ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH VLAANDEREN. E. H. Kantoorhouders No 7470 Woensdag 27 Juni 1923 63e Ja&rg&ng. IB. BINNENLAND. BUITENLAND. FEtJILLETOH. BBBSTB BT.AT). worden verzocht het abonnements- geld over het 2de kwartaal 1923 van de Ter Neuzensche Courant, in te zenden vo6r 1 Juli a. s. DE UITGEEFSTER. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Pensioenwetten voor de Land- en Zee macht: De molie-Ter Hall (benocmirig van een conimissie van advies in zake deu nood van oud-gepensioneerden) wordt verworpen met 52 tegen 29 stemtoen; eveneens' de motie Dresselhuys (inededeeling van d rao- tieven voor de afvloejing aari de betrokke- nen) met 51 tegen 31 stemmen. Hefczelfde lot treft met 52 tegen 29 stemmen de motic- K. ter Laan (geheele wachtgekitijd in aan- merking voor den voor pensioen geldende tijd), na bestrijding door den Minister, die thans geen nieuw systcem wii aanvaarden. Het amendement van de commissie van rappor.eurs (pensioenbijdrage. voor militai- ren tot ten hoogstp 3 pet., bij Koninklijk besluit te regelen) wordt overgenomen. He, amendement-Tilanus, om met vroe- ger direct of indirect betaalde pensioenbij- dragen rekening te Louden, wordt verwor pen met 49 tegen 33 stemmen. DE KONJNKL1JKE FAMIL1E NAAR ENQELAND. Koning George en koningin Marie zou- den zich Woensdagochtend naar het station- Victoria te Louden begeven om koningin Wilhelmina en prins Hendrik te begroetem, die zich naar Rydall Hall, Ambleside zul len begeven, waar zij voornemens zijn verscheidene weken in volkomen incognito door te brengen. BR1EVEN VOOR DE KONINGIN. Op last van Hare Majesteit de Koningin brengt de directeur van het kabinet der Koningin ter algemeene kennis, dat, ge- durende Harer Majesteits verblijf in het buitenland, de aan Hoogstdezelve gerichte brieven in gesloten omslagen, voorzien van een adres aan Hare Majesteit op ae gewonc wijze per post kunnen worden in- gezonden of bezorgd bij het Kabinet der Koningin te 's Gravenhage. St.ct. NEDERLAND EN BELGIE. I er betaiing van de Belgische schuld aan Nederland tot een bedrag van 63,5 miilioen gulden voor de kosten gemaakt wegens interneering van Belgische mi'li- tairen tijdens den oorlog zal Belgie 15 jaar lang jaarlijks 4.400.000 guide,! storten (in twee halfjaarlijksche termijnen). De rente is bepaald op 4,5 pet. Ter betaiing van de achterstallige rentp van 1 Januari 1919 toft 1 Januari 1923 is een som van 10 miilioen gulden gestort. 1NVOERRECHT VLEESCH. De Minister van Financier brengt in de „St.-Ct." ter kennis, dai de commissie van deskundigen voor het invoerrecht op versch en gekoeld vleesch in hare vergadering van 23 dezer de in de wet van 19 Mei 1922 bedoelde prijscourant heeft vastgesteld als volgt: rund- en kalfsvleesch, versch of gekoeld 100 K. G. 105 gld.; paarden- en ander vleesch, versch :.f gekoeld, 100 K.G. 60 gkl. QeJurende de maand Juli 1923 zai mits- dien het invoerrecht voor de hierboven be- dceide vleeschsoorten bedragen 10 percent van de hiervoor vcrmelde waarden. EEN ONDERWIJZER GESCHORST. Naar „Voorwaarts" me.dt, is Je heer J. K. Smith, onderwijzer bij het O. L. 011- derwijs te Vlaardingen, voor 14 dagen uit zijn functie geschorst, omdat hij geen vol- doende bereidwiilighcid aan den dag ieg- de bij het leeren zingen van oranjeliedjes ten dienste van het a.s. jubileum van de Koningin. Ee kwestie is in handen van den vak- bond gege'ven. ivl TON STAND. Er zijn in de wereldgeschiedenis allerlei factoren aan het werK geweest, schrijft de N. R. Crt., om tusschen de verschihende volken grenzen te trekken en werekidee- len in nationale eenheden te splitsen: re- sultaten van oorlogen, met gcwelddadige inlijvingen of afrondingen, aanwezigheid van geografische scnejuingen geiijk berg- ketens of rivieren; groepeering volgens taalgebieden, gemeenschap van oeconomi- sche belangen; toepassing van het zelt- beschikkingsrecht enz., maar de onzekerste grenzen zijn toch tneestal die grenzen ge weest, welke met geweld afgebakend wa- ren. Voor Bismarck was het groote resul- taat van den oorlog van 1870/ 21 de berei- king van lie lang gedroomde Daitsche een- heid. Het had in zijn uorspronkelijke be- doeling gelegen daarmee tevreden te zijn en men weet, dat pas later Moluke hem overtuigd heeft, om strategische redenen ook tie inlijving van twee Fransche provm- cies bij het nfeuwe Duitsche rijk te Gsclten. Een van de gestadig verkondigde oorlogs- doeleinden van de geallieerden is geweest, dat deze afscheiding, die zij als een onrecht brandmerkten, ongedaan inoest gemaakt woraen, wat dan ook bij den vrede van Versailles gebeurd is. De geallieerden zijn het er voorts over eens geweest, dat de poging om, voor den overwinnaar strate- gisch vooraeelige grenzen in de plaats tt stellen van de Destaande, schuid was ge weest aan den gewapenden vrede, waar- onaer Europa vatl 1&/1 tot 1014 gczucht; heeft en die op de een of andere inanier op den duur tot een nieuwen oorlog moest leiden. Het nieuwe streven, na de gruwe- ien van den groocen oorlog, heette te zui- len zijn naar een ontwapenaen vrede. Nie- mand zai kunnen erkejinen, dat dit bij de samensteiling van het tracjaat van Ver sailles overal en altijd gezegevierd lieeft, maar in eik geval zou het een ramp zijn, maien achteraf een poging zou slagen, om een nog vendere wijziging te brengen in de Duitsche grenzen ter wiile van stratk'- gisct.e belangen van den overwinnaar. Om Ouideiijker te zijn: pogingen om den Rijn tot leiteiijke grens tusschen Duiischlanid en Frankrijk te maken door afscheiding van den linkeroever in den vorm van een Rijnrepubliek of wat ook onder Eranschen invloeu kunnen niet scherp genoeg ver- oomeeid worden. Als de mnjvjiig van Elzas en Lotharingen in 1871 een onrecht tegen- over Frankrijk is geweest, moet een af scheiding van het Rijnland, die ook oeco- nomisch een onherstelbare wond zou ma ken, dit tegenover Duitschiand zijn. Deze overwegingen dringen zich wecr op, nu ae Lonaensche Observer voor den dag komt met, naar zij tneent, een autthen- tieke samenvatting van een geheim rapport van Tirard, den hoogen Eranschen com- ntissaris in het Rijnland, over de afschei- dingsbeweging daar, die onder leiding van den Duitscher Dorten stsaatl Veei nieuws brengt deze onthuilmg eigenlijk niet aan het licht. Het was niet onbekend, dat het streven van dr. Dorten tor uitroeping van Roman van Nederland gedurende den ooriog, door CHARLES HUYGENS. 0) In hotel Adlon vond Frank zijn schoon- vadier gezeten bij den uitg(ang. Aan harte- lijkheid liet de ontmoetang diets te wen- sdien over. Frank was, hoe eigenaardig, het ook mocht zijn, een verklaarde sympa- thie van den vroegeren g(bneraal, die het hem zejfs vergaf, dat hij ietwat scherfeend pver militaire grootheid en roem en uniform sprak. Je treft het, mijn jongen, aldus ver- welkomde hem de oude heer, want je bent hier net in dagen, dat er wereldgeschiede nis gemaakt wordt. Zje je, toen ik vanoch- tend de couranten in handen kreeg, was het mij of ik de dagen van Ems weer door- leefde. Het eenige, wat ik maar vrees is, dat de Franschen van nu anders zijn dan de Franschen onder Napoleon III, die wil- den wel, maar tegenwoordig zijn zelfs de Franschen te kalm en te bezadigd. IJ gelooft dus aan een aanstaanden oor log? Wie zou er dan in deze omstandigheden niet aan gelooven? De Keizcr van Rusland kan niet anders doon dan achter Servie gaan staan. En als Rusland tegjen Oosten- rijk optrekt, zijn wij aan Oostenrijk ver- bonden. v Frank glimlachte even. Van het vredes- verlangen van Keizer Frans Joseph schijnt j weinig- in U te zitten, schoonpapa. Ik ge- loof werkelijk, dat U het zou betkeurer, als de Serviers een bevredigend antwoord op het Oostenrijksche ultimatum gaven. De oude heer raakte in opwjnding. Maar dat kunnen zij niet doen, dat kan geen volk doen, dat zichzelf respecteert En bo- vendien, als zij dat doen, danja dan is Oostenrijk meester van de geheele Bal- kanpolitiek. Dan kunnen wij er aan gaan denken om de lijn van Hamburg naar ,ag- dad door te trekken, dan komt a,les m verwezenlijking wat de oude Bismarck hie,t gcdacnt. Wcer glimlachte Frank, de naieviteit van dozen ouden "krijgsnian deed hem zoo veei duidelijk woraen. En toch, schoonpapa, spreken zij hier ailemaal van een verdedi- gingsoorlog. Wat U daar zegi, doet weinig aan verdediging denken. leder Duitscher waarmede ik in aanraking kwam, was er ai- tijd op uit mij tfe (doen verstaaai, dail Duitscliland eischte zijn plaatsje onder de zon, en niet ineer. Als U de lijn van Ham burg naar Bagdad wilt, dan wilt U nog wel iets meer dan dat plaatsje onder dc zon. De oude heer werd ernstig. Dat begnjp je niet, mijn jongen, jij beHt onderdaan van ten klein land, en jij kunt je niet inden- ken, wat wij hier, kinderen van een groote natie, gevotlen. Als je van je land noudt zooais ten Duitscher dat onwillekeurig doet, dan heeft je hart gebloed bij al de vernede- ringen die wij hebben moeten ondergaan; waarom, omdat wij verdeeld waren. Toen Bismarck onze eenheid verkreeg toen maak- te hij ons vanzelf sterk, toen' gaf hij ons de gelegenheid om de plaats te Kxijgen, die een Rijnrepubliek aan Fransche zijde steun had gevonden. Het overzicht dat van de vrcegere samenwerking tusschen Dorten en Fransche nrilitairen, gel jk generaal Man- 8'n, gegeven wordt, moge interessant zijn, interessanter is het, te hje de zaken er op dit oogenblik a' staan. En nu zal men zien, dat Tirard ten slotte een plei- dooi zou houden, icn ejnde de Fransche regeering te overtuigui, het met Dorten, die grievM heeft over U slechte wijze waar- op de FransciKci hem behandeld hadden, opn euw aan te legge Hieruit zou dus volgen dat de t fficjeek 'ransche inachiheb- bers op het oogenblik met Dorten niet te doen willen hebben. Als de onthulling van Je Observer iema*d compromitteert zou he, enkel Tirard zijn die de meening I e -t tc c rJedigen dat de republiek Rijn land niet Linger een herSensciiim is, maar in het bereik der mogelijkheden is geko- men en Rarijs daarom tracht over te nalen een iiandje te helpen. Intusschen sprcekU het Fransche ministc rie v'an buitenlandsche zaken het bestaan van het rapport van den Franschen hoogen commissaris in het Rijn land, geiijk dit in de Observer verschijnt, ten eenenmale tegen. HoffelijkheidshalVe. kan men, ondanks alle vvantrouwen voor officieele tegenspraken, <-r dus moeielijk stevig gefundeerde beschouwingen aan vastknoopen. Teekenend voor de v.-randerde consiei- latie onder de geallieerden is nochtans de ze, voor de Franschen in elk geval onaan gename, onthulling ditmaal uit Engelschen oonservatieven koker is gekomerj. Op het oogenbiik dat men voor vyrbetering van de verstandhouding tusschen Engeland en Frankrijk nieuwe hoop meende te mogen vastknoopen aian een orderhoud dat Lord Crewe, de Britsche gezant te Rarijs met' Poincare heeft gehad, is de Parijsche pers erdoor in een heei sleeht hunteur geko- men; waaruit denkelijk een klein Fransch Enge.sch krantenoorlogje zal voortkomen. HET NIEUWE A AN BOD VAN IXJ1 1 SCHLAND. De tweede week van onzekerln-id gaat voor de jongste Duitsche nota in. Bald win heeft van Poincare nog steeds geen antwoord op al de penibele Engelscht vragen en Poincare zal wel niet antwoor- deii alvori-ns de Belg heunjs weer vast in het mmisterieele zadel zit en dus Pom- care's stuk gerechtigd is mede te onder teekenen. Wei heeft Baldwin sleqhts een Fransch antwoord gevraagd, doch Poin care vindt het netfler, dat,' ats er een ge vraagd wordt er twee antwoorden. Te Ra rijs is een proefballonnetje opgelaten, of het niet mogelijk zou zijn, dat de Engelsche en Fransche premier elkaar eens ondtr vier oogen spraken, Poincare kan vrijwet on- mogeiijk naar Londen komen. Baldwin heert misschien geen zin om naar Parijs te gaan, als er dan eens een plaatsje werd uitgezocht zoo precies halvervvege Lon den zwijgt als een mof daarover, eve rials over de eigenaardige gebeurtenis, dat er eon neutrale mogendheid sclrijnt geweest te zijn, die van de de week aan Poincare en baldwin a'angeboden heeft, de vuile scha„eioostc Lings wasch schoon, opgemaakt en gemangeld thuis te bezorgen, zonder dat er nog meer onaangename verwikkelingen geiijk do bezetting van het Roergebied, op komst waren. Te Parijs orrtkont men hot; met, dat er eon neutraie mogendheid geweest is, die zuiks aanbood, aoch men schijnt daar do zaak bij zich neorgelegd te hebben. En wie weet is het een proefneminkje, of er ook neatrale staten zouden zijn, die de En tente van hun wolwillend advies in de on- ontwarbare sen ad e iooss t e 11 i n gsk vves ti ewil len dienen. Aardig is het, dat men, vat particuliere zij-e ook hot heTsteivTaagst.uk aanpakt, de Engelscht-n hebben reeds een commissie bestaande uit >en bankier, een koopman en ons in de geschiedenis toekomt. Zeg eens eerlijk of er met over heel de vvcrcki daar om zoo grcote ergernis tegen ons heerschL omdat wij vlijtig zijnpomdat wij door in spanning meer on in korteron tijd bereikt hebben dan anderen. Zonder dat wij het hebben uitgesproken hebben wij alien de laatste tien, tvvintig jaren, uitgezion naar de gelegenheid om den groou-n slag te slaan, de militairen zoowel als de burgers. En nu, nu is het oogenblik gekomen. Wij moeten nu aanvailen, niet omdat wij aan vallend te werk willen gaan, maar omdat wij daardoor ons verdedigen tegen late re aanvailen van onze tegenstandors. Dus schoonpapa, de Preventivkrieg. Noem het zooais je Wilt, maar kijk 0111 je hoen. leg je oor te. luisteren en vraag je af of er niet in ons geheele volk een ge- dachte ieeft. Als het volk omurent die ain- gen zoo eensgezind is, dan kan het zich niet vergissen. Nu ja, misschien zullen de sociahsten wat schreouvven, een spanning als deze is propaganda voor hen, maai kijk jij oens of zij zich zullen verzetteiu wanneer het gaat om het welzijn van ons nationaal gevoelen. Geen sprake van. Dus, als Servie met toegeeft, als Rusland zich tegen een vernedering van Servie ver- zet, dan gelooft U zeker aan den oorlog. Gelooven mijn jongen, ik weet.,, jk weet. Laat op den avond' kwam Guntiier in een auto voorrijden, hij had met Frank at- gesproken, dat zij samen, zoo eenigszins als jonggezellen Berlijn nog eens zouden bekijken. Use was met hatUr vader reeds laat in den middag naar Hamburg teruggekeerd. de oude heer had, zooais Qunther lachend zeide, zijn voorkomen, van orakel niet wil- een econoom, die te Parijs vceling trachten te krijgen met bankiers. kooplieden en eco- nomen uit de groote Fransche wireld, om te komen tot de vorming van een commis sie, die op haar eigen houtje een oplossing zoekt voor het moeilijkste internationals probleem onzer dagen. De Franschen zijn echter niets happig 0111 de heeren Schuster. Kenneth Lee en Stamp te helpen, o.a. uit vrees, dat de Duitschers er een middel in zouden vjnden om het lijdelijk verzet hardnekkiger voort te zetfen. En zoo draait ook deze kwestie weer om het lijdelijk verzet. DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Over het doodgeschoten zijn van de paar Belgische soldaten, die op post stonden, aan de Lippebrug, bij Sickingmuhle, loo- pen de lezingen zeer uiteen. Het meest waarschijnlijk ziet het bericht eruit, dat enkele Duitschers bij het controleeren hun- ner identiteitsbewijzen, onverwacht ge- vuurd hebben en daarna de Lippe zijn overgezwommen, om te ontkomen op on- bezet gebied. Men heeft tenminste jassen gevonden, die in allerijl uitgetrokken en weggeworpen zijn en uit de Lippe is een lijk van een Duitscher opgevischt, die een Belgische kogel in zijn lichaam had. Het is een jongeman uit Buer, en zijn gansche fa- milie zit nu achter slot en grendel. In Buer zeif zijn tot nader order alle cafe's, bios- copen en andere vermakelijkheden gesloten en bet telefoonverkeer is er stopgezet, ter wijl er een verkeersverbod heerscht van 's avonds acht uur tot 's morgens vijf, bo- vendien zijn de voornaamste gemeenteiij- ke autoriteitjen gearresteerd. Andere botsingen, waaroij dooden geval- len zijn, worden gemeld uit Mannheim en uit Recklinghausen. Te Mannheim kwam he, tot een gevecht tusschen Fransche sol daten, die bankgelden weghaalden, en Duit sche politie, een Duitsch politicbeambbe werd gedood. En te Recklinghausen werd een jong banketbakker na een korte woor- denwisseljng met een post doodgeschotjen en een oud man, kassier van de mijn Schle- gel,vond een toevalligen dood, omdat dron- ken Belgische soldaten een Duitsch beamb- te achterna zaten, wijl hij een kroeg, waar zij zaten drinken tot na sluittngstijd, gelast had te sluiten. Te LDchuin zijn vijftig f^viitsch.rs ge arresteerd, omdat zij lid waren van een nationaiistische organisatje en ook omdaH de Franschen verwachten, zoodoende in het bezit te komen van allerlei wapens, patronen en bezwarend materiaal, in ver- band met alle aanslagen, welke er in den laatsteii tijd steeds talrijker plaats vinden. Steeds meer spoorlijnen worden door de Franschen in beheer genomen, doch het verkeer zelf heeft or nog niet door gc- wonnen. DE F1NANC1EELE CATASTROPHE IN DDI 1 SCHLAND. Door de Duitsche Rijksdagcommissie, die een onderzoek instelt naar de oorzaken der mislukking an ae jongste steunactie voor de mark, zijn beschuldigingen geuit tegen ae groot-inaustrieelen en financiers van het Rijniand, aan wier speculatie met de buiten landsche deviezen deze mislukking zou te wijten zijn, tervvij! zij met de daaruit voort- vloeiende ellende des voiks hun zakken had den gespekt. Deze Desehuldigingen had de firma Stiii nes, als de grootste industrieel van hef Rijn lanu, zich aan te trekken en Zaterdag heeft haar vertegenwoordiger Minaux haar in de commissie verdedigd. Hij deelde mede dat de behoeften der firma Stinnes van 1 januari tot 31 Mei in tot'aal 2.220.000 pd. st. hebben bedragen, in doorsnee dus 440.000 pd. st. per maand, Deze bedragen waren noodig voor den aankoop van ko- len in America en Engeland voor de rijks- spoorvvegen en Je marine en verder voor den aankoop van grondstoffen weike noo- ten aileggen en geen vvoord gesproken, dat tot verlichting van ce.i onwilkkeurig.en druk zou hebben gediend Gunther zelf was den gene-den dag Regeeringsbureaux in- en uit geloopen, hij had hier wat opgevangen, daar wat gehoord, maar weten deed hij eigenlijk niets. Als je mij vraagt, zoo zeide inj tegen Frank, toen zij samen in de lang- zaam tuffende auto Unter den Linden door reden, geloof ik njet, dat men hier en in geheel Duitschiand in eene stemming is om de zaken objectief te bekijiken. Ik heo het lerloops gewaagd 0111 tegen dea onder secretaris te spreken van een mogciijke deememing van Engeland aan den oorlog. Ik had den naam Engeland nog nauwelijks genoemd, of het lachen in den kring belette mij om voort te gaan. Men vindt de mo- gelijke deelneming van Engeland iets zoo absurds; men vertelt tot vervelends toe, dat Engeland met den Balkan niets te ma ken he/ft en niets te maken zal willen heb ben, uat men er ten laatsiie zelf in gelodtt, Nu, ik geei direct toe, de Engelsche politic hebiren zich om den Balkan nooit veei be- kommerd maar zij weten heel goed zoo ken ik ze ook dat het hier om meer gaat dan om den Balkan alleen. Zij zullen ons niet rustig de gelegenheid geven om Frank rijk en Rusland at te maken en daarna ge noeg macht in handen te hebben om Enge land zijn groote heer sen appij te ontnemen. Heb je dat ook op Marine gezegd? Spreek er mij niet van, zoover had ik het nooit gebracht. Zij willen blind en doof zijn, zij willen alleen den oorlog te land zien, omdat wij daar inderdaad' de aller- sterksten zijn. Goed. Maar jij kent evengoed als ik de Engelschen. Als je vandaag de te legram men uit Londen leest, dan consta- dig waren voor de verschiibnde fabrieken der firma. Nooit heeft men echter aankoo- pen gedaau om op slinksche wijze in bui tenlandsche betaalmiddelen te speculeeren. Voorts trachtife Minaux aan te toonen. dat zijn firma de buitenlandsche devie zen noodig had, om kolen en grondstof fen voor de regeering aan te koopen, waarbij de regeering wel zou proliteeren van de voordeelen in het koersverschil gelegen, maar de firma alleen de nadeelen zou Jragen, die daar ook uit konden voort- vloeien en dat de laatste aankoop van de viezen door Stinnes op 17 April had plaats gehad, terwijl eerst den dag daarna de koersdaling van de mark begon. Ee maatregelen die de regeering beoogt tot stiabiliseering van de mark, omvalf.cn een algemeen verbod van den handul in buitenlandsch bankpapier en valuta-effcdten een herziening van de verleende v/rgunnin gen voor den handel in buitenlandsche wisse.s, beperking van het aantal tot den deviezen handel toegelaten ban ken tot 10 of 15, verbod van Jen handel in buitenland sche wissels, toelating van slechts een t.-n- heidsnoteering in het officieele beurstoe- richt. HET ONDER DAK BRENGEN DER UITGEWEZENEN. Naar reeds gemeld is, heeft de rijks- president een verordening uitgevaardigd tot regeling van de huisvesting der uit het bezette gebied uitgewezen LXtitschers, wier aantal reeds ruim 50.000 bedraagt. Tot dusver werd dezen van huis en hof ver- drevenen zoo goed mogelijk een onderdak verschaft dank zij de goede zorgen van autoriteiten en particuliere steunvereeni- gingen. Nu het aantal zulke afmeting.n gaat aannemen heeft men blijkbaar begrepen, dat andere maatregelen genomen moeten worden. Door de verordening van den rijkspresident, vastgesteld op grond van art. 48 van de Grondwet, wordt thans de voorioopige huisvesting op een wettelijken grondslag geregeld. Zij legt den gem een ten den plicht op voor het onder dak brengen der verbannenen te zorgen. Deze moeten alle hiertoe noodige maatregelen treffen en kunnen hiertoe beslag leggen op de woningruimte. Geziunen moeten zooveel mogelijk in badplaatsen en op het platfie land worden ondergebracht. Zooveel doen- Iijk wordt bij de indeeling rekening gehou- den met de wenschen der betrokken uitge- wezenen. Mocht in enkele plaatsen geen behoorlijke verzorging -enz. te verschaffen zijn, dan kunnen de autoriteitjen de gernecn- ten verplichten maatregelen te nemen, dat de menschen toch verzorgd worden. De bepaiing van het artikel van de noodwet van 24 Febr., volgens hetwelk de uitge- wezenen recht hebben op toewijzing van een woning voor alle overige personen, wordt gehandhaafd. BELGISCHE WATERSTAATSW ERKEN. Men meldt uit Brussel aan dc N. R. Crt., dat de ontfwerp-begrootfcig is vcr- spreid, waarop een bedrag van ongeveer 55 miilioen voorkomt voor waterbomvkun- dige vverken, waarvan in dc eerste plaats dienen te vvorden uitgevoerd het graven van het kanaal MaasSchelde, met de zijtak, welke het Limburgsche koLnbekken meet bedienen, de verbetering van het ka naal van de Kempen via Bocholdt (dat volgens Pecher (Antwerpen), Je rappor teur, voor Belgie het bclangrijke verkeer moet behouden, dat thans dreigt te worden afgeleid over de Maas en Rotterdam) en de nieuwe havenwerken van Antwerpen. Daarbij ?ullen dan aansluiten de work en aan het kanaal van Leuven en het Brabant,- sche kanaal, die aan de Beneden-Schelde, de haven van Gent en de kanalen naar Oostende en TerNeuzen en ten slotte nieu we werken als het graven van een haven te Roesselaere, verbetering van de vis- schershaven te Zeebrugge, verbetering van de Schelde bij Dendermonde enz. teer je weinig opwinding. De beurs heeft nauwelijks aan hot ultimatum aandacht ge- schonken. Je behoeft intusschen nier ue denken, dat Grey niet al allcs weet wat er gezegd en geintrigeerd worJt. Engeland begrijpt heel goed, dat wij nier b^zig zijn een wereldgeschiedenis tc maken, er. daar- aan wil het zijn deel hebben. Frank kon niet anders Jan deze opiner- kingen beamen. E11 het wilde hun v oorko- men, dat Berlijn heel wat minder kalm was dan overdag. In cafe's hadden vaderland- sche liederen den bovetitoon, telkenmale werd er om zoodanig lied geroepen. Er kwam onder de menigte zoo langzaam a.ui enthousiasme, hetwelk zoo gemakkclijk aan- groeit en zoo licht tot oorljgsvuur ovr- slaat. Frank e,i Gunther gmgen een Jer voorname restaurants biniien, zij gingen wat afgezonderd zitten om hef bewegen gade te slaan. Over het middenpad van Unter den Linden "kwain laat op den avond een troep jongelui, alien getooid met wit- zwart-roode sjerpen, borden .rage 11 d met: Deutschland, Deutschland uber Al- I©s. Zij zongen dat lied, dat overal weerklank vond, en bij hun voorbijgaan stondeii de menschen voor de cafe's op, zij zwaaiden met de hocden en stokken, zij eischten dat de muziek vvecr opnieuw dat „Deutschland, Deutschland uber Ailes" Zou spelen. Frank dacht cr aan, dat dit s.echtfs enkel jongens waren, die uit impulsiviteit handelclen, en di; heel deze menigte van oudere en rijpere men schen tot zoodanige uitjng konden brengen. Maar het was hem ook duidelijk, dat van die psychologic de beslissingen van het oogenbiik afhankelijk zijn. (Wordt vervolgd.) TER NEUZENSCHE COURANT Stenimingen. mm i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 1