TerUT eusettclieCoiiraBt 68^ VAK» !^3 '■-< Vrijdag 8 Juni 1923. No. 7462. TWBHDB BLAD- BINNENLAND. FETJILLETON. BUITENLAND. Provincale Staten van Zeeland. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Aan de orde is de suppletoire begrooting van arbeid voor 1923. De heer van Wijnbergen (r.k.) vraagt het standpunt van den minister inzake ©en wettelijke regeiing van de winkelsluiting en invoering van het werktijdenbesluitjvicx)r het winkelpersoneel. Minister Aalberse wijst er op, dat bei de regelingen thans onder zijn be wind zijn en hij de totstlandkoming van beide zal bevorderen. Spr. zegt, dat hij met ieders belangen zooveel mogelijk rekening houdt. Van een gebruik van de industrie als proefkonijn is geen sprake. De heer v. Dijk (r.k.) bespr«ekt de ge- brekkige uitwerking van het vereenigings- kiesrecht der Kamers van Koophandel. De minister zegt dat een wetftelijke rege iing pas een jaar bestaat en het niet wen- schelijk is nu reeds met een wijziging te komen. DE STEMPL1CHT. De heer Kersten, lid van de Tweede Ka- mer heeft aan den minister van justSEie de volgende vragen gesteld. Kan zijn excellentie ntededeelen, of het juist is, dat ditmaal in alle gemeentJen van ons land tegen de kiezers voor de gemeen- teraadsverkiezing, die niet hun stemplicht hebben vervuld en geen geldige reden van verhindering kunnen opgeven, een vervol- gen zal worden ingesteld; dat echter in Amsterdam van vervolging zal worden af- gezien Zoo dit waar is, acht zijn excellence deze onevenredige toepassing toelaatbaar met het oog op net rechfegevoel des volks en den eerbied voor de wet? Oordeelt zijn excellentie gewetensbe- zwaar te zijn geldige reden in den zin der wet? TERREUR IN DE BOUWVAKKEN. Het bestuur der afdeeling Amsterdam van den Ned. R. K. Bond van bouwpa- troons deelt het volgende rnede. Aan een complex woningen van een on- zer leden in de Zaagmolenstraat werken reeds eenige weken ongeveer 35 inetselaars en opperlieden, die in overecngekomen ac- coord met den patroon het werk venrich- ten en 60 tot 65 gulden per week .verdie- nen. Het bestuur der federate van metise- laars en opperlieden kwam de vorige week daar op het werk en decide den patroon mee, dat de loonen door hem betaald, te laag waren en gebracht moesten worden op het peil, door de syndicalistische orga- ms'atfe van metselaars en opperlieden in haar ledenvergadering bepaald. Ce patroon veiklaarde in de onmogelijkheid te zijn deze exorbitance iooneischen in te willi- gen en wees het bestuur der federatie op de tot volkomen wederzijdsche tevreden- heid met zijn werklieden getroffen regeiing van de tarieven: Het bestuur dreigde daarop, met werk Loozen te zullen komen om iederen ver deren arbeid onmogelijk te maken. Den volgenden dag verschenen inderdaad eenige honderden werklooze, steuntrekken de leden der federatie en noodzaakten de op bet werk aanwezige werklieden, den arbeid neer te leggten en het werk te ver- laten. Patroon en werklieden staan hiertegen over machteloos, met het gevolg, dat de bouw van het complex woningen volko men stil ligt. WEGENBELAST1NG VOOR AUTO's Voor het op het 28 Juni a.s. te 's Graven hage te houden congres der Verecniging van Nederlandsche Gemeenten zijn door de heeren mr. dr. L.. H, N. Bosch Ridder van Rosenthal en mr. dr. R. H, baron de Vos van Steenwijk prae-adwezen uitge- bracht over de vraag: „ls het mogelijk en wenschelijk door een algemeene wegjen belasting de vereischte bronnen van in- komsten te vinden ter bestrijding van de door het autoverkeer en door de verhoo ging van loonen en materiaal zeer ver meerderde onderhoudskosten der wegen." Eerstgenoemde beveelt aan een rijksban- denbelasting, en een provindaal weggcid. Het verslijten van de banden weerspic- gelt duidelijk het gebruik van den wagen en dus van den weg; sterker, het weer- gpiegelt ook de zwaarte der lading, die men op den weg heeft doen drukken en het weerspiegelt het misbruik dat men van wagen en weg heeft geinaakt. De regeering zal dan ook in de gelegenheid zijn in de te heffen geldsom tot uitmg te laten komen welk bandenmateriaal voor meerder en minder zware wagens, speciaal voor de eerste, de voorkeur verdient. Dit kan weg- slijtage verminderen en verkeersgevaren voorkomen. Ten opzichte van het provinciale weg- geld denkt de prae-adviseur aan het opleg- gen van een belasting voor de in de pro- vincie gevestigde houders van motorvoer tuigen en vrachtauto's. De opbrengst zal dan door Ged. Staten verdeeid worden over gemeenten en waterschappen le. naar het aantal K.M. voor automo- bielverkeer geschikten openbaren weg, waarvoor de ovej-heid heeft te zorgen 2. naar het aantal in het tjerritoir van de overheid aangeslagen motorrijtuigen. Baron de Vos van Steenwijk komt tot de conclusie dat de heffingen van gebrui- kcrs der wegen behooren plaats te hebben door het Rijk in den vorm van een auto- banden- of motorbrandstofbelasting en door de provincies door middel van rij- kaarten. Aan laatstgenoemde belasting be- hoort de paardentractie wel, rijwieien ech ter niet te worden onderworpen. Gemeen- telijke heffingen behooren daarnevens te worden uitgesloten. Storting van de opbrengst in een be paald fonds of uitdrukkehjke toekenning van deze heffingen van het karakter van besteinmingsheffingen, verdient z.i. geen aanbeveling. DE NIEUWE DIRECTEUR-GENpRAAL DER POSTERIJEN EN TELEGRAFIE- Door den nieuw opgetreden directeur- generaal is de volgende dienstorder ge- richt aan alle ambtenaren der posterijen, telegrafie en telefonie: Bij het aanvaarden van inijne functie van directeur-generaal der posterijen en telegrafie doe ik een beroep op aller mede- werking om de goede uitvoering van de diensten der posterijen, telegrafie en tele fonie naar behooren te verzekeren. Ik rekem bp een getrouwe vervulling van de plichten. die op ieder uwer rusten. Ik stel er voorts prijs op bij deze gele genheid te \erklaren, dat naast de belangen van het staatsbedrijf, die van het personeel door mij naar vermogen zullen worden behartigd. 1)E TOESTAND. De commissie uit den Duitschen Rijks dag, die een onderzoek instelt naar de oorzaken van de jongste dalingen van de mark, heeft Dtinsdag weer eens vergaderd. Verder dan tot het constateeren van alge- meen bekende feiten schijnt zij, volgens het verslag'uit Berlijn, niet gekomen te zijn. Zoo verklaarde dr. Helfferich, met instem- ming van Havynstein, den president van de Rijksbank, dat het Duitsche bedrijfs- leven zich niet kon ontwikkelen met de in omloop zijnde ruilmiddelcn, die hij op een waarde van 600 millioen goudmark stelde. Dat is, schrijft de N. R. Crt, slechts een andere vorm om te zeggen, dat er in Duitschland, ondanks den stagen papier stroom, gebrek aan geld en crediet moet blijven bestaan, omdat hoe meer biljetfen er gcdrukt worden, hoe meer de waarde ervan achteruit moet gaan. Is er dus geen mogelijkheid tot deflatie, dan is het geld- gebrek ook niet anders te verhelpen dan door goederenruil. De bankier Loeb voerde aan, dat inflatie echter onvermijdelijk is met het oog op de groote bedragen aan geld, die naar het Roer-gebied worden gezonden. M. a. w,: de Duitsche regeering bouwt met de eene hand op en breekt met de andere af. Terwijl de eene hand de mark tracht te sfleunen, trekt de andere den stut weg door steeds meer nieuw pa pier naar de Roer te zenden. Zoolang deze paradoxale toestand voortduurt, kan men dan ook nauwelijks eenige duurzaime ver- betering verwachten, ook al brokkelt die koers van de buitenlandsche betaalmidde- len tijdelijk eens af, omdat de speculanten daarin (en wie is dat tegenwoordig niet in Duitschland?) even de schrik om het hart slaat voor nieuwe verscherptie maaf- regelen van de regeering. Helfferich sprak van het gebrek aan ruil- middelen voor het Duitsche bedrijfsleven. Maar ook de schatkist van de republiek komt er met den dag slechter voor te staan. Dr. Hermes heeft onlangs de inkomsten volgens de begrooting op 2 billioen 100 milliard mark geschat, een indrukwekkend bedrag, dat naar de noteering van de mark van Dinsdag, echtef slechts gelijk staat met een bedrag van-t ongeveer 80 millioen Hollandsche guldens. Verdeeid o\ er een be- volking van 60 millioen zielen beteekent het dat de Duitsch.-rs per hoofd slechtls 1.33 aan belasting betalen. Men kan be- grijpen dat de Daily Mail in arren moede over de onrechtvaar'ligheid schreeuwt dat de Engelschen honcjerdmaal meer belas ting moeten betalen en dat het een schande is, zulk een licht belast volk nog verder te willen ontlasten. ,Het is echter tevens duidelijk dat elke n euvve verzwaring van de Duitsche belastingen volkomen lllusoir moet zijn, zoolang do inflatie en daardoor de depreciatie aanhoudt. Het heele gewichtige onderzoek naar de oorzaken van de dalingen van de mark is daarom iets vplkomcn ongerijmds en kan slechts ncerkomen op het constatleeren van het feit, dat de menschen, die de daling bewerken, gehoorzameii aan oeconomische wetten, waartegen ill de gegeven omstan- digheden geen wetgevende maatregelen van de regeering iets zullen vermogen. DE CRISIS IN DE FASCISTISCHE PARTIJ. Italie's eerste minister, Mussolini, heeft einde der vorige we,'k een bezoek aan Ve- netie gebracht. Vrijdagavond kwam hij er aan en den volgenden dag bezocht hij vele plaatsen in de omgeving en luister- de met zijn tegenwoordigheid tal van feestelijkheden op. Per auto keerde hij via Trevise Mestre naar Venetie terug. Hij zat zelf aan het stUisr van den wagen, die met groote snelheid reed. Te Venetie werd Mussolini met geestdrift ontvangen. Te zijner eere was oen grootsche gondel- vaart aangericht, hij zelf nam plaats in een oude statiesloep van de oude repu bliek. Maandag is Mussolini naar Rome terug- gekeerd en einde dezer week zal hij Ca- prera, Sardinie en Cicilie bezoeken. Te Padua heeft hij in een redevoering verzekerd, dat de pogingen van hen, die onder de fascisten scheuring wenschten te verwekken of in elk geval een onder- scheid wenschen te maken tusschen Mus solini en het fascisme, tot mislukking zijn gedoemd en dat hij en het fascisme een ziel en een lichaam vormen. Die uit- spraak werd Zondag bevestigd in een merkwaardig officieel communique. De Corriere della Sera had melding gemaakt van een gerucht, dat in "fascistische krin- gen liep over rnogelijke veranderingen in het kabinet en naar aanleiding daarvan zei het communique: „Een Milaneesch blad heeft zich dezer dagen beijverd in een bedrieglijke en cefaitistische campagne en heeft een wijziging van het kabinet aange- kondigd. Het blad in kvvestie en alien an- deren zij het gezegd, dat het woord „wij- zigen" niet in het woordenboek van de fascistische regeering voorkomt. EEN VLUCHT OM DE WERELD. Franschen en Bel gen zullen deelnemen aan de tweede poging om random de we- reld te vliegen. De te volgen weg zal van Londen via Frankrijk en het overige Euro- pa naar Karachi leiden. Vandaar over In die (Calcutta) naar Burmah en Indochina, Hongkong en okic' Hrer be^i.'.t het inon- lijkste deel van de reis over de Koerillen- eilanden naar Kamsgatka en de Aleoeten- eilanden naar Zuid-Alaska. Verder gaat de tocht naar Vancouver dwars door Canada naar Winnipeg, zoo naar New York, New foundland, Groenland en de Ysland en vandaar over de Paroer en Orkney-eilan den naar Engeland terug. De geheele vlucht zal ongeveer een lengte hebben van 33000 mijlen en vermoedelijk zullen er drie tot vier maanden mede gemoeid zijn. Het stoomjacht Frontiersman ligt in de haven van Londen gereed om vooruit te gaan en depots aan te leggen van levens- iniddelen en benzine op verschillende plaat sen van de Koerillische en Aleotische ar- chipels. Dan zal het schip de vliegers in de buurt van Tokio opwachten en hun de kaarten verstrekken om die depots te vinden en tevens om ais „mcederschip" op te t reden, door tot de watervliegtuLgen Vancouver hebben beie.kt in radiografisch contact met hen tie blijven. Het schip komt dan door Straat Magehaen naar Engeland terug. Men hoopt voor Engeland de eer te winnen van het volbrengen van de eer ste wereldrondvlucht. EEN GeWEZEN ACTRICE LAGERHUISLID. In het Engelsche Lagerhuis zal thans de derde vrouwelijke afgevaardigde haar intrede doen. Mevrouw Hilton Philipson, beter bekend onder haar toonielnaam Ma bel Russel, is Maandag voor het district Berwick-on-Twoed tot lid van het parle- ment gekozen. Zij was candidaat der con- De justitie zou de zaak in handen ne- men en hem zander twijfel ter verant- woording roepen. En wat dan. De rechters waren strung en maakten kortie niejten. Dan zou men zonder eemgen twijfel ook eens nader gaan onderzoeken hoe Eugene Le Noir zoo plotseling was gestorven en met het oog op het groote belang, dat hij, de kolonel, daarbij had gehad zou men weleens tot voor hem minder aan- gename conclusies kunnen komen. Zou het mogelijk zijn, dat men hem schuldig veroordeelde aan moord, aan moord op zijn broeder. In zulk somber gepeins verdiept zat ko lonel Le Noir, toen er aan de kamerdeur werd gebkt. Dorkey Night stond voor de deur en zeide half luid: Kolonel, daar is een man beneden, die u wenscht te spreken. Als ik mij niet bedrieg, dan lijkt hij wel op een der beide mannen, die langen tijd geleden de oude vrouw 's nachts hierheen brachten. Stil, zeide de kolonel. Vergeet niet dat de muren ooren hebben. Wat wenscht die man Dat kan ik u niet zeggen. Hij be- weert, dat hij het persoonlijk aan u moet mededeelen. De kolonel fronste de wenkbrauwen. Laat hem dan maar even boven ko- tngTre uitmonding van de gang, die van men, misschien heeft hij een of andere b<- langrijke tijding. Dorkey Night verdween weder en eenig< oogenblikken later kwam ten kerel binnen, die er zeer \erdacht uitzag en een wijden mantel droeg. Het was de berueht< Dui- velsdick. De kolonel sprang van zijn stoti op Wat moet gij hier? voer hij uit. Wat doet gij in mijn woning? De aldus afgesnauwde wierp den kolo nel een zondcrlingen "biik toe. Niet zoo barsch, kolonel, zeide hij kalm. Ik verdien een andere behandeliing, ik heb belangrijk nieuws voor u. Laat hooren, ik heb weinig tijd Weet u, dat Kapitola zich in de macht van Mac Donald bevindt? Neen, zij bevindt zich in de handen van uw hoofdman, maar in mijn macht. Dat is nog twijfelachtig, sir. Daar om kwam ik juist hierheen. Ik vrees, dat gij u 'vergist. Kolonel Le Noir zag hem met een vra- genden blik aan. Spreek duidelijk, zeide hij, minder barsch. Wat wilt gij daarmede zeggen? Dit, dat Mac Donald u bedriegt. Hoe, mij bedriegt? Kerei, pas op uw woorden. Ik weet wat ik zeg. Ik ken zijn plan nen. Hij wil u bedriegen en uw geheele plan in duigen doen vallen. Gabriel Le Noir was verrast en ontsteld Zou het waarheid zijn, wat de bandiet hem mededeelde, dat de hoofdman der ben- de, Mac Donald, een dubbelzinnig spet met hem speelde. Dit zou noodlottig voor servatieve partij en behaalde 2400 stem- men meer dan haar liberalen en arbeiders- tegencandidaat samen. De zetel was bij de jongste verkiezin- gen door haar echtgenoot den natjonaal- liberalen captain Phi ipson gewonnen, wiens verkiezingsagent echter ongeoorloofde din- gen had gedaan, op grond waarvan Phi lipson zijn zetel moest ontruimen. De rechtbank ontzegde hem toen voor twee jaar het recht om als candidaat van [het district op te itreden. Zijn yrouw besloot daarop als conservatieve candidate den ze tel zoolang voor haar echtgenoot bezet te houden. Zij heeft voorloopig succes, vooral trouwens wegens haar vroegere populari- teit als actrice. Zij moet de eerste actrice ter were Id zijn, die tot lid van een parlie- ment is gekozen. Voor de liberalen is de uitslag van deze verkiezing een groote fegenslag, daar Ber wick steeds als een bolwerk der liberalen heeft gegolden. Van 1885 af werd dit dis trict bij voorttduring in hot Lagerhuis ver- tegenwoordigd door den Vroegeren minis ter van buitenlandsche zaken, sir Edward Grey, den tegenwoordigen lord Grey. DE AARDBEVING IN PERZIE. De correspondent van de „Pioneer" deelt nog verdere bijzonderheden mede over de ontzettende aardbeving, welke. een deel van Perzie heeft geteisferd. In de stad Turbet Heideri zijn, zooals bekend, betrekkelijk weinig slachtoffers te betlreu- ren. De inwoners aldaar danken hun (even dan ook aan het feit, dat, voordat de groote schokken plaats von den, een tweetal kleme trillingen van den bodem werden waarge- nomen. Deze waarschuwing was voor de inwoners voldoende om in allerijl de hui- zen te verlaten en zoo snel mogelijk naar buiten de stad, op het veld te gaan, met achterlating van de meeste bezittingen. Nauwelijks hadden zij dan ook de stad achter zich of de groote golving van den bodem ving aan. De aardbeving duurde verscheidene minuten en toen het hoogfe- punt bereikt was, zag men op de plaats, waar eertijds de stad Turbet Heideri verrees nog slechts de puinhopen der vernielde wo ningen. In de omliggende dorpen schijnen die waarschuwende schokken niet te zijn gevoeld, althans, toen de groote bewe- ging van den bodem plaats vond, bevon- den de dorpelingen zich meerendeels in hun woningen en daaraan is het te wijtjen. dat het aantal slachtoffers zoo ontzettend groot is. In zeker dorp stortten alle vijf- honderd huizen ineen en van de negen- honderd inwoners is er niet een meer in leven. Hoewel het aanvankelijk gemedd aan tal dooden waarschijnlijk te groot is, schat men het werkelijk aantal toch op ongeveer drie a vierduizend. De bevelhebber van het Oost-Perzische legercorps, dat onrnid- dellijk ter assistentie naar de plaats van het onheil is vertrokken, heeft gelast, dat de lijken, die onder de puinhopen liggen niet mogen worden opgegraven, zulks met het oog op het gevaar, dat er een epidemic zal uitbreken. De eenige Europeaan, die zich in het geteisterde gebied bevond op het oogenblik van de ramp, een Engelsch majoor, geeft een hartroerende beschrijving van de too- iieelen, ilie hij aanschouwde. Van onder de ingestorte woningen klon- ken overal de hulpkreten der gewonden. De weinigen, die gespaard waren gyble- ven, waren de wanhoop nabij en wisten niet waar het eerst hulp te verleenen. Waar men zich ook wendde, overal lagen hon derden gewonden te kermen, zoodat de lucht van hartverscheurende kreten was vervuld. Bovendien was het verleenen van medische hulp bijna onmogelijk, omdat de medische hulpiniddelen eveneens onder de puinhoopen lagen. Men was wel genood- zaakt op hulp uit 't overige deel van het land te wachten. Vele gewonden overleef- den dit nutuurlijk niet meer. In tal van ge- vallen onstond ook brand, zoodat veel ge- kwetsten, die zich niet in veiligheid konden brengen, een prooi der vlammen werden. hem kunnen worden. Zeg nu kort on duidelijk, wat gij nog te zeggen hebt, zeide hij ongeduldig. Nu, dat is spoedig gezegd. tiij heeft Kapitola in zijn macht. Maar hij heeft het plan, haar voor 'n goeden losprijs aan inajoor Warfield over te leveren. Daar door krijgt hij een dubbelen prijs, van u en van den majoor. De kolonel was bleek geworden. lndien dat waar was, dan zou het noodlottig voor hem zijn. Zijn eenige triomf zou hem dan nog uit de handen geslagen worden. Hij dacht eenige oogenblikken na. Het kwam hem toch onwaarschijnlijk voor. Indien Mac Donald op zulk een wijze te werk zou gaan, zou hij zichzelven in gevaar brengen. Kolonel Le Noir kende al zijn misdaden en zou zich op hem kunnen wreken door hem aan de justitie over tie leveren. Zoo, zeide hij met gefronst voor- hoofd. Dat zou zijn plan zijn? En gij hebt de brutaliteit, mij dat openlijk te komen zeggen? Ik zal hem verhinderen uitvoering te geven aan zijn plannen, indien het al thans waar ;s, wat gij mij vertelt- Voorloo pig geloof ik er (niet veel van. Dat moet gijzelf weten, antwoordde de bandiet. Ik heb u de tijding van Mac Donald's plannen gebracht en heb u ge- waarschuwd. Ik ben beter op de hoogte van zulke zaken, dan gij denkt. Dat Kapi tola Le Noir leefde, wist ik bij voorbeeld reeds lang voordat gij en Mac Donald het wisten. Wat? Gij wist dat? Van wjen? Ik hoorde, hoe de oude Nancy Gre- koortfeachtige spanning op zijn terugkefier. tetllge u'ren reeds hadden ze daar gele- gen, toen plotseling op een plek van den wel het aan majoor Warfield verhaalde, toen zij in de vervallen hut nabij den Dui- velskuil 's avonds op sterven lag. Ik heb die geheele bekentenis gehoord, elk woord. Met deze kennis zijt gij in mijn hand, ko lonel, maar ik wilj u niet aan de galg bren gen, ik wil u redden van het gevaar, dat boven u hangt. Mij redden? riep Le Noir uit. Ker i, weeg uw woorden eerst, voor gij ze uit spreekt; waarmede kun je bewijzen, wat je daar boweert? Door het meisje zelf, antwoordde Duivelsdick spottend. Verder door mets? Ik denk, dat is voldoende bewijs. En als men aan uw bevveringen geen geloof hecht? Dan zal majoor Warfield tegen u ge- tuigen. En indien ik nu toestem, welke eisehen stelt gij dan? Zeer billijk. Geef mij tien duizend dollar en ik verlaat deze streek voorgqed, na eerst zoowel het meisje als den hoofd man te hebben neergestooten. Kerel, ben je>dol geworden? riep Le Noir, schuimend van woede. Dat zou ik doen om mij een gevaarlijken tegenstander uit den weg te ruimen en mij oen anderen te bezorgen? Neen, kerel, zoo dom ben ik niet. Ik geloof geen woord van wat ge be- weert. Tracht dan maar je tjen duizend dollar los te krijgen, maar pas op, dat je zelf niet aan de galg komt. Kolonel, is dat uw laatste woord? vroeg Duivelsdick met onheilspellende kalmte. ihm>iki op Mdaincmvii aagHun ver- wondering werd grooter, toen Duivelsdick het erf van het huis opging en het huis a, mijn laatste. Dan neem u in acht, Gabriel Le Noir! schreeuwde de bandiet. Gij wilt het niet anders, welaan. Ik zal niet zegevieren, het zij zoo, maar gij dan evenmin. Ik zal u alien verderven. En als een razende snelde hij de kamer uit, de deur met een harden smak achter zich dicht werpend. Kolonel Le Noir stond eenige oogen blikken als verdoofd. Aan alle zijden dreig de het gevaar. Nergens zag hij een licht- punt. Plotseling ging een rilling door zijn ledematen.- Een paar krachtige slagen tegen de deur weerklonken en een gebiedende stein sprak luide: In naam der wet, maak open. XXXVII. Op den morgen na de gewelddadige ont- voering van Kapitola door het geheimzin- nige valluik uit haar kamer werd het ge heele huis met schrik wakker door de hulpkreten van Pitapat Na de verschrik- kelijke verschijning die zij gezien had, had het kleine meisje geen beweging durven maken, maar was verlamd van schrik en angst bewegingloos op den vloer blijven liggen, tot de rnorgenschemering aanbrak. Toen ontvluchttje zij de kamer en rende door den corridor en de trappen af naar de kamer van mrs. Kondiment, aldoor uit voile borst om hulp roepend. (Wordt vervolgd.) (Slot volgt.) Overzetveer hij Vossemeer. Waar thans de Provinciale Staten van Noord Brabant tot het verleenen van machtiging tot heffing van overzetgelden aan de gerechtigden tot het veer recht van het veer vac Oud- of Nieuw Vossemeer, verleenden volgens het schrijven van Ged. Staten van Zeeiand, stellen deze thans voor ook die machtiging te ver leenen en de tarieven te bepalen als reeds vroeger door hen is voorgesteld met kleine wijziging. De Dijckmeesterpotder. In verband met van hooger hand tegen de redactie van grensbeschr(jving van het in 1921 opgerichte waterschap De Dijckmeesterpolder gemaakte bezwaren, stellen Ged. Staten voor het desbetreffende besluit in te trekken en een nieuw vast te stellen, waarin de grenslijn dui- delijker is omschreven. Rekening 1921. Ter goedkeuring wordt aangeboden de reke ning der provincie over 1921, aanwijzend in ontvangst f 2.406.202,32 en in uitgaaf f 2.794.509,93, alzoo een kwaad slot van 388.307,61. Vrijverklaring polder Borssele. Waar nog steeds de toestand van den oever oor den calamiteuzen polder Borssele van dien aard is, dat de toekomst niet met gerustheid kan worden tegemoet gezien, zoodat ook zelfs de dijkraad vrijverklaring van den polder ont- raadt, stellen Ged. Staten voor evenals in 1910 en 1920 afwijzend te beschikken op het ver- zoek van de vergadering van ingelanden om den polder wel vrij te verklaren. De hoofdingenieur van den Provinc-alen waterstaat wijst er in zijn rapport ter dezer zake op, dat wel de inkomsten van Jen polder in de laatste vijf jaar de uitgaven aan oever- verdediging besteed overtroffen, maar dat voor de naaste toekomst grootere koste zul len te maken zijn. Trani HoofdplaatBreskens. Door de Zeeuwsch-Vlaamsche tramweg- maatschappij is een wijziging verzocht in het Statenbesluit van December 1919 waarbij een renteloos voorschot is verleend voor den aan- leg en de exploitatie van een stoomtramweg van Hoofdplaat naar Breskens. In de eerste plaats vraagt de Mij of aan de voorwaarde dat het benoodigde aandeelen-kapitaal geheel zijn geplaatst op een bepaaide datum, is vol- daan, indien de noodi'ge gelden voor den aan- leg van de lijn verkregen worden op andere wijze dan door het plaatsen van aandeelen. Ged. Staten meenen die vraag ontkennend te moeten beantwoorden, doch achten tevens de bezwaren tegen het uitgeven van aanueeien niet ongegrond. Het is hen gebieken, dat de Mij den aanleg van de lijn wil doorzetten, en nu de mogelijkheid bestaat, dat de bedoelde voorwaarde dit zou beletten, achten zij he' ge- wenscht, dat zij vrijheid verkrijgt, de gelden desnoods door eene leening bijeen te brengen. Wel is waar zou daardoor de kans van de pro vincie om het renteloos voorschot terug te krijgen geringer worden, doch dit zou deze z:eh kunnen getroosten, indien de aanleg van de lijn daardoor verzekerd werd. Dit deel van het verzoek ondersteunen Ged. Staten daarom. In de tweede plaats vraagt de Mij verlenging met liefst 3 jaar, van de ter- mijnen gesteld voor het leveren van het bewiis, dat de gelden beschikbaar zijn en voor het in exploitatiebrengen der lijn. Deze termijnen zijn reeds herhaaldelijk verlengd en nu bepaald op 1 Augustus 1923 en 1 Augustus 925. Ged. Staten achten verlenging met 3 jaar te lang, doch stellen voor verlenging met een jaar. Waterschap Poortvliet. Inzake het in de vergadering van 4 Dec. aangehouden voorstel tot wijziging van het bijzonder reglement voor het waterschap Pootvliet, leggen Ged. Staten thans een schrij ven over van het waterschapsbestuur, waaruit blijkt, dat de vergadering van ingelanden geen bezwaar heeft tegen die wijziging. Restauratie Beursgebouw Vlissmgen. In verband met een bezoek van Burg, en Weth. van Vlissingen, waarbij subsidie wordt gevraagd in de kosten van restauratie van het voormalig Beursgebouw aldaar, zeggen Ged. Staten geen vrijheid te kunnen vinden voor te stellen daarop gunstig te beschikken. Daar- gelaten nog, dat een nauwkeurige opgave van de kosten der restauratie ontbreekt mede- gedeeld wordt slechts, dat deze naar schatting ongeveer f 10.0000,zal moeten kosien en dat evenmin wordt gezegd, welk deel der kos ten men ten laste der Provincie zou willen brengen, bestaat op meer algemeene g»-nnden bij Ged. Staten bedenking tegen inwilliging van het verzoek. Nog vrjj onlangs (in de zomer- en najaars- zitting van 1921) werd door de Staten afwij zend beschikt op een verzoek om subsidie in de kosten van restauratie van het hois „In de Steenrotse" te Middelburg. Naar de meening van Ged. Staten een op- vatting, waarmede de Staten zich destijds hebben vereenigd, behoort in 't algemeen voor de restauratie van particuliere gebouwen geen subsidie uit de Provinciale fondsen ,e vorden verstrekt, doch dient in elk afzonderlijk geval te worden uitgemaakt, of wellicht een afwij- king van den algemeenen rege', kan vorden toegestaan. Bestonrl voor een derge ke af- wijking ten opzichte van het huis „In de Steen rotse" geen aanleiding, evenmin bestaat die, volgens Ged. Staten, voor het voormalig Beursgebouw te Vlissingen. Ook het hiervoor gevraagde suosi-die be- treft niet de restauratie van een openbaar gebouw, al is een openbaar lichaam eigenares er van, en waar de toestand der Provinciale financien nog steeds de uiterste zorg vereischt, meenen Ged. Staten zich stipt te moeten hou den aan den eens gestelden rege!, om subsidies als de hierbedoelde, behoudens zeer enke'e uit- zonderingen, slechts te verleenen ten behoeve van de restauratie van openbare gebouwen. Hier komt voorts nog bij, dat het toegestane crediet van f 5000 in de eerstkomende jaren vrijwel geheel zal worden uitgeput, door de reeds vroeger toegekende subsidies, zoodat in williging van het thans gedane vei-zoek een verhooging van den hier bedoelden begroo- tingspost tengevolge zoude hebben, hetgeen zij met nadruk moeten ontraden. Om a! de hier genoemde gronden geven zij in overweging af wijzend op dit verzoek te beschikken. De Zeeiand. Naar aanleiding van de in de najaarsverga- niujuuiwdineiu IIIW Opgespoord.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 5