LANDBOUWBERICHTEN. 6EMEN8DE BERICHTEN, GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. h«t licht heeft kunnen brengen, hoe dit stoomschip en het aangevaren stoomschip Ezardian hebben gevaren, hoe zij ten op- zichte van elkander hebben gelegen, hoe zij ten slotte hebben gemanoeuvreerd, en welke geluidseinen zijn gegeven; dat weliswaar van de opvarenden van de Zuiderdijk vele personen als getuigen zijn gehoord, doch van de zijde van de Ezardian slechts enkelen, terwijl bij de volkomen afwijkende voorstellingen, welke van weerszijden van het gebeurde zijn ge geven, een betrouwbaar beeld van het voor- guvallene niet is te verkrijgen zonder een uitgebreid verhoor van de opvarenden van het laatstgenoemde stoomschip; dat het evenwel is gebleken, dat zulk een verhoor in deze zaak (niet mogelijk zal zijn; dat dus bij deze onvolledigheid van de het hof ten dienste staande gegevens de vraag naar de schuld van de Zuiderdijk en eventueel daarmede die vraag naar de schuld van den beklaagde niet kan worden beantwoord; dat derhalve beklaagde van het hem te laste gelegde moet worden vrijgesproken, met vernietiging van het tegen hem gewe- zen veroordeelende vonnis. Het hof bepaalde in zijn vonnis voorts, dat de door den bekl. gemaakte kosten wegens het dagvaarden van deskundigen en getuigen, enz. door den staat aan hem moeten worden vergoed, tot een totaal bedrag van 550,60 DE CODRO. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft gis- teren, uitspraak doende in de bekende Codro-zaak, aan de Codro de door haar tegen den Staat ingestelde vordering van drie millioen gulden, wegens het niet overnemen van groenten door den Staat, ontzegd, en haar veroordeeld in de kosten. DE SCHADELIJKE GEVOLGEN VAN HET NATTE WEER IN ONZE WEIDg- STREKEN. 't Is in het Friesche veehoudersbedrijf. zoo lezen wij "n het Nwbl. van het N.. wel een eigenaardige toestand, de oudste boeren herinneren zich niet, dat zoo iets eerder is voorgevallen. Terwijl m het hooiland de maaimachi- nes r:kket:kken en een zeer dikke zwade gras neersabelen, Lggen daarnaast de wei- landen, kaal en stukgetrapt, zonder vee. Tal van boeren hebben hun vee weet gestald in het belang van de runderen en de weide. Het natte, koude weer, de kille nachten, de vochtige bodem, werkten heel slecht op den gezondheidstoestand van het vee. In plaats, dat de melkopbrengst grea ter werd nam zij af, sterfgevallen, voorai longontsteking, kwamen voor. Menig boer vond na zoo'n koude nacht een koe dood in de weide. Want de bodem was zoo drassig, dat bij het gaan liggen der koeien, het water uit den grond te voorschijn kwam en zich rondom het ltchaam een smal waterplasje vormde. Zoo werd de nacht doorgebracht, boven- M:en nog koud weer en vaak nog regen ook. Geen wonder, dat men het vee weer stalde. En nog staat het grooilste deel op stal, ofschoon we bijna 1 Jun; schrijven. Cloor de drass:gheid zijn de weiden stuk getrapt, zoodat er geen gras :s. Echter, een paar zonn:ge dagen kan op dat geb;ed wonderen dosn. Natuurlijk wordt het nu gemaajde gras allemaal ingekuild, een deel er van wordt aan het vee op stal gevoederd, omdat het hooi nu bijna overal op is. NIET VOOR EEN KLEINTJE VERVAARD. Een ingezetene te Vlissingen had zich ontfermd over een vermoedelijk zwerven- den hond. Reeds circa 7 weken was dit dier bij zijn nieuwe verzorgster en had zich geheel met de nieuwe omgeving ver- trouwd gemaakt, toen de eigenaar plotse- ling verscheen. Althans op een gegeven oogenblik verschenen drie mannen voor de woning, waarvan een beweerde de eige naar te zijn. Hij drong daarop de huiska- mer binnen en wist den hond in handen te krijgen, doch de bewoonster die niet ge- diend was van een dergelijke handelwijze. liet zich een en ander niet welgevallerf, Bij de worsteling, die daarop ontstond, wist zij haar beschcrming weder te bemachtigen en moesten de mannen onver- richterzake terugkeeren. De politie stelt een nader onderzoek in. CLANDESTIENE INVOER VAN GEDISTILLEERD. Bij de administratie van de invoerrech- ten en accijnzen zijn gegevens verkregen, waaruit moet worden afgeleid, dat gedis- tilleerd. hetzij uit het buijenland, lietzij uit geheime branderijen hier te lande af- komstig, op groote schaal per spoorweg onder va'sche benaming wordt vervoerd. In verband hiermede zal, naar de N. R. Ct. mededeelt, door genoemde admini stratie een verscherpt toezicht op de spoor- wegen worden uitgeoefend, zoowel wat betreft de vervocrde goederen, als de rei- zigers en hun bagage in de treinen en op de stations. OVER HANNES DIE ZAT WAS. De N. Venl. Ct. vertelt als histjorisch: Op een dorpje aan de Maas woont een Hannes. Dat gebeurt meer. Op zekeren dag was die Hannes in dat Maasdorpje aan den zwaai geraakt en had ruim zijn natje genoten. Ook dat gebeurt meer. En dat zoo'n Hannes dan tegen de lamp loopt en een bon kon krijgt voor X dagen of X guldens, och, zelfs ook dat gebeurt meer. Dies overkwam het ook den Hannes deze vertelling en de bon, die hij kreeg, was voor een dag ofguldens. Hoeveel gul dens heeft hij misschien niet geweten, in ieder geval geen verkwistende neigingen genoeg bezeten, om dat geld over de brug te gooien. Dies verschenen op zekeren dag twee marechaussees in het vredige Maas dorpje en haalden Hannes, die zat was ge- weest. Heelemaal naar Den Bosch moest hij voor dat misdrijf, zijn dag uitzitten. Drie personen vervoer naar Den Bosch. Het eerst« offer, dat Hannes misdrijf den fiscus oplegde.„En daar zoo vertelde Hannes glorieus moest ik direct in het bad," zoo geprepareerd was hij geschikf voor zijn dag hechtenis. Kost en inwoning, De dag vloog om in gezellig samenzijn met lotgenooten en Hannes moest terug naar zijn vredig Maasdorpje. Hoe "hij reisde? Tot Nijmegen met den trein en verder met de tram. Wat die tram kostite? Dat wist Hannes niet. Hij had wel eens varkens naar Nijmegen naar de markt gebracht, maar wat dat kostte, wistf hij niet meer. Plechtelijk werd hij ontslagen en van vol- doende reisgeld voorzien. Zoo gebeurde het, dat onze Hannes in zijn vredig dorpie terugkeerde, een dubbeltje rijker dan hij was heengegaan. Daarbij was hij in Den Bosch geweest, h^d een dag vacantie ge- had, en een bad het eerste en het laatste van zijn leven? (als hij tenminste niet meer zat wordt) en had nog een dubbeltje ver- diend. Zoo heeft Hannes voor zijn zatzijn geboet. EEN NETTE INBREKER. In de school voor Chr. Volksonderwijs te Steenwijk is ingebroken. In 3 lokale,n werd ailes dcorzocht en werden de lesse- naars opengebroken. Toevallig had het hoofd der schoof de gelden van de zendingsbusjes mee naar huis genomen, zoodat de bujt van den dief zeer gering was en slechts 26 cent be- droeg. De nachtelijke bezoeker scheen echter nogal tevreden te zijn geweest, hij had ten minste op een der borden geschrevefn. „Vriendelijk bedankt". 5 'MINUTEN RAADSLID. Men schrijft aan de Standaard: Bij de gemeenteraadsverkiezing te Dinteloord, deed zich een eigenaardig incident voor. Op de gecombineerde lijst van Christelijk historischen en Vrijheidsbond stond als no. 4 de heer C. V. De burgemeestier, die na het tellen der stemmen op het raadhhuis, ook den uitslag van het andere stembureau was gaan vernemen, kwam terug met de mededeeling, dat o.a. ook de heer C. V, gekozen was met 69 stemmen. Een gedien- stige vriend bracht het nieuws al spoedig over aan den betrokken persoon. Spoedig waren een 20tal vrienden in de woning van V. aanwezig om hem te feliciteeren. De kurken knalden en de wijn klokte al spoe dig. Dan kwam te midden van de vreugde als een ijskoude douche iemand binnen, die opmerkte: Er is een vergfssfng in het spel geweest. Niet no. 4, maar no. 3 van de lijst is gekozen verklaard. D: lijstkiesdeeler is ruim 71. Een pijnlijk -oogenblik Men besloot evenwel de fuif nu toch maar voort te zetten. ERGERLIJKE ONN A DEN KEN DH EID. Zaterdag werd met de motorspuit een proefneming gehouden op het terrein aan de Oosterstraat te Zandvoort-. Een paar groote jongens hadden daarbij de aardig- heid het elfjarig zoontje van den heer B. wonende Schoo.straat aldaar, in de straal der motorspuit te houden. Het knaapje werd door den fellen waterstraal zoodanig in het gelaat getroffen, dat de oogen ern stig beschadigd werden. Hoewel nog niet vaststaat volgens het onderzoek van den heer Varekamp, arts aldaar, wat de gevol- gen zullen zijn bestaat er heel vcel kans, dat het eene oog het licht zal moetkn mis- sen. ANGSTIGE OOGENBLIKKEN. Vrijdag was van Soesterberg opgestegen aldus de Msb., een ballon van de Ned. Luchtvaart Maatschappij met als comman dant de heer Mouton en als passagiers officieren van Wulften-Palthe en Tuessink van der Hoop. Nabij Elburg ontwaarde men bedenkelijk laag een vliegmachine, eveneens van Soesterberg, en de veron- derstelling. dat het vliegtuig een defect had, bleek juist, want op het Kampereiland moest een noodlandmg gemaakt worden, hetgeen zonder ongelukken gcsch;edde. De drie genoemde luchtreizigirs hadden er toen nog geen flauw vermoeden van, dat binnen enkele oogenbli'kken hun een nog minder aangenaam avontuur wachtte. De ballon bewoog zich namelijk op on- geveer 1500 M. hoogte, toen de zon schu ging achter de wolken, waardoor het gas ■n den ballon zoodanig afkoelde, dat dez- begon te dalen, hetgeen des te erger was daar men zich boven de Zuiderzee bevond op eenigen afstand van het Kampereiland. Daar men niet bij machte was het dalen te verhoeden, kwam men dan ook in de zee terecht. Gedurende een uur dobberde de ballon nu op het water. Eenige visschers die in de buurt hun bedrijf uitoefenden, kwamen er spoedig op af, doch de drie heeren waren op deze hulp niet gesteld. Na menig angstig oogenblik gelukte het den luchtschipbreukelingen de kust te be- reiken, waar ze spoedig door een aldaar wonenden boer werden geholpeji. Met flink nat pak kwamen zij er af. De ballon werd met een wagen naar het station Kampen gebracht, vanwaar hij per spoor naar Soesierberg zou worden verzonden. GEMEENTEBELANG EN MOeDER- PLICHT. Als de ge.rouwde vrouw a's raadslid haar plicht doet, dan Het gebeurde in een der grootste plaaf- sen van ons land, schrijft de Standaard" waar een huismoeder van eenige nog klei- ne kinderen lid is van de gemeeineraad voor de S. D. A. P, Haar Edelachtbare vervulde haar plicht en bezocht een volksschool. De kinderwa- gen imrft 2 kinderen, die zij, hoewel noode, moest meenemen, werd zoolang in het portaal „gestald". Vervuld met haar heilige idealen mcent zij na een wijle aandacht een opmerking te moeten maken tegenover den onderwij- zer. Deze is daarover weinig gesticht, met het gevolg, dat zij het hoofd der school op hoogen toon haar misnoegen hierover te kennen geeft. Deze verwijst haar kalm voor de noo-dige klachten naar den wethou- der van onderwijs (die, o schrik C. H. is), waarover zij in hooge mate gebelgd de school fluks veriaat en naar huis gaat. Thu's gekomen, vraagt papa, waar de klei- nen zijn len nu blijkt, dat Haar Edelacht bare dezen ;n haar gemeente-ijver „ver- geten" heeft en later nog ;n het portlaal der school veilig gestald vindt. Het gemeentebelang alzoo voor e;gen hu:selijk belang. EEN DOLLE KOE IN DE WEIDe- 1 Te Noorbeek werd de dochter van een landbouwer door een dolle koe aangeval- len. Toen het meisje reeds bewusteloos was kwamen buren aansnellen en konden met groote mocite het wijde be,est' over- meesteren. HET KLEINSTE PAARD TER WERELD In Artis te Amsterdam1 is een Shetland ponny geboren, dat het kleinste paard ter wereld is. Het diertje is 86 c.M. lang en 56 c.M. hoog. ARME KLEINE. Bij het spelen met een stukje van een halve penny bracht een drie-jarig meisje Ellen Dowthy Lloyd te Plaiston, het munt- stuk in den mpnd en slikte het in. Daar het kind aanhoudend hoestte, bracht de moe- der het naar het ziekenhuis. maar terwijl het muntstuk uit haar keel werd verwijderd. stierf het. DOODGEVALLEN. Zondagmiddag had te Zevenaar een droevig ongeluk plaats. Terwijl een troep- je fietsers over den rijksweg reed, viel plotseling een hunner, een negentienjarig jongmensch, zekere Albers uit Velp, van zijn rijwiel en bleef levenloos liggen. EEN VI |FTIGTAL INDIVIDUeN DOORTOCHT GEWEIGeRD. Een vijftigtal Duitsche bolsjewisten tracht te tusschen Elten en Beek over de Neder- landsche grens te komen. Zij werden ech ter door de grenswacht, bestaande uit po- litietroepen, tegengehouden. Toen zij zich vcrwijderde dreigds de troep met verstcr- king te zullen terugkeeren. Volgens hun beweringen zou nog een groot aantal bols jewisten in aantocht zijn. (Tel1.) EEN HEISTELLING OMGETROKKEN. Op een bouwterrein in de Van Speyk- straat te Rotterdam is Vrijdag der vorige week een heistelling omgevallen. De stal ling, die uit drie stutten en twee palen voor het blok bestond, behoorde toe aan den heier A. de G. aldaar. Er zijn geen persooniijke ongevallen voorgekomen, daar op bet moment van het gebeuren de werk- lieden niet aanwezig waren. Een rijwiel, dat op het terrein stond, werd vernield. Door een der palen werd het dak van een aangrenzend pand beschadigd, terwijl een andere de kraan van de heimachinie vernielde. De oorzaak van het ongeval is merkwaardig. Een voerman, die de straat wilde passeeren, heeft een der tui-touwen. die van 'n pand over de straat hing, op zijde geschovcn, teneinde er met z'n met twee paarden bespannen wagen geen hin der van te ondervinden. Hij bemerkte ech ter niet, dat het touw in een der widen was geraakt. Toen de voerman z'n paarden dan ook aanzette, trokken ze langzaam maar zeker de stelling om, met het bekende gevolg. ZONDERLINGE DAMES. Men schrijft uit Barneveld: Enkele dagen geleden zijn een paar als verpleegs.er gekleide vrouwen wegens hun lastig karakter uit hun pension op straat gezet. En aangezien de reputatie dezer dames, die over voldoende kapitaal schij nen te beschikken, zoodanig is, dat de mand hen in huis wil hebben, zag de politie zich genoodzaakt aan deze reeds op leeftijd zijnde vertcgenwoordigers van het zwakke gesiacht onderdak in hetar- restantcnlokaal aan te bieden, waarvan een gretig gebruik werd gemaakt en waar het hun zoo goed schijnt te bevallen, dat zij pertinent weigeren dit lokaal weer te ver- laten. En intusschen staat hun inboedeltje maar steeds onder den blooten hemel. KRUITONTPLOFFING IN EEN BELGISCH KAMP. Naar de Peuple mededeelt, is het kruit magazijn in het kamp te Casteau (Henegou- wen) in de lucht gevlogen. Naar tot he- den bekend is, zijn daarbij 2 personen gedood en 5 personen ernstig gewond. De materieele schade is aanzienlijk. EEN WeRKING DER RoNTGEN- STRALEN OP LEVENDE WEZENS. Een wetenschappelijke commissie te Pa- rijs, die op het oogenblik vergadert en waarvan o.m. madame Curie en de be kende radioloog Vaillant deel uitmaken, houdt zich bezig met -een onderzoek, in hoeverre X-stralen gevaarlijk zijn voor de levende wezens, die zich in de werkings- sfeer dezer stralen bevinden. Tot dit doel worden proeven genomen, in hoeverre de werking van de stralen, ook al zijn er hin- dernissen in de omgeving, voortduurt. Eenige duiven en konijnen werden aan de stralen blootgesteld op verschillende af- standen van het toestel. Na verloop van verscheidene uren werden de verandedngen nagegaan, die in het organisme der dieren hadden plaats gevonden. In het bijzonder echter waren de proeven er op gtdcht, na te gaan, in hoeverre menschen schade- lijke gevolgen van de inwerking der stra len ondervonden. Ofschoon de commissie haar conclusie nog niet heeft opgesteld, heeft een der meest gezagh-ebbende leden van de commissie reeds verklaard, dat wanneer men de gebruikelijke voorzorgs- rnaatregden neemt, de gevaren voor men schen slechts uiterst gering zijn. DE ERUPTIES VAN DEN VESUVIUS. De laatste m aan den werkt de Vesuvius aanhoudend. De kleine kegel in den groo- ten krater neemt in omvang toe, schrijft de Daily Mail en stoot voortdurend groote hoeveelheden rook uit, en soms ook wel lava. Bij tusschenpoozen hebben er uit- barstingen p'aats, gedurende welke groote steenen hoog in de lucht worden gewor- pen. Door de zwavel heeft de kegel een geelachtige kleur gekregen, hetgeen met de roodachtig gekleurde asch en de zwarte lava aan den krater een eigenaardig aspect geeft. Voorai 's nachts levert de werking van den kleinen kegel een prachtig schouw- spel op, wanneer de openingen, waardoor de lava en de rook uitgestooten worden. zoo rood zijn als een gloeiende haard. Het uitwerpen van de blokken lava en keien, welke eveneens gloeiend rood zijn, kan alleen worden vergeleken bij 'n schitte- rend vuurwerk. AUTOMATISCHE DIEFSTAL- VERKLIKKERIJ. Sedert langen tijd klaagt, vofgens het „Archiv fur Kriniinologie" het Duitsche hoofdbestuur der posterijen over talrijke diefstallen aan telegraaf- en telefoonlijnen. Meestal werden 's nachts op de groote wegen de draden doorgesneden en gesto- Ien. Het hoofdbestuur heeft nu in Berlijn een geheim bewakingstoestel opgesteld, dat onmiddellijk iedere poging tot zulk een diefslal automatisch meldl Met behufp van dit toestel gelukte het °P den straatweg bij Doberitz een draaddief op heeterdaad te betrappen. Terwijl hij nog bezig was met het oprollen der draden, verscheen reeds een telefonisch gealarmeerde patrouil- le der Schupo, die hem met zijn buit in- rekende. Vergadering van Donderdag 24 Mei 1923, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge- meester. Tegenwoordig de leden: L. J. Geelhoedt, J. J. de Jager, D. Scheele, P. van Cadsand, G. de Kidder, F. B. G. de Meijer, H J. Col- sen, N. A. Hamelink, L. J .van Driel en A, J. Harte. Afwezig de heeren L. T. van Hasselt, H. J. van den Ouden en R. G. E. Nolson. (3. Vervolg). 9. Crediel voor technische voorlichting in verband met electrificatie van Sluiskil en Driewegen en overdracht der conces- sie voor de kom der gemeente. Buigemeester en wethouders deelen aan den gemeenteraad het volgende mede: Krachtens artikel 13 der concessievoorwaar den, gesloten tusschen de gemeente Ter Neu- zen en de Industrieele Maatschappij mag de concessie niec aan anderen overgedragen wor- den dan met goedkeuring van den raad. Bij schrijven van 15 Maart 1923 vraagt de Naamlooze Vennootschap Provinciale Zeeuw- sche Eiectriciteits-Maatschappij, of de ge meente tot die overdracht genegen is, en wel ke voorwaarden de gemeente aan die over dracht wenscht te verbinden. Wij hebben gemeend van deze gelegenheid gebruik te moeten maken, om thans definitief eene regeling te treffen voor de electriciteits- voorziening van onze buurten Sluiskil en Drie- wegen. Wij wenschen verder vastgelegd te zien, dat de bepalmgen der bestaande concessie voor de mgezetenen gehandhaafd blijven gedurende de jaren dat de overeenkomst nog loopende is, terwijl wij ten slotte eene bepaling opge- nomen wenschen te zien, dat schade voor de- genen, die thans aangesloten zijn, uit de over dracht voortvloeiende tengevolge van de ver- andering van de stroomsoort, door de P. Z. E. M. betaald moet worden. Het zou toch bij— voorbeeld buitengewoon onbillijk zijn, wanneer de mgezetenen door de omzetting van geliik- stroom in draaistroom de kosten van aan- scnaiimg van nieuwe motoren zouden moeten dragen. Wij stellen ons voor dezelfde soort van dezelfde hoedamgheid ten genoegen der tegenw-oordige gebruikers te doen leveren. Wat mcr gezegd wordt voor motoren gelut natuuiujk in gelijke mate voor allerlei andere die door verandering der stroom- sooii; met meer te gebruiken zijn. Als voorwaarden van overdracht wenschen wij dan ook het volgende te bepalen: I. De P. Z. E. M. is verplicht met de ge meente een overeenkomst te sluiten, tot leve ring van stroom, zonder tusschenkomst der gemeente, aan de ingezetenen van Sluiskil en Driewegen en ten behoeve van de straatver- lichting aldaar, op voorwaarden, binnen een krmg in die overeenkomst vast te Jeggen. II. De concessie van de stroomlevering binnen de kom Ter Neuzen zooals die door de gemeente en de Industrieele Maatschappij is vastgesteld, blijft in haar vollen omvang van kracht, gedurende den tijd, dat de concessie nog loopende is. III. Indien door de P. Z. E. M., na de over- name der concessie der Industrieele Maat schappij, de stroomsoort in de op het tijdstip de overname reeds bestaande of in aanbouw zijnde leidingsnetten veranderd wordt, in casu van geRjkstroom van 220 en 440 volt in draaistroom en dergelijke, zullen door de P. Z. E. M. alle aparaten, hoe ook genaamd en voor welk doel ook gebezigd, geinstalleerd of ter installatie aanwezig in de aangesloten perceelen, of waarvoor reeds voor den datum van overname aansluiting was gevraagd of Kennis was gegeven, dat zij als reserve aan wezig waren, met alle bijbehoorende complete binnengeleidingen kosteloos ten genoegen van burgemeester en wethouders vervangen moeten worden, binnen 14 dagen nadat de levering van gelijkstroom van 220 of 440 volt opge- houden heeft plaats te vinden. De apparaten moeten desgewenscht van de zelfde fabrieken geleverd worden als de te vervangene, voor zoover dit blijkt mogelijk te zijn, een en ander ter beoordeeling van bui gemeester en wethouders. Indien door de levering van apDaraten ter vervanging van bovenbedoelde ook veranderin- gen aan drijfwerken met toebehooren nood- zakelijk zijn geworden, zoo zal dit eveneens voor rekening van de P. Z. E. M. geschieden De vrijkomende apparaten zijn na de ver vanging het eigendom van de P. Z. E. M.. De gemeente heeft het recht, zoo door de P. Z. E. M. binnen den gestelden termijn niet aan vorengenomde voorwaarden is voldaan, na eenvoudige kennisgeving per aangeteekenden brief aan de P. Z. E. IVl. alle veranderingen die noodig zullen zijn, een en ander uitsluitend ter beoordeeling van burgemeester en wethou ders, voor rekenir.g der P. Z. E. M. te doen uitvoeren en het daarvoor uitgegeven bedrag van het door de gemeente aan de P. Z. E. Ivf verschuldigde bedrag af te houden. Wat de voorwaarden onder 1 betreft, zijn we in correspondentie met de P. Z. E. M. om een ontwerp-overeenkomst te maken, welk ont- werp wij llw college zoo spoedig mogeljjlc ter vaststelling zullen aanbieden. Het zal evenwel noodig zijn, dat wij betref- fende technische kwesties ons doen voorlich- ten door een deskundige, waarom wij U, onder mededeeling van bovenstaande, verzoeken ons een crediet te willen verleenen teneinde die technische hulp te kunnen vragen, welke wij in 't belang der gemeente noodig achten. Eerst daama zullen wij u een definitief voorstel doen betreffende de overdracht en inzake de overeenkomst met de P. Z. E. M. voor Sluiskil en Driewegen. De heer SCHEELE vraagt, of burgemees ter en wethouders ook niet een som kunnen noemen, die ze denken dat die deskundige voorlichting kosten zal. Bovendien, wat moet er onderzocht worden. Het gaat toch over de aansluiting van Driewegen en Sluiskil en daar hebben we hier al zooveel over gehoord. Is het wel noodig, dat daarvoor nog uitgaven worden gevoteerd? De VOORZITTER geeft te kennen, dat bur gemeester en wethouders geen deskundigen zijn en dat zij daarom gewenscht achten, over technische voorlichting te kunnen beschikken. Zij wenschen eventueel een zoodanige over eenkomst te sluiten, dat de beste waarborgen zijn verkregen voor een goede installatie en goede uitvoering der stroomlevering, zonder moeilijkheden of gevaar voor de ingezetenen. De heer HAMELINK kan niet inzien, waar voor in deze technische voorlichting noodig Is. Immers, waar gaat het over? Burgemeester en wethouders stellen zich op het standpunt, dat de P. Z. E. M. zelf Sluiskil en Driewegen moet exploiteeren. Dan moet die maatschap pij daar ook zelf het net maken en is daar voor gebonden aan de rijksvoorschriften. Daar is dus geen technische voorlichting voor noo dig. Voorts is er sprake van overneming der concessie. Burgemeester en wethouders geven m dit opzicht reeds een lijn aan, hoe ze zich die overgave denken, nl. dat de nieuwe con- cessionaris geheel zal gebonden zijn aan de voorwaarden geldend voor de tegenwoordige. Het betreft dus eenvoudig het goedkeuren van net overgeven van de bestaande concessie. Al- vorens hij kan inzien dat het noodig is, zal de voorzitter hem toch moeten overtuigen van cie noodzakelijkheid van technische voorlichting. De VOORZITTER wil toegeven, dat deze kwestie voor den heer Hamelink, omdat deze een en ander van de techniek weet, misschien zeer duidelijk is, maar daarom is zij dat nog niet voor burgemeester en wethouders en voor de andere leden van den raad, die er toch ook hun oordeel over moeten uitspreken. Burge meester en wethouders hebben in hun mede deeling aan den raad de drie hoofdpunten aan- gegeven, waarop naar zij meenen moet worden geiet, doch daarmede is nog niet alles in de tails beslist. Dat betreft nog maar alleen het principe. Hij acht in hoofdzaak technische voorlichting noodig voor hetgeen onder punt 3 is naar voren gebracht. De heer HAMELINK blijft ondanks deze toelichting bij zijn meening. Het betreft hier een overgeven der concessie. Was er sprake van wijzigen der voorwaarden, dan was het iets anders, maar daaraan mag niets gewijzigd worden. De raad heeft zich alleen uit te spre- ken, of hij die overgave al of niet goedkeurt. Hij merkt voorts op, dat hij de in 3 door burgemeester en wethouders naar voren ge- brachte voorwaarde, dat de nieuwe conces- sionaris bij verandering van stroomsoort de bij de aangeslotenen in gebruik zijnde appa raten zal moeten vervangen door apparaten van dezelfde fabriek, eeh wel eenigszins ge vaarlijk tirade. De tegenwoordige conces- sionaris handelde nog al eens met verschillen de buitenlandsche fabrieken. Nu zal het voor een nieuwen concessionaris voordeeliger uit- komen, indien hij bij vernieuwing van motoren er een zeker quantum tegelijk kan aankoopen, dan wel of hij die in kleine getallen moet koopen bij verschillende fabrieken. Hij acht daarom een voorschrift, dat die apparaten van dezelfde fabriek moeten zijn, wel wat vergaand. Als men een motor van dezelfde capaciteit terugkrijgt, is dat toch voldoende. Overigens weet spreker niet, of het thans de tijd is, iets over de voorwaarden in het midden te brengen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat de leden dit natuurlijk desgewenscht kunnen doen. Wat betreft hetgeen burgemeester en wet houders hebben geschreven omtrent dq ver vanging der motoren, geeft hij te kennen, dat burgemeester en wethouders er niet bepaald aan zouden vasthouden, dat de motoren of welke apparaten ook, zouden worden vervan gen door anderen van hetzelfde fabrikaat, maar zij zijn van meening, dat er in de voor waarden van oveme.ning een clasule moet v/orden vastgelegd, waardoor degenen die thans aangesloten zijn, verzekerd zijn, dat zij zonder kosten hunnerzijds bij verandering van de stroom geljjkwaardige nieuwe motoren enz. zullen krijgen. De heer HAMELINK blijft de voorgestelde voorwaarde, met het oog op de in gebruik zijnde fabrikaten, bedenkelijk vinden. De VOORZITTER herhaalt, dat het niet in de bedoeling ligt, er bepaald aan vast te hou den, dat het een motor zou zijn van dezelfde fabriek, maar zij achten het noodig, dat, in- geval een aangeslotene in deze verschil van meening krijgt met de nieuwe concessionaris, zijn rechten vaststaan en burgemeester en wet- nouders tusschenbeide kunnen komen. En nu moge deze kwestie voor den heer Hamelink. die technische ervaring daarom- trent heeft opgedaan, voldoende duidelijk zijn, burgemeester en wethouders achten technische voorlichting in het belang der zaak. De heer GEELHOEDT merkt op, dat ook nog niet is uitgesproken, dat burgemeester en wethouders die technische voorlichting buiten de gemeente zouden moeten zoeken. De VOORZITTER moet er naar aanleiding hiervan op wijzen, dat dit toch zal moeten volgen, aangezien de administrateur der cen- trale dit niet zal kunnen zijn, daar zijn maat schappij, die in deze zaak partij is, hem heeft verzocht zich van het geven van technische voorlichting te onthouden. Spreker kan niet zeggen, wat de kosten van zoo'n advies zullen zijn. Het kan drie-, vier-, ook vijfhonderd gulden zijn, maar hij meent dat het in verband met de zaak waar het om gaat en den tijd dien de concessie nog duurt dat bedrag toch wel waard kan zijn, dat er een zoo goed mo gelijk contract wordt gesloten. De heer DE MEIJER kan het zich indenken, dat burgemeester en wethouders technische voorlichting wenschen en dat het moeilijk is, om een bedrag daarvoor te noemen. Hij zou het college daarom maar carte blanche willen geven, daar het toch ook wel weet, dat het i den raad moeilijkheden zou ondervinden, als do rekening te hoog werd. De heer COLSEN verklaart het eens te zijn met den heer Hamelink; het gaat toch voor- namelijk over Sluiskil en Driewegen en als de gemeente daar zelf geen net moet bouwen, kan die technische voorlichting gemist worden. De heer HAMELINK vraagt, op welke pun- ten burgemeester en wethouders technische toelichting noodig oordeelen. De VOORZITTER: Op het eerste en op het laatste punt dat wij aangaven. Wij gaan uit van het principe, dat de P. Z. E. M. voor de geheele gemeente de stroom aan de particulie- ren moet leveren. Het is toch ook niet uit- gomaakt, dat het gewenscht kan blijken, in de concessie voorwaarden nog een of andere be paling op te nemen. De heer HAMELINK: Dan wordt het een ander geval, dan gaat men de concessie ver- anderen. Ik had mij op het standpunt gesteld, dat dit niet geschieden zou, omdat het alleen een overgeven betreft. Er zal in elk geval een nieuwe bepaling moe ten gemaakt, voor het berekenen van den stroomprijs. De VOORZITTER stemt dit toe, en merkt op, dat de kwestie niet zoo eenvoudig is, als de heer Hamelink meent. Als de raad zich echter met de meening van den heer Hamelink vereenigt en geen deskundige voorlichting noodig acht, gaan burgemeester en wethouders vrij uit. De heer HAMELINK wijst er op, dat, voor wat het maken van de netten betreft en het veranderen van gelijkstroom in draaistroom, de P. Z. E. M. gebonden is aan de rijksvoor schriften en, waar wijziging der concessie- morwaarden niet vooropgesteld wordt, z.i. geen technisch advies noodig is. Waarvoor achten burgemeester en wethouders het dan wel noodig? De VOORZITTER wijst er op, dat aan bur gemeester en wethouders door de P. Z. E. M. een concept-contract is overgelegd. Dat heeft het college te beoordeelen en zij wenschen om trent dit contract met voorzichtigheid te on- derhandelen. Bij de behandeling dier zaak in een omliggende gemeente is voldoende geble ken, dat dit van groote waarde kan zijn. De heer HAMELINK merkt op, dat het dan ets anders wordt en hij zal zich niet tegen het voorstel verzetten. Het wordt aangenomen met algemeene stem- men. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 6