BUITENLAND. ONDERZOEK ZOMERTIJD. Volgens een in de aig. vergadering van den N. Brab. Chr. Bocreribond gedane mededeeling zal door de regeering een commissie van belanghe'bbenden worden benoemd, we Ike aan de regeering rap port zal uitbrengen over de eoonomische gevoigen van den zomeriijd. DE TOESTAND. Verleden week zijn de argelooze lezers weer eens in de war gebracht, schrijft de N. R. Crt., door tegcnstrijdig lijkende berichten over de moeilijkheden met liei Saargebied. Vroeger (12 Mei) hebben wij de aandacht gevestigd op den tyrannieken maatregel dien de regeerende commissie voor dat gebied had uitgevaardigd, waarbij ieder die kritiek oefende op den Volken- bond of op het tractaatj van Versailles en de volgens dat tractaatj ingesfelde re- geerende commissie met gevangenisstraf en geldboete werd bedreigd. Men weet dat er in het Lagerhuis heel wat tje doen is geweest over dezen maatregel dien As- quith kenschetste als de rneest despotS- sche waar de wereld ooit van gehoord heeft. De eenige verontschuldiging die er voor aangevoerd werd, was de verbitte- ring welke er in verb and met de staking der kolendelvers heerschle. Deze stemming zoo heette het, maaktie het noodig bij uit- zondering strenge voorzorgen voor de handhaving van orde en veiligheid te tref- fen. Wood, de Engelsche minister die En- geland in den Raad van den Volkenbond vertegenwoordigt, verrichtte tegenover de felle kritiek in het Lagerhuis den te ver- wachten dans op eieren door naar die stemming te verwijzen, maar kon toch niet anders dan toezeggen dat de Britsche regeering in de eerstvolgende vergadering van den Raad van den Volkanbond het voorstel zou doen, een onderzoek te hou- den naar de bestuurmaatregelen in het Saargebied. Dat wist men ervan toen verleden week twee berichten in omloop kwamen. Het eene uit Louden beheisde dat Frankrijk, hetwelk natuurlijk als „auctor intellectlua- lis" van den oekas te beschouwen was, en Engeland zich in der minne over de moeie- lijkheid in verband met het Saargebied had- den verstaan. Bot daarop las men echter in een bericht uit Parijs dat Frankrijk de wettigheid van het voorgestelue commis- soriate* onderzoek betwistte. Het eene be richt leek verzoenend, het ander« maakte, naar nu blijkt door onvollecfigheid, den indruk dat het hommeles werd. Het geval is duidelijk geworden door een nader be nefit uit Parijs over den inhoud van een Fransche nota aan Londen. Inderdaad, Frankrijk heeft de wettigheid van de pro cedure die Engeland voorstefie, betwist en verklaart, dat zij een aanranding zou zt]n van het tractaat, dat Frankrijk voile vrifheid waarbOrgt tot ontginning van de Saar-mijnen. De F ransche regeering is van oordeei. dat de regeerende commissie niet- onder voogdij van den Volkenbond kan gesteld worden en dat de maatregel volkomen rechtsgeldighejd bezit. Maar nu komt het slot: het Britsche vertoog zal eerlang geen doel meep hebben, aangezien „nu de kalmte teruggekeerd is en het werk in de mijnen hervat is, de regeerende com missie dientengevolge de uitzonderings- maatregelen die tijdens de staking waren voorgesdhrewn, buiten working zal stel- len." j Het wordt thans duidelijk dat de berjch- ten uit Londen en uit Parijs beiden juist waren, maar dat uit Parijs alleen tekort school door onvolledigheid. De verzoe- ningsformul.e in de moeilijkheid is uitge- drukt in de laatste zinsnede van de Fran sche nota. De tyrannieke maatregel wordt herroepen en daarmee verliest het Brit sche voorstel zijn doel. Zoo zal althans de Engeische regeering he^ vvel uitleggen. De moraal van de geschiedenis is intus- schen belangwekkend. Frankrijk kondigt aan, dat de regeerende commissie den maatregel buiten werking zal stellen en implicite zal men daarin de bevestiging zien, dat het de heele commissie naar zijn hand kan zetten, zoowel bij het afkomii- gen als bij het herroepen van dwangmaat- regelen. En hicrtegenover heeft het betoog da. de verordening volkomen rechtsgeidig- heid bezai, aangezien de regeerende com missie er op regdmatige wijze het besluit toe had genomen, weinig zin. Met dit al is het een reden tjot! voldoe- ning dac het vrije woord in het Saar-ge- bied in eere hersteld wordt. Doorda. Engeland het in het begin van het jaar niet eats was mei Frankrijk, Bel- gie en Italic over het plan om een actie in het Roergebied te onderneinen, is het eenigszins in, 't vergeetboek gieraakt, schrijft) de N. R. Crt. dat Engeland vroeger evenmin mee is gegaan met het Fransche plan voor de Duitsche betalingen. Na de oonferenties van Londen en Parijs, waarop Bonar Law en Poincare de voornaamste wt ordvoerders waren iOt bepleiting van twee tcgenoilergestelde standpunten, waar- \an het eene hierop neerkwam dat men Duitschland voorloopig op zijn verhaal diende te laten komen, het andere daarop dat men Duitschland geen volledjg mo ratorium moest toestaan, was men in het heele schade\ergoedingsstuk vastgeioopen en hetz-elfde verschil in standpunt kvvam daarna ook uit in de commissie van her- stel bij de ing-ebrekestelling van Duitsch land voor de (everingen in natura en de betaling in specie, we ike technisch het uif- gangspunt werd voor de maatrege.en aan de Roer. In den loop van eenige maanden zijn de twee k we sties die van de schadie- vergoeding -en die van de bezetting van het Roergebied in e,kaar verward giraakt, als de ranken van twee verschillende slin- gerplanten, zoodat Frankrijk zich nu op het standpunt plaatst, dat de betaling van termijnen gelijk op zal gaan met geleide- lijke outrunning van het Roer-gebied. En geland is het intusschen in de eerste plaats erom te doen, ordie te scheppen in het scha- devergoedingsstuk, stellig in de verwach- ting dat de Roerkvvestie dan ook gaande- weg te regeien zal zijn en omdat het meent dat een plotselinge wijziging in den koers van de'Fransche Roerpoiitiek op het oogen- blik niet boreikbaar is. Op dezelfde wijze werkt men nu van Duitschen kant aan een schadevergoedingsplan, waarin dc modaliteiten van de schadevergoeding en de waarborgen meer op den voorgrond komen dan de Roerkwestie. Als de ver- warrende berichten uit Berlijn waarheid bevatten, is de Duitsche nota gerecd en zullen wij spoedig vernemen, wat het nieu- we Duitsche aanbod Over de schadever goeding inhoudt. Inmiddels is het belangwekkend na te gaan hoe de Engelsche en Fransche regee- ringen zich op het oogenblik tegenover elkaar verhouden of althans welke aanwij- zingen er op dit oogenblik zijn voor de onderlinge verhouding. In de eerste plaats valt dan op te merken, dat Frankrijk, hoe- wel het Bonar Law ondanks verschil van meening goedgezind is gebleven (omdat tegenover hem te Parijs gem wantrouwen tegen zijn bedoelingen gekoesterd werd, wat wel het geval was ten aanzien van de bedoelingen van Lloyd George) van den n ieuwen Britschen eerste-minister Stan ley Baldvvin een lichte verandering van koers verwacht. Bonar Law was immers aan zijn scnadevergoedingsplan van Lon den gebonden. Baldwin behoeft dit als nieuw man niet geheel over te nemen. Hij is bovendien als hoofd van de regeering aangewezen met den zegen van den uiter- sten rechtervleugel der conservatieven, de die-hards. Zijn eerste verklaring over de schadevergoedingskwestie en het Roer-pro- bleem tegen den correspondent van de Petit Parisien klonk voor Frankrijk ook zeer tegemoetkomend. Hij sprak het ver- trouwen uit dat de twee landen een „ter- rein van ontmoeting" zouden vinden. En hij greep tevens de geiegenheid aan, om nadruk te leggen op het belang dat Enge land stelt in het vraagstuk van de veilig heid van Frankrijk en Belgie. Dat was zeer duidelijk een captatio benevolentiae tegen over den Franschen toehoorder. Eenzelfde gebaar is van Fransche zijde door Loucheur gemaakt, toen "hij te Maubeuge spreken- dc, zeide overtuigd te zijn, dat „we, on danks de sabotage van de Duitschers, met eer en voordeel de Roer zullen verlaten, en wel spoedig, daar Duitschland door de bezetting ernstig te lijden heeft". Lou cheur is geen officieel persoon. Dat is ook met klem betoogd toen zijn bezoeken te Londen kortgeleden sterk de aandacht trokken. Maar hij vertegenwoordigt het oeconomisch denkende deel der Fransche openbare meening. Men moet niet stil- staan bij wat hij van de Duitschers en Duitschland zegt, maar bij zijn overtuiginsr van een spoedige ontruiming van de Roer. Dit kan een geflatteerde voorspelling zijn, aangezien den werkeiijken machthebbers te Parijs vermoedelijk nog de politick van ge- leidelijke ontruiming voor den geest staat. Dat een gezaghebbend Fransch politicus die de staatkunde in onverbrekelijk ver band met de oeconomie ziet, dc Roet- actie als iets zeer tijdelijks, immers als een episode van maanden, ziet, heeft nochtans beteekenis. En in verband met zijn bezoe ken aan Londen is ook zijn toevoeging van belang dat hij den indruk meent te hebbe.n, dat „de Engelschen tot groote offers bereid zijn, mits wij ons ook niet te onverzoenlijk toonen." Groote offers kunnen de Engelschen alleen brengen ih verband met de schuld van Frankrijk aan hen. Dat zou een her'.eving beteekenen van het oude denkbeeld, om Frankrijk wil- lig te maken voor de besnoeii'ng van de Duitsche verplichtingen door kwijtscbel- ding van schuld aan Engeland, hetzij door- dat Engeland de fameuse C.-obligaties in betaling aanneemt en verscheurt of in een laatje legt hetzij anderszins. In een sa- menwerking van Frankrijk en Engeland ligt voorloopig de eenige hoop op de een of andere oplossing van de netelige proble- men en zoo zijn dan de eerste bescheiden teekenen waar te nemen, dat men, na zoo lang den pas gemarkeerd te hebben, weer neiging begint te vertoonen om „en mar- che" te komen. DE AARDBEV1NG IN PERZIe. Volgens officieele medcdeelingen met be- trekking tot de aardbeving, welke in de nabijheid van Turbet Hejderi heeft plaats gehad, werden tal van bazaars in deze stad vernield. Dertig dorpen en gehuchten binnen een straal van 14 mijlen werden eveneens verwoest. In Turbet Heiderj wer den 40 lijken gebcugen, in de omliggende districten 2200. NOODWEER IN NOORD-ITALIe. Te Vogogna, zoo meldt de Secolo, zijn vier boeren, die vveggedreven hout tracht- ten op te halen, vcrdronken. Gok te Villa- di^Ossola zijn slach.offers gevallen. In het dal van Anzanca s de groote weg door steenblokken versperd en zijn twee brug- gen ngestort. De Simplonlijn is dusdanig beschadigd, dat het internationaal ver- keer moest gestaakt worden. Vooral de nieuwe spoorweg Locarno-Domodossola is zwaar beschadigd. Een brug in aanbouw, is met den stroom meegevoerd. Ook in de naburige dalen, vooral in dat van Formaz- za, is groote schade aangericht. De veld- gewassen hebben veel ge'.edi n. DALING VAN DE MARK. Op hei rijksdepartement van financien te Berlijn is een bespreking gehouden waar- aan vertegenwoordigers van de Berlijnsche banken en van de rijksbank hebben deel- genomen. Nagegaan is welke maatrege- len van regeeringszijde kunnen worden ge- troffen ten einde een verdere daling van de mark te voorkomen. Besluiten werden in deze bijeenkomst niet getroffen. De be spreking zal dezer dagen worden hervat. Het plan ^<iiijnt te bestaan den vrijen han- del in buitenlandsche deviezen geheel te verbieden, al ziet men tevens in dat de ze maatregel onvoldoende zal zijn om aan het speculeeren met deviezen paal en perk te stellen. EEN DRANKBESTRlJDERSCONFLICT. In den Staat New-York heeft zich een merkwaardig feit Vcorgedaan, 't welk te denken zal geven aan hen, die meiene.t dat een zoo diep in de gewoonten en (werke- lijke of vormeende) behoefeen ingrijpende wet als het straffe drankverbod, aan 'n volk kan worden opgelegd, zonder dat hier of daar de boel vasdoopt. Het drankverbod is in de Amerikaansche grondwet gebracht in den vorm van een amendement op de constitute; het His dus e.en algemeene Bonds wet. Maar de toepassing komt voor rekening van de afzonderlijke staten, die dan ook daartoe noodige staatswetfen heb ben gemaakt, en trachten toe te passen. Maar bij de jongste verkiezingen in clen staat New-York den volkrijksten, bdang- rijksten en invloedrijksten staat van de Ume werd een ant'-droge" gouverneur geko- zen en kregen in het Staatsparlement de „natten" de overhand. Natuurlijk konden de staat New-York en zijn gouverneur, Al Smith, nooit ingaan tegen de grondwet der Unie. Zij konden dus New-York niet weer „nat" maken. Maar wat zij wel kon den, deden zij ook. En dat was de bijzon- dere staatswetgeving, noodig om het droogte-scheppende amendement der grond wet ook toegepast en geeerbiedigd te krij- gen, intrekken. Het New-Yorksche Con- gres besloot n.I. dat de toepassing van de anti-drankwet in den staat New-York voor- taan zal dienen te geschieden door federate autoriteiten en voor federate* rekening. De staat New-York zelf wil er geen ambtena- ren, politie of staatsmilitie meer voor be- schikbaar stellen en er ook geen geld voor uttgeven. De gouverneur, Smith heeft eenigen tijd geaarzeld, of hij dit besluit van het Con- gres van zijn staat wel met zijn hand- teekening zou bekrachtigen. Want het scheppen van een tegensteiling tusschen Staat en Republiek is in de Unie een ge- vaarlijk ding. Het leidt toli een conflict, waarvan men het einde niet kan voorspel- len. Toch heeft Smith het besluit van zijn Congres ten slotte bekrachtigd. De positite Is nu dus zoo, dat de Amerikaansche grond wet drankhandel en drankmisbruik ver- biedt, maar dat de machtige staat New- York aan Washington heett laten wetlen, dat het daar dan ook zelf voortaan moet zorgen. De staat New York „doet er niet meer aan". Men zal nu maar moeten afwachten wat er uit dezen stap van gouverneur Smith geboren wordt. Maar dit eene mag men er toch uit afleiden, dat ml. in de Ver. Stat'en de „natten" veel talrijker en voel onte- vredener zijn dan sommige beoordeelaars van de toestanden in de Unie ptegen ie gelooven. Smith ambieert de Democratische can- didatuur voor het Presidentschap der Unie. Hij is als „nat" politicus tot gouverneur van New York gekozen, en die ,,natheid" verloochent hij niet. Het ietwat' dubieuze gebaar, dat hij maakte door de bekrachti- ging van het besluit van zijn Congres zal dan ook wel moeten worden beschouwd als een zet in zijn verkiezingscampagne, waarbij hij zijn kansen zet op de „natte" kaart. Dat een zoo gewiekst politicus als Smith reeds thans het oogenblik gekomen acht, waarop stembussucces te wachten valt van de ongetwijfeld om zich heen grij- pende en veldwinnemde reaccue tegen de gedwongen droogte en dat hij daarom niet schroomt voor een staatsrechtelijk con flict tusschen Albany (den zetel van het staatsbestuur van New .York) en Washing ton is een feit, dat zeker zeer de opmerk- zaamheid verdient. Dat dit conflict scherp zal worden, mag met zekerheid worden voorspeld. Presi dent Harding had al eenigen tijd geleden laten weten, dat hij in de verkiezingscam pagne van geenerlei concessies op het punt van het drankverbod wil weten. Hij is voor een 100 pct.'s toepassing van de grondwet. Daarmee vaart Harding in een schuitje met oud-president Taft. Deze hield op Memorial Day een rede te Cincinnati. Taft, die tegenwoordig hoofdrechter is in het Oppersce Gerecnishof, drong er in zijn rede op aan, dat men toch de wetHen des lands zou naleven. N. R. Crt, HENRY FORD CANDlDAAT VOOR HE! PRESIDENTSCHAP. Indertijd hebben wij. schrijft het HbL, aan Aimrikaaische telegrammen het bericht ontleend, dat de agenten van Henry Ford, den bekvnden aucomobielfabrikant en multi- millionnair, een actie op tQuw hadden gezet om hem te candideeren voor het president schap Van de Vereenigde Staten. Ford heeft een poos daarna verkiaard, dat hij zich een candidatuur niet kon laten welgevallen, o.a. omdat zijn zaken het niet toeiieten. Thans blijkt, dat Ford's vriehden en aanhangers zicn niet hebben lateA onimoedigen en bezig zijn met een gcduchte campagne om hun plan te verwezelijken. De Amerikaan sche oiaden spreken van een „Henry rord boom", die in de kringen van republikeinen en democraten wordt beschouwd ais een „naiionaie damiteit" en een gevcel van onrust wckt. In vele kringen zou n.I. groote ontevredenheid heerschen zoowel over de houding van republikeihe'ttJ-als democraten. terwijl in breede arbeidersgelagen, vooral in het Westen en het Zuiden der Vereenigde Staten groote sympathie bestaat voor den democratischen en in den omgang eenvou- digen Flivver King". Ford zelf biijft di- piomauek het zwijgen bewaren, doch naar de „Dailv Telegraph"-correspondeiii te Wasbington uit oeirouwbare Dron kan rne- dedeeien is Ford niet ongev oelig voor de pubtieke meening en stelt t]ij zich op het standpunt, dat, indien het land hem noo dig heeft. hij berejd is het te dienen". en hij daarvoor den inoed heeft zijn vrouw te trotseeren, d'e hteft verkiaard dat wan- neer Henry naar het Witte Huis gaat, hij daarheen gaat zonder mij". Ford's zoon. Edsel, zou intusschen verkiaard hebben dat zijn vader vast van plan is een candidatuur aan te nemen. Wat in republikeinsche en democratische kringen in het bijzonder ongerustheid wekt is, dat Ford den steun heeft van William ^Randolph Hearst, den bekenden kranten- koning. De republikeinen gaan Ford te lijf met de beschuldiging, dat hij den rassen- strijd in de Vereenigde Staten onfketent door het voeren van een campagne tegen de Joden, die zelven, in een groote verga dering te Atlantic Citjy een rfisolutie hebben aangenomen, waarin zij de houding van Ford wegens zijn aanv alien op de Joden als „on-Amerikaansch" brandmerken en zijn candidaatstelling voor het presidentschap een „beleediging van de Amerikaansche democratic" noemen. In dezelfde resolutie kenmerken zij Ford als de man „die de ge- heimzinnige Ku Klux plan steunt en haar onvadertandslievende campagne tegen de Joden, Katholieken, negers en vreemdelip gen goedkeurt". De conventie, die uit 500 gedciegeerden bestond, kwam overeen zich aan te sluiten bij de Katholieken in hun strijd tegen Ford als een „bedreiging van de openbare veiligheid". Fords politit ke tegenstanders achten hem voor het presidentschap volkomen onge- schikt en verklaren dat men alles van hem kan verwachten. Een dr. Samuel Marquis, die jareniang goed bevriend was met Ford, zegt, dat Ford zoo groote tekortkomingen heeft, dat honderden van zijn voormannen, die 120 gulden per week verdienen, een veel beter keuze voor het Witte Huis zou den zijn dan de rijkste man ter wereld. DE AARTSBISSCHOP VAN SARA- GOSSA OP STRAAT DOOD- GESCHOTEN. De aarisbisschop van Saragossa, kardi- naal J. de Soldevilla, is tijdens een auto- rit door drie onbekenden aangevallen en vermoord. De daders wis ten te ontkomen. De aanslag geschiedde, toen de aaris bisschop zich per auto naar zijn landgoed, buiten de stad begaf. Eenige als arbeiders gekloede personen traden in een drukke straat de auto plotseling in den weg en voordat iemand goed en wel begreep wat er eigenlijk gebeurde, losten zij een aantal rcvolverschoten op de inzittenden. De aartsHlisschop werd doodelijk gewond, ter wijl een kapeiaan, die hem vergezelde, le- vensgevaarlijk aan den hals werd getrof fen. De chauffeur kreeg een schot in den arm. Het is nog niet bekend, of de daders zijn gearresteerd. De moord wordt toege sell re veil aan een geschil, hetwelk tusschen den aarisbisschop en eenige arbeiders, die op zijn landgoed werkzaam waren, was ontstaan. Eenige zekerheid daaromtrent is evenwel nog niet vefkregen. De moord heeft te Madrid een pijnlijken indruk gemaakt. Kardinaal de Soldevilla was 79 jaar en sedert 1901 aarisbisschop van Saragossa. Vier jaar geleden was hem den kardinaalshoed verleend. Twee maanden geleden w;as aartsb*s- schop De Soldevilla degenen, die namens de Spaansche geestelijkheid aan de regee ring het indertijd gemelde ultimatum heeft overhandigd, waarin er werd gepro- testeerd tegen het voornemen der regee ring, een wijziging in de grondwet aan te brengen, waardoor de geloofsvrijheid in Spanje zou worden uitgebreid. Nader wordt nog gemeld, dat een der familieleden van den verslagene ongeveer tezelfder tijd is vermoord. EEN EXECUTIE VAN TWEE MISDADIGERS. Uit twee executies die Woensdag te Tu- ani hebben plaats gehad, kan blijken hoe zeer het der regeering van den Zuid-Ier- schen Vrijstaat ernst is, de orde in het land te herstellsn. Deze executies "hebben geen politick karakter, doch hebben alleen ten doel, paal en perk te stellen aan de „ge- wone" verwildering in het land. De beide geexecuteerde mannen hadden de vorige week deelgenomen aan de berooving van een bank te Athenry. Zij waren er, dank zij een snel rijdende auto, in geslaagd aan het hen achtervolgende publiek te onb snappen, doch werden later door Vrijstaat- troepen in net bezit van revolvers en van het gestolen geld, gearresteerd. Zij ston- den voor een militaire krijgsraad terecht, die hen ter dood veroordeelde. De bei de aangehoudenen erkenden schuld, doch verklaarden dat zij tot hun daad gedwon gen waren door een bende, die opereerde in verband met een landbouwgeschil. Men verwacht dat hun executie een gunstige uitwerking zal hebben op de verschil lende andere rooverbenden, die in ver schillende deelen des lands werkzaam zijn. EEN WOLKBREUK IN SAKSEN. In de streek van Mucheln (ten Z.W. van Halle a.d. Saale in de prov. Saksen), heeft Donderdagnacht een ontzettemde wolk breuk plaats gevonden. Enorine watermas- sa's drongen in de mijn Elisabeth" van de Anhalter Kohlenwerke en het nabij- gelegen dorp. De bewonurs moesten de vlucht nemen. In de beambtenkolonie te Mucheln worden alle huizen met instor- ting bedreigd. De brandweer moest ver schillende keeren reddend optreden, de kolonie zelf geldt voor verloren. Het uitgezaaide zaad is geheel bedorven, terwijl ook de vruchtenoogst vernietigd werd. De fschade loopi in de milliarden. Ook in Mans- feld werd belangrijke schade aangericht. Er verdronk veel vee, De Uilsteindienst meldt uit Halle a.d. Saale. Met betrekking totd de ramp in het district Halle' wordt nog mcdegedeeld, dat ook in de stad Halle een wolkbreuk heeft plaats gevonden. Tal van kelderwo- ningen zijn aldaar onder water geloopen. Door een bliksemstraal vatce een fabriek van landbouwwerktuigen vlam. Het ge- boiuv werd geheel in de asch gelegd. TER NEUZEN, 6 Juni 1923. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Tusschen de telegraafkantoren Rotter dam en Ter Neuzen is, voorloopig geduren- de een gedeelte van den dag (91 uur en 25 uur), de Sounderdienst ingevoerd. Gedrukte stukken, voorzien van een plakzegel, waarop de afzender dag- en handteekening heeft gesteld, kunnen tegen drukwerktarief ter verzending worden toe- gelaten, mits zij overigens aan d« daar voor geldende bepalingen voldoen. Het hulptelefoonkantoor te Koewacht is opgeheven, aldaar js een publiek tele- foonkantoor op den voet van art. 3, sub 3o van het Rijkstelefoonregtement 1919 ge vestigd. DIPLOMA COSTUMIeRE. Geslaagd voor het diploma costumiere, welk examen te "'s Gravenhage is afgeno- men, de dames Anna Bruijnooge en Maatje Scheele van Schoondijke, Grada Callenfels van Gostburg en Mina Maat van Biervliet, leerlingen van me.j M. Beekes te Oost- burg. MARECHAUSSEE. Bij het te Apeldoorn gehouden examen voor wachtmeester der Kon. Marechaus see, slaagde o.a. de heer Joh. van Oosten Hz., thans marechaussee te Hontenisse. SU1KERBIETENTEELT. Men schrijft aan de Midd. Crt.: Dezer dagen vergaderden wooraanstaan- de landbouwers op 't gebied van den sui- kerbietenverkoop uit Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen te Schoondijke. De heer F. C. Zonnevijlle van Axel trad op met eenige beschouwingen over de geschiedenis van den suikerbietenhandel en der momen- ten die beinvloed zijn, door krachtige prijs- drukking van de zijde der fabrikanten. De krachtigste poging daartoe beieven we thans. Ontzettende winsten worden door eene ver doorgevoerde prijsdrukking den fabri kanten in den schoot geworpen, ten koste onzer landbouwers en boeren. Als eenige uitkomst werd aangewezen het vormen van een cobperatieve verkoopver- eeniging in deze streken en ook in Walche- ren, terwijl werd medegedeeld, dat plannen gevorind zijn tot het stichten van een sui- kerfabriek, ter verwerking van het quantum der suikerbieten welke de cooperatie bij el kaar brengt. De plannen der suikerfabriek hebben reeds een eenigszins vasten vorm aange nomen. De aanwezigen hebben samen een com missie gevormd, om de plannen te onder- zoeken, en eerlang er mee voor het voetlicht te komen. Er staat voor onze streken een kapitaal van een millioen gulden per jaar op 't spel. In Amerika, zegt spreker, zouden allicht maatregelen gevonden worden om een trust als thans georganiseerd is, tegen te gaan, doch nu kan hier alleen in eendracht van alien die er bij betrokken zijn uitkomst ge vonden worden. INBREKERS AANGEHOUDEN. De politie te Antwerpen heeft in saineri- werking met Nederlandsche rechercheurs, twee personen aangehouden, als verdacht van den diefstal van f 80,000, ten nadeele van den pastoor van St. Jansteen, Het zijn een Hollander, zekere V. en een Belg, zekere L., een bekend Antwerpsche inbreker. Bei den zijn ter beschikking van de Belgische justitie gesteld. AXEL. In de op Vrijdag 1 dezer gehouden ver gadering van Stembevoegde Ingelanden van den polder Capelle werden de ontvangstcn over het afgeloopen dienstjaar vastgesteld op 2865,84, en de uitgaven op 1786,59 }/2 zoodat het goed slot bedraagt f 1079,24V2. De begrooting over het loopende dienst jaar werd in ontvang en uitgaaf bepaald op /3051,83'/2, met een bedrag van /572,401/2 voor onvoorziene uitgaven. Tot gezworene werd herbenoemd de heer Ed. Dekker. In de plaats van wijlen den heer J. A. van Vessem werd als ontvanger-griffier be noemd, de heer W. A. den Boggende, alhier. IJZENDIJKE. Door de ingelandenvergadering van de polders Eiland en Braakziek te jjzendijke. is op verzock aan den heer A. ZE. Hendrik se eervol ontslag verleend als ontvanger- griffier, onder dankbetuiging en in zijn plaats benoemd de heer G. Hendriksa MIDDELBURG. Alhier is den off icier van justitie voor- geleid E. de V., oud 40 j., afbeider te St. Jansteen, verdacht van diefsfal met! braak te St. Jansteen, gepleegd in den nacht van 24 op 25 Jan. 1.1. Verdacht is na verhoor door den rech- ter-eommissaris weder op vrije voeten ge steld. SCHBEPVAARTBEWEGING. Gedurende de maand Mei 1923 pas- seerden door de Westaluis Stoomvaart Geladen op 192 schepen metende 700463 M'. Ledig 20 n 71281 r ""Totaal 212 771744 M'. Waaronder voor Ter NeuzenSluiskil 23 schepen metende 104463 Ms. Ledig op 3 n v 12604 ML ~26~ 117067 ML Waaronder voor Sas van Gent: Geladen op 1 schip metende 7035 Ms. Stoomvaart Geladen af 73 schepen metende 244005 M8. Ledig 153 604349 Totaal 226 848354 Ms. Waaronder van Ter Neuzen Sluiskil Geladen af 4 schepen metende 8851 M'. Ledig 22 h 105752 M "26 114603 ML Waaronder van Sas van Gent Ledig af 1 schip metende 7035 ML Zeilvaart Geladen op 1 schip metende 230 ML Ledig n 3 schepen v 9466 M Totaal 4 9696 ML Waaronder voor Ter Neuzen 3 schepen metende 9466 ML Waaronder van Ter Neuzen Geladen af 1 zeilschip metende 314 ML Binnenvaart In opvaart 37 vaartuigen metende 5459 ML In afvaart 23 u n 3413 ML Totaal 60 8872 ML RECHTZAKEN. BuitcnvervOlgingstellittg be voted met last tot invrijheidstelling tjegen J. J. V., oud 21 j., voerman le Breskens gedetineerd geweest ter zake van fraude bij faillisse- ment. Gevangenhouding.bevolen van A. M., oud 25 j., metselaar te Stoppeldijk gede- tineerd terzake van een geplaegden dief stal te Axel.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2