Handelsberichten. Hoogwatergetij teTer Neuzen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Rotterdam, 25 Juni 1923. VEEMARKT. Aangevoerd werden 254 vette runderen, 192 vette- en graskalveren, 644 schapen en lammeren en 719 varkens. De noteering was als volgt Koeien le kw. 1,15 tot 1,20 2e kw. /1,10 tot /l,— ;3e kw. /0,95 tot 0,85 Ossen le kw. 1,05 tot /1,10; 2e kw. 1,tot 0,90 3e kw. 0,80 tot -*■'Kalveren le kw. A,20 tot fh30 2e kw. 1,— tot 0,90; 3e kw. /0,80 tot 0,70Schapen le kw. f 0,85 tot 0,90 2e kw. /0,80 tot /0,703e kw. 0,60 tot Lammeren 0,95 tot 1,10; Varkens le kw. /0,74 tot f 0,78 2e kw. 0,70 tot 0,66 3e kw. f 0,64 tot f 0,60licht soort 0,70 tot 0,76. De handel in varkens was zeer matig met teruggaande prjjzen. De aanvoer was redelpk. Vette kalveren in alle kwaliteiten zeer traag verhandeld. De prijzen waren iets teruggaande terwijl de aanvoer ruim was. Vet vee in alle kwaliteiten matig verhandeld. De aanvoer was redelijk voor prima soorten prjjshoudend. Schapen en lammeren handel en aanvoer matig. F1JNE ZADEN. Ljjnzaadvoer tot Bruin Mosterdzaad 42,— tot 44,— Geel Mosterdzaad 30,tot 32, Karwjjzaad 140 tot 150 Kanarie- zaad 16,— tot 18,— Koolzaad tot Zaailjjnzaad Blauwmaanzaad 42,tot 44,Boekweit f 10,25. VLAS. Aangevoerd: Blauw 4700 K.G. 1, tot 1,70, Groningsch 17000 K.G. 1, tot 1,70. Hollandsch Geel 9400 K.G. A,— 1,70. Wit 1850 K.G. /0.70 tot 1,20. Dauwroot 200 K.G., onverkocht, alles per K.G. AARDAPPELEN. Westlandsche zand 4,tot 4,40 Westlandsche klei f 3,50 tot 4, Poters 2;80 tot f 3,ZeeuwscheEigen- heimers tot Blauwe Eigen- heimers tot Duke of York 3 tot 3,50Bravo's 2,tot 2,40 Red Star 1.30 tot 1,90 per H.L. Malta's tot cent, Malta Spring 14 tot 15 cent per K.G. AJU1N. Egvptische Ajuin 5,25 per 50 K.G., inclusief baal. EiEREN. Zeeuwsche en Overmaassche dooreen 5,tot 6,50. A. C. LENSEN's STOOMVAARTMAAT- SCHAPPIJ—TER NEUZEN. s.s. ARY van Norfolk naar Algiers was 23 Juni 400 mijl ten Westen van Gibraltar. s.s. HELENA van Tunis naar Gent pas- seerde 24 dezer Algiers. s.s. TERNEUZEN in lading te Blyth voor Stettin. (Zonnetijd.) DAGEN. Voorm. Nam Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag 26 27 28 29 30 1 Juni Juli 11.46 0.14 1.04 1.51 2.37 3.21 4 04 12.39 1.29 2.14 2.59 3.43 4.24 Be heer KAIJSER merkt op, dat het plan zelf toch noff niet aan de orde is, en dat het vet er nu nog' maar over gaat, of men den 'igenieur zal laten komen. Be VOORZITTER stemt dat toe, en vraagt, of de heeren het plan in de eerstvolgende ver- sabering willen behandelen. De heer VAN HOEVE merkt op, dat de roerzitter het op de agenda kan plaatsen. De eden hebben alien de stukken thuis gehad en kwrmen daar dus alles uit putten, wat ze wen- schen te weten. Als er echter iemand is die in- lichtingeh kan geven, kan er gepraat worden te hij is van meening, dat er over deze zaak w degelijk moet gepraat worden. Zooals het plan nu is opgemaakt, beteekent het voor deze genieente niets. 3e VOORZITTER stemt toe, dat de 4 K. M. buts voor deze gemeente te weinig gelegen- beid voor aansluiting geven. De heer WISSE zou het beginsel willen laten u lmaken, of men wenscht aan te sluiten ja dar, neen. Bij ontkennend antwoord behoeft de ingenieur niet te komen en bij b^vestigend antwoord kan men dan voorwaarden gaan vragen. I'»e heer VAN HOEVE noemt dat de paarden achter den wagen spannen; er moet eerst ge- sproken en onderhandeld worden over de voor waarden en dan eerst kan men een besluit nemen. Het betreft hier ook een verbazend kapitaal, dat de gemeente zal moeten leenen. Met 7 stemmen tegen 1 geeft de raad te kennen, voorloopig het waterleidingpl.an nog nie: te willen behandelen. Er voor stemt de heer Wisse; tegen de heeren De Fester, Kaijser, De Visser, Koop- mr;rVan Hoeve, De Koeijer en Faas. Een schrijven van Burg, en Weth. der gemeente Wymbritseradeel daarbij toezenden- de het adres van den raad dier gemeente waarbij H. M. de Koningin wordt verzocht het daa.-heen te willen leiden, dat de openlijke Gottsiastering strafbaar wordt gesteld in het Wetboek van Strafrecht, met verzoek aan dat adres adhaesie te willen betuigen: Het adres luidt: Z.ie hiervoor hit raadsverslag van Axel, voorkomende in c: is blad van Woensdag 20 Junv 192b). De VOORZITTER stelt namens Burgemees- ter en Wethouders voor, hieraan adhaesie te betuigen. Le heer DE VISSER geeft te kennen, dat hij in de vergadering van Burgemeester en Wethouders de minderheid vormde, die zich met dit voorstel niet vereenigen kan. Hij is va: meening, dat deze kwestie moeilijk zal op te jossen zijn door het uitvaardigen van wetten en het bestrijden van het vloeken over te laten aan de politie. Hij acht deze niet het instrument om het vloeken tegen te gaan, rnaar meent, dat dit moet geschieden door overreding en overtuiging, door den invloed die naartegen uitgaat van het huisgezin, van tie school en van de berk. De politie zou er' heei wat last en hinder van hebben en de re- su laten" zouden toch niets beteekenen. Be heer KAIJSER sluit zich bij den heer De Visser aan. Vloeken staat nooit netjes en iepaand die op zijn fatsoen gesteld is, zal het ook niet doen, maar hij vindt het toch verkeert, dat de raadsleden daaraan de hand zouden mot-en gaan houden. Hij is het in deze eens den burgemeester van Axel, die deze week in de raadszitting te kennen gaf, dat dit z.i. eer punt was, dat bij de Kamerfracties of de Ministers thuis hoort. Zoolang de overheid de noodzakelijkheid van zoo'n wettelijk verbod nit; inziet, ligt het z.i. ook niet op den weg vai den gemeenteraad, zich dat aan te trekken. I>e heer DE KOEIJER kan zich met deze .sprekers niet vereenigen en is van eeji ander gedacht. Hij wijst er op, dat het geen verzoek is aan de raadsleden, maar aan H. M. de Ko ningin, om wettelijke bepalingen in het leven te roepen. De heer FAAS kan met de woorden van den het De Visser niet instemmen, dat men moei lijk de politie met het handhaven van zulke bepalingen zou kunnen belasten. Hij is van meening, dat de handhaving in den aanvang wa: last mee zou brengen, maar van liever- lede zou dat verbeteren, want door de straf- bedreiging zou het vloeken wel afnemen. Als iemand zich lasterend en smalend over Hare -Majesteit de Koningin uitlaat, wordt hij ge- str&fi. Hoeveel te meer aanleiding is er dan, om 'astering van het Opperwezen strafbaar te -lellen, bij Wiens gratie de Koningin maar regeert. Het zou een eere voor ons land zijn, iimTen zoo'n algemeen Verbod werd ingevoerd. heer KAIJSER zou dan toch ook nog wel eens willen weten, wat onder Godslasteringen verscaan wordt. Als men zegt „Godver" is dat een Godslastering Be VOORZITTER moet den heer Kaijser in overweging geven, die woorden hier niet ter tare! te brengen. Het staat volgens hem vast, das iedere regeering geroepen is, te regeeren naai- Gods geopenbaarde wet. Het komt, dat de menschen zoo verre van Gods woord zijn aigeweken, dat zulke wetten moeten gemaakt worden. Op ieder terrein moet worden bevor- ieriJ, dat naar Zijn dienst wordt geleefd. Ons land is jaren lang geregeerd, door bestuurders, die uaarvoor niets gevoelden, maar nu er in dit opzicht weer een opleving komt, om meer naar het opvolgen van Zijn woord te streven, moet ook met de wet in de hand het lasteren van, het Opperwezen worden tegengegaan. De raad behoeft hier riiet uit te maken wat een vloek is. Dat zullen de rechters wel doen. AL-; <te wet er eenmaal is, heeft men er naar te even. En mogen er nu al zijn, die over dit v ;^agstuk anders denken, een vloeker neemt toca niemand in bescherming. We weten, dat stile schepselen van God geschapen zijn en ouanojn moeten we Zijn Naam hoog houden. Zeser, er behoort in dit opzicht een goeden, in- ioed uit te gaan van huisgezin, school en ket*. doch waar die tekort schietem moet de wet helpend optreden. Indien we alien leefden order het licht van het Evangelie, waren er gear, wetten noodig. Het voorstel wordt aangenomen met 6 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren De Fey ter, Wisse,' Kooprnan, an Hoeve, De Koeijer en Faas; tegrn stemmen de heeren Kaijser en De Visser. rat. Een schrijven van den Kerkeraad der Nee. Hervormde Gemeente, een idem van den Raao der Gereformeerde Kerk, een idem van ten Raad der Chr. Gereformeerde Kerk en een schryven van de Anti-revolutionaire Kiesver- ging alien alhier, daarbij adhaesie betui- t,en<ie aan het verzoek van den Bond tegen het sc nenden door het vloeken van Gods heiligen V ai-m tot het treffen van een regeling waar- b? het vloeken en ijdel gebruiken van Gods r< J;gen Naam in woord en geschrift wordt n op alle terreinen, waar de plaatse- tvke Overheid bevoegd is haar gezag te doen gelden. Burgemeester en Wethouders verwijzen naar aanleiding van deze adressen naar punt i0 der agenda. K ji. Van den voorzitter van het hoofdstem- .ireau zijn ontvangen de processen-verbaal in verband met de gehouden verkiezing voor le-Ven van den gemeenteraad. Aangenomen voor kennisgeving. De begrooting der Gezondheidscommis- »e. wier zetel is gevestigd te Ter Neuzen, voor den dienst 1924. De bijdrage voor de ge meente Zaamslag is uitgetrokken op f 89,52Va. Be VOORZITTER merkt op, dat dit aan- zienlyk lager is, dan vorige jaren. Burgemees ter en Wethouders s'ellen voor deze begroo ting goed te keuren en met dat cijfei- rekening te houden bij de vaststelling der gemeente- begrooting. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 5. Voorstel Burgemeester en Wethouders wijziging der begrooting dienst 1923. Burgemeester en Wethouders stellen voor de begrooting dienst 1923 te wijzigen als volgt: onder de ontvangsten te vermeerderen de volgende posten: verkoop van huizen en grond f 2587,50; pre mie van het rijk voor den bouw van arbeiders en bescheiden middenstandswoningen f 5000, totale vermeerdering f 7587,50; onder de uitgaven te vermeerderen de vol gende posten; rioleering en aanleg wegen bouwterrein Axelschestraat f 587,50; premie voor den bouw van arbeiders- en bescheiden middenstands woningen f 5000,aflossing der leening van 10500 opgenomen in 1920 2000, totale ver meerdering 5787.50. De heer VAN HOEVE \-raagt inlichtingen, omtrent het verschil tusschen de opbrengst van verkochte grond en het bed rag van de extra aflossing der leening destijds gesloten voor aankoop van dien grond. De SECRETARIS wijst op den po&t voor rioleering en aanleg wegen op het bouwterrein in de Axelsche straat. Die vormt met het af te lossen bedrag de koopsom van den grond ontvangen. De raad heeft indertijd besloten, dat de gemeente dat werk zou uitvoeren. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmeh. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot opheffing van de cursussen voor vervolgonderwijs. Nu 1 Januari 1923 in werking is getreden de gewijzigde wet op het Lager Onderwijs 1920 en in het nieuwe artikel 21 die wet het ver volgonderwijs niet meer verplichtend is ge steld en mede is vervallen artikel 61 dier wet, waardoor het rijk geene vergoeding meer geeft en bovendien momenteel wegens gebrek aan leerlingen geen enkele cursus wordt ge- volgd, stellen Burgemeester *en Wethouders voor te besluiten: 1. den cursus voor vervolgonderwijs ver- bonden aan de openbare lagere scholen alhier met ingang van 1 Juli a.s. op te heffen; 2. met ingang van gemelden datum eervol ontslag te verleenen aan P. C. de Moor, als hoofd van den cursus Dorp; C. A. Th. Knijff, als onderwijzeres; J. Jansens, als hoofd van den cursus in den Grooten Huijssenspolder en G. F. H. Luwema, als hoofd van den cursus Othene. De VOORZITTER merkt op, dat het rijk niet meer voor het vervolgonderwijs zorgt; de ge meente mag het nu zelf wel doen, maar in verband met de weinige resultaten die het biedt hebben Burgemeester en Wethouders ge- meend te moeten voorstellen dat onderwijs op te heffen en de onderwijzers te bedanken. De heer KOOPMANIs ook adv;es ge- vraagd aan de hoofden van scholen? De VOORZITTER deelt mede, dat dit niet geschied is. Die staan er ook niet belangeloos tegenover. Het zou hun belang zijn, dat het onderwijs nog gegeven werd. Het zou hun in- komsten geven. De heer KOOPMAN; Het zou niet netjes zijn, indien ze daar alleen rekening mee hid den. De heer KAIJSER meent, dat men, om bet te kunnen geven toch een zeker aantal leer lingen moet hebben. De VOORZITTER: De kwestie is, dat voort- aan de gemeente het zelf moet betalen. De heer VAN HOEVE wijst er op, dat voor dat onderwijs ook te weinig medewerking van de ouders wordt ondervonden. Vroeger, toen het rijk het betaalde, kon men het laten door- gaan, maar nu het voor rekening der gemeen te komt, acht hij het ook gewenscht, het maar geheel -af te sehaffen. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 7. Behandeling verzoek van C. H. H. Wisse tot aankoop van een perceeltje grond. Ingekomen is een schrijven van C. H. H. Wisse, welke daarin te kennen geeft, dat hij genegen is een perceeltje bouwgrond te koo- pen in de Axelschestraat, overeenkomstig de voorwaarden vervat in Uw raadsbesluit van 27 October 1922 ter grootte van 512 M2. mits ad f 2,per M2. Hij biedt echter voor het geheele te koop iiggende terrein eene som van drie duizend vijt honderd gulden, zegge 3500. Ondergeteekende meent eene billijke prijs te hebben geboden, ten eerste, daar het achterste gedeelte van het bouwterrein minder waarde heeft dan het voorste, en ten tweede, daar met het oog op de tijdsomstandigheden het bouw- bedrijf byna geheel stil ligt, en er dus ook geenerlei gebrek is aan bouwgrond. Hij heeft daarom Uw college emstig in over weging, de hem genoemde bouwgrond af te staan, voor bovengenoemden prijs. Burgemeester en Wethouders leggen over het navolgende concept besluit: De raad der gemeente Zaamslag; Gelet op zijn besluit van 27 October 1922 waarbij werd besloten de hier bedoelde bouw grond verkoopbaar te stellen voor f 2 per M2.; dat er weliswaar niet veel vraag is om ge melden bouwgrond; dat er echter nog te kort tijdsbestek is ver- loopen sedert de verkrijgbaarstelling om nu reeds te besluiten tot verkoop van gemelden grond beneden den kostenden prijs; gelet op een nader ingekomen bericht van C. H. H. Wisse; op voorstel van Burgemeester en Wet houders besluit: aan C. H. H. Wisse voornoemd, indien hij daartoe genegen mocht zijn, een stukje bouw grond te verkoopen ter grootte van 512 M2., bestemd voor den bouw van twee woningen, voor de som van een duizend twee honderd tachtig gulden en onder de reeds vroeger vast- gestelde algemeene voorwaarden. De VOORZITTER geeft te kennen, dat hij persoonlijk er wel voor zou voelen, om aan den heer Wisse het geheele terrein te verkoo pen, maar dat hij in het college de minderheid vormde. Hij erkent, dat er ook te zeggen valt voor de meening der wethouders, dat men, den heer Wisse het geheele teirein verkoopende, aan een ander den weg zou afsnijden om daar nog grond ta koopen. Ondertusschen zou de gemeente dan in het geheel 16 woningen meer krijgen, terwijl het nu nog geruimen tijd duren kan, eer het geheele terrein bebouwd is. Hij geeft toe, dat het nog maar sedert kort is, dac particulieren weten dat de grond te koop is en dat niet ieder terstond klaar is om te kunnen bouwen. in antwoord op een vraag van den heer VAN HOEVE deelt de SECRET ARIS mede, dat het bod van den heer Wisse voor het geheele ter rein ongeveer f 1500 lager is, dan het terrein zal opbrengen, indien het verkocht wordt tegen f 2,50 per M2. De heer VAN HOEVE wenscht aan het voorstel toe te voegen, dat de te ontvangen koopsom zal worden besteed aan extra af lossing. Burgemeester en Wethouders hebben daar- tegen geen bezwaar. Het aldus gewijzigd voorstel wordt aange nomen met algemeene stemmen. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot vaststelling voorschotten op de gemeentelijke vergoeding, overeenkom stig art. 101 der Lager Ondcrv. ijswet ten behoeve van de bijzondere lagere scholen in de gemeente Zaamslag. Burgemeester en Wethouders stellen voor te nemen het navolgende besluit: De raad der gemeente Zaamslag; Gelet op een verzoek van de vereeniging tot bevordering van Gereformeerd lager onderwijs, alsmede op een verzoek van de vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs om voorschot op de gemeentelijke vergoeding overeenkom stig art. 101 der Lager Onderwijswet ten be hoeve van hare scholen; overwegende, dat als grondslag der bere- kening gelden naar art. 103 3de lid der Lager Onderwijswet, de betrokken uitgaven over het laatste dienstjaar, waarover de rekening is ge sloten, dus die over het jaar 1921 en het te verleenen Voorschot daarop ten hoogste 80 mag bedragen; dat de uitgaven als bedoeld in artikel 55 eh en o over gemeld dienstjaar per leer- ling hebben bedragen f 15,09; dat het gemiddeld aantal leerlingen bedoeld in art. 28 zesde lid der wet voor de hierboven gemelde scholen van de vereeniging tot be vordering van Gereformeerd lager onderwijs, bedraagt voor die te Reuzenhoek 135, voor die te Zaamslag 100 en voor die te Othene 43 en die van de vereeniging voor Christelijk Volks onderwijs bedraagt 96; dat het voorschot dus mag bedragen voor de vereeniging tot bevordering van Gerefor- meer lager onderwijs voor de school te Reu zenhoek 80 c/c van 135 maal f 15,09 is afge- rond f 1630; voor de school te Zaamslag 80 C van 100 maal f 15,09 is 1207voor de school te Othene 80 Vc van 43 maal f 15,09 is /519; voor de vereeniging voor Christelijk Volks onderwijs voor hare school te Zaamslag 80 r van 96 maal f 15,09 is 1163 b es 1 u i t a. aan de vereeniging tot bevordering van gereformeerd lager onderwijs voor hare school te Reuzenhoek, een voorschot te verleenen van 1630, voor die te Zaamslag een van f 1207 en voor die te Othene van f 519. b. aan de vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs voor hare school een voorschot te verleenen van 1163; en deze vergoeding betaalbaar te stellen in 2 gelijke termijnen, de eerste op 1 Juli en de tweede op 1 October a.s. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 9. Voorstel van Burgemeester en "Wethou ders tot vaststelling betreffende bestrij- ding van drankmishruik bij viering van het i;egeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Naar aanleiding van een schrijven van Z. E. de Minister van Arbeid enz., stellen Burge meester en Wethouders voor vast te stellen de navolgende verordening: VERORDENING betreffende bestriding van drankmisbi-uik bij viering van h regeeringsjubileum van H. M. tie Koningin in de gemeente Zaamslag. Artikel 1. Op de dagen, waarop in de gemeente in het openbaar het 25jarig regeeringsjubileum van de Koningin: wordt gevierd, is het verboden in voor het publiek toegankelijke localiteiten, waarvoor vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein is verleend, of in open aanhoorigheden van het huis, waarin zich die localiteiten bevinden, sterken drank te schenken, toe te dienen of te verstrekken. Artikel 2. Overtreding van het bepaalde in artikei wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijfentwintig gulden. De heer DE VISSER deelt mede, dat hij ook omtrent deze zaak in Burgemeester en Wethouders de minderheid vormde, die zich niet met dit voorstel kan vereenigen. Er wordt beoogd, het tegengaan van dranknus- bruik, doch men verbied het geheele gebruik. Dit zal een ongerief zijn voor vele ingezetenen en een ontstemming teweegbrengen. Als het feest is, Raat men er eens op uit, men komt te samen en wil ook wel eens een versnapering naar eigen keuze genieten. Dat zai, bij vast stelling dezer verordening, onmogelijk zijn. Hij meent, dat zoo'n maatregel te ver gaat. In de omstandigheid, dat enkelen zich bij zulke gelegenheid onbehoorlijk gedragen, moet geen aanleiding zijn, dat men kalme burgers in hun vrijheid belemmert. Zij die bij die gelegenheden lastig worden en in dronkenschap de orde verstoren, zijn ge- woonlijk eenige jonge menschen. Hij zou het daarom beter achten, dat de gewone gang van zaken gevolgd werd en de politie versterkt werd, en als cteze dan met den noodigen takt optrad en de personen die blijk zouden geven zich te misdragen terstond opborg, zou dit hen wel afschrikken. hij zou daarom het voorstel van Burgemeester en Wethouders eenvoudig voor kennisgeving willen aannernen. De heer FAAS moet wederom met den heer De Visser van meening verschillen, waar deze er tegen op komt, dat men aan alien hun recht zou willen ontnemen om op zoo'n dag te gebruiken wat ze willen, tengevolge dronken schap van eenige jonge menschen. Het zijn heiaas niet alleen jonge menschen, die op zoo'n tjag ^i^bruik maken van sterken drank, hij heeft obk wel mensdien op leeftijd aange- troffen, die te veel gebruikt hadden. De heer KAIJSER: Dat kan ook geweest zyn van wijn! De heer FAAS ziet niet in, waaiom zoo'n feestdag ook weer moet gepaard gaan met sterken drank, waarom kan dat niet evengoed met koffie, bier of limonade? Niemand zal er door het gemis van sterken drank geschaad worden. Hij zou alles trachten aan te wenden, dat er dien dag zoo weinig mogelijk sterken drank getapt wordt. De heer KAIJSER geeft te kennen, dat zich in deze natuurlijk schaart aan de zijde van den heer De Visser. Het is wel opmerke- lijk, dat men met zulke voorstellen en maat- regelen juist altijd in Zaamslag komt. In Ter Neuzen heeft men daarvan nog niet ge- hoord, hoewel dat nog komen kan. Hij ge- looft niet, dat het gewenscht is, een derge- lijke verordening in te voeren. Men heeft hier maar om de 3 of 4 jaar eens iets en hij meent, dat men dah de cafehouders, die toch al zoo- veel te kort worden gedaan, door enkele leden van den raad, eens iets extra's te laten verdie- nen. Als de belasting moet vastgesteld wor den, weet men die menschen wel te vinden. Laat ze nu ook eens wat verdienen. Men kan ook dronken worden van bier en van wijn. Sluit dan liever alle cafe's dan te verbieden den verkoop van een artikel, de jenever. Hij zou er voor zijn, om alles te laten zooals het is, doch verzoeken voldoende versterking van politie en als er dan zijn die zich te buiten gaan, dan moet men die eenvoudig opsluiten. De heer KOOPMAN betoogt, dat er tegen- woordig een geest is, die niet goed is. De raad moet, voor het nemen van maatregelen niet kijken naar andere gemeenten, maar alleen be- oordeelen, of hetgeen wordt voorgesteld voor de eigen gemeente goed is. De menschen zijn nog als landers en ze moeten in verschillend opzicht ook als kindei-s worden geleid, en die niet op andere wijze geleid wil zyn, moet dan dat van gemeentewege gedaan worden. De maatregel is niet gericht tegen de inwoners in het algemeen, of de kasteleins in het bijzon- der en kan alleen de misbruikers treffen. Daar moet men geen kompassie mee hebben. De heer KAIJSER voorspelt, dat het dan net zal gaan als in Amerika, dan zullen ze met kruiken in hun zak loopen en nog meer drinken als anders het geval is. Men kweekt op die wijze een revolutionairen geest. Hij zou wel eens willen weten, wie het meest de revo- lutie aankweeken, degenen die op een gematig- de wijze willen besturen, rekening houdende met de verschillende meeningen, dan wel de genen die alles met dwang willen krijgen in den geest, zooals zij dat zelf goed denken. Spreker zal niet ontkennen, dat op zulke dagen er wel eens menschen zijn, die zich te buiten gaan, maar ze hebben dan ook niets anders. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders de zaak ook van alle kanten hebben bekeken, en wijst er op, dat het moeilijk gaat, am de personen die men op bet oog heeft, alleen te treffen. In het algemeen welzijn, moet er daarom een algemeenen maat regel gen omen worden. Naar aanleiding der woorden van den heer Kaijser moet hij op- merken, niet te weten, in welk opzicht de kasteleins in deze gemeente worden te kort gedaan. Spreker komt hun, waar dit billijk is, in alles tegemoet. O.m. heeft hij, ofschoon de zomertijd is ingegaan het sluitingsuur nog onveranderd geiaten. De heer KAIJSER geeft te kennen, dat zijn betoog geen verwijt aan den voorzitter ten doel had. De VOORZITTER zegt verder, dat moet ge- tracht worden maatregelen te treffen, dat een feest waardig en kalm verloopt. En men heeft het bij het laatste feest kunnen ontwaren, dat een groep jongelieden, door misbruik van sterken drank de orde verstoord. Nu wordt wel gezegd, dat de politie stronger moet optreden en vlugger ingrijpen. Maar hoe gaat dat? De menschen komen naar het feest en gaan de her'oerg binnen. Eerst als ze er uit komen, kan men zien in welken staat en dan krijgt de politie er moeite mede en heeft men de poppen aan het dansen, er ontstaat ruzie, aan leiding gevende tot vechtpartijen en doodslag. De regeering heeft het wenschelijk neacht, dat daartegen in het algemeen maatregelen worden genomen, want hetzelfde schrijven is aan alle gemeentebesturen gezonden. Door drankmis hruik gebeuren er dingen, die iedereen moet afkeuren. De heer DE VISSER wijst er op. dat de voorzitter zelf van „maar enkele jongelieden" spreekt. Als de politie wat flink optrad en als ze wisten opgeborgen te worden als ze uit den band sprongen, zou dat den schrik er wel in- brengen, want daar gevoelen ze niets voor, om van hun kameraden te worden gescheiden en opgesloten. De VOORZITTER merkt nog op, dat wordt gezegd, dat de politie te toegevend is, maar hoe gaat dat. Ter voorkoming van erger, wordt in de meeste gevallen getracht zulke menschen met een zoet lijntje kalm te houden. Hij zelf heeft het met Pinksteren ook nog ondervon den, toen hier iemand uit een naburige ge meente in staat van dronkenschap vertoefde. Hij heeft hem toen onder geleide laten ver- wijderen, in plaats van hem op te laten slui ten. Dan is men er van af en ondervindt er geen verdere moeite mee. De heer DE VISSER: Dat was i-en enkel persoon, maar nu zullen er veel komen. De heer FAAS is tbch ook bang voor de ge- volgen; als men een sterke politiemacht zou vragen, zou het zijn alsof men uit den put water ging halen voor er brand is. Een sterke macht van politie kost ook veel geld, en den goeden dag, die anders een stuk of 4 ingezete nen zouden hebben, zou daar niet tegen op- wegen. Daar gaan op zulke dafjen een hoop men schen naar Zaamslag, die nimmer gewoon zijn sterken drank te drinken, en daarom, indien ze er gebruik van maken, al spoedig onder den invloed verkeeren, en vandaar krijgt men het gevloek en het getier, en dat vloeken acht hij de grootste en smerigste zonde, die bestaat. Een drinker kan nog zeggen, dat het iekker is, terwijl hij het drinkt, een dief kan voordeel hebben van het geen hij wefjneemt, maar vloekendaar heeft niemand iets aan. De heer DE KOEIJER zou het, zooals hij reeds vroeger te kennen gaf, beter vinden, dat er heelemaal geen feest was. Maar als het feest is, zou hij wenschen, dat dit een zoo ordelijk mogelijk verloop had. Hij zal daarom het voorstel van Burgemees ter en Wethouders steunen. Willen ze zich dan nog te buiten gaan, dan moeten ze dit zelf weten, de raad heeft dan toch gedaan wat hij kon, en dan komt alles voor hun eigen rekening. De heer WISSE wijst er op, dat het hier geen bevel van de regeering geldt* doch een verzoek, naar aanleiding van het Nationaal Comite tot bestrijcling van Alcoholgebruik. Hij heeft met belangstelling gevolgd, hetgeen de verschillende sprekers hierover reeds heb ben gezegd. Hij wil thans onder de aandacht brengen, dat hij reeds veie feesten alhier heeft bijgewoond, en, als hij zjjne herinnering dien- aangaande raadpleegt, moet hij verklaren, dat nu niet juist altijd alcoholmisbruik de eerste oorzaak was tot ongeregeldheden en wat dies meer zij. Er zijn een aantal reden, waaruit dat ontstaat, en hij ziet daarin geen reden om het tappen van sterken drank te verbieden. Hij vreest, dat, als men dit gaat verbieden, het oorzaak zal worden, dat er in het geheirh nog veel meer dan anders zal gedronken worden, en dit aanleiding zal geven tot een geheel ver- keerden geest. En indien, de voorzitter aan de kasteleins liet aanzeggen, dat er strert'g op zal worden gelet of ze aan menschen die in kenne- lijken staat verkeeren, nog sterken drank ver koopen, en dat in dit geval hun inrichting ter stond, zal gesloten worden, zou dat naar zijn meening tot betere resultaten aanleiding geven en er niemand worden bemoeilijkt. Hij gelooft, dat het beter is, om alles maar stilletjes te laten, zooals het is. De VOORZITTER noemt het heel gemak- kelijk, om op die wijze de verantwoordelijkheid van den gemeenteraad, op den voofzitte?' te schuiven. Als hij zoo'n maatregel, als de heer Wisse aanbeveelt zou uitvoeren, zou de moge- lijkheid groot zijn, dat het tot groot kabaal aanleiding gaf. En dan rust alle verantwoor- ding op hem. Het is een groot verschil of het een maatregel is van hem zelf, of een verorde ning die uitgevaardigd is door den gemeente raad, daar hij dan weet, dat heel de burgerij achter hem staat. De heer WISSE is er niet zoo zeker van, dat bij aanneming der voorgestelde verordening heel de burgerij achter hem zou staan. Hi] voorziet, dat er een groot kwaad uit zal voort- komen. De VOORZITTER vraagt, of de heer Wisse zou denken. dat, als er een volksstemming werd uitgeschreven, zich geen meerderheid in de geipeente voor het tapverbod zou verklaren. De heer WISSE durft dat niet te zeggen. De heer KOOPMAN heeft er zich niet over vcrWonderd, dat hij zoo'n redeneering hoort van, om het zoo te noemen, de linksche frac- tie, maar, dat hij zulke woorden hoort uit den mond van iemand, die tot de Christelyk- Historische richting behoort. bevreemdt hem ten zeerste. Als hij een grooten jor. :en hreft. Uw eerste taak 'S-Vnorgens zij zorg te dragen voor goede ontlasting. Tenzij dit geregeld ge- schied't, krijgt gij hinder van hoofdpijn, ge- druktheid, maagpijn, onzuiver bloed enz. Foster's Maagpillen genezen verstopping, regelen de lever, maag en ingewanden, en ver- sterken zoodoende uw geheele gestei. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65. Te Ter Neuzen bij de Firma A. van Overbeeke- Leunis. 10 die ergens naar toe wil, doch spreker is daar tegen, moet hij het hem dan toch maar toe- staan te gaan, omdat de jongen hem anders zal gaan uitschelden of misschien erger doen, het geen een grooter kwaad is. Moet hij dan maar, om dat laatste gevaar te ontgaan, het eerstgenoemde laten bedrijven Als men tijdens het feest bij een kastelein zou komen om z'n zaak te sluiten, ontstond er kans op een formeelen opstand. Het is daar om beter, alles te voorkomen. En, moesten de menschen van Zaamslag er alien over stem- men, dan zouden ze er zich voor verklaren, Zaamslag is inderdaad een christelijke ge meente, bij de laatste stemming is dit be- wezen, daar de kiezers zich in groote meerder heid voor de christelijke richting hebben ver- klaard. De heer WISSE merkt op, dat men mag zeggen wat men wil, doch dat hij op grond zijner ervaring niets anders kan zeggen, dan hy gedaan heeft. De bevolking heeft zich bij de verschillende feesten, enkele uitzonderingen daargelaten, niet ontaard of beestachtig ge dragen. <Met den voorgestelden maatregel, zal men daarop wel kans hebben. De heer DE VISSER vindt ook, dat de he- zwaren die tegen zijn woorden zijn ingebracht, zeer overdreven zijn. Met een verbod zal men menschen treffen, die allerminst tot de oproer- kraaiers behooren, maar nu tot verzet worden geprikkeld. De feesten zijn steeds met opge- wektheid gevierd en men had van niemand last, behalve van enkele jonge menschen, die de politie dan toch behoort baas te kunnen, maar waarvoor men het een geheele gemeente niet Instig moet maken. Van groot drankmisbruik is bij die gelegenheden nimmer sprake geweest. Het voorstel wordt aangenomen met 5 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren De Feijtcr, Koop- man, Van Hoeve, De Koeijer en Faas; tegen stemmen de heeren Kaijser, Wisse en De Visser. (Wordt vervolgd). 2 r

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 3