Hoog watergeti j te Ter Neuzen DE BOERENLEENBANK TK TER BREGGE OPGELICHT. De vorige week werden de gemotdcrcn van de bewoners van 't anders zoo vredige dorpje Hilligcrsb<'rg in beroerihg gebacht door het pldtseling verdwijnen van het hoofd der Openbare School in de Dorps- straat aldaar, de heer J. L. Huyzer, die te- vens kassier is van de Boerenteenbank te Ter Brcgge gem. HilEgersberg. Spoedig bleek, dat dit verdwijnen in verband stond met door dezen heer gepleegde fraudes aan die bank. Bij een onderzoek ier plaatse vernam de Tel. het volgende: De Boeren teen bank staat onder controle van de Raffeisenbank te Utrecht. Vrijdag voor een week kwamen eenige inspecteurs van die bank controle uitoefenen. Door een toevallige omstandigheid ontdekten zij, dat een bedrag van 3500 gld. van een der beleggers niet in de boeken van den kassier was verancwoord. Dit kwam hun verdacht voot. Zij staak- ten echter, zonder iets van de ontdekkiing laten bemerken, hun onderzoek en zei- den nog wel eens terug te zuflen komeji- Ind rdaad kwamen de inspecteurs reeds den volgenden Dinsdag terug. Zij begaven zich toen naar het huis van den voorzitter lan de bank, den heer C. van der Kloot, ean wien zij hun vermoeden meaeaeclden en fnzage van de boeken vroegen. Deze heer ging daarop naar den kassier en ver- zocht namens de inspecteurs der bank de boeken te mogen medenemen. De Heer Huyzer gaf gevolg aan dit verzoek, doch onraad vermoedend, begaf hij zich met de tram naar Rotterdam. Men heeft niets meer van hem gehoord, in weer- wi! van de nasporingen van de politic. IX* inspecteurs van de Raffeisenbank zijn onmiddellijk aan het werk getogen om het bedrag vast te stellen, dat door den heer Huyzer is verduisterd. Alle Spaarbank- bodkjes en loopende rekeningen zijn op- gevraagd. Vermoed wordt, dat H. reeds zeven jaar, gelden welke door 125 leden van de bank, welke rekening courant heb- ben en verder door de kleinere spaarders waren gestort, niet in de boeken heeft verantwoord. Huvzer heeft die vermoedelijk ten eigen bate aangewend. Het juiste bedrag kon nog niet warden vastgesteld, doch wordt op 50.000 gld. geschat. J.l. Vrijdag heeft de Rotterdam- eche Rechtbank den verdwenen kassier, die vnouw en kind heeft achtergelaten, in staat van faillissement verklaard. Naar de Tel. verneemt, zullen de spaar ders van de bank geen schade lijden, daar volgens de statuten de leden verplicht zijn het tekort ponds pondsgewijze bij te pas- sen. Zooals wij reeds zeiden, heeft het geval groote verontwaard:ging te Hilligersberg te weeg gebracht, daar vele ouders hunne kinderen ter opvoeding aan den heer H. hadden toevertrouwd. RUMOERIGE VERGADERING. Uit Monster wordt gemeld: Vrijdagavond werd alhier in de bewaar- school een vergadering van de anti-revo lubonaire kiesvereeniging gehouden. A1 sppedig bleek, dat de gemoederen in be- roering waren. Toen de secretaris voorstelde, van de agenda af te wijken, brak de storm los. D<* voorzitter schorstte d< vergadering en koOs het hazenpad. De secretaris wenschte de vergadering voorl te zetten, doch hem werd de voorzitters- hamer ontnomen. Hierop volgde een for- meele vechtpartij, waarbij een der leden een bloedneus opliep en de predikant der Oeref. kerk onder den voet werd geloopen. De politje werd gewaarschuwd en ontruim- dt de zaal. Na de ontruiming ging het in optocht achter den secretaps, die herhaal- de malen werd uitgejouwd, naar diens woning. De politie zette de straat af, zoo- dat hij ongemoeid zijn woning kon be- rejken. DOODGESTOKEN. Te Nieuwenhagen (Limb.) heeft de 24- jarige mijnwerker B. zijn 27jarigen mede- kostganger Barends bij een twist om een meisje doodgestokenl De dader is gearre- steerd. BEROOVING. Zaterdagnacht heeft bij de politic van het bureau Warmoesstraat te Amsterdam een Franschman aangifte gedaan, dat hij in een berucht perceel aan de Geldersche- kade is beroofd voor een bedrag van 36 duizend gulden. ARME VARKENS. Twee Tielsche varkenshandelaren kwa men met paard en wagen, waarop zes manden met varkens, van de markt te Oss. Om in Ti.el te komen, moesten ze zich in Warn el met de porft laten overzetfeen. OfschOon de pont nog aan den kant van Tiel was, reed men de helling af. 't Ging steeds vlugger en de beide mannen, het ge- vaar zienae van in 't water te recht te ko men, sprongen van den wagen, waarbij d< een zich ernstig bezeerde. Paard en wagen kwamen natuurlijk in d< Waal terecht. Het arme dier verdironk. Eveneens al de krulstaarten. Voor de koop- lieden „die naar men zegt, dronken waren, een groote schadepost. Stand. DE DAME, DE KINDEREN EN D£ TASCH. Mevrouw C. V., te Rotterdam, was met haar twee jeugdige kindeien bij familie in de residentie geweest, Toen zij weer naar Rotterdam terug zouden gaan, vertoefden zij een wijle in de wachtkamer van het sta tion. Mevrouw bestelde ten kop thee en vroeg den kelner, wien zij een goed fooitje gaf, even een oog in Jt zeil te willen hou- d«n, want ze moest even naar het toilet. Tcrugkomende, ging zij met haar spruiten naar deri intusschen gereedstaande trein z»cht een lekker plaatsje en hoopte nu maar, dat de dienstbcde op tijd aan het station zou zijn. Terwijl zij zoo werktuigelijk op haar arm- band-horloge kijkt, of de trein nog niet moet vertrekken, bernerkt zij opeens, dat zij haar tasch vermoedelijk in de toiletten heeft laten liggen, deolt dit verschrikt aan 'n medereiziger mede en verzoekt ook de zen even een oogje ;n 't zeil te willen hou- den, Natuurlijk, natuurlijk mevrouw, ga ge- rast uw gang maar. De dame wipe den wagen uit en loopt gezwind naar de toiletten terug. Mijn tasch, mijn tasch stamelt zij bui- ten adem, mijn tasch heb ik vergeten. Hier is geen tasch, zegt de juffrouw en na u is er nog nieman'd anders hier ge weest, dus u kunt haar hier niet verloren hebben. De dame kan van opgewondenheid niet praten en holt do toiletgelegenheid uit naar de wachtkamer, waar zij een kop thee ge- dronken heeft. En jawel, daar ligt de tasch nog op een stoel onder de tafel geschoven. In een oogwenk is zij weer met haar tasch de wachtkamer uit. De reizigers wet en niet wat ze van zoo'n heen en weer vliegende dame moeten denken, maar ze houden zich overtuigd, dat het toch wel zijn bedoeling zal hebben. Doch nauwelijks is zij buiten de wacht kamer, of de trein. waarin haar kinderen zitten, vertrektl Zij kan niet meer van schrik, zij gilt: Ho ho, maar natuurlijk te- vergeefs. Enkele toeschouwers geleiden haar naar de wachtkamer en met een glas water en met vele geruststellende woorden wordt zij ten slotte tot bedaren gebracht. De reiziger in den trein, die op zich genomen had een oogje in 't zeil te houden paste intusschen voorbeeldig op de kinde ren en zat dezen koeien met gouden ho- rens te beloven, om den stroom van wa- terlanders te bedwingen. De moeder kwam met den volgenden trein, een half uur later, zenuwachtig in Rotterdam aan en met tranen in de oogen liep zij op haar kroost toe, dat al dien tijd tusschen zijn liefdevollen oppasser en de dienstbode op het perron haar komst had verbeid. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE APNHEM. Vrijdagnacht omstreejkjs 3 uur is een auto bestuurd door jhr- Boreel, luitenant deir huzaren te Deventer, met als passagier baron van Pallandt, van de houten nood- brug op den Apeldoornschen weg tegen deleuning gereden. De auto, die een groo te vaart moet hebben gehad, sloeg om en viel ongeveer 10 M. naar beneden. Vrij- dagmorgen ontdekte een werkman het on- geluk. Jhr. Boreel was reeds overleden, baron van Pallandt was ernstig gewond. De laatste werd naar het ziekenhuis ge bracht EEN KOE OP HET BUFFET. De slager v. O. te Goirie wilde een door hem gekochte koe ter slachtbank leiden. Het beest schrikte door een fabriekssignaal, rukte zich los en holdo weg. Nagezet door den eigenaar rende het door de open- staande deur het cafe van Sp. binnen. De vrouw des huizes, die aldaar aan het schoonmaken was, sloeg de schrik om het hart en vluchtte ijlings. Na het biljarS rondgeloopen te hebben, sprong het dolle beest boven op het marmeren buffet, waar het in eenige oogenblikken een totale ver- woesting aanrichtte. Flesschen, glazen een heele cpstand met spiegel en bijbehooren, de marmeren toonbank, alles werd totaai vernield. Door dit glasgerinkel en lawaai nog doller geworden, rende het woeden- de dier weder de straat op waar het in de buurt nog eemge vergeefschi* pogingen deed om door het een of ander raamko- zijn te springexi. De bewoners hadden ech ter tijdig de luiken gesloten. Dit gebeuren wekte een groote opschudding in het an ders zoo rustige dorp. Door velen werd moeite gedaan het dolle dier te vangen. Toen het beest eindelijk in een tuin gehold was, besloot de eigenaar om verdere on- gelukken te voorkomen, het af te maken. De schade door het dier aangericht be- draagt pl.m. 400 gulden. NIET MOPPEREN. Duizenden menschen mopperen over het akelige weer. Maar weinigen beseffen, schrijft de Tel. 'hoe onbillijk ze zijn. Want in deze weersomstandigheden groeit de Nederlander in dien zin, dat hij er uitstekend tegen kan. Dat wil zeggen want alles is relatief op dit ondermaansche dat wij er in sa- nitair opzicht uitstekend bij varen. Vochti- ge dagen zijn voor ons gestel beter dan droge en heete. In het leger vooral inerkt men het aan het weerstandsvermogen. Groote at'standsinarschen op vochtige da gen worden uitmuntend verdragen, maar wanneer de zon blakeri is het mis, dan vallen er velen flauw, alsof ze omver ge- blazen worden. De ervaring leert ook, dat de gutsende regen nfei bevorderlijk is aan de verbreiding van besmettelijke ziekten. De vorst, vaak als heel gezond betiteld, staat in dit opzicht ver bij den regen achter. En bedenkt eens, wat voor onze kinde ren bet al niet een voordeel biedt, in plaats van in overhitte lokalen thans in frissche scholen te kunnen verblijven. Het onderwijs is er stellig mee gebaat. Ook de eetlust en de slaap worden in gunstigen zin be- invloed. Al zien we dus op z'n tijd graag de zon als levenwekkenden factor in ons leven, 't is toch wel een beetje erg ondankbaar, alleen maar in deze dagen te mopperen. ONGELUK MET EEN LORRIE. Tijdens een uitstapje van een klasse der Semerangsche H. B. S„ met hare leeraren naar de Aniemcentrale bij Toentaug sprong een 20tal jongens en ineisjes op een lorrie. welke zich tengevolge van de helling, da- delijk in beweging zette en niet meer te remmen was. De lorrie kanieide in een bocht en de leerlingen werden in een ra- vijn geslingerd. Zeven kinderen werden daarbij gewond, waarvan twee, een jongen en een meisje, ernsdg. Zij zijn overge- bracht naar het hospitaal te Ainbarawa. AANVAR1NG BIJ DE 1ERSCHE KUST. Zondagochtend is de lersche postboot .Graphic" van Belfast, met 200 passagiers aan boord, in de Belfast Lough met de vracntboot „Balsam", welke 5104 ton meet en aan de Amerikaansche Shipping Board toebehoort, in aanvaring gekomen. Omtrent deze aanvaring ontleenen wij aan de Daily Chronicle het volgende: De aanvaring had pjaats om ongeveer 7 uur in den ochtend, bij helder weer. Met 200 passagiers en een bemanning van 82 koppen aan boord, had de ..Graphic" een kalme reis gehad. Het schip was ongeveer vier mijlen van de haven van bestemming verwijderd, toen de ramp plaats vond. De Balsam" had juist zee gekozen. De „Bal- sam" ramde de ..Graphic", tengevolge waarvan in het laatstgenoemde vaartuig een groote scheur ont§tond. Voordat twee minuten waren verloopen stond de machinekamer van de ..Graphic" blank en zag het er leelijk uit met het schip. Bijna alle passagiers waren door den schok gewekt en zij snelden het dek op. Aan een der passagiers werd echter ten gevolge van de aanvaring den weg versperd, zoodat hij in zijn lmt eenige zeer angstige oogen blikken doorleefde. Het gelukte hem echter met aanwending van al zijn lichaamskracht uit de hut te kruipen. Het was meer dan tijd, want het water begon reeds zijn hut binnen te dringen. Het spreekt van zelf, dat er groote con- sternatie was, toen de aanvaring had plaats gehad. Gelukkig ontstond er geen paniek, dank zij het kalmeerende optreden der offi- cieren. Aan elken passagier werd een red- dingsgordel uitgereikt, en de reddings- booten werden onverwijld te water gelaten. Het eerst kwamen de vrouwen en kinderen aan de beurt en konden zij zonder, dat eenig incident voorviel in de reddingsbooten plaats nemen. Er waren eenige andere stoombooten in de nabijheid; deze begaven zich onverwijld naar de plaats van de ramp en namen de schipbfeukelingen aan boord. Nadat voor de vrouwen en kinderen was gezorgd, werden de mannelijke passagiers door de reddingsboot „Richway" van Bel fast, welke zeer spoedig ter plaatse was, gered. Nadat de „Richway" de mannelijke pas sagiers van de ..Graphic" aan wal had ge bracht, tnaakte de reddingsboot nogmaals een tocht naar het wrak om te trachten de bagage te redden. Dit gelukte, doch die der bemanning gingen verloren. De Balsam" liep slechts eenige mate- rieele schade op. De oorzaak van de aanvaring is vermoe delijk het plotseling defect raken van de stuurinrichting van de „Balsam". In scheep- vaartkringen koestert men de hoop, dat de ..Graphic" zal kunnen worden vlot gemaakt en binnen enkele dagen in het droogdok te Belfast opgenomen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Nieu w Nieuw! A, J. P's USPUDOING gevuld met heerlijke gelel Een sieraad der Tafel! 5 POLITIE. Op het bureau van politie alhier zijn als gevonden gedeponeerd een etui, waarin schrijfbenoodigdheden, en een kinder- schoentje. Rechthebbenden vervoegen zich aldaar. A. C. LENSEN's STOOMVAARTMAAT- SCHAPPIJ—TER NEUZEN. s.s. ARY in lading te Norfolk voor Algiers. s.s. hELENA in lossing te Ancona. s.s. TERNEUZEN vertrok 5 dezer van Ter Neuzen naar Newcastle on Tyne. SCHEEPVAARTBEWEGING. 4 Juni. Eng. s.s. Shief Don, 6146 M3., kolen, van Newcastle voor Gent. Eng. s.s. Parkhill, 5158 M3., kolen, van Methil voor Gent. Eng. s.s. Swynfleet, 3306 M3., kolen, van Goole voor Gent. Belg. s.s. Van Dijck, 6042 M3„ kolen, van New-Castle voor Gent. Fransch s.s. Saint Tropez, 5931 M3., ko len, van New-Castle voor Ter Neuzen. Russ. s.s. Svoboda, 4027 M3., vlas, van Reva! voor Gent. Eng. s.s. Harelda, 3645 M3., stukgoed, voor Gent. Noorsch s.s. Lardal, 1198 M3„ iedig, van Gent naar Hull. Eng. s.s. Banchory, 6195 M3., kolen, van Leith voor Gent. Eng. s.s. Brookside, 1645 M3., keden, van Leith voor Gent. Zweedsch s.s. Themis, 2048 M3., hout, van Soderhamm voor Gent. Amerik. s.s. Shickshinny, 14442 M3.f ge- mengd, van Gent naar Antwerpen. 5 Juni. Eng. s.s. Huntherfield, 4114 M3„ stuk goed, van Gent naar Antwerpen. Eng. s.s. Brandstone, 1186 M3., kolen. van Grangemouth voor Gent. Belg. s.s. Borinage, 6507 M3., iedig, van Sluiskil naar Derwenthough. Eng. s.s. Broadway, 2044 M3„ Iedig, van Gent naar Londen. Eng. s.s. Nidd, 2818 M3„ stukgoed, van Gent naar Goole. Ned. s.s. Terneuzen, 7047 M3., Iedig, van Sluiskil naar New-Castle. Noorsch s.s. Elg, 3277 M3., Iedig, van Gent naar Methil. Eng. s.s. Pendennls, 6008 M3., Iedig, van Ter Neuzen naar New-Castle. Eng. s.s. Spray, 1787 M*3„ Iedig, van Ter Neuzen naar Sunderland. Belg. s.s. Gen. Leman, 2679 M3., stuk goed, van Gent naar Leith. Eng. s.s. Rose, 2468 M3., Iedig, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Fox, 393 M3., Iedig, van Calais voor Gent. Eng. s.s. Natuna, 2143 M3„ kolen, van Swansea voor Gent. Eng. s.s. Palmston, 1314 M3.. kolen, van Sandwich voor Gent. Eng. s.s. Cdirnie. 708 M3., cement, van Gent naar New-Castle. Van 4 tot 5 Juni zijn langs de Westsluis alhier 3 binnenvaartuigen op- en 3 afge- schut; langs de Middensluis, 3 bp- en 5 af- geschut; langs de Oostsluis 17 op- en 33 afgeschut. WEERBERICHT van 6 Juni 1923. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bildt luidt als volgt: Hoogste barometerstand 768,3 Valentia. Laagste barometerst. 749.7 Haparanda Verwachting tot den avond van 7 Jur Matige tot zwakke Noordwestelijke tot Westelijke of Zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, aanvankelijk weinig later meer kans op regen, iets zachter. (Zonnetijd.) D A G E N. Voorm. Nam Donderdag 7 Juni 8.— 8.35 Vrijdag 8 «r 9.09 9.43 Zaterdag 9 u 10.15 10.45 Zondag 10 11.12 11.35 Maandag 11 11.58 Dinsdag 12 0.18 12.37 Woensdag 13 u 0.56 1.13 GEMEENTERAAD VAN HOEK. Vergadering van Dinsdag 5 Juni 1923, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer A. Wolfert, burge- meester. Tegenwoordig de heei'en J. A. Meertens, A. Meertens, J van 't Hoff, G. Dieleman en H. van Doeselaar. Afwezig de heer D. Roster; een niet ver- vulbare vacature. Na opening der vei'gadering worden <le no- tulen der voorgaande gelezen en goedgekeui'd. 1. In,gekomen stukken. a. Een schrijven van de Centrale Werk- loozenverzekering, dat door deze gemeente als aandeel in de werkloozenverzekering over 1921 moet worden betaald f 1663,72 >hwaar van reeds f 1610 is gestort, Aangenomen voor kennisgeving. b. Een schrijven van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat door deze gemeente ingevolge de midaelbaar onder- wijswet 1922, art. 36 quater, 4e lid, in verband met het aantal leerlingen dat over 1922 de rijks hoogere burgerschool tfe Ter Neuzen be- zocht in de kosten dier scdool moet betaald worden f 881,97. De VOORZITTER merkt op, dat dit onge veer f 150 per leerling is. Bij de wijziging der begrooting zal hier- rnede rekening gehouden worden. c. Een schrijven van het gemeentebestuur van Ter Neuzen, houdende bericht, dat door deze gemeente in verband met het aldaar uit deze gemeente gedurende 1922 schoolgaande aantal leerlingen op de bijzondere school in de Jozinastraat aldaar moet betaald worden in de kosten van verbouwing dier school f 363,2552. Ook hiermede zal bij de wijziging der be grooting rekening gehouden worden. d. Proces-verbaal der kasopneming bij den boekhouder van het gemeehtelijk elec'-risch be- drijf, waarbij alles in orde is bevonden. Aangenomen voor kennisgeving. e. Idem van kasopneming bij den gemeente- ontvanger, waarbij ook alles in orde is be vonden. Aangenomen voor kennisgeving. f. De rekening van het muziekgezelschap „Elk naar zijn krachten" te Hoek, over 1922. Daaruit blijkt, dat is ontvangen 719,81 en uitgegeven f 717,95, g'oed slot f 1,86. Aangenomen voor kennisgeving. g. Een mededeeling van het gemeentebe stuur van Smilde, waarbij in verband met het innen van den hoofdelijken omslag voor den ontvanger van 's rijksbelastingen, terwijl ook de aanslagen door het rijk worden geregeld, waarbij er op wordt gewezen, dat dit thans geschiedt overeenkomstig het inkomen over het verloopen kalenderjaar, terwijl gemeentebestu- ren dat veelal regelden naar het gemiddelde van de drie laatst verloopen jaren, hetgeen dat gemeentebestuur wenschejijk acht, ter voor- koming van sterke schommelingen in de op- brengst. Zij zouden ook thans eendergelijke regeling wenschen zien ingevoerd. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. In deze gemeente werd steeds aangeslagen naar de inkomsten van het laatst verloopen jaar. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. i h. Van den Voorzjtt^r ,yan,, ljpJ, hoofdstem- bureau het proces-verbaal der gehouden stem ming voor leden van den gemeenteraad. Aangenomen voor kennisgeving. i. Van Gedeputeerde Staten het raadsbe- sluit tot wijziging der begrooting voor 1922 voorzien van het bewijs hunner goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. j. Het schrijven van het Zeeuwsch-Vlaamsch waterleiding comite met bijlagen, betreffende stichting eener waterleiding voor Zeeuwsch- Vlaanderen. De VOORZITTER deelt mede, dat het noo- dig is, hieromtrent nog inlichtingen te vragen. Hij stelt voor, deze stukken te stellen in han- den van Burgemeester en Wethouders om be richt en raad. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 2. Wijziging der begrooting voor 1922. Door Burgemeester en Wethouders wordt voorgesteld verschillende wjjzigingen aan te brengen in de begrooting voor 1922. O. m. wordt onder de inkomsten geraamd een be drag ad f 18, ingevolge de lager onderwjjswet verschuldigd door de gemeente Ter Neuzen voor verbouwing der bijzondere school op De Knol. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 3. Gebruik gymnastieklokaal. Van de gymnastiekvereeniging „Sparta" is ingekomen een verzoek, om op Donderdag- avond gebruik te mogen maken, voor het hou den van oefeningen, van het gymnastieklokaal der openbare school. De vereeniging verzoekt tevens de werktuigen daar te mogen bergen en voor het vastzetten van de brug 2 haken in den vloer te mogen aanbrengen. De VOORZITTER stelt namens Burgemees ter en Wethouders voor, het verzoek af te wijzen, aangezien vail dat lokaal reeds zoo'n druk gebruik gemaakt wordt, door het mu ziekgezelschap, de zangvereeniging en het Kinderkoor. Bovendien is er geen plaats meer voor het bergen der gymnastiekwerktuigen en zouden die dus telkens moeten worden opge- ruirnd. De heer VAN DOESELAAR, opmerkende dat juist de Donderdag gevraagd wordt, een avond dus dat het lokaal voor andere doelein- den niet gebruikt wordt, bepleit, het verzoek in te willigen. Waarom zou men deze vereeni ging niet toestaan wat men aan andere ver- eenigingen wel geeft. Hij acht gymnastiek ook nuttig, en noemt het voorstel kleingeestig. Als de bankjes die nu in het lokaal staan boven geborgen worden, is er z.i. ook wel plaats voor het plaatsen der brug en paarden. De VOORZITTER meent, dat het een groot bezwaar zal zijn, die schoolbanken naar boven te doen. Die zullen daarvoor uit elkaar moe ten worden gedaan. De heer VAN DOESELAAR is van meening, dat het, als men ze in tweeen doet, best kan. De heer A. MEERTENS deelt mede, dat het niet in de bedoeling van Burgemeester en Wethouders ligt, om de gymnastiekvereeni ging, niet ter wille te zijn, maar ze hebben overwogen, dat het beter is, dat deze nog even wachten, tot de machines van de gemeentelijke centrale zijn verkocht. Dan wilden Burge meester en Wethouders voorstellen de oude school ter beschikking van „Sparta" te stellen. Daarin kunnen ze dan doen wat noodig is, dan behoeven ze niet telkens hun materialen weg te brengen en moeten er ook geen haken in de vloer van het gymnastieklokaal der school worden gemaakt, hetgeen hij meent, dat niet zonder bezwaar is voor het gebruik van het lokaal door de schoolkinderen, omdat die zich daaraan zouden kunnen stooten. De VOORZITTER vreest dit laatste niet, daar de haken in den vloer gemaakt moeten worden. De heer J. A. MEERTENS oppert het be zwaar, dat, als men de banken wegdoet, er dan geen zitplaatsen meer zijn, ter gelegen- heid van de ouderavonden, die ook in dat lokaal gehouden worden. En die banken, telkens weer naar beneden brengen en in elkaar zetten, zou ten slotte nog al wat kosten. De heer VAN DOESELAAR noemt dat hee- lemaal geen bezwaar; die ouderavonden kun nen ook zeer goed, even als bij de andere scholen, in de klas worden gehouden, dan heb ben de menschen banken om te zitten. De heer J. A. MEERTENS noemt dat niet gewenscht; in de andere scholen moet het een- maal zoo, omdat men geen ander lokaal bezit, maar het is niet goed om die bijeenkomsten in een schoollokaal te houden, dat is dan onge- veegd en wordt allicht weer ontreinigd door sigaarasch enz. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt verworpen met 3 tegen 2 stemmen* voor stemmen de heeren J. A. Meertens en A Meertens; tegen stemmen de heeren Van t Hoff, Dieleman en Van Doeselaar. Ingevolge deze uitspraak van den raad wflligd V6rZ0ek beschouwci als te zijn inge- 4. Vaststellen verordening op de heffing en invordering van schoolgeld. Door Ged. Staten zijn de gewijzigd vastge- stelde verordeningen op de heffing en invor dering van schoolgeld voor het lager onderwijs teruggezonden, waartegen bij hen eenige be- zwaren bestaan van administratieven aard. Door Burgemeester en Wethouders wordt voorgesteld de vastgestelde verordeningen in te trekken en nieuwe vast te stellen, waarin met de bezwaren van Ged. Staten rekening is gehouden. Met"* algenieene stemmen wordt aldus be- sloten. 5. Begrooting Gezondheidscommissie te Ter Neuzen. De begrooting der Gezondheiscommissie te Ter Neuzen voor 1924 wordt goedgekeurd. He aandeel der gemeente Hoek is, a 2% cent per inwoner, geraamd op f 67,521/i. De heer VAN 't HOFF meende, dat hier en daar de Gezondheidscommissie reeds waren opgeheven. De VOORZITTER merkt op, dat daarvan wel al sprake geweest is, maar dat dit hier in elk geval niet zoo is. De heer VAN DOESELAAR vindt het jammer, dat daaraan betaald moet worden, want het haalt weinig nut uit. 6. Uitloting aandeel ad 606, in de Ieening van 1906. Van de Ieening van 1906 wordt uitgeloot aandeel no. 1. 7. Omvraag. De beer A. MEERTENS wil enkele vragen stellen naar aanleiding van die fiesschenge- schiedenis van de vorige week. Er was een verdachte voor den burgemeester geleid als hulpofficier van justitie. Het meisje was vrij- gelaten, omdat er geen bewijs was, dat zij iets zou gedaan hebben. Hebben nu echter, na het voorleiden van den burgemeester, de politie- mannen nog het recht te doen wat ze gedaan hebben De brigadier der rijksveldwacht en de veldwachter hebben het meisje weer gehaald en ze over het dorp gevoerd tot ze haar ten slotte ook weer hebben losgelaten en dan heb ben ze ze alleen naar huis laten gaan, met een schreeuwende en joelende massa jongens en meisjes achter haar. Hij vond, dat een schan- delijke manier. Hij kan begrijpen, dat men, als er een onderzoek moet gebeuren, een ver dachte moet kunnen hooren, maar dat halen Icon toch op een andere wijze gebeuien. Ze is behandeld als de grootste misdadigster van Hoek. Mogen die politiemannen dat, na het eerste onderzoek van den burgemeester, zoo maar op eigen gelegenheid doen De VOORZITTER meent, dat ze in dit geval dat recht wel hebben gehad. Overigens merkt hij op, dat dit een justitiezaak betreft, die hem als burgemeester aangaat en waar de raad buiten staat; hij kan daaromtrent nier geen inlichtingen geven. Voor zoover hem bekend is, hebben de politiemannen niets onbehoorlijks gedaan. De heer A. MEERTENS herhaalt, dat er iets schandaligs gebeurd is. Niet alleen hij, maar vele anderen die het zagen, spraken er schan- de van. Het meisje moest alleen naar huis gaan, met wel een 80 a 90 kinderen achter zich. Als een onderzoek moet geschieden, dat is tot daaraan toe, maar dat kan toch op een nettere manier gebeuren. Een ander wordt wel gewaarschuwd als men hem voor een onder zoek noodig heeft, maar niert als misdadiger op die manier gehaald. De heer VAN 't HOFF vond het ook schan- delijk. Als de polite meent, krachtig te moe ten optreden, goed, maar dan mpet ze dat al- tijd doen! Dan hadden ze dat ook moeten doen bij Van Nelle's koffie. Daar was het veel noodiger geweest, om orde te houden, maar toen zag men ze niet. Hij vindt dat optreden zoo vreemd, in de omgeving heeft men kun nen waarnemen dat, als het groote mannen betrof, deze van wege de politie worden ge waarschuwd, dat ze eens komen moeten, maar ze worden niet gehaald. De VOORZITTER zegt, dat er hem niets van bekend is, dat het bij de vertooning der films van Van Nelle's thee niet goed zou ge- gaan zijn. Ook thans is hem niets bekend van iets onbehoorlijks en als men meent, dat er aanleiding is voor een klacht over de politie, dan moet men zich toe de justitie wenden. De heer A. MEERTENb vindt het eigeniijk het ergst, dat ze het meisje bij Nieuwelink hebben gebracht, en dat die ten siotte tegen haar heeit staan vloeken, dat ze het maar bekennen zou, doch het meisje verklaarde niets te bekennen te hebben. Ze hadden tegen dat uitvloeken door Nieuwelink moeten opkomen. Dat was gansch niet noodig. Toen hebben ze het meisje meegenomen naar het vroegere levensmiddelenbureautje en hebben ze daar nog even gehouden, om haar ten slotte alleen te laten weggaan. Ze hadden dan toch moeten zorgen, dat ze onverlet thuis kwam. en niet zoo hinderlijk gevolgd werd. De VOORZITTER: Daar kan de politie niets aan doen. De heer A. MEERTENS: Als dat zoo was, dan moesten we ze maar afschaffen! De VOORZITTER: Ze zijn tegen zoo iets in den regel onmachtig. De heer A. MEERTENS:. Het is nog al vreemd, dat hier zoo tegen dat meisje moest worden opgetreden; in een naburige gemeente zien we een geval van een groote meneer, die in een zaak zit waar menschen door gerui'- neerd zijn, maar die wordt niet uitgejouwd en kan deftig loopen kuieren met z'n sigaartje en een wandelstok. Zooals het hier met dat meisje is gegaan, is het geen behandeling. De heer VAN 't HOFF begrijpt niet, dat de twee politiemannen zoo 'n oploop niet zou den kunnen tegen houden. Jacob Wondergem had vroeger maar z'n stok op te steken en te zeggen, dat hij er den „bruinen" eens over- heen zou halen, en dan kwam het we! in orde. Spreker wil volstrekt niet zeggen, dat Van Hermon er op moet gaan slaan, maar er is hier een groote tekortkoming geweest. De VOORZITTER sluit de openbare ver gadering en geeft te kennen in besloten ver gadering nog eenige mededeelingen te willen doen. it tf It

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 3