6EMENGDE BER1CHTEN. hebben al telkens besluiten, die vast sche- neii te staan herroepen, of afgedane zaken dpitieuw aari dt- orde gesteld. Het is im- fners duidciijk clai do verzoening te Lau sanne beklonken is onder sterke pressie van de geailieerden. De geallieerden hebben toon do Zaken Zaterdag kritiek stonden, do samenkonrsl uitgebreid, door ook de vertegenwoordigers van Zuid-Sl^vle. R,oe- menie, Japan on Aimorika orbij te halen. Daarmoe is duidelijk gedemonstreerd hoe bang do geallieerden zijn voor de versto- ring van do.n vro.de op den Balkan. Deze zoo duidelijk gebleken vrees kan voor An gora, als het nog hooger spel vvil spe- len, juist aanleiding zijn, oin bij de uitvver- king van de voorwaarden nieuvve capties te maken. Een beetje voorbehoud te m.drien van bevrediging, die van vele kan ten hoor- haar zuilen word en, kan daarom geen kwaad. De Valera, de man tot vvien Lloyd Geor ge op 24 Juni 1921 ee« brief had gericht, om hem nit te noodigen tot een con tenable te Londen „teneinde tot het uiterste de mo- gelijkheid van een regeling te onderzoeken" en dien hij bij die gelegenheid aansprak als „de verkozen leider van de groote meerderheid van Zuid-Ierland" heeft einde- lijk de wapens in een volmaakt nutteloozen strijd tegen diezelfde meerderheid neer- gelegd. Daarmee is. schrijft de N. R. Crt, in lerland aan de periode van geweld, die zeven ecu wen geduurd heeft, een einde gekomen. Een feit om even bij stil te staan. Den 6den December 1921 was het tractaat mot Engeland, waarbij de Iersche Vrij- staat als.zelfstandig dominion geboren werd goteekend. Het heeft dus nog anderhalf jaar moeten duren, voor het verzet tegen do nieuwe orde van zaken gefnuikt was, maar die anderhalf jaar zuilen lerland heu- gen om den tol aan good en bloed dien het erin heeft moeten betalen. Do. Valera was met zijn manifest aan het Iersche volk, waarin hij beweerde dat de bepalingen van het tractaat in viol en ten strijd" met de wenschen van de meerder heid van de natie waren, zijn verzet begon- nen. Eerst langs wettelijken weg in Dait Eireann, en toen dit lichaam het tractaat had bekrachcigd en daarmee de bewering van de Valera, dat de meerderheid van het volk ertegen was, voldoende gelogenstraft had, met een opstand tegen de voorloqpige regeer.ng. Te Dublin eindigde de strijd met de vermeestering van de Vier Gerechtsho- ven, maar in de provincie is hij nog lang daarna voortgezet. De lepen, die vroeger een van de volken waren die het minst be- lasting betaalden, moeten voor al de ver- woestmg, die de opstandelingen hebben aangericht, zwaar bloeden. Er zijn dan ook nog maar weinige leren overgebleven, die de Valera's naam zonder bitterheid noe- men. De boerenbevolking, die na de op- rich ting van den Vrijstaat, de komst van een tijdvak van rust en welvaart tegemoet had gczien en, toen de strijd zich hoe lan- ger hoe meer naar het land verplaatste, vooral het gelag moest betalen, kan zijn naam zelfs met meer hooren. Er was in de Valera's verzet niets dat eenig deel van beteekenis van het volk mee kon sleepen, (dat tegen den vreemden vijand nochtans tot aile mogelijke offers bereid was geweest. In zijn gelederen vochten ook een aantal half rijpe jongemannen en zij vochten daar- in, uit lust tot avontuur of in verblinding voor een chimere. In zijn befaamde „plan 11" had de Valera namelijk zelf ongeveer de orde van zaken voorgesteld, aan welke hex tractaat Engeland het aanzijn heeft ge- geven. Het was letterzifterij dit te ontken- nen en een dwaasheid, waarvan helaas vele goedgezinJen en onscUuldigen de gevolgen hebben moeten dragen, om het gewaande geschii een burgeroorlog te ontketenen, waarvan hex doel de stichting van de re- publiek lerland heette. Eenige weken geLeden had de Valera zich eigemijK al gvvvonnen gegevon door 'n wa- pensdlstand af te kondigen. Hij had dien willen gebruiken voor onderhandelingen met de Vrijstaatsche regeering. Deze bleef intusschen staan op hot inleveren van de wapens en erkende het tenzijdig afgekon- digde bestand niet. De Valera's bevel aan zijn volgelingen om „uit vaderlandsliefde" de wapens neer te leggen, staat gelijk met een capitulatie. EEN JUWEELEN-STOET Te AN 1WERPEN. Een Sci'iittercrid schotiwspel verwacht. Men schrijft aan de Tel. uit Antwerpen Dezer dagen zai een aamang warden ge- maakt met de propaganda op groote schaal voor den Juweelenstoet, die op 12, 15 en 19 Augustus e.k. te Antwerpen uitgaan zal. D^or bijzondere omstandigheden ben ik in de gelegenheid gesteld om kennis te nemen van de schikkingen die tot dusver getrof- fen zijn en die nog niet aan de publiciteit wt rden overgeleverd. De bed. eltng van de inrichters van dezen optocht is: de herleving van de Diamant- indus.rie na de ontzettende bepreeving van den oorlog te Antwerpen te huldigen. Met de scheepvaart bekleedt de diamantnijver- heid opnieuw de eerste en voornaamste plaats in de bedrijvigheid der Seheldestad. Deze nijverheid bezit op 't oogenblik niet minder dan 10.000 werklieden, verdeeld over honderd em zestig slijperijen en be- taalt aan arbeidsloon zoowat drie millioen franc iedere week uit. De drie groote en strong geregekk clubs tellen te zamcn arm vnrduizend fed en, fabrikanteii; koop- lieden en makelaars. Uit dit midden ontsproot het comite voor dg organisatie vail deze apotheose van den juweelenhandel, die in luister al- les moex overtreffen, wat te Antwerpen ooit op het gebied van optochten te zien is ge weest. Dtit comite bracht de noodige geldxnid- delen en medehulp somen. De koOplieden hebben de algeheele kosten ten hunnen laste genomen, de voornaamste hunner zui len, met hun vrouw en dochters, zelf de voorname personages voorstellen, terwijl de werklieden voor de massa der figuratie zuilen zorgen. De openbare besturen, het leger, de regeering, de provinciate en de gemeentelijke autoriteiten hebben de on- derneming onder hun bescherming geno men en verleenen er een kostbare mede hulp aan. Particuliere groepeeringen stellen harerzijds alios in het work om hot wetsia- gen te verzekeren. Die bedceling van den optocht zal zijn, de gvorie van de diamant en de andere edelgies.tee.nteq te syntheiuseeren in alle lan- den en door de eeuwen heen. Hij zal niet minder dan veertien praalwagens bevatten, waarvan de kleinste acht meter hoog zal zijn en zes meter lang. Daarbij zuilen dan tallooze kfeinere wagens komen, draagstoe- len, en groepen te paard en te voet. Het aantal figuranten zal de tweeduizend overtreffen met niet minder dan zeshon- derd paarden, czeis, olifanten. drontedaris- sen, ossen, zebra's in een woord alle die- ren die in de verschillende vvereldstreken gebezigd worden om te berijden of om te trekken. Het geheel zal van een verheven arcistieke conceptie zijn, en van een groote historische en volkenkundige nauwkeurig- heid. Ieder ras en natie zal door werkelijke mboorlingen vertegenwoordigd wezen, de kleedij zal volkomen authentiek zijn, even- als de benoodigdheden, die de diverse lan- den zuilen leenen. Een van de wagens zal de inijnontginning in Zuid-Afrika voorstellen, een ander die in Belgisch Congo. Een wagen in Goti- schen stiji zal gewijd worden aan Lodewijk van Berken, die de moderne bewerking van het diamant uitvond. Dan zuilen wij verder zien: Een wagen in Moorschen stijl met een episode van de Oostersche geschiedenis. Een Japanschen wagen: Ontvangst bij een Samoerai. Een Chineeschen wagen, voorstellende een verkooping van kostbare voorwerpen in het paleis van een mandarein. Een Amerikaanschen wagen: Hulde aan de Vereenigde Staten. Een Perzischen wagen: Nieuwjaar aan 't Hof van Teheran in de XVIe eeuw. Een Hindoeschen wagen: Verkooping van diamanten uit de mijn van Pennah Idoor den rajah in de XVIIIe eeuw. Een Franschen wagen in empire stijl be- trekking hebbende op de geschiedenis van Napoleon. Een Italiaanschen wagen: Vertrek van den Doge voor den Atlantischen Oceaan- Een Poolschen wagen: Hulde van 't volk aan koning Jan Schieski, in XVII eeuw- schen stijl. Een wagen van de ode lges teen ten zal ter bewondering uitstallen: den diamant, den robijn, den turkoois, den smaragd, den amethyst, den topaas, den opaal, den safir en den tournaline, alle voorgesteld door jonge meisjes, met costumes en juweelen in lederen toepasselijken stijl. De laatste wagen zal voorstellen de hulde der vreemde naties aan Antwerpen, en moet een unicum in zijn aard zijn. Al deze wagens zuilen vcorafgegaan wor den, omringd, en begeleid door zeer belang- rljke groepen, met allerlei benoodigdheden, draagtoestellen en kleinere wagens. zooals bijvoorbeeld de trouwe nabootsing van de vermaardu wereldglobe, die de shah Nadir liet vervaardigen na zijn reis door Europa in de XVlIe eeuw en die uit zevenduizend edelsteenen werd gemaakt. De optocht zal opgeluisterd worden door tal van militaire en dviele muziekkapeilen. Overal zijn honderden timmerlui, stuka- doors. schildors, beeldhouwers, behangers. kleer-, pruiken- en schoenmakers aan het werk. Stoffen voor de historische kleedijen naar oude schilderijen of gravuren, die niet te vinden zijn, worden speciaal gewevefl. Met de inrichting van deze feesteiijkheden zuilen millioenen gemoeid zijn, die de diamanthandel totaal voor zijn rekenixng neemt. Tijdens de feestdagen zuilen voor alle belangstellenden alle diamantslijperijen te Antwerpen toegankelijk zijn. ANTI BOLSJEW1STISCHE BeWEGING. De Sovjetpers meldt dat 15 Georgiers gefusilleerd zijn. Er zou een complot van Mensjwiki omdekt zijn in Georgie, die mi litaire geheimen aan Britsche agenten zou- den verraden hebben. Eenige 'honderden personen, behoorende tot de partij der Mensjwiki, die voornemens zouden zijn een anti-bolsjewistische beweging op touw te zetten, zijn te Petrograd gearresteird. Er werden 3 oud-officieren gefusilleerd. DE CHINEESCHE BANDIETEN. De Chineesche troepen beschieten met machine-geweren van uit een, vliegtuig de bandieten in de buurt van Lin Cheng, ten- einde de vrijlating van de 14 ge van gen genomen vreemdelingen af te dwingen. De onderhandelingen met de bandieten die 14 dagen hebben geduurd, zijn mislukt. AANBOUW NIEUWE SPAANSCHE VLOOT In Ferrol, waar zich het voornaamste marine-arsenaal van Spanje bevindt, heeft het gerucht gcloopen, dat dz regeering voornemens is, een sxerke vkoot te bou- wen. De bouwplannen, om de Spaansche vloot weder een hoogen rang te doen in- nemen onder de vloten der wereld, heb ben eenigen tijd op zich laten waciiten, maar na,ar men vernomen heeft, zijn maat- regelen genomen om in Juni een uitgebrei- den aanbouw in Ferrol ie doen aanvangen. UIT DE BELG1SCHE KAMER. In de Belgische Kamer heeft Feuillien, de katholieke afgevaardigde, aan den minis ter van oorlog gevraagd welke maatregelen hij genomen had om de veiligheid van de Belgische troepen in Duitschland te ver zekeren. Deze spreker heeft vervolgens aan van Remoortel, den afgevaardigde van de Brusselsche oud-strijders, verweten, dat hij zijn biad „Het vereenigde Front", in Duitschland had verspreid, terwijl het las- terlijke mededeelingen bevatte, die in Duitsche couranten worden overgenomen. Het Kamerlid Hoen heeft gevraagd welke maatregelen er in bezet Duitschland ge nomen worden om de soldaten te bescher- men. Er vale sinds eenige weken een toe- neming van de aanslage.n op de Belgische troepen waar te nemen. Deze spreker vroeg ten slotte of men niet; in Belgie de stjren- ge manieren kon toepassen, d. w. z. die, welke de Duitschers tijdens de bezetting in Belgie hebben toegepast. De minister van oorlog heeft geant- woord: Ons geheele bezettingsleger wordt gebruikt voor het doen van wacht- en bewakingsdiensten. Ik zou het aantal troe pen willen uitbreiden, maar dat is niet mogelijk. Ik zal binnenkort de Kamer op de hoogte brengen van de maatregelen, die de regeering denkt te nemen om verbe- tering in den toestand tfe brengen. Wan- neer men, zeide de minister, het optreden van de Duitschers tijdens den oorlog met het onze van thans vergelijkt, dan moet men ook bedenken, dat daartusschen het verdrag van Versailles ligt. De bevoegdheid van de hooge goallieerde oommissie is dui delijk omschreven. Wij kunnen in geval van overtreding geen gijzelaars nemen en die doodschieten, zooals in tijd van oorlog de Duitschers deden. Toch moet elke overtreding streng gestraft worden. Wall onze. soldaten betreft, ik lieb een zeer krachtig optreden aanbevolen. Zij zijn ge- wapend en kunnen zich verdedigen. Hun is gezegd de burgerlijke bevolking te ont- zien en slechts hun toevlucht tot! de wape- nen te nemen wanneer hun loven gevaar loopt. Van Remoortel (Brusselsche oud-strij ders) heeft tegen de woorden van de vorige sprekers geprotesteerd. Het is mijn recht, zeide hij, geen voorstander van de bezetting te zijn en dat te schrijven ook, want waar zou anders de vrijheid van denken en de vrijheid van de pers blijven? Ee-dkeleers (soc.) betoogde, dat er te veel millioenen nutteloos verspild worden voor 's lands defensie. Wil Belgie een afdoende verdediging bezitten, dan zou het, even- als Duitschland voor den oorlog, verplet- terd worden onder de militaire belastingen. Eeckelaars verdedigt de opvatting. dat Bel gie het eerst algemeenc ontwapening moet edschen. TER NEUZEN, 30 Mei 1923. CONCERT. Naar we vernemen zal bij gunstig weer, door het muziekgezelschap „De Vereenigde Werklieden" en de zangvereeniging „Ge- duld Overwint", beide onder directie van den heer A. Schirris, Donderdagavond half acht uur op de Markt een concert worden gegeven, waarbij het volgende programma zal worden uitgevoerd: Wilhelmus. 1. Edelweiss, pas-redouble H. Sarly. 2. Fleurs des Champs, fantaisie W. van Perck. 3. P'inson d'Ardenne, polka voor fluit Polaster. 4. Grande ouverture Poete et Paysan Suppe. Gemengd koor: a. Serenade van een Landsknecht Orlando Losso. b. Ecce, quomodo Jacob Handel. c. Winterstilte Ed. Flipse. d. Fantaisie id. e. Zondagmorgen Corn. Dopper. 5. Une corbeille de Fleurs, fantaisie Rodolphe. 6. J'ai tant Pleure, valse lente Francis Popy. 7. The Middy J. Alford. POLITIEHONDEN. Onze vroegere stadgenoot, de heer Ach. Dhert, behaalde op de groote politiehonden- wedstrijd te Hoensbroek, uitgeschreven door den Limburgschen Politiehondenbond, met zijn politiehond Baldo, 1 jaar oud, den len pfijs voor den best Werkenden hond, den len prijs voor den gehoorzaamsten hond en den len prijs voor het grootst aantal be haalde punten. De hond is door .den eige- naar geheel afgericht, volgens de aanwij- zingen en voorschriften van de handleiding van G. W. Croes. GEREF. RERK. Beroepen te Axel, Ds. J. Visscher, te Hijlaard. GESLAAGD. Geslaagd voor het diploma-boekhouden van de Nederl. Postschool te Amsterdam, de heer C. Jansen te Driewegen. HULPBESTELLERS. lngevolge beslissing van den Pensioen- raad, behooren de hulpbestellers, groep B tot de brievenbestellers, bedoeld in art. 1 van het Kon. besluit van 24 Maart 1923, (St.bl. no. 108). Zij hebben mitsdien aan- spraak op pensioen op 55jarigen leeftijd, indien zij overigens aan de verdere bepa lingen van de Pensioenwet 1922 zulks voor zooveel geldigen diensttijd betreft voldoen. WAARSCHUW1NG. De commissaris van .politie te Schiedam waarschuwt geen hancfelsrelaties aan te knoopen met: H. J. L. Paddenburg, zich noemende grassier in koloniale waren, wasch- en poetsartikelen enz.. wonende Groote Markt 27 te Schiedam, alvorens inlichtingen te hebben ingewonnen bij den Commissaris voornoemu, hoofdbureau Lange Nieuu- straat no. 21. WESTDGRPE. Het festival, wdWrint'dt "'fteihuzlekver- eeniging „Eikels wordgri boomen" jl. Zon- dag haar 4Ujarig be§ttia|i vierde, mag goed geslaagd heeten. Het leest werd Zaterdagavond geopend met een concert van hqt jubileercnde ge- zelschap. Zondagmorgen was er reeds vroeg in onze gemeente een gfopte levendtgheid, daar met vergunning van den burgemeester op het dorpsplein versclriflende vermakelijk- heden waren geplaatsit, o.m. de auto- caroussel van Galle-Vaie. poor de inge- zetenen werd, als bewijs van instemming met het jubile druk geviagd. Aan het festival werd door 16 vereeni- gingen deelgenomen. Allereerst werd in den iiamiddag een optocht gehouden onder het uitvoeren van marsch-muziek. Het was toen zeer druk geworden en het koste veel beleid, om het verkeer te regelen. Op het gemeentehuis werden de afge- vaardigden der deelnemende vereenigingen ontvangen, door de regelfngscommissie, on der eere-voorzitterschap van den burge meester, den heer H. J. Van Waes, die de gasten verwelkomde. Nadat de eerewijn was aangeboden werd door de heer Van Laere, voorzitter van het muziekgezelschap te IJzendijke, en den heer Colsen, namens dat van Ter Hole, een gelukwensch geuit voor „Eikels worden boomen" en dank ge- bracht voor de genoten ontvangst. Door den voorzitter dier vereenigihg werd daarop nog in eene rede door de geschiedenis van „EiKels worden botmien" gememoreerd, en werden de herinneringsmedaUK'? uttgereikt. Ki o s) Te half vler uur v'mg; op dric*kio?ken aan het uitvoeren van de niuzieksfiikken door de verschillende vereenigingen. Daawoor was veel belangsteiling. Ook de inrichtingen voor vermaak maakten goede zaken.- Er heerschte steeds een aangename, vroolijke stemming. De regelingscominissie kan met voldoening op hare tiitnemend verrichte taak terugzien. LICHTSTORING DOOR EEN KAT. Zaterdagnacht om drie uur word in een gedeelte van de oude stad te Amsterdam een lichistoring geconstatoerd, waarvan men de oorzaak niet zoo spoedig kon vin den. Eenige mimnen later bemerkte een nachtvvaker van den Gee. Part. Nachtvei- ligheidsdienst, dat rook opsteeg uit een gebroken keldirruit van het gebouvv, waar in de Effecten- en Valutabank, hoek War- moesstraat en Visschersdam .s gevestigd. Hij waarschuwde de politie en de brand- weer. De brandmeester van de motorspuit der hoofdwacht Prinsegracht stelde een onderzoek in en onidekte op een hoog- spanningsdraad der transformator het smeulende cadaver van een kat. Het arme dier was naar binnengesprotngen en op den doodelijken draad terecht gekomen. Hierdoor omstond kortsluiting, die op ver schillende punten der city merkbaar was. De storing was spoedig opgeheven. DE INBRAAK IN HET POSTKANTOOR TE UITHU1ZEN. Naar aanleiding van het bericht over een inval van gemaskerde bandieten in het postkantoor te'Uitjhuizen wordt aan de Tel. gemeld Het verhaal dat de klerk Kloosterhuis van het gebeurde geeft, komt op het vol gende neer. Vrijdagnacht omstreeks twaalf uur, een goed kwartier nadat zijn schoonvader, de postbode Hoffius, naar den laatsten trein uit Groningen was gegaan om de post af te halen, vefschenen er twee gemaskerde in donkere costuums gekleede mannen in de bestellerskamer. Blijkbaar waren zij langs de zijgang binnengekomen. Een hun- ner had een revolver in de hand, de an dere een metalen voorwerp, vermoedelijk een breekijzer of een dolk. Handen omhoog, riepen zij met Duitsch accent en terwijl de eene bandiet den heer Kloosterhuis, die geheel alleen was, de re volver voorh'eld, fouilleerde de andere hem. Deze vond de slcutels in Kloosterhuis' zak. De sleutel van den kluis lag op de tafel en toen de bandieten dezen zagen, gelastten zij Kloosterhuis onder bedreiging de kluis te openen. Daaruit haalden zij het geld, dat er los in lag, 75 gulden, en voorts een geldtrommeltje, dat zich onder in de brandkast bevond. Een der mannen nam het trommeltje onder den arm en ging er mee uit het kantoor naar de besllellerska- mer. De ander, zoo verhaalt Kloosterhuis verder, had hem bij den arm gepakt en hem met de revolver dreigend meegeno- men naar genoemde kamer om hem in een kast te duwen. Een der zich daar bevin- dende kasten kon hij niet open krijgen, een andere, welke zich bevindt onder de trap die naar de directeurswoning leidt, werd geopend. Kloosterhuis werden de handen met een riempje op den rug en met een ander riempje de beenen aan elkaar ge- bonden. De kruk werd uit de kastdeur verwijderd ten de deur vervolgens in het slot geworpen. Toen Kloosterhuis bemerkte, dat de ban dieten weg waren, "heeft hij zich losge- maakt en tegen de deur gebonsd. De be- jaarde directeur werd door het lawaai wak- ker en begaf zich in nachtgewaad naar beneden. Ook zijn zoon kwam toegesneld en gezamenlijk bevrijdden zij den opge- sloten employe. Ontvreemd is in totaal ongeveer 1400 gld. aan papier en specie. De marechaus- see werd spoedig gewaarschuwd en deze begon aanstonds een uitgebreid onderzoek in ce stellen. O.m. werden vingerafdrukken genomen en ook werd getracht met be- hulp van een politiehond klaarheid in deze zeer zonderlinge zaak te brengen. In Uit- huizen kan men nauwelijks gelooven, dat hier anderen dan volledig met den toe- stand op het postkantoor bekende personen hun slag hebben geslagen en men meent, dat de daders geen vreemdelingen zijn geweest Nagegaan wordt natuurlijk ook, in hoe- verre de verklaring van den klerk in ovtr- eenstemming is met aisnog controleerbare feiten. WILDE JACFIT OP 1NBREKERS. Zondagmiddag omstreeks 12 uur was de omgeving van den Houtweg te 's Graven- hage geheel en al in rep en roer. Er waren inbrekers ontdekt in perceel Houtvyeg 5a. Fluks werd de politie gewaarschuwd, die in korten tijd met de motorbrigade een aantal rechercheurs en agenten te voet voor het bewuste huis aanbracht, dat geheel door de politie werd ingesloten. De inbrekers, twee in getal, hadden echter het vortr hen drei gend gevaar bemerkt, en waren naar het dak gevlucht, waar zij spoedig door politie en publiek opgemerkt werden. Achtervolgd door rechercheurs £n agenten, vdlgde een wilde jacht over de daken, waarbij de poli tie ten slotte van de vuuryvapenen gebruik maakte en een viertal schoten op de vluch- telingen loste, om te trachten, hen te to- wegen zich over te geven. Een van hen werd hierbij getroffen, doch zij gaven het niet op. De getroffene was plotseiing verdwenen, terwijl zijn metgeze! kans zag zich van het dak van een huis op de straat neer te laten. Om zich nog vlugger uit te voeten te kun nen maken, nam hij een onbeheerd staande fiets weg, sprang er op en ging er vandoor, achtervolgd door enkele toeschouwers, die hem hadden opgemerkt. Agenten sloten zich later bij hen aan en .weldra werd de inbreker zoo in het nau.w gebracht, dat hij, geen kans ziende te ontkomen, zich liet arresteeren, waarop hij naar het politic- bureau werd gebracht. De andere inbreker, die zich waarsehijii- lijk in een huis schuilhield, bleef onvind- baar, niettegenstaande de politie de straat geheel had afgezet en overal huiszoekingen deed. Het is ook mogelijk, dat hij kans heeft gezien, ongernerkt tusschen het pu bliek te verdwijnen, dat in dichte clrommen deze jacht, die veel aan een sensationeeie film deed denken, gadesloeg. NIET NAAR WAARSCHUWEN GELUISTERD. Een agent van politie wees in de Nijvef- heidstraat te Rotterdam kinderen op het ge- vaarlijke van hun spel, van een spoorwagen in de dakgoot van een dicht daarbij staand gebouwtje te springen. De agent werd uit- gelachen en uitgejouwd. Kort na zijn ver trek is de 14jarige A. van D„ die den sprung waagde, achterover uit -de dakgoot gevallen. Met een gebroken schedel, in be- wusteloozen toestand is hij naar het ziekenj- huis gebracht DE LIEFDE VOOR HET STADHUIS, Het nieuw gekozen Rotterdamsche raads- I'.d Coremans, van de Rapalje-partij, is eerder :n het stadhuis terecht gekomoi, dan hij ook na zijn verkiezing kan hi>bben gedacht. Hij liep Vrijdag met ten bord over den Coolsingel, waarop te lezen stond: „Waakt tegen laster tegen troon en al- taar". De oploop en de opschudding, die deze persoonlijke demonstratie veroorzaak- te, leidden er toe, dat de politie Zijn Edel- achtbare naar den politiepost in het stad huis bracht, waar het bord in bewaring werd gehouden. DE DAAD VAN EEN WAANZ1NNIGE. In den' laatsten tijd werd herhaaldelijk te Brussel geconstateerd, dat de Weeding van trampassagiers door een onbekende stuk- gesneden of met vitriool besprenkeld werd In het jubeljaarpark, tijdens de Jaarbeurs, en op de Groote Markt, bij het bezoek der Spaansche vorsten, werden een 30tal dames het slachtoffer van een dergelijke wandaad. Dinsdagavond werd, in een modewinkel der Nieuwstraat, door een opzichter en ver schillende klanten een persoon opgemerkt, die in de gabardine van een dame sneed. De man werd ontwapend, maar de woe- de der omstanders was zoo groot, dat zq den zonderling, op den grond wjerpen en hem deerlijk toetakelden. Geheel bebloed werd de man door de politie per auto naar het bureau overge- bracht. Het is een 35jarig man, die in zijn gees- tesvermogens gekrenkt schijnt te zijn. EEN BEDENKELIJKE TRUC. In het „Maandblad tegen de Kwakzal- verij" wordt inlichting verstrekt over een advertentie uit verschillende bladen. waarin .gratis en franco" een middel tegen slape- loosheid wordt aangeboden. Iemand, die er op schreef, kreeg een gc- hectografeerd antwoord van een Haar- lemsch spoorwegambtenaar, dat aldus be- gint: „Antwoordend op het van u ontvangen schrijven naar aanleiding mijner advertentie, moet ik u in de allereerste plaats mijn excu ses aanbieden, aangezien ik het bewuste middel tegen slapeloosheid niet, zooals ik in de annonce beloof, .gratis" u kan toe- zenden. Ik hoop u mijn excuses wel zult accepteeren, als u de reden vernomen hebt, welke niij nopen, hoewel ongaarne aldus te handelen. Aanvankelijk luidde mijn adver tentie ,,niet gratis". Ik ontving toen slechts enkele brieven. Daar het echter mijn bedoe- ling was niet enkelen, doch zeer velen te helpen hun slaap terug te krijgen, kwam ik op het idee ..gratis" te schrijven. Dat hielp! Honderden brieven kwamen riu telkens in. Gelukkig maar, nu kan ik honderden telkens helpen, waar het eerst slechts enkelen be- trof". Volgt dan een aanbeveling van het mid- del, dat de spoorwegambtenaar zegt van „een buitenlandsch zeer vooraanstaand spe cialist" gekregen te hebben, en dat hij a 2,50 wil toezenden. Toen de bestelling niet gauw genoeg in- kwam, volgde nog een tweede gehectogra- feerde brief, waarna de geadresseerde het middel kocht en liet onderzqeken. Het bleek het algemeen bekende, doch volstrekt niet onschadelijk slaapmiddel broom-natrium te bevatten, dat op recept bij elken apotheker veel goedkooper te krijgen is, doch dat de spoorwegambtenaar, volgens de wet heele- maal niet mag afleveren. RAN1EK BIJ EEN STLERENGEVeCHT. Tijdens een stierengevecht, dat te Lunei Herault in Zuid-Frankrijk gehouden werd, heeft zich een ernstige paniek \oorge- daan. Hex stierengevecht werd volgens Franseh systeem genouden, d.vv.z. de stier wordt daarbij niet gedood, maar slechts opgehi 1st, terwijl de toreador met bchulp van een soort polsstok van tijd tot djd p den rug van net dier springt. De punien der hoorns van den stier zijn met hoedependopjes in groot formaat be- schermd. Bij het bespringen van den stier, miste de toreador Masseu zijn doel en kwam te vallen. Een tweede toreador, Dussaud gehee- ten, was nog onfortuinlijker. Hij kwam bij lux springen terecht op den kop van het dier, werd op den grond geworpen en door het beest met de hoe veil bewerkt Een der doppen van de hoorns raakte los en de stier stak den man" in het on'derlijf. Een derde en vierde stier, die In het strijdperk kwamen, behandelden hun tegen- standers evenmin zachtzinnig. Ook deaep werden neergeWorden en getrapt. Toen de siachtoffers werden vveggedra- gen, maakte zich een paniek van de toe schouwers meester, doordat iemand geroe- pen had, dat er een stier wasTosgebrdken. Het ^v'erd een geschreeuw en gedrang, waarbij een balustrade instortte. Verschei- dene personenf werden gewoind. EEN ONGEWOON VERVOERM1DDEL in het spoorwegstation te Nijmegen took een bijzonder vervoermiddel de aandacht. Het was een spoor-motortram, welke van Kiel langs den spoorweg naar Nijmegen was gekomen om na een half uur opont- houd door tie gaan naar het eindpunt Roer- inond, waar de tram in dienst zal worden gesteld van de Liinburgsche Tram weg Mij. op de lijn Roermond-Echt. Deze spoor-motbttram is cen verbeterde uitgave van dergelijke door eigen motori- sche kracht voortbewogen trams, welke in gebruik zijn bij de Ge d.-Westtaalsche Tram Mij. en de Westlandsche Stoomtram Mij. In den tramvvagen is een 100 R.K. ben-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2