Begeerlijke gerechten BUITENLAND. LANDBOUWBERICHTEN. SPORT. 6EMEN8DE BERICHTEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. zen met A. J. P's Bessen-saus er over. Een halve liter saus geeft een pakje van 7'12 cts. 5 EEN VERGEETACHTIGK GEMEENTERAAD. Jn do jongste raadszitting had de raad van Wamel de begrooting 1922 in orde te brengen, in verband met een kwestie, die al uit 1919 idagte-ekent, 111 het tijd- vak van 1919, liggende tusschen de raads- verkiezingen en het optreden van den nieu- wen raad, hadden de vvethouders gewci- gerd mandaten te toekencn. Toen is er ongeveer 16000 uitbetaald op mandaten, alleen door den burgemeester geteekend. Deze mandaten moesten later uit de ge- meenterekening gelicht worden. De raad vergat de gehee'.e geschiedenis bij het vaststellen der rekening 1920, die toen sloot met een hatig saldo van 9000 gul den. Bij dezen rooskleurigen toe stand der geldmiddelen ineende de raad tot verlaging der belasting te kunnen overgaan, terwijl inderdaad verhooging noodig was. Opvoe- ring van de belasting is onmogelijk, meen- den B. en W„ waarom zij voorstekien een leaning van 42.000gulden te sluiten. Daar- toe werd rneft 5 l^egen 4 stemmen besloten Maar verzekerde de voorzitter ook nu nog zal het vermenigvuldigscijfer 4 moeten zijn om den aehterstand in te halen DE HUURWETTEN. De minister van Arbeid, Handel en Nij- verheid heeft aan de gemeentebesturen de navolgende circulaire verzonden Volgens het nieuwe lid, dat bij de jong ste wijziging der Huuroommissiewet en der Huuropzeggingswet aan art. 1 van eerst genoemde wet is toegevoegd, zal het ver- boden zijn voor het gebruik van eene krach- tens de Woningwet onbewoonbaar ver klaarde woning tegen welker onbewoon baarvcrklaring geen beroep meur open staat, als verhuurder een hoogere vtrgoe- ding onder welken naam of in welken vorm ook te bedingen of aan te nemen, dan de huurprijs voor die woning geldende op of laatstelijk voor 1 Januari 1923. Opdat ilez<- bepaling tot haar recht kome en dus (ooveei mogelijk worde voorkomen, dat j.'.q. in verband met de wijziging van het eerste lid onbewoonbare woningen, zij het tijdelijk, tegen hooger prijzen worden verhuurd dan op of laatstelijk voor 1 Ja nuari en ook opdat de verhuurders weten in hoever zij zonder vrees voor spoedige gedwongen verlaging tot huurverhooging kunnen overgaan, is het van belang dat spoedig en althans voor het inwerking tre- den van de nieuwe bepalingen vermoe- delijk op 1 Augustus e.k. de eerste stappen worden gedaan om te geraken tot onbewoonbaarverklaring van de wo- ningen, die daarvoor in aanmerking ko- men. Ik roep daartoe de medewerking in van de genuentebesturen. Ter voorkoming van misverstand wijs ik er op dat deze onbewoonbaarverklaring in hoofdzaak ten do el heeft te voorkomen dat eigenaren van volstrekt slochte woningen profiteeren van de mogelijkheid van huurverhooging. Ten aanzien van de ontruiming, later, kan ge- handcld worden naar gelang de omstan- digheden, met name den woningnood. mo gelijk maken of vorderen. DE REVOLUT1E IN BULGARIJE. Stamboeliski doodgeschoten. De ex-premier Stamboeliski, die "*>n zijn bosch was omsingeld en blijkbaar gten kans zag om weg te komen, bedacht een list om zijn vrijheid te herwinnen en die dank zij de goedgeloovigheid van den militairen oommandant aanvankdijk goed geslaagd is, maar toch een voor hem tragisch einde heeft genomen. Hij zond den kommandant, kolonel Sla- veykof, bericht, dat hij bereid was zich over te ge\en, maar verb on d daaraan het verzoek, eerst naar zijn dorp Slovoitza te worden gebracht, ten einde daar eenige persoonlijke eigendommen uit zijn woning te halen. De kolonel, die van de regee- ring orders had, Stamboeliski levend te grijpen en goed te behandelen, ging daar- op in. De ex-premier werd gevangengeno men cn in ten automobiel, onder sterk ge- leide, naar het dorp gebracht. Onderweg werd het escorte evenwel aan- gevallen door een sterke troep boeren, die Stamboeliski wisten te bevrijden. Onmid- dcllijk werd van deze ontvluchting mel ding gemaakt aan de regeering te Sofia; het bericht van de vlucht veroorzaakte groote opwinding in de hoofdstad. De minister van ooriog zond aan den commandant der regteringstroepen een te legram, waarin hij hem ^en strenge beris- ping toediende voor zijn onachtzaamheid. Vervolgens werd den commandant order gegeven Stamboeliski tot elken prijs gevan- gen te nemen. Onmiddellijk werd daarop met de achtervolging van den vluchteling begonnen. Spoedig had men hem en zijn troep boeren ingehaald. Deze keer was er geen sprake van onderhandelingen. De boe ren die Stamboeliski omringden en verde- digden, werden van alte zijden aangeval- len, Bij het gevecht, dat daarop ontstond, werd Stamboeliski gedood. In regeeringskringen beireurt men het dat Stamboeliski werd gedood, dach er wordt op gewezen, dat een dergelijke ont- wikkeling van de gebeurtenissen onder de gegeven omstandigheden onvermijdelijk was. Niettemin wordt naar het gebeurde een streng onderzoek ingesteld, teneinde de verantwoordelijkheid na te gaan en zijn reeds eenige off icier en voorloopig gearres- teerd. Is nu zoo als bij herhaling uit Sofia gemeidt wordt in Bulgarije alles rustig, des te erger wopdt er in de overige Bal- kanstaten tegen de nieuwe regeering ge- ageerd. Men zegt dat de regeering van Tsjecho- Slowakije haar niet zai ehkennen en de Bulgaarsche gezant te Praag, die door den nieuwen premier is afgezet, maar weigert zijn post te verlatten, doet ijverig zijn best om de nieuwe regeering in discrediet te brengen. Hij weet te vertellen, dat de ge- heele staatsgreep in overleg met tsaar Bo ris heeft plaats gehad, met het doel om diens vader, den verbannen tsaar Ferdi nand, bondgenoot der Centralen in den ooriog, wecr op den troon te brengen. Vader en zoon zouden elkaar onlangs, in een dorp aan den Donau in het gebeini hebben ontmoet. Voorts dealt deze gezant mede, dat de nieuwe regeering een alge- meen mobilisatiebevel heeft uitgevaar- digd en een leger van 105.000 man heeft ge- mobiliseerd, waaronder 35.000 Macedo- niers. Hij voegt er aan toe, dat de troepen stellingen betrekken tegenover de Zuid- Slavisckie grens. Dergelijke geruchten schijnen ook'te Belgrado, Athene en Boe- karest, de hoofdsteden der Kleine Entente, verspreid te zijn, die, als zij juist waren, een schending zouden beteekonen van het verdrag van Menilly, waarbij een maxi mum troepen macht voor Bulgarije is vastgestcld, dat dan zou overschreden zijn. Men schrijft aan de regeeringen van Zuid-Slavie, Roemenie en Griekentand het voomemen toe van de nieuwe Bulgaarsche regeering de aanvaarding van een contro- le-commissie der Kleine Entente te eischen. DE BEZETT1NG VAN HET ROERGEB1ED. Milliardenboeten. Voor cfen krijgsraad te Werden Ms het proces tegen het drietal directeuren, die geweigerd hebben kolen te lever en aan de Franschen, sensationeel verloopen. Gctui- gen uit arbeiderskringen kwamen verklar n. dat al hadden de directeuren hun bevolen kolen te delven en af te leveren op de op- slagplaatsen voor de Franschen dat zij het dan toch niet zouden hebben gedaan. Ook bleek, dat de Duitsche rijkskolencom- missaris strenge Orders had gegeven. De verdedigers toonden aan, dat de auditeur- militaire een grove fout zou begaan, als hij in dit proces veroordeelingen dorst eischen. Toch werd directeur Kellermann van de Gute Hoffnungshutte ver.oordeeld tot vijf jaren gevangenisstraf en 170 mil liard mark; directeur Falke kreeg vijf jaar en 42.780 millioen boete en directeur Fricd- mann van de Adlermijnen kreeg 5b mil liard mark boete. De boeten waren daar- om zoo onbetaalbaar hoog, omdat zij het dubbele bedroegen van de waarde der niet gelever9e kofen. Mis protest werd Zaterdag op alle mijnen gestaakt. EX' arbeibers hebben bij den krijgsraad onmiddellijk een verklaring inge- diend, dat het geen manier van doen is om directeuren, die meenen hun plicht te doen, en die gedwongen worden hun plicht te doen, zooafs de beklaagden zich van fiun taak gekwetcn hebben, om dien zulke ellendige straffen toe te dienen. Zoo'n protest helpt natuurlijk niets. Verdere strafmaatregelen. Niet alleen dat Dortmund de staat van be leg zich zag opgelegd en de banken geleegd werden, ook de stations zijn zoo bezet, dat alle verUcer met" de buitenweretd on mogelijk geworden is. Die moord op de onderofficieren 4'Hoto en Buserollo krijgt telkens een ancler aspect, maar de schuldi- gen worden niet gevonden. De Franschen zijn uitgescheiden successen te verwachten uit het weinige dat „roode Erna" hun me de te dtelen had en zijn nu zoover dat drie communisten den moord wel eens konden hebben gepleegd. J a, dat kan altijd. In het gelwele centrale gedeelte vran het industrie-gebied staat thans het verkeer volkomen stil, men kan noch in, noch uit het bezette gedeelte komen. Met zeer veel moeitc kan men sums nog van Gelsenkir- chen naar Bismarck komen en van daar naar Dorsten; het is namelijk het traject, waarlangs de Duitschers aan Nederland kolen zenden. De spoorlijn over Wind- schloeg is ook buiten dienst gekomen om dat die lijn opgeblazen is. Ten overvloede en ten bewijze zijn bij- gevoegd de verklaringen van ooggetuigen, die meegemaakt hebben, op welke onmen- schelijke wijze de Franschen razzia's hid den te Dortmund, toen daar de twee Fran- sche onderofficieren gedood waren. De Duitsche regeering hoopt, dat aan haar pro- testen nu eens eindelijk gehoor gegeven wordt EEN SPOORWEG DOOR DE SAHARA. Binnenkort zal in de Fransche Kamer een wetsontwerp voor den aanleg van een spoorweg dwars door de Sahara worden behandefd. De correspondent van de Times meldt over de ontworpen plannen de vol- gende bijzonderheden: De spoorlijn zal loopen van Oran, aan de kust van de Middellandsche Zee, over Colomb Bekaar, Faurirt en Tosaje en ver volgens over de rivier de Niger tot Waga- doegoe, dus tot in het hart van de vrucht- bare streek ten Zuiden van Tunboektoe en Tosaje, tusschen welke plaatsen de Niger een aanzienlijke bocht maakt. In deze streek wonen 7 millioen menschen. De nieuwe spoorwegverbinding is derhal- ve uit economisch oogpunt van het grootste belang. Zij zal de ontwikkelir.g van de vruchtbare landstreek, welke zich ten Zui den van de Sahara uitstrekt, ten zeerste bevorderen. DE PEN IN DIENST DER KAN'KER- BESTRIJD1NG. In Engeland wordt thans een actie ge- voerd om te komen tot een krachtige kan- kerbestrijding. In de eerste week van die actie werd reeds ongeveer 10.000 pond bii- eengebracht met soinmcn varieerend tus schen een shilling en 1000 pond. Onder de eerste inschrijvers waren de ko- ning en de koningin. Een schrijver van naam kwam het bureau van inschrijving binnen met de woorden: Ik zit erg in de schuld bij 't belastingkan- toor maar als mijn pen u van dienst kan zijn, dan staat ze tot uw beschikking. Behalve de reeds genoemde 10.000 pond werd nog 20.000 pond geschonken door iemand die zijn naam niet genoemd wil hebben. het vermogen der Hohenzollerns te ken, zal worden vermeld met zoo vol! mogelijke bijzonderheden. Voor aanneming van de motie stemden de sociaal-democra- ten, de communisten, de democraten en de minderheid van het centrum. Tegen stemde de rechtsche partjjen en een groat gedeelte van het centrum, zoodat de motie met 149 tegen 133 stemmen werd aange- nomen. HET NIEUWE AANBOD VAN DUITSCHLAND. De afgeloo'pen „Engelsche" week van de nieuwe Duitsche nota wordt vervolgd, want Poincare's antwoord op Baldwins vragenlijst is nog niet opgestield, aange- zi'en Poincare zich den steun en mede werking van Theunis eerst wll verzekeren. Maar Theunis heeft zijn hoofd wel noodig: een ministercrisis, en bovendien nioet Theunis niet uit het oog verliezen, dat hij zelf ook nog cen spedfiek Belgisch scha- deloosstellingsoplossinkje in zee heeft ge- stuurd, en daarmede kon het eens vergaan, zonder dat er een haan naar kraaide. En onverstoorbaar, dat het zoo lang duurt allemaal, laat de Engelsche regeering een berichtje entnefileeren, „dat het heusch aan den goeden wil van Engeland niet ligt, als de beantwoording van de nieuwe Duit sche nota zoo vertraagcf wor-it, dai het een onaangename.i indruk verwekt in het belangstellende buitenland". Dek-je op voormanBaldwin kon Hollanasch soldaat geweest zijn Dus geen overhaaste stappen, geen spoe dige oplossing, geen geruststelling: en dat bij een vraagstuk naar welker afdoening de wereld snikt Het kan geen kwaad 6ven te recapitulee- ren, welk voorstel Theunis namens Belgie onder de aandacht tracht te krijgen van de Entente-hoogmogenden. Het totaalbedrag van Duitschlands schuld moet opnieuw worden vastgesteld. 1 otdat besprekingen daarover beginnen, behoudt Belgie zich een eigen meening voor. De indertijd te Spa vastgestelde percentagis moeten worden verhoogd voor Frankrijk en Belgie en bovendien moet aan Bel gie worden betaald de zes milliard mark, welke de Duitschers in den ooriog in om- loop hebben gebracht in Belgie. Men ziet het: Belgie vergeet zichzelf niet bij die voorstellen. TER NEUZEN, 18 Juni 1923. ELECTROTECHN1EK. De heer ir. J. W. L. van der Moer, aihier, is benoemd tot ingenieur bij de AUgemeine Elektrizitats-Gesellschaft te Berlijn. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor te Ter Neuzen en de daaronder ressorteerende hulpkantoren zijn gedurende de maand Mei 1.1. uitge- gegeven 7 nieuwe boekjes. Ingelegd werd 20.401,39 en terugbe- taald f 20.321,65, alzoo meer ingelegd dan terugbetaald 79,74 Onder de inlagen waren 12 formulieren ad f 1,in spaarbankzegels van 5 cent en 81 zegels van 1 cent (schoolsparen). Ter directie werd op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f 50,en afge- schreven f 100,—. Tot aankoop van natio nal schuld werd 1 order uitgevoerd tot een nominaal bedrag van f50, LIJST VAN ONBESTELBARE BR1EVEN EN BRIEFKAARTEN, van welke de afzenders onbekend zijn, terug ontvangen in de le helft der maand Juni ten postkantore te Ter Neuzen: Brieven Binnenland. S: Liviet, Rotterdam. M. Huisman, Zaandam. Briefkaarten Binnenland. A. Asselman, Hontenisse. NOTA. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te ver melden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een vol- ledig adres, straatnaam en huisnummer, te voorzien. PROVINCIALE STATENVERK1EZ1NG TE MIDDELBURG. In de heden te Middelburg gehouden zit- ting van het Centraal stembuerua voor de verkiezing van leden van de Provinciale Staten van Zeeland, werden gekozen ver- klaard tot leden der Staten, de heer J. H. Geschiere te Grijpskerke, anti-rev., in plaats van den heer Mr. A. A. de Veer te Middel burg en de heer J. H. Ideler te Zierikzee, R.-K., in plaats van den heer J. t. Buissing te Vlissingen. De heeren De Veer en Buis sing hadden beide alsnog voor hun benoe- ming bedankt. DE BEZETT1NG VAN HET RUHRGEBIED. Invoer van goederen. Het departement van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis van belangheb- benden, dat de bezettingsautoriteiten in be zet Duitschland een regeling hebben getrof- fen nopens den invoer van goederen in dat gebied, voor zoover over die goederen voor 1 Februari j.l. werd gecontracteerd. Voor die goederen zal het, in afwijking van het algemeen geldend systeem, onder bepaalde omstandigheden mogelijk zijn, dat de bui tenlandsche importeurs de eventueele ver- eischte invoervergunningen aanvragen. Die aanvragen moeten te Esschen of Coblenz uiterlijk 30 Juni a.s. zijn ingediend al naar gelang het betreft het oude of het nieuwe bezette gebied. Belanghebbenden, welke van deze bepalingen gebruik wenschen te maken dienen zich te wenden tot de Kamer van Koophandel en Fabrieken in hun ressort. Toen de scheidsrechter Het einde aan- kondigde was de uitslag dus gelijk spel. Terneuzen is thans kampioen van Zee- land en gaat nu over naar de 3e klasse N. V. B. Een zware concurrents voor de overige vereenigingen in deze klasse. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd. F. W Urchs, handelaar, Noordstraat 50, van Dusseldorf. C. P. Groot, loods N. L, van BovenstraaD 38, van Vlissingen. C. E. de Blaeij, dienstbode, P 76, van Hoek. S. M. Pauwels, dienstbode, Dijkstraat 69, van Gent. C. Bauwens, zonder, aan boord, van Duisburg. L. J. C. Geerinckx, handelaar, Schut- tershofweg 9, van Sas van Gent. Vertrokken. J. Dieleman, visscher, Javastraat 30, naar Zaamslag. S. P. Pladdet, klerk, Tholensstraat 120, naar Amsterdam. A. P. Hoste, kantoorbediende, Lange Kerivstraat 31, naar Antwerpen. A. M. P. Staal, dienstbode, Q 222, naar Lookeren. P. B. van Oteghem, landbouwer, P 96, naar Hoek. O. M. de Rijckc, dienstbode, Dijkstraat naar Sas van Gent. RECHTZAKEN. Arrondisseinentu-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 15 Juni 1923. De volgende zaken werden behandeld: P. P. M., oud 32 j., iandbouwersknecht te Lapschuere (B.), werd ten laste gelegd, dat hij op 4 Mei j.l. te Sluis dreigend een geladen geweer met overgehaalde haan en met den vinger aan den trekker heeft ge- richt op Maurice Berkmoes, hem daarbij dreigende woorden toevoegende. Eisch 1 week gevangenisstraf, voorwaar- delijke proeftijd 3 jaar. M. A. v. B., oud 28 j„ arbeider te West- capelle (B.), werd beklaagd, dat hij op 16 April 1923 te Sluis met het oog.nerk om zich wederrechtelijk te bevoordeelen J. B. Dhondt door listige kunstgrepen en on- waarheden heeft bewogen om hem 280 Bel- gische franken en 15 gulden te geven. Eisch 1 maand gevangenisstraf. A. M. G., oud 32 j., huisvrouw van F. J. St. te Oostburg, werd ten laste gelegd, dat zij op 13 Mei j.l. P. F. Maenhout op zijn rug heeft geslagen. Eisch 10 boete of 10 dagen hechtenis. J. Q., oud 24 j., werkman te Breskens, werd beklaagd, dat hij op 13 Mei j.l. te Breskens opzettelijk een spiegelruit in het cafe Centraal, toebehoorende aan J. de Vuist, heeft stukgetrapt. Eisch 20 boete of 20 dagen hechtenis. DE VERMOGENSREGEL1NG MET Dp HOHENZOLLERN. Do Pruisische Landdag heeft Vrijdag een motie der sociaaUdemocraten aangenomcn, waarin de regeering uitgenoodigd wordt, zoo spoedig mogelijk een memorandum te publiceeren waarin de uitslag van het inge- stelde onderzoek orn tot een regeling voor VOETBAL. Kampioenschap Zeeuwscher. Voetbalbond. S.B.O. ITerneuzen I. 1 1. Gister werd te Middelburg het pie it bo- slecht om het kampioenschap der Z.V.B. Gespeeld werd tusschen Terneuzen I en S.B.O. 1 van Middelburg, Bij de rust was de stand 11. Na dc rust Werd door geen van beide partijen meer gedoelpunt, ofschoon Terneu zen ver in de meerderheid was. RATTENPLAAG. Te Den lip (gem. Ilpendam) waar veel pluimvee gehouden wordt, ondervindt men veel last van ratten. Aanvankelijk wilde men met serum de ratten dooden, doch met het oog op bezwa- ren daaraan verbonden, is daarvan afge- zien. Nu is besloten een premie te stellen op het dooden van ratten. Voor elke doode rat zal drie cent worden uitgekeerd. Eene commissie is gevormd om de hier- voor noodige gelden in te zamelen bij de pluimveehouders. Deze collecte voor de rat- tenbestrijding had een goed resultaat. Bij tientallen worden nu de doode ratten ingeleverd tegen drie cent per stuk. CENTRALE RAIFFEISENBANK. Verleden week werd te Utrecht, onder voorzitterschap van den heer G. W. Stroink uit Steenwijkerwold, de algemeene jaarver- gadering gehouden der Coop. Centrale Raiffeisenbank. In zijn openingswoord her- innerde de voorzitter eraan, dat men thans was gekomen om te herdenken het feit, dat voor 25 jaren de Coop. Centr. Raiffeisenbank te Utrecht werd opgericht. Spr. memoreer- de, dat een beroep, in den loop der jaren gedaan op de Nederlandsche Bank, steeds verheugende resultaten had geleverd. Met voldoening wees spreker er op, ook op de piettige samenwerking met de zusterver- eenigingen. De voorzitter van het bestuur, F. A. R. A. baron van lttersum, hield een rede naar aanleiding van het 25jarig bestaan der Bank. Toen spreker werd aangezocht, in 1908 voor het bestuur dezer bank, stond hij er vrijwel geheel vreenid voor, nauwelijks wetend, wat die Bank verrichtte. De bank had toen reeds 235 aangesloten banken met een bedrag aan deposito's van twee inille. Tot in de kleinste details memoreeide spre ker hoe hij zijn functie in deze corporatie begon en hoe de werkzaamheden steeds crescendo gingen. Met vreugde constateerde spreker, dat tot op heden nog nimmer een noemenswaar- dig groot verlies is geleden. Den oorlogstijd heeft de bank met succes doorgeworsteld. Een kort woord wijst spreker aan de ver- houding der bank tot de Nationale Bank- vereeniging, waarin men wel eens eenige concurrentiegevaren heeft gezien. De rela- ties zijn dan ook verbroken geworden. Ten slotte besprak spreker de reorgani- satie der bank, die nog zeer kort geleden heeft plaats gehad. Spreker doelt op de instelling van den „Ring", die zeer waarde- volle voordeelen heeft opgeleverd. Spreker adviseerde alles te doen wat eenigszins mogelijk is, om steeds ieder en alien te blijven bevredigen, opdat de Bank krachtig blijve in haar cooperatie want: „eendracht rr.aakt macht". Spreker besloot met te ver- klaren, dat de Bank momenteel een reus- achtige gewichtige en nuttige instelling is geworden. De directeur-generaal van den Landbouw, de heer P. van Hoek, verklaarde, dat de Re geering het op hoogen prijs stelde, hier ver- tegenwoordigd te kunnen zijn om hulde en gelukwenschen te brengen aan't jubileerend instituut, zoo belangrijk voor den Neder- landschen landbouw. Spreker wees er op, dat het instituut der Boerenleenbanken on- schatbaar groote voordeelen heeft gebracht aan den boerenstand; noodzakelijk moet met alle mogelijke krachten worden ge- streeid naar steeds grootere vervolmaking van het reeds groote instituut, de Centrale Raiffeisenbank. De heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury te Hontenisse, lid van den Raad van Toe- zicht, bracht namens dit college hulde aan het bestuur voor al wat dit deed tot groot- making der Bank. Daarna sprak de voorzitter van den Raad van Toezicht der zustervereenigingen te Eindhoven. Spreker was van meening!, dat deze Bank het eens door haar voorgestelde doel volkomen bereikt heeft. De voorzitter dankte voor de vele waar- deerende woorden, tot het bestuur gericht. Het voorstel van het bestuur, de behan- deling over het reglement, ontworpen voor het Borgfonds, uit te stellen tot de volgende vergadering, om deze zaak nader te over- vvegen en er het gevoelen der Centr. Ring- vergadering over te vragen, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen Het bestuur stelt verder voor, de bedoe- ling van een vroeger genomen besluit nog- maals vast te leggen, door thans opnieuw te beslissen, dat dit inderdaad ten doel heeft, te voorkomen, dat zonder nadere machtiging der algemeene vergadering ooit meer dan een bedrag van tien millioen van dergelijke obligaties ten laste der Cen trale Bank in omloop zou zijn. Dit voorstel werd eveneens aangenomen. Tot lid van den Raad van Toezicht in de vacature-Nieberding werd benoemd, de heer H. J. M. Baumann, uit Arnhem. Tot plaats- vervangende bestuursleden werden benoemd de heeren F. P. E. v. Ditzhuijzen te Baarn en C. S. van Beuningen te Maarsbergen. Na afloop der bijeenkomst recipieerde het bestuur in verband met het 25jarig bestaan der Centrale Raiffeisenbank. VEEL GRAS EN VEEL MELK. in de weidestreken van Groningen is thans de hooioogst in vollen gang. Of hooi wordt het dit jaar niet, wat er groeit op de weilanden. Vrees, dat de regenplaag, waarmee we nu al weken bezocht zijn, nog zal aanhouden, brengt de boeren er vrijwel zonder uitzondering toe, om 't zekere maar voor 't onzekere te nemen en den geheelen grasoogst, die dank zij 't groeizame weer vroeg in 't voorjaar zeer ruim is, maar in te kuilen. Velen stellen dit ingekuilde voer, mits het op doelmatige wijze wordt toege- diend, met middelmatig goed hooi op een lijn. Het etgroen op de gemaaide weilanden ontwikkelt zich gunstig en ook op de lan- derijen, die van 't begin af geweid zijn is volop gras. Maar de „koeien" vreten met vijf bekken" zeggen de boeren om aan te duiden, dat er als gevolg van 't natte weer heel veel voedsel vertrapt wordt en daarom heeft men op verschillende plaatsen de die- ren weer op stal gehaald, om ze daar met versch gemaaid gras te voederen. 't Geeft wel extra veel werk, maar er gaat geen gras verloren en ze blijven in betere conditie dan wanneer ze al door in den kouden regen buiten moeten verkeeren, wat de melkop- brengst ten goede komt. Maar ook bij 't vee dat geregeld buiten verkeert valt in 't algemeen over de melk- opbrengst blijkbaar nog niet te klagen; naar ons door de directies van enkele zui- velfabrieken werd medegedeeld beliep voor hetzelfde getal koeien dit jaar die opbrengst over Mei ongeveer 25 meer dan over de- zelfde maand in 't vorige jaar. EEN GEHE1MZ1NNIGE PAARDEN- Z1EKTE IN SCHOTLAND. In enkele streken van Schotland o.a. te Forfarshire, ten Noorden van Ross-hire, wekt het veelvuldig overkomen van een doodelijke ziekte onder de paarden, de z.g. grasziekte, groote ongerustheid. Verschillende boeren zijn reeds kostbare paarden kwijt geraakt. De ziekte heeft een epidemisch karakter en verspreidt zich snel en dikwijls op onverklaarbare wi-jze. EEN ZEEGEVECHT. Dezer dagen geraakte een Volendammer visscher met zijn bottler in de netten van een Urkervisscher. De Volendammer wilde aanstonds de aangerichte schade vergoe den, doch de Urker ging hiermede niet acooord; hij was zoo wocdend, dat hij met voile zei'en op den Vo le rid am m erb ottf r afstevende. De schade bij de niet te vermij den aanvaring was echter gelukkig niet groot. Met een bijl gewapend sprang ue Urker- woesteling aan boord van den Volendam mer, die een goed heenkomen zocht in de roef. Door het tegen eikander schokken Van de betters vloog de helmstpk van het roer van het Volendammervaartuig. De Urker kalmeerde nu wat en sprong weer op eigen vaartuig terug. De politic stelt een onderzoek in. 1NBREKERS. De vorige week hebben inbrekcrs zich door het uitsnijden van een ruit toegang verschaft tot het kantoor van de coop, beet- wortelsuikerfabriek te Zevenbergen. De dieven trachtten de brandkast te force.Ten, doch dit is hun mislukt. Hierna broken zij een loonkastje open, waaruit zij 220 gld. hebben gestolen. DE TREKKING DER M1J. „GEMEEN- SCHAPPEL1JK BEZIT. Op last der justice heeft de politic te Deventer bij de trekking der Maatschappij „Gemeenschappeiijk Bert" de Simplexma- chine in beslag genomen. De trekking wera gestaakt. DE ROTTERDAMSCHE HANDELS- EN LANDBOUW BANK ONTBONDEN. De Rotterdainsche Handels- en Land- bouwbank is bij acte d.d. 12 Juni 1923 ten overstaan van notaris A. G. Mulie ont- bonden. GEVAARL1JKE JONGENSRUZIE. Dinsdag der vorige week hadden te Brui- nisse twee jongens van 10 en 12 jaar rnzie waarbij die van 10 zoo driftig werd dat hij zijn mes trok en die van twaalf m zijn zijde stak, zoodat doktfer en politic er bij- gehaald moesten worden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2