landbI^bericFten. 6EMENBDE BERICHTEN. of beperkingen maakt, welke iets van hef aan gebodene terugnemen. De Observer piaats in een artikel, dat wij elders citee- ren. de opmerking dat Duitschland de la- tente mogelijkheld bezit, om het rijkste land van Europa te worden. Cuno zegt: „Indien er verschil van nuening bestaat aangaande Duitschland's betaalvermogen, moge men door een onpartijdig internationaal iichaam de kwestie laten uitmaken. Zijn oordeel zal bepaald worden door de studie van de gegevens". Een herhaling van wat er in de jongste Duitsche nota hteft gestaan, maar zonder nieuwen slag om den arm. Cuno's opmerking in den aanhef van zijn rede dat de nieuwe slap was ingegeven door het verlangen om zoo spoedig moge- lijk een einde te maken aan het lijden van de bevoiking in het bezettie gebied en aan de toenemende moeilijkheden in het onbezette gebied heeftf de leemte in de nota aangevuld, die Parijs had aangewezen, toen het bezwaar maakte doordat van het lijdelijk verzet niet gerept werd. De aan- vulling die Cuno geeft, is in den vorm van een algemeen uiting van een verlangen naar vrede in het Roergebied en kan den Franschen nauwelijks aanleiding geven tot nieuwe kapitteling. Te Londen is nu de belangwekkende toestand ontstaan, schrijft de N. R. Crt., op welken Stanley Baldwin, de nieuwe eerste-Minister, doelde toen hij ruim een week geieden in een. verklaring tot den cor respondent van de Petit Parisien over de verhouding met Frankrijk tot besluit op- merkte: „Misschien zullen wij in den be- ginne eentijdelijk-echec beleven, maar ik ben overtuigd, dat ten slotte onze pogingen zuilen slagen". Dlt tijdelijk echec bij de nieuwe rechtstreeksche aanraking tusschen Engeland en Frankrijk valt nu teconstatee- ren. Renter metdde Maandagavond: „Het heet, dat Poincare zal eischen, dat de ge- ailieerden, waaronder Engeland, terstond een nota aan Duitschland zullen zenden, waarin zij het eindigen van het lijdelijk ver- zet aan de Roer eischen. Naar verluidt, acht Poincare dit de noodzakelijke inleiding tot een geallieerde bespreking van de ver- goedingskwestie. De Britsche opvatting daarentegen is, dat zulk een samenspreking moet worden gehouden, voordat er stappen worden ondernomen als door Poincare vcorgesteld." Dat het eerste onderhoud hierop haperde bevestigt Havas uit Lon den, die van het onderhoud tusschen Curzon en den Franschen gqzant de Saint-Aulaire getuigt, dat het zich in „een gunstige at- mosfeer" heeft ontwikkeld, maar hier bot op laat volgen, dat de officieele kringen geens- zins verrast zijn over het „negatieve resul- taat, dat voorzien was". Ziezoo; er is dus werkelijk niet verrassends. Londen heeft met een tijdelijk echec rekening gehouden en Parijs had een negatief resultaai van de eerste samensprekingen voorzien. De zaak is, dat alles hokt op het besluit van Brussel dat in het communique over de samenkomst tusschen Poincare en de Belgische Minis ters is medegedeeld, namelijk, dat Duitsch land verplicht was „een einde te maken aan het lijdelijk verzet voordat er van een on- derzoek van de Duitsche voorstellen sprake kan zijn". Engeland wil het overleg over het Duitsche memorandum dadelijk begin- nen. Poincare rernt met den eisch, dat alle geallieerden eerst een oekas van de Duit sche regeering aan de bevoiking van het Roergebied zullen verlangen, om op te hou- den met den passieven tegenstand. De po- sitie is delicaat, omdat het officieele Enge land zulk een belangrijke rol heeft gespeeld bij de samenstelling van het memorandum dat men bijkans kan zeggen, dat het de pen bestuurd heeft, yvaarmee het gescnreven is Het is volmaakt begrijpelijk, dat men, om niet tegenover Frankrijk in een scheeve po- sitie te komen, daar noch te Londen noch te Berlijn officieel weet van wil hebben. Een onzer medewerkers heeft te Berlijn in- teressante mededeelingen gekregen over het ontstaan van het Duitsche memorandum. Men heeft er, zqo verklaart men, vooral ge- handeld volgens de aanwijzingen van een missie, die. met ideeen van Engelsche ge- znghebbende mannen bevrucht, uit Londen terugkwam. Op dit heen-en-weer reizen van missies hadden ook wij reeds vroeger de aandacht gevestigd. Maar ook Lord d'Aber non, de Engelsche gezant te Berlijn, is in dien tijd over zee gekomen. En hij is nu weer te Londen. Maandag heeft Lord Cur zon hem ontvangen nqg voor graaf de St. Aulaire, de Fransche gezant, voor zijn ge wichtige gesprek bij hem kwam. En welke slechte ondervinding men in den tijd van Lloyd George met al.pf niet zelfstandige raadgevingen van den Engelschen gezant te Berliin ook moge op hebben gedaan, hij is en blijft toch de onpersoonlijke spreekbuis, die men te Berlijn zal weten te gebruiken voor kiesche mededeelingen van de eene regeering aan de andere en die bovendien teikens te Londen komt voor nauwer over leg met zijn regeering. Men begrijpt nu alles duidelijk. Engeland heeft zich tegenbver Duitschland zedelijk vrijwel verbonden dat het, zoo het naar zin handelde, Cuno's kabinet een vernederende capitulatie tegenover Frankrijk zou be- sparen en stuit nu, bij de uitvoering van het program, bij het eerste contact met Frank rijk, op moeilijkheden. Te Parijs verwacht men een uitweg met n^t zoeken van een gemeenschappelljk betalingsplan, dat niet het Duitsche mag zijn, door verfatsoenee- ring van de Belgische voorstellen. Dit is nog van later zorg. Men zit voorloopig met de hindernis van het besluit van Brus sel en eer die hindernis van de baan is, kan het nog spannen tusschen Engeland en Frankrijk. BELGle. Twee Belgische soldaten, te Cicfeld in garnizoen, hadden geweigerd een Te Deum bij te wonen, dat ter gelegenheid van het nationale feest op 21 Juli 1922 georgani- seerd was, en waren daarvoor tot een week gevangenisstraf veroordeeld. Zij hadden daartegen cassatie aangeteekend, zich be- roepend op de grondwet, die de gewetens- vrijheid waarborgt. De advocaat-generaa! heeft geconcludeerd tot verwerping van het beroep, omdat het hier niet ging over de biiwoning van een godsdienstplechtigheid, maar over het betuigen van eerbied aan het gezag bij een openbaar feest. Over twee weken zal het Ffof van Cassa tie vonnis wijzen. PROF. DAELS. De Brusselsche correspondent van de „N. R. Ct." meldt: Maandagochtend zou de burgerlijke rechtbank te Antwerpen uitspraak doen in het persproces, aangelegd door prof. Daels tegen de Nieuwe Gazet". Men weet, dat het anti-Vlaamsche, hoewel in het Vlaamsch geredigeerde blad den Gentschen hoog- leeraar, die tijdens den oorlog als batal- jonsarts in de Belgische voorlinie aan den Yzer stond, er van beschuldigde, het ver- raad te hebben aangemoedigd. Prof. Daels eischt eerherstel en schadevergoeding. Door mr. Van Overbeke, pleitend uit naam van aanlegger, werd op grond van een nieuw artikel tegen prof. Daels, door de „Nieuwe Gazet" gepubliceerd, om heropening der de- batten verzocht. In dit artikel werd door de redactie van het vervolgde blad betoogd, dat prof. Daels wel degelijk de Vlaainsche activisten onder zijn bescherming neemt, daar hij onlangs nog aanwezig was bij de herdenking van het 25-jarig bestaan van het Algemeen Nederlandsch Verbond, waar ook door een naar Nederland uitgeweken en in Belgie ter dood veroordeeld Vlaamsch activist het woord werd gevoerd. Nadat de rechtbank het verzoek van aanlegger had ingewilligd, zette mr. Van Overbeke de ware toedracht Van het gebeurde te Dordt uiteen. Mr. Sano, de in het Fransch plei- tende verdediger van de „Nieuwe Gazet", blijkhaar niet op de hoogte van het gebeur de te Dordt, meende het te moeten voor stellen, alsof mr. Vandenbroeck en ook den heer Hiippoliet Meert op het diner door de vier Nederlandsche Ministers bijgewoond, als woordvoerders en verheerlijkers van het activisme waren opgetreden. Deze voor- stelling van zaken, door den advocaat van prof. Daels op humoristische wijze weer- legd, verwekte heel wat hilarjteit in de ge- rechtzaal. Hiermede werd het debat defi- nitief gesloten. Uitspraak over acht dagen. DE KWESTIE DER VLAAMSCHE HOOGESCHOOL. In den Maandagmi.ddag gehouden Minis- terraad is de kwestie der Vlaamsche hooge- school behandeld. Naar verluidt zouden de Katholieke Vlaamsche ministers, die leden van den senaat zijn, hebben verklaard, heen te zullen gaan, indien de Kamer het amen- dement Broqueville niet aannam. De aan- neming van dit amendement door den Ge zant schijnt verzekerd te zijn, zij het dan ook met een zeer kleine meerderheid. Volgens genoemd amendement zou, zoo- als bekend, de Gentsche hoogeschool vol- komen vervlaamscht worden, terwijl eenige cursussen worden gesplitst. De medische faculteit zou echter uitsluitend Vlaamsch worden. Allerlei geruchten omtrent een ministe- rieele crisis doen de ronde, doch bet zou inderdaad te verwonderen zijn, als het hier- toe zou komen op dit oogenblik, nu de re geering op weg schijnt te zijn, in de schade- vergoedingskwestie, zekere voordeelen te behalen, welker belangrijkheid niet kan worden ontkend. EEN DAGLOON VAN 54.000 MARK. De Hamburgsche havenarbeiders ontvan gen op grond van een scheidsrechterlijke uitspraak een dagloon van 54.000 mark of bij een 6 dagen werkweek een weekloon van 324.000 mark. HET DRANKVERBOD IN AMERIKA.' De nieuwe regie men ten op het drankver- bod in de Amerikaansche territoriale watie- ren zijn thans van kracht geworden. Sche- pen, die na den fataien datum uit een niet- Amerikaansche haven vertrekken, moeten dus thans zorgen, dat zij zonder alcoholica aan boord de Amerikaansche havens bin nenkomen, behoudens natuurlijk de voorra- den, die voor medische doeleinden aan boord moeten zijn. Teneinde niet in con flict te komen met de Amerikaansche be- palingen, heeft thans de directive van de White Star iets nieuws bedacht. Zij laat de passagiers van de Majestic, die dezer dagen vertpekt, formuliiren in- vullen, waarop deze hun vermoedelijken dorst gedurende den overtocht invullen. De directic kan dan met eenige nauwkeu- righeid de voorraden afmikken, die zij aan boord moet laten brengen, teneinde te ver- krijgen, dat de voorraden bij aankomst tc New-York net op zijn. Wat er overigens zal gebeuren met de voorraden, die eventueel nog over zijn bij aankomst van een schip in een New-Yorksche haven blijft de vraag. De Mauretania, die j.l. Zaterdag uit Sout hampton vertrok, was het laatste groove, geheel „natte" schip. dat uit Engeland naar de Ver. [Staten is 'Wrfrokken, dat mocht ook nog volgens de Amerikaansche over- gangsbepalingen. HONGERSNOOD IN TURKESTAN In de. provincie Ferghana in Turkestan woedt hondersnood. Tc Moskou ontvan gen berichten zeggen. dat 400.000 personen van het voedselgebrek te lijden hebben, en dat reeds tal van menschen gestorven zijn. EEN TREINOVERVAL IN MEXICO. Volgens special® le'egrammen, is Zater- dagnacht een passagierstrein, vvaarmede, naar gemeld wordt, talriike vooraanstaande burgers u't Peubla en Mexico reisden, door roovers geplunderd en "vernield. Het per son eel werd gedood. EEN SCHEF.PSRAMR IN DE ROODE ZEE. Het BrTsche s.toomschip ,.Ma dan", 8210 ton metende, dat Van Calcutta naar Londen onderweg was is op cen rots in de Roode Zee geloopen en verkeert i n zinkende toe-, stand. Omtrent het lot van passagiers en hemanning is niets"bekend. Hulp is on derweg. ERNSTIGE OVERSTROOMINGEN IN RUSLAND. De correspondent van „Stockholms Tidningen" in Rusland melden aan hurt blad, dat omstreeks 400 personen ve.rdron- ken en zeventigdujzend dakloos geworden zijn door overs troo mm gen die in de streek van den'beneden-Wolga hebben piaats gc- vonden. TER NEUZEN, 13 JUN1 1923. DE WERKLOOSHEID GEDURENDE MEI. Op 31 Mei 11. bedroeg het aantal werk- loozen in de gemeente Ter Neuzen: overgebleven van de vorige maand 192, bijgekomen 103, totaa.l 295; daarvan wer- den afgevoerd 82, zoodat overbleven 213. Bij de correspondentschappen waren overgebleven van de vorige maand 83, bij- ;ekomen 30, totaal 113, afgevoerd 84, over gebleven 32. Op 30 April waren te Ter Neuzen over gebleven; 253, bijgekomen 118, totaal 371; afgevoerd 179, overgebleven 192. Bij de correspondentschappen; overge bleven 288, bijgekomen 35, totaal 323; af gevoerd 240, overblijvend 83. Het aantal werkloozen, ingeschreven bij de 38 districtsarbeidsbeurzen bedroeg op 30 April totaal 65.681 en bij de correspondent schappen 13.549, totaal 79.230. Op 31 Maart was dit resp. 70.833 en 17.446, totaal 88.279. POSTER1JEN EN TELEGRAF1E Voor het vakexamen bij de posterijen slaagde dezer dagen de heer J. A. van den Broeke te Ter Neuzen. DIEFSTALLEN IN DE GRENS- PLAATSEN. We lezen in Het Laatste Nieuws van Brussel Tal van diefstallen werden gedurende de laatste maanden in de grensplaatsen gepleegd: Koewacht. St. jansteen (Neder- derland), Stekene, Hulst en Axel (Neder land), kwamen onderscheidenlijk aan de beurt Eerst hadden de kippen het tie verdu- ren; meer dan 100 kippenhokken werden leeggeplunderd. Maar van kwaad kwam het tot erger, en weldra werden stallingen opengebroken en het vee gestolen, zelfs drong men bij landbouwer Dieleman langs de schoorsteenpijp in hufs en roofde men de hammetjes evenals huisgerief van waar- de. Bij andere nog slopen zij in den kel- der en 's morgens was alles wat niet te warm of te heet was, spoorloos verdwe- nen. j Huiszoekingen werden gedaan in ver- schillende wijken en in het dievenhol der Donkere Hofstede. Karrevrachten ge stolen gocderen werden in de hofstede ontdekt. Aanhoudingeh volgden: de ge- broeders de Nijs en hun schoonbroedier De Ruischer, alien gehuisvest te Ste kene, werden achter slot en grendel gezet; Vader De Nijs werd reeds voor eenige dagen in hechtenis genomen wegens ande re diefstallen. Het hoofd der bende, De Vodde, ze kere Van den Berghe. is op de vlucht. Het schijnt wel degelijk de hoofdman der bende te zijn, daar zij naar hem ge noemd werd „De Vodde Bende". De dieventroep is naar Dendermonde overgebracht. BEZOEK AAN Z.-VLAANDEREN. Naar wij vernemen zal de heer Charles Bcnoist, gezant van Frankrijk in ons land bij zijn tweede bezoek aan Zeel'and in de week van 25 tot 30 Juni, niet alleen Tho- len bezoeken voor het bijwonen van den rijtoer, diner en tentoonstelling der Z. L. M., maar ligt het in het voorneinen die week ook Z.-Vlaanderen te bezoeken, om dat het plan dit bij de. eerste reis naar Zeeland te doen, niet ten uitvoer kon wor den gebracht. WATERLE1D1NG VOQR ZEEUWSCH VLAANDEREN. Bij het ZeeuwschTVlaamsche Waterlei- dingcomite is van defi minister van Ar- beid een schrijven ingekomen, waarin deze minister in overleg met zijn ambtgenoot van Financien mededeelt, dat zij bereid zijn de noodige stappen te doen, om bij de staten-generaal eeri wetsvoorstel 'i n te dienen, tot het, verleenen van een risico- garantie aan een op te richten Naamloo- ze Vennootschap, die Zeeuwsch-Vlaanderen van drinkwater zal voorzien. Die rjsico-ga- rantie zo<u hierin bestaan, dat, wanr.eer in afwijking van hetgeen thans op grond van de gemaakte berekeningen is te ver- wachten en te voorzien, het reservefonds ontijdig mocht zijn uitgeput, het Rijk door het verleenen van een renteloos voorschot van 300.000 gulden een nieuw reservefonds zou helpen vormen, indien ook de provin cie tot gelijk doci 230.000 gulden bijdraagt. Uit het bovenstaandc blijkt, dat de re geering ook in de tegenwoordige tijden van malaise, niet schroomt financjeeien steun te verieenen, waar het de behartiging van de voikswetVaart betreft. DE INBRAKEN. Naar wij vernemen heeft de aanhouding te Biervliet van A. H; bij het daarop ge- volgd onderzoek geen-Aieht verspreid om trent de inbraken te Sas van Gent en is de aangehoudene in vfijheid gesteld. POST EN TELEGRAPHiE. Met ingang van 1 Juli worden te Bors- selen en Wolphaartsdijk, te Koudekerke en in Ter Hole de hulptelegraaf- en hulp- telefoonkantoren opgeheven en alduar tele- graaf-telefoonstations met bestelling geves tigd, de telefoon-stations op den voet van art. 3, sub 3o., van het rijkstelefoonregle- ment 1919. GEMEENTE-ADM1N1STRATIE. Geslaagd voor het voorbereidend examen gemeente-administratie, vanwege de ver- eeniging voor gemeentebelangen gehouden, de heer Jac. Sinipelaar, volontair ter secre- tarie van Zuidzande, wonende te Oostburg. ZAAMSLAG. Maandag werden alhier door notaris Dregmans in het openbaar verkocht ten verzoeke van de erven van wijlen den heer J. Rieimns, twee woonhuizen, een in de buurtschap Reuzcnhoek, groot 8 aren 85 centiaren o'f ongeveer 60 roeden, en een aan de Kreekbuurt groot 70 centiaren of ongeveer 5 roeden. Van beide percee- len werd kooper de heer J. Riemens van Lare Jz. voor 5100 gld. en 1600 gld. PHILIPPINE. Verplaatst bij de belastingen de kom- mies 2e kl. H. Louwerse, van Philippine naar Oegstgeest. ^rfSAS VAN GENT. Do6r dim notoris Van der Moer werd alhier, herveild, in het Hotel Rotterdam'' het woonhuis van den heer H. J. Bijnen in de Stationst(raat, Kooper werd de heer C. Visser voor '5550 gld. Door den gemeenteraad is in de jongste zitting goedgekeurd een met de Prow Zeeuwsche E'.ectriciteitsmaatschappii te sluiten -contract voor afname van stroom. Het rtet in de gemeente zal ondergrondsch worden. Men verwacht dat ook de wijk Zandstraat en het deel van Sas van Gent over de derde brug djt jaar nog van stroom zal kunnen worden voorzien. Als vermoedelijke Stroomprijs werd genoemd 55 a 60 cent per kilowatt. Het schrijven van het Zeeuwsch- Vlaamsch waterleidingcomite met rapport betreffcnde het stichten van een waterlei- ding werd zonder besppeking voor ken- nisgeving aangenomen. HET PLATTELAND Onder leiding van den heer D. J. Dees van Ter Neuzen is te Utrecht een alge- meene vergadering gehouden van Het Pat- teland, de organisatie, welke ontstaan is uit den Centralen Bond voor ongevalLen- eo ziekteverzekering, en den Christ. Boeren- en Tuindersbond, welke nu te zainen een bedrijfsvereeniging in het leven hebben ge- roepen. Als bestuurslid werd o,ii. gekozen de heer D. J. Dees te Ter Neuzen. Als plaatsvervangend bestuurslid o.a. de heeren L. de Jongh te Goes en A. Wisse te St. Philipsland. In de commissjc van beroep o.a. dt heeren M. J. W. Goedbloed te Goes en Joh. Dominicus te Wcmeldinge. RECHTZAKEN. KNOE1EN MET RIJKSPREMIE. De Zutphenschc rechtbank legde 7 dagen gevangenisstraf op aan cenen 55-jarigen slager uit Apeldoorn, die terecht stond we gens oplichting. Hij had n.l. de rijkspremie aangevraagd voor de bouw van 2 wonin- gen, aan een andcr verkocht met den grond en daarop 300 gld. winst gemaakt zonder daarvoor goedkeuring van den Minister te hebben. Een 23-jarige teekenaar, die de stukken daarvoor in orde had gebracht werd vrij- gesproken, omdat het niet bewezen was, dat hij wist, dat de eerste beklaagde de papitfren voor een misdrijf zou gebruiken. 1NGEBROKEN. Vrijdagnacht is er ingebroken in het reederijkantoor van de firma v. d. T. aan den Visschershavenweg in Den Haag. De brandkast is opengescheurd en de bodem is eruit verwijder-l. De inbrekers hebben echter niet meer dan 20 gulden gevonden. BEGEERD AMBT. Voor de betrekking van veldwachter- concierge in het gemeentehuis te Hooge- zand zijn niet minder dan 147 sollicitanten. GEVAARLIJK SPEL. T^ Boorn werd een schoolgaand jon getje, Serrier, bij het op- en afspringen van een vrachtauto zeer ernstig gekneusd en opgenomen in het ziekenhuis, waar het kort daarna is overleden. JNBREKERS-SCHAT ONTDEKT. De politie te Scheveningien is op het spoor gekomen van een mbrekersbende, w'aarvan drie personen zijn gearresteerd. Bfj de iiuiszoeking bij ten hunner werd een geheime bergplaats ontdekt, volge- stopt met een schat van gouden en zil- veren voorwerpen, edelgesteenten, ja zelfs met schilderijen van bekende meesters, al le vermoedeiijk afkomstig van inbraken, in den laatsten tijd gepieegd in Den Haag en omgeving. TE VAST GESLAPEN. De 25jarige varensgezel H. S. uit Gro- ningen, die zich in het park te Rotterdam op een bank te slapen had gelegd, ver- miste, toen hij ontwaakte, zijn zilveren horloge met ketting, benevens een porte- feuille, inhoudende 180 gulden. AANGEREDEN EN OVERLKDeN. Donderdagmiddag is op den Hoogewal te 's Graven h age een oude darnv aangere- den door den motorrijder H. De dame viel met het hoofd op den trottoirband en kreeg -een cchedelbreuk. Bij overbren- ging naar het ziekenhuis is zij overleden. Zij had geen papieren bij zich, zoodat haar identiteit i\og niet is kunnen worden vastgesteld. HET VERSTOORDE NESTJE. Een paartje, dat dezer dagen in het hu- welijk zou treden had een bovenhuisje ge- huurd in de Reggestraat. De woning was reeds ingericht, meube.en en lijfgoederen waren naar binnen gebracht. Toen kwam de ellende, in den vorm van een „paneeizager". Het jongc a.s. paartje zou nog eens in de woning gaan kijken en ontdekte, dat uit de deur een paneel was verdwenen. Maar die paneel was het ergste niet. Ook in de woning ont- brak veel van hetgeen er was geweest. Naar schatting is voor 800 gld. ontvreemd. EEN ERNSTIGE AANRIJDING. Zondagavond omstreeks hclf negen heeft op den Le-dschen straatweg nabij de villa Rust en Vreugd een ernstige aanrijding plahts gehad. Een uit de richt,ing van Den Haag komend motorrijwiei botste tegen een van den kant van Leiden komende auto. De schok was zoo hevig, dat de be- stuurder van het motorrijwiei, en zijn met- gezel, die in het zijspanwagentje zat, ter weerszijden van den weg werden geslin- gerd. De bestuurder belcwam een ernstige hoofdwojtde en de andere kreeg een her- setlschuddiijg. Door de zorg van de ge- meentelijke eerste hulpdienst werden bei- den in bewusteloozen toestand per auto naar het gem^e.ite-ziekenhuis vervoerd. De INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Nieuw! Nieuw! A, J. P's IJSPUDQING gevuld met heerlljke gelel Een sieraad der Tafel5 bestuurder is daar na eenigen tijd tot het bewustzijn teruggekeerd, maar de ander had Maandagochtend het bewustzijn nog niet herkregen. De automobiel, waartegen het motorrijwiei is aangej-eden, werd be- schadigd. De bestuurder bieef ongedeerd. Door de politie te Wassenaar, die spoie- dig ter plaatse van het ongeval was, zijn de voertuigen in beslag genomen voor het onderzoek. DE TIENDUIZENDSTE Te Soest is de lO.OOOe inwoner aange- geven. De aangifte betrof de gebuorte van een tweeiing, een meisje en een jongen, waarvan de laatste de tienduizendste was. Den vader werd medegedeeld, dat hem in een vergadering van B. en W. ten name van het kind een spaarbankboekje van f 100 aageboden zal worden, onder bepaling, dat over dit bedrag met de verschenen renten eerst de beschikking kan worden verkregen bij de mee-rderjarigheid van het kind. URNEN IN TWENTE. Sedert een 14 dagen worden door den directeur van het Rijksmuseum van Oud- heden te Leiden in samenwerking met de vereeniging Oudheldskamer Twente te En- schede, opgravingen gedaan in een urnen- veld bij Rijssen. Volgens Tubanti^ met bij- zonder loonend resultaat- Een groot aantal cirkelvormige grafheuvels is cyeds bloot- gelegd en tevens zijji een paar zoogenaam- de urnenbedden (langwerpige grafheuvels) ontgraven. De reeks gevonden urnen zijn gedeelteliik prachtig versierd met allerlei randen en fi- guren. Enkele potten bevatten, behalve asch en beenderen, alsmede een zooge- naamd bijgaafje, kleine potjes, die dikwijls de groote urnen vergezellen. Eerst als de opgravingen zijn afgeloopen en de resul- taten daarvan zijn verwerkt, zal kunnen worden geconstateerd uit welken tijd deze vondsten dateeren. De vondsten worden in hoofdzaak eigen- dom van de Oudheidkamer Twente te Enschede. TROUWLUSTIG. Dezer dagen is te Wognum eeq paartje in ondertrouw gegaan, waarvan de bruide- gom 59 jaren telde en het bruidje den aan- valligen leeftijd van 72 jaren had. Voor het bruidje is dit het 4e huwelijk, dat zij denkt aan te gaan. RUIM ELF M1LLIOEN VERGETEN. Een Hollandsche dame reed te Berlijn in een taxi. Toen ze uit de taxi stapte, liet ze haar tasch, welke /34G in Holiandsch geld en ruim 1 millioen mark bevatte, staan. Onmiddellijk na de Hollandsche dame ste- gen drie Duitsche dames met een kind in de auto, en reden er mede verder. De tasch met het geld is zoek en voor den eerlijken vinder is een ruime belooning uitgeloofd. EEN BRUTALE STREEK. Dezer dagen ontsnapte uit tie gevangenis van Norwich een gedetineerde, Baker ge- naamd, na zijn bewaker zoodanig te hidb ben mishandeld, dat men voor zijn leven vreest, schrijft de „Daily Mail". Tot 's nachts laat was men er nog niet in ge slaagd hem weer te vatten. De eerste, die hem nazette was het 14-jarig dochtertje van de gevangenisdirecteur, dat den vluchfce- ling over een afstand van meer dan een kwart mijl achtervolgde. Tegen 11 uur 's morgens waren twee gevangenen onder toezicht- van den be waker, aan het werk in een kamer van het huis van den directeur, dat ongeveer 60 meter van de gevangen's verwijderd is. Een der gevangenen, die wegens inbraak was gestraft, ging den bewaker plotseling met een bijl te lijf en roste hem daarmede on- barmharbg af. De andere gevangene maak- te toen alarm, waarop ander® bewakers te hulp snelden. Men vond de deur van de kamer echter dicht en den bewaker er in opgesloten. De voortvlucht'ge had nog tijd om de kleeren van den d-recteur aan te trekken, terwijl hij bovendien nog 17 pond sterling wist te bemachtigen. Hij sprong op het dak van een tuinhuisje, liet zich in den tuin zakkeil, welken hij door een zij-uitgang, die op den grooten weg uitkomt, verliet Juist op dit oogenblik werd hij gezien door het dochtertje van den directeur, dat juist, uit school kwam. Zij herkende hem, daar hij reeds eenige dagen in het huis van den directeur werkte en zij zag ook, dat hij kleeren van haar vader aanhad. Hij was <x:hter btootshoofdi De ontsnapte nam ijlings de vlucht doch het meisje zettle hem na. Zij hield de achter- volging meer dan cen kwart mijl vol, doch kwam toen te vallen, waarop zij naar huis terugkesrde waar zij de richting aangaf waarin de man gevlucht was. Toen de directeur met eenige bewakrs in het huis kwamen, gingen zij de slaap- kamer binnen waar de gewonde bewaker bij het venster op den grond lag. De deur was gesloten. De gewonde bloedde hevig uit de bekomen wonden. Hij was buiten kennis en had o.m. een gapende wonde aan het hoofd. Hij werd direct naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand was zeer zorgwekkend. Po- litiebeambten te paard, per fiefs en op mo torrijwielen zettert den vluchteling na. De achtervolging duurde den geheelen dag en nacht voort. Men slaagde er evenwel niet in den man te vatten. HET MONUMENT TER EERE VAN ADAM. Het eenige monument, dat ter eere en nagedachtenis van den eersten mensfch Adam is opgericht, bevindt zich in de na- bijheid van Baltimore. Het is niet's dan een vierkante mop steen, vvaarbij onlangs nog plechtig de Adamsdagfeesten gevierd zijn. Het was zijn 5'926ste geboortedag, volgens Amerikaansche berekeningen en opvattin- gen. ITS? xOO ii

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2