daar onder de vensters de massa joeLde en in haar gejoel de stem ming voorbereidde, die noodzakelijk op oorlog moest uitloopen. HOOFDSTUK 111. De storm breekt los. Frank wachtte in het voorvertrek van den Marine-Excellenz. Hij wachtte al een kwartier en vond het buitengewoon lang, omdat wachten hem tot nu toe vreemd was. Zelfs wanneer Frank in zijn jongen kan- toortijd een der grootere maatschappijen in de hoofdistad bezocht, was de naam van zijn vader voldoende om hem het lange wachten te besparen, en als jongste direc- teur van de groote stoomvaartlijn op de kolonien stonden zelfs de vertrekken van BELGIe EN NEDERLAND. Onder het opschrift „Totaal verketrd". schrijft het Laatste Nieuws van 28 Juni in zijn Kronyk van den Dag: „Zondag 1 Juli heeft het kongns van den Bejgrschen Zeevaartbond te GenK i plaats. Deze kring zou de sympathie van I al!e Belgen moeten hebben, maar hij Jiegt het er niet op aan. Zoo lazen wij in het laatste nummer van zijn orgaan een arti kel, waarin nog immer gebazeld wordt j over zaken in verb, nd met de Schelde eft zoo zonderlinge oplossingen worden voorge.iftild, oat deze in de oogeti van j onze Noorderburen als een overblijfsel mceten schijnen van het beruchte aan- hechtingsplan van HoUandsch grendge- bieJ, Jestijds door het Comite de politique national de >vereld ingezonden. Zij vragen nu wel geen land meer, doch Belgie zou moeten heer en mecster we- zen over het Scheldewater, binnen de oevers, tot aan de zee, met deze bijvoe- ging, dat het op de oevers ook alle werken zou mogen oprichten, zelfs in Holland, tegen de enkele verplichtjng, de eigenaars te vergoeden. Hoe is het toch mogelijk, dat zoo'n dwaas gestook blijft voortduren? Wij ho- pen, dat een demokratische regeering eens en voor goed dat monster, hetwclk wan- trouwen en tweedVacht baart, den kop zal indrukken"'. DE SCHOENENINVOER. Het Kon. besluit tpt verbod van invoer van schoenen is nu afgekondigd. De minister van A., N. en H. maakt tevens bekend, dat invoer van schoen- werk slechts zal kunnen worden toege- staan, indien daartegenover een aankoop van schoenwerk van binnenlandsch fa- brikaat staaf tot een zesvoudige waarde van het in te voeren schoenwerk. Ter bestrijding van kosten zal bij de aangifte ten invoer een bedrag worden gieheven van 2 pet. der waarde van het in die aangifte begrepen schoenwerk. DE CIRCULA1RE VAN 11 JANUARI. Op de vraag van den heer Ketelaar be- treffende intrekking van de circulaire aan het Rijksschooltoezicht van 11 Januari 1923, in \erband met het aanhouden der be- h;mdeling van het wetsonlfwerp tot 'wijzi- ging van de Leerplichtwet, heeft de heer De Visser, minister van Onderwijs, Kujn- sten en Weterischappen het volgende ge- antwoord. Nu de behandeling van het ontwerp tot wijziging van de Leerplichtwet is aange- houden, acht de ondergeteekende het niet wenschelijk, de werking van de circulaire aan de inspectors van het lager onderwijs van 11 Januari 1923 te laten voortduren; te minder omdat blijkens paragraaf 8 van het Voorloopig vers lag van de Tweede Kamer der Staten Generaal betreffende dit wets- ontwerp vele Teden der Tweede Kamer te gen die circulaire bezwaar inbrachten, zon der dat dit van anderen fiegenspraak uit- lokte. DE, STRIJKGELDEN. Verschenen is de Memorie van Ant- woord aan de Eerste Kamer, over het wetsontwerp houdende regeling omtrent het dragen der kosten van openbare ver- pachtingen en het uitiloven der preinien bij openbare verkoopingen en verpachtin gen. Hieraan wordt het volgende ontfeend: De voorstanders van het behoud der strijkgelden stellen gewoonlijk op den voorgrond, dat de strekking daarvan is, het verkrijgen van een waarborg, dat de prijs de waarde van het goed zooveel mo gelijk dekt. Ministers vrijwel zonder wachten voor hem open. Maar Frank begreep, dat er buiten- gewone omstandigheden in het spei waren, dat de waardigheid van den Marine-Ex cellenz wellicht medebracht, om hem niet direct te ontvangen. En hij wachtte te meer geduldig, omdat door de breede ramen van het vertrek het? leven op straat tot hem doordrong en hem genoeg te zien en te overdenken gaf. Dat moest hij erkennen, het was niet meer het Berlijn van twee dagen te voren, dat hij binnenkwam vanuit Hamburg. Het was een Berlijn, waarvan zich een koorts- achtige stemming had meestjer gemaakt; een zich voorberejd houden op alle mo- gelijkheden lag als het ware op de gezich- ien van de incnsch n neer geschr v<-jq Frank wist en indien hij het niet ge- wefcen had, zou zijn schoonvader het hem wet verteld hebben dat Berlijn het Ser- vische antwoord op het ultimatum, waar van het vrij oppervlakkig in kennis was ge- steld, als onvoldoende beschouwde. Ekr- lijn wachtte den Keizer en den Kroonprins terug; generaal Von Moltke, de chef van den Generalen Staf, was reeds terugge- keerd; een Kroonraad was vastgesteld. En ook in andere hoofdsteden nam men maat- regelen, trok men alle aanwezige krachten samen. Frank wist te goed dat dit alien de uiterlijke dingen waren en dat daar- nevens tal van maatregcleji in het geheim worden beraamd en uitgevoej-d, dat ver- mcedelijk in dit zelfde gebouw af voor- bereidingen werden getroffen om de Duit- sche vloot elk oogenbl<k slagvaardig te doen zijn, dat de grond waarop hij stand, als geladen was met oorlogselbctricitfeit! Of „der Herr Directir'' wilde volgen, aldus de bode, die hem in dit vertrek had geleid. Had Frank verwacht tegenover den monumentalen Von Tirpitz te staan, hij feou in zijn verwachtjngen teleurgesteld wor M Senaat hevft ljoincare voor de zoo- ma;il een rede gt-houden over de be- van de Roer. Wij hebben de Roer Theoretisch ligt hierin wef een kern van waarheid. In de praktijk daarentegen kan deze premie maar al te vaak lejden tot een noodeloos opvoeren der kosten en een niet gerechtvaardigdc vcrrijking van per- sonen, die er een bedrijf van maken, bij wijze. van speculatie, strijkgelden te „ja- gen." Alles bijeengenomn is door de afschaf- fing van het strijkgeld iets meer te zeg- gen Jan oor de h; ndhaving. Wanneer de r.gt ring ten slotte het voorstel der Staatsrommissie voor het pachh raagstiik pok het strijkgeld te verbieden, heeft ge"olgd, ligt niettemin voor haar de voomaamste beteekenis van (art 2 in het verbod van de andere pre mies, gelijk Wijnkoop, welke zonder meer afkeuring Iverdienen. CONTRIBUT1E VOOR EeN VAK- VEREENIQING. De vakvereenigirjgs-oontributie werd nimmer beschouwd als te behooren tot verwerving of behoud van het inkomen, meldt de Chr. Ambt. Uitzondering werd gemaakt voor de werklieden in de dia- mant-industrie, omdat deze ongeorganiseerd absoluut niet kunnea werken. In verband met hef collectief arbeidscon- tract werd echter kort geleden aan den minister gevraagd, of de billijkheid niet medebracht, hieraan uitbrciding tie geven. De Minister deelde daarop in het alge- meen mede, dat aan een vakvereeniging betaalde contributie, ook naar zijn meening, behoort tot de kosten, die rechtstreeks tot de uitoefening van het beroep betrekking hebben, zoodat ook thans de bondscontti- butie mag worden afgetrokken. DE BEZETTE GEBILDeN. Nu cle B^lgische nlinistercrisis een ande re fase is ingegaan en men waarschijnlijk Dinsdag a.s. zal weten, waraan Theujiis toe is, zijn Poincare en Theunis begonnen van gedachten te wisselcn over de vragen lijst van Baldwin; nog nooit heeft Poincare zoolang mceten en willen zwijgen op vra gen. In lc.i Senaat he> ft \eelste ma; zetting van ae Koer. wij bezet om eoonomische redent-n, betoogde hij en niet om politieke bedoelingen. Als wij die laatste hadden gekoesterd, dan zou- den wij het dal van de Main ingegaan zijn en Duitschland in twee deelen gesplitst. Bo- nar Law heeft ons begrepen, toen hij zeide, dat wij de brandkast van den onwilligen schulc'enaar gingen apenbreken. Eerst scheen alles vredig en naar den vorm te zulien verloopen, doch zoodra was het Kohlensyndikat niet weggefoopen naar Hamburg, of daar had je het lijdelijk ver- zet. Een openlijke strijd kan Duitjschland niet meer voeren en daarotn heeft men er zijn tcevlucht genoinen tot geheime tegen- wecr. Ik noern dat niet „lijdefijk", doch mis- dadig, en Berlijn noem ik de schuld vaji alles. Men begrijpt ons met in het buiten- land en dat is zuur voor ons. vergelijke den brief van den paus. Wij zijn een zegevierend land en wij laten ons de zege niet op een zure stie- kume wijze afhandig maken. Als Duitsch land niet goedschiks wil, dan maar kwaadschiks: het he eft al fljnk moeten b!oeden> 7000 ton k I curst of fen tot een waarde van 350 millioen francs hebben wij weggenomen en tot den Isten Juni had den wij reeds 1.393.031 ton steenkolen weg- gehaald, waarvoor wij 95 millioen francs ontvingen, terwijl ze ons maar ruim acht den. De plaatsvervangende Exccllenz, die hem ontving, maakte vele verontschuluigin- gen, dat Excellenz Von Tirpitz persoonlijk idoor andere zaken in beslag genomen werd, maar dat het vandaag tocn slechts een in- leidende b»spreking zou zijn. Feitelijk had de voorstelling door Gunther moeten ge- schieden, maar o6k deze was goheel den dag door bijzondere werkzaamheden in be slag genomen, werkzaamheilen, die hij niet nader alanduidde en wannaar Frank niet verder wilde vragen, omdat zij hoogstwaar- schijnlijk met de oorlogsomstanoigheden in verband zouden staan. Ce Marine-Excellenz bleek een hoogst onderhoudend en hoffelijk man. Hij infor- meerde met veel belangstelling naar de pi an i.e.:, die Frank als vertegenwoordiger van oe Hoilanusche lijn met Gunther als vertegenwoordiger van de Hamburg-Levant lijn had besproken. Hij legde er nadruk op, dat het de Duitsche Regeering natuurlijk geenszins onverschillig was, dat een com- binatie zou totstaradKOmen, die aan de Duit sche koopvaardij medezeggenscliap zou ver leenen m de vaart op kolonien als, de Nederlandsche, zoo belangrijk voor heel den invoerhandel. Het was Frank, alsof hij een nieuw licht over de ontvvorpen plannen zag opgaan. In die richting hadden hij en zijn mede-directeuren nimmer willen wer ken. De statuten der Maatschappij sloten elken buitenlandschen invtoed uit; zij wa ren een der weinige voorbeeklen, waarin de Nederlandsche oprichters van den aan- vang af voldoende op hun qui vive waren gevveest om tegen vreemde intrigues te wa ken. Van hun kant was de opzet deze ge- weest om een zuiver geschaftliche oombi- natie te maken, die wederzijdsche voordee- len zou uitwisselen; voordeelen van betee kenis voor de vrachtvaart. Frank maakte Jn die richting een op- merking. De Excellenz glimlachte vriende- milljoen francs hadden gekost. Duitsch land zit nu leclijk in den knel en weet niet hce zich te redden. Het wacht op een wonder, doch wonderen zijn de wereld uit. Wel hebben zij noodvoorstellen gedaan, doch w ij geven Berlijn geen antwoord, of het lijdelijk verzet moet, geheel gestaakt worden. Wij zulien de Roer alleen ontrui- men, naar gelang van de binnenkomst der betalingen en wij houden het Roergebied vast tot Duitschland alles heeft voldaan. Wie de Duitsche voorstelVn ernstig ncemt weet niet wat hij begaat. Als Duitschland mij na deze duidelijke woorden niet be grijpt, dan des te ergen voor dat land. Tot zoover de zeer overmoedige Fran- sche premier. i Wat uit het Roergebied zelf vernomen wordt geeft allerminst aanleiding tot over- mced, want geen rubriek gelijk „dood- schieten, sabotage, e.d." of cr is weer iets in voorgevlatlen. In de domaniale wouden van Trier is beslag gelegd op 50.000 kubiek meter hout. Tusschen Wanne en Gelsenkirchen zijn twee mannen gedood; bij een ontsporing tusschen Darmstadt, en Frankfort is het verkeer stopgezet, de sndtreinen mogen de route nu nemen over Hanau; naar verluidt zou een compagnjc Marokkanen de Jails hebben opgebroken te Esch- born; ook naar Bazel loopen geen trei- nen meer; als sanctie voor daden van sa botage te Wiesbaden en op de lijn Mainz Worms hebben dt Fransche troepen de plaatsen Langef en Gehbom bezet en de rails opgebroken. De krijgsraad te Mainz heeft een zevental mannen, die sabotage hadden gepleegd, te Bodenheim ter dood veroordeeld; zij hadden een tefefooncel N-ernield; een ander kreeg Ievenslangen dwangarbeid en de laatste beklaagde, een herbergier, mocht blij zijn, dat hij er kwam met vijf jaren gevangenisstraf en de kosten van het proces. Talrijke bedragen hebben de Franschen in beslag genomen: te Stoppenburg 93.5 millioen, te Gustavsburg 4 milliard (loo- nen voor het spoorpersoneel), te Mulheim 7 milliard en te Oberhausen 2494 millioen; reeds meer dan 140 milliard hebben de Franschen op die wijze zich toegeeigend en als de burgemeesters protesteeren, dan gaan zij onmiddellijk de doos in met het vooruitzicht op een droeviger lot De beruchte moord indertijd te Essen ge pleegd in den stationskelder opeen Fran schen soldaat, blijkt het work geweest te zijn van een anderen Franschen soldaat. die nu daarvoor 1 jaar gevangenisstraf ge- kregen heefjl van den krijgsraad te Wer den. Menigeen benieuwt het nu waarschijn lijk of de Franschen aan de famine van de talrijke s'achtoffers, die er djen nacht vie- len bij de klopjacht op den vcrmoedelijkcn Duitschen dader, ook een schadevergoe- ding wordt uitgekeerd. Het zal een ijdei wachten Izijn. Tje Kronjlnburg is geschoten op Fransche soldaten. Te Dusseldorp hebben de Belgen de hand weten te leggen op vier leden van het korps Oberland, verdacht van belangrijke sabotagegevallen. Zij zullen onmiddellijk voor den krijgsraad komen. Homensyburg bij Hagen is bezet en op het gedenkteeken van Wilhelrm T is de Fransche vlag gehe- schen. Ook de stad Limburg is „gelukkig" gemaakt met een bezetfting en tien voor- aanstaande notabelen werden zoo van rus- tig burger onrustig gijzelaar, omdat de Duitsche politic er indertijd twee in dienst der Franschen staande arbeiders had ge- arresteerd. Essen tobt met zijn levensmiddelenvoor- ziening en een catastrofe stfaat voor de deur. Alles moet tegenwoordig per vracht- lijk. Ik begrijp heel goed, mijnheer Van Oosterzee, dat elke politieke bijgedachte vreemd is aan de plannen, die U en Herr von Trotha hebben ontworpen. Maar U begrijpt, dat de Duitsche Regeering aan polities consequenties wel degelijk denkt. Het zou voor ons deze zaak eer moei- lijker dan gemakkelijker maken, aidus unt- woordde Frank. Wij staan weliswaar niet onder Staatstpezicht maar er zijn toch be- palingen in onze Statuten, die ons verbieden buitenlandschen imbed, welken dan ook, in ons beheer toe te laten. Volkomen terecht, aldus glimlachtv Ex- ce.lenz terug. Maar die statuten behoeven niet te worden overtlreden. Er is, naar mij voorkomt, ook voor Nederland een voor- deel in golegen om nauwere banden met Duitschland aan te halen. Wij van onzen kant zijn tevreden, wanneer zich dat in de feiten uitspreekt, wij behoeven een derge- lijke uitspraak niet in theorie van "de woor den. The trie en practijk, mijn waarde hecr Van Oos.erzee, zijn in .den regel elkaars groote Vijanden. Wij Duitschers, wij hou den van practisch werk, en als wij ons in de praktijk een voordeel kunnen ver- schaffen, dan vragen wij er niet naar of de theorie ons dit voorstel inderdaad toe- staat Frank antwoordde, dat geheel de in- lernationalc handel wef op dezen grondslag was gevestigd. Maar toch, hij voelde, dat dit niet de overeenkomst was, welke hij zich had voorgenomen. Het was alsof, on der den indruk van het gebeurde der laat ste dagen, de Excellenz wat af te zeer nadruk legde op vriendschappelijke verhou- dingen, die tusschen Duitschland en Ne derland hadden bestaan en steeds zouden moeten bestaan. Waren het normale tijden geweest. Frank had al deze opmerkingen gemaakt als een nietszeggende inleiding tot een zakelijke onderhandeling, maar in wagen worden aangevoerd en van ver'ren afstandde telefonische en telegrafische \erbindingen zijn verstoord, zoodat de le- veranciers met kocriers moeten worden be- reikt; de stedelijke opslagpaatsen zijn le- dig; aardappelen zijn er njet meer en groen- le wordt maar voor een dunde en mefi< voor een vijfde van het rantsoen verstrekt. Toch gaan de Franschen voort met nieuw-cre- j ecren van alterlei dwangmaatregelen. En of de nog-aanwezige en reeds uitgezerte Duitsche regeeringspnsidenten zich sch'or I protesteeren, het helpt hun geen zier. Uit Essen seindc men Donderdag, dat het hoogovenbedrijf bedreigd werd, Za- j terdagmorgen kwam reeds de eerste be- vestiging er van; de Dortmunder Umon- ovens zijn alle gebluscht en dus vrijwel \erloren. Duizenden arbeiders staan op straat. i BOMONTPLOFFING IN EEN TREIN MET BELGISCHE VERLOFQANGERS. Vrijdagnacht om twee uur is een wagon van een frein met Belgische verbfgangers op het traject DuisburgFriemersheim aan de grens der Belgische bezettingszone een bom omploft. De explosie had plaats toen ■de trein het station Duisburg verliet en zich op de Rijnbrug bevond. Van de wa gon, waarin zich de helsche machine be vond, bleef ietterlijk geen spaander heel. Negen Belgische soldaten werden op slag gedood en dertien gewond. De spoorweg is ter plaatsfe gcdeeltetijk vernield. Het verkeer wordt thans op dit traject op en- kel spoor onderhouden. Een schildwacht, die op de brug op post stond, werd geidood do-or stukken weg- geslingerd ijzer. Totdusverre hebben nog geen arresta-; ties plaats gehad, Uit het voorloopig onder- zoek is gebleken, dat de bom in het water- closet van den bewusten wagon moet zijn geplaatst Tal van andere wagons hebben eveneens schade opgeloopen. De ontploffing geschiedde op een plaats, die op de grens ligt tusschen de verschil- lende bezettingszones. Alle betrokken autoriteiten zijn het eens over de maatregelen, welke zoowel voor het bruggenhoofd te Duisburg als voor de districten Crefeld en Mors dienen te wor den genomen om een herhaling van derge- Hjke «rarislagen tegm- t. gaane-F) b 7 kingen voor het verkeer der be worn rs de- zer gebieden zullen zoo streng mogelijk worden doorgevoerd. De Belgische hooge commissaris heeft zich naar Aken begeven om met den opper- bevelhebber van het Befgische bezeftings leger over de noodig geachte maatregelen te beraadslagen. De Belgische militaire autoriteiten b°b- ben reeds twintig Duitschers in gijzeling gesteld. Verder hebben zij alle verkeer van vcertuigen en dat van voetgangers tusschen 10 uur 's avonds er» 5 uur 's morgans ver boden. Alle cafe's, theaters en andere openbare gelegenheden zijn gesloten. Onder de dertien gewonden van den aanslag bevindt zich een, wiens toestand geen hoop meer toelaat. Van twee and ren is de toestand ernstig. Twej der gewonden zijn in het Fransche hospitaal te Duisburg ondergebracht. EEN AUSTRALISCH SCHIP VERGAAN. Het Exchange persbureau meldt uit Mel bourne: Het Australische s.s. „Sumatra" hetwelk 864 ton rneett en vroeger toebe- hoorde aan de Norddeutsche Lloyd, is bij de kust van Nieuw Zuid-Wales met man en muis vergaan. De bemanning bestond uit 11 blanken, waaronder de moeder van den gezagvoerder en 35 kleurlingen. zooverre kwam ook de ooriogsinvlo.d reeds over hem, dat hij voorzichtig werd. Hij ge- loofde niet aan oorlogsmogelijkheden, zelfs nu nog niet, maar zijn gezond verstand had hem in die beidc dagen reeds doen inzien, welk een moeilijke rol Nederland, wilde het onzijdig blijven, zou hebben te vervullen. vveike zwarigheden zich voor handel en in het bijzonder scheepvaart zouden voordoen. Nog algemeener dan ook dan de Excellenz antwoordde Frank. Het gesprek werd inderdaad niet anders dan een inleiding. Excellenz Von Tirpite bleek groote belangstelling tie koesteren voor de plannen van de Hamburg— Levant- linie, die, als alle Duitsche stoomvaartilij- nen, verplichtingen tegenover het Rijk op zich had genomen in ruil voor de ontvan gen subsidie. De Staatssecrctaris zou dus gaarne zelf met Herr Von Oosterzee sprc- ken, doch dat zou eerst over een paar da gen kunnen geschieden. Er zou zeker geen bezwaar bij Frank zijn om tot zoo lang te blijven; Excellenz von Tirpitz zou hem ontvangen zoodra het maar eenigszins mo gelijk was, maar werd door de buitenge- wone maatregelen van deze dagen thans geheel in beslag genomen. Gelooft U niet, dat de mogelijkhoid groot is, dat Excellenz Von Tirpitz over een paar dagen door die huitengewone maatregelen nog meer in beslag genomen zal zijn, al dus kon Frank niet nalaten te vragen. letwat koel glimlachtie de ondervraagde terug. Of hij wist meer en wilde niete zeggen; of hij wilde de schijn aannemen van meer te weten en wist ejgenlijk niets. Welken loop de omstandigheden zullen ne men, kunnen wij geen van alien zeggen aldus orakolde hij. Maar wij zien hier de zaken r.iet ernstig in. Burgemeester en Wet bonders van TER NEUZEN, brengen, ingevolge bet bepaalde bij artikel 75, le lid, der Lager Onderwijs- wet 1920. ter openbare kermis, bet volgende raads- besluit Gezien en op 31 Maart 1923 ingekomen verzoek van het brstuur der Vereeniging voor Christelijk Onderwijs te Driewegen, gemeente Ter Neuzen, waar- bij ondfer overlegging der vereischte stukken, wordt gevraagd, om ingevolge art. 72 der L. 0. wet 1920. gelden besehikbaar te willen stellen voor het aan- schalTi'n van nieuwe schoolrneubelen in de school te Driewegen, n.l. 72 schoolbanken, 12 schuifgordijnen met ijzeren roedeli en een instrmnentkast. Hat deze aansehlfiring ge"we7scht is wegensnen sleehten toestand waarin de sehocrlbanken en gor- dijnen zieh bevinden en wegens gebrek aan ruinate tot opberging van natuurknndige instrumenten, dat het schoolbestuur heeft voldaan aan het be- paalde bij het derde lid van art. 73 der Lager-On- derwijswet 1920, Gelet op de artt. 72 e.v. der L. 0. wet 1920, zooals die laatstelijk is gewiizigd bij de wet van 16 Februari 1923, Staatsblad no. 38, Gehoord een voorstel van Burgemeester en Wet houders, B E S L U I T zijne medewerking te verleenen tot besehikbaar- stelling der gevraagde gelden. Ter Neuzen, 28 Juni 1923. De Geineenteraad voornoemd, .1. HUIZINGA, Burgemeester B. I. ZONNEV1JLI.E, Secretans. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat vanaf 3 Juli tot en met 16 Juli ter inzage ligt een afschrift der Kiezerslijsten voor zoover het in deze gemeente gedornicilieerdekiezers betreft, voor de afdeeling groot- en die voor het klein bedrijf der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Eventueele verzoeken om veranderiug of verbetering der kiezerslijsten moeten voor 15 Juli a s. worden ingezonden aan de eommissie bedoeld bij art. 26, le lid der Wet op de Earners van Koophandel, voor het gebied der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen te Ter Heiuzen. Ter Neuzen, 2 Juli 1923. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 1