TerNeuzensclieCour&nt Vrijdag i Juni 1923. No. 7459. TWBBD13 BZiAllD. BINNENLAND. FEUILLETON. 1st geheimsmnip Woudhuis BUITENLA WD." EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag. De minister van buitenlandsche zaken wenscht namens de regeering den voor- zitter geluk met zijn herstel en beantwoordi vervolgens het eindverslag nopens 't wets- ontwerp betreffende den wederopbouw van Oostenrijk, welk wetsontwerp daarna zon- der hoofdelijke sdemming wordt aangeno- men. Bij de behandeling van de begrooting voor posterijen en teleg'j-afie zegt minister van Swaay op vragen van den heer Smeen- ge, dat er nieuwe postzegels zullen ko- men in de plaats van die van 4 cent en lager welke hij zelf ook vreeselij'k leelijk vindt. De begrojoting wordt aangenomen zon- zonder hoofdelijke stemming. Een aantal kleine wetsoniwerpen wordt hierna zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Hierna is aan de orde de wijziging van de huurwetten. TWEEDE KAMER. Vergaderng van Woensdag. Aan de orde :s de voortzetting van de beraadslagmg over het ontwerp tot wij- z;ging van de Pensioen wet 1922. De heer Beumer (a.r.) heeft voldoende vertrouwen in den pensioenraad, dat de- ze ook zonder sanctie binnen zes maan- den een beslissing zal nemen. Minister De Geer wijzigt het artikel ir. dien zin, dat de sanctiebepaling er uit ver- valt. Hij neemt nog enkele amendermenten- Beumer over, o.a. dat om te bepalen, dat Jn geval van procedure den pensioenraad steeds als partij optreedt, en een amende- ment-Tilanus op art. lq om voor rectoren en leeraren, die voor 1901 hun krachten gegeven hebben aan de oprichting van nieuwe gymnasia, de mogelijkheid te ope- nen, de jaren aan deze scholen doorge- bracht, te doen meetdlen bij de bereke- nmg van hun pensioen. Bij de conclusie omtrent het verzoek van de wed. De ManFaassen te Rotter dam, om toekenning van pensioen, komt de heer Beumer op tegen mwilliging van het verzoek. Ons recht beschouwt, zoo zegt hij, deze vrouw als onwaardig. (De conclusie luidt gunstig voor adressante.j De heer Smeenk (a.r.) licht het stand- punt van de commissie toe. De minister is voor een billijke toeken ning van pensioen aan adressante, die bui- ten haar weten in gebreke bkef. De eindstemming over het ontwerp zal worden gehouden op een nader te bepa len dag. Aan de orde is een suppletoire begroo ting binnenlandsche zaken en landbouw 1923.- De heer Braat (plattel.) wenscht; dat de einddatum van den zomertijd wordt be- paald op half Juli en dat de minister het volgende jaar den zomertijd een dag zal doen duren. De minister van binnenlandsche zaken antwoordt, dat met het oog op de onze- kerheid in het buitenland te dezen aan- zien, de einddatum van den zomertijd nog niet is te bepalen. Wei zaf de zomertijd langer duren dan half Juli. Van spreker is geen voorstel te verwachten tplj wijzi ging van de wet op den zomertijd. De heer Braat deelt daarop mee, dat hij voortaan bij ieder wetsontwerp stemming zal vragen, totdat de minister den eindda tum van den zomertijd heeft bepaald. De heer Dresselhuys (v.b.) raadt den heer Braat aan dit besluit in te trekken. De heer Braat zegt daarna de zaak nog acht dagen in overweging te zullen nemen. GEEN HERCLASSIF1CATIE? Ddnsdag werd te Maastricht op de jaar- vergadering van de Alg. R. K. Ambtenaars- vereeniging door den voorzitter meege- deeld, dat ook het hoofdbestuur den in- druk heeft gekregen, dat het gevaar voor herclassificatie is geweken. DE TABA. Op de tabakstentoonstelling te Amster dam is het Dinsdagnacht feest geweest- Gelui»terd? hernam Guido scherp. Neen, sir. Dat zou een man van eer on- Waardig zijn, tenzij het een man ware gelijk gij zijt. Ik heb geen luistervink ge- speeld, s'r. Ik ben de vriend van deze on- gelukkige vrouw en ik achtte mij ver- plicht m haar nabijheid te blijven, om haar eventueel te kunnen beschermen, ge lijk dat nu ook noodig is gebleken. Ik ging daarom naar de eel hiernaast en moest daar wel het geheele gesprek hooren. Ik ken uw streken. Ik weet thans welk een gruwzaam spel gij met deze ar- me vrouw hebt gespeeld. Maar ook al had ik niets gehoord, dan nog zou ik gewe- ten hebben, wat te gelooven van uw be- wering als zoudt gij de vaderlijke vriend en beschermer van deze dame zijn. Gij zoudt mij daarmede niet bedrogen hebben, kolonel Le Noir. Ik weet maar al te goed, wie en wat gij zijt. al hebt gij ook de gansche wereld om den tuin geleid, al meent iedereen, dat gij een rechtschapen, achtbaar man zijt, Ik zie tot op den grond van uw hart en ik doorgrond al uw booze plannen. En al ken ik oOk nog 'niet de gansche diepte van de schurkerijen die gij voivoerd hebt en den ganschen omvang van het kwaad, dat gij deze dame hebt aangedaan, toch weet ik, dat het iets schandelijks moet zijn. Want uw geest heeft 'het uitgedacht en uw handen h ebben het ten uitvoer gebracht, wat zou het derhalve anders kunnen zijn dan infame achurkerij? Het bestuur had, gez:en de gunstige resul- taten, welke deze tentoonstfellmg thans reeds heeft gehad, standhouders met vren- den en kennissen uitgenoodigd, den avond in de restaurantzalen van de Taba door te brengen. De heer J. C. Schoemeijer, de directeur van de Taba, deelde mee, dat in de 18 dagen dat de Taba geduurd heeft, door de exposanten reeds voor ruim 2 mjllioen gulden aan orders is gebracht, 11,285 200 sigaren werden er verkocht, 23.960.000 si garetten. En ten slotte dit nieuwtje: In 1924 komt er in Amsterdam een nieuwe Taba, groot- scher van opzet, beter nog van voorberei- ding, vooral het wetenschappelijk gedeelte van het tabaksbedrijf zal dan beter naar voren gebracht worden. DE WEDEROPBOUW VAN OOSTENRIJK. In de Woensdagmiddag gehouden ver gadering van de Eerste Kamer is het wets ontwerp tot deelneming van Nederland aan de internationale leening voor den weder opbouw van Oostenrijk, zonder hoofde lijke stemming aangenomen. DE STEMPLICHT. Op de vragen van den heer Snoeck Hen- kemans, betreffende de resultaten van het onderzoek aangaande de toepassing van den stemplicht en de werking van de thans geldende poenale sancties tot handhaving van deze wettelijke verplichting en de in Belgie geldende sancties op de vervulling van den stemplicht ant- woordde de minister van binnenlandsche zaken en landbouw, als volgt: Het onderzoek omtrent de toepassing van den stemplicht en de werking van de sancties tot handhaving van die stem plicht is nog niet beeindigd. De minister kan misschien ter zake van de uitkomst van dat onderzoek nog geen mededeelingen doen. Volgens de Belgische .kjeswet (wet van 28 Juni 1894) is de sanctie op de naleving van den stemplicht een berisping of een boete van 1 toil' 3 francs, bij recidive, res- pectievelijk binnen 10 en 15 3 tot 25 francs een en ander zonder vervangende hechte- nis. Bij tweede en derde recidive, respec- tievelijk binnen 10 en 15 jaar, geldt als strafmaatregel, behalve laatstvermeide boe te, onderscneideniijk openbaarmaking van den naam van den overtreder op een bord op de pui van het gemeentehuis zijner woonplaats en schrapping van zijn naam van de kiezerslijst voor een tijdvak van 10 jaar, gedurende weiken tijd hij tevens uit- gesloten is van benoeming tot eenige open- bare functiev van bevordering of onder- scheiding. De minister meent zich, in afwachting van den uitslag van het ingestelde onder zoek, het antwoord op de derde vraag te mogen voorbehouden. OPBRENGST DER POSTERIJEN TELE- GRAAF EN TELEFOON. De opbrengst der posterijen over de maand April bedroeg J 3.647.3)70 tegen 3.687.091 in 1922, terwijl de raming voor een maand bedraagt 4.011.666. De telegraaf bracht op 425.739 tegen 439.437 in 1922 en een ramjng van J 632.500. De telefonie leverde op 1.115.552 tegen 1.095,308 in 1922 en een raming van 1.503.641. Bij de beoordeeling van de cijfers voor de telefonie behoort er rekening mede te worden gehouden, dat de ontvangsten we- gens abonnement over het eerste halfjaar en wegens verhuurde geleidingen over het tweede kwartaal resp. in de opbrengst van Januari en van April en in de opbrengst van het loopende jaar werden opgenomen. DE TOESTAND. De Duitsche mark staat op het oogenblik feitelijk lager dan de Oostenrijksche kroon. Dinsdag waren 1000 kronen 33,4 cent Hol- landsch waard, 1000 mark 41/5 cent, maar de kroon stond voor den oorlog op 50 cent, de mark op 60 cent, zoodat de kroon er nog iets beter voorsftaafj. Op het oogen blik moet dus de met zooveel ophef aan- gekondigde actie tot steun van de mark als mislukt beschouwd worden. De verga dering van de commissie uit den Rijksdag, die een onderzoek instelt „naar de jong- ste daling van den rijksmark", waarbij vooral bedoeld is de daling van half April die een plotselinge inzakking van de tot- dusver niet zonder succes gesteunde mark Kolonel Le Noir schuimbekte van woede. Ga niet verder, knaap, of ik sla je tegen den grond als een beest. Gij zijt een echte zoon van uw moeder. Zij is ook.. Schurk, donderde Guido, en deed plotseling een stap op den kofonel toe, zoodat deze onwillekeurig een stap achter- uitweek. Schurk, indien gij nog een woord van mijn moeder zegt, dan zal ik u anders leeren. Vertrek, zeide de kolonel op vastbe- raden toon. Vertrek onmiddellijk. Ik be- veel het je. Gij hebt hier niets te zoeken. Neen, ik blijf hier. Gij hebt mij niets te bevelen. Ik sta hier als geneeshcer dezer inrichting en als zoodanig sta ik hier boven u. Ik heb te zorgen voor de patienten dezer inrichting. Uw bezoek heeft bij madame Mont St. Pierre zeer schadelijke gevolgen gehad; ik zal daarom onmiddellijk den ge- neesheer-directeur roepen, om met hem een consult te houden over den toestand der patiente. U kunt zoolang vertrekken. - Dat waagt gij mij te zeggen. Denk er aan. Gij weigert dus te vertj-ekken. Goed, de geneesheer-direcieur zal u nader daar- over spreken. Met deze woorden opende Guido. de deur en drukte op den aan den buitenkant der eel aangebrachten schelknop, waar- door in de kamer van dr. St. Jean een elec- trische bel begon te luiden. Sir, gij moet razend zijn. Gij beweert, dat gij ailes gehoord hebt? Ja, Ik heb alles gehoord. Neem u in acht, kolonel Le Noir. Gij hebt het zelf in uw hand, of gij al dan niet gcred zult worden. Wilt gij niet, dan zal ik de oorzaak zijn, dat gij aan de galg komt te hangen. te zien gaf, heeft Dinsdag eenig licht ver- spreid over de factoren die de steunactie verijderld hebben. Schroeder, de staatssecretaris van het Dep. van financien, recapituleerde de gun stige uitkomsten die drie maanden lang tij- dens de Roer-bezetting met hetf op peil houden van de dollar op gemiddeld 21.000 mk. bereikt waren. „Op zeker oogenblik" vervolgde hij, was de aandrang op de wisselmarkt echter zoo groot, dat de re geering besloot te wijken, met de bedoe- ling later met nieuwe krachtiger maafrege- len tusschenbeide te komen.'' Of de regee ring wijkt nog altijd of de maatregelen zijn niet krachtig genoeg geweest, in elk ge val is men nu verder van honk dan ooit. Schroeder's hetoog eindigde vrij zwak met de vermelding van een rondvraag die het rijksdepartement van financien op het oogenblik bij verschillende banken en fir- ma's doet, om te vememen hoeveel zij de laatste dagen aan wissels hadden gekocht. Van maatregelen tegen verdere inflatie, zon der welke de heele steunactie een onbegon- nen werk lijkt, repte Schroeder niet. De behoefte aan nieuwe papieren marken moet weer toenemen met de groote Loonsver- hoogingen, die allerwegen aan de arbei- ders verleend zijn, o.a. aan de mijnwerkers. De verlaging der prijzen van levensmidde- len met geweld door de oommunistische onruststokers in het bezet«|e gebied kan natuurlijk niets duurzaams uitwerken en bevordert alleen het vCrdwijnen van nu nog beschikbare voorraden, waarna de stijging z;ch nog krachtiger moet laten gelden. Over het algemeen zijn de commun stische relletjes reeds aan het luwen, dank zij het krachf'ge optreden van de politic of, waar d;e niet bij de hand is, van burger- en brandweren. Maar wij zouden spreken over de verga derng van de commissie uit den Rijksdag. Na Schroeder heeft ook Havenstem, de pres dent van de rijksbank, in die commis- s'e het woord gevoerd. Opmerkelijk was zijn veranderde toon, :n vergelijktng met de rede die hij in de tweede helft van April na de verhooging van het bankdisconto met 6 pet. had gehouden, In die rede had hij geklaagd dat de dagelijksche specufa'ties den steun van de mark steeds moeilijker maakten. Zelfs 'de verantwoordelijke krin- gen van 'de Duitsche Industrie schenen te denken dat zij het recht hadden, buiten landsche betaalmiddelen te koopen, ver bo ven de behoeften van dag tot dag. Dit, zoo protesteerde hij, stond gelijk met ten „dolksteek in den rug van de regeering". Men weet dat eon gedeelte van de pers daarin een u'itval van Havenstein tegen Stinnes heeft gezien. wat hij zelf intussche,n daarna ontkende, hoewel de Frankf. Ztg. (een van de weinige oeconomisch onaf- hankelijke Duitsche bladen) daartegenovcr volhield dat Hugo Stinnes op een gegeven middag 100.000 pd. st., toen gelijk staande met 9,5 milliard mark, bij een aantal banken en firina's had tracfifen te koopen, met noodlottige gevolgen voor den marken- koers. Dit echter tot daaraanijoe. Het feit bleef dat Havenstem een geduchiien aanval op de groote mdustrie in het algemeen had gercht. Dmsdag daarentegen s'.oeg hij tegen de Du'tsche nijveren een heel wat zachtzinni- ger toon aan. „Zoowel de industrieele krin- gen als het pubFek verzwakken", zeide hij nu, onbewust de actie, die Duitschland met opoffering van al zijn krachten heeft begonnen. Het zou echter onrechtvaard'g zijn, een bepaalde groep uit het bedrijfs- leven of enkele, personen ie beschuidigen, deze beweging te hebben uitgelokt" enz. Het is dus maar een „onbewuste" dolk- steek geweest, al heeft hij hetzelfde ef fect als een bewuste, omdat het allien op den steek aankomt, en de dotk was niet in een enkele hand. In zijn rede in April had Havenstein ook, sprekende over de teleur- stellende misfukking van de goudleening opgemerkt dat de saldo's van de industrie in het buitenland, hoewel niet zoo fan- tastisch groot als de Franschen ze voorstel- den, toch groot genoeg waren, voor intee- ning, op het grootste gedeelte" dier lee- ning. „De afval van de mdustrieelen in dit opzicht heeft ertoe bijgedragen in het bui tenland den indruk te vestigen, dat Duitsch land in het Roer-gebied verslapte." Dins dag daarentegen zeide Havenstein dat hij verwacht had dat ten minstp, de helft van de goudleening zou worden geteekend, d. w. z. door alle inschrijvers de industrie begrepen, wat niet anders beteekenen kan dan dat, volgens hem, de industrie niet meer dan het kleinste gedeelte had kunnen opbrengen. Als de president van de Rijks bank in een maand tijds zoo verschillende In geen geval zal ik dulden, dat deze da me wederom het beklagenswaardige slachtoffer van uw wreedheid wordt. Er werd geklopt, een dienaar stond bui- ten. Ik heb om den genecsheer-directeur gescheld, zeide Guido ongeduldig. Laat tiem onmiddedijk hierheen komen. De be- diende haastte zich naar beneden. Guido hief de nog steeds bewusteloos op den grond liggenae dame op en legde haar op de rusibank, waar hij haar pols voelde en het voorhoofd met koud water bevochtigde. Eenige oogenblikken later kwam dr. St. Jean binnen. Madame )s bewusteloos geworden, zeide Guido snel, vodrdat de kolonel het woord had kunnen nemen. Ik hoorde haar op den grond val- len, ik was juist hiernaast in de eel van de „koningin". Onmiddellijk snelde ik ter hulp. Monsieur Mont St. Pierre verklaar- de mij, dat hij van plan was, de patiente weer met zich meer naar huis te nemen. Hij kan niet wachten, maar moet heden nog vertrekken, nietwaar sir? Maar de dame kan in geen geval op reis gaan, daar kan geen sprake van zijn. Dr. St. Jean onderzocht de bewustelooze Hij knikte toestemmend met het hoofd. Inderdaad daar is geen sprake van. zeide hij. Zij is blijkbaar ernstig geschokt. Monsieur, het doet mij oprecht leed voor u, maar u ziet zelf, dat zij onmogelijk op reis kan gaan. Ik hoop echter, dat het niet ernstig zal zijn en dat eenige tijd van vol- strekte rust haar weer zal doen herstel/en. Maar ik moet heden weer vertrek ken, antwoordde de kolonel. En zij moet mij vergezeden. Laat uw assistent dan met ons medereizen. dan is men beschermeling schattingen maakt van de draagkracht van de groote Duitsche industrie, hoe moeten dan buitenlandsche tinancieele deskundigen het eens worden over de Duitsche draag kracht in het algemeen? Deze kwestie is intusschen weer actueel geworden door een levendige enquete die financieele Duitsche afgezanten te Londen houden, om te vememen wat men daar in industrieele en officieele kringen op het gebied van Duitsche praestaties voor de schadevergoeding verwacht. Men vindt er elders in dit blad een bericht over% waarin sprake is van het bezoek te Berlijn van een Engelsche afvaardiging voor een onder zoek met Duitschers samen van Duitsch- land's financieelen toestand. Misschien moet men wel in deze plannen de verklaring zoeken, waarom Havenstein in het verloop van een maand een zooveel pessimistischer kijk heeft gekregen op het nraestatie-ver- mogen van de Du'tsche nijverheid. AARDBEVING IN PERZIE. Volgens een bericht uit Teheran (Perzie). zijn bij een jongstleden plaats gehad heb- bende aardbevmg in de streek van Terbet- Heydene, het handelscentrum in de buurt van Meshed, honderden personen gedood. Vele dorpen werden volkomen verwoest. TIJDELIJKE UITBREIDING VAN DEN DIENSTTIJD IN BELGIE. De minister van nationale verdediging heeft bij de Kamer een amendement inge- diend op de huidige militaire wet om den diensttijd van 10 maanden te brengen op 14 maanden, gedurende den tijd, dat de Roerbezetting duren zal. Naar aanleiding van dit amendement heeft de minister een brief ontvangen van konmg Albert, waarin deze zijn overtuiging te kennen geeft, dat het; beat' van een leger als een slagboom om de zwakte van zijn aardrijkskundige ligging te corrigeeren, voor Belgie onmisbaar is. Voorst wijst de konmg in zijn brief op het beiang van een goede oefening en een goede tucht in hei leger en herhaalt hij, wat hij 23 November 1923 sehreef aan minister Carton de Wiart, den toenmaligen premier, dat een staand en wel geoefend leger naar de ondervinding bewezen heeft, boven ten militieleger ge- steld moet worden. Een machtige bewape- ning baat niet, waar tucht en sametnhang ontbreken. De koning spreekt ten slotC de hoop uit, dat de volksvertegenwoordi- ging den minister zal volgen op den weg, waarop naar 's konings meening hetlands- belang het best godiend wordt. HAGELSTORMEN IN NOORD-ITALIE. In verschillende deelen van Piedimonte zijn de te velde staande oogsten en de vruchtboomen ernstig beschadigd door ha- gelstormen. DE AZOREN DOOR HONGeRSNOOD BEDREIGD. Volgens een Woensdag door den Con- sul-generaal van Portugal, George Deiduar- to, ingediende klacht bij den districtsaftor- ney worden de Azoren met hongersnood bidreigt, daar een Amerikaansche handel- maa.schappij ingebreke is gebleven korvn, ter waarde van 10.000 dollar af te feveren. DE DRANKSMOKKELARIJ VIA CANADA. De „Chicago Daily News" heeft een on derzoek ingesield naar de dranksmokkela- rij aan de Canadeesche grens en is tot het risuliaat gekomen, dat, geheel afgescheiden van den sterken drank, die van o,verzee in Amerika wordi binnengesmokkeld, per dag 100.000 gallon (1 gallon is ongeveer 4,5 liter) over de Canadeesche grens Ame rika worden binnengebracht. Het grootste deel van deze contrabands komt uit een stad, op 10 mijl afstands van Detroit, waar 25.000 man zich regelmatig met het smok- kelbcdrijf bez'ghouden. Het blad betoogt verder, dat de klande- st'ene handel in sterken drank thans de grootste mdustrie in de Vepeenigde Staten ;s en dat te Chicago elk blok huizen een smokkelaar onder zijn bewoners heeft. In aile andere groote steden heerscht dezelf- de toestand. GROOTE GEZINNEN. De medewerker van de Temps, d:e we- kelijks een art'kel schrijft onder het op- schrift Opinions de Province hGudt zich di tmaal bezig met de maatregelen, waarfoe de Senaat gemeend heeft te moeten besiuiten tot aanmoediging van het vormen van groote gezinnen. De schrijver in de Temps berekent, dat de edelmoedigheid van den Senaat jegens de groote gezinnen neerkomt op een gift van 25 centiem per onder permanent medisch toezicht. Hij wierp een spottenden blik op Guido. Deze had intusschen de bewustelooze eenige druppels van een medicijn ingege- ven. Nu richtte hij zich cp en zeide op besiisten toon: - Dokter St. Jean, ik ben overtuigd, dat u het met mij eens zult zijn als ik zeg dat zulks niet gaat. In zulk een toe stand laat men een waanzinnige niet reizen. Maar dat is mijn zaak, viel de kolo nel hem woedend in de rede. En ik ver- lang, dat mijn wil geeerbiedigd wordt. - Neen, kolonel Le Noir, niet gij, maar de geneesheeren hebben hier te be- slissen. - Wat zegt gij, jonge vriend? zeide dr. St. Jean venvonderd. Kolonel Le Noir? Maar gij vergist u. Deze heer heet niet Le Noir, maar Mont St. Pierre. Pardon, dokter St. Jean, maar deze man heeft u valsch ingelicht. Zijn ware naam is niet Mont St. Pierre, maar Le Noir en hij is kolonel in het leger der Vcreenigde Staten, helaas ja, hoewel hij een te groot schurk is, om het kleed van den officier te dragen. Hij woont in Virginia en heeft deze arme dame diep ongelukkig geinaakt. Hij heeft haar echt- genoot en kind ontrcofd en ten slottle nogal haar have en goed ontnomen. Daarmede nog niet tevreden heeft bij haar zelf uit den weg willen ruimen en haar daarom gedurende lange jaren als een waanzin nige opgosioten. eerst bij hem in zijn een- zaam huis. later in deze inrichting. Nu is hem dat nog tniet veilig genoeg. En daarom ;s hij hier gekomen, om de bekla genswaardige dame weer geheel in zijn macht te krijgen. Dr. St. Jean, indien gij daartoe meewerkt, komen de gevolgen op dag, wat bij de thans geldende broodprij- zen beteekent een geschenk van 75 kilo gram brood per jaar. "Deze uitkeering wordt bovendien slechts toegekend aan het vierde kind en daarop volgende kinderen en dan nog onder het voorbehoud, dat de drie vorige kinderen onder de dertien jaar oud zijn. De schrijver in de Temps, die de mee ning van de proincie zegt weer te geven, wil het vraagstuk van de ondersteuning der groote gezinnen, om daardoor den achteruitgang van het bevolkingscijfer te gen te gaan, heel anders oplossen en wel door de hoofden van groote gezinnen fa- ciliteiten tegenover de belasfing toe te ken nen. Voor een gezin van zes menschen met een inkomen van 30.000 frank moest dat inkomen door den fiscus door zes gedeeld worden en dus voor 5000 frank tellen. Ook de andere belastingen behooren, volgens den schrijver in de Temps, voor groote ge zinnen verlaagd te worden. Zoodra er vast- gesteld zal zijn, zegt hij, dat de belastingen van een gezin niet hooger zullen zijn dan die van een celibatair, dat men in dat op zicht, zooais niets te winnen, dan toch ook niets te verliezen zal hebben, zullen er meer huwelijken gesloten worden en meer kinderen in de gezinnen zijn. Celibatairs en gezinnen zonder kinderen, meent de schrijver in de Temps, moesten veel hooger belastingen betalen dan zij thans doen. Hij noemt deze hervorming en oeconomi- sche revolutie, waarvoor de menschen, die gelooven, dat voorzichtigheid bestaat in het laten komen van katastrofen zonder een hand uit te steken en de oogen sluitemd, evenals zij, wier voordeel het is onbillijkhe- den te handhaven, waar zij zijde bij spin- nen, wel terug zullen deinzen. TER NEUZEN, 1 Juni 1922. RIJWIELPAD Door den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Middelburg werd Woensdag aanbesteed het aanleggen van gcdeelten rijwielpad op den Rijksweg door Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Raming 21.450 gld. Inschrijvers de heepen: B. Oosters te Willemstad, 23.794 gld.; J. J, Jansen te Middelburg, 23.460 gld.; P. J, v. d. Sande te Breskens, 23.175 gld.; J. H, v d, Ven te Vlisingen, 22.840 gld.; J. du Bois te Groede, 21.895 gld.; Mij. Wegenbouw te Zutphen, 20.980 gld.; Th. Cambier te Breskens, 20.722 gld.; J. F, Cornelis te HoofdplaaL 20.309 gld.; A. v. d, Straaten Jr. te Hans- weert, 19.850 gld.; M. Wandel te Oostburg. 17.983 gld. ZAAMSLAG. Door de ongunstige weersgesteldheid zijn verschillende oppervlakten bouwland be- zaaid met bieten en bruine boonen om- geploegd. Over het algemeen genomen doen slakken mede veel kwaad, vooral aan de bieten. AXEL. Verplaatst mgang 1 Juni de besteller J. F. van Lorsselaar van Terhole naar Axel. HULST. Bij Kon. beslu:t is met ingang van 1 Jul: aan den heer W. Brauckmann eervol ontslag verleend als d;recteur van het post,- en telegraafkantoor alh:er. RECHTZAKEN. DE AANVARING TUSSCHEN ZUIDER- DIJK EN EZARDIAN. Het hof te 's-Gravenhage heeft Woens dag vrijgesproken den zeeloods J. de B., uit Vlissingen, die door de rechtbank te Middelburg was veroordeeld (ot 6 maanden gevangenisstraf wegens het aan zijn schuld te wijten zijn, dat de Zuiderdijk, waarop hij" loods was, in aanvaring kwam met het En gelsche stoomschip Ezardian, met het ge- volg, dat dit laatste schip zonk, en dat en kele leden van de bemanning van dat schip verdronken. Het vonnis van het gerechtshof berusi op de volgende gronden: Overwegende, dat het hof niet uit wet- tige bewijsmiddelen de overtuiging heeft geput, dat het bij inlefdende dagvaarding den beklaagde te laste gelegde door hem is gepleegd; Overwegende toch, dat ook al mocht in deze zijn gebleken, dat beklaagde in den morgen van den 2en September 1922 over de navigatie van de Zuiderdijk, va- rende in het Oostgat en den GalgenputL het feitelijke commando heeft gehad, het gehouden onderzoek niet voldoende aan uw hoofd. Denk er om, dat hij een moord beraamt. Leugens, schandelijke leugens, barst- te de kolonel Los. Zij is waanzinnig, zoo ais gijzelve ook zeer goed weet. In :eder geval; wlensch :k heden met haar naar mijn wonmg te vertrekken. Geen uwer heeft het recht mij daarvan terug te hou den. - Dr. St. Jean, ze:de Guido kalm tot den ouden dokter. Laat u door de bedre:- g:ngen van dezen schurk geen vrees aan- jagen. Het zijn maar groote woorden. Ik zal u de bewijzen voorleggen van het schandelijk en schurkachFg spel, dat hij met deze dame gespeeld heeft. Ik zal de rechterlijke macht in den arm nemen, rep de kolonel. Dat zult ge wel wijselijk laten. Ver- moedelijk zou dan een ander de dupe daar van worden, namelijk gijzelf. Ik zal met u afrekenen, knarsetand- de kolonel Le Noir. Voor de laatste maal, dr. St. Jean, vraag ik u: Wilt gij de patien te met mij laten vertrekken, ja of neen? De Franschman weifelde. Hij wist niet, wat te doen. - Monsieur, stamelde hij, geef mij een paar uren tijd, om te bedenken. Indien gij recht hebt... - Gij wilt dus niet? Welaan, gij zult binnen eenige dagen nader van mij hooren. Dan zult gij u beklagen, dat ge kolonel Le Noir hebt durven weerstaan, maar dan zal uw berouw te laat komen. Bevend van woede ging hij uit de eel en Was binnen enkele oogenblikken op weg naar huis, dorstend naar wraak. (Wordt vervolgd.) VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 5